Haringprijs en Overheid Avonturen De maatregel van de overheid om den haringprijs plotseling en ingrijpend te ver lagen, heeft veel stof doen opwaaien en tallooze vragen doen rijzen. Als nadere toelichting van reeds verstrekte mededee- lingen deelde men het A.N.P. van be voegde zijde nog het volgende mede: Oorspronkelijk lag het in de bedoeling de haring tot 1 Juli a-s. als primeur te beschouwen en den prijs vrij te laten. De reeders hadden maatregelen genomen, die een vangstbeperking beteekenden, daar zij niet alle schepen die beschikbaar waren, ter haringvangst uitzonden. Daardoor werd de aanvoer van dit waardevolle voedsel beperkt. De besommingen waren, tot de haring prijs werd verlaagd, zeer hoog. In de eer ste weken hebben de reeders zeer groote winsten gemaakt Op grond van een en ander werd het noodzakelijk een maxi mumprijs vast te stellen Bij den nieuwen thans vastgestelden maximumprijs van 37.50 per kantje ontvangt de reeder nog een behoorlijke opbrengst. Winstmarge voldoende. De consumentenprijs van 8 cent per etuk is, naar de berekening van de directie voor de prijzen ruim voldoende. De detail handelaar betaalt ongeveer 5 cent per stuk, zoodat hij een vergoeding van ongeveer 5 cent voor een schoon ge maakte haring heeft, hetgeen een zeer ruime marge is in vergelijking tot de marges die kleinhandelaren in andere levensmiddelen mogen berekenen. Het is niet verantwoord den detailhan del iets extra's te geven alleen maar om den lieven vrede te bewaren. Indien de kleinhandel weigert tot ver koop van de haring tegen de vastgestelde prüzen over te gaan en indien geconsta teerd wordt, dat men te hooge prijzen be rekent, dan zullen maatregelen van de Plechtigheid op Soesterberg Dertig dapperen Koninklijk onderscheiden Donderdagmiddag werden op het vlieg veld Soesterberg 30 helden van 't verzet van de oorlogstooneelen door de Koningin gedecoreerd. Onder hen bevonden zich Generaal H. G. Winkelman, die het Groot kruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw ontving en Prins Bernhard, die met hei commandeurs-kruis der Militaire Willems Orde werd onderscheiden. Negen militairen uit alle rangen en legeronderdeelen werden tot ridder in de M.W.O. geslagen. De Bronzen Leeuw werd uitgereikt aan negentien officieren, onderofficieren en minderen, In een toe spraak tot haar koninklijken schoonzoon en Generaal Winkelman, de nieuwbe noemde ridders en de andere onderschei denen memoreerde de Landsvrouwe hun daden in het verzet en aan de fronten. „Moge de toekomst ons de vervulling der idealen brengen, waarvoor zij die vielen en ook wij, streden", zoo zeide zij. Nadat de Koningin de eedsformule voor de nieuwe Militaire Willems Orde-Ridders had voorgelezen, begaf zij zich naar elk van hen, om hen de versierselen om te hangen, of het ordeteeken op te spelden. Na de ontroerende plechtigheid begon een groot troepen-defilé, waaraan meer dan 7.000 manschappen van alle onder deden van het Nederlandsche leger deel namen. x De Prins in het filmjournaal Alle bioscopen in Nederland vertoonen heden. Vrijdag een kort filmpje over het Prins Bernhardfonds, waarin Prins Bern hard spreekt over ..Anjerdag". Het is de eerste maal. dat opnamen van den Prins in zijn werkkamer worden gepubliceerd De duur van het filmpje is ongeveer 2 minuten. De stereofonische uitzending De technische dienst van Radio Ne derland ontving uit alle deelen van het land een duizendtal rapporten van luis teraars naar de stereofonische proefuit- zending op 15 Juni. Uit deze rapporten, spontaan geschreven bleek dat 93% der der inzenders tevreden was over het ex periment, waarvan getuigd werd in ter men als „heel goed" tot: en met „uit muntend". Allerwege werd gevraagd om voortzetting der stereofonische uitzen dingen. Verbeteringen in binnenlandsche luchtnet 1 Juli zullen er eenige verbeteringen in het binnenlandsche luchtnet worden aan gebracht. In de eerste plaats zal op de 3ijn AmsterdamLeeuwarden in plaats van de Havilianö Dragon Rapide toestel len thans een Dakota worden gebruikt, hetgeen 68 plaatsen per dag meer betee- kent en ook aan het vrachtverkeer ten goede zal komen. Verder zullen van dien datum af op de drukste lijn. n.l. Amster damMaastricht 5 retourdiensten per dag onderhouden worden. Op de lijn AmsterdamGroningen wordt de capaciteit verdubbeld, doordat er steed' met 2 Dragon Rapide toestellen tegelijk gevlogen zal worden. overheid niet uitblyven en kunnen gevoe lige straffen worden verwacht. Weigert men de aangevoerde haring te koopen, dan zal de overheid ook niet terugdeinzen voor de laatste consequentie en zelf de distri butie in handen nemen. Het is trouwens reeds meermalen voorgekomen, dat ge meenten zelf den verkoop van de visch ter hand namen. Het is echter te hopen, dat het zoover niet zal komen, want met aller medewerking zal er voor iedereen rijkelijk haring tegen lage prijzen beschikbaar zijn. België en Nederland in één front De Belgische minister van buitenland- sche zaken. Spaak, heeft in den Senaat tijdens het debat over de begrooting voor buitenlandsche zaken verklaard, dat, hoe wel hij niet aandrong op een Westersch blok, hij niet inzag, waarom in het Westen niet zou mogen wat in Oost-Europa wel mag, waar de Sovjet-Unie verdragen met Polen en Tsjecho-Slowakije heeft ge sloten. welke een uitgesproken politieke, militaire en economische samenwerking beteekenen. Over de Belgische eischen in Duitsch- land zeide hij, dat België hierover in con tact is gebleven met de Nederlandsche regeering en dat de beide regeeringen een vereenigd front in deze kwestie zullen vormen. Het is weer rustig in Du in dorp In het gedetineerdenkamp „Duindorp" is de normale toestand hersteld. Bij het middagappel is heden een kamporder van den commandant voorgelezen, waarbij werd bekend gemaakt, dat de uitzonde ringstoestand, de z.g. „staat van beleg" na dit appel is opgeheven De comman dant vertrouwt op de volledige medewer king en de handhaving van de rust van de kampbewoners ter voorkoming van een herhaling van de getroffen maatre gelen. De werkzaamheden en de uitoefe ning van den dienst vinden verder nor malen voortgang. Incasso-Bank keert 4ft dividend uit De aan de Incasso Bank in 1945 behaal de bedrijfsresultaten zijn volgens het jaar verslag bevredigend, ook dank zij de ge stegen rentewinst en ondanks hef. feit, dat de kostenlast sterk is toegenomen. Na afschrijving van f 400.000 op de rekening gebouwen en meubilair bedraagt de winst f 4.939.555 (f 3.003.683). Voorgesteld wordt aan de reserve een bedrag van f 100.000 toe te voegen en voorts de „bijzondere reserve", die on der het hoofd crediteuren is opgenomen te versterken met f 3,479.555, deze laat ste reserve kan alsdan voldoende worden geacht ter betaling van alle verschuldig de belastingen en voor het doen van een extra-dotatie aan de stichting „pen sioenfonds van beambten der Incasso- Bank". De daarna voor uitkeering restee- rende winst bedraagt f 1.360.000 hetgeen een dividend van 4 pet. (3 pet.) mogelijk maakt. Spiritusdistributie wordt beter De distributie van brandspiritus zal met ingang van 1 Juli een verbetering ondergaan. De toewijzingen aan de han delaren en winkeliers zullen nl. worden verhoogd van 20 tot 40 van hun omzet in 1939, waarmee het peil van het vorig najaar weer is bereikt. AGENDA VRIJDAG 21 JUNI. Groote Kerk: Bach's Hohe Messe, 19.30 uur. Rembrandt: Spijkers met koppen: Palace: De laatste kans. Luxor: Intermezzo Deze drie 14 00. 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Roeping, 14.00, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. ZATERDAG 22 Juni. Stadsschouwburg: Kinderoperette t. b. v. Putten's Jeugd, 14 00. Onze lieve Evelyn, 20 uur. Bioscopen: als Vrijdag. In de Haarlemmermeer bij de Weduwe P, Bood aan den Spicrlngerweg: liad dezer dagen een blijde gebeurtenis plaats, zooals er zoovele in de dierenwereld voor komen: een klein veulen aunseliouwde op hooge pooteu liet levenslicht. Maar de moeder van het jonge diertje stierf zoodat Bles Jr. alleen op dc wereld kwam te staan. Gelukkig ontfermde zicli één der koeien over de nieuwe paarden-lelg, zoo dat deze nu den weezen-staat niet aan den lijve voelt. Belangstellenden voor „Deelen" gegrepen Het vliegveld Deelen is aan zijn oor spronkelijke bestemming onttrokken en herbergt thans een groote hoeveelheid auto-onderdeelen, tanks en ookban den. De belangstelling in den lande voor dit object is niet alleen in de pers maar ook bij bandelooze individuen groot. Zoo werd dezer dagen een inwoner van Apel doorn betrapt, die met behulp van niets minder dan een drietons-truck, autoban den en motoren uit de „dump" trachtte weg te voeren. De man liet bij de nade ring van dienaren der gerechtigheid zijn buit in den steek, maar kon denzelfden dag toch nog gearresteerd worden. Het bleek, dat met dezen man een goede vangst was gedaan. De politie ontmas kerde in één slag drie afzonderlijke dief stal-complotten, waarvan de vijf leiders gegrepen en aan de justitie overgeleverd werden. Voorts konden 15 soldaten-medeplichti gen door hun commandant in verzekerde bewaring genomen worden. De politie speurt naarstig verder en het laat zich aanzien, dat er nog meer ar restaties op til zijn. Examens Christelijk Lyceum, afd. Gymnasium, eind examen. Geslaagd voor diploma A: de dames J. M. C. Caiïot, E, J, Peuschgens, J, M. Rede leer, M. C, van Till, s, A. Zuilhof; en de hee- ren D. W. Dondorp, H. O. Heerma van Voss, C. Mak, J. W. B. Smit, C. L. Timmers, H. J. Voois en J. P. Zeijdner. Geslaagd voor diploma B: de dames N. F. Carpentier Alting, T. E, Heliema, C. Minne- ma; en de heeren L. G. van Haeringen, H. S. Mulder, J. H. Ruys, Ch, Slop, J. P. de Vries en A. IJzerman. Met 7 candidatén wordt het examen voort gezet. Rijkskweekschool. Geslaagd mej. A. v. Gelder, C. H. Klein, L. Koene, A. v. Nes, E. Visser. De Radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. RNIO 7.Ü0, 8.00. 13.00, 18.00. 20.00, 23.00 Nieuws. VARA 17.00 „Cantare". 17.30 Sweetness and Rhythm. 18.15 Novelty Serenaders. RNIO 18.30 Voor de Ned. Strljckr. VARA 19.00 Piano-duo. 19.15 Denk om de bocht! VPRO 19.30 Prof. dr. W. Banning. 20.08 Bach-cantate 30. VPRO 20.30 Dr. S. J. Bouma. RNIO 21.00 Op de Brug. VARA 21.30 Men vraagt, wij draaien. 22.00 Buitenl. Overz. 22.15 Metropole-ork. VPRO 22.40 Avondwijding. VARA 23.15 Janie Bron zingt. 23.35 Geraldo, orkest. HILVERSUM n, 415.5 M. NCRV 17.45 Luzerner Singknaben. 18.00 Ce lesta-ensemble. 19.30 Met band en plaat. 19.40 Interessante ontmoetingen in Amerika. 20.05 Marinierskapel. 21.15 Prof. Bernhard Lessmann, viool. 21.30 Vrij en blij. 22.15 Actualiteiten. 22.30 Blaasinstr. ensemble. 23.10 Tsjaikofskl. 23,50 Schriftlezing. 159. Plotseling kwam het einde van de trap in zicht en hingen Wag en Warrel, voor ze een woord hadden kunnen uiten, te spartelen aan een groote stalen plaat, die Wag's riem vasthield. Naast hem hing de vleermuisdie bedaard zijn riem afgespie, zijn vleugels ontplooide en wegvloog. „Wel goeie bezemstéèlen" riep Wag uit, „nou laat die snuiter ons rustig tegen die magneet bengelen en gaat er zelf vandoor. En ik durf toch heusch niet mijn riem los te gespen, ivani dan rollen roe beiden net zoo hard naar beneden als u>e naar boven zijn gekomen. Zeg Wag," merkte Warrel op, „die Mysteria heeft immers onze Snelle Vier" ook met deze magneet naar zich toe getrokkenzou-d-ie kier niet ergens vlak bij zijn?" „Natuurlijk niet" was Wag's antwoord.' „Dacht 'je soms, dat dat mannetje niet zoo snug ger was, om ons wagentje direct in te pikken Jan de Vries bestuurslid van de FINA Op een te Londen gehouden bijeenkomst an de Federation Internationale de Nata- on Amateur is de voorzitter van den Ko ninklijken Nederlandschen Zwembond, de heer Jan de Vries uit Amsterdam, gekozen tot bestuurslid van de FINA, een belangrijke benoeming, aangezien Nederland thans in de hoogste internationale zwemorganisatie ver tegenwoordigd is. De heer De Vries is tevens secretaris van de Europeesche Zwemliga en secretaris van de Internationle Waterpolo- commissie. Duitschiana en Japan werden voorloopig utgesloten, de sportbetrekkingen met Hon- jarije, Finland. Bulgarije, Roemenië en Italié werden evenwel niet verbroken, al kun nen vertegenwoordigers van die landen geen officieele functies in de FINA bezetten. Lid van de internationale springcommissie is onze landgenoot Hem sing. Zeer belangrijk was het besluit, dat de z.g. vlinderslag offi cieel is aangenomen, met dien verstande, dat den geheelen afstand óf met den ortho doxen schoolslag óf met den vlinderslag moet afleggen. Krijgt De Mon zijn come-back? Zaterdagavond wordt op het EDO-terrein de honkbalwedstrijd SchotenEDO gespeeld. De Mon, die door dr. Hans Tetzner behan deld is, zal zeker vele honkballiefhebbers trekken, nu hij voor het eerst weer een werp- duel met Sehijvenaar zal aangaan. Vroeger liep dit gewoonlijk in zijn voordeel uit, maar we zijn thans niet. zoo optimistisch gestemd ten aanzien van het werpen van, den natio- nalen pitcher en betwijfelen zelfs of hij dit predieaat zal kunnen behouden. Sehijvenaar ïs een rivaal van belang en zal zeker sterk door zijn medespelers gesteund worden in de. zen wedstrijd, waarin misschien de beslissing valt, welke ploeg Haarlems eer in de kop groep hoog zal houden tegen de Amsterdam- sche clubs, die dit jaar over het algemeen sterker zijn. Van Swol en Rinkel winnen De vele regens zijn bezig ook het. tennis- tournool op Queen's Club in de war te sturen; gisteren was het er hoogst onaange naam ook door den wind. die de netten als zeilen opbolde. De beide Australiëers, Pails en Brown, hadden voor deze gelegenheid spikes aangetrokken, hetgeen hier nog ge oorloofd, maar te Wimbledon verboden is. Anderen poogden zich staande te houden op de gladde grasbanen door sokken over nun schoenen aan te trekken, zooals bijvoorbeeld de kleine maar forsch gebouwde Bauncho Segura van Ecuador. De beide Nederlanders wonnen in de twee de ronde van het enkelspel; Van Swol met 64, 64 van Andrews en Rinkel met dezelf de cijfers van Shaffei. De dames van de Wal en Hermsen alsmede Wiiton bezochten gisteren Wimbledon, waar de banen in perfecte conditie zijn, beter nog dan op Queen's Club. VOETBAL. De Woensdag gespeelde mili taire stedenwedstrijd tusschen het sterke Amsterdamsche elftal en Brussel is in een 33 gelijk spel geëindigd. Sport in het Kort WIELRENNEN. Gerrit Schulte werd in den wegwedstrijd te Waereghem, een par cours van 130 km, voor professionals, vijfde. Winnaar was Remue in 3/12/00. WIELRENNEN. De wegwedstrijd voor be- •oepsrijders over 126 km. bij Cappelle au Bois (België) werd gewonnen door Verre in 3/25/18, gevolgd door Simaers. Braspenninx, Lakemans, Van Schendel en De Roover kwa men resp. als 4e, 6e, 9e en lie over de finish. POLITIE SPORT. Te Hilversum werd de selectie-voetbalwedstrijd voor het Ned. Poli- tie-elftal gespeeld. Hieraan nam o.a. G. Hart man van de Pohtie-Sportvereeniging Haarlem deel. Hij speelde een zeer goeden wedstrijd, hoewel hij het tegenover den bekenden Veen- damspeler Woltjer als links-half niet gemak kelijk had. Hartman had een groot aandeel in twee doelpunten voor het B elftal, dat met 40 won. Op 26 Juni wordt te Rotterdam een tweede wedstrijd tegen Neptunus gespeeld waar voor behalve Hartman ook J. de Groot van onze politie is opgesteld. SCHAAK-ZESKAMP TE ZAANDAM De uitslagen van de afgebroken partijen uit de vorige ronden van den internationalen schaak-zeskamp :e Zaandam luiden: v. d. TolCortlever 01, Cortlever—Szabo liM-, Kottnauer—Stoltz l—0; v. d. Tol—Sandifort l—o. De stand is thans: Szabo 3V1-. Kottnauer 3, Cortlever 2:j en 1 afgebr.. Stoltz 2 en 1 af- gebr.. v. d. Tol 1. Sandifort 0; allen hebben 4 partijen gespeeld. SCHAKEN. Na de Donderdag gespeelde eerste ronde van den radioschaakwedstrijd tusschen Engeland en Rusland heeft Rus land met 91;2;a de leiding. BINNENLAND Het Twente-Rynka- naal zal lot in de kom der gemeente Almelo worden doorgetrokken. Woensdag is hiertoe de eerste spade in den grond gestoken. Het werk, inclusief de aan leg van spoor- en ver- keersbruggen, zal ver scheidene jaren vorde ren en mUlioenen kosten. Het doodvonnis is geveld door het Bijzon der Gerechtshof te Arn hem over den S.D. beul A. L. W. A„ die zonder eenigen vorm van pro ces een sigarenmaker uit Veenendaal neer schoot. In Den Haag heeft de CPN „De Waarheid" Woensdagavond een pro- testmeeting georgani seerd tegen de vorming van een reactionnaire regeering. Tusschen Schiedam en Vlaardingen ontspoor de Donderdagavond het laatste rijtuig van den eleclrischen trein. Nie mand werd gewond, maar de sporen werden vrij ernstig' beschadigd, ten gevolge waarvan de dienst Rotterdam—Hoek van Holland met auto bussen moest worden waargenomen, Het wetsontwerp be treffende maatregelen tot afschaffing van de Staatsloterij is inge trokken. Het postwisselver- keer met Tsjecho-Slo wakije zal 1 Juli in bei de richtingen worden hervat. Een commissie ïs in gesteld, die tot taak heeft een wetsvoorstel te ontwerpen met betrek king tot een pensioenre geling voor opvarenden ter koopvaardij. Een gemeenschappe lijk secretariaat-generaal zal worden ingesteld voor de uitvoering van de Nederlandsch-Bel- gische tolunie. Het zal te Brussel zetelen. Van de spoorbrug DordrechtZwyndrecht is Donderdag de tweede en laatste overspanning gelegd. Men hoopt de brug 15 Juli weer in ge bruik te kunnen nemen. BUITENLAND Fred Rose, lid van het Canadeesche parle ment, heeft zes jaar ge vangenisstraf gekregen voor zijn aandeel in de spionnage-af faire. Een uitnoodiging om de atoombomproeven op Bikini bij te wonen is door Trygve Lie, den secretaris-generaal der UNO, afgeslagen. De Moefti, die thans in Egypte verblijft, zal door de Egyptische re geering als politiek vluchteling worden be schouwd en derhalve niet worden uitgeleverd. Churchill heeft zijn ar restatie geeischt. Giral, dc minister president van de Spaan- sche regeering in bal lingschap, heeft Ameri ka en Engeland ervan beschuldigd, wapens te leveren aan Franco. Een der zes Brit- sche officieren, die door Joodsche terroristen te Jeruzalem werden ont voerd, is ontsnapt en leid thans het opspo ringswerk. De geheime Joodsche zender in Pa lestina heeft den terro risten geadviseerd, de officieren vrij te laten. Haarlem e Omgeving Mr. F. P. Th. Roh- ling, wethouder van ju ridische- en personeels zaken van Bloemendaal, is Zaterdag 22 Juni ver hinderd zijn. spreekuur te houden, Dc heer R. L. Boïs- sevain te Haarlem slaag de te Rotterdam voor het candidaatsexamen economische weten schappen. Mr. A. J. L. Liesker, griffier bij hel kanton gerecht te Haarlem, is benoemd tot griffier van de arrondissementsrecht bank te Alkmaar. In zijn plaats is te Haarlem be noemd mi'. G. M, J. de Jongh. voorheen substi tuut-griffier bij de ar rondissementsrechtbank te Haarlem. Cnndidaal .T. Wiers- ma te Heemstede komt voor op een tweetal voor predikant bij de Gere formeerde Kerk te Oos- ternijkerk. Ds. C. Veenhof, heeft met een toespraak het hoogieeraarschap aan de Theologische Hoogeschool der Gere formeerde Kerken (On- derh. art 31 der K. O.) te Kampen aanvaard.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2