van Men hoopt ze te voorschijn te kunnen tooveren „Na de stokviseh. de zoutevisch en de vischconserven, is het nu de aal en de paling, die veel rumoer in den vison- handel veroorzaakt", aldus de Vissche- rij wereld. Dit was niet anders tie verwachten, daar de aanvoer nog ver beneden de vraag blijft. Het Bedrijfschap voor Vis- scherijproducten heeft geprobeerd de Tlistributie van de aal en paling in zoo verre vrij te laten, dat de eenige ver plichting. die aan de rookers en groot handelaren werd opgelegd, was, dat zij hun toewijzingen hetzij versch, hetzij gerookt moesten doorleveren aan hun oude afnemers. Om allerlei redenen, dje reeds in verschillende ingezonden stuk ken over dit onderwerp-zijn naar voren gebracht, verloopt echter de distributie van het begeerde artikel allesbehalve naar wemsch. In verband hiermede heeft de Vakgroep met het Bedrijfschap een bespreking gehad om tot een betere re geling van de distributie te geraken. Vooropgesteld moet worden, dat het vinden van een goede oplossing van het probleem een zeer lastige taak is, die ongeveer overeenkomt met het vinden van de kwadratuur van den cirkel. De simpele oplossing: laat den boel vrij en de zaak komt vanzelf in orde, kan helaas niet overgenomen worden, om de eenvoudige reden, dat dan een nog levendiger zwarte handel in het, desbetreffende artikel zal ontstaan dan nu reeds het geval is, hetgeen natuurlijk door de regeering niet kan worden toe gestaan. Een oplossing kan slechts ge vonden worden, wanneer alle catego rieën van bedrijfsgenooteai betrokken bij de visscherij op en. den handel in visch en paling hun medewerking zou den ver leenen. De vakgroep Détailhandel in Visch heeft nu van haar kant willen toonen, dat zij tot deze medewerking bereid is. Zii verwacht van haar leden, dat zij dit streven zullen ondersteunen en dat de visschers en de groothandelaren zich daarbij zullen aansluiten. Het streven is schoon en de moeite waard om te pro- beeren. De regeling van de aal en paling wordt nu als volgt: Het Bedrijfschap voor Visseberijpro- ducten geeft opdracht aan de rookers en groothandelaren aan welke plaatsen (vooralsnog boven de 50.000 inwoners) er. voor welke hoeveelheden versche of gerookte paling moet worden geleverd. Alvorens het Bedrijfschap hiertoe over gaat. moeten echter eerst de organisa ties der vlschhandelaren in de betrok ken plaatsen een dusdanige regeling hebben gemaakt, dat een goede distribu tie van de paling eenigermate is gega randeerd. Hiertoe heeft een bespreking plaats gevonden met de afgevaardigden van de steden, die in eerste instantie in aanmerking komen voor een toewijzing aal en paling. Op deze bespreking zijn richtlijnen voor de plaatselijke regeling opgesteld. In dien aan de richtlijnen is voldaan wordt de Vakgroep hiervan in kermis gesteld, die daarna het Bedrijfschap verzoekt om de betrokken plaatsen een toewijzing paling te verstrekken. Verder ligt het in de bedoeling, dat uit de plaatselijke commissies een cen trale commissie wordt samengesteld, die tot taak heeft om na te gaan of lan delijk de distributie goed verloopt en of de rookers en groothandelaren hun verplichtingen nakomen. 'A.s. Maandag goedkoope haring Naar wij nader- omtrent den in te voe ren maximumprijs van haring verne men, zal deze voor den groothandel a.s. Zaterdag worden ingevoerd. Zooals ge meld bedraagt de vastgestelde prijs f 35 per kantje en de consumentprijs voor pekelharing, bokking en gemarineerde haring 8 a 10 ets. per stuk. Deze détailprijzen zullen met ingang van Maandag 17 Juni door de winkeliers en venters berekend moeten worden. Marktbericht van Woensdag De aanvoer bedroeg 26675 K.G,. waar onder 3170 K.G. haai, 13600 K.G. schel- visch, 6045 K.G. kabeljauw. 1840 K.G. schol, 430 K.G. tarbot, 85 K.G. tong enz. De trawlers besomden f 10847. Verder was er slechts één kustvisscher aan de markt, de SL 5 met f 343. Scheepvaart 12 Juni. Aangekomen: Empire Splen dour van Londen; Westland van Santos, Johanna van Stockholm (Papierfa briek), Venus van Alexandria. 12 Juni. Vertrokken: Plover naar Londen, Rijnstroom naar Rotterdam. Noodsignalen voor visschers De Hull Steam Trawlers Mutual In surance and Protection Company heeft er iets op gevonden om te voorkomen, dat in nood verkeerende visschersvaar- tuigen gedurende geruimen tijd onop gemerkt blijven, hetgeen voorheen heel vaak het geval was. Naar aanleiding van de ramp, die onlangs een trawler van Kingston Pearl is overkomen, heeft genoemde onderlinge verzekeringmaat- sehappij het besluit genomen, 600 Scher- muly parachute distress signals te be stellen, waarvan de bij haar verzekerde schepen elk zes stuks aan boord zullen krijgen. Deze noodsignalen ontsteken zich op een hoogte van 1000 voet met een flik kering van 150.000 kaasen gedurende een minuut. Het lieht is zichtbaar op een afstand van 50 mijl. Men is er van overtuigd, dat schepen met een dergelijke .installatie uitgerust, wanneer zij in nood verkeeren, spoedig door andere schepen zullen worden op gemerkt en dientengevolge ook spoedig hulp geboden kan worden. Aanvoer pekelharing Van de har ing visscherij kwam binnen de KW 47 met 269 kantjes van 6 sche pen en de KD 175 met 595 kantjes van 10 schepen. Clubavond „Gezellig Samenzijn" De R.-K. Damclub „Gezellig Samen zijn" zal weer regelmatig clubavonden hadén in café Royal aan den Wijk-aan- Zeeërweg. Er zal een onderlinge com petitie worden gespeeld op eiken Don derdagavond. De Cornelis in reparatie De stoomtrawler Cornelis zal voorloo- pig uit de vaart worden genomen om te repareeren. O.a. moet het vischruim worden hersteld. De trawler is in het dok opgenomen. Derde Internationaal Maritiem Congres Het. derde internationale maritieme congres van het permanente Bureau van maritieme congressen, waarvan de organisatie is opgedragen aan de Bel gische regeering zal gehouden worden te Ostende van 18 tot 22 Juli a.s. Het zal samenvallen met de feeste lijkheden, georganiseerd ter gelegenheid .van den lOOen verjaardag van den pas- sagiersdienst Ostende-Dover en den 500en verjaardag van de zeehaven van Ostende. l il Indonesië, in weeshuizen Kiiuleiei te Baiu\ i, waarvan de ouders ovorlede» of- onvindbaar /- ia ondergebracht. Be kleinen tijdens liet ontspt jn, worden nniiigsniir. (P) Wij moeten voren en wij kunnen varen De koopvaardijvloot was een der be langrijkste activa, die Nederland kon inbrengen in de geallieerde oorlogvoe ring, zoo schrijft Mr. J. J. Oyevaar, secretaris-generaal van het Ministerie van Scheepvaart in Commentaar, het orgaan van den Regeeringsvoorlich- tngsdienst. Hij vervolgt o.a. Ongeveer 95 ervan was in de Meidagen van 1940 buitengaats of kon nog buitengaats gebracht worden. Wij betreuren nu het verlies van eenige duizendtallen zee beden, die voor het vaderland het leven beten, en van meer dan de helft van de scheepsruim-te. Dat is: meer dan de de hell't van de scheepsruimte, die wij vóór den oorlog bezaten, en meer dan de helft van de scheepsruimte, die wij er in den oorlog door verschillende om standigheden bijkregen. Zoo-gingen wij dan de bevrijding in met 1,7 millioen, in plaats van 2,9 millioen ton vóór den oorlog. Om het grootste effect van de dien sten van de koopvaardijvloot voor den gemeenschappehjken strijd te kunnen bereiken, was de vloot in Juni 1942 in bezit gevorderd. De Bewindvoering der Koopvaardij, die door de Regeering daartoe in later stadium als orgaan van de'Overheid werd ingesteld, werd groot- reeder, namelijk van de geheele Neder - landsche vloot, het beheer werd gehee: door dit overheidsorgaan gevoerd. Toen de oorlog tegen Duitschland was afge- loopen moest deze beheersvorm nog wel eenigen tijd gehandhaafd blijven, en werd de Nederlandsche vloot inge bracht in een internationale „pool", de U.M.A. of United Maritime Authority, doch zoo snel mogelijk, n.l. op of om streeks 2 Maart jongstleden werd ook hieraan een einde gemaakt, en werden de schepen weder ook wat het bezit be treft aan de reederijen teruggegeven. Het beheer, het reeden" was hun op 1 October al weer toevertrouwd. De Regeering is van oordeel, dat de koopvaardijvloot spoedig weer óp een verantwoord peil gebracht moet wor den. De vloot van vandaag is te klein, alleen al voor de aanvoeren welke voor of door de Nederlandsche Regeering moeten worden bewerkstelligd. Wat wij aan scheepsruimte te kort komen, moet met buiten!andsche betaalmiddelen van het buitenland gehuurd worden. Van wat de kracht \t-a> van de Nederland sche zeescheepvaart, het varen voor an deren met Nederlandsche bemanningen, het verdienen van vreemde valuta, blijft aldus niet veel over. Voor de handhaving van een behoor lijk materieel levenspeil was een- bloeiende koopvaardij vroeger een be langrijke, is zij thans een onmisbare factor. Maar het is gemakkelijk gezegd: de Nederlandsche koopvaardij moet spoe dig weder opgebouwd worden. De Nederlandsche scheepsbouw is nog niet op adem van den vernielzucht van den overweldiger, hetgeen in haar offertes tot uitdrukking komt. De bui ten landsche werven zijn voor jaren volgeboekt, en moeten weer in deviezen betaald worden, waarover ons land niet beschikt. Toch wordt om een enkel cijfer te noemen door de stappen en maatregelen, die tot dusver reeds geno- mén werden, de vloot in 1946/'47 2.150.000 BJR.T. groot, ook al zou van nu af aan niets meer geschieden. Dat is alvast een peil van 74^ in plaats van 50 Wat heeft de Regeering nu in den zin om de belangen des lands te dienen door uitbreiding van de scheepsruimte nu, zonder de belangen van de Neder landsche scheepvaart op langen termijn te schaden. Het Ministerie van Scheep vaart heeft besloten tot den aankoop, zoo mogelijk, van 300.000 tot 400.000 ton Amerikaansche scheepsruimte, die aan de reederijen verhuurd wordt, voor zoolang zij daaraan behoefte hebben. Voor zoover dit Libertyschepen zijn, die zich voor het lijnbedrijf minder leenen. maken zij aldus geen blijvend bestand- leel van de Nederlandsche vloot uit en laan zij aan de gewenschte uitbreiding net gespecialiseerde schepen op den iuur niet in den weg. En voor het he len, nu de schaarschte zoo acuut is, hebben wij dan wanneer de aankoop slaagt wat meer armslag voor de ta ken. die voor de koopvaardij zijn weg gelegd. En zoo roeien wij dan thans met de. riemen, die wij hebben. De Nederland sche vloot is feitelijk één „pool" ge worden, welke volgens de aanwijzingen van het Ministerie over verschillende vervoersbelangen van alle deelen van het Koninkrijk wordt verdeeld. De ree derijen leenen daarbij als het ware hun chepen aan elkander uit: er vinden geen oneconomische reizen plaats of reizen, die niet op de een of andere wijze het landsbelang in ruimen zin dienen. Het Ministerie van Scheepvaart en de scheepvaartmaatschappijen wer ken hier hand in hand. Deze samenwerking, waarbij het land-belang geheel tot zijn recht komt. zal moeten blijven bestaan, lang nadat de schaarschte aan tonnage is verdwe nen. Immers, ook dan zal het land nog aim zijn; in het tijdvak van weder opbouw althans zal de moeilijkheid van het overbruggen van het deficit, dat onze groote invoeren opleveren, zich blijven voordoen, en zal een der voor naamste overbruggingsmiddelen: de scheepvaart als deviezenbron, in hel Delegatie Vakgroep Groot handel Viscli naar Parijs Dinsdag jl. is een delegatie van de Vakgroep Groothandel in Visch naar Parijs vertrokken om besprekingen te voeren over en een onderzoek in te stel len naar de mogelijke export van visch. Afscheid ds. G. F. Cailenbach Ds. G. F. Cailenbach, Ned. Hervormd predikant der Goede Herderkerk, die een beroep naar Oegsigeest heeft aan genomen, zal 7 Juli afscheid van zijn gemeente nemen. De intrede in Oegstgeest geschiedt 14 Juli. Jaarvergadering Ned. Roode Kruis Het Nederlandsche Roode Kruis, af- deeling IJmöiden-Velsen. hield gisteren haar jaarvergadering in hot Patrnnaats- gebouw. Dr. L. S. Limborgh Meyer, voorzitter, opende deze vergadering met een terug blik op de achter ons liggende moeilijke jaren en gaf hierbij een uitgebreid over zicht van het vele goede werk dat het Roode Kruis in dien tijd heeft verricht. Hierna bracht de secretaris-penning meester, de heer A. Mijs, verslag uit over het jaar 1945. Hieruit bleek dat het ledental door de oorlogsomstandigheden was geslonken tot 176: door eigen actie werd dit echter spoedig opgevoerd tot 35Ü. Deze actie werd doorkruist door een groote landelijke ledenwerfactie, waardoor het ledental in de afd. IJmui- den-Velsen zelfs steeg tot 2994. Na voor lezing van het verslag van den comman dant der Iransportcolonne, werd bij ac clamatie het voorloopig bestuur, be staande uit de heeren: Dr, L. S. Lim borgh Meijer, voorzitter, R. Ru tien, 2e voorzitter: A. Mijs, secretaris-penning meester; J. Mac Daniël, Commandant Transportcolonne. B. P. v. d. Veld, Com. oor ziekenhuiswezen en bloedtransfu sie; J. L. Uitzinger. Com. voor mate riaal. J. de Meza en W. Fontein, tot de finitief bestuur gekozen. De hierna gekozen kascommissie be staat uit de heeren: J. Wiprsma. P. v. d. Boogaard en A. Rolloos. Nadat het bestuur gemachtigd was te onderzoeken of het mogelijk zou zijn de exploitatie ter hand te nemen van een kraaminrichting werd de vergadering door den voorzitter gesloten. SCHEEPSBERICHTEN Adinda 7 v. Haifa n. Piraeus; Agiena 5 vön Kopenh. n Lysekil; Alclnous 9 v. Rott. ie Gravesend; Algenib 7 v. Singapore n. Cal cutta; AJkaic Z.-Amerika n. Rott. p. 9 Fern. Nor.; Amsteikerk 6 v. Amst. te Dakar; Bac chus 8 te Laguaira: Backhuysen 1 v. Suez te Abadar.; Barendsz 7 v. Kiel n. Kopenhagen; Bengkalis 9 te Melbourne; Brastagi 9 v. N.- Qrleans te Kaapstad; Colytto 12 v. Rott. te Barry; Empire Scott (gech.) 11 v. Genua n. Marsteilie: Gouwe 7 v. Kiel n. Oscarshamn; Govert Flinck 11 v. Bahia via Dakar n. Ned.; Günda (gech.) 11 v. Alexandrië; Heemskerk 4 v. Anftv. te Malmö; Hermes 7 v. La Guaira n. Pto Cabella; Ittersum 6 v. Houston te N.-Orleans; Ino 7 v. Pt. au Prince n. Jamaica; Iris U te Cadiz; Kedoe 7 v. Galveston le Houston; Kota Agoeng Rott. n. Bat. j. 10 K. Bon; Madoera 7 v. Grays Harbour n. S. Fran cisco; Maetsuycker 7 v. Bat. te Singapore; Mapia 7 v. E.-London n. Durban; Oise E v. Antw. te Rouaan; Oranje Rott. n. Bat. p. 8 Gibr; Pericles 7 v. Antofagasta n. Valparaiso; Philip Wouwerman Vancr. n. Roti. 7 te Goos- bay; Regeja 6 v. Kiel te Aabenraa; Sama- rinda 5 v. Bombay te Belra: Sumatra Bat. n. Ned. 11 y. Haifa; Tasman 7 v. Melbourne n. Bat.; Tegelberg Bat. n. Amst. 8 v. Pt. Said; Tjimanoek 7 v. Calcutta te Singapore; Tra janus 6 v. Trinidad n. Carupnno; Vermeer 5 v. Valparaiso n. Amst;; Vrede 6 v. Kiel n. Aabenraa; Westlaan 7 v. Dover n. Pen zance; Westland 12 v. B.-Air. te Amst.; Wil- helmina 7 v. Rlo Grande te B:-A'ires: Wim 7 v. Kiel n. Vejle; Zeehond 7 v. Rouaan naar Teignmouth. RESULTATEN DER STRAWBERRIES. De elftallen var» de Strawberries, die het afgeloopen seizoen in de landelijke compe titie van den Kon. Nederlandschen Hockey- bond gespeeld hebben, kunnen op bevredi- ende prestaties terugzien. Hun resultaten zijn: Prom A: Heeren I 4e pi. 14-8-4-S-16 32—22 III D: Heeren II 3e pi. 12-7-2-3-16 34—25 LV D: Heeren III kamp. 10-9-0-1-18 35^10 II B. Dames I kamp. III C: Dames II 3e'4e p! IV Dr Dames ni 2e pl. 2 strafpunten. Verkeersongeval •in Rembrandtlaan Woensdagmiddag is het 7-jarig zoon tje van den heer van D„ wonende in de Ruysdaelstraat, het slachtoffer gewor den van een verkeersongeval. De jongen was met een auto met zijn va der meegereden. - Deze stopte in de Rembrandtlaan om den jongen af te zetten. Toen de knaap de straat wilde oversteken werd hij aangereden door een militaire auto, waardoor de jongen ernstig aan het hoofd werd gewond. Een dokter was spoedig ter plaatse, die con stateerde, dat het neusbeen gebroken was. Na verbonden te zijn werd hij naar de ouderlijke woning overge bracht. 10-8-2-0-18 31— 11-5-1-5-11 19—24 10-7-0-3-12 21—19 algemeen landsbelang gehanteerd moe ten worden. Een vloot van 3 millioen ton, zooals Nederland voor den oorlog bezat, ver schaft arbeid aan circa 19.000 zeelie den. namelijk 5.000 officieren en 14.000 scheepsgezellen, met een gezamenlijke gage per jaar van ongeveer 25 millioen gulden. Als het waar is, dat vier man nen aan den wal noodig zijn om één man op zee te laten varen, dan verschaft de zeevaart, in een bestaan op zee of aan den havenkant, arbeid aan onge veer 100-000 mannen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3