Minister Mansholt Acht of twaalf cent voor een haring? Krijgt Velsen een Kraaminrichting? vernietigde een besluit van het Bedrijfschap Het Bedrijfschap voor Visscherijpro ducten hacl vóór het begin van de ha ringteelt de „Verordening beperking aantal netten bij de haringvangst 1946" afgekondigd, welke ten doel had, de visscherij gedurende den eersten tijd van de teelt te beperken. Deze maatregel was nog afkomstig uit den tijd, dat de wereld overvloeide van allerlei levensmiddelen en was er spe ciaal op gericht, om den aanvoer van een minderwaardige kwaliteit en van te groote hoeveelheden tegen te gaan. Het heeft overal verwondering ge wekt. dat dit systeem van beperking van den aanvoer ook voor 1946 ge handhaafd bleef, nu er toch geen spra ke meer is van overvloed. Reeds eerder is gebleken, dat minister Mansholt een beteren kijk op de dingen had dan het Bedrijfschap, toen hij een maximum prijs vaststelde en besloot, dat maat regelen tot beperking van de visscherij -achterwege gelaten moesten worden. Blijkens het Voedselvoorzieningsblad van j.l. Donderdag heeft genoemde mi nister thans een beschikking uitgevaar digd lot vernietiging van deze verorde ning. De minister heeft daarbij over wogen, dat deze verordening er toe zou leiden, dat de vangst van haring wordt Ncderlaml-Belgie en tie viscli Zooals men weet is onlangs tusschen Nederland en de Belgisch-Luxemburg- sche Economische Unie een handels- en financieèle overeenkomst tot stand ge komen, waarbij de uitwisseling van be paalde goederen tusschen deze drie lan den wordt geregeld voor het tijdvak van 1 Juni 1946 tot 31 Mei 1947. Op het export-programma komen ook posten voor voor zee- en zoetwa ter visch, paling, consumptieoesters, mosselen, garnalen, versche haring, bokking en een belangrijke hoeveelheid pekel- en steurharing. Overeenstem ming over deze posten werd bemoeilijkt door de goede vangsten, die ook de Bel gen in dit seizoen hebben gehad. Tevens diende rekening te worden gehouden met de exoortwenschen voor Noorwe gen, Zweden en Denemarken op dit punt. Na breedvoerig overleg werd deze traditioneele voor-oorlogsche ex port gehandhaafd, zii het in geringere mate dan voorheen. Niettemin beslaat de export van visch ongeveer een vierde gedeelte van den agrarisehen sector. Scheveningsche haringvangst Van de haringvisscherij kwamen te Scheveningen binnen de stoomlogger SCH 125 met 7 last pekelharing en 152 kisten versche haring, de motorloggers SCH 77 met 140 kantjes. SCH 310 met 35 last van 4 schepen. SCH 264 met 143 kantjes eigen vangst. SCH 210 met 610 kantjes eigen vangst. SCH 107 met 24 Jast van 5 schepen. SCH 443 met 23 last van 5 schepen. SCH 64 met 30 last van 5 schepen. De noteering hedienmoigen voor steurharing deed f 122 tot f 160 per kantje naar kwaliteit. Versche ha ring f 150f 59 per kist vain 30 K.G. Marktbericht Scheveningen Te Scheveningen waren Donderdag met versche visch aan de markt 43 kustvisschers, met tezamen f 8431 be somming. De noteering van pekelha ring deed Vrijdagmorgen f. 90 tot I 115 per ton naar kwaliteit en stuks getal. Scheepsberichten Oranje 12 te Port Said; Bloemfontein 6 v. Sue2; Mapia 7 v. East London; Madoera 7 van Grays Harbour; Empire Scott 12 te Marseille; Ariadn 12 te Izmir; Aruba 12 te Rio de Ja neiro; Iris 12 v, Cadiz n. Lissabon; Odysseus 12 v. Algiers n. Malta: Theseus 11 te Gothen burg; Venus 12 te A'dam; Klipfonteirt pass. II 6.30 u. Perim en wordt 20 verw. te Penang; Koordwijk pass. 12 middernacht Guadeloupe n. Curasao; Tyne, slbt 12 v. Southampton n. Akranes (IJsland) met betonnen caisson op sleeptouw; Algarve 13 v. Grangemouth noar Cherbourg; Henrlette 262 t. 12 v. Runcorn n. Belfast; Kortenaer 12 te Abenraa van Port Talbot; Barendsz 12 v. Kopenhagen n. Nyk- jöbing; Wim 12 te Mo v. Domsjö; Tjlbesar 10 te Singapore; Edam 9 v. Antwerpen n. New York; Keizersgracht 9 v. Antwerpen n. Goole; Amstelstroom 10 v. Antwerpen n. Reykjavik; Jan van Goyen 8 te Antwerpen v. New York. Ligthart en Laros winnen De eerste rortde van het hoofdklasse- lournooi van 't damkampioenschap van Kennemerland is gunstig voor IJmui den verloopen. Jn de partij LigthartTolenaars wist Ligthart in het middenspel reeds winst af te dwingen, terwijl Laros van Res teren in het eindspel tot overgave dwong. J. Sluiter was de eerste ronde Vrij. Maandag 17 Juni a.s. spelen in het clubgebouw van de Haarlemsohe Damclub J. J. van Resteren— Th. To lenaars, J. B. Sluiter—H. Laros. Agenda voor Velsen ZATERDAG 15 JUNI. Bioscoop De Pont: 8 uur: Red wagon. - Thalia-theater: 7 en 9 uur: De ma donna der zeven manen. ZONDAG 16 JUNI, Bioscoop De Pont: 2.30, 5 en 8 uur: Red Wagon. Thalia-theater: 2.30 uur: Het bandie- tenmeisje; 4.30, 7 en 9 uur: De madonna der zeven manen, beperkt en dat een zoodanige beper king ongewenscht moet worden geacht, mede in verband met het streven, om tot een verlaging van de prijzen van de haring te geraken. BIOSCOPEN Bioscoop De Pont. In ..Red wag gon" beleven we de onvervalschte cir- cusromantiek en maken we kennis met het lief en leed van circusartisten. Joe Prince een rol die Charles Bdckford uitstekend ligt is het echte type van een man. wien reeds van jongsaf het circusbioed door de aderen stroomt. Na als jonge man veel moeilijkhe den in zijn jeugd overwonnen te heb ben, wordt hij eigenaar van een circus. Zijn huwelijk met éen zigeunerin ruï neert hem evenwel volkomen en hij moet zijn circus verkoopen aan zijn grootstén concurrent. Dank zij de ge negenheid van een leeu wen tem ster krijgt hij echter de gelegenheid om op nieuw te beginnen. In het voorprogramma een grappig ouderwetsch teekenfilmpje. Thalia. De Madonna der Zeven ma nen. Maddalena Labardi heeft in haar jeugd een psychische storing op gedaan. Nadat haar dochter An gela van een kostschool in Engeland in Florence is teruggekeerd, openbaart zich de zenuwstoring. Op den avond van den eer jaardag van Angela verdwijnt Mad dalena uit haar woning. Dit is al eens eerder gebeurd; wanneer zij dan weer terugkeert herinnert zij zich niets meer van het gebeurde. Maar nu komt zij niet terug. Zij leidt een dubbel-leven met den misdadige zigeuner Nino Ba- rucci, dien zij ook vroeger ontmoette. Angela en eenige vrienden gaan de on gelukkige vrouw opsporen. Tenslotte volgt een tragische ontmoeting. Een spannende film van het roman tische genre, met uitstekend spel vooral van Phyllis Calvert als Maddalena en Stewart Granger als Nino Barucci. Aanvoer van pekelharing Alhier is binnen van de haringyis- scherij de motorlogger KW 140 met 330 kantjes van 6 schepen. Marktbericht van Vrijdag De aanvoer bedroeg heden 46620 kg waaronder 4785 kg wijting, 1525 kg horsmakreel, 885 kg schar, 2o360 kg schol, 170 kg schelvisch, 553 kg kabel jauw, 1695 kg rog, 2040 kg tarbot en griet, 8410 kg tong, 300 kg roode poon enz. Kustvisschers: IJM 262, ƒ893: IJM 215 904: IJM 264 ƒ452; IJM 210 5291; HA 96. 462: EH 4. f 630: VE 7, J 500: KW 109. 1247; KW 199. ƒ552; UK 161, ƒ500; UK 282, ƒ978; 59. 441: 190. 387; 85. 396; 143, 730: 1. 1196: 194. 675: 115. 1011: 66. 384: 119. j 682: 75, "ƒ39;'93, ƒ90; 162. ƒ2335: 76, 1022; 172, 1063; 215, ƒ572; 61, ƒ35; 105, ƒ552; 234, 725. Scheepvaart 13 Junie aangekomen: Wolande van Karlstad, Clio van Helsingfors, City of Maline van Londen. 13 Juni vertrokken: Brem n, R'dam. Joseph Bergendorf n. Landskrona, Jo hanna n. R'dam, Nigerstroom n. Da kar, Lillie Mathiessen n. R'dam. 14 Juni aangekomen: Vertrouws van Steighal n. Haarlem, Empire Daffodil van Londen, Kieldiep van Maldau. 14 Juni vertrokken: Sandenburg n. Harlingen, Quintin n. Grangemouth. Nederl. Vereeniging van Huisvrouwen De afdeeling Velsen-IJmuiden van de Nederlandsche Vereeniging voor Huis vrouwen belegt Dinsdagmiddag 18 Juni een bijeenkomst in het Patronaatsge bouw aan den Zeeweg. Mevrouw D. Beer-Nooij zal vertellen over haar ver blijf in Denemarken. Het bestuur der afdeeling is thans als volgt samengesteld: mevr. P. L. de Boer-Harder, presidente: mevr. G. J. Schooten-van Eeden. vï ce-presidente, mevr. A. M. Duvergé-Broster. Ie secre taresse, mevr. L. A. Jantjes-Geerlof, 2e secretaresse, mevr. I. P. Hofman-Vlas, le penningmeesteres, mevr. J. Schoone- van Es, 2e penningmeesteres, mevr. A. C. Dammers-Swart, leidster S.O.S.- kring. Geval van besmettelijke ziekte in Ripperdakazerne Alle militairen die Donderdag van verlof naar de Ripperdakazerne te Haarlem moesten ie- rugkeeren, hebben mededeeling gekregen, dat zij tot nader order niet naai deze kazer ne moesten gaan wegens een geval van be smettelijke ziekte. Bij informatie wilde men ons niet zeggen welke deze ziekte was. Wel kon men verklaren, dat de toestand van den patient vooruitgaande is. Of ligt de goede prijs in het midden Er is rumoer rond den door den mi nister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening vasitgestelden prijs voor de haring. Tot nu toe trof dit de buitenwereld nog alleen maar van den kant van den detailhandel, die zooals men in ons blad van gisteren heeft kunnen lezen, op een standpun heeft uiteengezet, maar het is ons bekend, dat ook de haringreeders de hoofden al bij elkaar hebben gestoken en bezig zijn te trachten, den minister van zijn plan af te brengen, omdat zij een prijs van f 35 VQor een kantje te laag achten. Een en ander had men kunnert ver wachten. Het is voor een reeder niet prettig, wanneer er zoo abrupt een einde wordt gemaakt aan een groote winsten afwerpend bedrijf en ook een kleinhandelaar ziet zich niet gaarne ge bonden aan een prijslimiet, vooral niet wanneer die aan den lagen kant is. Het is van den minister te prij zen, dat hij maatregelen beraamt om dit kostelijke product van onze Het Ned. Roode Kruis wil Kennemergaarde inrichten ..Kemieiiiergaarde" te Santpoort, Zooals wij reeds In het kort in ons verslag over de jaarvergadering van het Ned. Roode Kruis afd. IJmuiden- Velsen, meldden, ligt het in de bedoe ling een inrichting voor kraamvrouwen te exploiteeren. Naar aanleiding hiervan hebben wij ons gewend tot den voorzit ter der afdeeling IJmuiden-Velsen, dr. L. S. Limborgh Meyer, die zoo welwil lend was ons hierover nadere bijzon derheden le verstrekken. Wegens het te verwachten groote aantal geboorten, de gebrekkige huis- v esting van vele gezinnen en het tekort aan huishoudelijke hulp. wordt in deze gemeente door zeer velen de behoefte gevoeld aan een inrichting voor kraam vrouwen. De bestaande inrichtingen het Antoniusziekenhuis en Maranatha zijn niet in staat daaraan in vol doende mate tegemoet te komen. Oc<k de vestiging van een tweede vroedvrouw in IJrnuiden-Oost geeft geen afdoende oplossing van het probleem. Het perceel „Kennemergaarde" aan den Duin- en Kruidbergerweg te Sant poort is in verband hiermede aan zijn bestemming als woonruimte onttrok ken. Dit huis is zeer goed in te richten als kraaminrichting. De eigenaar is be reid het voor dit doel af te staan. De in richting zal voldoende ruimte bieden aan 15 a 20 kraamvrouwen en over twee kraamkamers en eenige badka mers beschikken. haringvisscherij tot volksvoedsrel te maken, wat het vroegere jaren ook was, maar dit jaar slechts kon. worden genoten door hen, die zich vroeger de weelde van een portie oesters konden veroorlooven. Eerst de laatste dagen is de detailprijs zoodanig gedaald, dat ook de kleine man zich eens een enkele keer op een haring kan tracteeren, maar ook een kwartje is altijd nog te duur voor zoo'n onnoozel vischje. In bedoelde persconferentie is gezegd, dat de detailhandel de maatjesharing onmogelijk voor 8 cent per stuk kan verkoopen. „Niet alleen vereischt het haringkaken veel zorg, maar daarenbo ven ziin de verkoopkosten zoodanig ge stegen dat de nieuw vastgestelde prijs verliesgevend geacht moet worden", aldus de detailhandel. We hebben onze oogen eens extra uit gewreven maar het stond er werkelijk. En nu-zouden we wel willen vragen: sinds wanneer wordt een Hollandsche Nieuwe door den venter of den win kelier gekaakt? Bovendien had men het heele verhaal over den steurharing ge rust achterwege kunnen laten. Het gaat hier alleen om den prijs van de maatjesharing en niet om den steur haring, een product, waarmee de detail list alleen kennis maakt in den vorm van gemarineerde haring of bokking, dien hij in elk geval niet onbewerkt aan zijn klanten verkoopt. Is een detailprijs van 8 cent vol doende bij een reedersprijs van f 35 per kantje? Naar onze meening is de prijs inder daad te laag. Het eigenaardige van de betrefende ministerieele mededeeling is, dat daarin geen winstmarge voor den groothandelaar genoemd wordt en dat niet de prijs voor een gepakte ton ge noemd wordt. Houden we ons aan het door den minister genoemde kantje, dan zal de detaillist daarvoor onge twijfeld ongeveer i' 40 moeten betalen. Dan komt een haring minstens op vijf cents inkoop. De brutowinst zou dan 3 cents per stuk bedragen. Alleen een venter, die de haring langs de straat uit de ton verkoopt, zou er dan wat aan kunnen verdienen, maar hij moet dan een flinken omzet hebben, hetgeen bij dezen lagen prijs ook wel te verwachten is. Anders is het met den winkelier, die zijn service kent. Die kan een schoon gemaakte haring voor dit geld niet leveren. Naar onze meening zou bij een gros siersprijs van f 40 per kantje een prijs van 10 ets. „zoo uit het vat" en van 12 f/o ets. schoongemaakt voor den ver- kooper een voldoende winstmarge op leveren en voor den kooper niet te duur zijn. Een tweede vraag is: kan de Het bestuur van het Ned. Roode Kruis, afdeeling IJmuiden-Velsen, heeft een commissie benoemd, die bezig is een kostenberekening te maken van de in richting en exploitatie. Deze commissie bestaat uit de doktoren J. F. Bekker en R. Rutten, vice-voorzitter der afdeeling cn den heer A. Mijs, secretaris-penning meester. In de Woensdag jl. gehouden jaarvergadering hebben de leden het bestuur gemachtigd aan de hand van het rapport van di.e commissie te beslissen of de afdeeling deze kraaminrichting zelf zal exploiteeren of dM zij niet ver der kan gaan dan het verleenen van steun, waarbij de iinancieele consequen ties wel den doorslag zullen geven. Het gemeen tebestuur' staat sympa thiek tegenover het plan, zoodat van deze zijde de noodige steun mag wor den verwacht. Ook enkele plaatselijke vereenigingen zijn bereid, medewer king te verleenen. Indien het plan doorgang mocht vin den, zal de gemeente een prachtige so ciale instelling rijker worden. „Kenne mergaarde" het bekende fraaie land goed, vroeger bewoond door de familie Jansen, is rustig en landelijk gelegen in een fraai wandelpark. Zooals men weet, had men eerder het oog gevestigd op Schoonenberg, dat echter voor dit doel ongeschikt geacht werd. r-t reederij bij een prijs van f 35 pea- bedrijf loonend uit kant je het oefenen? Vergelijkt men dezen prijs bij dien, welke voor den oorlog voor het artikel betaald werd, dan zou men deze vraag bevestigend moeten beantwoorden, want deze prijs is vier tot vijfmaal zoo hoog als in de laatste jaren voor den oorlog betaald werd. Toch gaat deze stelling niet op. want het is een uitgemaakte zaak, dat bij een markt-prijs van f7 a f 8 per kantje de visscherij voor den oorlog niet loo nend was en vele reederijen er het bijl tje bij moesten neerleggen. Of ze nu met f 35 uit kunnen is natuurlijk moeilijk te zeggen, maar een feit is. dat het'materiaal schreeuwend duur is: netten haast onbetaalbaar, zou: vele malen duurder dan voor den oorlog. Schotsche blazen tienmal zoo duur; hoepels viifmal zoo duur. enz. Alles hangt feitelijk van de vangst af. Bij een rijke vangst zou deze prijs misschien voldoende zijn, maar voor een goeden gang van zaken zou het wellicht aanbeveling verdienen, den prijs voor de maand Juli wat hooger te stellen, bijvoorbeeld op f 45, in welk geval de detailprijs naar evenredigheid verhoogd zou moéten worden. Overigens geloo- veïi wij, dat in den kleinhandel de con- curentie zich wel spoedig zal doen gel den en een verkoop beneden den (even tueel een weinig verhoogden) maxi mumprijs verwacht zou kunnen worden.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2