ÏJmuider Courant Frankrijk heeft een Regeering Bommen en Gassen Voorwaardelijke straf tegen Kief «Oc No. ISSftl Bureaux: Kenaemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert, Peereboom Moandxtg 24 Juni tftltl Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. SINDS bijna een jaar wordt de wereld bezig gehouden met de atoombom, die ■den oorlog heeft beëindigd en het tot stand komen van den vrede belet. Terwijl de regeeringen twisten over de vraag, hoe men de bom onschadelijk zal maken en daarmee van het nieuwe Groote Wan trouwen bevrijd raken, komt de verdachte Speer te Neurenberg naar voren en herin nert zijn rechters en de menschheid er aan, dat de Bom een voorganger had. Die voorganger was Gifgas, gebezigd in den eersten Wereldoorlog, in den Spaanschen burgeroorlog en in den Italiaanseh-Abes- sijnschen oorlog, maar buiten werking ge laten in Wereldoorlog II. Dat had nie mand verwacht, maar het is zoo geloopen, ofschoon het gas steeds doodender werd door den toegewijden arbeid van uitvin ders en technici. Speer heeft nu onthuld, dat drie Duitsche fabrieken tot eind 1944 met volle kracht hebben gewerkt aan de productie van twee nieuwe gifgassen, waartegen geen masker bestand zou zijn geweest. Er werden proeven mee genomen, waarbij een verschrikkelijke uitwerking werd vastgesteld. Op wie die proeven wer den gedaan, zei de verdachte niet, maar dat zal hem nog wel gevraagd worden. In den herfst van 1944 wilden Goebbels en Ley tot eiken prijs den oorlog voortzetten en bespraken daarbij het gebruik van de nieuwe gassen. Speer wou de productie stopzetten omdat hij „bestanddeelen van de gassen voor de vliegtuig-productie noodig had", maar Hitier wilde ermee doorgaan. Toch wist Speer de productie te besnoeien. Militaire kringen waren tegen den gas- oorlog, omdat door de geallieerde over macht in de lucht de Duitsche steden het ergst te lijden zouden hebben. Enfin, het gebeurde tenslotte niet. Dit is een belangwekkende verklaring. Zij is leerzaam voor menschen, die achter docht of tenminste ongeloof jegens alle idealisme hebben. Hier zien zij weer eens op treffende wijze den gedachtengang weergegeven van een beleid, dat van ieder idealisme gespeend is. Tot zulke gedach- tenwisselingen zijn de lieden gekomen, die het volstrekt over boord hadden ge zet. Dat zij geen gifgas gebruikten was tenslotte alleen te danken aan de over weging, dat het voor hen zelf het ge vaarlijkst zou zijn. Velen van ons hebben dat motief tijdens den oorlog veronder- steld. De verdachte Speer bevestigt het nu. Er zijn evenwel meer gevolgtrekkingen te maken. Bijvoorbeeld deze: die Duitsche fabrieken moeten dus een groot aantal gasbommen of andere preparaten, gevuld met de twee nieuwe gassen met de ver schrikkelijke uitwerking, gemaakt hebben. Waar is die voorraad nu? Hebben de ge allieerden hem in beslag genomen of zit alles nog ergens ondergronds verstopt? Gaat men verder met onderzoekingen op dit gebied? Zal men ze voortzetten tot er iets zoo ergs uit de bus komt. dat na de atoomdeskundigen ook de gasdeskundigen met een staking gaan dreigen, als de we reld niet tegen hun eigen arbeid beveiligd wordt? En hoe erg moet het wel zijn eer het zoover komt? Want vanzelf komt men tot de volgende conclusie uit de verklaringen van Speer: Het helpt volstrekt niet om de mensch heid alleen tegen de atoombom te bevei ligen. want het gifgas is er ook nog. Dat het niet in Wereldoorlog II gebruikt is bewijst geenszins, dat het in een lateren oorlog niet in aanmerking zou komen. Het gebruik in den Spaanschen burgeroorlog en in den oorlog in Abessinië heeft wel bewezen, dat er slechts één tegenpartij behoeft te zijn, die niet genoeg vlieg tuigen heeft om een gewetenloos bewind ertoe te brengen, het te bezigen. En het moet sinds de dagen van Guernica en Addis Abeba, dank zij den „vooruitgang", weer geweldig „verbeterd" zijn. Het is waar dat de geallieerden in den tweeden Wereldoorlog geen gas gebruikt hebben, ook niet toen zij de overmacht in de lucht verworven haden. Ook dit bewijst even wel niet dat anderen in de toekomst er niet toe zouden komen, het wel te doen Het doel van dit betoog is niet. alarm te wekken. Het zal ook geen alarm ver oorzaken. want de mensch is aan zulke dingen gewend geraakt. Men leeft verdel en tracht er iets goeds van te maken. Sommigen pogen dat niet. maar die heb ben ongelijk. In het algemeen zijn wij in de stemming geraakt van die dorpsbe woners, die op de helling van een soms- vuurspuwenden berg leven. De nacht kan komen, waarin een stroom gloeiende lava hen meesleurt, den dood in. Maar die nacht kan ook uitblijven. De overleven den van de vorige ramp hebben zich im mers weer in hetzelfde dorp gevestigd, na het te hebben opgebouwd. Dit alles neemt niet weg, dat het goed is te weten hoe de zaken er werkelijk voorstaan. De dorpsbewoners op de hel ling van den vuurspuwenden berg zorgen daar ook voor. Zij trachten de kansen te berekenen en zich zoo goed mogelijk te beveiligen, Daarom moeten wij begrijpen, dat niet alleen de atoombom onder inter nationale controle dient gesteld te wor den. Wij dienen zelfs te begrijpen, dat organisatie van de internationale rechts orde een zaak is die ons allen direct raakt en dat als menschen daarvoor ijveren zij onzen steun verdienenal nemen wü zelf maar een bescheiden positie in en al kunnen wij dien steun alleen verleenen door lid van een vereeniging te worden, bijeenkomsten te bezoeken en onze mee- Nieuwe coalitie der drie groote partijen Bidault houdt Buitenlandsche Zaken Zooals verwacht werd hebben de Fran- sche communisten tenslotte toegestemd in een samenwerking met de IVIRP en de socialisten tot vorming van een nieuwe regeering. Zaterdagavond maakte de com munistische partij bekend, dat zij besloten had tot een coalitie-rêgeering onder Geórges Bidault toe te treden. Maandag ochtend werd te Parys officieel mede gedeeld, dat Bidault een nieuwe regeering had gevormd, beslaande uit acht leden van de MRP, zeven communisten en zes socialisten. Bidault heeft hel ministerie van Buitenlandsche Zaken en Voorlichting naast zijn functie als minister-president. De portefeuilles zijn als volgt verdeeld: Minister-president en minister van Buitenlandsche Zaken en Voorlichting: George Bidault. Vice-presidenten: Maurice Thorez (communistisch leider) en Felix Go u-in (socialist, ex-premier). Ministers van Staat: Francisque Gay (MRP) en Alexander Varenne (Verzetsraad). Minis ter van Financiën: Edouard Depreux (so cialist). Minister van Justitie: P. Henri Teitgen (MPR). Minister van Bewapening: Charles Tillon (communist). Minister van Landbouw: Tanguy Pringent (socialist). Minister van Induslrieele Productie: Mar cel Paul (communist). Minister van Na tionale Opvoeding: Edmond Naegelen (socialist). Minister van Publieke Werken en Vervoer: Jules Moch (socialist). Minis ter van Koloniën: Marius Moutet (socia list). Minister van Bevolking: Robert Pringent (MRP). Minister van Posterijen: Jean Letourneau (MRP). Minister van Arbeid: Ambroise Croizat (communist). Minister van Openbare Gezondheid: René Arthaud (communist). Minister van Oor logsslachtoffers: Laurent Casanova (com munis::). Minister van Gewapende Mach ten: Edmond Michelet (MRP). Minister van Nationale Economie: Frangois de Menthon (MRP). Minister van Wederop bouw: Frangois Billout (communist). Een minister van Voedselvoorziening moet nog worden aangewezen. Algcmeene loonsverhooging. De socialisten hebben in deelneming aan de regeering toegestemd op de volgende voorwaarden: ratificatie van Leon Blum's te Washington gesloten overeenkomst, het houden van de eerstvolgende verkie zingen op 15 October aanstaande, bespoe diging van het opstellen van een grond wet en regeling van de kwestie der loo- nen bij voorkoming van prijsstijging. ,,I»an liever de lucht In!" dacht deze jonge duif, toen zij voor de keuze gesteld werd, haar vlieg- en rccherehecapacltei- ten te tooncn of voor straf een week lang tweede soort vogelzaad te moeten eten. Zij was een van de 2000 jonge duiven van de Haarleinsehc afdeeüng van den Nieuwen Ned. Algem. Bond van Postduivenhoudcrs. die van Hillegom uit liaar eerste vlucht maakten. Ver scheidene vogels stammen van Kngclsehe oorlogspostduiven of uit een .rgemengd huwelijk". ning te geven ten voordeele van hen. die geen gewetenloozen zijn maar een ideaal hebben. Alleen de menschen die een ideaal hebben brengen de wereld vooruit. De wereldgeschiedenis heeft dat over vloedig bewezen. R- P* Bidault heeft in beginsel den eisch der communisten tot een onmiddellijke algemeene verhooging van salarissen en pensioenen aanvaard. De communisten hadden hun deelneming aan het kabinet afhankelijk gesteld van het aanvaarden van dezen eisch. In zijn schrijven tot de communistische partij verklaarde Bidault dat de eerste taak van de nieuwe regeering zou zijn het bijeenroepen van een economische conferentie, die het geheele probleem van ioonen en prijzen aan een onderzoek zal onderwerpen. Hij zegde tevens toe dat de nieuwe regeering een algemeene loons verhooging toe zal staan, doch hij legde zich niet vast ten aanzien van de male waarin deze salarisverhooging zou plaats vinden. Parijsche conferentie krijgt meer tempo Balkanverdragen Vrijdag beëindigd De besprekingen van de ministers van Buitenlandsche Zaken v/aren Zaterdag middag beperkt tot formeele aangelegen heden. Men had het voornemen gehad de Italiaansch-Oostenrijksche grens en de Italiaansche vloot te behandelen, doch het bleek, dat de rapporten over deze onderwerpen nog niet gereed waren, zoo dat de discussie over deze onderwerpen eenigen tijd werd uitgesteld. Men is niet tot overeenstemming kun nen komen ten aanzien van het vaststel len van een datum voor de vredesconfe rentie. Molotof zeide, dat hij dezen datum niet kon bespreken voor de conferentie haar onderzoek van de vredesverdragen en met Italië, Hongarije, Bulgarije, Roe menië en Finland had beëindigd. Bevin stelde voor, het vaststellen van een datum voor een week uit te stellen, en hij wees er op, dat men de vredes conferentie niet tot in het oneindige kan uitstellen. „Indien wij niet tot overeen stemming kunnen komen, moeten wij dit eerlijk toegeven en om hulp van buitenaf vragen". Ook het voorstel van Byrnes om de uitnoodigingen onmiddellijk te verzenden kon in de oogen der ministers geen ge nade vinden. Eerder in de besprekingen had Bevin voorgesteld het vraagstuk, van de sou- vereiniteit over de Dodekanesos (vroe ger Italiaansch, thans door Griekenland opgeëischt) te bespreken, doch Molotof deelde mede, dat hij meer tijd noodig had om een aanvaardbare formule te vinden. Byrnes stelde voor, zoo spoedig moge lijk te trachten tot overeenstemming te komen. „Zooals het nu gaat", aldus Byr nes, „is het niet waarschijnlijk dat wij voor September 1947 tot overeenstemming komen". Bevin stelde daarop voor, dat Vrydag aanstaande de besprekingen over de vredesverdragen met de Balkanlanden beëindigd zullen moeten zyn. De plaats vervangers van de ministers zullen op nieuw een agenda opstellen en de mi nisters zullen voortaan tweemaal daags bijeenkomen. Deze voorstellen werden aanvaard. De ministers zullen Maandagmorgen om half twaalf weer bijeenkomen. Het woord is aan. La Rochefoucauld: Fouten zijn altijd vergefe lijk als men de kracht heeft, ze te bekennen. Nederlandsche Ministers confereerden in Londen Zaterdag hebben de ministers dr. Beel, Drees en Van Royen te Londen bespre kingen gevoerd met dr. Van Kleffens, terwijl ook de Nederlandsche ambassa deur te Parijs, jhr. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer, aldaar verwacht zou worden. Gelijk men weet bevonden zich dien dag ook Prins Bernhard en zijn ad judant in de Britsche hoofdstad. Het ANP meldde hierover hedenmorgen het volgende; De Nederlandsche ministers, die ge durende het weekend besprekingen lo Londen hebben gevoerd zijn Zondagmid dag per vliegtuig naar Nederland terug gekeerd. Nader vernemen wij, dat de ministers Drees, Beel en Van Royen te Londen een ontmoeting hebben gehad met mr. E. N. van Kleffens, minister zonder portefeuille en vertegenwoordiger van Nederland in den Veiligheidsraad, en jhr. mr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, den N.e- derlandschen ambassadeur te Parijs. De Nederlandsche ambassadeur te Londen, jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Ver- duynen was bij deze ontmoeting aanwezig. Óver den aard van de besprekingen is niets bekend. Wel kan echter gezegd worden, dat de ministers geen contact de Engelsche regeering hebben ge had. In en om 's lands vergaderzaal (Van onzen parlementairen redacteur). Donderdag 27 dezer komt de Tweede Kamer bijeen. Het desbetreffende besluit, ook wat de samenstelling van de agenda betreft, is blijkbaar pas gevallen, nadat voorzitter v. Schaik een onderhoud heeft gehad iret den formateur. Het ging er om, of wellicht dien datum het nieuwe Kabi net. al in elkaar zou zitten of dat de bij eenkomst nog onder het demissionaire bewind zou geschieden. Dat dit laatste het geval is, mag men nu wel als vast staand aannemen. Zelfs indien a.s. Don derdag vast zou staan, wie er van den nieuwen ploeg deel zullen uitmaken, is het hoogst onwaarschijnlijk, dat er boven_ dien voldoende gelegenheid zal zijn ge weest om het Regeeringsprogramma in een Ministerraad definitief te doen vast stellen. In 'elk geval is de rondgezonden Kamer-agenda aldus ingericht, dat er van het uitspreken van een Regeerings- verklaring op den 27sten nog niets schijnt te komen. De kans, dat begin Juli een en ander gereed zal zijn is echter groot en het ligt voor de hand. dat de nieuwe Re geering van haar kant wel bereid zal zijn. in een bijeenkomst van de Kamer den volke kond te doen omtrent haar pro gramma. Dit is een eisch van wellevend heid niet alleen tegenover de Staten- Generaal, maar ook van een juiste toe passing van de meer dan ooit weer te eerbiedigen staatsrechtelijke beginselen, die de betrekkingen tusschen Kabinet en Volksvertegenwoordiging in een land als het onze hooren te beheerschen. Buitenlandsche verlooofden van Ameri kaans che soldaten zullen als bezoekers in de Ver. Staten mogen binnenreizen voor een verblijf van drie maanden, na afloop van welke termijn zij weer moeien vertrekken, tenzij intusschen een huwelijk heeft plaats gehad. „Terug naar juiste rechterlijke verhoudingen Tegen den Amsterdamschen P.R.A.- rechercheur Kief eïschte de Officier van Justitie van de rechtbank te Breda, die opzettelijke wederrechtelijke vryheids- berooving bewezen achtte, een jaar ge vangenisstraf voorwaardelijk en ontzeg ging van het recht om gedurende 5 jaar een ambt by de politic te bekleeden. Verd. heeft den bewuste Jansen uit Tilburg vastgehouden om hem onder pressie iets te laten getuigen. Iloewel hij de zaak zeer ernstig vond, hield de Offi cier bij zijn eisch rekening met: het: voor Kief verzachtende feit, dat deze bij zijn optreden den steun had van hooge auto riteiten. Aan het einde van de zitting ge lastte de rechtbank Kiefs onmiddellijke invrijheidstelling. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de verslaggever Ten Kate, die aan den speur tocht heeft deelgenomen, zich vóór den inval bij Jansen bij dezen had vervoegd in een blauw-zwart hemd, waarbij hij het liet voorkomen, alsof hij actief üd was van Nationaal front en papier wist te krijgen voor Nationaal Front-propaganda. De bedoeling was. via Jansen achter de verblijfplaats van Arnold Meyer te komen. De president laakte deze werkwijze als een. Gestapo-methode. Jansen, die als ge tuige verschenen was, vertelde, hoe hij even buiten Tilburg geboeid naar den spoordijk was gebracht, waar Kief met een pistool in den aanslag zeide: „Nu krijg je nog vijf minuten voor het laatste gebed". Getuige was bereid geweest, het adres van Meyer te zeggen, maar dit was hem onbekend. In Breda had het gezel schap volgens Jansen getelefoneerd met een zekeren „Koos". Kief ontkende wat Jansen zeide over het gebeurde bij den spoordijk en de Officier van Justitie achtte de bedreiging niet bewezen. In zyn requisitoir zeide de Officier: „Deze zaak is daarom zoo belangrijk» omdat den laatsten tyd zooveel opzettelijk wederrechtelijke vryheidsberoovingen gepleegd zijn. Wc moeten terug naar do juiste rechterlijke verhoudingen en op treden tegen willekeurige arrestaties. Het O.M. treedt op voor de bescherming van den 'rechtsstaat. Dat is noodzakelijk".

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1