Door het Zuiden sluipt de Nood 10 jaar geëischt Luidsprekers Maar het volk lacht zijn ronden lach.. De collecte, die dezer dagen voor liet „Fonds N'oodsebieden" overal in Neder land zal worden gehouden lieel't een aantal journalisten naar de geteisterde gebie den gelokt, vooral naar de doorschoten en troostelooze dorpen van X.O. Brabant en N. Limburg. Verschillende burgemeesters, autoriteiten en prominente figuren van „Volksherstel" hebben daarbij een toelichting' gegeven omtrent den stand van zaken in deze gebieden, nu ruim anderhalf jaar na de bevrijding. De indrukken, die men thans nog van deze streken mee naar huis neemt zijn onuitwischbaar. Natuurlijk, veel is er verbeterd en hersteld maar er blijven zoo ontelbaar vele omstandigheden over om het leven in geteisterd Nederland dor, kleurloos en eenzaam te maken, dat liet beroep van onze Prinses in haar toespraak van Maandagavond weerklank móet vinden in het hart van „onbeschadigd" Neder land, wil een deel van ons volk niet ten prooi vallen aan wanhoop en ontreddering. leder dorp een eigen martelgang Het is haast onmogelijk de lijdens geschiedenis van ieder plaatsje of elk stadje afzonderlijk te belichten, doch in groote lijnen loopen hun moeilijk heden parallel. De bevolking bevindt zich overal in grooten socialen, gees telijken en vooral cultureelen nood en nóg heeft zij tijd voor een vroolijk gezicht en een gullen lach. Vrijwel overal zijn de kerken vernield, deels moedwillig opgeblazen door de te rugtrekkende Duitsche troepen, deels ver nietigd in den strijd. In een betrekkelijk klein aantal speciaal gebouwde noodker ken kunnen de diensten thans weer voort gang vinden, maar in vele gevallen men aangewezen op schoollokalen andere onderkomens. De geestelijkheid doet haar uiterste best godsdienst en on derwijs zooveel mogelijk normaal voort gang te doen vinden, doch ook hier is de materiaalschaarschte de groote rem. In. het zwaar geteisterde Overloon bij voorbeeld heeft men de banken voor de school vervaardigd uit de resten van de katholieke kerk en hier gaat het onder wijs naar beste vermogens verder. Zelfs is men er in dit dorp in geslaagd het kleu teronderwijs weer ter hand te nemen. Hemeltergend. Wij bezochten tallooze gezinnen, dik wijls met meer dan tien, kinderen, die ondanks noodwoningen en voorloopig her stel nog in hemeltergende omstandig heden leven. Bij velen ligt de oorzaak in het feit, dat hun inkomsten, in den vorm van hun bedrijfje of boerderijtje, vernietigd zijn en dat menschen, die ge wend waren met eerlijken harden arbeid hun brood te verdienen, thans aangewe zen zijn op een doorgaans te lagen steun. Er doen zich gevallen voor, naar burgemeester Jans van Vierlings beek mededeelde, waarin een gezin met acht kinderen een uitkeering krijgt van ruim 22 gulden per week Dit. is het gevolg van' een regeling, waarbij de uitkeeringen worden vastge steld aan de hand van de inkomsten van 1940, welke op hun beurt worden be rekend uit de over die periode betaalde belasting. Dat van een dergelijk genera liseeren verschillende gezinnen de dupe worden, ligt voor de hand. Voorts komt de nood zoo aangrijpend tot uiting in de woningtoestanden. Ja, er zijn in vele gevallen keurige noodwonin gen gebouwd, terwijl ook door „Nood- herstel" de huizen belangrijk zijn opge knapt, in vergelijking tot een jaar ge leden. Maar er doen zich gevallen voor, waarin groote gezinnen samengepropt zijn in twee vertrekken, waar gewoond, gekookt en geslapen moet worden. In andere huizen zijn verschillende gezinnen bij elkaar ondergebracht. Er is groot ge brek aan vloerbedekking. De bewoners hokken meerendeels samen in kamers met betonnen of steenen vloeren, wat natuur lijk koud en ongezond is. Doordat de hui zen met ingebouwde kasten verloren gingen, is er thans niet voldoende berg ruimte meer voor de kleeren en het is voorgekomen, dat de kleeren den volgen den dag totaal door de muizen stukge- vreten waren. Hygiëne onmogelijk. Groot gebrek bestaat" er aan textiel, met name aan lakens en sloopen, en aan ondergoed. Hierdoor is de strijd tegen scabies vrijwel hopeloos. De menschen keeren gezond uit de inrichtingen en zie kenhuizen terug, doch binnen korten tijd zijn zij opnieuw besmet, omdat het on mogelijk is, de dekens en lakens te ver wisselen of te reinigen. Zoo is tuberculose in vele gevallen ook in vergelijking met de toestanden van voor den oorlog met 100 pCt. toegenomen, vertelde mr. R. H. van Osten Batenburg, lid der Gedepu teerde Staten van Limburg, die de jour nalisten begroette. Geen rijwielen. De sociale nood wordt tenslotte ver ergerd door het volkomen gemis aan rijwielen en banden. Doordat de boeren karren in vele gevallen, vernield zijn, zijn de boeren aangewezen op hun rij wielen, die meestal door de Duitschers geroofd zijn. Maar in Venlo staan ca. 80 rijwielen, die bestemd zijn voor de nood- gebieden bij Gennep en Bergen. Het verstrekken der bonnen stagneert Naar de betrokken burgemeesters mededeelden, vindt men steeds nieuwe redenen voor uitstel. Een vaststaand feit is het echter, dat de rijwielen blijven waar zij zijn: in een opslagplaats te Venlo en dat, terwijl de bevolking er meer dan dringend om verlegen zit Cultureele nood. De cultureele nood komt vooral tot uiting in het groote gebrek aan vereeni- gingslokalen, materiaal voor Sportver- eenigingen en instrumenten voor de Har- moniegezelschappen. De bewoners missen hierdoor iederen vorm van ontspanning en daardoor mag de cultureele nood mis schien nog wel bedenkelijker geacht wor den dan zijn sociale collega. In verwoeste streken leven de menschen zonder het vereenigingscontact, zooals dat vroeger het geval was. Er is geen meubilair om de lokalen in te richten, kortom aan alles is gebrek. Geen mensch kan zonder licha melijke of geestelijke ontspanning, doch de bewoners van de noodgebieden moeten thans wel zonder doen. Dat daardoor een toestand van apathie ontstaat is geen wonder. Wel een wonder is het, dat uit al die kapotgerameide wrakken van huizen een vroolijk gezicht naar de wijde Brabantsche lucht en over de glooiing van het Limburgsche land kijkt. Wan neer deze menschen hun optimisme tegen den nood in kunnen dragen, wanneer zij hun schamelheid verbergen achter een vroolijke lach, zouden wij Nederlanders benoorden de rivieren dan niet ons steentje bijdragen om deze schamelheid in een menschwaardig bestaan te ver anderen? Hr. Ms. Banckert naar de Oost Hr. Ms. torpedobootjager Banckert onder bevel van luitenant ter zee I. G. Koudijs vertrekt heden van Rotterdam naar Indië. De bevelhebber der zee strijdkrachten, luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich zou voor het vertrek schip en bemanning inspecteeren. Ook de commandant Zeemacht Nederland zal bij het vertrek aanwezig zijn. Weer krijgsgevangenen met vacantie Deze week is weer een 100-tal Duit- sche krijgsgevangenen uit IJmuiden met het s.s. Mira naar Hamburg ver trokken om met eenige dagen vacantie naar de Heimat te gaan. De krijgsge vangenen gingen aan den touristenstei- ger aan boord. Schepen in zgn. „geveegde gebieden" op mijnen geloopen Naar wij in Norges Handels og Sjö- fartslidende lezen is voor de derde maal. in de omgeving van Kögebuk- ten een schip op een mijn geloopen. De eerste maal overkwam dit aan het Deensche s.s. „Esbjerg", daaraan aan het Zweedsche s.s. „Hugo"' en thans aan het Deensche stoomschip „Marian ne", welk vaartuig in 1924 was ge bouwd en 1239 bruto ton groot was. Het verongelukken van deze vaar tuigen heeft vooral in scheepvaartkrin gen groot opzien gebaard, daar dit is geschied in vaarwater, dat als „mijnen- vrij", was gegarandeerd. De gezamenlijlce scheepvaartautori teiten zullen nu in verband hiermede nieuwe stappen namen, dat elk vaarwa ter, dat als mijnenvrij wordt gesigna leerd, ook werkelijk vrij van mijnen is. Clandestien tabak ingevoerd Douanebeambten hebben aan de Vis- schershaven een man aangehouden, die in het bezit was van drie blikken tabak. Er werd proces-verbaal opgemaakt we gens frauduleus invoer van deze tabak. tegen Santpoortschen N.S.B.-Despoot Zoowel tijdens de zitting voor het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam van Vrijdagmorgen als tijdens de bezettings jaren in Santpoort deed de 56-jarige Sant- poortsche uitgever J. P. K. het voorkomen alsof hij Santpoorts grootste philantroop was. In werkelijkheid zou deze blokleider der NSB en leider van Winterhulp in Santpoort steeds zijn uiterste best hebben gedaan ondergedoken jongens en andere arbeidskrachten, die naar zijn meening naar Duitschland gestuurd moesten wor den, uit het dorp te doen verdwijnen door het schrijven van brieven, waarin hij hun namen en adressen, opgaf, o.m. aan den later uit den weggeruimderi Velsen- schen inspecteur van politie Hitman. Ook aan den anti-Duitsch gezinden toenmaligen burgemeester Kwint heeft hij in 1941 een dergelijken brief gezon den. Hierin vermeldde hij een groep van personen, die aan den Bloemendaalschen weg woonden en die „een hetze voerden tegen de Nationaal-Socialirrten. Hieraan moet een einde komen. Met Nat.-Soc. groet, Houzee" De thans op vrije voeten zijnde ex-be- ambte van het arbeidsbureau te Velsen, B. L., die volgens een anderen arbeids bemiddelaar van het bureau met K. sa menwerkte, de portier B. en de vroegere oolitie-agent A. F. J., allen hadden voor den P.O.D. verklaringen afgelegd, waar van zij zich thans in het bijzijn van K. niet meer voor konden stellen ze te heb ben geuit. De laatste in het bijzonder wekte den indruk alsof hij de waarheid wilde verbloemen, tengevolge waarvan de president den griffier verzocht een ver zoek tot den Haarlemschen Officier van Justitie te richten om tegen J. een ver volging wegens meineed in te stellen. Nadat J. zich daarop plotseling herin nerde, dat de verdachte toch wel eens bij hem kwam op het politiebureau, zeide verd. ter verduidelijking: „Er was nergens meer telefoon in Santpoort en dus ging lk op het politiebureau wel eens opbel len, b.v. naar het Gewestelijk Arbeids bureau in Haarlem". „Wat had u daarmede te bêspreken?" vroeg de advocaat-fiscaal. K. Aarzelde en zei toen, dat hij zich ver giste. Een despootje. Een coliega-NSB-er had verklaard, dat K. in feite als burgemeester van Sant poort optrad, hoewel van der Weide deze functie in feite bekleedde. K. motiveerde deze gedragslijn door te zeggen, dat hij v. d. W. niet in staat achtte zijn werk naar behooren te vervullen. In zijn requisitoir noemde mr. Besier de toenmalige Velsensche recherche het verlengstuk" van de SD uit Haarlem. K. was daar kind aan huis en wendde zich ook steeds tot den directeur van het Ar beidsbureau, den NSB-er Otterheide. Verdachte heeft zich schuldig gemaakt aan uitermate ernstig verraad, al heeft dit voor de betrokkenen door omstandig heden buiten de verantwoordelijkheid van K., geen ernstige gevolgen gehad. Hij eischte 10 jaar gevangenisstraf met ont zetting uit de beide kiesrechten en alle openbare ambten voor het leven. Uit spraak op 5 Juli a.s. Nummering der lijsten Het Hoofdstembureau der ge meente Velsen hield hedenochtend een zitting voor het vaststellen van de nummering der candidatenlijsten voor de Gemeenteraadsverkiezingen. De uitslag was: 1. Christelijk-Historische Unie 2. CPN De Waarheid 3. Katholieke Volkspartij 4. Partij van den Arbeid 5. Anti-Revolutionaire Kiesver- eeniging 6. Partij van de Vrijheid Viering van den Koninginnedag T. ,een onlangs in het gebouw vaa Volksherstel aan den Zeeweg te Drie- mus gehouden bijeenkomst van d« Commissie Coördinatie Volksfeesten met de besturen van verschillende buurtvereenigingen in deze gemeente werden plannen besproken over het or- ga niseeren van feestelijkheden op Ko ninginnedag. Een interessant plan kwam naar vo ren uit den boezem van de Vereeniging tot het houden van Nationale dagen in Santpoort, nl. het vertoonen van een openluchtspel op het terrein van de Ruïne van Brederode. waartoe de bur gemeester als slotvoogd reeds zijn toe stemming zou hebben gegeven. De kos ten werden geraamd op f 3500 inclusief en op f 1500 exclusief kosten van re clame. Verschillende bezwaren tegen dit plan werden geopperd, eensdeels om de hoo- ge kosten, anderdeels om den grooten afstand voor eventueele bezoekers uit IJmuiden en Velsen-Noord. Uit mede- deelingen van den afgevaardigde van de Oranje\ ereeniging te Velsen-Noord bleek, dat men voor dit deel reeds een voorloopig programma had samenge steld, bestaande uit 's morgens kinder feest, 's middags volksspelen, 's avonds een voetbalwedstrijd met in de pauze athletiek en zoo mogelijk tot besluit een vuurwerk. Nog andere denkbeelden werden naar voren gebracht, onder meer het afste ken van een vuurwerk met medewer king van de brandweer. Tenslotte werd besloten, een commis sie samen te stellen, die zoo spoedig mogelijk plannen zal beramen. In een op Maandag 1 Juli a.s. te houden ver gadering zullen deze plannen besproken worden. 25-3arig jubileum bij de Douane De heer J. J. Botvliet herdacht giste ren den dag dat hij voor 25 jaar als ambtenaar bij „Invoerrechten en Ac cijnzen" in dienst trad. De jubilaris werd op het kantoor aan het Sluisplein door chef en collega's ge huldigd. De heer G. Ket, verificateur, sprak den jubilaris ook namens het per soneel toe. Hij memoreerde hoe de heer Botvliet altijd zoowel bij collega's als bij het publiek een goeden naam had. Na de bevrijding heeft de jubilaris zijn werk weer met enthousiasme opgevat. „Wij hopen", aldus besloot de heer Ket zijn speech, „nog vele jaren in denzelf den prettigen geest met u te kunnen samenwerken". De heer J. Bink sprak eenige waar- deerende woorden namens de Vereenig- de Scheepsagenturen. Hierna bood men een schemerlamp en een penteekening aan namens het personeel en een bloem stuk pam ens de Vereenigde Scheeps agenturen. De heer Botvliet dankte voor al deze huldeblijken. Prins Bernhard in Londen Prins Bernhard is Vrijdag te Londen aan gekomen. Tijdens zijn verblijf in Engels nd zal hij een parade van de Nederlandsche troepen afnemen, die daar in garnizoen zijn. Burgemeester van Arnhem Naar het ANP verneemt is met ingang van 26 Juni benoemd tot Burgemeester van Arnhem de heer C. G. Matser, sedert 9 Mei 1945 waarnemend burgemeester. Tevoren was hij wethouder dier gemeente. De wapenstilstand van vijftien dagen in de gevechten tusschen de nationalistische en communistische troepen in China, die van daag zou afloopen. is met acht dagen ver lengd. HONDEN EN KATTENBROOD n. ENGELHART en ZN., Breestraat 144, Beverwijk. Marktbericht van Vrijdag De aanvoer bedroeg heden 144175 kg„ waaronder 37900 kg. schelvisch, 29025 kg. kabeljauw. 7900 kg. wijting. 3000 kg. poon tjes. 44300 kg. schol. 6620 kg. tarbot en griet, 1785 kg. muilen, 1920 kg. schar, 440 kg. tong. schar enz. De trawlers besomden f 21.440. Verdere besommingen Zweedsche kotters: L.L. 703 f 4760 G.G. 472 f 4502 Logger: KW 159 f 14.509. Kustvlsschers IJM 215 f 286. 202 f 418. KW 77 f 3823, WR 116 f 29. HA 89 f 42. 96 I 86. 4 f 67. BK 57 f 172, 20 f 299. 25 f 99. 1 f 339. 16 f 11, 46 f 241. YE 7 f 284, UK 43 f 372, 174 f 317. 45 f 1710. 36 f 1244 75 f 266. 190 f 266, 85 i 384. 184 I 323, 93 f 217, 282 f 384 53 836, 76 f 1864, VL 44 f 1609. 1 1775. 86 f 366. 234 f 150, 162 f 2737, 9 f 51. 66 f 99. 51 f 425. 91 t 1804. 126 I 1760. 61 t 399 121 f 898. 243 t 1003, 64 f 678, 141 f 1004, 185 1 370. i Net meisje, uit Drente. 22 jaar. zoekt betrekking als HULP IN DE HUISHOUDING voor dag en nacht. Op goede behandeling en kost- zal meer gelet worden dan op hoog loon Liefst IJm.-O. Brieven L 60r Net meisje b. z. a. als WIN KELJUFFROUW, gen. in de huish. te helpen. Trompstr. IJmuiden-O. RUILEN: 2 n. ontb. 1. voor wol of flanel. Hyacinthenstr. 34, Santpoort (D.) RUILEN: damesturnpak en turnschoenen m. 38 voor luiers iJmuiderstraat 76, IJm.-O. RUILEN: Huis omg. stat. Velsen met tuin voor Huis met kamer, keuken, omg. Nieuw IJm. Br. L 604. Prima MEISJESRIJWIEL m. beste banden te ruilen voor radiotoestel of te koop. Wijk a. Zeeerweg 52, IJm.-0. RUILEN: k. schoenen m. 32 voor m. 21 of 22. Schouten. D. Harto£hdw.6ir. 10, IJm. KUILEN: woning Merellaan voor woning Wijk a. Zeeërweg, Kenn.laan, J. P, Coenstr. of omg. Br, L 602. Gevonden: een AUTOPED. Tegen advertentiekosten terug te bekomen K. Wilhelmina- kade 49. IJmuiden. Te koop: 1 pr. MEISJESSCHOENEN m. 37-38 of te ruilen voor d&messch. m. 40, Tevens kort jasje te koop. leeft. 12-13 J, Vel6erduinweg no. 197a. TE KOOP: 1 p. nieuwe bruine Damesschoenen m. 4f Stationsweg 87. Na 5 uur. Te koop: z. g. a. n. MEIS- JESMANTEL, tusschen 12-14 jaar. Huygenstraat 11. Te koop: KINDERWAGEN, kap stuk. W. Barendszstraat 11 IJmuiden-O. TE KOOP: ganglamp, eenige keukenlampen, gaskacheltje, kachels, 3 stk, markiezen 1.02 M. br„ trapje, v. Tuyllweg 26, Velsen. Te koop: LIEF HONDJE, electr. windmolen voor etala ge en verstelnoaiwerk gevr. ook aan huis. R. Claaszenstr. 18, IJmuiden-O. Te koop: zwart o. kwr. HEE- RENPAK, kl. "m. voor bejaard persoon. Kortenaerstr. 19. Na 5 uur. Te koop: 2 gedr. J. COS- TUI MS, Ut. 16-18 j. Nachte gaallaan 19, IJm. O, Te koop: JONGE HENNEN witte legh. en Red. Isl. 3 ra, Te bevr, Willebrordstr, 8, IJro.- Oost. TE KOOP: pl.m. 20 M. tuin slang, Jaarsma vulkachel, een kroon, een ganglamp, een bad- geyser, twee stoelen, 's Avonds na 6 uur. Zeeweg 297. IJm.-O. TE KOOP: lange leeren da- mesjas f 80. damesfiets f 50, J. de Graaf, Casembrootstraat 30, IJm.-O. TE KOOP: 4 stoelen en 2 armstoelen en haardkachel. Schultstr. 11, Santpoort Stat. Wie ruilt mijn SCHRIJF BUREAU voor dressoir of buf fet. G, Hoogeboom, IJmuider- straatweg 72. IJm.-O. TE KOOP: d. br. meisjes- schoenen m. 37. Rullen: Wan delwagentje voor wol of lap v. japon. v. d. Voudellaan 43, Driehuls. Te koop: zeer goed spelend ACCU RADIOTOESTEL goh. compl. 's Av. na 6 u. De Ruy- terstraat 63, IJm.-O. TE KOOP: 2 pers. kano iet peddels, huishoudtrap 10 tre den, waschtafeltje, kinder a- gen, staande luiermand, s ïl- zuiger. (defect) Kerkerinkh in 72, Santpoort-Dorp. TE KOOP: nieuwe flng. bul ten- en binnenband I'xl 3/4 voor tandem. Te bev.\7ille» brordstraat 25, IJm.-O.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 7