IJmuider Courant Nederland 99 bood absolulen tegenstand' Leon Blum op het Labourcongres tfiOe Jnargting No, JSS5J Bureaux: Kermemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peorcbooin Woensdag i'l JunilMffi Uitgave van de -Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4 Bil het kruisverhoor, dat Seyss Inquart na beëindiging: van zftn verdediging Dinsdag te Neurenberg onderging,. heeft hi.i enkele merkwaardige uitlatingen ge daan ten aanzien van de houding der Nederlanders en zijn meening over het Nederlandsclie verzet. „Als ik Nederlan der was geweest, zou ik waarschijnlijk on dezelfde wijze gehandeld hebben als de'Nederlanders thans hebben gedaan", zoo verklaarde hij. „Zij hebben ons ab solulen politieken tegenstand geboden, en ik ben mij er steeds van bewust ge veest dat ik de vervolging der verzets beweging^ slechts juridisch en niet mo reel kon rechtvaardigen". Ook in het vervol® van het kruisver hoor, bracht Seyss Inquart herhaaldelijk een eeresaluut aan de Nederlandsche verzetsbeweging. Het feit dat de burge meesters op den duur practisch alle door N.S.B.'ers werden vervangen, weet de beklaagde aan het verbod .der verzets beweging tot samenwerking met de Duitschers. waardoor tenslotte geen an dere gegadigden meer te vinden waren. In het begin waren tqlrijke niet-poli- tieke en zelfs anti-nationaal-socialisti- sche figuren benoemd beweerde Seyss. Hij ontsloeg alleen burgemeesters, wan neer. zij c^ar door hun gedrag aanlei ding toe gaven. Zoo meende hij dat het ontslag van den burgemeester van Am sterdam ten volle gerechtvaardigd was geweest, daar deze de stakingen niet belet, doch zelfs bevorderd had. Tot 1943 waren de burgemeestersbenoemingen geschied in overleg met Fredériks. den secretaris-generaal van binnenlandsche zaken, later ging Seyss op andere ad viseurs af. De liongerperiode. Het handhaven van ir. Louwes als voedselcommissarïs in weerwil van het feit dat Seyss hem kende ais een anti nazi en anti-Duitsche figuur, was nood- zakeliik geweest omdat deze bij de moei lijke situatie een onmisbare man was. De hongerperiode in Westelijlc Neder land weet Seyss Inquart aan de spoor wegstaking. dooh hij gaf toe dal, de vor dering van binnenschepen door de Wehrmacht daar evenzeer debet aan was: hij was later niet meer in staat ge weest het transport weer op gang te brengen Ten aanzien van de Jodenvervolging toonde Seyss zich zeer berouwvol. Hij verklaarde aanzienlijke gewetenswroe ging te hebben over de deportatie der Nederlandsche Joden en niet te hebben kunnen voorzien dat het op massaver nietiging zou uitloopen. Hij voegde daaraan toe: „Hoe verder men van deze dingen af staat, hoe onverklaarbaarder dat zij worden". De laatste loodjes. Toen de laatste weken van den oorlog ter sprake kwamen, verklaarde Seyss dat liij reeds op 1 April de overtuiging kreeg dat voortzetting van den strijd onmogelijk was en daarom zocht, hij con tact met de geallieerden via de verzets beweging en Hirschfeld. Op 30 April had hij een ontmoeting met luitenant- generaal Bedell Smith, waarbij Seyss toe zegde dat het verzet der Duitschers in Nederland zou worden opgegeven. Dönitz was het met dit besluit eens ge weest Blaskowitz niet, doch Seyss had zelf de verantwoording op zich geno men. Na zijn onderhoud met Dönitz te Flensburg werd hij gearresteerd óp zijn terugreis naar Nederland, toen hij „op zijn post wilde terugkeeren om zijn medewerkers te helpen, rekenschap af te leggen over zijn daden en als leidend nationaal-socialist die in tijden van voorspoed vooraan gestaan had. ook in het ongeluk de verantwoordelijkheid te dragen." Hij verklaarde tenslotte dat hij de lage landen voor algeheele vernietiging h,ad bewaard door Bormann's bevel tot het ODblazen van de zeedijken te negee- ren. Van het opblazen der Wieringer- meerdijken had hij geen aankondiging gekregen en hij had dit ook niet kun nen voorkomen. Volgens Amerikaan- sche verklaringen, aldus Seyss,; waren de inundaties in Nederland tot April 1944 zoodanig dat zij door strategische belangen gerechtvaardigd werden. paleis te Bangkok komen. Fransche regeering biedt ontslag aan Dinsdagmiddag om drie uur werd de Een recente foto van den jongen kon in; inaugurale zitting van Frankrijks twee- Ananda Mahidol van Siain. die in zijn de eonstitueerende vergadering geopend onder presidentschap van het oudste lid, den 77-jarigen communist Marcel Cachin. Ex-prèmier Felix Gouin overhandig de een schrijven waarin hij het collec tief ontslag van zijn regeering aanbood. Gouin verzekerde in dit schrijven dat hij en zijn collega's de loopende zaken zouden blijven afdoen tot de nieuwe vergadering een nieuwe regeering had gekozen. (United Press) „Dinteloord'' kan genoeg suiker raffineeren De suikerraffinaderij „Dinteloord" in West-Brabant is, naar liet A.N.P. ver neemt. in staat op basis van de huidige rantsoeneering geheel Nederland royaal van 'suiker te voorzien. De staking bij de Westerraffinaderij te Amsterdam be hoeft derhalve op de nationale suiker- voorziening geen nadeeligen invloed te hebben. De grootste moeilijkheid is de voorziening van suiker van den détail- handel in hel Noorden van Nederland. Aangezien er daar geen suiker meer aan wezig is. is er een vacuum ontstaan dat niet zoo gemakkelijk is aan te vullen. Een enorme hoeveelheid is hiermee ge moeid. De Dinteloord draait op volle toeren. Vrijwilligers lossen op het oogenblik in Amsterdam en Rotterdam 80 a 100.000 ton ruwe suiker die de regeering in Cuba. heeft gekocht. Voor de huidige rantsoeneering is 7500 ton per maand noodig en de fabriek heeft een capaci teit van 10.000 ton per maand. Er zijn geen arbeidsconflicten. Een poging van een groep E.V.C.-propagandisten, die naar de Dinteloord kwam om te trach ten het personeel ook tot staking over te halen, mislukte. Engeland erkent het Italiaansche referendum De Italiaansche regeering bevindt zich in een moeilijk parket door de weige ring van Umberto om de uitspraak van het Hooggerechtshof over den uitslag der stemming te aanvaarden en het land te verlaten. De ex-koning beweert dat er vervalschingen zijn gepleegd. Minister Bevin Kfeeft tijdens het af- geloopen weekeinde aan den Italiaan- schen premier de Gasperi een mededee- ling gezonden, dat naar zijn meening de verkiezingen en liet referendum op een behoorlijke wijze zijn gehouden en dat er geen verandering zal komen in de vriendschappelijke gevoelens van Engeland ten opzichte van Italië. Een formeele erkenning van de Italiaansche republiek door een der geallieerden is nog niet gemeld. Intusschen blijven de monarchisten tegen den uitslag van de stemming pro testeeren en zij organiseeren dagelijks betoogingen, die vaak op handgemeen uitloopen. Er zijn reeds verscheidene dooden gevallen bij gevechten tusschen de betoogers en de politie. In Napels poogde een razende menigte monarchis ten het zes-verdiepingen hooge ge bouw van de communistische partij met: zelfvervaardigde brandbommen in brand te stëken. Er ontstond een ge vecht met de politie dat twee uren duurde. Talrijke in Engeland verblijvende Italiaansche krijgsgevangenen die na de politieke veranderingen in Italië niet naar hun land terug willen zullen het recht krijgen in Engeland te blijven, waar zij op boerderijen zullen worden tewerkgesteld. 2500 Chineezen gered De Voorlichtingsdienst van het K. N. I. L. deelt mede, dat Nederlandsche troepen 2500 Chineezen. die ten Wes ten van Tangerang woonachtig zijn. hebben gered. Daaronder bevonden zich eenige honderden vrouwen en kinderen uit Ketapang. die door de Indonesische militaire politie gevangen waren geno men en slecht behandeld, en duizend mannen, die bijeen gebracht waren in de Maoek-gevangenis en gedurende vier dagen geen voedsel hadden gehad. De extremisten vluchtten, vóór de Ne derlanders arriveerden. De kwestie der geïnterneerden De kwestie van de nog in Indonesië geïnterneerde Nederlanders heeft de „Eenheidsgroep" te Batavia aanleiding gegeven zich met een request tot de Koningin te wenden. Daarin wordt er op gewezen, dat het Zuid Oost Azië Commando acht maanden lang tegen deze evacuatie heeft aangezien en thans niet meer dan 1000 gijzelaars per week weet te vervoeren en zulks na een oor log, waarin transport' van duizenden door de lucht tot dagelijksche routine is geworden. Nu zal, bij een matige schat ting van het aantal geïnterneerden op 36.000. deze evacuatie 36 weken duren. Daarom wordt gevraagd of niet het tijdstip is gekomen de aandacht van onze bondgenooten voor dit vraagstuk te vragen. Het woord is aan Langenhoven: Om doeltreffend te lieg, vioe nie die xoaarheid heel- temaal omdraai nie; hou hom skuins. Attlee en Laski over het regeeringsbeleid Op het Maandag te Bournemouth be gonnen jaarcongres der Britsche La- bourparty, waar ministerpresident Att lee en minister Shinwell het woord voerden over het beleid der regeering, is ook Leon Blum, de Fransche socialis tenleider. verschenen. Zeven jaar ge leden, in het donkere jaar 1939. ver scheen Leon Blum eveneens op het Britsche Labourcongres om een harts tochtelijk beroep te doen op de Britsche arbeiders tot vergrooting der Engelsche oorlogsinspanning. Enkele weken later viel Duinkerken en geraakte Blum in Duitsche gevangenschap. Minister-president Attlee heeft in zijn rede over de tot nu toe door de Labour- regeering bereikte resultaten den na druk gelegd op het streven van Labour, niet een beperkte zone van veiligheid te scheppen en de rest van de wereld ;n de ellende te laten, doch het welzijn te bevorderen van de -geheele wereldsa menleving, evenals de zaak van het democratisch socialisme de geheele we reld omvat. „Wereldvrede en collectieve veiligheid", aldus Attlee, „staan voorop bij het'bepalen van onze buitenland- scne politiek, op welk terrein de samen werking van alle economische en poli tieke stelsels mogelijk en noodzake lijk is". De voorzitter van de Labourparty. prof. Laski, die tevoren het woord ge voerd had, deed daarbij een beroep op de Sovjet-Unie om thans „te experi menteeren met vriendschap, na met wantrouwen te hebben geëxperimen teerd". HU betoogde verder dat zoowel de Russische als de Britsche leiders verplicht zijn hun socialisme ruim- internationalistisch te maken, inplaats van bekrompen nationalistisch. De ontruiming van Egypte en het verlee- nen van onafhankelijkheid aan India noemde Laski „voorbeelden van groot heid der verbeelding, die Brittannië's macht verruimt om de wereld het mo- reele leiderschap te geven, dat zij noo dig heeft'. Vacantie in 't zicht* K.N.A.C. pleit voor Autobezitters Het bestuur van de K.N.A.C. heeft zich tot I den Minister van Verkeer en Energie ge wend met hel verzoek om. evenals zulks voor motorbooten is geschied, het gebruik van de automobielen gedurende de vacantlemaafi- den te vereenvoudigen door in dit tijdvak geen-controle op het gebruik ervan 'e doen uitoefenen. Goedewaagen gegrepen Naar Radio Nederland weet te melden is Dr. T. Goedewaagen (tijdens de bezetting secretaris-generaal van her, departement van Volksvoorlichting en Kunsten) te Hannover .gegrepen. Hij had het administratief apparaat van het geallieèrd hoofdkwartier te Hannover een geschikte plaats gevon den om onder to duiken. Binnenkort zal Goedewaagen naar ons land worden overgebracht, waar hij voorloopt® een plaatsje zal krijgen in de cellenbarak ken te Scheveningen. On<leriieiiiingsbelasting ook op Landbouwbedrijven De Ministers van Binnenlandsche Za- ken, van Financiën en van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening hebben bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp, inhoudende „wijziging van het besluit op de ondernemingsbe lasting 1942". Uit de toelichting blijkt, dat het ont werp fiscale gelijkstelling van land bouw- en niet-landbouv.bedrijven be oogt. De Ministers zijn van rneening, dat voor de uitzonderlijke positie van het landbouwbedrijf met betrekking tot de ondernemingsbelastin®, (die is ontstaan uit de Duitsche regeling) geen deugdelijke redenen zijn aan te voeren. De door de uitbreiding van de onder- nemingsbelasting tot landbouwbedrij ven te verkrijgen nieuwe bate (.te ra men op f 35.000.000)' zal. evenals de opbrengst van de ondernemingsbelas tin® in het algemeen, worden uitge keerd aan de gemeenten. Wat Nederland in April in- en uitvoerde Volger.s de maar.dstatistiek van den in-, ui'- en doorvoer over April "46 bedroeg het totaal gewicht van den invoer 'n April j.l. 932.615 ton (Maart "46 872.070 ton). De uitvoer had in April 1946 eén gewicht van 230.506 ton. Weerbericht tïeldig tot Donderdagavond. Wisselende bewolking. Hier en daar nog enkele buien. Aanvan kelijk veranderlijke wind. later uit rich tingen tusschen West en Noord. Vrij koel. PfTV 'fiVVl Inwoners van Milaan lezen na liet refe rendum. dat Italië ©en republiek, is geworden. (1*) Byrnes over de ministersconferentie De Amerilcaansche minister van bui- tenlandsche zaken, Byrnes, heeft heden tijdens de laatste persconferentie vooi- zijn vertrek op Donderdag a.s. naar de bijeenkomst der ministers van buiten- landsche zaken te Parijs verklaard, dat een mislukking der conferentie, welke op 15 Juni begint, zoowel een nederlaag zou zijn voor de geheele menschheid als voor de vertegenwoordigende mogend heden. Hij zeide dat er sinds de laatste conferentie geen vorderingen zijn ge maakt in het oplossen der geschilpun ten dei' ministers van buitenlandsche zaken Zal Truman Taylor terugroepen? Volgens Oxman het hoofd van een protestantsche delegatie, welke 5 Juni j.l. een bezoek heeft afgelegd bij den Amerikaanschen president, zou Truman er niet aan denken, zijn ambassadeur bij het Vaticaan. Myron Taylor, na de onderteekenin® van het vredesverdrag met Italië te handhaven. De delegatie heeft T ruman ervan op de hoogte ge steld, dat men in- protestantsche kringen de aanwezigheid van een persoonlijken gezant van den president bij het Vati caan in strijd acht met de beginselen van scheiding van kerk en staat. De raad van christelijke kerken heeft thans een resolutie opgesteld, waarin hij ver klaart met voldoening te vernemen, dat de aanwezigheid van Taylor te Rome „een tijde'.iike is. die den president in staat stelt bij te dragen aan het tot stand komen van den vrede".

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1