IJmuider Courant De Puzzle ïtalië's politieke ontwikkeling op de Parijsche agenda op een mijn geloopen Vermoedelijk twaalf slachtoffers 80e jiiargrMig No. 1835-1 Bureaux: Kennemerlaan 154. IJrnuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtetr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pccrebooiu Maandag 17 Juni 1H3 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. VRIJDAG schreef ik over de nieuwe conferentie van vier ministers van Buitentandsche Zaken, die Zaterdag te Parijs begon en over de Russische puzzle, die haar geringe kans op welslagen be- heerscht. De feiten, zooaLs zij zich voor doen, zijn niet opwekkend. Maar er be staan ook nog andere mogelijkheden. Wie ze over het hoofd ziet en zich schaart bij de minnaars van pootige uitspraken, die kortweg verklaren dat wij binnen een paar jaar weer in een wereldoorlog zullen zitten, neemt een eenzijdig standpunt in. De minnaars der pootige uitspraken ver geten iets. Zij vergeten dat niemand zeker weet, waarom de Russen zulk een zonder linge houding aannemen. Dat zij het Wes ten wantrouwen is duidelijk. Dat deden de Duitschers voor den eersten en tweeden wereldoorlog ook en de gevoelens waren wederkeerig. Maar- de Duitschers hadden volstrekt geen bezwaar om met het Westen in contact te komen. Duitsche regeeringen verboden hun landslieden niet, in Enge land of Nederland aan een schaaktournooi te gaan deelnemen. Zij zonden geen voet bal-elftallen uit met een impresario erbij, die ervoor moest zorgen dat geen der spe lers buiten zijn aanwezigheid met een Engelschman sprak. Als zij een delegatie afvaardigden naar een conferentie in het Westen behoefde een lid, dat de zaal even verlaten wou, niet eerst aan zijn leider te vragen of dat wel mocht en hij kreeg geen dwarskijker mee om erop te letten, dat hij niet met een vreemdeling praatte. Zelfs waren er vóór 1940 weder- keerige luchtverkeers-diensten tusschen Duitschland en de Westelijke landen. Er bestond geen hermetische afsluiting, geen IJzeren Gordijn. Ik maak deze vergelijking niet om iets goeds over Duitschlands verleden te zeg gen, maar wel om te bewijzen hoe buiten gewoon vreemd de huidige toestand is. Zooiets als de Russische houding is nog nooit in vredestijd of juister gezegd- buiten oorlogstijd ter wereld vertoond. Wantrouwen alleen kan het niet verklaren. Waarom ieggen de Russen hun wenschen of- eischen niet voor? Waarom zijn zij er zoo buitengewoon beducht voor, hun troe ven te toonen? Waarom mag het Russische volk niet weten, hoe men in het Westen naar samenwerking streeft en waarom wordt zoo angstvallig voorkomen, dat Russen die ofJ reis zijn vrijuit met anderen spreken? Er is verleden jaar een mogelijkheid ge opperd, die op den achtergrond is geraakt door de Russische penetratie in Oost- Europa. Het is heel eenvoudig de kans. dat Rusland zwak is. uitgeput door den oorlog: dat de kolos leemen voeten heeft. En dat zijn dictatoriale regeering, die in buitenlandsche aangelegenheden uitslui tend in machts-termen pleegt te denken, die zwakheid tot geen prijs wil laten mer ken, met name niel tegenover Amerika. Want Amerika, niet Rusland, is het rijk ste en machtigste land .ter wereld. Het is ongedeerd door den oorlog, terwijl Rus- lands kern door geweldige verwoestingen geteisterd is. Het bezit een hoogen levens standaard, terwijl de Russische heel laag is. Het beschikt over een fabuleuze indu strie, nog veel grooter en machtiger dan vóór den oorlog. En het mist de beweeg redenen, die iedere dictatuur kenmerken, om zijn zwakheden te verbergen. Amerika toont ze met de openlijkheid van de Wes- tersche democratie: zijn zwakheden zoo wel als zijn enorme kracht. In een Engelsche beschouwing op het thema „Ls Rusland zwak?" heb ik onlangs dergelijke commentaren gelezen. De schrij ver (in The Observer) zei zelfs, dat een dictatuur van nature niet in staat is, zwak heid en feilbaarheid toe te geven. Dit belemmert de Russische woordvoerders in het buitenland. Zij kunnen geen uiteenzet ting van hun politiek geven, die haar wel iswaar niet rechtvaardigen zou, maar begrijpelijker en menschelijker doen zijn. „Wij in het Westen kunnen moeilijk aan nemen," zegt deze Engelsche journalist, „dat Rusland bevreesd voor ons zou kun nen zijn. Toch behoorden wij ons te herin neren hoe weinig het gescheeld heeft of de Duitschers, ondanks hun numerieke min derheid en grooten achterstand in natuur lijke hulpbronnen, hadden Rusland ver- slagen. De verklaring is, dat Duitschland in zijn industrieele techniek een Weste lijke mogendheid was. Wij dienen ons ook te herinneren, dat de aanwezigheid van duizenden Duitsche communisten in de legers, die oprukten naar Leningrad, Mos kou en den Kaukasus, den Russen niets baatte. Daarom stelt bet bestaan van tal rijke communisten in andere Europeesche landen het Kremlin ook nu niet gerust. En wij mogen het karakter en de tradities der Amerikanen als zoo verschillend van die van Nazi-Duitschland beschouwen, dat het absurd is daarin voor Rusland een dergelijke bedreiging als de Duitsche te zien. Maar Amerika heeft Macht en de Marxist gelooft, dat Macht handelt zon der moreele of sentimenteele beperkingen. Macht, volgens zijn leer, moet gevreesd worden zoolang zij bestaat. De grootere macht van Amerika zal langen tijd be staan." De schrijver van dit betoog geeft zijn landgenooten den raad, vijandigheid en zelfs laster van de Sovjet-diplomaten met geduld te verduren en evenmin kalmee rend als provoceerend op te treden. De sombere voorgevoelens van varfdaag zou den even ongerechtvaardigd kunnen blij ken, als zulke verwachtingen in het ver leden soms zijn geweest. Molotof brengt Vijf vredesverdragen, Duitschland en Oostenrijk Vier punten staaa er op de agenda, die de conferentie der ministers van Buitenlandsche zaken te Parijs Zater dag heeft opgesteld: de vredesverdragen met Italië, Roemenië, Bulgarije, Hon garije en Finland: de kwestie Duitsch land: de Oostenrijksclie kwestie (waar bij tevens het Amerikaansclie ontwerp verdrag zal worden voorgelegd) en de politieke ontwikkeling in Italië, Het laatste punt werd op de agenda geplaatst op voorstel van Molotov, die van meening was dat de Italiaansche monarchisten, die hij pro-fascisten noemde, niet bereid zijn zich neer te leggen bij het oordeel van het volk. Bevin noch Byrnes hadden bezwaren, maar de eerste wilde de Oostenrijksche kwestie laten voorgaan en de laatste zeide, dat volgens den Amerikaanschen inlichtingendienst de Italiaansche re geering den toestand meester was. zoo- dat de besprekingen over den politieken toestand in Italië konden worden uit gesteld tot na de behandeling der agen da. Molotov ging hiermede accoord, doch behield zich het recht voor om de zaak opnieuw aanhangig té maken, zoodra dit door de ontwikkeling gerechtvaar digd mocht worden. Hij verklaarde dat zijn voorstel berustte op een verzoek van de twee Geallieerde mogendheden, die direct bij dit vraagstuk betrokken zijn. Vriendschappelijke sfeer. Molotov wilde met de behandeling van de Oostenrijksche kwestie wachten, totdat alle andere punten waren bespro ken, maar hij ging accoord met een voorstel van Bidault om deze kwestie evenals het Duitsche probleem op de agenda te houden tot de algemeene voorbereidende besprekingen, mits deze niet beperkt zouden worden tot het Amerikaansche ontwerp-verdrag. Dit wilde echter nog niet beteekenen, dat hij ook bereid zou zijn besprekingen te voeren over het ontwerpen van een verdrag met Oostenrijk, dooh sliechfcs, dat hij erin toestemde de algemeene situatie te bespreken. De sfeer, waarin de besprekingen werden gevoerd, was ditmaal zeer vriendschappelijk. Hedenmiddag om 4 uur zouden de ministers weer bijeenkomen. Europeesche weezen naar Zuid-Afrika Naar de ,,£ape Times" meldt zullen 5.000 weezen van Engeland, Frankrijk, Nederland, België, Denemarken, Noor wegen en Griekenland een immigratie visum ontvangen voor Zuid-Afrika. De eerste groep zal 400 Joodsche kinderen van 2 tot 7 jaar omvatten. De Zuid-Afri- kaansche regeering wenscht van deze kin. deren Zuidafrikaansche burgers te maken: zij heeft reeds vele aanvragen tot adoptie ontvangen. Helgoland wordt opgeblazen Engeland is voornemens het vesting eiland Helgoland ongeveer van de kaart weg te vagen, zoo verneemt Un. Press. Het eiland, dat strategische onderzeeërs bases en enorme Radar-stations bezit, zal worden opgeblazen, waarschijnlijk in de tweede helft van deze maand. Dan zal er niets van over zijn dan een paar uit het water opstekende rotspunten. Van eind Jnui tot half September zullen te Tcgelen voor liet eerst na J940 weel de Nederlandsche Passiespelen worden gehouden, waaraan door ruim 500 inwo ners van Tegelch wordt deelgenomen. <P) 99 99 Het stoomschip Meerkerk van de N.V. Vereenigde Nederlandsche Scheep vaartmaatschappij, metende bruto 7995 ton. op weg van Rotterdam via Ant werpen naar Australië is in den nacht van Zaterdag op Zondag om kwart over 2 in de Zeewsche wateren ter hoogte van de Middensteenbank (in de buurt van YVestkapclle) op een mijn geloopen en in tweeën gebroken. Het schip had geen loods aan boord en bevond zich buiten het Het is niet te ontkennen dat deze mo gelijkheid bestaat. Daarom is het goed haar naar voren te brengen. Ernstige mo tieven pleiten ervoor. Materieele beschou wingen omtTent de kracht van Amerika en Rusland ondersteunen haar. Als hier de oplossing van de 'puzzle mocht liggen, verandert dat niets aan de bestaande moeilijkheden tusschen de groote mogend heden. om tot overeenstemming te komen. Maar het sluit het gevaar voor een der den wereldoorlog uit en handhaaft de kansen op Europa's hersteL. R. P. vrij gegeven vaarwater. De loods boot van het Nederlandsche loods wezen te Vlïssingen heeft honderd man. onder wie 17 passagiers, van boord gehaald en naar Vlissingen gebracht. De reddingsboot uit Breskens snelde ter hulp. Later werd bekend gemaakt dat alle passagiers behouden aan land zijn gebracht. Zij werden door de H A.R.K., van kleeding voorzien. Twee Europeesche leden der bemanning de vierde machinist en de assistent-machi nist worden vermist maar kunnen wellicht nog gered worden. De overige leden der Europeesche be manning zbn eveneens in Vlissingen aan wal gebracht. De andere 10 vermisten zijn allen Lascaren (Indonesische sche pelingen). Van de twee leden der bemanning, de vierde machinist Jansen en de assistent machinist Verduyn, die onmiddellijk na de explosie over boord zijn gesprongen is niets meer vernomen, zoodat ver moedelijk twaalf slachtoffers zijn te betreuren (twee Nederlanders en tien Lascaren). Hef woord is aan Prof. dr. J. Huiziaga: Waarom ons te laten binden door de kluister van ons eigen tijds- en bestaans- begripHet is waarlijk niet zulk een verheffend schouw spel, deze twintigste eeuw, die tot kovt voor haar mid den nog niets wezenlijks heeft voortgebracht dan wat technisch-wetenschap- pelijke winsten, belangrijke als men wil, en verder niets. (Uit: Hoe bepaalt de Geschiedenis het Heden? Duitsche oorlogsindustrie blijft een probleem De internationale commissie voor het bestudeeren van Europeesche vraagstuk ken heeft in een verslag van haar on derzoekingen met betrekking tot Duitsch land als haar oordeel medegedeeld, dat de Duitsche oorlogsindustrie met betrek kelijk geringe moeite grootendeels her steld kan worden. De uitvoering van de overeenkomst, van Potsdam heeft de Duitsche plannen voor het instandhou- den.van de oorlogsindustrie niet onaan zienlijk in de kaart gespeeld. De commis sie is voorts van oordeel, dat de over eenkomst van Potsdam steeds minder wordt nageleefd en zij vraagt zich zelfs af, of deze overeenkomst ooit wel volgens de afspraken zal worden uitgevoerd. Om aan deze moeilijkheden het hoofd te bieden ziet de commissie drie moge lijkheden: het annexeeren van Duitsche grondgebied door andere staten, het in- ternationaliseeren van bepaalde Duitsche gebieden en tenslotte het scheppen van onafhankelijke Duitsche staten. Fransche communisten tegen M.R.P.-premier De Fransche communistische partij heeft Zaterdag een resolutie aangeno men, waarin een coalitie-rcgeering met een MRP-prcmier verworpen werd. In een tweede resolutie bevalen de communisten een coalitieregeering aan, bestaande uit communkten. socialisten en MRP onder een socialistischen pre mier. De communistische partij is be reid. in den boezem der regcering alle verantwoordelijkheden op zich te ne men. welke uit de verkiezingen voor haar voortvloeien, zoo zegt de resolutie nader. Tegenvoorstellen overhandigd De Indonesische tegenvoorstellen z?»" heden door een der Briische autoritei ten aan Dr. Van Mook overhandigd. Het antwoord van de Republikein- sche regeering op de Nederlandsche voorstellen zou gebaseerd ziin op de aanvaarding van het republikeinsche gezag over Java er. Sumatra en van het Nederlandsche gezag over het overige deel van Indonesië. De Indonesiërs zou den bereid ziin volledig samen te wer ken tot den wederopbouw, indien een overeenkomst op deze punten kon wor den bereikt. Meer activiteit op 3ava Het Geallieerde hoofdkwartier te Ba tavia doet volgens Reuter incdedeeling van grootere activiteit op alle fronten op Java en rondom Medan op Sumatra. Tegelijkertijd wordt de politieke atmos feer meer gespannen. Het gedreun van mortiervuur en artilleriegedonder kan in Batavia duidelijk worden gehoord. Mislukte manoeuvre veroorzaakt vijf dooden Zeeverkenners-jacht verongelnkt. Na een aanvaring op den Nieuwen Maas. bij Schiedam, zijn Zondagochtend, vijf zeeverkenners uit Rotterdam ver dronken. Omstreeks 11 uur laveerde de „Karei Doorman", een zeiljacht van de padrvin- der-sgroep 13 (zeeverkenners uit Rotter dam) op den Nieuwen Maas in de rich ting van Vlaardingen. De schipper van het jacht poogde voor een passeerende sleep langs te komen. De manoeuvre mislukte, met het ge volg. dat het zeiljacht met de mast te gen den tros voer, waarmee een anker aan een der sleepbooten verbonden was. Op het zeiljacht ontstond een paniek toen de mast afknapte. Van de 30 jon gens die aan boord waren, sprongen er 20 over boord. De kapitein van een der sleepbooten liet onmiddellijk volle kracht achteruit varen. Na veel moeite slaagde men er in 15 van de zeeverken ners te redden. De overige vijf worden vermist.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1