IJmuider Courant Britsche dienstplicht in discussie Ministers Ex^Koniii De Kabinetsformatie 60e Jaargang: Xo. 18353 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 14 Juni 1046 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— HOE onze nieuwe regeering straks ook in politieleen zin samengesteld zal worden, of zij op twee partijen zal steunen of op breeder basis^ het zal steeds van belang zijn of de verschil lende ministerposten bezet zullen wor den door mannen, opgewassen tegen hun taak. Dit lijkt een waarheid als een koe, maar toch is het de moeite waard erover te schrijven, omdat zoo- velen een verkeerd begrip schijnen te hebben van de eigenschappen, voor die taak vereischt. Dat is ook bewezen door een der bureaux voor onderzoek dei- publieke opinie. Het stelde aan een aantal menschen de vraag, of zij aan partij-politici, groote zakenlieden, pro fessoren of diplomaten als ministers de voorkeur geven. 39 stemden op de partij-politici, 27 op de groote zaken lieden, 22 op de professoren en maar 9 op de diplomalen, zeker omdat dit zulke geheimzinnige menschen zijn, omdat je nooit weet wat je eraan hebt of omdat iemand eens gezegd heeft dat een diplomaat een man is, die naar het buitenland gestuurd wordt om te liegen voor zijn vaderland. Ook waren er nog een aantal menschen! die ant*woordden dat zij het niet wisten. Dat waren de verstandigste». Want de waarde van een minister wordt niet bepaald door de vraag, of hij professor of zakenman is geweest, maar door zijn geschiktheid voor het ambt van minister, dat wil zeggen: voor een leidende bestuurstaak. Hij moet. in den gunstigen zin des woords, regent zijn. Dat vereischt een uitgesproken persoonlijken aanleg voor het geven van leiding en het uitoefenen van gezag. Maar die aanleg moet bovendien door ervaring ontwikkeld zijn en in demo- cratischen zin getemperd door bereid willigheid, om met anderer inzicht rekening te houden. Wat het vak van minister bovenal vereischt is menschen- kennis in den ruimsten zin des woords, kennis van de maatschappelijke samen leving in de practijk en de eigenschap, zich niet in détails te verliezen maar „afstand te kunnen nemen" van de zaken en ze in het groot, met een hel der inzicht in de mogelijkheden van de toekomst, te kunnen zien. „Gouverner c'est prévoir" regeeren is vooruitzien zegt een Fransch kernwoord. Een goed minister dient nogal wat deugden te bezitten. Natuurlijk moet hij een man zijn, die op zijn stuk weet te staan en er niet tegen opziet, tegen velen met beslistheid Neen te zeggen. Dat moet hij op tactvolle wijze weten te doen, dus zonder zich teveel vijanden te maken. Hij dient de geschiktheid te hebben tot goede en vlotte dagelijksche samenwerking met zijn ambtenaren, die een permanente taak vervullen eii dus de werking van het bestuurs apparaat beter kennen dan hij. Voor zoover zij specialisten zijn: juristen, ingenieurs en anderen, moet hij zich op hun deskundige fox-muleeringen en ad viezen verlaten en soms een keus uit tegenstrijdige raadgevingen maken. Veel moet hij aan hen overlaten. Niet temin zal hij, regent zijnde, ervoor zor gen niet „onder hen te raken" en de baas te blijven-als het op de beslis singen aankomt. Ter toelichting moge hieraan toegevoegd worden, dat vele ministers in den loop der tijden op dit punt tekortgeschoten zijn, zich alzoo onvoldoende regent toonden en grondig onder hun ambtenaren raakten. De minister is verantwoordelijk aan de Staten-Generaal, dus moet hij met de Kamers weten orri te gaan, haar sfeer begrijpen en een goed spreker zijn. Daar, maar trouwens in zijn geheele beleid en dus ook bij de tallooze audiën ties, die hij verleent, moet hij die niet te definieeren eigenschap toonen, die de Engelschen aanduiden met „political feeling", hetgeen men met „politiek aanvoelen" zou kunnen vertalen. Hij kan zich op bepaalde oogenblikken laten gaan in zijn betoog, maar hij dient zich altijd te beheerschen. Openhartigheid wordt ieder en ook hem als een deugd aangerekend, maar y/ee hem «als hij doorslaat! Een goed minister zal vrijwat begrip van massa-psychologie hebben en dat niet alleen doen blijken als hij een radio-rede houdt. - Omdat hij veel met buitenlanders in aanraking komt is het noodig. dat hij zijn vreemde talen be hoorlijk meester is en er zich vlot in uitdrukt. En hij dient niet bang te zijn voor het nemen van maatregelen, waar mee hii zich veel tegenstanders maakt of die zelfs op een bepaald oogenblik al gemeen impopulair zijn. Anders is hij geen regent, geen geboren behartiger van een bestuurstaak, geen minister maar hoogstens een klein politicusje. Ik mag als voorbeelden aanhalen dat de regeering, die straks zal optreden, den rechtsstaat 'zal moeten herstellen, het ontzaglijke ambtenaren-apparaat be snoeien en tegen corruptie optreden, het probleem van de gevangenen oplossen en de enorme staatsuitgaven tot rede lijken omvang terugbrengen. Denkt u eens in. hoeveel tegenstand men bij der- telijke maatregelen ontmoet! Toch zou e nieuwe regeering. als zij er niet in slaagde ze door te voeren, een slechte regeering zijn. Deze korte samenvatting van ver- eischte minïsterieele eigenschappen be wijst wel, dat het er volstrekt niet toe doet of een minister een zakenman, een professor of een diplomaat is. Hij dient Na liet roferc plaats. Ron vi ten in Napels. Italië vonden in verschillende plaatsen niet gewapende politiemannen temidden ongeregeldheden ,an denionstran- (P) Proclamatie beschuldigt regeering van wetsschending Ofschoon hij daags tevoren nog tegen over den premier de Gasperi had ver klaard, tot 18 Juni in Italië te zullen blij ven om de definitieve uitspraak van het Kooggerechtshof over liet referendum af te wachten, is ex-koning Umberto Donderdagavond per vliegtuig uit Italië vertrokken. Ilij deelde zijn besluit Don derdagmiddag aan den ministerraad mede en vertrok tegen den avond met een geallieerd vliegtuig, dat vergezeld werd door vier jagers, van het vliegveld bij Rome. Voor zijn vertrek heeft Umberto een proclamatie aan het fcaliaansche volle opgesteld, die pas hedenmorgen zou worden gepubliceerd wanneer de Gas peri een radiotoespraak zal hebben ge houden. Reuter meldt intusschen dat Umberto in Barcelona is aangekomen. Hij zou heden doorreizen naar Portugal om zich bij zijn gezin te voegen. Koninklijk protest. De proclamatie van den ex-koning is idoor Reuter gepubliceerd. Zij bevat een felle beschuldiging aan het adres der Ilaliaansche regeering. die beticht wordt van een revolutionnaire daad, daar zij de macht aan zich trok voor dat het Hof had bekend gemaakt of de republi- keinsche staatsvorm de vereischte meer derheid heeft bereikt. Umberto zegt in zijn proclamatie niet medeplichtig te willen worden aan deze weisschending en daarom het land te verlaten. Hij pro testeert in naam van de kroon en het volk tegen het „gepleegde geweld" en roept de aanhangers der monarchisti sche partij op geschillen te vermijden en de eenheid van het land niet in ge vaar te brengen. minister te zijn. Weinig professoren slagen in het vak, omdat de meesten in een sfeer arbeiden, die met het prac- tische maatschappelijke leven geringe aanraking heeft en zich in hun kennis van één vak verdiepen ten koste van de verbreeding van hun belangstelling. Het ministersambt eischt veeleer breede dan diepe kennis van zaken, vooral op de sleutelposities. Zelfs de z.g. „vak ministers", van wie een kabinet er niet teveel tellen moet, zijn aangewezen op de groote lijn van het beleid en niet op een ver doorgevoerde specialisatie. Daarvoor hebben immers zij him raad gevers ter beschikking!. Er is wel eens gespot met het feit, dat men om minister te worden geen bij zondere opleiding of diploma's noodig .heeft. Maar al lijkt er oppervlakkig reden toe te zijn. die spot is onjuist. De goede minister wordt geboren uit aan leg tot besturen en moet practische levenservaring en belangstelling be zitten vereend met een behoorlijke algemeene ontwikkeling. Dat bij het opinie-onderzoek, waar over ik hierboven schreef, de partij politici de meeste stemmen haalden, houdt althans nog iets in. Onder de politici heeft men, door hun ervaring op bestuursgebied, meer kans om goede ministers te vinden dan in andere be roepen. Maar dat wil nog niet zeggen dat het raadzaam zou zijn, er een heel ministerie uit samen te stellen. Als elders bete're mannen zich voordoen, moeten zij voorgaan. Het is niet eenvoudig een kab'.net te vormen, zelfs als het regeeringsprogram een meerderheid achter zich heeft. Wijs heid in de keuze van de personen zij dr. Beel toegewenscht. R- P. „Met een door smart bezwaard hart", zoo besluit de proclamatie, „maar in het klare besef dat ik alles in het werk heli gestéld mijn' plichten te vervullen, verlaat ik het land. Laten allen, die een eed aan mij hebben afgelegd en in veel zware beproevingen mij trouw bleven, zich ontslagen achten van hun eed aan den koning, niet van hun eed aan het land. Mijn gedachten gaan uit naar al len, die voor Italië en voor het behoud van alle Italianen zijn gevallen. Wat ons land ook overkomt, het kan altijd op mij rekenen als een van zijn meest toe gewijde zonen: Leve Italië!" 13 Juni. (w.g.) UMBERTO. De eerste indruk, dien de boodschap van Umberto onder de Italianen heeft •gewekt is volgens Reuter deze, dat zij een ernstige aanhitsing tot tweedracht onder de burgers bevat. Men is van ïr.eening, dat het antwoord van de Gasperi van het hoogste belang zal zijn voor het geven van een richtlijn aan het land na het vertrek van Umberto. Hel woord is aan. Thorbecke: Geen toestand, of hij tracht steeds in een andere over te gaan. Oplossing nabij Onze parlementaire redacteur meldt: De Kamerfractie van de Katholieke Volkspartij heeft gisteren een. vergade ring gehouden die maar een uur duurde. Uit hetgeen ik vernam blijkt dat zij met de nieuwe redactie van het ontwerp- regeeringsprogram accoord ging. Ik heb den indruk dat inzake de Indonesische kwestie de Katholieke Volkspartij een standpunt inneemt, dat overeenstem ming met de Partij van den Arbeid dioet verwachten. Een bericht, in een der bladen ver- schenen, dat inhoudt dat de Partijraad van de P. v. d. A. heden bijeen zou ko men. beru9t op een vergissing. Denke lijk zal dit de volgende week geschie den. Verleden week was al besloten, dezen Raad nog eens bijeen te roepen, alvorens met de K.V.P. samen in een kabinet zitting te nemen. De Partijraad za! evenwel alleen worden gehoord en niet de beslissing krijgen. Het definitie ve besluit zal in een fractievergadering van de Partij van den Arbeid in het be gin van de volgende week te houden, worden genomen. Mogelijk zal dan iets naders bekend zijn omtrent den inhoud van Sjahrir's tegenvoorstellen, hetgeen het bereiken van overeenstemming om trent Indonesië zou vergemakkelijken. Naar ik verneem staat de formateur, dr. L. J. M. Beel, op het standpunt, dat indien hij slaagt verdere onderhande lingen met de Indonesiërs niet meer alleen met Sjahrir maar ook met ver tegenwoordigers van de Buitengewes ten gevoerd zullen, worden. Sjahrir zal dus niet meer als eenige vertegenwoor diger van Indonesië optreden. Bloedige staatsgreep in Bolivia Op 13 Juni des morgens is te La Paz een revolutie uitgebroken onder leiding van kolonel Illanes. Volgens een offi cieel communiqué is de beweging on derdrukt en zijn er dooden en gewonden te betreuren, doch door Reuter werd na der uit La Paz vernomen, dat de bewe ging zich uitbreidt en dat eenige leden der regeering de hoofdstad zouden heb ben verlaten. Aan de grens zijn voor zorgsmaatregelen genomen. 40 Procent van Labour ivenscht afschaffing Op het voortgezette congres der Brit sche Labourparty werd Donderdag een resolutie ingediend, die de afschaffing van den dienstplicht in Engeland be oogde. De overwegingen dezer resolutie luidden, dat de dienstplicht voor den oorlog nooit heeft bestaan, dat hii een gevaar inhoudt voor de democratie, daar hij een totalitair element bevat en dat de toekomstige oorlog door de in ontwikkeling zijnde nieuwe wapens groote legers overbodig zal maken. De ze resolutie verwierf 40 procent der stemmen, zoodat zij verworpen werd. Arthur Greenwood, de Grootzegel bewaarder, zeide. dat het inderdaad mo gelijk is. dat men in de toekomst oor logen zou voeren, waarbij alleen op een knop wordt gedrukt. „Maar Engelands verplichtingen in vele deelen der we reld. onder andere de bezetting van Duitschland. en het aandeel in de ver antwoordelijkheid jegens de U.N.O. ma ken. dat wij den dienstplicht niet zon der meer kunnen afschaffen", aldus Greenwood. Blum over Fransch socialisme Leon Blum, de vergrijsde socialisten leider. heeft Donderdagmiddag het congres der Labourparty toegesproken. Aan de bestuurstafel was zijn vrouw gezeten, die met bloemen werd gehul digd. Professor Laski vertelde de con ferentie, hoe mevrouw Blum naar Buchenwald was gegaan om het lot van haar echtgenoot te declen. Door haar toewijding is Blum's leven gered. León Blum zeide in zijn rede o.m.: „Erbarmelijk is de staat, waarin de door Hitier bezette gebieden verkeeren. De bevolkingen hebben echter een groote meerderheid der socialistische denkbeelden aanvaard. De communisti sche winst is te verklaren door het aandeel van Rusland in den oorlog en door de rol van de communisten in de verzetsbeweging". De katholieke winst is een gevolg van de opleving van den godsdienst, een al gemeen verschijnsel na elke wereldcata- strophe. De werkelijk socialistische par tijen verkeeren echter iiv moeilijkheden. In Frankrijk bestaan de tegenstanders uit de katholieke democraten, die zich socialistisch noemen, en de communis ten, die zich democratisch noemen. Al leen ee<f regeering van een partij of een homogene regeering kan den toestand meester worden. Een meerderheidsre- geering kan alleen een regeering zijn van proletarische eenheid en deze kan. alleen tot stand komen indien blijkt, dat de communisten werkelijke democraten zijn en dat zij onafhankelijk zijn van Rusland. Zoolang di: niet het geval is, moet er een coalitie-regeering worden gevormd. Blum wil geen afscheiding van het Ruhrgebied, maar Internationalisatie, evenals van het Rijnland en Westphalen. „Dit is echter nie- genoeg, wanneer er niet boven de landen een internationale organisatie staat. di« de idealen van universeele verbondenheid zal kunnen verwerkelijken", aldus besloot Blum zijn toespraak. Einde der autonomie van Azerbeidsjan Radio Teheran heeft In een commu niqué bekend gemaakt, dat te Tebris een accoord is geteckend tusschen de Perzische centrale regeering en de re geering van Azerbeidsjan. Men is op drie punten tot overeen stemming gekomen: ten eerste zal Azer beidsjan zijn autonomie opgeven en een. deel van Perzië worden: ten tweede zal Azerbeidsjan geen eigen ministers en minister-president meer hebben, en ten slotte zal Azerbeidsjan voorloopig be stuurd worden door provinciale en ge meenteraden.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1