Walcheren's aarde zal weer vruchten geven Het overleg van de E.V.C. Zaterdag 22 Juni 1946 De stand van het gewas niet onbevredigend Ten Westen van het kanaal Vlissin- gen-Veere viel in den laten herfst van 1945 ongeveer 12.000 H.A. cultuurgrond droog. In het voorjaar van 1946 werd hiervan naar schatting ongeveer 6.200 H.A. ingezaaid. De omstandigheden, zoo deelt men het A.N.P. van bevoegde zijde mede, waaronder moest worden gewerkt, wa ren uiterst moeilijk. Er waren op Wal cheren Rechts 300 paarden en het was onmogelijk dit aantal belangrijk op te voeren. Er was geen voer en ook de drinkwatervoorziening was een pro bleem. Met het nog aanwezige mate riaal was het eveneens treurig gesteld: om de benoodigde trekkraoht te krij gen werden na veel moeite 45 tractoren ingevoerd. Van de te importeeren werk tuigen werd een hoeveelheid ter be schikking van de arbeiders gesteld, waardoor met de noodzakelijkste werk zaamheden althans een aanvang kon worden gemaakt. De samenwerking met de plaatselijke boeren was uitstekend. In ieder dorp was een adviescommissie van boeren, die de urgentie van den inzaai op de verschillende perceelen moest beoordeelen. Des avonds werden de perceelen aangewezen, die den vol genden dag in cultuur zouden worden gebracht. De bewerking bestond uit zeer opper vlakkig eggen, daarna inzaaien met be hulp van paarden en vervolgens in- eggen. Op sommige plaatsen werd het zaad op den onbewerkten grond breed- werpig uitgezaaid en daarna oppervlak kig ingeëgd. Op deze wijze werd het tempo van het in cultuur brengen aanmerkelijk versneld. De beschikbare werktuigen werden gemeenschappelijk gebruikt, zoodat perceel na perceel kon worden afgewerkt. Van 's morgens 4 uur tot 's avonds 11 uur brulden de tractoren en vaak werd er onder het felle licht der schijnwerpers tot middernacht ge werkt. Na drie weken was de groo- te inzaai klaar. Door nog aanwezige mijnenvelden en te hooge zoutcijfers van diverse laag gelegen perceelen kon niet alle cultuur grond worden ingezaaid. Het weer moet meewerken. Over de opbrengst der ingezaaide perceelen kan nog niets met zekerheid worden gezegd, daar de weersomstan digheden hierop uiteraard grooten in vloed uitoefenen. Hoogstens kan een bodemproductie van 40 a 50 van de vooroorlogsche opbrengst van deze per ceelen worden verwacht. In de lange periode van droogte in het voorjaar vertoonden verscheidene gewassen reeds een meer of minder sterke zoutbescha- diging, die tot uiting kwam in de gele kleur der gewassen. Door latere regens kregen zij hun oorspronkelijke groene Meur wel terug, maar de ontwikkeling van het gewas werd sterk geremd. De groote droogte na het uitzaaien, die nog gepaard ging met een stuggen wind. was eveneens oorzaak van het mislukken van een gedeelte der ge wassen die waren uitgezaaid op gron den, welke tot 1 meter dikte met zand waren overspoeld. Hier woedden vaak zandstormen, waardoor de planten wer den gedood. Deze „doodigewaaide" per ceelen zijn thans ingezaaid met een mengsel van lupinen en serradella. Deze perceelen moeten zooveel mogelijk be groeid blijven om te voorkomen, dat andere grond met zand worden over- stoven. Legio problemen, maar het gebeurt! Vele problemen moeten nog overwon nen worden voor Walcheren zijn nor male productie zal hebben bereikt. Door het tekort aan zelfbinders en dorsch- machines in ons land staat men daar straks bij het oogsten en dorschen weer voor groote moeilijkheden. Beide werk zaamheden moeten in een kort tijdsbe stek geschieden, het oogsten door gelijk tijdige rijping, het dorschen door het gebrek aan bergruimte in de landibouw- schuren. waarvan een groot gedeelte is vernietigd of zoodanig gehavend, dat ze dit jaar geen dienst kunnen doen. Over de tot nu toe behaalde resulta ten kan men tevreden zijn. Een_ derde gedeelte van het eiland is weer in cul tuur gebracht. De energie en samenwer king, waarvan dit resultaat getuigenis aflegt, zijn er borg voor, dat ook de andere moeilijkheden overwonnen zul len worden. Haringhandel gaat voor 10 ct. verkoopen Deze week slechte vangst Het secretariaat van de vakgroep détail- handel Visch deelt mede: Hoewel de vergoeding voor het schoon maken van haring, welke vergoeding nu op twee cent per stuk is gesteld, niet voldoende is, om alle kosten en risico's voor den detailhandel in visch te dekken, zullen de handelaren toch overgaan tot aflevering van schoongemaakte haring a tien cent per stuk, omdat het niet verantwoord wordt geacht, zulk een be langrijk voedingsmiddel het publiek te onthouden. Door den wegens de slechte weersom standigheden geringen aanvoer van haring is er echter weinig haring vóorradig. Ver wacht wordt, dat niet eerder dan volgende week weer haring aangevoerd zal worden. In tegenwoordigheid van de leden dei' delegaties van Suriname en Curacao werd op Schiphol een Douglas van iict type DC 4 met den naam ..Paramaribo" gedoopt. De doop werd verricht door den lieer F. H. Jt. Lini a Po, voorzitter van de Staten Commissie van Suriname. (P) Triëst in behandeling te Parijs Geen besluiten De vier ministers hebben den Vrijdag besteed aan een geheime zitting, waarop de kwestie Triëst informeel werd bespro ken. Er werden geen besluiten genomen en geen nieuwe voorstellen gedaan. Ook de Italiaansch-Joegoslavische grenskwestie werd aangeroerd in een, volgens waarne. mers, vriendschappelijke en zeer vrije uit wisseling van gedachten. Heden worden deze besprekingen voortgezet. Men verwacht algemeen een compromis voorstel inzake Triëst van de zijde van Bidault, doch deze heeft het de laatste dagen zeer druk gehad met Fransche aan gelegenheden, zoodat deze kwestie wellicht nog eenige dagen zal worden aangehouden. Italië zal protesteeren. Van welingelichte zijde verneemt Nn. Press, dat de Italiaansche regeering ver moedelijk een formeel protest zal indienen tegen de beslissing der vier ministers van buitenlandsche zake"n ten aanzien van de Italiaansche koloniën, waarbij Italië moet afzien van zijn souvereïniteit. „Geen com petente Italiaansche regeering kan een vredesverdrag accepteeren, dat haar van al haar koloniën berooft", aldus werd ver klaard. Italië meent aanspraak te mogen maken op eenige consideratie, aldus werd verder gezegd, sinds het land bijna twee jaar vóór het einde van den oorlog capi tuleerde en de laatste twintig maanden van den oorlog schouder aan schouder met de geallieerden heeft gevochten. ..De kolo niën zijn een economische noodzakelijk heid. nu het land genoodzaakt is een aan zienlijk percentage van het voedsel en de grondstoffen te importeeren." Rulirkolen-export in gevaar Volgens het Fransche blad ,,Le Combat" heeft luchtmaarschalk sir Sholto Douglas, de Britsche opperbevelhebber in Duitsch- land, de Britsche regeering verzocht, allen uitvoer van steenkool uit het Ruhrgebied op te schoten om een „dreigende econo mische ineenstorting" in de Britsche zone te voorkomen. Het blad voegt er aan toe. dat de kwestie tijdens de conferentie van Britsche en Fransche steenkooldeskunöi gen. die binnenkort te Parijs wordt ge houden, besproken zal worden. „Het is ontoelaatbaar," aldus „le Combat", „dat de wederopbouw van Frankrijk in gevaar gebracht moet worden, omdat de Britsche autoriteiten weigeren voldoende kolen be schikbaar te stellen uit de Duitsche ge bieden." Gezaghebbende Britsche kringen ont kennen den stap van Douglas, doch zij verklaren, dat de kolensïtuatie inderdaad ernstig is. M. DE WIT. De heer M. de Wit heeft de leiding van de N.V. Simon de Wit te Zaandam neer gelegd. De algemeene vergadering van aandeelhouders heeft hem dank gebracht voor het zeer vele, dat hij voor het bedrijf heeft gedaan. Hij is tot commissaris dei- vennootschap benoemd. De directie be staat thans uit de heeren J. P. Coelingh, S. de Wit en L. de Wit. met de Regeering Sociale Zaken geeft een uiteenzetting AGENDA ZATERDAG 22 JUNI Stadsschouwburg: Kinderoperette t. b. v. Putten's Jeugd, 14 uur. Onze lieve Evelyn. 20 uur. Rembrandt: Spijkers met kopen. Pa lace: De laatste kans. Luxor: Intermezzo. Deze drie 14.00. 16.15. 19.00 en 21.55. Frans Hals: Roeping. 14.00. 16.30. 19.00 en 21.15 uur. ZONDAG 23 JUNI Stadsschouwburg en Bioscopen: als Za terdag. MAANDAG 24 JUNI Stadsschouwburg: Czardasfürstln, 19.30 uur. Bioscopen: als Zaterdag, In berichten van de zijde der E.V.C. is dezer dagen gewag gemaakt van be sprekingen door een fcusschonpersoon met de regeering over de mogelijkheid van opheffing der zeelieden- en haven arbeidersstaking. In deze berichten wordt er de regeering een verwijt van gemaakt, dat zij aan de E.V.C. den eïsch zou hebben gesteld voorstellen, die zij aan de reeders heeft gedaan, te rug te nemen. Naar aanleiding hiervan deelt de "voorlichtingsdienst van het ministerie van Sociale Zaken het volgende mede: Onlangs heeft de minister van Sociale Zaken tweemaal bezoek ontvangen van een tusschenpersoon. De eerste maal - toen hij overigens niet uitdrukkelijk als zoodanig optrad werd daarbij in hoofdzaak gesproken over het algemee ne vraagstuk van een eventueel inscha kelen der E.V.C. in het overleg omtrent arbeidsvoorwaarden, niet dus in het bij zonder bij het zeeliedenconflict. De mi nister gaf omirent het standpunt der regeering te dien aanzien een zelfde uiteenzetting als onlangs in een com muniqué aan de pers is verstrekt. De tweede maal werd den minister ge vraagd te bevorderen, dat bij de ophef fing der staking geen rancunemaalre- gelen zouden worden genomen. Als daarop kon worden gerekend, zou de staking worden opgeheven. Naar aanleiding hiervan verzocht de minister den bevoegden Rijlcsbemidde- laar zich over dit punt met de werk gevers in verbinding te stellen. Daarbij bleek echter, volkomen onverwacht, dat tegelijkertijd andere besprekingen werden gehouden waarbij de E.V.C. zich niet tot de kwestie der rancune- maatregelen beperkte, maar aan de reeders andere -voorstellen deed. In een interview heeft de heer Blokzijl van het achterwege laten van rancunemaat- regelen zelfs niet gerept. Den minister, wiens tusschenkomst was ingeroepen, v/as van andere besprekingen en voor stellen met geen woord mededeeling gedaan. Gegeven deze wijze van han delen heeft hij gemeend van voortzet ting zijner bemoeiingen af te moeten zién. Eischen aan de E.V.C., zooals in de berichten gezegd wordt, heeft hij niet gesteld. Achteraf is de voorstelling gegeven, alsof de opvatting van den minister on juist was, dat de E.V.C. zich bereid zou hebben verklaard de staking te beëin digen indien geen rancunemaatregelen werden genomen. Een verslag van de gehouden bespreking is niet gemaakt, zoodat daarop geen beroep lean worden gedaan. In dezelfde dagen echter schreef het communistische blad „De Waar heid" in zijn Haagsche editie van 12 Juni 1946 in een artikel van de hand van den hoofdredacteur: „De E.V.C. is tor het uiterste gegaan om tot een vergelijk te komen. Zij heeft tenslotte als eenige voorwaarde voor het opheffen van de staking gesteld, dat er geen rancunemaatregelen zouden worden genomen. Meer kan men van een vakbond, die zichzelf respecteert en tegelijkertijd ten volle oog heeft voor het landsbelang, niet verwachten. Als zulke vergaande voorstellen om tot een compromis te geraken, niet worden aan vaard, dan moeten er andere motieven in het spel zijn". Dit is duidelijk. Maar toen op dien voet overlegd werd, volgde de E.V.C. plotseling weer een anderen koers. Het slot, is opnieuw geweest, dat men zijn verwijten richtte tot de regeering. Zwemkampioenschappen in Stoop Het programma voor de Nederïandsche clubkampioenschappen zwemmen, te houden op Zondag 14 Juli in Sloop's Buitenbad te Overveen en georganiseerd door de Zwem- club Haarlem, is als volgt samengesteld: 4 x 100 M. schoolslag estafette dames en heeren, 4 x 100 M. borstcrawl estafette da mes, 10 x !00 M. borstcrawl estafette hee- een, wedstrijd schoonspringen dames (4 verplichte sprongen van de Ned. kampioen schappen en l vrije sprongen), Zweedsche wisselslag estafette demes en heeren (50 M rug, 100 M schooi, 200 M. borst, 100 M. rug en 50 M. school), 10 x 50 M. borstcrawl estafette dames. Vaardigheidsproeven Vrijdag werden voor de leerlingen van de 6e klassen van openbare en bijzondere la gere scholen onder leiding van mej. M. A. v. Weel vaardigheidsproeven in lichaams oefeningen afgenomen vanwege de afdee- ling Haarlem van de „Vereeniging van leeraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoeding in Nederland". Ook dank zij het gunstige weer was een vlot verloop ver zekerd. Op het sportterrein aan den Ver- spronckweg werden vier athleuiekproev^n. afgenomen en in vijf gymnastiekzalen vier gymnastiekproeven. Een diploma kon wor den behaald, als voor de 8 onderdeelen hoogstens één onvoldoende werd genoteerd. Het grootste gedeelte van de deelnemers wist voor een diploma in aanmerking te komen. Szabo wint den zeskamp De laatste uitslagen in den internationa len schaak-zeskamp te Zaandam zijn: Stoltz—Cortlever Vj—Vj. Stoltz—v. d. Tol CortleverKottnauer Sandifort —Szabo 0l. Hierdoor is de eindstand aldus geworden: Szabo 4'i, 2. en 3. Kottnauer en Cort lever 3'é, 4. Stoltz 2V.. 5. v. d. Tol 1, 6. San difort 0. allen uit 5 wedstrijden. Kringzwemfeest van H P.C. Zondag 23 Juni om 12 uur zal in de zwem vijvers Groenendaal te Heemstede door HPC een kringzwemfeest worden georgani seerd tijdens hetwelk de Haarlemsche Kringkamipoenschappen zullen worden ver- zwommen. De beste zwemmers en zwem sters van Kring Haarlem zullen aan den start verschijnen. Er wordt dan ook een felle strijd verwacht om het bezit van de titels. Op de 100 M. borstcrawl heeren zullfen o.a. deelnemer. J. Hogeland. T. Boon en H. Vosman (HVGB). A. v. <3. Boogaerde (DWR) en ,T. van Merkesteyn (ZC Haar lem). Op de 100 M. borstcrawl dames vin den wij o.a. de navolgende namen: E. v. Duvn en Marsman (HVGB). R. Verhagen en H. Cassee (DWR) en 1. Smit (HPC). Mej. Marsman, de opkomende Jonge zwemster, zal ditmaal het kampioenschap wel beha len en Mej, Smit, die enkele jaren den titel bezat, verdringen. Een bijzonder hevigen strijd kan de 100 M. schoolslag geven. De zwemmers geven elkaar weinig toe en Solkamans (ZC Haarlem) zal het dar. ook zwaar hebben tegen J. Menger (HPC). B. Frankenthal en W. W'anrooy (IIVGB). Verder vermeldt hei programma 12 ploe gen voor de 2 x 50 M. wisselslag-estafette dames en 7 ploegen voor de 10 x 50 M. borst- crawl-estafette heeren. Tot slot van den middag zal een water- polowedstrijd worden gespeeld tusschen het Haarlemsch zevental en een zevental, samengesteld uit de rest van Haarlem. Het Haarlemsch zevental is als volgt samen gesteld: E. Vrught (HPC), J, Kollerle, A. Boogaerde (DWR). E. Frager en F. de Geest (HPC), C Koot en J. Hogeland tHVGB). Jeugd-roeiwedstrijden op het Spaarne De Roel- en Zeilvereeniging Het Spaarne heeft de jubileumroelwedstrijder. op 6 en Juli afgelast, omdat de lustrumwedstrij den van Laga en Triton, resp. een week voor en een week na deze data, oorzaak zijn, dat vele ploegen, vooral van studeu- tenvereeniginger., niet kunnen uitkomen. Op dezelfde data organiseert Het Spaarne nu nationale jeugdroeiwedstrijden en hoopt hiermede bij te dragen tot de zoo dringend nooidge populariteit van het jeugdroeien. Radio geeft HILVERSUM I, 301.5 M. VARA 16.00 De dagen spreken. 16.15 Men vraagt, wij draaien. 16.45 Holl liederen. 17.00 Om en nabij de twintig. 17.30 Filmland 18.00 RNIO-nieuws. 18.15 Musette. 18.30 RNTO Voor de Ned. Strijdkr. 1.9.00 Miller-sextet. 19.30 VPRO Ds. B. J. Arïs. 19.45 RNIO. 20.08 En nu, oké. 21.15 Binnenl. politiek overz. 21.30 Dat gebeurde hier! 23.00 Ramblers 22.30 Weekeindserenade. 23.10 RNüO-nieuws. 23.15 Jan Corduwener. 23.40 Gr. muz. HILVERSUM II. 415.5 M. KRO 16.00 Stichtsch planokwartet. 16.30 Dom. B. Brockbernd O.S B 17.00 KRO-klosk. 17.15 Laudate Puer Dominum, 17.43 Sport- praatje, 18,00 Jim Day. 18.25 Weekoverzicht. 18.45 Ballroom Meiodians. 19.00 RNIO-nieuws. 19.20 Verloren schoonheid in Europa. 19.35 Jonge kunstenaars- 20.00 RNIO nieuws. 20.05 Henri de Greve. 20.30 Fragm Calderon. 21.00 2e dl. Concertgebouw A'dam. 22.00 RNIO nieuws. 22.15 Lit. progr. 22.35 De Riccardo's. 22.45 Slagwoorden van onzen bid. 23.00 Ver volg Riccardo's, 23.45 Bing cn Frank zingen. ZONDAG HILVERSUM 301.5 M. 8,00. 13.00. 18.00. 20.00. 23.00 Nieuws. VARA 3.15 Plattelands-uitzending. 9.oo ..Rotterdam" (poëzie). 9.15 Johan Jong. VPRO 10.00 Zond- dags-halfuur, 12.40 Zeeland-cantate. 13.15 Me- tropole orkest. RNIO 13.50 De Spoorwegen spreken. AVRO 14.00 Pianomuziek. 14.30 Kur. haus VPRO 17.00 Luisrerwedslrijd „Man over Boord". VARA 17,30 Oome Keesje. 18.15 Voet balkampioenschap. 19.25 Promenade-orkest. AVRO 20.15 Kurhaus. 21.45 Luisteren hui ver. 21 45 -..Zomerpotoourri". 22.30 „Bureau cratie". 23.15 T:to' Schipa. 22.30 The Sky- masters. HILVERSUM II. 415.5 M. 8 00. 13.00, 19 30. 22.00 Nieuws. NCRV 8.Ï0 Stüdiodlenst. KRO 10 00 Hoogmis. 11.30 Trio- 20 Vaudeville-orkest. 14.45 Koor. 14.45 Re ntage uit het Stadion. 15.30 Idem. IKOR 17 30 Dienst. NCRV 19.00 Gr. muz. 20.00 Gooisch Dubbelkwariet. 20.30 Luisterspel. 21.00 U.S.O. 22.25 „Splendora",

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3