Tragisch ongeval op het station Noodwinkels aan den Oosterduinweg Engeland in de Walvischvaart Soldaat door stengunschot gedood Op het station IJmuiden heeft Zaterdagmiddag een tragisch onge val plaats gehad. Een korporaal van de Gezagstroepen, de 32-jarige J. P. K., wonende te Rotterdam, werd het slachtoffer van een on bedachtzaamheid van een eveneens in dienst der Gezagstroepen staanden soldaat. Beiden hadden eenige Duitsche krijgsgevangenen uit Hoek van Holland naar IJmuiden overgebracht. Zij ston den op ibet punt, met den trein naar hun garnizoensplaats terug te keeren Toen zij in de coupé waren gestapt, legde korporaal K. zijn stengun in het bagagenet. De soldaat had de zijne bij zich gehouden. Op een vraag van een meisje, dat bii de jongemannen in de coupé zat, of het wapen geladen was, antwoordde hij ontkennend en om dit te bevestigen haalde hij dén trekker over. Meteen bleek, dat hij zich vergist had. Er klonk een schot en tot groole ontsteltenis van de vele reizigers die zich in de coupé bevonden, stortte de korporaal ineen. De kogel had hem in de hartstreek getroffen en bijna onmid dellijk gaf hij den geest. Een marinedokter en de heer Bakker van het Röode Kruis waren spoedig ter plaatse, maar hun hulp was niet nteer noodig. IJmuider visscher op Poolschen trawler overleden In Reykjavik ter aarde besteld. Alhier is bericht ontvangen, dat deze week de tweede machinist O., wonende te IJmuiden-Oost, opvarende van ec-n Poolsche trawler op zee aan een- hart verlamming is overleden. Schipper Plug van IJmuiden, die het commando over den trawler voert, be sloot naar de dichtstbijzijnde haven Reykjavik te stoomen. Den dag na aan komst werd het stoffelijk overschot in tegenwoordigheid van de geheele be manning op het kerkhof te Reykjavik ter aarde besteld. Vissclien onder Poolsche vlag Onder leiding van schipper J. Koeman vertrekt deze week een trawlerbeman ning naar Engeland als equipage voor een aldaar liggenden Poolschen trawler. Na twee reizen op Engeland te heb ben gedaan, zal de trawler zijn vangst in de Poolsche haven Gdynia gaan ver- koopem. Autobotsing Op- het kruispunt Lumeystraat-De Ruyterstraat had een botsing plaats tus- schen een vrachtauto en een kleine mi litaire bestelauto. De vrachtauto wea;d aan de rechtervoorzijde aangereden door de militaire auto die met groote snel heid uit de Lumeystraat kwam. De vrachtauto werd beschadigd. Er kwamen geen persoonlijke ongevallen voor. Marktbericht van Zaterdag De aanvoer bedroeg heden 81525 K.g. waaronder 50520 K.g. schol 910 K.g. schar. 9965 K.g. schelvisch. 1740 K.g. kabeljauw, 5955 K.g. wijting, 1150 K.g. horsmakreel, 1180 K.g. poontjes, 2415 K.g. tarbot en griet, 5875 K.g. tong enz. De trawler besomde f 8876. Verdere besommingen: Kustvisschers: IJM 221 f 2081, IJM 241 f 236, IJM 213 f 964: KW 228 f 1861; TX 29 f 4259, UK 68 f 1554, UK 176 X 3511, UK 86 f 928, UK 51 f 937, UK 45 f 1282. UK 77 f 776, UK 28 f 739, UK 126 f 1780, UK 169 f 1231, UK 64 f 1144. UK 16 f 1423, UK 44 f 1794, UK 52 f 22.12, UK 79 f 1554, UK 300 f 1018, UK 53 f 1035, UK 31 f 1535, UK 168 f 1964, UK 2 f 1004, UK 243 f 826, UK 141 f 1200. IJmuiden winnaar Kennemerlandbeker Zaterdagmiddag werd op het E.D.O.- terrein de finale gespeeld tusschen IJmuiden en SIZO om den Kennemer- land-beker. Deze wedstrijd werd door den heer Hoogewoonihk zeer goed geleid. Het spelpeil stond op een lager peil, dan wij gewend zijn, waaraan het feit, dat beide elftallen sinds maanden ach tereen geen weekje rust hebben geno ten, niet vreemd is. Niettemin viel ër toch nog veel te genieten, mede door de zeven doelpunten, die werden gemaakt. IJmuiden had al spoedig een 20 voorsprong, doch SIZO gaf den moed niet op. Dank zij haar zeer goed spe lenden rechtsbinnen werd de stand ge lijk waarna de linksbuiten van den rechtsbinnen een fraaie kans kreeg, die onmiddellijk achter den reserve-doel man der IJmuidenaren werd gesoho'ten. (3-2). In de tweede helft was IJmuiden hoofdzakelijk aan het woord. Dit elf-tal won met 4—3 na een sportleven kamp. De heer P. C. Langeveld reik'te namens het H.V.B.-bestuur den beker uit; IJmuiden won vcor de elfde maal sinds 1927, hetgeen een bijzondere prestatie Met de marine-ziekenauto werd het stoffelijk overschot van het slachtoffer naar het sectie-gebouwtje op het ter rein van het hoofdbureau van politie overgebracht. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. Kinheim verloor van D.T.S. (27) Kinheim kwam in dezen laatsten com petitiewedstrijd uit met vijf spelers van het derde elftal, hetgeen in het ver toonde spel merkbaar was. Voorts zorg de doelman Druyven slecht voor zijn veste en daarmede was voor D.T.S. het pleit al half gewonnen. Weliswaar gaf Kinheim in de eerste speelhelft aardige momenten te zien en ook in het laatste kwartier maar zoo lek als de Kinheim- verdediging was, zoo vasthoudend bleek die van D.T.S.waar de keeper enkele goede saves verrichtte. De eindstand werd 27. Naar wij vernemen bestaat het voor nemen, aan den Oosterduinweg een 18- tal noodwinkels te bouwen, met den bouw waarvan reeds binnen korten tijd een begin zal worden gemaakt. Een groot deel daarvan is reeds door de Fa. D. Teer die de exploitatie in handen heeft, verhuurd, waaruit blijkt, dat er groote behoefte aan winkelruimte in onze plaats bestaat. Van de 18 winkels worden 12 even wijdig aan den Oosterduinweg ge bouwd; verder komen aan elk der beide einden van deze rij drie winkels haaks op den weg, zoodat er een pleinvormige bebouwing ontstaat. De winkels krijgen een luifel ter breedte van 1 M., waar door het geheel min of meer het aan zien verkrijgt van een winkelgalerij. Wanneer nu ook het plein behoorlijk wordt ingericht met een gazon en een perk met bloemen kan deze noodbe- -bouwing, die velen winkeliers in staat stelt, weer een zaak te openen, niet an ders dan worden toegejuicht; is het in elk geval een betere „vertooning" dan de bebouwing van het plantsoen op het Kennemerplein, welke bebouwing het Strafschoppen speelden een groote rol bij V.S.V.Ajax Het Ajax-elftal keek heel glunder toen vóór den wedstrijd, inplaats van de gebruikelijke bloemen, iederen speler een slof Beverwijksche aardbeien dooi de Velsenaren werd aangeboden. Ze waren minder in hun schik met de nederlaag die ze eveneens mee naar de hoofdstad moesten nemen. Beide elftallen telden invallers. Bij de Amsterdammers misten we Van dei- Linden, bij V.S.V. den eveneens gebles seerden Sterk voor wie resp. Blomvliet en Bouwens invielen. In de 2e helft moesten Korndorffer en Spaans den strijd staken wegens blessures. De omstandigheden waren niet on verdeeld gunstig. Het veld was dooi den voortdurenden regen zwaar te be spelen maar toch zette V.S.V. na de eerste verkenningen een steeds hevi ger offensief in. Bij een van deze aan vallen zou Spaans zijn club de leiding hebben gegeven indien niet Blomvliet, als laatste redmiddel, den bal hoog uit het doel had geslagen. De daarvoor ge geven strafschop werd door De Vries ingeschoten waardoor V.S.V. een ver diend doelpunt niet ontging. En V.S.V. bleef aanvallen waarbij bleek dat de internationaal Potharst stellig geen onoverkomenlijk struikel blok was. Herhaaldelijk werd hij ge passeerd en toen Spaans, geheel naar links uitgeloopen dit ook eens deed verraste hij bovendien doelman Keizer zoo volkomen dat deze den bal vlak voor zich in het doel zag verdwijnen. 20. Dit alles kon Ajax zich toch moeilijk laten welgevallen en ware het niet dat doelman Akkerman in ongenaakbaren vorm was, een serie vliegende schoten had gehouden en bovendien bij verdere critieke momenten goed ingreep, Ajax zou stellig eenige malen succes hebben gehad. Bij V.S.V. was het vooral Schaaper die opviel en tezamen met Kunst en Spaans de aanvallen opbouwde. Uit een van deze kreeg Van Onselen den bal en er ontwikkelde zich een aardig duel voor het Ajaxdoel waaruit ten slotte de V.S. V.'er, dank zij zijn doorzetten, als over winnaar te voorschijn kwam, want Kei zer werd voor de derde maal gepas seerd. In de 2e helft van den wedstrijd heb ben de Amsterdammers bijna voortdu rend den toon aangegeven en kwam hun betere techniek tot uitdrukking. Men beging echter de fout het spel te kort te ho.uden waardoor iedere aanval dood liep. Toch wisten zij tweemaal te sco ren. Blomvliet sloeg echter nogmaals den bal met de hand weg en ook uit deze penalty scoorde de Vries voor V.S.V. Velsen II verliest haar eersten promotiewedstrijd Velsen 2 heeft het Zaterdagavond in den Helder tegen Helder 2 niet kunnen bolwerken. Ten aanschouwe van een talrijk publiek legde de thuisclub met 30 beslag op beide -punten. Velsen miste haar doelpuntenmaker De Vromen en dit was een geduchte handicap, want zijn plaatsvervanger toonde zich niet opgewassen tegen het nog al rijkelijk forsche spel van de thuisclub. Met de rust leidde Helder met 1—0, welk doelpunt ontstond docxr een mis verstand in de Veisen-achterhoede. Na de rust moest doelman Verzijlbergh nog tweemaal den bal uit het net halen. Bij één dezer doelpunten ging hij niet vrij uit, doch daar stond weer tegen over, dat hij veel goed werk heeft laten zien. geheele aanzien van de Kennemerlaön bedorven heeft. De winkels worden ongeveer 7 M. diep en 4.70 M. breed; de hoogte van den voorgevel is 3.40 M. en van den achter gevel 2.40 M. Het dak heeft dus een gróote achterwaartsche helling. In de beide hoeken aan het eind van de rij kernen twee werkplaatsen. De bouw wordt uitgevoerd door Smit's Bouwbe drijf te Beverwijk. Op de Zaan werden de lungebuan- kampiocnschappen van Nederland voor kano's gehouden. Een kijkje tijdens den wedstrijd om het kampioenschap voor tweepersoons kano's over een afstand van 10 K.M. (P) VELSEN Uitbreiding der kleine industrie Ter gemeente-secretarie (IVe afdee- ling) liggen ter inzage verzoeken met bijlagen van: Firma Lagendijk te IJmuiden, om vergunning voor het oprichten van een reparatie-werkplaats en koperslagerij waarin geplaatst zullen worden ver schillende werktuigen, alsmede vier electro-motoren respectievelijk van 2,8, 1/4, 1/4 en 1/4 P.K., op in het perceel Haringkade 11-12-13 te IJmuiden; N.V. Machinefabriek „IJmuiden", le Industriedwarsstr. 4 te IJmuiden, om vergunning voor het wijzigen en uit breiden van de machinefabriek en repa ratiewerkplaats door het bijplaatsen van verschillende werktuigen, alsmede 11 electro-motoren met een gezamenlijk vermogen van 32 2/5 P.K. in Industrie dwarsstraat 4 te IJmuiden. G. F. Dictus, Meidoornstraat 1 te IJmuiden, om vergunning tot het uit breiden van de autorepèratiewerkplaats door het bijplaatsen van een zuurstof- laschapparaat, alsmede drie electro- motoren met een gezamenlijk vermogen van 13/4 P.K., in het perceel Meidoorn straat 1 te IJmuiden-Oost. Op Vrijdag. 28 Juni 1946, des voor- middags te elf uur, zal ten gemeente huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Ongeval op «le Noordersluïs De arbeider H. wonende in de Mei doornstraat, IJmuiden-Oost had bij het verrichten van werkzaamheden .op de Noordersluis het ongeluk, met zijn knie tusschen twee zware balken bekiemd te geraken, waardoor hij een kneuzing opliep. De heer Bakker van het Roode Kruis heeft H. ter plaatse verbonden en hem daarna naar het Antonius Zieken huis overgebracht. Burgerlijke Stand Geboren J. H. v. Eerde, z., fiaven- kade 15,' IJmuiden; P. Bruntink, d., Kruidbergerweg 24, Santpoort; J. Man- tje, d., Eikenstr. 15, IJmuiden (O0; D. H. Bosman, z„ Zeeweg 309, Driehuis; J. S. Oijen, z., Brederoodschew. 91, Sant poort; C. J. Bakker, d„ Rembrandtlann 17, IJmuiden (O.); E. J. Ploeg, d., D. Hartoghstraat '20, IJmuiden; D. Groe nendijk, z., Rijksweg 336, Santpoort; P. E. Zoon, z., Duinvlietstraat 98, Velsen (N.); J. Top, d„ Rijksweg 414, Santp.; W. Menger, d„ Eksterlaan 6, IJm. (O.); J. J. v. d. Hoek, d., Stephensonstr. 67, IJmuiden; Z. Klinkenberg, z., D. Har toghstraat 28, IJm.; T. Michielsen, d., Duinweg 19, Santpoort; A. de Niet, d., Pres. Steijnstraat 52 rd„ IJm.; J. E. Krab, d., J. P. Coenstr. 139, IJmuiden; J. H. Oesterholt, d., d., Drieh.kerkw. 94, Driehuis; K. Kroon, d., Hoofdstr. 34, Santpoort. Overleden: J. de Graaf. 73 j., w. G. G. de Gelder, IJmuiderstr.weg 80, IJmuiden; E. A. M. Bakker, 1 dag, d. v. L. J. Bakker, Rembrandtlaan 17, IJm.~ Oost; J. S. Vis.'er, 72 j., echtg. v. M. Sieswerda, B. Enschedélaan 15, Santp. Ondertrouwd: J. Heymans, Bonkenburg 22, Uitgeest en T. Over de Linden, IJmuiderstr.weg 132, IJmui den. Toek. adres: Uitgeest, Bonken burg 22; H. M. Rijs, Dehlistraat 24, Haarlem en J. M. Oudendijk, Zeeweg 413, Driehuis. Toek. adres: Haarlem, Kennemerplein 7; J. L. Kloo.'terhuis, Wijk aan Zeeërweg 150, IJm.-Oost en C. Molenkamp, Kerkweg 56, Santpoort. J. J. Rietdijk, Huygensstraat 16, IJm. en N. de Boer, Meteorenweg 128, Am sterdam. Toek. adres: Hilversum, Nach tegaalstraat 1; J. J. D. van Reijendam, Velserduinweg 304, IJm.-Oost en W. W. Wijker. Groeneweg 38, IJm.-O.; J. Notenboom, Uitendaalstraat 47, Sant poort en W. Bosman, Zeeweg 123, IJm.- Oost. Toek. adres: Uitendaahtraat 47, Santpoort. Gehuwd: A. H. WeijstersJ. E. Jongejan, Hagelïngerweg 137, Santp.; J. JansenA. Hienstra, Willemsbeek weg IJm. (O.); R. GuikemaA. H. de Jeu. Kerkweg 9, Santpoort; S. Visser A. Klinge, Zaandam, R. L. Takstraat 25; J. H. R. KremerW. Spierenburg, Helmstraat 5, IJmuiden. Scheepvaart Papierfabriek Het Zweedsche s.s. „Wasaborg" kwam in den nacht van Vrijdag op Zaterdag via Rotterdam voor de Papierfabriek aan met een lading cellulose uit Zwe den. Na gelost te zijn zal dit schip aan de Hoogovens een partij buizen laden. In liet Amsterdaniselie Bosch werd een groote internationale wegwedstrijd voor amateurs over 30 ronden over een af stand van 159 K.M. gehouden, waaraan door renners uit zeven landen werd deelgenomen. De deelnemers passeeren de landelijke brug. (P) Een van de eerste Engelsen e drijven de traankokerijen, de 21.486 ton meten de,,.Empire Victory", welk schip ge durende het seizoen 1945-1946 aan de jacht op walvisschen in de Zuidelijke Poolzeeën, heeft deelgenomen, is eenige weken geleden van haar expeditie te Liverpool .teruggekeerd en heeft aldaar haar traanlading en* overige walvisch- producten gelost. De „Empire Victory" is de vroegere Duitsche walvischvaarder „Unitas"( die te Bremen is gebouwd en in het jaar 1937 aan het „Jurgens van den Bergh Margarineconcem" werd afgeleverd. Na het einde van den oorlog in Euro pa werd dit vaartuig, dat in een Duit sche haven werd aangetroffen, door de geallieerden inbeslaggenomen en.naar Methil, in Schotland, overgebracht. Hierna vertrok het schip naar South ampton, waar het in het droogdok werd opgenomen en na gerepareerd te zijn werd de „Empire Victory" naar Fal mouth geëxpedieerd, ten einde weder om voor de walvischjacht te worden ingericht. Met de „Empire Victory", die van 9 jachtbooten was vergezeld, hebben nog drie Engelsche expedities gedurende het afgeloopen seizoen aan de wal vischjacht deelgenomen. Tot deze ex pedities behoorden o.a. het 14.722 bru to-ton metendie moederschip „Empire Venture" (de vroegere Duitsche „Wi- kinger") en het nieuwe 17.000 ton me tende schip „Southern Venturer".

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3