Het bedreigde Paradijs verroesten Min de Zamdvoortsehe duinen ,,Loeki" heet dit betonnen vaeantieliuisje, waarvan hot dak met helm is begroeid. De bewoners hebben het zei 1" opgekalefaterd, ramen ingezet en de steenen muur, «lie het zonlicht \an den voorgevel wegnam, voor dc helft weggehakt. Xu mag hel er dan ook zijn. in het zeil blijven houden, al zal zij dit wel niet steeds hoeven te doen in den vorm van-bijvoorbeeld een razzia in het holst van den nacht. Zulks tot heil van de pittoreske samenleving in het be tonnen duin, die niet als een „uitwas van vrijheid en ontspanning zal worden uitgesneden", doch eerder zal uitgroeien tot een vriendelijk paradijsje van ge zond vacantievermaak. En tevens tot een welwillende aanfluiting van Duit- sche machtsdroomen over vuurspuwend beton en wereldverovering. Bunkerkamp Kostverloren gaat voor kampeerders niet verloren „Woekerplaatsen van ontucht, gevaar voor de volksgezondheid, schuilplaat sen voor ongure elementen, voor staats gevaarlijke individuen. De Zandvoortsche Courant blies het groot alarm. De Zandvoortsche politie rukte uit en deed een inval. Op de door een vroege Zondagmorgenzon bestraal de duintoppen stonden onthutste man nen en vrouwen in den zeewind en wreven den slaap uit en het opwaaien de duinzand in him oogen. Zij kampeer den in bunkers in het Kostverlorenpark en waren zich in het geheel niet be wust van hun staatsgevaarlijkheid en ander gewceker. Zij wisten slechts, dat het voor hen en hun kinderen een uit komst was, den zomer te kunnen door brengen aan zee en niet op een stof fige. zonlooze bovenkamer in de groole stad. Het leven in een betonnen huisje van di-ie bij vier meter en met beperk te accomodatie is natuurlijk primitief, maar kampeeren is kampeeren en over dag lokken zon en strand. De huurprijs van 25 gulden van Mei tot September is bovendien miniem. In de 36 bunkers, die verhuurd wor den en daarmee voor het' eerst een nut tige bestemming krijgen, leven tal van gelukkige Amsterdamsche gezinnen en zij willen niets liever dan ongestoord van hun vacantie aan zee genieten. Maai- de politie waakt. „Hulde aan ons dappere politie-korps voor dit tijdig ingrijpen", schrijft de Zandvoortsche Courant. „Zij zal zeker ook wel een oogje in het zeil houden, zoolang door B. en W. nog niet het be sluit is genomen, de geheele zaak te ontruimen, welk besluit wel spoedig bekend zal worden, waarmee dan die uitwas van vrijheid en ontspanning weer uitgesneden zal zijn". De zeelucht heeft een prikkelende werking, zoo deelde ons de commissa ris van politie te Zandvoort mede, en er staan vele donkere bunkers aan zee. De veronderstelling is dan ook gewet tigd en het is inderdaad reeds voorge komen, dat zich onder het aardopper vlak achter dikke muren van beton dingen hebben afgespeeld, die het dag licht stellig niet konden velen. Hier moet tegen opgetreden worden en zoo is een groote bunker aan den boule vard reeds dichtgemetseld, natuurlijk nadat men er eerst de overtreders van de goede zeden uit had verwijderd. In het Kostverlorenpark trof de politie op den genoemden Zondagmorgen echter onschuldiger toestanden aan, al was niet alles geheel volgens de regels. In een van de bunkers vond zij een vijftiental kleine meisjes, die daar onder opper toezicht van een veertienjarige jonge dame den nacht, doorbrachten. Maar alle begin is moeilijk en de tijd, dat de kampeerders in het Kostverlo renpark het samen met één W.C. en één pomp moesten stellen, behoort gelukkig tot het verleden. De eigenaar van het terrein heeft meer pompen en meer "W.C.'s laten neerzetten. Het is er nu best uit te houden en wie een wande ling langs de betonnen tenten maakt, voelt grooten lust in zich opkomen er ook eens een paar daagjes in door te brengen, ver van alle stadsche zorgen en gewoel. Het is begrijpelijk, dat er bij den bewaker van het terrein nu reeds aanvragen zijn binnengekomen voor het huren van een bunker in 1947! Natuurlijk moet ook hier, zooals in iedere samenleving, hoe klein ook, orde heersehen en elke bewoner van het bunkerkamp zal binnenkort een vergun ning bij de Zandvoortsche B. en W. moeten aanvragen, volgens het „Kee- tenbesluit 1924, een vervolgstuk van de Woningwet". De bewoners worden ge registreerd en de politie zal een oogje Stieren .worden geruild voor auto's De Fransche regeering heeft van Ne derland Friesche fokstieren en hengsten gekocht. Deze dieren zijn alle zeer waar devolle exemplaren. Eén ervan vergde de kapitale som van 30.000. Met inbegrip van de vracht, verzekering, enz. beteekent dit voor den Franschen boer die dit beestje op stal krijgt een uitgaaf van ongeveer een millioen francs. Deze stamboekstieren „fokken" aardig wat deviezen. Ze worden per vrachtauto in groepjes van Friesland via Roosendaal naar Frankrijk overgebracht. Dit land zal ons in ruil hiervoor verschillende goede ren, zooals machinerieën, auto's, wijn, zijde parfums, e.d. leveren. Het ligt in de bedoeling, zoo vernemen wij nader, dezen export van stamboekvee, welke vóór den oorlog op zoo hoog peil stond, zoo snel mogelijk tot andere Euro- peesche landen uit te breiden. Prins Bernliard komt Maandag Naar wij vernemen zal Prins Bern- hard a.s. Maandag, vergezeld van zijn adjudant, een bezoek aan IJmuiden brengen, waar hij den Mijnenveegdienst zal inspecteeren. De Prins wordt tegen 11 uur ver wacht en het bezoek zal 1 y2 a 2 uur duren. De inspectie omvat de gezamen lijke bemanningen der aanwezige mij nenvegers: ook zullen eenige schepen worden bezocht. Bij Arbeidsdienst blijven strafbaar? Voor de Drerftsche Kamer van het Bij zonder Gerechtshof te Leeuwarden is een proefproces begonnen, teneinde een be slissing uit te lokken of het in dienst blij ven bij den Ned. Arbeidsdienst strafbaar is. Als „proefkonijn" diende W. Vuyk te Assen, die op advies van eenige vooraan staande personen uit de verzetsbeweging als kaderlid in dienst bleef van den Ned. Arbeidsdienst. In deze min of meer prin- cipieele zaak eischte de adv.-fiscaal een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand met recht van cassatie. De uit spraak werd bepaald op 27 Juni. Moeder en kind zijn even uit de wanne zon in de koele schaduw van den bunker gekropen, want baby lust wel een maaltje pap. Papa, die overdag zijn werk in Amsterdam doet, is timmerman en lieelt «le tijdelijke woning keurig ingericht. Links de txMldcn. boven elkaar, en in het midden «le provisiekast, lien petroleum lamp is aan de zoldering opgehangen. N.S.B.-er dacht slim te zijn' Maar de vlieger ging niet op Bijna was het den reeds bejaarden ex- N.S.B.-er Ten B. uit Amsterdam gelukt het Amsterdamsch tribunaal een rad voor de oogen te draaien en door de mazen van het ragnjne justitieeie net te glippen, tot als klap op den vuurpijl een getuige hem In de steek liet. Tijdens de zitting van het tribunaal las de voorzitter een brief voor. die de be schuldigde, onmiddellijk na.de bevrijding van ons land „aan een vriend" geschreven had, althans dien indruk maakte de gemoedelijke toon die de brief uitademde. „Op jouw spe ciale aandringen", zoo stond er in, „ben ik in 1941 zeer tegen mijn zin lid gebleven van de N.S.B, Je weet, dat ik er schoon genoeg van had, maar jij zeide, dat ik als N.S.B,-er Jou waardevolle inlichtingen zou kunnen verschaffen voor het verzet van de onder- gx-ondsche beweging. Het heeft me bijzonder veel moeite gekost en een groote mate van tact mijn vrouw hiervan te overtuigen. Hoe veel waardevolle inlichtingen heb ik je wel niet verschaft? (volgden een vijftal voor beelden. waaraan zelfs goede Nederlanders hun leven te danken zouden hebben gehad) en nu zit ik door mijn lidmaatschap met de gebakken peren. Ik vertrouw er op. dat je me zult bijstaan in deze kwestie. Ik sta voor een rechtvaardige zaak." In een schriftelijke verklaring zette de ontvanger van dezen brief tot niet ge ringe ontzetting van den beschuldigde uiteen, dat hij Ten B. eerst na de bevrij ding had leeren kennen Als verklaring voor deze malversatie zeide Ten B., dat zijn vrouw na de bevrijding in aanraking met dezen man was gekomen, die gezegd had hem te kunnen helpen. In geza menlijk overleg was toen besloten tot het schrijven van bovenaangehaalden geraffi neerden brief. Nóg zwarter kwam de zaak tegen dezen N.S.B.-er er uit te zien. toen de voorzitter een brief van een textielhandelaar voorlas, waaruit bleek, dat Ten B. hem tijdens de bezetting een lap van 50 meter flanel had willen ontfutselen. Terwijl Ten B. in diens huis aanwezig was om hel flanel te koopen, kwamen twee controleurs binnen, die zoo ais later bleek door Ten B. gewaarschuwd waren. De bedoeling was, den lap onder el kaar te verdeelen. De heeren hadden echter weinig succes gehad, doordat de eigenaar van het flanel met veel bravour namen van „be vriende" S.D.-ers noemde, die hij zeide erin. te zullen mengen, Indien ze hem niet met rust lieten. Op 21 Juni a.s. zal het tribunaal uitspraak doen. Omkooping van P.T.T.-personeel Materiaalschaarschte en personeelstekort; maken het op het oogenblik niet steeds mo gelijk een ieder, die daarom verzoekt, on middellijk van een telefoon- of radiodistri butie-aansluiting te voorzien. Toch poogt een deel van het publiek door omkooping van het P T. T.-personeel hierbij voorrang te verkrijgen boven hen, die meer rechten kunnen laten gelden. Het behoeft wel geen betoog, dat dit niet toelaatbaar is. Eener- zijds moet men toch begrijpen, dat hier door de zaak van den wederopbouw niet wordt gediend, anderzijds, dat men door dergelijke practijken niet alleen zichzelf schuldig maakt aan een strafbaar feit, maar dat men ook het P. T. T.-personeel daarin meesleept. P. T. T. doet daarom een- dringend be roep op het publiek zich van dergelijke handelwijzen te onthouden, Het bedrijf zal niet aarzelen zoodra een géval van omkoo ping of poging tot omkooping wordt ont dekt, hiervan aangifte te doen bij de Jus titie, Het personeel heeft de opdracht der gelijke gevallen te rapporteeren. P. T. T.-ambtenaren die zich laten om- koopen, zullen strafrechtelijk worden ver volgd. Bovendien stellen zij zich aan ont slag bloot. DE REP ATRIEERING. Maandagmorgen vroeg wordt de „Tegel berg" mei 1846 repatrieerenden aan boord te IJmuiden verwacht. Om 10 uur wordt met het debarkeeren te Amsterdam be gonnen. Het m.s. „Tabinta" is 13 Juni van Tand jong Priok vertrokken. Het m.s. „Tjisa- dane" is op 11 Juni van Belawan vertrók ken met bestemming Nederland. op de Veluwe bij duizenden tegelijk Deelen, hoorn des overvloeds Onder den rook van Arnhem li-gt het <ioor de Duitschers gebouwde vliegveld Deelen. Gedeeltelijk opgeblazen han gars en bunkers zijn hier de laatste resten van de bezetting, maar ook de Geallieerde luchtmacht heeft er zijn sporen achtergelaten, in den vorm van thans met steenen opgevulde bomtrech- ters. Op de startbanen, waarvan eens de Duitsche jagers afrolden en het lucht ruim kozen, staan thans keurig in 't ge lid en sooi*t bij soort, als wachten zij op het sein om aan de Victory-parade deel te nemen, ruw geschat een 23.000 mo torvoertuigen. De vroegere eigenaars, de Canadeezen, zijn reeds lang gedemo biliseerd en gerepatrieerd. Wie de nieu we eigenaars zullen worden is nog on bekend. Wel ligt het in de bedoeling van het departement van Financiën, waaronder de „dump" thans ressorteert, zoo spoedig mogelijk een aanvang te maken met de liquidatie. Het vracht vervoer zou zeer bij een snelle liquida tie-procedure gebaat zijn. Er is nog een reden, die er toe dwingt dat de regeering tot een spoedige alge- meene liquidatie van de dump over gaat.» De auto's genieten een bijzondere belangsteUing van allerlei sjacheraars, zwarte pieten en andere ongure elemen ten en via deze heeren vonden reeds heel wat motoren en autobanden hun weg naar het publiek. De Edesche po litie' heeft juist een groote actie be ëindigd, die een week heeft geduurd en vooral des nachts belangrijke vangsten beeft opgeleverd. Langs afgelegen bin nenwegen naderden vrachtauto's het terrein van de dump, die men onge moeid liet passeeren en bij hun terug keer met waarschuwingsschoten tot stilstand bracht. Als resultaat van de actie is het politiebureau te Ede thans een stapelplaats van in beslag genomen tientallen legermotoren en groote par tijen autobanden. Niet minder dan 18 arrestaties werden verricht, zoowel van burgers als van militairen. Reeds staat een jaar lang het voor het vrachtvervoer per auto zoo broodnoodige materiaal in regen en wind te verroesten. Duizenden vrachtauto's en motoren, de trans portmiddelen van een gemotoriseerd leger, ze wachten op huil definitieve bestemming. Rust roest, en als het nog langer duurt wordt de slooper de laatste eigenaar. De dump is geheel afgesloten door prikkeldraad, om aan de verleiding, die velen zou bekruipen, zoo zij de dump mochten betreden, weerstand te bieden. Een uiterst strenge bewaking van sol daten en militaire politie maakt onbe voegd betreden van het terrein onmo gelijk. Het Nederlandsche leger put ge regeld uit de dum.p en de noodige re paraties worden verricht met materiaal uit de z.g. .sloop-dump", terwijl ook het grootste gedeelte, circa 18.000 voer tuigen, door het leger zal worden overgenomen. De rest zal voor civiel gebruik beschikbaar worden gesteld. Een kleine duizend arbeiders, voor een groot gedeelte technisch personeel, ver richten op het oogenblik reparatie- en sorteerwei-kzaamiheden. Midden in een vallei van het prachtige Veluwe-landschap ligt de dump Deelen als een eldorado voor ieder, wiens hart sneller gaat klop pen bij het geronk van een motor. Als de A.N.P.-verslaggever van zijn tocht per auto door de uitgestrekte dump. waar honderden trucks, vrachtauto's, jeeps met aanhangwa gens, kraanwagens, lichte en zware gevechtswagens en tanks, en dui zenden motoren werkeloos staan, terugkeert, zoemt hoog in de lucht een eenzame verkeersmaohine in de laatste zonnestralen en ver dwijnt aan de einder. Een scherp contrast met dit gedwongen, wer keloos staande rollende materiaal vormt dit vliegtuig. Hoe lang nog?

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 5