Bureaucratie Trawlers houdt Vischexport naar Frankrijk tegen Volgens de tusschen ons land en Frank rijk afgesloten handelsovereenkomst zal in het tijdvak 1 Juli30 September een hoeveelheid visch ter waarde van 25 mil- iioen francs naar Frankrijk mogen wor den uitgevoerd. Men zou met dezen uitvoer dus op 1 Juiï a.s. kunnen beginnen en de weder- zijdscbe handelsrelaties hebben dienover eenkomstig de noodige maatregelen geno men. Er is echter in ons land nog zooiets als bureaucratie en deze heeft verorde- neerd, dat de uitvoer moet geschieden via de Stichting Export", met welk in stituut de Fransche regeering 'echter niets te maken wil hebben. De Fransche regee ring wijst de invoervergunningen toe aan de bona-fide invoerders en deze op hun De Holland-Amerikalijn in Oorlogstijd In een voorloopig verslag heeft ook de directie van de Holland-Amerikalijn den gang van zaken in de oorlogsjaren ge schetst. Het verslag behelst allereerst een lijst van de slachtoffers en memoreert dan, hoe op 14 Mei 1940 de zetel naar Curagao werd overgebracht. Op 6 Juni 31. 'kwam de maatschappij officieel weer uit Curacao in Rotterdam terug. Bij de invasie der Duitsöhers 10 Mei 1940 vielen de Statendam, Veendam, Boschdijk, Damsterdijk, Drechtdijk en Dinteldijk in handen der Duitschers. De Statendam en de Boschdijk werden door brand vernield, de Dinteldijk werd bij Maassluis tot zinken gebracht, evenals de in aanbouw zijnde Zuiderdam. De Westerdam werd ernstig door luchtaan vallen beschadigd maar kon worden af gebouwd. De schepen, die buitengaats waren, werden in bareboat-charter aan de Britsche regeering afgestaan, behalve de Noordam, Zaandam, Sommelsdijk en Sloterdijk, die in eigen exploitatie op Java-New-York gingen varen. Na Pearl Harbour gingen ook deze schepen in geallieerden dienst over. Ver loren gingen de Bilderdijk, Beemsterdijk, Pennland, Maasdam, Breedijlc en Zaan dam. In Mei 1940 ging het grootste gedeelte van de loodsen aan de Wiihelmïnakade verloren; in 1944 werden de loodsen aan de Rijnhaven verwoest. Aan den herbouw wordt hard gewerkt. De Nieuw Amsterdam, Noordam en Veendam worden momenteel gerestau reerd. Over de aanvulling van de vloot, die thans uit vijf passagiersschepen en zeven vrachtschepen bestaat, zijn aanvragen in gediend. P.R.A.-reckerclieurs in het ongelijk gesteld In kort geding heeft de president der arrondissementsrechtbank te Amsterdam xnr. C. W. Thöne. hedenmorgen den eisch, die de PRA-rechercheurs v. d. Voort, Haak en Maas uit Veisen. Kuntkes en Baant uit Amsterdam en Fischer van het beheersin stituut te Veisen hadden Ingediend tegen een Nederlandsch weekblad dat publicaties had gedaan waarin genoemden van colla boratie werden beschuldigd, afgewezen, en de elschers veroordeeld tot betaling van dt kosten van het geding. maakten een recordweek De vischaanvoer door stoomtrawlers bereikte de vorige week een record hoogte sedert de bevrijding. Eiken dag waren er één of meer trawlers aan den afslag. Wanneer we de Java KW 159 ook onder de trawlers rekenen, kwamen er niet; minder dan 21 booten aan de markt, dat is het grootste deel van de varende vloot. Er was veel vraag naar visch en daardoor kon tot en met Vrijdag de maxi mumprijs gehandhaafd worden. Alleen Zaterdag, toen er 5000 kisten werden aan gevoerd, werden sommige soorten," die den maximumprijs niet konden bereiken, vrij over den afslag verkocht. Zooals men uit de in dit blad afgedrukte noteeringen kan zien, werden toch flinke prijzen voor de visch betaald. Nog Zweedsche kotters verwacht Naar wij vernemen, worden vóór 30 Juni nog een 16-tal Zweedsche kotters verwacht. Dan zal het toegestane kwan tum zijn aangevoerd. Marktbericht van Zaterdag De trawlers besomden f 67.173. Verdere besommingen: Motorloggers: KW 108 f 4211, KW 91 i 4808, KW 64 f 4608. Kustvisschers: 1JM 265 f 41, IJM 213 f 1435, IJM 239 f 77, IJM 264 f 623. IJM 343 f 600, IJM 207 404, IJM 202 f 191, IJ 215 f 339, KW 226 f 122, KW 160 f 1720, KW 228 f 1762, KW 135 f 411, KW 12 f 136, KW 199 f 322, KW 185 f 497, KW 190 f 86, KW 94 2489, UK 300 f 1669, UK 266 I 434, UK 52 f 500. UK 115 f 876, KW 34 f 1205 KW 169 f 590, KW 143 f 463, KW 194 f 499, KW 2 f 204. KW 215 f 254, KW 68 f 1554, KW 184 f 137, KW59 f 517, KW 172 f 552. UK 105 f f 485, UK 85 f 245. UK 119 f 499. UK 28 f 394, UK 77 f 448. ÉH 4 f 536, YE 7 f 106, TX 29 f 5006, EG 1 f 22, BR 25 f 72, VD 60 f 399, WR 116 f 91,ZV 3 1 13. beurt wenschen de visch te bestellen waar het hun goeddunkt. Het is met den uitvoer dus nog niet in kruiken en kannen. Van de uit te voeren quota zal 25 proc. uit fijne en 75 proc. uit grove visch be staan. Vischprijzen De op de vrije markt verkochte visch noteerde als volgt: Gr. schol f 31.50f 22, md. schol f 34.50 f 20.50, zetschol f 39f 23, kl. schol IT f 25, kl. kl. schol III f 15.50—f 13.50, kl. schol IV f 9.50f 5, schar II f 9, muilen f 10, tongschar f 31, rog f 6.65, tarbot II f 61.50f 49, tarbot III f 47f 42, tarbot IV f 25. Alles per 50 K.G. Tarbot I f 1.48—f 1.00, gr. tong f 1.74 f 1.50, mid. tong f 1.78f 1.50, kl. tong f 1.48—f 1.08, kl. tong I f 1.26, kl. tong II f 0.96, kl. tong III f 0.66—f 0.59. Alles per Kilogram. Nosr steeds te veel visch op Zaterdag Het heeft de aandacht getrokken, dat Zaterdag visch beneden de maximumprij zen werd verhandeld. Er waren sommige vischsoorten, zooals kleine tong, die ta melijk goedkoop verkocht werden. Hier geldt het spreekwoord: „Wie niet hooren wil moet voelen". Nog steeds hebben de aanvoerders niet begrepen, dat de han del des Zaterdags voor moeilijkheden komt te staan, wanneer de markt over voerd wordt en wanneer daarmee door de reeders of schippers geen rekening wordt gehouden, kan het niet anders of dit moet zijn terugslag op de prijzen hebben, hetgeen dan ook Zaterdag geschiedde. De situatie is thans zoo, dat de stem ming des Vrijdags bij normalen aanvoer flauw is en des Zaterdags bij normalen of grooten aanvoer kan zij bij warm weer van dien aard zijn dat er een in zinking van de markt ontstaat, die voor de aanvoerders catastrophale gevolgen zouden kunnen hebben. Stormvogels naar Kampen Stormvogels heeft een uitnoodiging ont vangen, om ïn Augustus deel te nemen aan het groote Kamper Sportparktour- nooi. Voor den winnaar is een schitte rende wisselprijs beschikbaar gesteld. D.C.IJ. -ers speelden simultaan in Zwolle Het lid van de Damclub IJmuiden T. Postma gaf op uitnoodiging van de Dam club Zwolle aldaar een simultaanseance voor 29 zeer geoefende spelers. Posima behaalde een mooi resultaat. De D.C.IJ.-er won 22 partijen, vijf ein digden remise en slechts twee werden verloren. Op een nog nader vast te stellen datum in Juli zullen op uitnoodiging van deze Zwolsche damclub de D.C.IJ.-ers Ligt- hart, Laros, Suijk. Dukel en Postma spe len tegen de vijf eerste borden van Zwolle. Marineteiitooristelling geopend Zaterdagmiddag is de marine-tentoon stelling, die gedurende drie weken te Am sterdam te bezichtigen zal zijn, officieel geopend door den bevelhebber der zee strijdkrachten, luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich. De admiraal inspecteerde de eerewacht van de Kon. Marine, die mei de marinekapel voor het gebouw aan het Damrak stond opgesteld. In tegenwoordigheid van talrijke ge- noodigden, heeft de admiraal de tentoon stelling geopend met een toespraak, waarin hij opmerkte, dat degenen, die tot de marine behooren, er trotsch op zijn, dat de goede traditie in den afgeloopen oorlog bewaard is gebleven, want dat al len alles hebben gegeven. Er is bij de marine vrijwel geen schip of het heeft bijzondere prestaties verricht als een voorbeeld van den vaderlandschen geest, die ons land groot gemaakt heeft en die ons opnieuw moet bezielen. Tijdens de oorlogsdagen van 1940 verloor de Kon. Marine gemiddeld zeven vaartuigen per dag en talrijke oorlogsschepen hebben van zich doen spreken. Ook de Marinevliegdienst heeft bijzondere prestaties geleverd. De mariniers hebben in Rotterdam als „zwarte duivels" en in Soerabaja als „witte duivels" gevochten De geschiedenis van dit alles moet nog geschreven worden, maar zij, die er bij betrokken zijn, zijn er trotsch op de ma ritieme tradities hooggehouden te hebben. Scheepvaart 22 Juni. Aangekomen: Oise van R'dam, Durward van Grangemouth, Bitrost van Stockholm, Rijstroom van Londen, North- gate van Tynemouth, Storck van Londen, City of Alma van Panama, Oosterkerk van Hernosand (voor Zaandam), Ring van R'dam. 22 Juni. Vertrokken: Pampas n. R'dam, Corsica n. Brugge. Zijpenberg n, Antwer pen, Marne n. Middelsbro, Badzo naar Goole, Starkenburg naar Manchester, La- renberg n. Las Palmas, Oise naar Parijs, Theseus n. Barry, Roelf n. Kopenhagen, Empire Splendour n. Liverpool. 23 Juni. Aangekomen: Alp van Goole, Empire Daffodil van Londen. 23 Juni. Vertrokken: Mercurius naar Karlstad, Boschfontein, naar Southampton Aanvoer pekelharing Alhier zijn binnen van de haringvis- scherij de IJM 283 met 439 kantjes van 5 schepen, KW 14 met 239 kantjes van 2 schepen. SANTPOORT Feestavond „Veisen" Door een commissie uit de leden van de voetbalvereeniging „Veisen" was In „Zomerlust" een feestavond georganiseerd waarvoor de medewerking was ingeroepen van een cabaret- en muziekgezelschap uit IJmuiden-Oost. Er heevschte, zooals we dat bij „Veisen" gewend zijn, een op gewekte stemming. Een attractie, welke de volle aandacht van de aanwezigen had, was de tombola, welke, dank zij de acti viteit van den heer Molenkamp, een keur van inderdaad begeerenswaardige prij zen bevatte. Deze avond werd tevens benut, om het tweede elftal der vereeniging, dat het kampioenschap zijner afdeeling behaald heeft, te huldigen. Zulks geschiedde bij monde van den heer P. P. Smit. BEVERWIJK Eind goed, al goed De avondvierdaagsche, die Woensdag avond onder hevige plensregens werd be gonnen, waardoor geen van de bijna 350 deelnemers zich liet afschrikken, kon de drie volgende avonden onder gunstige weersomstandigheden geloopen worden, zoodat dit wandelfestijn toch nog een succes is geworden. Vooral de laatste avond, de langste en zeker ook de inte ressantste toch heeft alle leed van den eersten doen vergeten. Opvallend was de groote belangstelling van de zijde van het publiek. Vele bewoners van dezen „tuin van Amsterdam" hebben de tippe laars en tippelaarsters hartelijk begroet. Aan het slot van den laatsten wandel tocht heeft de heer G. Krom namens het bestuur van den Noord-Hollandschen Wandelsportbond het bestuur van DEM dank gezegd voor de uitstekende organi satie. VELSEN Onderwijsvernieuwing In het kader der vernieuwing vindt morgen in het Rex-theater wederom een bijeenkomst van onderwijskrachten van het openbaar en bijzonder onderwijs plaats. Deze dag zal weer aan de prak tijk gewijd zijn. Als „docenten" treden op mej. Buys uit Haarlem en de heer Nijdam uit Nek. Vriendschappelijk voetbal Zaterdag, 29 Juni wordt in Van Gelder's Sportpark een vriendschappelijke voetbal, ontmoeting georganiseerd tusschen de derde klasser Kinheim en de vierde klas- ser WE uit Wijk aan Zee. Deze voetbaldag begint 's middags met een wedstrijd tusschen de adspiranten- elftallen van beide ploegen en daarna heeft een ontmoeting plaats tusschen de tweede elftallen. De wedstrijd Kinheim I versus WE I wordt des avonds te 7 uur gespeeld. Goed begin van V.V.B. De eerste promotie-wedstrijd, welke V.V.B. op het „Watervlief'-terrein tegen E.T.O. uit Hoofddorp om een plaats in de derde klasse speelde, gaf weinig moois te zien. Er ontwikkelde zich direct een gelijk opgaande strijd, waarbij speciaal de vlugge en gevaarlijke E.T.O.-midden voor opviel. Het was linksbinnen J. Dui- neveld, die na 10 minuten V.V.B. de lei ding gaf door een strak schot (10). Een schitterende doorbraak van den middenvoor van E.T.O., waarbij deze den bal van den spil kreeg toegespeeld, leidde tot een fraai doelpunt. (11). Nadat aan beide zijden enkele hoek schoppen op niets waren uitgeloopen, was het de rechtshalf van V.V.B. die uit een vrijen trap na een half uur spelen in eens scoorde. (21). Hoewel E.T.O nu meer op den aanval speelde, doch gebrek aan doortastendheid en schutters succes uitsloot, vergrootte V.V.B. den voorsprong uit een voorzet van rechts, welke Spruit benutte. (31). Na de hervatting kreeg E.T.O. wind achter en de Hoofddorpers ontplooiden uit een beter veldspel dan V.V.B. De Breesapers kwamen bijna niet meer aan den bal, doch dank zij de bekwame ver dediging van V.V.B. kon E.T.O. niet scoren. Het voordeel kwam echter bij een'snel- len uitval aan den anderen kant- Het spel was een half uur oud, toen Schenke, mooi naar binnen zwenkend, den E.T.O - doelman opnieuw passeerde. (41). E.T.O. gaf het niet op en zette stevig door. Voetbalmoeheid van alle spelers deed het spel als een nachtkaars uitflik- keren. Tenslotte trok de middenvoor van E.T.O. een hoogen bal van rechts in uiterst moeilijke positie half liggend op het doel en in den uitersten hoek vloog de bal in. (42). Poolscli incident in Edinburgh Verschillende Poolsche soldaten en Pool- sehe burgers zijn door de politie verwij derd van de tentoonstelling „Warschau in oorlog en vrede", welke gisteren te Edin- burg door den Poolschen ambassadeur werd geopend. Zij interumpeerden de toe spraken van den ambassadeur en de an dere sprekers. Dit geschiede vooral toen de Poolsche ambassadeur Henryk Stras burger aan het woord was. Er werd luid „Russische agent" en „hij vertegenwoor digt ons niet" geroepen. De Polen hielpen protesteeren op straat. Optimistisch geluid over den handel Amerika-Nederland Het hoofd van den Finaneieel-economi- sehen dienst van het Amerikaansche con sulaat-generaal mr. W B. Fitzgerald ver klaarde dezer dagen, dat de belemmerende bepalingen op den handel tusschen Ame rika en Nederland veroorzaakt worden door de schaarschte aan producten. Zoodra de Amerikaansche omschake ling van oorlogs- in vredesindustrie geheel voltooid is over eenige maan den zal het voor Nederland niet moeilijk zijn die goederen uit de Ver. Staten te betrekken, die het noodig heeft. Anderzijds verwachtte mr. Fitzgerald een goede toekomst voor den export van agrarische en industrieele producten naar "2 V. S. Ook de herleving van het Amerikaan sche tourisme zal Nederland belangrijke dollarbaten opleveren. De Ver. Staten, al dus besloot mr. Fitzgerald, weten zeer goed dat handel tweezijdig is en dat zij moeten importeeren teneinde te kunnen expor teeren. Candidaten Eerste Kamer 's-Gravenhage, 21 Juni. Ter provin ciale griffie van Zuidholland zijn heden ingediend de volgende lijsten van candi daten voor de Eerste Kamer der Staten- Generaal: A.R. partij: Prof. mr. A. Anema, Haar lem; J. Schipper, Utrecht; mr. P. E. Briet, Leiden; prof. dr. J. Severijn, Utrecht' mr. G, van Baren. Delft; prof. mr. A. J. Hellema, Amsterdam; jhr. mr. J. M. M. van Asch van Wijck, 's Hage; J. Wilschut, Rotterdam; dr. J. W. Note- boom, 's Hage. Staatk. Geref. Partij: J. W. van Houdt, Rijssen (O)., A. J. Schot, Middelburg. Party van de Vrijheid: prof. mr. A.N, Molenaar, Wassenaar; jhr. ir. A. C. O. van Lidt de Jeude, 's Hage; dr. S. E. B. Bierema, Usquert (Gr.); mr. J. Wilkens, 's Hage; mr. K. P. van der Mandele, Rot terdam; mr, W. H. Fockema Andreae, Rotterdam. Partij van den Arbeid: le lijst: J. in 'fc Veld, Zaandam; N. A. Donkersloot, Am sterdam; G. J. van Heuven Goedhart, Bus sum: J. le Poole, Noordwïjlc aan Zee; A. Kievit, Rotterdam' A. van der Goes ;eb. van der Plaats, Wassenaar; 2e lijst: van de Kieft, Bussum; J. L. Hoogland, Sint Anna Parochie; C. Hoogland, Sint Anna Parochie; C. Kleywegt, Nijmegen; H. J. Hofstra, Wassenaar; G. L. P. War burg, Groningen; F. J. Goedhart, Am sterdam; H. Ploeg Jr., Utrecht. Chr. Hist. Unie: dr. J. de Zwaan, Lei den: A. A. van Sandick, Amsterdam; mr. F. A. Nelemans, Rotterdam; N. Ko ren. Schiedam; C. D. van der Vijver, Rijnsburg; mr. dr. J. v. Bruggen, Heem stede; mr. W. F. Lichtenauer, Rotter dam: mr. W. H. Vermaas, Middelburg; W. Voerman, Leiden; W. Cnossen, Woer den. Communistische Partij: A. J. Koeje- mans, Amsterdam; J. H. Hermans, Vaals N. A. Mourer, Groningen; J. Branden burg, Amsterdam; J. van Santen, Am sterdam; W. Groeneweg, Utrecht; H. J. AverinkHaarlem, M. D. Proper, Haar lem; J. P. Schalker, Amsterdam; G. van Praag. 's-Hage. Kath. Volkspartij: J. A. J. Barge. Lei den: H. A. M. T. Kolfschoten, den Haag; Tj. de Jong. Bolsward; H. J. Kuiper, Maartensdijk; A. H. J. L. Fievez, den Haag. Bij de Provinciale Griffie van Noord- Holland te Haarlem zijn de volgende candidatenlijsten voor de Eerste Kamer ingediend: Chr. Hist. Unie: Mr. R. Pollema, Leeuwarden; jhr. F. J. E. v. Lennep; H. A. Jellema, Garijp; Jacs. Rustige, Amsterdam; H. Eyzelaar, Wolvega; mr. dr. M. Visser, Amsterdam; W. Nauta, Sneek; mr. dr. J. v. Bruggen, Heemstede. A. R. Partij: Prof. dr. R. H. Woltjer, Amsterdam; H, Algra, I-Iuizum; prof. dr. J. Waterink, Amsterdam; mr. D. Okma, Leeuwar den: mr. A. Bruch, Haarlem; W. W. van der Kam. Heerenveen; prof. mr. N. Ok ma, Amsterdam; T. Wever, Franeker; D. G. J. Baron van Heemstra, Amster dam. Partij van de Vrijheid: Mr. D. U. Stikker, Amsterdam; mr. W. C. Wendelaar, 's-Gravenhage; mr. dr. L. J. J. Caron, Bussum; mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, Heemstede; mr. M. J. Bos, Amsterdam; P. W. Groot, Alkmaar; S. Hepkema, Leeuwarden. C. P. N.: J. Brandenburg, Amsterdam; J. H. Hermans, Vaals: N. A. Mourer, Gro ningen; J. v. Santen, Amsterdam; W. Groeneweg. Utrecht; H. J. Averink, Haarlem; M. D. Proper, Haarlem: J. P. Schalker. Amsterdam: G. van Praag, den Haag; H. B. Otto, Enschede. Partij van den Arbeid: M. A. Reïnalda, Haarlem; C. Wouden berg. Amsterdam; M. Tjeenk Willink, Den Haag; N. Stufkens, De Bilt; F. Wi- baut, Amsterdam; G. J. van Heuven Goedhart, Bussum: B. W. Haveman, Amsterdam: G. Ritmeester, Den Hel der; W. H. Vermooten, Amsterdam; H. G. Scholten, Zaandam. R. K. Volkspartij: C. C. J. D. Kropman, Amsterdam; E. H. A. Kraayvanger, Rotterdam; M. J. A. van Nispen tot Zevenaer-geb. Ruys de Beerenbrouck, Warns veld; J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, Hilversum; C. Campagne, Baarn; H. G. de Boer, Noord wijk.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3