IJmuider Courant Het IJzeren Gordijn De Kabinetsformatie 60e Jaargang: Xo. 18X50 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5457 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724 Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 11 Juni 1946 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. r N het jongste d«bat over buitenlandsche A zaken, in het Lagerhuis gehouden, is „het ijzeren gordijn, dat Europa in tweeën deelt", weer middelpunt der aandacht ge weest. Kon het anders? De scheiding tus- schen Rusland en de Westelijke groote mogendheden, die is ingetreden en ge leidelijk verscherpt sinds hun bondgenoot schap in oorlogstijd, remt den vrede en de ontwikkeling der na-oorlogsche wereld, Daarbij valt evenmin te ontkennen, dat de Russen zich tegen vrijwel alle voorstellen en pogingen van de andere zijde systema tisch verzetten en weigeren tot eenige overeenstemming te komen, als dat met name Engeland zich voortdurend uitslooft, om den muur van Russisch wantrouwen te doorbreken. Ook dit debat gaf daarvan weer duidelijke bewijzen. Maar het pogen baat nog steeds niet. En Attlee, de Brit sche Premier, sprak erover op bijna-kla- gélijken toon: „Ónze Russische vrienden houden zich aan de letter van de overeenkomst van Potsdam, maar negeeren den geest, waar in wij haar hebben ontworpen. Wij wenschten te Potsdam, dat Duitschland als een economisch geheel behandeld zou worden. Nu is het economisch gesplitst. Wij verkëeren daarbij in een verschrik kelijk moeilijke positie, gezien het voedsel tekort der wereld, nu wij een zóne moeten beheeren, die altijd tekort aan voedsel voorziening heeft gehad. En wij willen geen wanhoops-oplossing aanvaarden, die Europa in twee volkomen gescheiden kam pen zou verdeelen. Wij gelooven in de nauwste samenwerking met onze vrien den: de Belgen, de Nederlanders, de Scan- dinaviërs en bovenal de Franschen. Vriendschap met onze naburen beteekent geen samenspanning (Attlee drukte het begrip samenspanning of samenzwering uit in de term „ganging-up"). Wij willen zelfs heelemaal geen uitsluitende vriend schap met de Westelijke mogendheden. Wij zijn er op uit een alles omvattende vriend schap te sluiten" Hier onderbreek ik even en verjaag een pijnlijke herinnering uit mijn gedachten: herinnering aan de pogingen van den Britschen premier Neville Chamberlain, in de dagen van München, om vriendschap te sluiten met een groote mogendheid die niet wilde. Weg, herinnering! Laat ons r.iet zwartgallig worden. Maar uit het be toog van Attlee blijkt wel heel duidelijk, waarom Engeland geen stap verder komt met die West-Europeesche samenwerking van welker noodzaak zoowel Londen als Parijs. Brussel, Den Haag, Kopenhagen, Stockholm en Oslo overtuigd zijn. Hoe lang zullen wij moeten wachten? Attlee weet het niet. Laat ons verder naar hem luisteren: ..Het is merkwaardig hoe moeilijk het is, de Russen te doen begrijpen dat er meer dan één stem klinkt in dit land. Als de meest onloochenbare conservatief mij en mijn vrienden aan valt, schijnt dit door de Russen op één of andere geheimzinnige wijze opgevat te worden als een uiting van de Britsche re geering. Zij schijnen niet in te zien, dat in de kern van de Westersche democratie ligt, dat er een regeeringspartij en een op positie bestaan. Het IJzeren Gordijn is een gordijn tusschen geestesgesteldheden. Ik dring er bij mijn Russische vrienden op aan, samen te komen en openhartig te spreken. In de huidige wereld bestaat geen grooter behoefte dan dat. Wij moeten beproeven, den Russischen geest en de Russische historie te verstaan en te be grijpen, waarom de Russen zulk een hou ding aannemen" Niemand kan ontkennen dat dit een •nieuwe poging tot toenadering is. Tevens zal niemand gelooven, dat de slimme Rus sische regeerders niet zouden weten hoe de Westersche democratie in elkaar zit en „op geheimzinnige wijze" niet zouden begrijpen, dat zij zich grondt op het be staan van een regeeringspartij en een op positie. Daar kan het Westen geen afstand van doen: de Engelschen niet. de Belgen niet, wij niet en de Scandinaviërs even min. Want de andere oplossing is de dic tatuur. De Russen leven onder dictatuur. Wij weigeren diemeer dan ooit. Na Attlee sprak Churchill. Hij zei dat de Sovjet-politiek erin scheen te bestaan, iedere regeling van den vrede te voor komen en de volken van West- en Oost- Europa te beletten, tot elkaar te komen in vrije sociale en economische overeen komst. Hij stelde vast dat alles beproefd wordt om de Sovjet-zóne van Duitschland communistisch te maken en te russificee- ren. Polen mag geen uiting geven aan zijn vrijen volkswil. Oostenrijk en Hongarije worden uitgehongerd, beklemd en ver drukt door Russische troepenmassaas. „Ik had het niet mogelijk geacht dat in één enkel jaar de Sovjets zooveel schade zou den doen en zooveel vriendschap in de Engelsch-sprekende wereld zouden doen verkillen. Toch is er nog een ernstig verlangen naar vriendschappelijke samen werking met Rusland. Wij vragen niets van de Russen dan hun toenadering en wij zullen, met andere naties, hen te hulp komen als hun rechten mochten worden geschaad." Churchill sprak niet over „mijn Rus sische vrienden". Maar ook hij vroeg om vriendschap. De tanden van den Britschen leeuw liet Inij niet zien. Wel de klauwen van den Amerikaanschen adelaar. Want plotseling veranderde hij Oom Sam in een adelaar, gezeten op zijn tak: in een groo- Vlctory Day. Millioeiien iiien.svheii hebben te Londen het voorbijtrekken der troepen uit liet gchcclc Britsclie Imperium en uit de geallieerde landen ter ge legenheid van de viering van den Overwiniiingadag gadegeslagen. De stoet, wach tend te Westminster, om de gemechaniseerde afdeelingei» te volgen. (1*) De Koning van Siam om het leven gekomen Koning Auanda Mahidol van Siam is Zondag 9 Juni even voor twaalf uur dood in zijn paleis aangetroffen. Het eerste telegram van Associated Press sprak van een geweerschot, waardoor de jonge vorst was overleden. Later werd door een woordvoerder der ko ninklijke huishouding bekend gemaakt dat de 21-jarige koning hij de ontplof fing van een geweer was verongelukt. De omstandigheden waaronder de koning gestorven is zijn wel bijzonder tragisch. Temidden van de verwikke lingen, die door het grensconflict tus schen zijn land en Frankrijk zijn ont staan en aan den vooravond van zijn bezoek aan Washington, dat ongetwij feld bedoeld was om de moeilijkheden nader tot een oplossing te brengen, is de jonge koning op een 'tot nu toe on opgehelderde wijze plotseling om het' leven gekomen. Hij was pas verleden jaar December naar Siam teruggekeerd ha de oorlogsjaren in Zwitserland te hebben doorgebracht. De wetgevende vergadering heeft Maandag met algemeene stemmen Prins Phoemiphon Aboeldet, den achttienjarigen broer van den overle den koning, als diens opvolger gekozen, Terwijl een regentschapsraad werd be noemd, die den jongen vorst zal assis- teeren in ae staatszaken. ten. sterken vogel met een geweldigen snavel en klauwen „Hij zit daar roerloos. En dag in. dag uit wordt mijnheer Gro- myko op hem afgestuurd om hem te por ren met een korten, puntigen stok. Nu port hij hem in den nek. dan in de vleu gels, dan weer in de staartveeren. De adelaar zir voortdurend doodstil. Maar het zou een groote vergissing zijn te meenen, dat er niets in hem omgaat. Ik geef deze vriendschappelijke wenk aan mijn ouden kameraad-in-oorlogstijd, maarschalk Sta lin." Churchill complimenteerde Bevin als „den vertegenwoordiger van veel wijsheid en moed. die leven in het Britsche karakter." Uit dit alles kunt ge lezen hoe de Brit sche regeering en de Britsche oppositie thans tegenover Rusland staan: verontrust door een raadselachtige houding, telkens vragend om vriendschap en overleg, tege lijk zich beroepend op de vriendschap met het machtige Amerika. Dat hoopt nu weer op zijn voorstellen betreffende Duitschland voor de conferentie der vier ministers van Buitenlandsche Zaken, die Zaterdag te Parijs zal beginnen. Maar groot schijnen de kansen niet. R- P- Indonesië kernpunt (Van onzen parlementairen redacteur). Hel bezoek dat dr. Beel Zaterdag aan de Koningin bracht had alleen ten doel. het Staatshoofd in te lichten omtrent den stand der formatiepogingen op dat oogenbli'k. Eenig definitief uitsluitsel viel niet te geven, al ware het alleen reeds doordat de formateur rapporteerde voor de vergadering van de Tweede Kamer-fractie van de Partij van den Arbeid. Deze bijeenkomst, door alle ministers die leden der fractie zijn bijgewoond, duurde van een uur tot half vijf in den namiddag. Vooral het ter tafel gekomen ont- werp-regeeringsprogram omtrent Indo nesië sohijnt moeilijkheden te hebben opgeleverd. Ons werd gezegd, dat dit program eenige „hoogst eigenaardige formuleeringen" bevatte. Vermoedelijk was dit vooral een uitvloeisel van het geenszins onbekende verschijnsel, dat het hier en daar ontbreekt aan begrip van den internationalen kant van het Indonesische probleem. Vooral voor die fractieleden, die beseften en konden weten, hoe het daarmee gesteld is. moet daar in het bijzonder de schoen ge-< wrongen hebben. Bij alle streven naar het bereiken van overeenkomst is er begrijpelijkerwijs een grens aan conces sies. Zullen ingewijden in het Indonesi sche vraagstuk die voor hun rekening kunnen nemen? Teleurstellende ervaringen met de formuleeringen en daaruit voortgeko men uitleggingen waren wellicht aan leiding. niet te licht te denken over de woordenkeuze van het regeeringspro- gram. Er zijn thans tegenvoorstellen bij den formateur ingediend. Wellicht volgt hierop nog weer mondeling contact van dr. Beel met Jhr. mr. van .der Goes van Naters. Feitelijk, zoo kregen wij te hooren, valt Indië buiten de sfeer van de bin- nenlandsche staatkundige vraagstukken, waaromtrent men elkaar overigens vrij aardig genaderd schijnt te zijn en dus. zoo zei men ons uit de fractie van de Partij van den Arbeid, ware het des te „tragischer" indien overeenstemming tenslotte zou afspringen op verschil van gevoelens over een dergelijke „natio nale" aangelegenheid. Verzekerd weid, dat het ontwerp-programma van dr. Beel kennelijk gericht is op de vorming Het woord is aan. Prof. Mr. W. J. Pompe: De jeugd gelooft aan de daad, gericht op een doel, dat boven haar eigen per soon uitgaat. De jeugd is gehard, de weekheid der weelde is van haar afgeval len, Moet men niet hoop koesteren voor de toekomst van ons volk, welke in han- denvandeze jeugd is gelegd (Uit: „Bevrijding") In en om 's Lands Vergaderzaal Hoe gaat het met de staatsbegrooting (Van onzen parlementairen redacteur). Toen voorzitter v. Schaik onlangs in zijn intreerede als President verband legde tusschen den duur van de Kabi netsformatie en den omvang van de werkzaamheden, door de Kamers in de tegenwoordige buitengewone zitting te verrichten, /.al hij waarschijnlijk vooral gedacht hebben aan.... de begrooting 194(1. Die ligt immers nog steeds onaf gedaan ter tal'el en nu is het de vraag, wanneer zij op het Binnenhof aan de orde zal komen. Er zou bij eenige par lementaire voortvarendheid wel gele genheid bestaan haar nog te behandelen voor het einde van de buitengewone zit ting van de nieuwe Tweede en de oude Eerste Kamer, waaraan op 20 Juli een einde komt. Het ligt echter voor de hand. dat die behandeling pas zin heeft, wanneer er een nieuw Kabinet is. Mocht dit nog eenigen tijd op zich laten wach ten. dan is het alweer tekort dag om voor genoemden datum de begrooting geheel en al achter den rug te hebben, d.w.z. in beide Kamers. Dit zou trou wens reeds in de Tweede Kamer al niet zoo gemakkelijk zijn. aangezien uit den aard der zaak de nieuwe bewindslieden zich toch nog weer in heel de begroo- tingsmaterie zouden moeten inwerken, want zelfs indien Minister Lieftïnck opnieuw zou worden „ingehuurd", ware het toch nog altijd voor zijn nieuwe ambtgenooten noodig dit te doen. Bo vendien zou bespreking van den alge- meenen politieken toestand, op zijn minst althans van de Kabinetsformatie en de positie van hetn ieuwe bewind, op haar plaats wezen. Mocht het Kabi net voor de helft van deze maand in elkaar zitten, dan ware denkbaar, dat voor den 20sten Juli tenminste de Twee de Kamer met een en ander gereed zou kunnen zijn, waarna dan in de volgende buitengewone zitting, die tot den Za terdag vóór den derden Dinsdag in Sep tember duurt, de nieuwe Eerste Kamer de begrooting 1946 gereed zou kunnen krijgen, mits zij het in heel snel tempo zou doen, aangezien vergaderen na de eerste week van Augustus nauwelijks in aanmerking zou komen. Midden in den zomer en in de vacantiemaand bij uitstek een begrootingsdebat te houden is bezwaarlijk. Alles tezamen genomen meen ik in parlementairen kring de op vatting te zien toenemen, dat het mis schien maar beter is de begrooting 1946, nu het toch al zoo laat geworden is. te laten rusten tot na den derden Dinsdag in September. Sommigen zouden haar dan terstond nadien behandeld willen zien, terwijl anderen er reeds toe over hellen haar dan maar tegelijk met die voor 1947 onder handen te nemen. ln- tusschen zal het voor alles noodig zijn, dat er een Kabinet ter wereld komt. en wanneer dat het geval zal wezen, valt onmogelijk te voorspellen. Truman zendt boodschapper naar Stalin Volgens de Evening Standard zal Tru man volgende maand een afgezant naar Stalin zenden. Deze. mr. Edwin Pauley, zal met den persoonlijken rang van am bassadeur een reis maken door verschil lende Europeesche landen en daarbij een bezoek aan Moskou brengen. Welke rol Paulev zal spelen ten aanzien van het Amerikaansch-Russisch contact zal afhangen van de ontwikkeling der be sprekingen, die de vier ministers deze maand te Parijs zullen houden. van een kabinet, steunend op K.V.P. en P. v. d. A. Alles tezamen genomen is de situatie zoo, dat het bereiken van een accoord niet eenvoudig schijnt te zijn. maar nog wel mogelijk geacht moet worden. De fractie der K.V.P. is, voor zoover tot gisterenmiddag bekend was, nog niet tot een nieuwe bijeenkomst bijeenge roepen. maar het ligt dan ook voor de hand. dat de formateur eerst bij zichzelf te rade zal gaan om zich naar aanlei ding van de hem gedane tegenvoorstel len een oordeel te vormen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1