IJmuider Courant Duitsche Gifgassen De Groote Geschillen hadden „verschrikkelijke uitwerking' Goede propaganda is vereischt Samen Bureaux- Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 22 Juni 1946 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 et per kwartaal f 4. HET verwonderlijke feit doet zich voor, dat de vier ministers van Buitenland sche Zaken het te Parijs over een belang rijk punt eens zijn geworden. Aanvanke lijk leek het daar heelemaal niet op. De eerste dagen van de conferentie werden besteed aan zaken van ondergeschikt be lang, waarin men geen oplossingen bereik te en ze voor verdere bestudeering aan hield. Plotseling is men tot overeenstem ming gekomen over het gemeenschappelijk terugtrekken van alle geallieerde troepen uit Italië en van de Russische,troepen uit Bulgarije binnen negentig dagen, nadat het vredesverdrag met Italië in werking zal zijn getreden. Nu moet dat verdrag eerst nog wel vastgesteld en onderteekend zijn, zoodat het begin der negentig dagen nog niet bereikt is, maar het belangrijke feit in de bereikte overeenstemming is dat Molotov eindelijk heeft toegestemd in een eersten maatregel tot terugtrekking van Russische troepen uit den Balkan, waar tegen hij zich tot dusver steeds had verzet. Dat gelijktijdig beslist is over den toe- komstigen afmarsch van de Engelsche troepen uit Italië en de Russische uit Bul garije bewijst, dat wederzijds het stand punt „voor wat hoort wat" is ingenomen, hetgeen duidelijk maakt dat in de oude werkwijzen der diplomatie weinig is ver anderd. Het is immers in het' verleden vaak voorgekomen, dat de aanhangige zaak niet op haar mérites werd beslist maar veeleer op grond van de vraag, wat de andere partij harerzijds als concessie aan te bieden had. Voor hen, die van dit soort diplomatieken groothandel afhangen, is de ervaring niet aangenaam en evenmin ver heffend en er zijn meermalen besluiten uit ontstaan, die later niet gelukkig bleken te zijn. In dit geval, nu het ont ruimingen betreft, ziet het daarnaar niet uit. Te hopen is dat de Italiaansche en Bulgaarsche volken beiden, als het zoover is, in staat zullen blijken te zijn om hun eigen huis in orde te brengen en te hou den. De verdeeldheid, die door den strijd om de monarchie in Italië is ontstaan, doet daar in het Italiaansche geval nog wel aan twijfelen. Omtrent Bulgarije is de wereld slecht ingelicht. Het is jammer dat niet zonder veel voor behoud geschreven kan worden, dat nu ein delijk een besluit van belang door de vier ministers is genomen. Maar het valt niet te ontkennen dat wij nog steeds in een verscheurde wereld leven, vol geschil en tegenstelling, vol conflict en onzekerheid. Dat is ook gebleken in de commissie voor de atoom-energie, waarin het voor stel van Amerika tot internationaliseering van het toezicht op deze energie (en haar bom) in een te stichten A.D.A. (Atomic Development Authority), waarbij de Ame rikanen zelfs voorstelden het veto-recht der groote mogendheden uit te schakelen, door de Russen slecht ontvangen is. Gro- myko heeft een ander voorstel gedaan, dat veèl minder ver gaat en veel minder waar borgen biedt en duidelijk gemaakt, dat Rusland van zijn veto-recht geen afstand wil doen al zouden daarbij ook de anderen het hunne prijsgeven. Volgens hem zou hier een poging worden gedaan om de eensgezindheid der leden van den. Veilig heidsraad te ondermijnen. Dit motief is niet geheel duidelijk en van de eensge zindheid is tot dusver nog niet veel ge bleken. Communistische bladen hebben de meening te kennen gegeven, dat Rusland zich bij aanvaarding van het Amerikaan- sche voorstel aan „internationale dicta tuur" zou onderwerpen. Men wrijft zich wel even de oogen uit als men dit leest en leidt er dan uit af. dat in het tegen woordige Sovjet-Rusland de nationalisti sche overwegingen de internationale idea len wel zwaar zijn gaan overheerschen. Amerika's groote initiatief op het gebied der buitenlandsche politiek is intusschen afgewezen en dat is niet gunstig voor de stemming in de Vereenigde Staten, waarin zich verleden week egn merkwaardig symptoom heeft voorgedaan. Bij een voor verkiezing voor de benoeming van een Republikeinschen senator in den staat Ne braska behaalde namelijk de senator Hugh Butler een meerderheid van twee tegen één op den gouverneur van Nebraska, Dwight Griswold Butler is een isolationist (voorstander van Amerikaansche afzonde- ringspolitiek) van de oude school. Gris wold. uitgesproken voorstander van ac tieve Amerikaansche deelneming aan de wereldpolitiek, had den belangrijken steun van Harold Stassen. die beschouwd wordt als een „waarschijnlijk man" voor de re- pub! ikeinsche candidatuur voor het Presi dentschap der Vereenigde Staten in 1948 Niettemin legde Griswold het vierkant af. Meer dan een waarschuwing is dit blijk baar niet. In Amerika staat de groote meerderheid der bevolking achter de deel neming aan het internationale beleid en de staat Nebraska is niet representatief voor ae meening der Vereenigde Staten. Toch heeft het geval als symptoom sterk de aandacht getrokken. Amerika heeft pas sinds kort zijn oude isolationisme laten varen. Het is zich zeer bewust van zijn eigen belangrijkheid en als zijn pogingen op het gebied der buitenlandsche politiek falen en de groote geschillen in de wereld blijven hangen zal dit de aanhangers van „de oude school" der afzondering sterken in hun overtuiging en medestanders doen vinden. Overigens wordt verwacht dat bij een dergelijke voor-verkiezing die in Juli in den staat Minnesota. Stassen's eigen staat, gehouden zal worden, zijn candi- daat Edward Thye het van den isolationist Nieuwe onthullingen van Albert Speer De onthullingen van Albert Speer blijken alle min of meer in verband te staan met gas waaruit valt te concludeeren dat dit vcrnictigingsmiddel in den gedachten- gang der nazileiders gedurende den afge- loopen oorlog een groote rol gespeeld heeft Dat het geen actieve rol in de oorlogvoe ring speelde, doch slechts tegen weerlob- zen in kampen werd gebruikt, is louter een gevolg geweest van de verhouding der krachten, die op het moment waarop de gasoorlog technisch mogelijk werd, zoo danig was dat de Duitschers meer nadeel voor zich zelf dan voor den vijand moes ten vreezen wanneer zij het gaswapen zou den gaan gebruiken. Albert Speer vertelde den rechters te Neurenberg een en ander over de voorbe reidingen van den gasoorlog in Duitsch- land, aansluitend op zijn eigen gas-expe- rimenten tegen Hitler, die hij daags te voren had onthuld. Op een vraag van Jackson over de z.g. „V-wapens" van Duitschland antwoordde Speer, dat in de eindphase van den oorlog de berichten over V-wapens werden gelanceerd om het Duitsche volk moed in te spreken. Overi gens was niet iedere ophef daarover fan tasie, want tot eind 1944 werkten drie Duitsche fabrieken op volle kracht aan de productie van twee nieuwe soorten gif gas, waarvan de vervaardiging op uitdruk- kelijken wensch van Hitier werd voort gezet ondanks het feit. dat Speer om stop zetting verzocht in October 1944, daar een der bestandeelen van de gassen noodig was bij de vliegtuigproductie. Over de uitwerking van de gassen zeide Speer: „Wij hebben er proeven mee geno men, die hebben aangetoond, dat de gas sen een verschrikkelijke uitwerking had den en dat geen gasmasker ter wereld er tegen bestand was. In den herfst van 1944 hebben Goebbels en Ley, die den oorlog koste wat kost wilden voortzetten, de mogelijkheden van gebruik der gassen be sproken. In militaire kringen was men echter sterk tegen den gasoorlog gekant. Men beschouwde hem als waanzinnig, daar de represailles nog grooter lijden der Duitsche steden ten gevolge zouden heb ben." Gruwelijk experiment. Jackson zinspeelde bij deze verklarin gen van Speer op een experiment dat de nazi's zouden hebben verricht in een dorp even buiten het concentratiekamp Ausch witz, waar zij 20.000 Joden zouden hebben vernietigd, zonder dat een spoor van deze beklagenswaardigen overbleef. Het daarbij gebruikte middel zou het doodschieten, verbranden of vergassen overbodig hebben gemaaktAlbert Speer verklaarde niets af te weten van dit gruwelijke expe riment, en hij verzekerde dat hij het in ieder geval zou hebben geweten, wanneer de Duitsche leiding de beschikking had ge had over een dergelijk wapen. In de Betuwe Is de kersenpluk in vollen gang en manden vol vinden vla veiling: en Itandeluar liun weg naar de consu menten. (P) Shipstead zal winnen. Met dat al verdient deze Amerikaansche historie de aandacht. Wij hooren steeds van de daden der Ame rikaansche regeering. Sommigen in het aan de democratie ontwende Europa zijn geneigd te vergeten, dat die daden in de hoogste mate afhankelijk zijn van den Amerikaanschen volkswil en van de open bare meening, die hem steeds tot uiting brengt. Ten aanzien van de atoomenergie moest Speer toegeven, dat de Duitsche onder zoekingen zich ook daarop hadden gecon centreerd. doch de resultaten waren be droevend geweest. Er werden enkele expe rimenten genomen, doch de twee meest vooraanstaande geleerden waren naar Amerika uitgeweken, en bovendien had men in de laboratoria met „tegenslag" te kampen gehad. Ongetwijfeld moet men onder dezen tegenslag ook rekenen de geallieerde bom bardementen, die verschillende aan de Baltische kust gelegen onderzoekcentra der V-wapens met „man en muis" vernie tigden, waardoor o.a. de in gebruik ne ming van V-l en V-2 belangrijk vertraagd werd. Tegen Japansche agressie Het Amerikaansceh departement van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat de Amerikaansche regeering Engeland, de Sovjet-Unie en China heeft voorge steld voor 25 jaar een verdrag te slui ten, dat er op gericht is te verhinderen, dat Japan een bedreiging voor den vrede wordt. Een ontwerpverdrag vol gens beginselen, die overeenkomen met die, welke in April werden voorgesteld voor het ontwapenen en demilitarisee- ren van Duitschland, is aan deze regee ringen overhandigd. Het woord is aan. Honoré de Balzac: Evenals het kwade heeft ook het verhevene zijn aan stekelijkheid. De vorming der Fransche Regeering Zullen de communisten bijdraaien Bidault, de nieuwe Fransche minister president, heeft naast zijn deelneming aan de vierministersconferentie de laat ste dagen besprekingen gevoerd met Fran_ sche politici van uiteenloopende richting met het oog op de vorming van een nieu we regeering. Volgens Un. Press zijn waarnemers van meening dat de commu nistische partij er toch toe zal besluiten, deel te nemen aan de regeering. Bij de regeling der arbeidskwesties, die mede tot de belangrijkste details van de re- geeringstaak zal behooren, is de mede werking der communisten onmisbaar, daar zij de controle hebben over de mach tige arbeidersorganisatie „CGT" met vijf millioen leden. Bidault heeft reeds besprekingen ge voerd met Duclos en Thorez, de commu nistische leiders, die op de vraag van persvertegenwoordigers of zij aan het nieuwe kabinet zullen deelnemen, zeiden: „Wij zullen zien". Ook Herriot, de be jaarde leider der radicaal-soc., is door Bidault ontvangen en er gaan hardnekki ge geruchten dat hem een portefeuille zou zijn aangeboden. Verder voerde Bidault besprekingen met Baumel, de president van de demo- cratisch-socialistische verzetsgroepeering, die na het onderhoud mededeelde dat de deelneming van deze groepeering aan de regeering in overweging wordt genomen. Nederlandsche jongens op Java voelen zich verlaten Ir. Often over Indonesië „De hoofdfiguren in Batavia voelen zich eenzaam en zonder ruggesteun, omdat de burgerjj hun bekwaamheid niet beseft en om dezelfde reden voelen ook de Neder landsche soldaten op Java zich verlaten. Dit laatste feit vindt mede zyn oorzaak in de absoluut onvoldoende voorlichting van het moederland, waardoor de Nederland sche jongens het veel moeilijker hebben dan de Amerikanen het, zelfs in den Pa cific, ooit gehad hebben: de laatsten wisten tenminste zeker, dat men thuis meeleefde en op de hoogte was." Aldus vertelde de voorzitter van den raad van bestuur van het Philips-concern, ir. P. F. S. Otten, in een Vrijdag te 's Gravenhage gehouden persconferentie, die hij belegd had na zijn terugkeer van een zoo juist gebracht zakenbezoek aan Indonesië. Hij verklaarde, ondanks alles veel optimistischer uit Indië te zijn weg gegaan dan hij er was heengereisd. Na opgemerkt te hebben, dat de Neder landers op het stuk van goede propaganda veel van de Amerikanen kunnen leeren, haalde de heer Otten als voorbeeld van de verkeerde tactiek, die de R.V.D. te Batavia er op nahoudt, het geval aan van een Amerikaanschen correspondent, die door gebrek aan medewerking van de betref fende autoriteiten de grootste moeite had, zijn nieuws te halen. „Geen wonder", al dus ir. Otten, „dat de geallieerde journa listen den indruk krijgen, dat de Neder landers iets te verbergen hebben." „De reactionnairen willen terug naar het verleden, doch dit is onmogelijk, ook niet met geweld. Zij beteekenen een groot ge vaar en men moet zich dan ook goed voor oogen houden dat ook zonder de beruchte Japansche propaganda, in Azië groote din gen waren gebeurd." De heer Otten deelde mede, een onder houd te hebben gehad met „de hoogste „Ons land is klein, de wereld groot!" (Twee vonkjes in zijn oogen brandden). „Wie hier blijft, kniest zich langzaam dood: daarginds zijn geld en goed voor handen „Voor werkershanden ruw en rood, die onvermoeid den ploeg omspanden, is overal een goed stuk brood, tot in de allerverste landen", zei ik tot hem. „Wij hebben juist die handen in ons land van noode, de opbouw vergt hier elke vuist en ben jij je daarvan bewust, dan is jou maar één ding geboden. Zoo niet, verlaat ons dan gerust". P. H. regeeringspersoon in het paleis". Hij had daaruit den indruk gekregen, dat deze een zame figuur in 't moederland en in Indië ten onrechte in alle opzichten becritiseerd wordt. Dat hij zich op zoo'n eenzame post bevindt, was evenwel ook aan hemzelf te wijten. De heer Otten eindigde met de woor den, dat ongetwijfeld de noodige krach ten voor Indië's toekomst in Neder land aanwezig zijn, maar dat deze door een bezielende propaganda moe ten worden gestimuleerd. Nederland voedt Amerikaansche troepen De Amerikaansche legerautoriteitèn heb ben volgens Un. Press met de Nederland sche regeering een contract gesloten voor de levering van meer dan een millioen pond versche groente voor de voorziening van het Amerikaansche bezettingsleger in Duitschland, zoo wordt door den Ameri kaanschen kwartiermeester van het hoofd kwartier bekend gemaakt. Tusschen 18 en 30 Juni zullen kool, wortelen, komkom mers. sla, uien, andijvie, groene erwten en tomaten geleverd worden aan de koel huizen te Bremen, Frankfort en Mannheim. Thans wordt nog onderhandeld ovei contracten voor de levering van groente in Juli en Augustus. Uit Italië tracht het bezettingsleger versch fruit en versche groenten te krijgen voor de troepen in het gebied van Neurenberg en Munchen en in Oostenrijk. Drastische vermindering Amerikaansche bezetting De bevelhebber der Amerikaansche zone in Duitschland, generaal MacNarney, heeft tijdens een persconferentie te Berlijn ver klaard. dat er een plan bestaat voor de uiteindelijke vermindering der Amerikaan sche troepenmacht in Duitschland tot 150.000 man. MacNarney zeide naar aan leiding van de onlangs te Berlijn circu- leerende berichten, als zouden de Russen het aantal van hun bezettingstroepen heb ben vermeerderd, dat volgens zijn inlich tingen de Russen integendeel dit aantal in hun zone hebben verminderd, Hij zeide. dat de kwestie van een ont wapeningscommissie, welke een onderzoek moet instellen naar den voortgang der demilitariseering van Duitschland naar de regeeringen der bezettende mogend heden is terugverwezen. Het optreden der voorgestelde commissie was verhinderd, toen de Russen weigerden een onder zoek naar den economischen en industriee- len toestand in hun zone toe te staan.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1