Overheidsopdrachten en „onzuivere" aannemers ff Voorloopig slechts 50 trawlers beschikbaar Meermalen gaat het gerucht dat de Overheid bij het opdragen van werken onvoldoende aandacht schenkt aan de „zuiverheid" van de betrokken aanne mers. Daar het Ministerie van Open bare Werken en Wederopbouw een der belangrijkste overheidsorganen is, die werken opdragen, heeft het A.N.P. zich tot dit Ministerie gewend om te ver nemen, welk standpunt men daar in neemt. De beoordeeling van de houding der aannemers berust bij de bevoegde rechterlijke colleges. Het is, zoo zegt men, bij de zuivering in het algemeen duidelijk gebleken, dat vele aanklachten onvoldoende gegrond zijn. Zoolang de voor de zuivering aange wezen instantie geen uitspraak heeft gedaan, verkeert de opdrachtgever een impasse. Hij moet in die periode zelf beslissen. Het Ministerie van Open bare Werken en Wederopbouw vraagt in dat geval van ieder'en aannemer, al vorens hem een opdracht te geven, een verklaring over diens eventueele werk zaamheden voor de Duitsche Weer macht. Het behoeft geen betoog, dat er wel een zeer bijzondere reden moet zijn om een opdracht te geven aan een aanne mer, die verklaard heeft niet heelemaal vrij uit te gaan. Ten aanzien van de onder beheer ge stelde bedrijven, ligt de kwestie wat gemakkelijker. De beheërder heeft toe stemming noodig om een werk uit te voeren van de Centrale commissie „Be heer en Herdistributïe Bouwbedrijf". Deze commissie geeft die .^vergunning niet af, indien zij van meening is, dat er andere aannemers zijn. die het werk even goed kunnen uitvoeren. Er doen zich soms gevallen voor, dat die andere aannemers er niet zijn. Te denken valt b.v. aan enkéle onder beheer gestelde Nieuwe schepen voor de Mij. Nederland Naar ons wordt medegedeeld zullen de vier vrachtschepen van de St. Mij. „Nederland", de Noord-Brabant, Dren the, Gelderland en de Holland, welke te Chester (V.S.) in aanbouw ziin, res pectievelijk in de eerste helft van Juli, half Augustus, eind October en in De cember, worden afgeleverd. Het m.s. Borneo, dat bij de N.V. Scheepbouw Mij. de „Schelde" te VLis- singen in aanbouw is, zal in het begin van 1947 worden opgeleverd, evenals het m.s. Bali, dat bij de Rott. Droogdok Maatschappij te Rotterdam, wordt ge bouwd. Scheepsberichten. Govert Flink 11 v. Bahla Blanca -via Da kar n. Nederland. Brastagi 9 te Kaapstad; Kota Agoeng pass. 10 4.30 u, Kaap Bon; Ke- doe 7 te Houston; Spramex 16 verw. te R'dam v. Frankrijk; Servus 11 van Domsjö n. Delfzijl; Elisabeth 11 v, Goole n. Norwich; Heemskerk 11 van Stockholm n. Lugnvik; Mies 11 v. Bo'ness n. Helsinki; Wim 11 v. Domsjö n. Mo; Keilehaven 11 te Gent: Glas haven 9 te Dordrecht; Van Honthorst pass. 12 8 u. Kaap Guardafui; Java 10 v Suez: Manoeran 9 v. Port Said; Colvtto 12 té Barry v. R'dam; Alkaid pass. 9 Fernando Noronha v. Montevideo n. R'dam; Henk 7 te Antwer pen v. Huil; Keizersgracht 7 te Antwerpen van A'dam; Streefkerk 7 te Antwerpen v. Br.-Indië; Bernina 7 v. Antwerpen n. Ko penhagen; Duiveland 11 te Southampton; Nottingham 8 te Southampton, 13 verwacht te R'dam: Thriantha 7 te Londen; Rapid 7 te Londen; Kieldiep 8 te Londen v. R'dam; Warjo 7 v. Gravesend; Promotheiis 8 v. Gravesend; Tempo pass. 9 Southend; Jan v. Goyen 7 v. Downs; Westlaan 7 v. Dover: Streefkerk pass. 6 Dover; Westland pass. 7 Dover; Hondsrug pass. 7 Dover; Hoop op Zegen pass. 8 Dungeness n. Rouaan; Tyne, slbt 8 van Southampton met caison n. Reyk javik; Jura pass. 7 Prawle Point. Deo Gloria 7 v, Liverpool n Esbjerg; Deo Duce 5 te Kopenhagen'v. Gothenburg; Kijkduin 3 te Sundsvall v. Lulea; Freja 4 te-Sundsvall van Hernösand; Rolf 4 van Sundsvall "n. Glasgow; In Orde 5 v. Kiel n. Wewelmlnge; Vrede 6 v. Kiel n. Abenraa; Sparta 6 v. Kiel n. R'dam; Eems 6 te Kopenhagen v. Dieppe; Oleum 4 v. Koge n. Cardiff; Bengkalis 9 te Melbourne: Tegelberg 8 v. Port Said; Suma tra 11 v. Haifa; Empire Scott 11 v Alexan dre; Iris 11 te Cadiz; Van der Helst 14 (vm) te R'dam verw.; Pinguin 7 v. Kiel n. Malmö; Friesland 7 v. Kiel n. Wageningen; Wllhel- mina 8 v. Kiel n. Lulea; Da Costa 8 v Kiel raa; Olwe 5 van Kopenhagen n. Karlskrona; n. Kopenhagen; Franka 8 v. Kiel n. Aben- Oranje, kustvaarder, 3 van Aalborg n. Nyk- jöbing; Neerlandla 4 v. Havre n. Rouaan; Olse 8 te Rouaan v. Antwerpen; Zeehond 7 v. Rouaan n. Teignmouth; Kota Baroe pass 6 Gibraltar; Oranje (Ned.) p. 8 te Abadan v. Port Prie; Tjimanoek 7 te Singapore v Calcutta; Maetsuycker 7 te Singapore v" Batavia; Algenib 7 v. Singapore n. Culcutta;' Madoera 7 van Grays Harbour n.-*San Fran cisco: Philips Wouwerman 6 v. Portland (Ore) naar R'dam; Trajanus 6 v. Trinidad n. Carupano; Ino 7 v. Port au Prince n Ja maica; Bacchus 8 te La Guaira; Baren- drecht 6 te Curasao: Ittersum 6 te New Or leans: Aert van der Neer 10 23.30 1800 mijl van Scheveningen. 17 van New Orleans te Rotterdam verwacht. Binnengekomen 12 Juni: Zwèedsche s.s. Johanna van Stockholm met 300 ton cellu lose, ligplaats papierfabriek Velsen, carg. Ned. bevrachtingskantoor; Ned. s.s. Venus van Haifa met 2202 ton stukgoed en *6 passa giers, ligpl. Surinamekade loods 6, carg. ver. carg. kantoor. Binnengekomen 13 Juni: Ned. m.s. Wolanda van Skoghall met 132 ton noodwoningen, lig plaats Zeeburgerkade. carg. Kampman. Vertrokken 12 Juni: Engelsche m.s. Plover naar Londen; Ned. m.s. Berkelstroom naar Londen. Vertrokken 13 Juni: Ned. m.s. Rijnstroom naai- Rotterdam, groote aannemingsmaatschappijen, die van oudsher in het bezit zijri van een uitgebreid, materiaalpark. Men zou de vraag kunnen stellen waarom dit mate riaal dan niet aan andere aannemers tegeven wordt, op wier gedragingen in en bezettingstijd niets aan te merken is. Het antwoord luidt: die onder be heer gestelden zijn. meestal nog geen veroordeelden, doch verdachten. Men mag niet op de uitspraak vooruit loo- pen. Afgezien daarvan zal dan nog moeten worden uitgemaakt, of een dergelijke aannemingsmaatschappij, waarvan er bij zijn met wereldreputatie en inge wikkelde financieele verhoudingen, af gebroken moet worden, omdat de direc teur fout was. Bij dit moeilijke probleem zal ieder geval op zich zelf moeten worden beoordeeld. De lohan van Oldenbarnevelt Het m.s. Johan van Oldenbarnevelt, dat reeds geruimen lijd in de hoofdste delijke haven in reparatie ligt en te vens door de staking wordt opgehou den. zal onvoorziene omstandigheden vöorbehouden omstreeks 15 Juni a.s. onder bevel van kapitein J. B. Roete- rink, van Amsterdam naar Indonesië vertrekken. Met de „Johan van Oldenbarnevelt", die pl.m. 10 Juli a.s. te Batavia kan ar- riveeren, zal een transport militairen naar Java worden overgebracht. Zondagsdienst artsen Vam Zaterdagmiddag 12 uur tot Maan dagmorgen 8 uur hebben dienst de art sen A. J. van Leusen en R. Rutten. Haarlemsche Rechtbank De Officier van Justitie van de Ar rondissementsrechtbank te Haarlem heeft hedenochtend tegen de IJmufde- naren J. W. F. U.. H. van D. en W. tV., tegen wie openlijke geweldpleging met vereende krachten ten laste gelegd was, resp. 6, 4 en 4 maanden gevangenis straf geëischt. Maar 22 daarvan liggen nog in reparatie Het is de laatste 15 jaar met de IJmuidensohe trawlervloot snel bergafwaarts gegaan. Eens, rond het jaar 1930, dus nog slechts een 15-tal jaren geleden, voerden bijna 200 trawlers het merk IJM. Dat was het hoogtepunt; in 1936 begon de groote aftakeling, immers in genoemd jaar verminderde de vloot, die 31 December 1935 nog 185 stoom- en motortrawlers telde, met niet min der dan 73 schepen, zoodat er nog maar 112 overbleven. De meeste trawlers, oudjes soms nog uit de vorige eeuw, werden gesloopt en ze werden niét vervangen door nieuwe. De aftakeling zette zich na 1935 nog voort; aan het begin van den tweeden wereld oorlog telde de vloot nog slechts 94 trawlers, waaronder twee in genoemd jaar in de vaart gebrachte niepwe groote stoomtrawlers, de Delft en de Haarlem. Met 94 schepen ging IJmuiden dus den oorlog in; in het vredesjaar 1945 was daarvan nagenoeg niets meer over, althans niet in fle haven van IJmuiden. In Mei 1940, bij het uitbreken van den oorlog, weken 31 visschende en 5 voor de Marine varende trawlers naar Engeland uit. Duitsehland pikte de 34 booten in die in IJmuiden lagen. Vele van deze schepen zijri verloren gegaan, o.a. de fraaie Delft en van de naar Engeland uitgewekene o.a. de Erin en de Caroline, die eveneens tot de bes. te schepen van de vloot gerekend moe ten worden. Nu we de balans op kunnen ma ken blijkt, dat er toch nog 51 traw lers „in leven" zijn. Van de 34 door de Duitsers ingepikte booten zijn er 15 teruggekomen en van de naar Engeland uitgewekene bevinden zich thans nog drie in Engeland. Behalve deze is alles wat niet ver loren ging uit Engeland terug. En zoo zijn met veel moeite en nadat groote sommen aan de verbouwing werd besteed; 26 trawlers weer in de vaart gebracht, 22 liggen nog in repa ratie en de drie in Engeland maken het hierboven genoemde aantal van 51 vol. Het is natuurlijk moeilijk te zeggen, wanneer al deze 51 schepen weer voor de visscherij beschikbaar zijn. IJmuiden zal ze den komenden herfst- en winter tijd hard noodig hebben, ook zelfs dan nog wanneer de vier trawlers, die ver moedelijk in Engeland aangekocht zul len worden, eindelijk hun oude merken in IJM veranderd hebben. Zoo is de situatie voor de naaste toe komst. De plannen inzake het bouwen van een vloot van groote. moderne stoom- of motortrawlers zullen we met geduld moeten afwachten. Oprichtingsvergadering Alg. Ned. Vrouwenbond In Flora werd gisteravond de oprich tingsvergadering belegd van den Alg. Ned. Vrouwenbond. Mej. Sten Gred uit Amsterdam zette doel en streven der vereeniging uiteen. Tot dit streven be- hohoort o.m.: het actief deelnemen der vrouwen aan het politiek en maatschap pelijk leven; het ontwikkelingspeil te verhoogen; het opvoeden dei- kinderen en het vereenigen van alle vrouwen, zoowel van de arbeiders, 'de midden standers als de intellectueelen, in één bond. Spreekster ging uitvoerig op al deze punten in. In het voorloopig comité van den Vrou wenbond hebben zitting de dames: F. C. Pootjes-v. d. Elskamp, E. van Buu- ren-Stam, J. Dobbelaar-Jansen en M. v. d. Z\vJag-Herllings Jubileum A. L. Verhagen De heer A. L. Verhagen, opzichter- ■teekénaar le klasse bij de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfa brieken N.V. herdacht het feit dat hij 25 jaar geleden bij de Hoogovens in dienst, trad. Na de ontvangst door den voorzitter der directie Ir. A. H. Ingen Housz had de huldiging plaats in het feestelijk versierde restaurant van Walserij-Oost. Bedrijfsdirecteur Ir. F. W. E. Spies sprak hartelijke woorden van waardee ring en overhandigde hem het jubileum bord en het vereerend getuigschrift van de maatschappij. Ir. E. Voet. de chef van de ovenbouw- afdeeling, waarbij de heer Verhagen thans werkzaam is, voerde het woord namens de verschillende afdeelingen en overhandigde geschenken. De heer P. J. Schelvis van de ovenbouwafdeeling huldigde den jubilaris namens die af- deeling en ook hij deed zijn gelukwensch van een cadeau, een boekenkast, ver gezeld gaan. Namens de ovenbouwers vereerde hij mevr. Verhagen een prach tig bloemstuk. De heer Holling sprak tenslotte namens een tiental oude ge trouwen van de teekenkamer. De „Nieuw-Holland" In aansluiting op ons bericht van Vrij dag 7 Juni jl. kunnen wij verder mede- deelen, dat het m.s. „Nieuw Holland", van de K.P.M., onder bevel van kapi tein J. H. M. v. d. Vliet, op 15 Juni a.s. /net pl.m. 280 passagiers, hoofdzakelijk bestaande uit alleen reizende dames me<t kinderen, van Amsterdam naar Batavia, zal vertrekken, waar het omstreeks J4 Juli a,s, kan arriveeren. Marktbericht van Donderdag De aanvoer-bedroeg 26600 K.G. waar onder 9645 K.G. schol, 690 K.G. schar, 2560 K.G. wijting, 1050 K.G. kabeljauw. 6440 K.G. schelvisch, 1190 K.G. tarbot en griet, 1970 K.G. tong enz. De trawler besomde f 5000. Verdere besommingen: Kustvisschers: IJM 251 t 49, IJM 218 f 32. IJM 237 f 38, IJM 211 f 196. IJM 249 f 493. IJM 241 f 507, IJM 207 f 373, IJM 202 f 362, SL 5 f 488, BR T5 f 1098. BR 57 f 63, BR 46 f 378, BR 1 f 496, BR 20 f 311, BR 10 -f 259. BR 25 f 152. BR 58 f 260, BR 6 f 200, KW 160 f 513, KW 12 f 231, KW 181 f 116. KW 190 f 322, KW 226 f 302, UK 174 f 226, UK 184 f 255. UK 185 f 381, UK 91 f 206. UK 61 f 417 UK 9 f 347. H.O.S.C.-Nieuws' De uitslagen van de Woensdag jl. ge houden competitie luiden: 't Hart-Ver- laak 10; Starken-L. Verschoor 10; Visser-Ringers 10; Wolthuizen-Huis- man 01; A. Kistemaker-Hoogzand 01: Plokker-Streeflamd 01; Zolke- rna-Wiersma 01; Zeilsbra-Spuls Jr. 10; Spuls Sr.J. Verschoor 10; Kistemaker-Burggraaf 10; Rijkev. d. Starre 01 en Smit-Molleman 01. V.Z.V. won van Neptunus Woensdagavond speelde V.Z.V. tegen Neptunus in Zaandam. Tegen veler ver wachtingen in wist zij een 3—0 over winning ie behalen. Het spel kon tot nu toe niet aller bevrediging wegdra gen. maar het moet eerlijk gezegd dat het na zooveel jaren van rust werkelijk meeviel. In het doel was Wevers nog niet geheel de oude. maar het koude watei was gedeeltelijk schuld hieraan. Toch wist hij op fraaie wijze vele scho ten uit zijn doel te houden. Bij eenige training zal hij spoedig weer het oude peil hebben bereikt. In de achterhoede was deze maal Ghr. Visman de minste. De midden-voor der tegenpartij bleef nl. niet al te vast aan zijn plaats gena geld liggenzoodoende was „Visman ge dwongen, te- gaan zwemmen en toen sprak het uithoudingsvermogen een woordje mee. Moeken weerde zich niet onverdienstelijk en de nieuwe speler Slats paste zich goed aan. In de voor hoede miste C. Visman een opgelegde kans. Ook Duinker schoot een paar maal met zuiver. Swier kwam aan snelheid nog wat te kort en zal op uithoudings vermogen moeten trainen. En toch er zit in deze ploeg wel iets. Als de volgende week de V.Z.V.'ers in de Heerenduinen spelen tegen Dolfijn en zij dus op een grooter veld komen te spelen, zullen wij ons van de capaciteiten van de ploeg kunnen overtuigen. VELSEN Weer een inbraak in bet station Binnen een kort tijdsverloop is in den nacht van Woensdag op Donderdag voor de tweede maal ingebroken in het plaatskaartenbureau van het station Velsen IJmuiden-Oost en ook nu ver schaften de daders zich toegang door het forceeren van de deur van het ba gagedepót. De inbrekers stelden zich ditmaal echter niet tevreden met de drie rijwie len, die ze in het depót aantroffen. Zij verschaften zich voorts toegang tot het plaatskaartenbureau en hebben de daarin aanwezige brandkast meegeno men. Naar wij vernamen was daarin geen geld aanwezig. De Inbraak moet na één uur des nachts zijn geschied, op welk uur het gebouw gesloten wordt. Even voor één uur hebben eenige personen, die hun rijwiel in het depót hadden afgegeven, dit afgehaald, waaraan zij het te dan ken hebben, dat ze in het bezit van hun karretje zijn gebleven. De politie stelt een onderzoek in. Uitreiking nieuwe bonkaarten Van 17 Juni tot en met 7 Juli a.s. zullen nieuwe levensmiddelenkaarten, tabaks- of versnaperingskaarten wor den uitgereikt. De uitreiking begint a.s. Maandag in Tiet Patrcwaatsgebouw aan den Zeeweg aan inwoners van IJmui den, Velsen (dorp) en Driehuis, wier namen beginnen met de letters A tot en met BI. Maandag 1 Juli begint de uitreiking aan inwoners van Velsen (Noord) in de Java-Deurenfabriek en Woensdag 3 Juli aan de inwoners van Santpoort in het Badhuis aan de Wüstelaan. - Auto in de sloot Woensdagmiddag heeft op den Rijks straatweg, ter hoogte van het landgoed. Beeckensteijn een verkeersongeval plaats gehad. Een personen auto, ko mende uit de richting Haarlem, slipte tengevolge van het gladde wegdek, kan telde en kwam onderste boven aan de rechterzijde van den rijweg in de sloot terecht. De 3 inzittenden (inwoners van. Haarlem) kwamen, behoudens eenige leringe snij- en schaafwonden, met len schrik vrij. De auto werd bescha digd. Agenda voor Velsen Vrijdag 14 Jnni. Bioscoop „De Pont", 8 uur: Red wagon. Thalia-theater. 7 en 9 uur: De ma donna der zeven manen. Zaterdag 15 Juni.. Zie Vrijdag. l)e eerste Diilfsclie „Junker" voor dc Eökslnelitvaartsehool te Gilzo- JUijen wordt thans, na door de Fokkerfabrieken geheel te zijn gere viseerd, op Schiphol gemonteerd, om naar Gilzo-ltijeu te worden gevlogen en daar te worden gebruikt bij de opleiding voor de bur gerlijke luchtvaart. (P)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3