Veiligheidsraad in Spaansche impasse Frankrijks Bewind Merkwaardige verdeeling der Duitsche steenkolen Molotof wacht «Oe Jaargang No. 18362 I 1 yy^ «y» J 1 T V* *fr Dinsdag 25 .Juni 1940 Bureaux: Kennemerlaan 154, B 1. M ill li M I Bl. J B %- 3 1 1 Uitgave van de Stichting IJmuiden - Telefoon 5437 Voorlichting te Haarlem. Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Kenneitier Editie V3I1 Haarlems Dagblad Abonnementen: p. week 31 ct. Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom per kwartaal f 4. Vruchtelooze besprekingen Opnieuw studiecommissie in het vooruitzicht Het woord is aan. Alfred de Musset: De roem is een laatbloeien- de plant, die graag bij gra ven groeit. Zal Koning Leopold aftreden? T~\E tweede constitueerende vergadering in Frankrijk heeft onlangs met groote meerderheid (384 stemme.i op de 545 leden) den minister van Buitenland- sche Zaken Georges Bidault, leider van de sterkste partij (het M.R.P.) tot presi dent van de nieuwe regeering gekozen. Deze 46-jarige naoorlogsche politicus, die door zijn optreden in den Veiligheidsraad en in de conferenties van ministers van Buitenlandsche Zaken al een internatio nale figuur van beteekenis geworden, heeft nu een kabinet samengesteld dat opnieuw uit vertegenwoordigers van de drie groote partijen bestaat. Er zitten acht leden van het M.R.P., zes socialisten en zeven communisten in; een minister van Voedselvoorziening moet nog worden benoemd. De kansen dat de tweede constitueeren de vergadering er in slagen zal een grondwet te ontwerpen, die bij referen dum door het Fransche volk aanvaard wordt, zijn intusschen sterk toegenomen. Het eerste ontwerp, dat in Mei bij refe rendum werd afgewezen, ondervond den tegenstand van het M.R.P. in hoofdzaak wegens het één-Kamerstelsel, dat er in was opgenomen en de ontneming van vrijwel alle bevoegdheden aan den te be noemen President der Republiek, die al dus niet meer dan een zwakke marionet zou zijn. De communisten hadden deze oplossingen met half-onwillige medewer king der socialisten doorgedreven. Waren zij aangenomen, dan zou men de kans gehad hebben dat een ondernemende partij zich in de toekomst gemakkelijk van de macht had kunnen meester maken. Ook werd al te groote invloed van de partij organisaties bij dergelijke wetgeving ge ducht. Na de volksstemming, waarbij deze grondwet verworpen werd. keerden de socialisten zich onmiddellijk tegen de communisten. De verkiezing van een tweede constitueerende vergadering had ten gevolge, dat het Mouvement Républi- cain Populaire de sterkste partij werd en daarop kwam de groote man achter de schermen, generaal Charles de Gaulle, uit zijn afzondering te voorschijn en hield een rede te Bayeux, die aan duidelijkheid niets te wenschen overliet. Hij verwierp daarin het éen-Kamer-setlsel, betoogde de noodzaak van instelling van een se naat met recht van amendement en schet ste bovendien de vereischte positie van den te benoemen President der Republiek. Die zou volgens zijn opvatting uitgespro ken bevoegdheden moeten hebben, om te voorkomen dat een regeering der partij besturen in Frankrijk zou ontstaan. Hij stond er op dat de President een man zou zijn die (zooals hij zelf) boven de par tijen staat. „Zooals hij zelf" is inderdaad de verge lijking, waar het op aan komt. Want de eenige man, die voor het presidentschap der Vierde Republiek in aanmerking komt is de Gaulle zelf, in wiens persoon lijkheid een zoo algemeen geloof en ver trouwen in Frankrijk heerschen. dat de communisten merkwaardigerwijze na deze rede ook maar bakzeil haalden. Hun woordvoerder verklaarde, dat zij zouden toestemmen in het Twee Kamer-stelsel en in de benoeming van een President der Republiek met normale bevoegdheden. Nu de zaken zoo staan is te verwach ten, dat de tweede constitueerende ver gadering spoedig met haar taak gereed zal zijn en de haar toegewezen termijn van zeven maanden zelfs niet noodig zal hebben. Zij behoeft trouwens geen vol ledige nieuwe grondwet te ontwerpen, maar alleen de eerste op een aantal pun ten te herzien. Als zij daarmee binnen drie of vier maanden gereed is kan het referendum in het najaar gehouden wor den, gevolgd door de beslissende verkie zingen van Kamer en Senaat en van den President der Republiek, zoodat de Vierde Republiek voor het einde des jaars in vasten vorm zou zijn gegoten. De politieke hemel in Frankrijk is dus aanmerkelijk opgeklaard. Er zal nog wel eens een wolk aandrijven, maar de voor uitzichten voor definitieve vormgeving van het bewind zijn nu toch gunstig. Dat is een voor de wereld en vooral voor Europa belangrijk feit, Ook wij hebben er belang bij, dat de zaken in andere landen goed marcheeren. Tot onze grootste be langen behoort een goede orde van za ken in Frankrijk. R P. Japansche ophimliandel wordt uitgeroeid Volgens Amerikaansche mededeelingen Is 90% van den voor-oorlogschen wereld sluikhandel in verdoovende middelen Bij de bron in Japan den kop ingedrukt. De bezettingstroepen der Ver. Staten in Ja pan hebben een hoeveelheid heroïne ter waarde van 1.000.000 dollar vernietigd en andere narcotica in beslag genomen. Het is thans ook verboden papavers voor de opiumwinning te telen. Aan het rapport over den handel in verdoovende middelen is ook een gedeelte gewijd aan pogingen van de Amerikaan sche autoriteiten, den algemeenen Japan- schen gezondheidstoestand te verbeteren, zooals door de inenting van 16.000 000 kin deren tegen cholera en binnenkort ook tegen andere ziekten. Maandag kwam de Veiligheidsraad te New-York byeen ter voortzetting van de discussie over de Spaansche aangelegen heid. Het voorstel van den Poolschen af gevaardigde. om de leden der UNO di recte aanwijzing tot het verbreken der di plomatieke betrekkingen met Franco te geven, was opnieuw aan de orde en de gedelegeerden gingen thans over tot stem ming, waarby dit voorstel met zeven te gen vier stemmen werd verworpen. Po len, Rusland, Frankrijk en Mexico stem den voor. Dr. Evatt, de Australische afgevaardig de, herinnerde er voor de stemming aan, dat de sub-commissie voor de Spaansche kwestie tot de slotsom was gekomen, dat het regiem van Franco slechts een po- tentieele bedreiging van den vrede vormt en dat de Veiligheidsraad alleen kan be sluiten diplomatieke betrekkingen te verbreken, indien een regeering een wer kelijke bedreiging voor den vrede vormt. Na het verwerpen van zijn voorstel legde de Poolsche afgevaardigde een nieuwe resolutie aan de vergadering voor, waarin hij er op aandringt, dat de Veiligheidsraad de Spaansche kwestie op de agenda houdt en niet later dan 1 Sep tember weer zal opvatten om te beslissen, welke practische maatregelen genomen kunnen worden. Dr. van Kleffens, de Nederlandsche af gevaardigde in den Veiligheidsraad, die heden per clipper uit Londen te New- York is teruggekeerd, werd op deze bij eenkomst van den Veiligheidsraad ver vangen door dr. A. Loudon, buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur van Nederland te Washington. Weer een studiecommissie. Over de nieuwe Poolsche resolutie ont- Nederlaiul dankt, de R.A.F. voor een glit, bestaande uit postduiven. Ter ver vanging van de postduiven, die tijdens de bezetting- door de Duitschcrs werden gedood, heeft de postduivendienst der Royal Alrforce duizenden kostbare dui ven aan de Nederlandsche duivenhou- ders afgestaan. Als danlc voor deze kost bare gave li ebben de Nederlandsche dui- vonhouders een symbolische schilderij aangeboden. Tijdens de aanbieding van het geschenk. Links wing commander l>ea Ravner, rechts de heer P. Vuyk, (P) I De opbrengst der Duitsche kolenmijnen moet thans, volgens besluit der Ameri kaansche en Britsche regeering, gedeeld worden door elf F.uropeesche landen. Be halve de zes geallieerden Belgie, Neder land. Frankrijk, Noorwegen, Denemarken cn Luxemburg, die tot voor kort als eenige belanghebbenden en leden van de Europeesche steenkoolorganisatie toewij zingen ontvingen, krygen ook twee vroe ger vijandelijke landen thans hun deel: Finland en Italië zijn nl. tegelijk met de neutralen Zweden, Zwitserland en Portu gal tot de steenkoolorganisatie toegelaten en deelen dientengevolge in de saldo-op brengst. Er hebben reeds v-rschepïngen naar deze landen plaats. stond een langdurige en gecompliceerde discussie, waarbij de meeningen van Rus land en Polen zich opnieuw direct tegen over de standpunten van Amerika en Engeland stelden. De Brit Cadogan wenschte de Spaansche kwestie alleen op de agenda te handhaven, -wanneer de kwalificatie van Spanje als een ernstig gevaar voor den vrede zou wor den geschrapt. Gromyko verzette zich daartegen, terwijl de Amerikaansche af gevaardigde de Britsche meening bleek te deelen. Om een einde te maken aan de ontvruchtbare discussie stelde de voorzit ter voor. dat de gedelegeerden zouden trachten onderling tot een accoordt te ko men. Op verzoek van den Poolschen ge delegeerde werd besloten een commissie te benoemen die het Poolsche voorstel zal bestudeeren. Woensdag zal de Veilig heidsraad weer bijeenkomen, waarschijn lijk zal dan de genoemde commissie wor den samengesteld. Beslissingen Ondanks de» beslissing van Zaterdag dat de Parysche conferentie bespoedigd zou worden, waarby werd afgesproken dat de onderhandelingen over de Balkan- vredesverdragen voor Vrydag zouden worden beëindigd, is het tempo in de zit ting van Maandag belangrijk vertraagd door de houding van Molotof, die uitstel vroeg om de rapporten der plaatsvervan gers over Italiaansche kwesties te bestu deeren, ofschoon zoowel Byrnes als Bevin van meening was dat de ministers alle gelegenheid hadden gehad om deze rap porten grondig te verwerken. Dienten gevolge kwamen in de bijeenkomst van Maandag slechts zeer ondergeschikte on derwerpen ter sprake, waarover de mi nisters het overigens niet eens konden worden. Slechts over de lijst van kruisers, die Italië zal mogen behouden, werd een ae- coord bereikt, waarbij Molotof echter het vQorbehoud maakte dat deze lijst alleen dan zal gelden wanneer men het eens kan worden over de lijst van kruisers die Italië aan ieder der groote mogend heden zal moeten afslaan. Een der redenen waarom Molotof den voortgang der besprekingen belemmerde, was het feit, dat hij wacht op nieuwe instructies uit Moskou ten aanzien van de kwestie Triëst, die als het vitale pro bleem van het geheele Italiaansche vre desverdrag wordt beschouwd. Bovendien zijn waarnemers van meening dat de Russische afgevaardigde een beslissing over Triëst zoolang mogelijk wil tegen houden, om zoowel de Fransche als de Italiaansche communisten voor onaange name verrassingen te bewaren. Met dit al wordt de verwachting dat het tempo der conferentie zal worden verhoogd, tamelijk illusoir; wanneer de nieuwe in structies uit Moskou over Triëst zoodanig zouden zijn dat Molotof tot een accoord zou worden gemachtigd, is er echter kans dat de overige problemen in snel tempo worden afgehandeld. Dit besluit heeft in de geallieerde lan den groote verbazing gewekt, daar do re sultaten van de Duitsche steenkooldel- ving tamelijk laag zijn en een verdere daling verwacht wordt. De toewijzingen aan de Britsche zóne van Duitschland en aan België en Nederland moeten tenge volge van deze nieuwe regeling verlaagd worden, waartoe reeds opdracht is gege ven. De onthulling van deze opzienbaren de beslissing werd aan Reuter gedaan door officieele personen van de Noord- Duitsche steenkoolcommissie. Men ver wacht dat de Westelijke geallieerden te gen dezen gang van zaken, die de steen koolvoorziening van West-Europa in groot gevaar brengt, zullen protesteeren. Nieuwe ontwikkelingen in België verwacht Volgens Un. Press wordt in gewoonlijk goedingelichte kringen der Belgische hoofdstad beweerd dat Leopold misschien naar België zal terugkeeren om te abdi- ceeren ten gunste van zijn zoon Boude- wijn. Het heet in deze geruchten dat ten jurist uit Brussel naar de koninklijke re sidentie in Zwitserland is vertrokken or- daar zekere problemen inzake Leopolds belangen te regelen. Verder zou 's konings secretaris Jaques Pirenne die als inter mediair tusschen Leopold en de Belgische regeering fungeert Maandag besprekingen hebben gevoerd met den president van de Kamer, Van Cauwelaert en den president van den Senaat, Robert Gillon. Over deze besprekingen zijn geen inlichtingen be schikbaar, doch in een niet al te verre toekomst zouden nieuwe ontwikkelingen te verwachten zijn. Triëst Gedurende de zitting van Maandag hebben de ministers nog een Oostenrijk- schen eisch op een gedeelte van het Ita liaansche grondgebied tusschen Innsbrück en Villach afgewezen. Molotof traineert. De ministers hielden zich verder lang durig bezig met de discussie der Fran sche aanspraken op grenswijziging met Italië een betrekkelijk minder belang rijke kwestie zonder dat men een uit eindelijke schikking kon bereiken. Molo tof wierp zich hierbij als kampioen voor Italië op en wilde dat men geen beslis sing zou nemen voor dat het memoran dum dat de Italiaansche ambassade op den zesden Mei had ingediend voldoende door de ministersconferentie bestudeerd zou zijn. Byrnes merkte op dat de Ita liaansche regeering voldoende gelegen heid had gehad om haar zaak te beplc - ten en dat de conferentie voldoende tijd had gehad om het probleem te bestudee ren. Molotof hield echter voet bij stuk en er werd geen overeenstemming be reikt. Heden zullen de besprekingen wor den voortgezet. Koningin verleent gratie De minister van Justitie maakt bekend, dal de Koningin aan A. L. W. Steentjes te Zallbommel gratie heefj verleend van de doodstraf, hem opgelegd bij arrest van den Bijz. Raad van Cassatie. De doodstraf is in het gratiebesluit ver anderd in een levenslange gevangenis straf Steentjes heeft eenige personen uit het Westland wegens het verrichten van sabotage bij de politie te Naaldwijk aan gebracht, ten gevolge waarvan een hun ner door de Duitschers werd geëxecu teerd en een ander in de gevangenis over- leed. De Fransche dagbladen zullen met in gang van Woensdag aanstaande in plaats van met twee. met vier bladen verschijnen. De prijs van een blad wordt verdubbeld. De inflatie In Hongarije verloopt zoo fan tastisch snel, dat de drukkers van bankbiljet ten niet meer aan de vraag kunnen voldoen. De pi ijzen op de zwarte markt stijgen met 100 a 150 per uur. Ten gevolge van groeiende anti-Britscue geestesgesteldheid in het Ruhrgcbied hebben reeds honderden zich naar de Sowjet-zone begeven om daar hun geluk te beproeven. Een der oorzaken is de voedselschaarschte. Levering aan vroeger vijandelijke en neutrale landen op nieuwe instructies over der vier Ministers worden opgehouden IHet nieuwe Schoenennummer In den loop van de maand Juli ko men voor een schoenenbon in aan merking, zij, wier stamkaartnummer eindigt op het cijfer 1, voor zoover zij sedert 1 Januari 1945 nog geen schoe nenbon hebben ontvangen. De plaat selijke distributiediensten zullen na 1 Juli a.s. bekend maken op welke da gen men onder overlegging van zijn stamkaart met bijbehoorend inlegvel, den bon kan afhalen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1