Drastische verlaging van den Haringprijs RFC en VSV Administratief heeft Velsen thans ruim 38.000 inwoners Fantasie-prijzen nu van de baan deelen de puntjes De Rood-witten buiten degradatiegevaar Onze gerenommeerde „Hollandsche Nieuwe", reservoir van vet en vitami nen, dreigde dit jaar in discredict te zuilen geraken, niet omdat dit product van Nederlands oudste en weleer be langrijkste visscherij minder vet en minder vitaminen bevat dan andere jaren, maar omdat de prijs zoo hoog was, dat het grootste deel van ons haring-etend volk er niet aan toekwam. Het begon met 1.en meer per stuk, ten slotte werd het 35 ets. en daarop stond de prijs vast. En een haring, hoe lekker ook. is ten slotte toch maar een haring;de laatste jaren vóór den oorlog kocht men een heele ton voor een tientje. In ons blad van jJ. Zaterdag heeft men reeds kunnen lezen, dat minister Mansholt verlaging van den haringprijs in uitzicht heeft gesteld. Deze zal van 200 a 400 worden teruggebracht op 35 per kantje, zoodat de haring voor 8 ct. per stuk aan het publiek verkocht zal kunnen worden. De afdeeling Voorlichting van het mi nisterie van Landbouw. Visscherij en Voed selvoorziening schrijft ons over deze dras tische verlaging van den haringprijs nog het volgende: Ofschoon aanvankelijk overwogen is de prijzen van haring eenigen tijd vrij te laten, heeft de minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening in de te langzame daling van het prijspeil aanlei ding gevonden nieuwe prijzen voor haring vast te stellen. Bij de vaststelling van deze prijzen is rekening gehouden met groote aanvoeren van haring. In het belang van de voedselvoorziening heeft de minister n.l. tevens, bepaald, dat maatregelen tot beperking van de vangst achterwege die nen te blijven, opdat waardevol voedsel tegen redelijke prijzen ter beschikking van de bevolking kome. De voedselschaarschte 300 Tippelaars in den Noordersluis-toelit De Noordersluïstocht, georganiseerd door de Wandelsportvereeniging „De Ken- nemer Jagers", die zich ook vóór den oor log in een groote belangstelling van de beoefenaars der wandelsport mocht ver heugen, had ondanks het slechte weer, een 300-tal tippelaars naar IJmuiden ge lokt en storm en regen ten spijt werd het parcours afgewandeld. Sommige groepen deden het met vliegend vaandel en slaan de trom De organisatie was weer goed verzorgd, ook het Roode Kruis was voor eventueele hulpverleening met haar transportcolonne aanwezig. Deelnemende vereenigingen waren: Marine Opleidingskamp Hilver sum, S.S.S. Beverwijk, D.E.M. Beverwijk, Kolping's Boys, Haarlem; Jan Passtoors, Haarlem; T.M.V. Leiderdorp; Katholieke Wandelsport Vereeniging VeLsen; Concor dia Hillegonr en P.P.S. Amstredam. Voorts waren er vele individueele loopers. Alle deelnemende vereenigingen ontvingen een groeps-prijs. Het eeretoumooi van „Kenuenierlaml" Kemienierlaml wint. ^Kennemerland" besloot haar fees telijkheden ter gelegenheid van haar zilveren jubileum met een eere-tour- nooi, dat op tweeden Pinksterdag werd gehouden. Deelnemende ploegen wa ren: Kennemerland, IJrnuiden, alsmede De Geuzen en Kromhout uit Amster dam. De uitslagen luiden: De GeuzenIJmuiden 2-1 KennemerlandKromhout 6-0 De verliezersronde werd door IJmuiden met 3-2 gewonnen terwijl de ontmoeting tusschen Kennemerland en de Geuzen om den eersten prijs gelijk eindigde 0-0. Kennemerland won met strafschoppen. De Kennemerland-jeugd won van de Geuzen-adspiranten met 4-1. Om het damkampioenschap van Kennemerland Nu de beslissing in de voortournooïen te IJmuiden en Haarlem is gevallen, kan de eindstrijd voor het damkam pioenschap van Kennemerland begin nen. Het volgende programma is vastge steld: 12 Juni bij Oosterkwartier (café M'unniks): LarosJ. J. van Kesteren, Th. TolenaarsA. Ligthart, J, B. Slui ter is vrij. 17 Juni, clublokaal Haarlemsche Damclub: Van KesterenTh. Tolenaars, J. B. SluiterH. Laros. Ligthart is vrij. Twee spelers komen uit in den eind strijd om het damkampioenschap van Noord-Holland. Marktbericht van Zaterdag De aanvoer bedroeg 34.818 kg, waar onder 8710 kg schelvisch,-7750 kg schol, 925 kg poontjes, 1070 kg rog en vleet, 7470 kg kabeljauw, 1265 kg tarbot en griet, 3105 kg tong enz. De trawler besomde 9237. Overige besommingen: Motorloggers KW 107 ƒ2389; KW 91 3470; KW 108 2366. Kustvisschers: WR 116 ƒ252; UK 52 1094; UK 105 ƒ295; KW 10 ƒ455; KW 109 780. maakt beperking van de productie niet verantwoord. De bestaande verordening tot beperking van het aantal netten aan boord van de haringvisscherijvloot zal dan ook worden ingetrokken, terwijl geen uit voering mag worden gegeven aan voor nemens tor beperking van het aantal vaar tuigen, dat aan de visscherij deelneemt. De haringvisscherij zal dan ook onder de huidige omstandigheden met maximum capaciteit beoefend kunnen worden. De vastgestelde maximumprijzen zijn de volgende: reedersprijs: gezouten haring per kantje (94 K.G.) 35; consumenten prijs: gezouten haring per stuk 8 ct.; ge stoomde of gerookte haring 10 ct.; gemari neerde haring of rolmops 10 ct.; versche haring per K.G. 50 ct- Utbreiding der IJslandsche visscliersvlool De regeering van IJsland heeft on langs een contract afgesloten voor het bouwen van 30 stoomtrawlers. Deze schepen, die op Engelsche wer ven worden gebouwd, zullen zeer groote en naar de eischen des tijds ingerichte vaartuigen worden, waarvan een ge deelte nog dit jaar en de rest in 1948 zal gereed komen. Naast bovengenoemde trawlers, werd er eenige jaren geleden bovendien nog een vijftigtal kleinere visschersvaartui- gen te Gothenburg besteld, waarvan het eerste thans op weg naar IJsland is. De rest zal in den loop van Juni wor den afgeleverd. Deze vaartuigen zullen van 50 tot 80 ton groot worden. „Teruggave Visscliersvaartuigen" De sleepers van het Bureau „Terug gave Visschersvaartuigen" zijn na een periode van rust weer in actie gekomen. Zoo kwam Zaterdag alhier uit Caen binnen de sleeper Ingrid met op sleep touw de YE 84. De Ingrid was met twee vaartuigen uit genoemde Fransche ha ven vertrokken, doch heeft één daarvan de PS 15 van Sint Philipsland in Vlis- singen in verband met het slechte weel moeten achterlaten. Verder kwam de sleeper Helga uit Duitschland terug met een Katwijkschen logger. De I. S. Groen is naar St. Nazaire om aldaar eenige opgespoorde schepen op te halen. De Alma weer in Dmuiden Zondagmorgen is alhier uit Enge land teruggekomen de stoomtrawler Alma van de V-E.M. Ook deze trawler is in Engeland in marinedienst geweest. Nog 22 loggers trawlen Van de Katwijker vloot varen thans nog 22 loggers ter tra wier visscherij; eenige daarvan liggen in reparatie. De andere loggers zijn ter haringvis scherij of worden daarvoor ingericht. Ongetwijfeld zullen nog eenige trawl- loggers ter haringvisscherij gaan. Candidaten C.P.N. („De Waarheid") De C.P.N. „De Waarheid" heeft rooi de verkiezing van den gemeenteraad de volgende candidatenlijst opgemaakt: G. F. Schilling, Th. Kruisman, D. den Hollander, A. W. Grotenhuis-v. Beek, C. Scheringa, R. Kammingen-Bos, F. F. Alan, R. van Eijken, J. de Graaf, H. Deiman, P. Zeeuw-v. Buuren, A. A. Kleve-Hooymans, W. Buding, F. J. van Rooijen, W. Ent. C. de Groot, A. Visser en M. van Ren swouw. Naar de haringvisscherij De motorlogger KW 6 heeft de trawl- visscherij beëindigd. Het schip wordt thans gereed gemaakt voor de haring visscherij. In een wedstrijd dien, naar bleek, beide partijen zich vast voorgenomen hadden te zullen v/innen, is 't toch tot een punten- verdeeling gekomen en dit geeft tenslotte de verhouding goed weer. Maar tot in de laatste minuut was de uitslag nog onzeker. De beste man van het veld was onge twijfeld scheidsrechter Aussum en de eenige aanvechtbare beslissing was het toekennen van 't 3e doelpunt aan R.F.C. Fraai was de eerste goal van V.S.V. Kunst schoot den bal in na uiterst ge raffineerd samenspel tusschen Van On- selen en den rechtsbinnen Spaan. V.S.V. had toen de leiding, er was ruim een kwartier gespeeld en in de daarvoor liggende periode was het V. S. V.-doel eenige malen onder vuur ge nomen, waarbij Akkerman een fel schot van Van Oirschot tot corner kon wei - j ken en de Velser-doelman eenige malen door tijdig uitloopen redding had ge bracht. Waarom hij deze speelwijze na dien liet. varen was een raadsel. Behalve eenige benauwde situaties voor zi.jn club ontstond er ook het eerste doelpunt voor R.F.C. uit. Maar ook de bal, die Van Onselen di rect daarop inschoot en V.S.V. in de eerste helft de leiding binnen een mi nuut hergaf, was wel houdbaar. In de tweede helft had R.F.C. het windvoordeel en dit leidde tot een serie stormachtige aanvallen. Eerst had mid denvoor Van Olfen succes toen hij in vrije positie een kans kreeg en hard in schoot en daarna ontstond bovenge noemd buitenspel-doelpunt. Maar er was nog meer gevaar, want Voet. liet. den ouden Van Walsum vrijwel geheel los en nu werd De Vries gedwongen voortdurend zijn linkerbuurman te as- sisteeren. met alle gevaarlijke gevolgen van dien. Geruimen tijd hielden de Rotterdammers V.S.V. dan ook in hun greep doch door braaf volhouden, waar bij zelfs de beide Velser-binnenspelers hulp voor het eigen doel verleenden, kwam men ook hierdoor heen. En toen Kunst zijn middenvoor Van Onselen daarna een goeden pass gaf, waren de partijen weer gelijk (33) en ontstond het eindduel. Sterk had zich inmiddels moeten la ten vervangen door Hamers en deze toonde zich allesbehalve onzeker, want al kwam zijn eerste kopbal in handen van doelman Thiele terecht, zijn even later aan Van Onselen voor het inschie ten gegeven bal was een goed stukje voetbal. Van Onselen schoot ook niet naast maar nu constateerde de scheids rechter, en terecht, buitenspel. Een zucht van verlichting ging dooi de menigte toen het eindsignaal klonk en R.F.C. tenslotte toch één punt rijker was geworden. Doch ook de V.S.V.'ers wenschten elkaar geluk met het defini tieve behoud van het eerste klasseschap waarbij zij zich evenals Stormvogels door het uiterst zware eerste jaar na den oorlog hebben heengewerkt. De gemeente Velsen die op 1 Mei 1945: 33383 inwoners telde zag haar inwonertal sindsdien belangrijk toe genomen, welke toeneming zoowel het gevolg is van een vestigings- als van een geboorte-overschot. Hierbij dient evenwel tc worden opgemerkt dat de verschillende gegevens uit sluitend administratief dienen te worden bezien, daar de administra tie, als gevolg van de overstelpende V.S.V. 3 kampioen De beslissingswedstrijd Spaarndam- V.S.V. 3 welke 2en Pinksterdag op het Velsen-terrein werd gespeeld eindigde in een 21 overwinning voor V.S.V. 3. Bij de rust was de stand 01. In de tweede helft had Spaarndam het wind- voordeel doch V.S.V. was sterker en wist haar voorsprong tot 20 te ver- grooten. Tegen het einde maakte Spaarn dam een welverdiend tegenpunt doch verder konden zij. het niet brengen. Bij na vergrootte V.S.V. 3 haar voorsprong nog. Na afloop werden den kampioenen bloemen en een herinnering aangebo den. H.O.S.C.-Nieuws Op de laatste ledenvergadering is het bestuur van de Hoogoven Schaakclub als volgt samengesteld: voorzitter: P. A. Veldheer, 2de voorz.: A. P. de Bruin; secretaris: G. S. de Haas, Cederstr. 15, IJmuiden (Oost); 2de secretaris: G. Paardekooper, Duinwijklaan 5, Bever wijk; penningmeester: C. J. Mulder. Wedstrijdleiders: P. H. v. d. Wel, alge meen wedstrijdleider, G. L. de Haas voor IJmuiden (Oost); commissarissen; G. Kistemaker, A. J. v. Niekerken en J„ Plugboer. Van 12 Juni af betrekt de H.O.S.C., afd. Beverwijk haar nieuwe clublokaal en wel in' het Slatenhuis Velserweg 12. (Voormalig Kennemerhotel). Uitslagen van Woensdag 3 Juni zijn; H. AarsenG. L. de Haas y2V2; H. WolthuizenL. Verschoor 01; C. Gra- vemakerN. Burggraaf 0—1; G. Prins J. Starken 01; J. PlugboerP. Zeil- stra 01; J. A. KroonJelle Wiersma 01; H. BüchiA. Blokker 10; J. RingersJ. v. d. Starre 10; A. van NiekerkenJ. Verlaak 01; P. Scheur kogelW. Deelder 01; E. Huisman K. de Boer 10. V.V.IJ. kampioen Zaterdagmiddag-competitie Door haar 72 overwinning op Eto uit Hoofddorp heeft V V.Y. het kampioen schap van de Zaterdagmiddag-competitie afd. A gewonnen. V.V.Y. speelde de eerste helft tegen den stormwind in. doch nam desondanks spoe dig door een doelpunt van Guit de leiding. V.V.Y. speelde technisch beter en nog vóór de rust brachten Van der Steen en Wielinga. ieder met twee doelpunten den stand op 51. Na de rust kwam de regen het spel be derven. In deze natte periode wist Wie linga nog tweemaal het net van Eto te vinden, maar desondanks gaven de Hoofd dorpers het niet op. De Hnks-buiten zag tot tweemaal toe kans keeper Taaie te verschalken. Zoo kwam met 72 het einde. Deze overwinning bezorgde den IJmui- denaren het kampioenschap hunner af deeling. Haringaanvoer in Scheveningen Van de haringvisscherij kwamen bin nen de motorloggers SCH 247 met 23 last pekelharing, zijnde de vangst van vier schepen en SCH 75 met 190 kantjes pekel haring (eigen vangst). drukte ter gemeente-secretarie in dc- maanden na de bevrijding bij den feitelijken toestand ten achter was. Gedurende de 12 maanden na 1 Mei 1945 vestigden zich in de gemeente 10589 personen: er vertrokken 6371. zoodat het vestigingsoverschot 4218 bedroeg. Belangrijk was ook de toeneming dooor het geboorteoverschot. Dit bedroeg in dezelfde periode niet minder dan 501; het aantal geboorten was namelijk 869, het aantal sterfgevallen 368. De rela tieve getallen waren: geboorten 26, sterfgevallen 11. overschot 15 per dui zend inwoners. Zoowel het geboorte-, als het sterfte cijfer is abnormaal hoog; het overschot dat zij opleveren zou bij het normale inwonertal van Velsen een werkelijke vermeerdering van bijna 750 inwoners opleveren. Hierbij dient nog te worden, aangeleekend, dat bij het aantal sterf gevallen van 368 zijn begrepen 48 man nen, die tijdens den oorlog in het bui tenland zijn overleden. Het hooge sterf tecijfer is ook om andefe redenen ver klaarbaar. De cijfers van vestiging en vertrek zijn voor de onderscheidenlijke maan den zeer verschillend. De vestigingen, waren met een totaal van 5489 of ge middeld 1372 p. m. het talrijkst gedu rende de maanden Augustus tot en met November 1945. December en Januari 1946 leverden een vertrek-overschot op. In die maan den waren er 824 ge vestigden en 1089 vertrokkenen voor December en resp. 726 en 1031 voor Januari. Uit het bovenstaande blijkt, dal de .bevolking van 1 Mei 1945 tot 1 Mei 1946 vermeerderde door een vestigings-over- schot met 4218, door een geboorte-over schot met 501, totaal 4719. Op 1 Mei 1946 telde de gemeente volgens het be volkingsregister dus 38108 inwoners o£ ruim 10.000 minder dan vóór de eva cuatie. Hooge geboorte- en sterftecijfers

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3