Nederland's uur te Neurenberg Luidsprekers Vrouwen en Meisjes Ruim Pakhuis te huur Seyss Inquart verdedigt zijn beleid Dr. Seyss Inquart, voormalig; Rijks commissaris van het Nederlandsche be zette gebied, is op tweeden Pinksterdag: uit de beklaagdenbank te Neurenberg naar de getuigenbank verhuisd om zijn verdediging uit te spreken en te anti woorden op de vragen van bet kruisver hoor, dat hem door de aanklagers zal worden afgenomen. Op den eersten dag van zijn verdediging heeft Seyss Inquart aanvankelijk een tikje nerveus doch la ter volkomen rustig doceerend, als een geboren advocaat zijn getuigenis afge legd en zijn werkzaamheden in Oosten rijk en Nederland in dienst van het nazidom de revue laten passeeren. Toen in den namiddag, nadat Seyss' rol in Polen besproken was, de hoofd- aanklacht inzake Nederland ter sprake kwam, ving Seyss aan met breedvoerig zijn eigen redevoeringen te citeeren, ten bewijze, dat hij nooit de bedoeling had gehad het nationaal-soeialisme aan Ne derland op te dringen. „Het kan op de Stormvogels won van Haarlem De den laatsten tijd schijnbaar onover winnelijke Stormvogels zetten gisteren te gen de afdeel ingskampioenen hun overwin ningsreeks voort. Met 31 ging Haarlem kansloos tegen de IJmuider blauw-witten ten onder. Wie van de veronderstelling uitgaat, dat Stormvogels deze ontmoeting won, omdat Haarlem, nu tóch kampioen zijnde, het wel geloofde, vergist zich. Het is waar: Haarlem heeft inderdaad weinig goed voetbal laten zien. zelfs Kick Smit vertoonde maar zelden zijn bekenden vorm, en Roozen is vrijwel niet gevaarlijk geweest maar dit kwam. omdat Stormvogels den roodbroeken vrijwel geen tijd gaf om hun gewone spel te ontplooien. Met name de middenlinie van Stormvogels komt een pluim toe voor haar uitstekend werk. Van Gemert speelde wel één zijner allerbeste wedstrijden en wie hem in vorige wedstrijden aan 't werk hebben gezien, zullen begrijpen, wat dit zeggen wil. Goedhart, die den gevaarlijken vleugel Smlt- Groeneveld te bewaken had, was vrijwel zijn evenknie. Maar ook Snoeks kan op een zeer goeden wedstrijd terugzien. Vóór het begin van den wedstrijd Storm vogelsHaarlem werd de kampioensclub gehuldigd door Heemstede's burgemeester, Jhr. J. P. W. van Doorn, die den Haarlem voorzitter een plaquette aanbood, en door Stormvogels. De IJmuidensche aanvoerder Kraak overhandigde den captain de Winter een bouquet. Door dit goede werk hunner middenlinie hadden Haak en Schipper het vrij gemak kelijk en Kraak beleefde zelden rustiger middag. Viel dc Haarlem-voorhoede niet op, ook in de verdediging haperde wel het een en ander. De middenlinie Van Gool-Van Daa- len-Visser kon niet in de schaduw van die van Stormvogels staan en ook v. d. Hulst en Verhappen zagen we wel beter, 't Was vooral na de rust opvallend, hoe vaak de IJmuider voorhoede, hoewel tegen den wind inspelend, met goedgeplaatste ballen de roodbroeken-defensie passeerde. Vooral aan De Boer en Meyer had men de handen vol. Haarlem, hoewel van stonde af aan in de minderheid zijnde, had door Groeneveld de leiding genomen, toen de bal, die in nor male weersomstandigheden zeker over' de lat zou gegaan zijn. plotseling door een verraderlijke windvlaag omlaag werd ge drukt. Gesteund door den wind bleef Storm vogels in de meerderheid, maar de afwer king der aanvallen, alsmede het schieten liet te wenschen over, totdat kort voor de rust Meyer met een schot in den bovenhoek succes had (11). Nu duurde het niet lang, of Van der Kuyl gaf zijn clxib de leiding. Rust 21. Na de rust kreeg Haarlem den wind in haar voordeel en men verwachtte een sterke roodbroeken-meerderheid. Deze bleef echter uit, Wel viel Haarlem meer dan eens aan. maar deze aanvallen werden steeds door het trio Snoeks-Van Gemert-Goedhart in de kiem gesmoord. De verdienste van dit Trio was het voorts, dat het ook nog gelegenheid vond den aanval, waarin Van Pel nu veel actiever was en Invaller Ketting zich aar dig aansloot, te steunen. Na handig solo- spel van De Boer schoot Ketting in eens huur voren en doelpuntte fraai (31). Met dezen stand kwam het einde. Nederlanders wel eens den indruk ge maakt hebben, omdat tenslotte slechts de N.S.B. als partij overbleef, maar nooit heb ik met staatsdwang van den Ne derlander verlangd, dat hij nationaal- socialist werd of het lidmaatschap der partij als vooropstelling doen gelden voor het uitoefenen van algemeene rechten", zoo zeide hij. De instructie, die hij van Hitier meegekregen had, toen hij naar Nederland gezonden werd, hield uitdrukkelijk in „te zongen voor het behoud van een zelfstandig Neder land door te trachten de Nederlanders te maken tot vrienden van Duitschland, genegen tot het onderhouden van enge economische banden met dit land". Seyss verzuchtte, dat hetgeen hij in redevoeringen geproclameerd had, in de practijk niet uitvoerbaar was gebleken. „In Nederland ziin zelfs schaakvereni gingen politiek georiënteerd", beweerde hij toen hij breedvoerig over zijn maat regelen op politiek gebied sprak. Toen hij in 1941 de partijen moest opheffen, omdat ze actief-vijandelijk tegenover de bezetting stonden, verdwenen daarom ook tal van andere organisaties. Seyss gaf toe, dat hij met „groot gebrek aan fantasie" tewerk was gegaan, toen hij daarvoor organisaties naar Duitsch voor beeld in de plaats stelde. „Ik ging uit van twee onjuiste overwegingen: dat onze Duitsche organisaties beter waren en dat zich in bezet gebied een eigen politiek zou kunnen ontwikkelen. Daar om is mijn politiek mislukt", aldus Seyss. Seyss ging vervolgens over tot be spreking van verschillende détailpunten der aanklacht. Het plan tot gex-manisee- ring van Nederland wees hij af. Doel wsa slechts gelijkberechtigde samenwer king van de germaansche volken. De landwacht was volgens hem ge rechtvaardigd als tegenweer van de N. S. B. tegen aanslagen. Uitvoerig sprak hij over de justitie, waarbij hij zeide, het hoogstaande Nederlandsche rechts- apparaat geheel te hebben overgeno men en daar slechts economische x-ech- ters aan toegevoegd te hebben, omdat die meer begrip hadden van de econo mische situatie. Dat Duitsche gerechten ingevoerd werden was volgens hem niet meer dan natuurlijk en over de vx-ede- rechters sprak hij heelemaal niet. DE EXECUTIES. „Geen doodvonnis is zonder overwe ging- van gratie uitgevoerd", aldus zeide de ex-rijkscommissaris, sprekende over de beschuldiging dat in Nederland 4000 executies werden verricht gedu rende zijn „ambtsperiode". Hij stelde tegenover dit cijfer, dat tot midden 1944 minder dan 800 doodvonnissen werden uitgesproken, „minder dan er slacht offers vielen bij den luchtaanval op Nijmegen", zeide hij sarcastisch. Van de executies in Vught had hij pas in Neu renberg gehoord. De moord van Putten had hij niet kunnen voorkomen, wel had hij de terugvoering der Puttensche man nen verkregen, doch hij wist niet of dat nog mogelijk was geweest. De massa-executies kwamen in 1944 en nadien op grond van Hitlei-'s bevel van 30 Juli 1944, zeide hij. Hiertegen hadden zoowel Seyss als Rauter be zwaar gemaakt, omdat zij vreesden, dat geheel Nedei-land erdoor in de illegali teit gedrongen zou worden. Rauter had zelfs zes weken lang het bevel niet uit gevoerd, doch daai-na een terechtwij zing van Himmler gekregen. Daarna moesten executies van leden der verzet- beweging wel worden uitgevoerd, zeide Seyss, Hij geloofde evenwel, dat het aantal de zevenhonderd niet had over schreden. Op het gebied van de financiën be i-iep hij zich voor den tijd tot 1941 op Trip, dien hij een financier van wereld faam en een Nederlandschen patriot noemde. Overigens was volgens Seyss de invoer in Nedei'land in 1941 grooter dan de uitvoer naar Duitfchland. Voor de toestanden in de Nederland sche concentratiekampen noemde Seyss zich niet verantwoordelijk. Hij had niet kunnen verhinderen dat Nederlanders naar concentratiekampen moesten en daarom maar geprefei-eerd, dat kam pen in Nederland zelf werden inge richt. Langdurig sprak Seyss over den arbeidsinzet, waarbij hij toegaf, dat van het half millioen Nedei-landers in Duitschland de helft gedwongen was. De eischen waren door Bormann ge steld doch Seyss had zich beijverd, zoo veel mogelijk jongeren te sturen. Hij zeide niet te zijn opgetreden tegen de sabotage van Nedei-landsche ambtena ren, waardoor een millioen vrijstel- lingen werden gegeven. In 1944 had hij nieuwe eischen van Sauckel voor 250 duizend man afgewezen. De daarna door de weex-macht uitgevoerde razzia's waren bedoeld als maatregel tegen de verzetsbeweging en vielen buiten zijn verantwoordelijkheid. Onder den druk van deze razzia's waren daarna nog meer geregelde deportaties voox-geko- men, waarvoor Seyss de volle verant woording op zich nam. Enkele malen had hij gepx-otesteerd, zooals tegen de wegvoering van vier honderd ionge Joden naar Mauthausen en tegen Heydrich's evacuatiebevel. Hij had waarnemers gezonden naar Ausch witz en die brachten bericht mee, dat dit kamp en de behandeling goed wa ren. „Het is moeilijk thans over deze dingen te spréken, omdat alles klinkt als een hoon" zoo getuigde hij aan het einde van de zitting. Het kruisverhoor begon hedenmid dag en Seyss zal vermoedelijk nog twee volle dagen op den getuigenstoel zitten. De Kennemers op de onderste plaats In dezen voor De Kennemers en H.B.C. zeer belangrijken wedstx-ijd voor de onderste plaats in de tweede klasse B, is H.B.C. als de gelukkige winnares u"it het veld gegaan. De stormwind oefende op het spel grooten invloed uit, balcontröle was bijna onmogelijk. Van het begin af stelde H.B.C. alles in het wex-k om door flink tempo, goed samenspel en vlotte aanvallen de Ken nemers te overmeesteren en behoudens een kwartier voor de rust en eenige aanvallen daarna is dit volkomen ge lukt. Opvallend waren bij H.B-C. voor al de snelle vleugelspelers, van wie rechtsbuiten Genemans al bijzonder vlug, behendig en uiterst gevaarlijk was. Niet alleen maakte hij door zijn door tastendheid zelf twee doelpunten, maar was bovendien de gx-ondlegger van de andex-e goals. Kennemers speelde wel den slechtsten wedstx-ijd van het seizoen; te kort, talmen van den aanval en rom melig maakte het al een zeer pooveren indruk. Reeds na 19 minuten speelde Genemans zich keurig vrij, gaf voor en de middenvoor had geen moeite Van Ux-k kansloos te passeeren (01). Ze ven minuten later doelpuntte de links buiten van H.B.C. onhoudbaar, weer uit een voorzet van Genemans. Deze goochelde eenvoudig met den bal, waar bij Van Luin weinig kon uitrichten. Een kwartier voor rust kwam Kennemers er met den steun van de halflinie beter in, doch de voorhoede bleek schotloos. Na de hervatting was Horeman door Minneboo vervangen en speelde v. Luin middenvoor. H.B.C. werkte hard en op nieuw scoorde de linksbuiten uit een voorzet van rechts (03). Eindelijk leek de kans te keex-en, want met een diagonaal schot xnaakte de x-echtsbuiten van Kennemers na 15 min. er 13 van. Kennemers leefde even op, maar na 26 minuten scoorde Genemans opnieuw, twee minuten later gevolgd door het vijfde doelpunt van denzelfden speler. Weerbericht Geldig tot morgenavond. Plaatselijk buien, hier en daar met onweer. Zwakke tot matige wind tusschen West en Zuid. Ongeveer dezelfde temperatuur. Agenda voor Velsen Dinsdag 11 Juni. Bioscoop de Pont: Meisjes achter tx-a- lies. 8 uur. Thalia-Theater: De Roode Aarde, i en 9 uxxr. Woensdag 12 Juni. Als Dinsdag. Bidault candidaal-president De M.R.P. heeft als haar candidaat voor het. premierschap van Frankrijk George Bidault, thans minister van Buitenland- sche Zaken, gekozen. De candidaten van de andere partijen zijn nog niet definitief bekend. Met groote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van ons Dochtertje en Zusje Santpoort-Station. 7 Juni '46 v. Dalenlaan 24. Met blijdschap en dankbaar heid geven wij kennis van de geboorte van onzen Zoon en Broertje MARIM S HERMAN C. H. Vos T. Vos-Wartenhorst Albert. Adri IJmülden, 9 Juni 1946. Kennemei'laan 162. Tijdelijk Maranatha, Santpoort De heer en mevrouw van Eer de-van Eerde geven met groote blijdschap kennis van de ge boorte van hun Zoon JOH AN CHRÏSTIAAN 9 Juni 1946. Havenkade 15. Den 25sten Juni hopen onze geliefde Ouders J. 1». DE VISSER en C DE VISSER-SLOTEMAKER den dag te herdenken dat zij voor 50 jaar in den echt zijn verbonden. Hun dankbare kinderen Curacao, W.-Indië: j. P. de Visser j'. de Visser-Muldijk Johannesburg. Z. Afrika: S. de Visser L. de Visser-Kleiman M. A. de Visser G. de Visser-Geervliet J. de Visser G. de Vlsser-Hoogenwerf D. C. Groen-de Visser K. Groen en Kleinkinderen. Ternatestr. 74, Haarlem-N. Schrijfmachine te huur Underwood. Brieven IJ 160. B. z. a. NETTE WERKSTER Mej. Venneman. de Genestet- laan 36. Driehuis. Te koop gevr.: TRAPSTEL voor Pfaff naaimach. Brieven met prljsopg. L 574. RUILEN: Wie heeft een bui tenband 26 x 1 1/2 voor bui tenband 28 x l 1/2 nw. Ratel- straat 2, IJm.-O. Medegenomen 7/6: SPONS EN ZEEMLAP. Tegen bel. ter. t;e bez. Lemairestr. 11, IJm.-O. TE KOOP: een gaskachel en eer, klem gaskacheltje. Groe- neweg 78. Te koop: mod. PHILIPS RADIO met pick up aanslui ting, ook te ruilen, Tuinders- hofje 1, IJmuiden-O. TE KOOP AGB.: autopedw. met banden, d. av. sch. m. 39 J.sch. m. 36 en 37 en elastieken kous m. 7. v. Wassenaerstr. 47. IJmuiden-Oosf. Te koop: 1 pr. BEIGE SL'èDE MOLIèRES m. 36 pl. hak. als nieuw. Te bevr. Ken- nemerlaan 154. Voor verwerking en verpakking van Fruit en Groenten worden ten spoedigste gevraagd: Brieven onder no. IJ 157 Bureau van dit blad. RUBBERFABRIEK HOLLAXDIA vraagt voor directe indiensttreding voor nieuw in te richten afdeelingen NETTE MEISJES alle leeftijden. Hoog loon, eventueele reiskosten en andere onkosten worden vergoed en EENIGE NETTE JONGENS Aanmelden dagelijks, kantoor Doodweg 24-2S. Velsen- Noord. SIMON' DE WIT N.V. vraagt voor haar filiaal tc Sant poort een Mannel. Leerling Bediende leeftijd 15-17 jaar, om in het k-r-uideniersvalt te worden opgeleid. Schriftelijke sollicitaties met vermelding van leeftijd, schoolopleiding en eventueele vorige werkkringen te j-ichten aan SIMON DE WIT N.V.Afd. Personeel Post bus 2 te Zaandam. GEMEENTE VELSEN AANGIFTE LEERLINGEN OPENBAAR GEWOON LAGER ONDERWIJS Gelegenheid tot aangifte van leerlingen voor den nieuwen cursus voor de open-bare lagere scholen: o.l. scholen nos. 3, 6 en 7 op 13. 14, 17, 18 en 2i) Juni a.s. van 16 tot 1G.30 uur aan de scholen: voor de o.l. scholen nos. 4 en 5, op genoemde data van 15.45 tot 16.30 uur aan de soholen: voor de o.l. school no. 2 op genoemde data van 16 tot 16.30 uur aan de Creutz-be'rgschool voor de o.l. school no. 8, Santpoort op 13, 14, 17, 18 Juni van 16 tot 16.30 uur aan de school en op 20 Juni van 19-20 uur ten huize van het hoofd, B>roekfoeigenlaan no. 1. Kinderen van ouders wonende in Driehuis. Velserbeek en dorp Velsen, moeten aangegeven worden bij school 5, van Hogendorplaan, Velserbeek. Zie verder de aanplakbiljetten. VELSEN, 7 Juni 1-940. Burgemeester en Wethouders van Velsen-, de Secretaris, de Burgemeester, SUWERINK, L.S. M. M. KWINT vooraan Zuidzijde Visschershaven, voorzien van kantoor, telefoon, gas, water, licht en weeg schalen. Zeer geschikt voor visehnakhuis. Brieven IJ 159, Bureau van dit blad. TOONT DOOR EEN DAAD dat het Uw ernstige wil Is, het nationaal belang te dienen. De vlottende schuld vormt een hinderpaal bij het financieren van den wederopbouw. Consolidatie neemt die belemmering weg. Helpt hieraan mede. Nu Nog kunt U deelnemen in de 3% GROOTBOEKSCHULD 1946 Inschrijving kan t/m 14 Juni dagelijks geschie den bij de effectenkantorenhandelsbanken, boerenleenbanken, spaarbanken, giro- en postkanforen. Uitvoerig prospectus bij deze instellingen verkrijgbaar. PUBLICATIE VAN HET MINISTERIE VAN FINANCIEN

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4