Van Acker maakt er ernst mede Nog eens de geblokkeerde Voorbije Wereld Avonturen Effecten- en Geldmarkt De winsten der groote banken Onze en ander er critiek op de mi- nisti'ieele aanbeveling voor de inschrij ving op het Grootboek 1946 heeft den demissionairen bewindsman aanleiding gegeven tot een nadere opheldering, welke cns echter niet ten volle heeft bevredigd. Dat de Grootboekinsehrij- vingen te zij.r.'?r tijd overdraagbaar zul len'zijn en de regeering er op zal toe zien dal; de koers „niet al te ver" van pari zal afwijken, daft voorts ook ge blokkeerde saldi zullen kunnen worden overgedragen op een gedecentraliseer de markt, het is alles heel goed bedoeld, maar neemt toch hei bezwaar niet weg dat men, zoo met het geblokkeerde geld niet op het Grootboek wordt ingeschre ven en geen belastingen behoeven te morden betaald, daarop verlies zal moe ien lijden, want de Minister merkt zelf op dat uiteraard de koers vorming voor dat geblokkeerde geld wisselvallig zal zijn. En juist dit was en blijft onze grief. Wij nveenisn dat de Minister de bezit ters van geblokkeerd tegoed niet indi rect mag dwingen tot inschrijving op het Grootboek door het in uitzicht stel len van kapitaalverlies, omdat geblok keerd geld, waarvan geen belastingen meer behoeven te worden betaald, het absolute eigendom, is en moet blijven van den deposant en derhalve inte graal moet word'.n vrijgegeven. Het is ■geen niet zuiver, maar goed geld, waar over de ek;:r>"ar weer de vrije beschik king meet ontvangen en waarvan de besteding niet afhankelijk mag zijn van het oord °1 investeeringscommissie. jnmers, c'e geldsaöèèring heeft dan een eind gvn .iiien, de buitengewone belas tingen z. v» deer den fiscus geïncasseerd en he g-ldvrrkcer moet dan ten volle van zijn k - 'I: da banden worden ont slagen, e •- eerste voorwaardisin van een n.;i :u de mtwikkrlir.g d'er economi sche bedrijvigheid, welke thans door de talïooze rrg- gsmaatregelen maar al te zeer wr-dt geremd. Niet leg ui cl. ze maatregelen op zich zelve gaat ens bezwaar. Ze zijn noodig geweer en in vele opzichten ook thans nog noodig voor de saneering van ons geld en de stna'sfinaneiëh, maar er jnoet een tudstio werden aangewezen, ■waarop ze finaal worden opgeheven. En wat wc n :'.g hebben is een cate gorische -v-' ia'in? van den Minister, dat. zoodra de aanslagen voor de bui tengewone belas1:,ngon door de con tri bun bel en zijn voldaan, de geblokkeerde saldi zullm worden vrijgegeven. Daarop hebben de houders recht. Wal nu de Amsterdamsche Beurs be treft. ti. gen het eind van de vorige week is wel duidelijk geworden waarom on der lcid'ng van aandeelen Koninklijke de geheeïe aandeelenmarkt een min of meer willig aanzien verkreeg. Blijkbaar warert cr, die de verrassing van de di xectie ir. dm neus hadden. Want een verrassir" i- het dat over 1944 25 en over 19'n 6 dividend op aandee len Konirklijke zal worden be'aald, waarvan 20 in aandeelen, zoodat elf procent, in conlanten zal worden ont vangen oneer aftrek van de dividend belasting over het geheele dividend. Re kening houdende met het feit dat over de jaren 18 '01943 nie's werd uiige- fceerd. beteekent deze betaling van 31 een gemiddeld cliv dsnd van ruim 5 over de jaren 19401945. dat echter belangrijk boven dit percentage stijgt als in aanmerking wordt genomen dat 20 in aandeelen wordt betaald. In tussen en is dit voordeel door de recente (koersstijging van c.a. 320 tot 450 ver moedelijk reeds voor een goed deel in den koers verdisconteerd, wat niet weg neem dat aandeelhouders over deze geste der dfrec ie tevreden mogen zijn. Voor zoover kan worden nagegaan heeft de Koninklijke gedurende de zes oor logsjaren uit haar winsten een reserve van rond f 170 millioen kunnen vormen en zijn er voorts zeer aanzienlijke deva- luatiewinstem gemaakt, waarmede zij echter in de Vermogensaanwasbelasting zal vallen. Voorloopig is de positie van deze aan deelhouders heel wat mooier dan die "'•an Philips Gloeilampenfabrieken, die O"er d e jaaren 1942/45 het dividend op de gewone aandeelen passeert wegens belangrijke oorlogsverliezen, welke voorloopig op f 94 millioen worden ge raamd. Ook 1946 heelt tot dusver ver lies opgeleverd, dat echter zal kunnen worden ingehaald nu de energie- en grondstof!en,posi tie verbetert en de pro ductie tot boven het vooroorlogsche peil zal kuirmen worden opgevoerd. Een zeer bevredigend resultaat heb ben de groote banken i.n 1945 kunnen boeken. Uit de thans gepubliceerde ver slagen van de Twentsche en de Amster damsche Bank blijkt, dat de bruto-winst van resp. f 11.2 millioen en f 10.7 mil lioen tot f 14.7 millioen en f 13.4 mil lioen kon stijgen. Deze groote winsten zijn naar bekend is. een gevolg van de geldsaneering en hebben in de linan- cieele pers aanleiding gegeven tot cri tiek op de regeering die via het sohat- kistpapier de banken rente laat. ver dienen op gelden, welke grootendeels den fiscus toekomen. Wij deelen deze critiek niet. want hierdoor zijn de ban ken in staat gesteld aan de regeering haar intermediair te verleenen voor de zeer kostbare geldsaneering. welke im mers een groote uitbreiding van het personeel noodiig maakte. Ook konden daardoor de salarissen in overeenstem ming worden gebracht met de gestegen kosten van levensonderhoud. Tenslotte hebben aandeelhouders slechts een zeer bescheiden aandeel in deze winsten ge had. De Amsterdamsche verhoogde haar dividend van 2 op 5 de Incasso Bank van 3 op 4 de Rpbaver van 3 op 4%. De Twentsche handhaafde het op 3 De extra-wms't is grootendeels of ge heel ten g^ede gekomen aan de Pen sioenfondsen, zoodat van kapitalistische allures bij de directies niet kan worden gesproken. Sonja Stokowsky, dochter van den wereld vermaarden dirigent Leopold Ktokowsky, trad tc New Vork in liet huwelijk niet den Xederlandsehen offi cier Willem H. Thorbccke. Het bruids paar verlaat het kerkgebouw waar de huwelijksinzegening plaats vond. (I*) K.L.M^hichtlijn naar Bazel Op l Juli a.s. zal de K.L.M. een luchtlijn naaj"l3azel openen. Dagelijks. ook op Zon- cla'g, zal een vliegtuig te 15.30 uur van Schip hol vertrekken en om 17.50 landen op Bazel's nieuwe luchthaven Blotzheim. Dit vliegveld is de eerste werkelijk inter nationale luchthaven van Europa. Het. is ge legen op Fiansch grondgebied, tussehen Bazel en Mulhouse. De K.L.M. is de eerste lucht vaartmaatschappij. welke een dienst op Blotzheim opent: in aansluiting op de lucht- diensten komen er autobusveröïndingen met Bazel en Mulhouse. Ook uit douaneoogpunt zal Blotzheim bin nenkort een merkwaardig aspect bieden. Er komt n.l. een „douanestiaat" zonder eenige kruising tussehen het vliegveld en de stad Bazel. Ook een K.L.M.-Dienst op Zuid-Amerika Begin October a.s. zal de K.L.M. een gere- geiden dienst openen op Zuid-Amerika. Hier door zal het mogelijk worden om in ongeveer twee etmalen van Amsterdam naar Rio de Janeiro en in nog geen 2' - etmalen naar Buenos Aires te vliegen. Twee maal per week n.l. Dinsdag en Vrijdag zullen comfortabele D.C. 4's van Schiphol starten voor een lucht reis van circa 12.009 k.m. Deze tweede gere gelde transatlantische dienst van de K.L.M, zal te Amsterdam aansluiting geven op vrij wel alle Europeesche luchtlijnen en te Lis sabon op diensten uit Tsjecho-Slowakije. Zwitserland en Spanje. Het ligt m de bedoe ling in ae eerstkomende maanden drie spe ciale vluchten naar Zuid-Amerika te maken. Spoedig einde van suiker-misère verwacht De directie der Centrale Suikermaat schappij deelt mede, dat nu de staking bij de Wester Suikerraffinaderij te Amster dam die niet een gevolg is van loon- geschillen, maar begonnen is wegens de staking in de havens ongeveer drie we ken duurt, zij de bedoeling heeft haar fabriek in Breda in te schakelen. Dit zal alleen geschieden als de arbeiders niet aan het werk gaan. De Bredasche fabriek heeft een grootere capaciteit dan Dintel- oord. Binnenkort zal een desbetreffend voorstel aan den minister worden gedaan. Als ook deze tweede fabriek gaat weaken, zal de suikermisère spoedig tot het ver leden behooren. Belgische zwarte markt in het gedrang ..Van Acker maakt, er ernst mee". Dit gezegde wordt meer en meer gehoord in restaur amis, winkels en overal waar iets aan het publiek wordt verkocht te gen de onlangs officieel met tien per cent verlaagde prijzen. De prijsverla ging is gepaard gegaan met een enorme campagne tegen de zwarte markt, waai- door deze handel thans werkelijk den schrik te pakken schijnt te hebben, meldt Un. Press. Duizenden inspecteurs, gendarmes, politieagenten en belasting ambtenaren zwermen uit over al die plaatsen die bij vroegere razzia's vrij wel ongedeerd uit den strijd kwamen. Gedurende de eerste tien dagen van de prijsverlaging zijn meer dan 2000 vervolgingen wegens zwarten handel .ngesteid, die een snelle afdoening krij gen. Duizenden kilo's levensmiddelen zijn in beslag genomen, duizenden francs aan boetes uitgedeeld. In ernstige ge- Radio geeft 18.00, 20 00 23.00 uur Nieuws. RNIO 15.00 Radio-Philha:m. ork. 1G.30 Stereofonlsche uitzending. VARA 17.00 A J. C.-uitzendi.ng. 18.15 Jan Corduwener. 19.00 Viool en piano. 20.13 Weekeind-serenade 21.00 Dat gebeurde hier. 21.30 Stafmuziek. 22.00 Gevarieerd pro gramma. HILVERSUM II, 415.5 M. 19.00. 20.00, 22.00 uur Nieuws. KRO 16.00 Pianorecital. RNIO 16.30 Stereofonische uit zending. KRO 17.15 Klaas v. Beeck. 18.00 Di- nermuziek. 19.20 „Jonge kunstenaars stellen zich voor". 20.30 Prof. Sof's problemen. 20.45 Doornroosje, 2130 Hoorspel 22.35 „Selecta". 23.15 Vroolijke klanken. ZONDAG RNIO 8.00. 13.00, 18.00 20.00, 23.00 Nieuws. VARA 10.00 Bach-cantate no. 165. 10.30 In den tuin oer poëzie. 10,50 Omroep-kamerorkest. 11.30 Novelty Serenaders. AVRO 13.15 Orkest Malando. 14.05 Boekbespreking. 14.30 Kurhaus- concert. 16.30 Sportreportage. VARA 17.00 G.G.-cabaret. 18.15 Sport IKOR 19.00 Ned. I-Ierv. Studiodienst. AVRO 20.15 Kurhaus- coneert. Rott. Philh. Ork. o.l.v. Ignaz Neu- mark. 22.00 Operetle-concert. 23.15 Dansorkest, HILVERSUM II, 415.5 M. RNIO 8.00, 13.00, 19,30, 22.00 Nieuws KRO 8.30 Hoogmis. IKOR 10.00 Ned. Herv. Kerk dienst. NCRV 12.00 Gewijde muziek. KRO 12.30 Vaudeville-orkest. 14.00 Dieoenbrock- herdenking. 16.30 Ziekenlof uit Bloemendaal. IKOR 17.00 Ned. Herv. Kerkdienst. NCRV 19.00 Gewijde muziek. KRO 20.00 ..L' heure espagnole". opera van Ravel. 21.30 „Hij en zij", cabaret-revue. 22.35 Dansorkest. AGENDA Gebouw Flora, Pretoriaplein: Bonle Avond met bal na, 20 uur. Stadsschouwburg: „De stukgedanste balschoentjes, 14.30 uur. Rem brandt: Tooneelbrigade (a. 1.). Palace: De moordenaar kreeg 's avonds angst (18 j.). Luxor: Intermezzo (14 jDeze drie 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: De burcht dei- stilte (18 j.), 14, 16.30. 19 en 21.15 uur. ZONDAG 16 JUNI. Stadsschouwburg: De geheime deur. 20 uur. Concertgebouw: De Rozenkrans. 20 uur. Pa lace: Robbers Symphonie. 11 uur. Bioscopen: verder als Zaterdag. vallen is sluiting van bedrijf en zelfs arrestatie mogelijk. De scherpe actie der regeering geeft aanleiding tot de wildste geruchten. Zoo werd ie Antwerpen verteld dat de menschen die op straat wei-den aange troffen met schoenen of kleedingstuk- ken van Amerikaansohea of Engelsche legerafkomst, ter plaatse daarvan wer den beroofd en op kousenvoeten of zon der hemd naar huis moesten teruigkee- ren. De politie lacht natuurlijk om zul ke verhalen, maar zij bewijzen dat de schrik er in zit. Tot voor kort kon men in ieder restaurant slagroom met aard beien krijgen, maar de restaurateurs zijn nu te bang om die kostelijkheden te koopen, laat staan te serveeren. Van Acker verbood den verkoop van gebak behalve gedurende het weekend en in geen etalage, in geen restaurant is meer gebak te bespeuren. Veertien dagen ge leden kon men vrijwel openlijk boter „zwart" koopen: 60 francs per K.G. in de dorpen, 120 in de steden. Maar in de stad is het nu haast onmogelijk gewor den om „zwarte" boter te krijgen en de regeering heeft het boterrantsoen kun nen verdubbelen, omdat de boeren thans liever de boter tegen den officieelen prijs verkoopen dan het gevaar te loo- pen hun heele bedrijf verloren te zien gaan. Voor een zomersch huis, op een bank, ergens tussehen een blauwen hemel en geurige aarde, met een" stille waterplas voor mij en het klare gerucht van een vrouw, die druk doende was in haar keuken, achter mij, toefde ik 'in een voorbije wereld. Want :k las een oud boek van den ouden Oostenrijker Schnitzler. Een mij merend en grijs boek. waarin de mensch langs gemakkelijken weg in zichzelf keert en het eigen hart, örn en öm wendt om zichzelf te ontdekken, zichzelf te vergoelijken en de eigen, geringe wereld te beminnen. Een groot schrijver en een groot klein boek dit „Anatole", dat in mijn studen tenjaren een prachtige openbaring voor mij was en dat nu niet anders dan een vage herinnering was geworden: een weeke, grijze en ongrijpbare woemoe- digheid. Nög schoon, doch geheel ver vreemd van wat nu in de wereld en in de menschen is. Ik ken een vlugge dame, die telkens zegt: „tempo; tempo moet er zijn". Wan neer ik haar vraag wat de bedoeling van haar geestdrift voor dit tempo is, haalt zij vlug en gemelijk haar schou ders op en in haar oogen ligt verach ting voor zulke domheid. Ik zie de snelheid van het leven der menschen en hun haast om vijf minu ten eerder ergens te zijn waar niets op hen wacht. Er wordt gedrongen en ge duwd en gewond en beleedigd om die vijf minuten. En er wordt hardvochtig gehandeld en gesproken om het bezit van dingen, welker eenige waarde het bezitten is. Anatole heeft dit nooit begrepen. En Schnitzler van het sierlijke Weenen zij ner dagen heeft dit niet gekend. En daarom is het zoo ziels-vreemd op een zomerschen dag voor een huis. dat stil en eenzaam in het land aan het water ligt, terug te keeren tot een tijd. waarin het oude Europa in trage sierlijkheid te sterven ligt. De vlammen van het gas licht speelden op kristal en zilver. Wee nen walste aan de schoone blauwe Donau. Glanzende koetsen reden over het Prater. Er was ruischen van kant en zijde met den breeden rijken val van warm fluweel en de geur van fee der reukwater. Door zulke sierlijkheid geleidden ons de letteren dier dagen. En zorgvuldig ontweken zij de plaatsen waar een scha mel proletariaat, buiten de uiterlijke onbekommerdheid van die andere we reld, zijn armzalige dagen leefde zonder doel en hoop. Neen, verlangen naar den vergulden, kristallen droom van die wereld behoe ven wij niet te koesteren. Maar vreugde om het „tempo-tempo" van vandaag, om de schroffe hardhed en de dringende brutaliteit van 1946, ware evenzeer misplaatst. Wij leven, zoo daoht ik voor dat huis in de zon, op den breeden drempel tus sehen twee werelden. Die van Schnitzler, zijn Weenen en zijn schoone vermoeid heid en die. welke komen gaat en waar van wij zelfs de omtrekken nog niet kunnen ontwaren in de duisternis. De schemering kwam koel over het land. De geuren van gras en water wer den scherper en zoeter. Een kikker be gon te kwaken. En een kleine vogelkeel zong uit de struiken een klaar avond lied. „Het eten is klaar" riep een hel dere stem uit het huis. Ik liet het boek op de bank en ging het koele huis binnen. Ergens tussehen de zinlooze traagheid van toen en het zinlooze tempo van nu moet de harmonische wereld liggen die den menschen is beschoren. Al ware dit slechts in hun liefste droomen. ELIAS. Bestemd voor vreemdelingen De Rijksvreemdelingendiensl eri de visa- dienst in Den Haag worden overstroomd door vreemdelingen, die daar hun belangen komen bepleiten. De minister van Justitie deelt thans mede, dat de belanghebbenden zich uitsluitend moeten wenden tot den plaatse lijken vreemdelingendienst. 154. Want een paar honderd meter verder hing een zachtjes in den wind schommelende touwladder, van de rot sen naar beneden. „Zeg Wag'' zei War- rie, „ik geloof dat die touwladder een val is, die voor ons door Mysteria is opgesteld. En we zouden wel gek zijn, als we er zou maar inliepen. „Nee War- reltje web", antwoordde Wag, „ik ben het bij hooge uitzondering niet met Uwe Edelheid eens. Het lijkt mij de eenige manier, om dichter bij die A'has- flia te komen en dat is toch eigenlijk de bedoeling van onze reis." En omdat Wag dat vond, klauterden de twee zwervers er heen, over rotsblokken en langs uit stekende klippen en, met Wag voorop klommen ze omhoog. Jonge, jongewat was dat een klim! Wel driehonderd spinnestappen hoog was de ladder, maar eindelijk kwam de top van het eiland toch iii zicht. Wag keek over de rand en fluisterde tegen Warrel, die hem op de hielen volgde. „Niet hardop praten, hoorwant ik heb zoo'n idee, dat het hier heelemaal niet zoo onbewoond is, als het er uitziet. Zoo ivandelden de twee vrienden over een rotsachtig pla teau, waar geen boom, geen grasje en geen bloempje op groeiae en waar een kelder-blauwe hemel zich boven welfde als een groote glazen koepel vol zon licht. BINNENLAND De 100.000ste passa gier na den oorïog op Schiphol werd heden middag aldaar ver- wachi. Hem (haar) zou een oorkonde en een Delftsch bord worden overhandigd. Viermaal de dood straf werd Vrijdag voor het Bijz. Gerechtshof ge- eischt in één zitting. De beklaagden waren vier actieve Nederlandsche S.S.'ers uit Utrecht en omgeving, die in ons land tegen de geallieer den hadden gevochten. Aan mr. H. W. B, Thieu is op grond van het K. B. van 26 Oct. 1945 met ingang van 26 Sept. 1944 ontslag ver leend uit zijn betrek king van raadsheer in den Hoogen Raad. Een tweejarig meis je is verdronken bij het spelen aan den rand van het vijvertje achter de "'ouderlijke woning aan den Paviljoensweg te Huizen. De* landelijke ver- eeniging van ex-politie ke gevangenen organi seert. van 2!) Juni t.m. 7 Juli een zomerkamp te. Hilversum. Prof. Scher- merhorn zal het kamp openen. Het honderdste K. L.M.-vlïegtuig sinds de bevrijding wordt Maan dag 17 Juni op Schip hol verwacht. Het Amsterdamsche Concertgebouw-orkest zal van 13 t.m. 28 Juli een tournee door Zwit serland maken. Bij een autobotsing in de Mathenesserlaan te Rotterdam is de 39 jarige mej. C. Koert om het leven gekomen. Rotterdam telde op 1 April 620.000 inwoners. Een groote natio nale ambachtstentoon stelling zal in Juli 1947 in de jaarbeursgebou wen worden gehouden. BUITENLAND F Een kleurenfilm over de overwinnings parade te Londen is in driehonderd copieën ver vaardigd en naar alle geallieerde -landen ge zonden. Ex-konlng Umberto is na een kort verblijf in Spanje, te Lissabon aangekomen. De geheime redevoe ringen van Ilitler tot het opperbevel der Wehr- macht zullen in acht deelen worden gepubli ceerd. De Arabieren willen den dag waarop de Groot-Moefti van Jeru zalem vertrok uit Frank rijk, als nationalen feestdag gaan vieren. Talrüke Japansche industrieën zullen vrij komen om te dienen als herstelbetaling aan de landen die schade leden door de Japansche oor logvoering. Het IJzermonument in België zal door de 3-egeering worden ont eigend, waarna deze een nieuw gedenkteeken zal oprichten voor de ge sneuvelden van twee we rel doortogen Een paar honderd Belgische studenten zul len een maand kosteloos komen werken op Wal cheren. Truman heeft ver klaard zijn gezant bij het Vaticaan trug te zul len roepen zoodra zijn taak aldaar zijl zijn be- eindigd-, Haarlem en Omgeving Aan den heer J. Vlaanderen te Heemste de is met ingang van 5 Mei 1945 ontslag verleend uit de functie van ge meente-ontvanger, gelet op het zuiveringsbesluit 1945. De heer W. Rogge veen te Heemstede slaagde te Utrecht voor het prop'aedeutisch exa men godgeleerdheid. Kind ernstig ge wond. Donderdagmid dag raakte te Hiliegom een spelend jongetje van 3 Jaar in zijn onvoor zichtigheid voor het po litiebureau onder een vrachtauto. Het is na verbonden te zijn, naar de Manastichting te Haarlem overgebracht. De heer H. Talsma te Overveen is geslaagd voor het candidaats- examen Rechtsgeleerd heid aan de universi teit te Leiden. Mevr. Dahmen Everard te Aerdenhout slaagde aan dezelfde universiteit voor haar doctoraal examen rechts geleerdheid.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4