IJmuider Courant Duitsche roof Nieuwe Conferentie Staking van Atoomdeskundigen Nieuwe moeilijkheid bij de formatie 60e Jaargang No. 18354 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pecreboom Zaterdag 15 Juni 1940 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. U EDEN begint te Parijs die nieuwe A1 conferentie van vier ministers van Buitenlandsche Zaken der groote mo gendheden. Er is nog geen agenda be kend gemaakt. De door plaatevervan gers gehouden besprekingen zullen wel in de eerste plaats tot een beschouwing van de positie leiden. Maar de stemming is niet optimistisch, ofschoon de Ame rikaan Byrnes met nieuwe voorstellen betreffende Duitschland komt, waarvan men in Washington hoopt dat zij belang stelling bij de Russen zullen ontmoeten. In de diplomatieke kringen der we reldsteden heerscht merkbare spanning over de kansen van de nieuwe confe rentie. Als ook deze mislukt zal men in Londen en Washington blijkbaar geen duidelijken weg meer zien. om in on derhandelingen met de Russen tot resul taten te komen. Dit is een somber voor uitzicht. want het zou beteekenen dat men niet verder kwam op den moei- zamen weg naar de definitieve vredes overeenkomsten en dat de bestaande toestand in de wereld, die in menig opzicht verward en chaotisch is en vele gevaren voor conflicten oplevert, zou blijven voortbestaan. Bovendien staan de toekomst en de ontwikkeling van de U.N.O. op het spel als geen redelijke grondslag van samenwerking tusschen de Westelijke groote mogendheden en Rusland wordt bereikt en zou de vrede op den duur weer in gevaar kunnen komen. De Engelsdhe minister van Buiten landsche Zaken Bevin heeft op de con ferentie van de Labour Party te Bour rnemouth zich weer openhartig uitgela ten over zijn voortdurend-mislukkende pogingen, om toenadering tot Rusland te bewerkstelligen. Zooals gewoonlijk drukte deze minister, die voor de vuist pleegt te spreken, zich niet in statige, voorzichtige diplomatieke volzinnen maar in huiselijke en onomwonden taal uit. Hij sprak opnieuw over het En- gelsch-Russische verdrag. Zooals men weet heeft hij aangeboden het tot een termijn van 50 jaar te verlengen, het geen feitelijk niet zoo heel belangrijk is, want verdragen plegen geen halve eeuw stand te houden, maar in diplo- matieken zin als een duidelijke demon stratie van goeden wil moet gelden. „Wat kon ik meer doen?" vroeg Bevin. Ik sprak over dat verdrag in Moskou. „Ik had er besprekingen over met den Russischen ambassadeur. En ziet ge, ik kom geen stap verder. Ik bereik niets definitiefs. Maar ik zal er u niets over zeggen dat onaangenaamheden of last zou kunnen veroorzaken, met het oog op de verdere pogingen, die ik a.s. week zal doen". Hij herinnerde er aan dat hij, beproe vend om de handelsbetrekkingen met Rusland te verbeteren, besprekingen had gehad met Molotov en dat Sir Staf ford Cripps had aangeboden, naar Mos kou te vliegen om handelskwesties te besproken. ..Als er geen antwoord komt, wijt het dan niet aan ons", zei Bevin. „Ieder dagblad in dit land vermeldt den inhoud van iedere rede, die Stalin of Molotov houden. De rede, die ik in het Lagerhuis heb gehouden, is nog in geen enkel Russisch dagblad versdie nen. Waarom mag het Russische volk niet weten wat elders gebeurt? Ik stel de in Moskou voor, dat wij een directe wederkeerige luchtverbindimg tusschen Moskou en Londen zouden openen. Ik kreeg ten antwoord dat daar nooit sprake van kon zijn en dat ons alleen bij bijzondere gelegenheden en bij af zonderlijke vergunning toegestaan zou worden, met Britsche vliegtuigen naar Moskou te gaan. Wat moet ik doen, als wij geen wederkeerigheid kunnen krij gen? Ik kan niet ten oorlog gaan en de Russen er toe dwingen. Ik kan het hun alleen vragen". Daarna sprak Bevin over de vredes verdragen. „Ik weet niet welke stappen wij zullen ondernemen om ze te verkrij gen. Maar geen enkele natie zal ons in een eeuwigdurenden staat van oorlog met andere landen kunnen houden. Wij kunnen niet op deze manier voortgaan. Het is onverdedigbaar. Men zegt dat wij een Westelijk blok willen vormen, maar er bestaat al een Oostelijk blok. Ik heb niet te sterk op een verbond met Frankrijk of met de Westelijke mo gendheden willen aandringen, omdat ik voortdurend beïnvloed ben door den wensch, geen verdeeldheid in Europa te scheppen. Zoo ooit. dan zullen wij in de volgende week over deze kwestie moeten beslissen. Ik zal, zoolang ik deze post bekleed, niet deelnemen aan eenigen toeleg of strategie of beschik baarstelling van strijdkrachten, die een aanval op Rusland beoogt. Evenmin beoogen wij expansieMaar het is verschrikkelijk, een linie te trekken van Stettin naar Albanië en daarachter een versterkte positie in te nemen. Als dat zoo blijven moest zouden de feiten tot de vorming van twee kampen in Europa dwingen en dit zou ons op den weg naar nieuwen strijd brengen". Men kan terecht aanvoeren, dat de Wes telijke machtigen ook wel degelijk hun belangen nastreven en dat die zich niet in expansie van grondgebied behoeven uit te drukken, maar zich op economi sche voordeelen kunnen toespitsen. Dat is waar. Maar waarom blijven dan kostte Nederland milliarden Nederland's aanklacht kwam te Neurenberg niet tot haar recht Het verhoor van Seyss Inquart is Vrij dag geëindigd met de vastlegging van enkele getuigenverklaringen, waarvan die van dr. Hirschfeld wel de meest be zwarende was. Na een uiteenzetting over de methoden vau den Duitschen roof in Nederland en van het aandeel, dat Seyss Inquart daarbij had, verklaar de Hirschfeld dat de Nederlandsche economische verliezen door Duitsche plundering en het weghalen van indus- trieele uitrustingen worden geschat op vijf en twintig milliard gulden, terwijl de hezettingskosten aclit-en-een half milliard gulden beliepen. De getuigenissen van Hirschfeld wier pen de volledige verantwoordfrjkheid voor den hongercatastrophe van 1944 1945 op den voormaligen rijkscommis saris. Namens hem immers werd ge dreigd met den honger, indien de spoor wegstaking niet zou worden opgeheven. De deportatie van arbeders naar Duitschland was volgens getuige in feite reeds vanaf het eerste jaar der bezet ting verplicht door den econiomischen dwang. Hi.j zeide, dat Seyss Inquart van 6 Mei 1943 af levensmiddelenkaar ten van weigerende arbeiders liet inhou den. welke maatregel evenwel door de Nederlandsche ambtenaren werd gesa boteerd. Hirschfeld zeide voorts, dat Seyss in Augustus 1944 bevolen heeft, dat alle stikst'offabrielcen in Nederland voortaan springstoffen moesten maken. NIET TEVREDEN. Nederland heeft vier volle dagen de belangstelling van het gerecht gehad en verschillende nieuwe documenten zijn door den aanklager aangeboden. Kwan titatief kon de kleine Nederlandsche gemeenschap in Neurenberg dus zeker tevreden zijn. Kwalitatief was zij het niet, want het kruisverhoor door den Bikini's ondergang komt nader, Bikini's einde is nabij: de mensch wordt van zichzelf verrader en maakt zijn rijk tot woestenij. De zon gaat op, de zon gaat onder, gestadig wisselt het getij, maar ons vernuft veracht het wonder en streeft ons klein verstand voorbij. Toch staat mijn huis met heldre ramen in steeds dezelfde huizenrij en op de huisdeur prijkt mijn naam 'en daarbinnen slapen, eten wij. Mijn vrouw schikt bloemen tot een ruiker, zij roert wat in de rijstebrij, vindt nog een laatste klontje suiker en drinkt haar thee en toont zich blij. P. H. Fransclien aanklager liad den rijkscom missaris voor grootere moeilijkheden kunnen plaatsen, indien op vele zwakke plaatsen de ingezette aanval scherper was doorgezet. Wanneer het charter van het tribunaal had toegestaan, dat de kleine naties een eigen prosecutie had den gevoerd, dan zou het zelfs den ge slepen advocaat Seyss Inquart zeer veel moeilijker zijn gevallen aanvallen te pareeren, zoo is de vrijwel algemeene opinie hier. Dit. ondanks het feitv dat de Franschen groote aandacht aan de Nederlandsche beschuldigingen hebben gewijd. Radiotoespraak van de Prinses Prinses Juliana zal als voorzitster van Nederlands Volksherstel Maandag a.s. om 20.40 uur een radio-toespraak houden over „Volk in nood". Het woord is aan. Prof, dr. J. Huizinga: Het 'is de zegen van het ouder worden, ja: oud wor den, wanneer gaandeweg de levensvragen niet opgelost worden want dat doen zij niet maar zichzelf in zekeren zin oplossen in die sfeer van onttro.kkenheid, die buiten het gevoel van het heden ligt. Of gebeurt het u ook wel bij wijlen dat ge zooeven nog fel be wogen door de dingen van het oogenblik: uw werk, uw standpunt, uw hartstócht, opeens met een innigheid, die sterker is dan verstan delijke overtuiging, u be wust wordt, dat het zingen van die merelof die bosch- rand in de verte, belang rijker zijn dan het donde rende en krijschende ge weld van de wereldpolitiek? (Uit: Hoe bepaal'; de geschiedenis het heden? Wanneer geen internationale controle tot stand komt Sinds Vrijdag vergadert te New-York de UNO-commissie voor de atoom energie, die zal moeten beraadslagen over de organisatie van de controle op de vrijmaking dér atoomenergie en een basis voor samenwerking van alle mo gendheden zal moeten vinden, opdat niet een bewapeningswedloop ontstaat met als inzet de meest doeltreffende en omvangrijke productie van het grootste aller tot nu toe bekende vernietigings wapens. Over eenig resultaat der be sprekingen is nog niets bekend, wel is heden de publicatie vrijgegeven van een controle-plan dat in de Vereenigde Sta ten is opgesteld onder leiding van Ba- ruch, den staatscontroleur der atoom- Industrieën in Amerika. Tijdens een persconferentie te New- York heeft de bekende geleerde dr. Frederic Joliot-Cur.ie, de leider der Fransche delegatie ter- atoomcommissie, critiek op dit plan laten hooren daar het groote gevaar, dat Joliot in het ge heimhouden van de atoomonderzoekin gen ziet, door het plan Baruch niet wordt weggenomen. Dr. Joliot merkte verder op, dat hij de komende proef nemingen op het eiland Bikini zeer sceptisch beschouwt. Hij zou het meer hebben toegejuicht wanneer een seri euze proefneming van opbouwend ka rakter zou zijn genomen een proef waaruit te leeren viel wat er voor vre desdoeleinden met de atoomenergie te bereiken is. Dr. Joliot deed tenslotte de opzien barende mededeeling, dat er een staking van alle atoomdeskundigen over de ge- a, WC i I ir-, Op Schiphol arriveerde» de commissies uit Suriname en Curasao om aan 11.M. de Koningin een politic aan te bieden naar aanleiding van den bestuursvorni van deze Nederlandsche gcbicdsdeelen. Y.l.n.r. F. J. G. Kwartsz. A. Email, lw J, Jonkheer, dr. M. F. Da Casta Gomez. W. D. Plantz. allen nit Curacao. Voider II. Miskin, S. Rambaran. A. M. van Eyck, J. C. Ho A Sjoc. F. H. R. Dim A A. R. B. Smit. allen uit Suriname. (P) voortdurend de tot Rusland gerichte verzoeken, om zijn wenschen kenbaar te maken en besprekingen te voeren over handelsovereenkomsten onbeantwoord? Verleden jaar heeft Bevin zelfs reeds de gedachte van een Wereld parlement in het Lagerhuis geopperd. Rusland zwijgt of weigert. Het IJze ren Gordiin blijft Europa in tweeën scheiden. Het is een raadselachtige en beklemmende toestand. Men kan slechts hopen, dat er te Parijs veran dering in zal komen. R- P. Ds. A. Dondorp gaat naar Groningen Naar wij vernemen, heeft ds. A. Don- dorp, Ger. predikant te Heemstede, het beroep naar Groningen aangenomen. Wannéér ds. Dondorp afscheid zal ne men van de Heemsteedsche gemeente is nog niet bekend. heele wereld kan worden verwacht, wanneer geen overeenstemming zou worden bereikt over cle"internationale controle op liet gebruik der atoomener- Weerbericht Geldig tot Zondagavond: Zwakke tot matige wind tusschen Zuid en West. In het Zuiden en Westen lands zwaar bewolkt of geheel bedekt met hier en daar eenigen lichten regen of motregen. In het overige deel van hel land toenemende bewolking maar nog overwegend droog. Weinig verandering ln temperatuur. Nu over het Sociaal-economisch program (Van onzen parlementairen redacteur), redacteur). Bij nadere bestudeering van het ont werp regeer i ngs progr a mzooals dr. Beel dat in het midden dezer wecdc nieuw geredigeerd had, bleek men in de leringen van de Partij van den Ar beid tenslotte heel wat minder opti mistisch gestemd te zijn dan bij een aanvankelijk vluchtige lezing het geval was geweest. Toen viel vooral op de aanvulling op wat het stuk thans aangaande Indonesië bevat. Dit leidde tot de conclusie, dat het program in dit opzicht nu vermoedelijk geen moeilijk heden meer zal opleveren wat betreft het bereiken van overeenstemming met de Partij van den Arbeid. Daarentegen zou tenslotte gemerkt zijn, dat er wel redenen bestaan om de nieuwe redactie van de sociaal-economische paragraat' als feen ernstige teleurstelling te be schouwen. Maandag komt de Kamerfractie van de Partij van den Arbeid bijeen om een definitieve beslissing te nemen. Mis schien probeert jhr. mr, M. v. d. Goes van Naters nog voordien door nader contact met den formateur een dusda nige oplossing te zoeken, dat het waarop de kans anders verre van denk beeldig ware niet tot een afwijzende beslissing zal hoeven te komen. Britsch ultimatum aan Indonesiërs bij Soerabaja Britsche vliegtuigen hebben heden rondom het gebied van Soerabaja pam fletten met het volgende ultimatum uit geworpen: „Indonesische strijdkrachten worden thans in de nabijheid van Soerabaja ge concentreerd. Dit is in strijd met de dooi* uw leiders gegeven verzekering, dat alles zou worden gedaan om een gewapend conflict tusschen Geallieerden en Indo nesiërs tijdens den voortgang van de onderhandelingen te vermijden. Indien niet alle troepenbewegingen en verdere maatregelen in het gebied begrensd door de rivier de Porong en de kust onmid- lde rivier de Porong en de kust onmid dellijk worden gestaakt, zullen de con centraties binnen 24 uur en zonder verdere waarschuwing uit de lucht worden aangevallen."

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1