Nieuwe Tweede Kamer vergaderde Tweede inschrijving Grootboek een gedwongen leening Avonturen van Wag en Warrel Sport in het Kort Beroep om samenbindend te werk te gaan (Van onzen parlementairen redacteur.) Nadat de Kamer Dinsdag de voordracht voor de Presidentsbenoeming had opge maakt, heeft de Koningin dienovereen komstig mr, Van Schaik benoemd. Deze gaat nu zijn derde periode als voorzitter in. Van 1929 tot 1933 'hanteerde hij voor net eerst den hamer, daarna van 1937 tot nu toe en thans zag hij zich opnieuw uitver koren. Zulks zelfs met eenstemmigheid, waarop de President in zijn zeer geslaagde Sntree-rede zinspeelde, toen hij het een gunstig teelten noemde, dat deze uit har den strijd gekozen Kamer als eerste klank van de gemeenschappelijke begeerte elkaar zooveel'mogelijk te zoeken en te binden, tot zulk een unanieme stemming was ge komen. mr. Van Schaik gewaagde vervol gens van wat wij in de afgeloopen bezet tingsjaren beleefd hadden, o.m. aan gees telijk verraad aan het eigen vaderland. Hiertegenover was des te sterker het na tionale eenheidsbesef gegroeid, wat gansch iets anders was dan de kunstmatige een heid. eigen aan het regime van hen. wier dwang en druk wij vijf jaren lang moes ten ondergaan. Juist aan de historisch ïn ons volk gegroeide en levende geestelijke en politieke verscheidenheid, valt die kracht te danken om gezamenlijk de ge meenschap te dienen. Zoo kan Nederland als een klein land groot worden. Ook de Kamer aldus de voorzitter zal de noodzaak beseffen om met vereende krachten te streven naar bevordering van herstel op velerlei gebied. Daartoe zal men. trouwens slechts in beperkte mate in staat zijn. want al te veel is er verwoest, te zeer ook hangen we in dit opzicht mede van buitenlandscne factoren af Recht vaardige verdeeling der lasten, bezuiniging waar het kan, ziedaar enkele punten, waaraan men alle aandacht zal hebben te geven. We gaan nog een zoowel op econo misch als staatkundig gebied moeiiijken tijd tegemoet, maar als de Kamer samen bindend weet te werk te gaan, zal dit een bron van kracht vormen. Mr. Van Schaik bepleitte om naar goede traditie kloekheid en waardigheid in acht te nemen, wat aan liet aanzien der volksvertegenwoordiging slechts ten goede kan komen. Boven de staatkundige verschillen van inzicht stelle zij het algemeen belang van gansch het K: linkrïjk Op alle banken volgde applaus Ai>k op die der communisten, welke in ver schillende commissies waarvan die voor Indische zaken, teeken des tijds van 5 tot 9 leden werd uitgebreid zitting kregen, terwijl een der afdeelingen een communistisch en voorzitter koos. Tot de aanwezige Ministers-afgevaardig den behoorde dr. Beel, aan wien men kon merken, dat hij bezig is een kabinet te vormen. Zoolang dit laatste niet voor el kaar is, zal de Kamer vermoedelijk niet verder vergaderen. De voorzitter zal haar in elk geval pas bijeenroepen, wanneer hij daartoe aanleiding vindt. E. v. R. Bataafsche en Koninklijke' keeren dividend uit Volgens de Daily Express zal de Bataaf sche voor het eerst s;nds 1939 weer een dividend kunnen aankondigen. De directie van de Koninklijke Mij. tot exploitatie van petroleumbronnen in Ned.- Indië heeft medegedeeld, dat zij aan de vermoedelijk half Juli te houden aandeel houdersvergadering zal voorstellen over te gaan tot uitkeering van dividenden over de nog niet afgesloten boekjaren 1944 en 1945. Van 1940 tot 1944 is geen dividend uitgekeerd. De directie wil over 1944 een dividend van 25 uitkeeren, waarvan 5 in contanten en 20 in bonusaandee- len en over 1945 een dividend van 6 De bonusaandeeien zullen geblokkeerd zijn. De 15 °/o dividendbelasting over het volle dividend van 25 en 6 zal van de uit keering in contanten worden afgehouden. „Grepen uit Haarlems geschiedenis". Zoo zou de optocht, die in Augustus door de Spaarnestad zal trekken, gevoeglijk kuntiqfi heeten, Als voorproefje van «lezen optocht beelden wij hierbij een klein onderdeel van den stoet af. Effecten- en Geldmarkt Prinses getuige van ongeval Tijdens het bezoek, dat Prinses Juliana Donderdag aan Noord-Brabant heeft gebracht, gebeurde er op den weg van Overloon naar Gemert een ongeval. Toen de kleine stoet een naast den weg staanden woonwagen passeerde, kwam daaruit een zevenjarig meisje aanhollen om de Prinses te zien. Het kind liep plotseling den weg op en werd tegen den grond gesmakt door een motor met zijspan van de Rijkspolitie, die aan de open auto van de Prinses vooraf ging. De politieman wist met groote tegen woordigheid van geest nog naar links uit te halen, waardoor een ernstiger on geval vermeden werd. Hij reed vervol gens tegen een boom. De Prinses stapte onmiddellijk uit en trachtte, hoewel zij zeer ontdaan was over het gebeurde, de volkomen over stuur zijnde moeder van het slachtoffer tje te kalmeeren. Geruimen tijd ver bleef de Prinses in den woonwagen, ter wijl twee auto's uit den stoet een dokter en den vader gingen halen. Het kind k wam spoedig weer bij en bleek slechts een hoofdwonde te hebben opgeloopen. De motorrijder kwam met den schrik vrij en na een half uur werd de tocht voortgezet. De Radio geeft vanavond HILVERSUM 1. 301.5 M. 16.00. 20.00, 23.00 Nieuws.. VARA 18.15 Me- lropole-orkest. RNIO 18130 Strijdkr.progr. VARA Piano en orgel. 19.15 ..Denk om de bocht". VPRO 19.30 Prof. Dr. W. Banning. 20.05 Hoorspel. RNIO 2100 Op de brilg. VARA 21.15 Rosila Altea. 21.30 Verzoekpr. 22.15 The Ramblers. VPRO 22.40 Avondwijding. VARA 23.15 Orgelspel. 2335 Gr.pl. HILVERSUM II, 415.5 M. 19.00, 20.00, 22.00 Nieuws. RNIO 19 15 Depar tement. uitz. NCRV 19.30 Verzoekpr. 19.40 Lezing, 20.05 Pablo Cassals. 20.15 Residentie orkest. 217.00 Als Hilv. I. 21.15 Regensburger Domkoor 21.30 Vervolg Res. ork. 22.45 Het actueel geluid. 23.15 Gr.pl, 23.50 Schriftlezing. Minister Lieftinck heeft in zijn radio rede van de vorige keek een aanbevelend woord gesproken voor de inschrijving op de 3% Grootboekschuld 1946 en daarbij uiteraard het geblokkeerd tegoed ter sprake gebracht, dat voor die inschrijving mag worden gebruikt. Hij heeft daarbij o.m. opgemerkt, dat dit geblokkeerd te goed voor den rechthebbende een on gezellig bezit" is, een o.i. wel wat al te huiselijke en gemoedelijke benaming voor gelden, welke aan de macht van den eigenaar zijn onttrokken en waarvan ge- ruimen tijd geen noemenswaardige rente kon worden gekweekt. Maar wat de Minister ditmaal over dat geblokkeerd tegoed heeft gezegd lijkt ons meer dan „ongezellig", want als we goed hebben geluisterd, wordt de bezitter van geblokkeerd tegoed, dat niet voor be lasting wordt gebruikt, thans gedwongen om op de Grootboekschuld in te schrijven op straffe van volkomen verlies. Want ook al neemt de Minister de vrees dat ge blokkeerd tegoed voorgoed verloren en dat dit bezit feitelijk door den Staat ge- confiskeerd wordt, onjuist, tevens heeft hij met zooveel woorden gezegd dat er voor de omzetting van geblokkeerd te goed in vrij geld slechts een weg open staat, n.l. door met dat tegoed een in schrijving te koopen in het Grootboek 1946. Men zou kunnen zeggen, dat we hier dus met een verkapte gedwongen leening te doen hebben, welke speciaal wordt uitgegeven voor de ongelukkigen, die toevallig op het tijdstip der gekteanee- ring een min of meer belangrijk tegoed bij de bank hadden. Hebben ze geen equivalent aan belastingen te betalen, dan behoeven zij zich geen illusies te maken dat ze bedoeld banktegoed na beëindi ging van de geldsaneering en de invorde ring der belastingen weer voor de finan ciering van hun bedrijf zullen mogen aan wenden, neen, er is, volgens den Minis ter, voor hen maar één weg; inschrijven op het Grootboek 1946 en anders Wij meenen ons te herinneren dat de Minister destijds uitdrukkelijk heeft ver klaard dat van confiscatie door den Staat geen sprake zou zijn, hetgeen nu welis waar wordt herhaald, maar tegelijkertijd dermate wordt verzwakt, dat de vrees voor uiteindelijke confiscatie zeker niet denkbeeldig mag worden genoemd. Hel lijkt ons een groote onbillijkheid, dat de bezitters van thans weer toe nemend geblokkeerd tegoed, teneinde dit, voor zoover niet. voor belastingen noo- dig, intact te houden, gedwongen worden op het Grootboek 1946 in te schrijven. Want al brengt een dergelijke belegging het voordeel van een redelijke rente, zij brengt tevens het risico met zich dat op het moment, waarop men deze Groot boekinschrijvingen van de hand wil doen, met een grooter of kleiner disagio ge noegen moet worden genomen. Dit zal ook het geval zijn bij overdracht van het tegoed aan derden, die het voor de betaling van belastingen kunnen ge bruiken, maar alleen dat tegoed zullen willen overnemen als het beneden nominale waarde wordt aangeboden. Trouwens van deze mogelijkheid rept de Minister niet meer. De kans op koersverlies en de moge lijkheid dat er t.z.x. een wijziging zal komen van den rentestand zijn de rede nen, waarom velen hun geblokkeerd te goed liever bij - de bank laten staan in de alleszins redelijke verwachting, dat als aan de diverse aanspraken van den fiscus voldaan zal zijn, het restant dei- geblokkeerde tegoeden zal worden vrij gegeven. Daarop hebben zij recht. Als de fiscus zijn deel heeft gehad, blijft er van het tegoed alleen nog „goed geld" over en er is geen enkele reden waarom iemand die zijn door den oorlogstoestand liquide geworden bedrijfsmiddelen bij zijn ban kier heeft gedeponeerd, een zwaarder offer aan den Staat moet brengen dan hij, die voor zijn beschikbare middelen effecten gekocht heeft en deze nu reeds voor de helft en als het staatsfondsen betreft met winst verkoopen en in vrij geld omzetten kan. Wij achten de aanbeveling van den Mi nister voor de inschrijving op het Groot boek 1946 daarom allerminst gelukkig. Zij stempelt deze uitgifte feitelijk tot een gedwongen leening voor een bepaalde groep van geldbezitters, die bij de fi nanciering van hun bedrijf tengevolge van de geldsaneering veelal toch reed6 voor groote moeilijkheden staan. De Organisatie-Koppen Op de vragen van den heer Vermeer inzake een persmededeeling van den over ste L. A. M. Koppen, waarin wordt aan gekondigd, dat in oprichting is een orga nisatie, die zich voorstelt o.a. op te treden tegen de groote corruptie, die overal hier te lande voelbaar is, en invloed wenscht uit te oefenen op de berechting van oor logsmisdadigers, terwijl zij steun wil ver- leenen aan het wettig gezag en de kroon, om ..het een en ondeelbare Koninkrijk" te ha'ndhaven. heeft de minister van Justitie het volgende geantwoord. Afgezien van de vraag, of hier van een eigenlijke organisatie met het beweerde doel sprake kan zijn, kan worden geant woord, dat een poging is gedaan om de regeering in het initiatief tol een derge- 'ke organisatie te kennen. Deze poging heeft de regeering van ue nand gewezen, omdat de oprichting van een zoodanige organisatie, waaraan het karakter van een gewapend particulier korps zou wor den gegeven, bepaaldelijk niet strookt met de opvatting der regeering. AGENDA VRIJDAG 7 JUNI Hotel „De Leeuwerik": Maud Kool spreekt en danst, 20 uur. Stadsschouwburg: „Het vierde beest, 20 uur. Rembrandt: Waltz Time. Palace: De verbluffende Mr. Williams. Luxor: De vrijheidsheld. Deze drie: 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: Het lied van de Vrij heid, 14. 16.30, 19 en 21.15 uur. Alle bioscopen toegang 14 jaar. ZATERDAG 8 JUNI Stadsschouwburg: „Onze lieve Evelyn" (Comedia), 20 uur. Bioscopen: als Vrijdag. Geen bakkersstaking in Amsterdam? De afgevaardigden van de Amsterdam-? sche baklcersge^ellen, die ter bespreking van de wenschen 12 volle werkdagen vacantie met 50 pCt. vacantieloeslag naar Den Haag zijn geweest, kregen de toezegging, dat het College van Rijksbe middelaars deze zaak opnieuw onder oogen zal nemen op zijn zitting van 17 Juni a.s. aldus deelt de EVC het ANP mede. Loopende de onderhandelingen zal in ieder geval niet gestaakt worden. Twee nieuwe Kamerleden De heer H. Ruyter (KVP) te Arnhem moet wegens ziekte zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer afslaan aan den heer B. A. A. Engelbertink te Oldenzaal. De heer J. G. Suurhoff (P. v. d. A.) te Amsterdam heeft wegens verblijf buitens lands den termijn laten verloopen, binnen welken hij had moeten berichten, dat hij zijn benoeming aannam. Als zijn opvol ger zal benoemd verklaard worden de heer F. Goedhart te Amsterdam. DAMMEN. Zaterdagmiddag wordt in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem de negen de ronde gespeeld van den internationalen zeskamp, waaraan wordt deelgenomen door Springer, Keiler, Roozenburg, Gheslem en Frankhauser (Frankrijk) en Vaessen (België). In een der zijzalen zullen de partijen op de monstratieborden worden toegelicht. WIJZIGINGEN VOETBALPROGRAMMA. Volgens de Sportkroniek zijn een aantal wij zigingen in het voetbalprogramma aange bracht. In plaats van HDVSADO wordt Zondag ADO—Ajax gespeeld. Verder zijn nog de volgende wedstrijden vastgesteld: Ken- nemersI-IBC; Zand voortmeeuwenADO '20; JHKDEC; Halfweg—Succes; Swift— Schoten. Der traditie getrouw zal ook dit eer ste bevrijdingsjaar een sportweek in Haarlem beleven. De desbetreffende commissie heeft thans het voorloopig programma opgesteld, dat, mede in het kader van het Engelsche bezoek aan onze stad met het oog op de sportieve relaties DerbyHaarlem, een bijzon der karakter draagt. P r o gr am m a Donderdag 4 Juli 19 uur: Groote algemeene sportoptocht van de Kleverlaan naar de Groote Markt, waar een vaandeldéfilé afgenomen zal worden. Vrijdag 5 Juli 148. De lasso was goed gemikt, maar „de Snelle Vier" had zoo'n vaartdat hij doodleuk onder Wag en Warrel 'van daan schoot en zijn reis alléén ver volgde. Wag had echter het stuur nog niet rechtgedraaid, zoodat hij met een harde klap tegen den rotswand vloog. De twee eilandbezoekers, die op zoo'n ongewone manier aan land gekomen waren, maakten een reuzenzwaai door de luchthielden echter beiden de door Warrel extra-stevig en wel tiendubbel gesponnen draad vast en zeilden keu rig. in hel water. Of dacht je soms, dat spinne-draad van elastiek is? Was* dit maar waar, dan waren Wag en War rel niet kopje-onder gegaan! Maar ge lukkig ivas het water niet koud en de zee bezaaid met kleine rotsige uitsteek selsuitloopertjes van het eiland. Zoo kwamen onze vriendjes na een paar vreemde krabbelpartijen bij het boom pje. Ze schudden zich droog en keken eens om zich heen, wat er van ..de Snelle Vier" geworden was. Nu had den Wag en Warrie al heel wal meege maakt op hun reis naar de Ahasfïia, ■maar Wag zei dezen keer toch tegen zijn vriend: Nou wordt het me groen en geel en bruin voor trin oogen... j" 1920.30 uur: Turndemonstraties op een aantal openbare pleinen van Haarlem. 1921 uur: Kanowedètrijd op het Noorder Buiten Spaarne. Tegelijkertijd: zwem- demonstraties in de zweminrichting aan de Kleverlaan (snelzwemmen en polowed strijd). Zaterdag 6 Juli Revue der spelen op het E.D.O.-terrein. 14.30 uur: Handbal-wedstrijd. Hierna een kaatsdemonstratie van de kaatsclub „Fri- sia", gevolgd door een steden-korfbalwed strijd. 14.uur: Sterwandeltocht. 15 uur: Invi tatie-boschloop door den Haarlemmerhout. 1519 uur: Schaaktournooi tusschen Haar lem eh Leiden. 21.30 uur: Gondelvaart door de Haarlemsche grachten. Zondag 7 Juli 10.30 uur: Kaatswedstrijd van „Frisia" op de sportterreinen achter den Klever parkweg, ingang Delftbrug-Kleverlaan. 11 uur: Cricket-competitie op het H.F.C.- terrein. 14 uur: Bonds-turndemonstratie, onder auspiciën van de K.N.G.V., mede naar aanleiding van de jubilea van „Bato" en de „Kennemer Turnkring" op het E.D.O.-terrein. 20 uur: Tafeltenniswed strijd in het Gymnastieklokaal in de Bad huisstraat. Maandag 8 Juli 21 uur: Wielercriterium op het „Haar- lem-Noord-parcours" (Orionweg). 1920.30 uur: Herhaling van de openbare turn demonstraties van Vrijdag 5 Juli met om wisseling van de programma's. Dinsdag 9 Juli 15 uur: Politïe-voetbalwedstrijden in het Noorder Sportpark, vermoedelijk tusschen de politie-elftallen van Hilversum en Haarlem. 19 uur: Zwemfestijn met inter nationale deelneming (de Deensche en Zweedsche ploegen zijn uitgenoodigd) en nationale en stedelijke prominenten in Stoop's bad te Overveen. 20 uur: Boks match HaarlemDerby in de Concertzaal, afgewisseld met gewichtheffen en worstel wedstrijden. Woensdag 10 Juli 19 uur: Voetbalwedstrijd Haarlemsch elftalDerby, in het Heemsteedsche Sport park. In de pauze: dames-athletiekwed- strijden. Donderdag 11 Juli 19 uur: Slotfeest op het E.D.O.-terrein. Sportpotpourri met athletiek, honkbal en een grootsche turndemenstratie als voor naamste onderdeelen. Alle gymnastiek verenigingen in Haarlem werken hieraan mede. Tijdens deze demonstratie zal de „Vrede en Vrijheid"-manifestatie, die ook voor het Arnhemsche bondsfeest tijdens de Pinksterdagen op het programma staat, I ten beste gegeven worden. Aan de Nederland- sehe molens wordt een tentoonstelling gewijd, die eind Jul: in de La kenhal in Leiden zal worden geopend. Zij. die hiervoor materiaal kun nen afstaan, worden ver zocht 2ich in verbinding te stellen met het mu seum de Lakenhal. Drie geïnterneerden zijn ontsnapt uit het be wakingskamp te Steen bergen. Dit is de twee de keer dat een derge lijke ontsnapping uit dit kamp is geschied. De derde Skymaster van de KLM is Donder dag op Schiphol offi cieel gedoopt met den naam „Schiedam". De burgemeester van Schie dam verrichtte den doop met een kruik jenever, waarin zich een meng sel bevond van alle Schiedamsche jenever soorten. Een reizende ten toonstelling zal in den herfst van dit jaar in Zuid-Afrika de aan dacht vragen voor de producten der Neder- landsche industrie, on der het motto .Holland ï'oep Suid Afrika". Met den bouw van de geheel opvouwbare tentoonstel lingsruimte komt men dezer dagen te Amster dam gereed. Winston Churchill heeft het eerelidmaat schap aanvaard van de Buitenlandsche Persver- eemging m Nederland. BUITENLAND Russische geleerden hebben een nieuw ver- doovend middel gevon den met behulp waar van het mogelijk is een bevalling pijnloos en sneller te doen ver loopen. In November 1945 zijn, naar thans pas be kend wordt, de kroon- juweelen van Hessen Darmstadt uit 't kasteel Dronberg, waar een of ficierenclub is geves tigd, gestolen; zij verte genwoordigen een waar de van 375.000 pond. Uit correspondentie van den vroegeren am bassadeur van Italië te Londen is komen vast te staan, dat de Unie van Britsche Fascisten door Mussolini financieel ge steund werd. „Bü nader inzien" zal ook Polen niet deel nemen aan de overwin ningsparade te Londen op Zaterdag a.s. In Rome zijn 18 fas cisten gearresteerd, ter wijl een opslagplaats van wapens en munitie werd ontdekt. De B.B.C. zal heden de uitzendingen van te levisie, die zes en een half jaar hebben stopge- slaan, hervatten. De vic tory-parade te Londen zal per televisie worden uitgezonden, Haarlem en Omgeving Zaterdagavond geeft liet Vrouwenkoor „Onder Ons" onder Henri Piela- ge, ,,'n uurtje muziek" voor de in Sarepta ver pleegde oud-illegalen. Medewerking verleen en de dames: Fr. Snethlage, viool; Fr. Stork, piano begel.; Toos v. d. Lin den, mezzosopr. W. MeyerHogerzeijl, so praan. Mejuffrouw J. Q- van Regteren Altena, die door haar kunstzin nig enthousiasme „De Kerkuil" gemaakt heeft tot een middelpunt van het artistieke en cultu- reele leven hier ter ste de, wordt Dinsdag 11 Juni 70 jaar. Van 3 tot 5 uur is er gelegenheid haar in De Kerkuil te- complimenteeren. De heer S. Broers- ma, Patriarchstraat 18, zal 17 Juni den dag her denken, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij Vink's Expeditie, Spaarne. De autobussen Haar lemAlkmaar en Haar lem IJmuiden en terug zullen op den 2en pink sterdag rijden als op werkdagen met uitzon dering van eenige zeer vroege diensten. De heer J. J. Koek, Barbarossastraat 31, Haarlem, zal op 10 Juni a.s. 25 jaar als knecht chauffeur bij de fa. Vo gelzang :n de Gr. Hout straat in dienst zijn. De bronzen medail le van 't Carnegiefonds voor menschlievend hulpbetoon is heden door den burgemeester van Zandvoort, den heer H. van Alphen, uitgereikt aan den heer W. M. v. d. Meije, die verleden, jaar een drenkeling heeft gered. Een ver diende onderscheidingl

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2