van Reeuwijk's Luidsprekers gevraagd KL De strijd om den Zetel van Bloembollencultuur Het aanbod van Hillegom aanvaard In de te Haarlem voortgezette verga dering van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur gaf de heer Rijnveld van Hillegom een breedvoerige uiteen zetting. De grond van Treslong is vol doende voor het eigen gebouw en een proeftuin. Op grond die geschikt is voor een demonstratietuin is tijdig optie ver kregen. De aangeboden obligatieleening van f 350.000 tegen 2% is ook voor elkaar gekomen- De heer L. Bijvoet, lid van het hoofd bestuur, noemde het aanbod van Hillegom vorstelijk. De commissie door het hoofd bestuur benoemd om de zaak te bestu- deeren, heeft (spreker heeft het zelf ge daan) den burgemeester van Haarlem in kennis gesteld van het aanbod van Hille gom. De burgemeester heeft toen aan de ingenieurs van Openbare Werken op dracht gegeven het uitbreidingsplan van Haarlem te bestudeeren, om te onder zoeken of de gemeente Haarlem aanbie dingen aan Bloembollencultuur kon doen. Spreker heeft toen aan den burgemees ter gevraagd over deze zaak nader con tact te zoeken met den voorzitter, dr. Verhage. Dit heeft de burgemeester even wel niet gedaan, ook niet nadat spreker er later nog eens bij den burgemeester op had aangedrongen. Als de burgemees ter op het standpunt stond, dat dr. Ver hage naar hem had moeien toekomen, dan had dit gezegd kunnen worden en dan zou deze zeker naar het Stadhuis gekomen zijn. De heer De Boer uit Heemstede zei dat er geen aanbod van Haarlem is. „Haarlem biedt zelfs geen leege dop, ter wijl Hillegom komt met een vol ei. zelfs een volledig diner". De heer J. M. C. Hoog uit Haarlem deelde mede. dat de heer Bijvoet niet als hoofdbestuurslid bij den burgemeester van Haarlem gekomen is, maar gewoon als ingezetene Bij die gelegenheid is door den burgemeester gezegd, dat er nu alle reden voor het hoofdbestuur was om contact te zoeken met Haarlem. Dr. Verhage zou door hem gaarne ont vangen worden. De heer Valkering (Limmen) zei, dat de gemeente Haarlem door den minister van Binnenlandsche Zaken was uitgenoodigd om het Haarlemsche standpunt toe te lichten. De conclusie van den heer Rijn veld is in deze dus onjuist. De voorzitter bealwoordde de sprekers. Het is aan te nemen, dat in de eerste ja ren de verkeersmiddelen veel zullen verbeteren, zoodat er dan geen bezwaren voor Hillegom zullen zijn. Want 't contact met Haarlem aangaat, deelde spreker mee, dat de secretaris na de bevrijding tweemaal getracht heeft een onderhoud met den burgemeester te krijgen over het vrij maken van het Krelagehuis. De burgemeester vond dit evenwel niet noo- dig. Spreker is over het aanbod van Hil legom niet naar den burgemeester ge gaan, omdat deze aan den heer Rijnveld eenige keeren had beloofd, dat hij zelf zou telefoneeren. Als die toezegging er niet geweest was. zou spreker zeker naar het Stadhuis gegaan zijn. Iets definitiefs is er van Haarlemschen kant niet gedaan, er is dus geen aanbod van Haarlem. Een proeftuin die niet bij het eigen gebouw gelegen is geeft geen afdoende oplossing. De motie Haarlem om de beslissing uit te stellen werd verworpen met 170 tegen 112 stemmen. Daarna werd het voorstel van het hoofdbestuur om het aanbod van Hille gom te aanvaarden aangenomen met 177 tegen 114 stemmen en 6 blanco. Bevrijding van geïnterneerden bij Padang Verzwakt door mishandeling en ontbering 52-mannen, vrouwen en kinderen zijn uit een Indonesisch concentratiekamp te Ba- toe Boesoek, 20 km. van Padang bevrijd, toen vier compagnieën Brltsche troepen op den 19en Juni het kamp bezetten zonder eenigen tegenstand te ontmoeten. Zij heb ben 13 kampwachten gearresteerd. Op den terugweg werd de colonne twee maal uit een hinderlaag aangevallen. Hier bij werden twee Brltsch-Indische soldaten gedood, terwijl een voorraad munitie werd buitgemaakt. De gevangenen, die nu in een Rapwi- kamp verblijven, zijn zeer vermagerd, zij verklaarden, dat zij slecht behandeld wer den. Zij kregen zeer weinig voedsel en wer den dikwijls geslagen. Het kamp werd be waakt door „Laskar rakjat" (volksleger) en later door de „polisi tentara" (militaire politie). Van de 82 gevangenen zijn er in een paar weken tijds 30 gestorven van ontbering Het republikeinsche ministerie van voor lichting deelt mede. dat bij bovengenoemde actie 60 Britsche soldaten werden gedood en 20 Indonesiërs gedood of gewond. Op 22 Juni heeft de Indonesische re publikeinsche regeering bij het geallieerde hoofdkwartier een protest ingediend naar aanleiding van de evacuatie van 6000 Japan neezen uit Tjoeroeg en Balaradja door Ne- derlandsche troepen. Het protest is geba seerd op het feit. dat de Nederlandsche troepen de demarcatielijn van de veiligheids zone ten westen van Batavia n.l. de rivier Tjisadane en het z.g.n. Niemandsland over een breedte van 2 km. hebben overschreden. Op grond hiervan zouden zij bestaande overeenkomsten hebben geschonden. Amerikaarische schoenen thans ook in distributie Nu de handel met een zekere hoeveel heid uit de Verecnigde Staten geïmpor teerd schoeisel is bevoorraad kan ook de distributie van deze schoenen een aan vang nemen. Voor Amerikaansche schoe nen, komen voorloopig alleen in aanmer king zy, die in de periode van 1 Januari 1945 tot 1 April 1946 geen schoenenbon hebben ontvangen en aan wie sedert 1 April 1946 op grond van het laatste cyfer van hun stamkaart nog geen schoenen bon is uitgereikt. Deze personen moeten eerst bij hun schoenwinkelier een bereidverklaring, waarop moet voorkomen naam en adres van den klant, alsmede soort en maat der schoenen, halen. Met deze bereidverkla ring moeten zij zich wenden tot den dis- tributiedienst van hun woonplaats (even tueel tot dien van de woonplaats van den winkelier) onder overlegging van stam kaarten en inlegvellen. De distributie- dienst zal tegen inneming van bon A, B, C. D of E 614 van het inlegvel een schoe nenbon voor Amerikaansch schoeisel rechtgevende op een paar heeren-, dames-, jongens-, meisjes- of kinderschoenen uit reiken, waarbij de keuze van het soort schoeisel niet beperkt wordt door de soort van het inlegvel, waarvan men een bon inlevert. Men kan dus b.v. op een kinderinlegvel ook een bon voor heeren schoenen krijgen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de Amerikaansche schoenen voor een groot deel heeren schoenen zijn. Bij het in ontvangst nemen van een bon voor Amerikaansch schoeisel wordt de stamkaart gecodeerd, zoodat men niet meer in aanmerking komt voor een schoenenbon als het laatste cijfer van zijn pamkaartnummer wordt aange wezen Weerbericht Geldig tot Woensdagavond. ZUID WESTEN WIND Matige, aan de kust tijdelijk krachtige Zuid-Westen wind, plaatselijk eenige re gen. Wisselende bewolking, weinig ver andering in temperatuur. De grenzen open voor tourisme Amerikaansche waarschuwing aan Europa De voorzitter van de .American Society of Travel Agents", waarvan niet minder dan 500 Amerikaansche reisbureaus lid zijn. lier Vrijdag tijdens een bijeenkomst van hotel-directeuren en enkele verkeers-auto- riteiten in het Amstel hotel te Amsterdam een waarschuwing hooren, die, zooals hij zeide, bestemd was voor alle regeeringen der Europeesche landen. „Wanneer in dien verschrikkelijken onzin aan de grenzen." zoo zeide hij, doelende op de douaneforma liteiten. niet spoedig verandering wordt ge bracht, zullen vele Amerikaansche toeristen er van terugschrikken Europa een bezoek te brengen." Na er op gewezen te hebben welk een groote economische bijdrage het touristen-verkeer bij den wederopbouw van de door den oorlog verwoeste landen kan geven, zeide hij. dat hij op zijn reis door Europa telkens weer heeft gezien hoe rei zigers uren werden opgehouden door on kundige douanebeambten, „die denken dat ze als dictators kunnen optreden alleen omdat ze toevallig een uniform aan hebben." Belachelijke restaurantprijzen Hij critiseerde voorts wat hij de „be lachelijke hooge" kosten noemde, die res taurants voor een diner vragen en voegde daaraan toe, dat de prijzen in hotels ïn ver houding lager zijn. De touristenkoning maakte Nederland een compliment voor zijn snellen wederop bouw. Na Italië, Frankrijk en België te heb ben bezocht is het alsof je voor het eerst weer frissche lucht ruikt wanneer je in dit land komt, zeide hij. Ook zijn er in ons land veel minder hotels voor militairen ge- reauireerd dan in de andere landen, het geen van veel belang is voor naar behoor lijke accommodatie zoekende vreemde lingen „De volkeren der aarde bekijken bij het bespreken van hun vacantieplan- nen eerst de globe en dan pas kaarten." besloot mr Simmons, de beloften voor de toekomst zijn enorm." Over valsch gesproken Het Zweedsche postmuseum heeft een merkwaardige verzameling post zegels gekregen, bestaande uit 5.000 valsche exemplaren. Het schoonste staaltje van oplichterij wordt gevormd door een getand papiertje van het koninkrijk Sedano, een staat die ner gens op de globe te vinden is De verdwenen kinderen van Lidice De eerste aanwijzing voor het lot van de negentig vermiste kinderen uit het door de Duitschers verwoeste Tsjechische dorp Lidice werd Zaterdag gegeven tij dens het proces tegen den voormaligen gouwleider van Poznan en Danzig, Anton Greiser. De chef-aanklager Mieczylaw Sawicki, legde de copy over van een tele-' gram dat op 13 Juni 1942 aan Greiser werd gezonden door den nazi-politiechef van Praag. Daarin heet het dat Tsjechi sche kinderen in den leeftijd tusschen een en vijftien jaar naar Lodz gezonden worden. „Onderzoek hen", zoo luidt het telegram verder, „en als zij biologisch goed genoeg zijn om goede Duitschers te worden, moeten zij volkomen gegerma niseerd worden. Anders dienen zij ge liquideerd te worden". VEI SEN Anjerdag Het comité van actie van het Prins Bernhardfonds schrijft: In de jaren van onderdrukking van ons volk werd in Engeland het Prins Bernhard Fonds gesticht, dat moest dieneu om het Nederlandsche aandeel in de ge allieerde oorlogvoering te vergrooten. De oorlog wérd gewonnen; Nederland wérd bevrijd: het P.B.F. had zijn taak met eere volbracht. Het P.B.F. zal thans, zooals wij reeds eerder vermeldden, een andere rol gaan vervullen; niet langer gericht zijn op de oorlogvoering, maar op de vergrooting van de geestelijke en cultureele weerbaar heid van ons volk. Vele organisaties voeren een taaien strijd tegen de verwording van ons voik, Toch kan dit werk vaak niet voldoende doorgevoerd worden, omdat het benoo- digde geld ontbreekt. Hierin wil het P.B.F. voorzien en het is ons aller plicht, dit doel te steunen. In deze gemeente is een Comité ge sticht. waarin zitting hebben, mej. C. Ledeboer en de heeren: P. Waardenburg, F. H. van Dijk, P. H. van Os, A. P. Bak ker. J. Andriesma, F. H. A. Strijbosch en C. de Neef. Op Zaterdag, 29 Juni zal in de geheele gemeente een straatcollecte worden ge houden, terwijl eveneens met lijsten zal worden gecollecteerd. Het Comité doet een dringend beroep op ieder, die in de gelegenheid is, zich be schikbaar te stellen, om als collectant deel te nemen aan dit belangrijk en hoogstnoodige werk. De Padvinders(sters) en. de dames van het UW hebben zich hiertoe reeds be reid verklaard, doch nog zeer velen kun nen zich opgeven voor Donderdag, 27 Juni, aan onderstaande adressen: Velsen Noord: C. de Neef. Pelsstraat 15, Velsen- Noora: IJmuiden-West: A. P. Bakker, Cronjéstraat 9, UW, Kennemerlaan 116; IJmuiden Oost en Driehuis: Volksherstel, Zeeweg 347; Santpoort-Dorp: J. Andries ma, Hoofdstraat 156; Santpoort-Station: UW. Clarionlaan 11 (Woensdag van 10- 12 uur). Het Comité roept alle inwoners van de gemeente op: Geeft Zaterdag 29 Juni met gulle hand aan het Prins Bernhard Fonds, dan steunt u den strijd voor onze geestelijke en cultureele weerbaarheid, dan bouwt u mee aan den geestelijken en cultureelen wederopbouw van Nederland. SANTPOORT Interregionale athletiekwedstrijden Zondag 30 Juni a.s. organiseert de af- deeling Athletiek van de Sportvereeni- ging „Velsen" op haar velden aan de Kweekerslaan interregionale wedstrijden. Het is een vereenigingskamp tusschen de vereenigingen D.E.M. Beverwijk, I.E V. VeLsen-Noord, V.I.O.S. Castricum, D.O. C.O.S., Leiden, A.V.S.M., Amstelveen. „Holland". Haarlem en ..Velsen" te Vel sen Door de N.V. IJsfries te IJmuiden is een wisselbeker ter beschikking gesteld voor de best geplaatste vereeniging. De beker wordt eerst dan definitief bezit, wanneer hij drie maal achtereenvolgens gewonnen is. De wedstrijden beginnen om twee uur. Evangelisatie-appèl Het door de Classis Haarlem der Gere formeerde kerken georganiseerde evan gelisatie-appèl, dat in het Burgemeester Rijkenspark werd gehouden, is in alle op zichten goed geslaagd. Er was groote be langstelling. Na een openingswoord van ds. C. Moens uit Beverwijk werd het woord gevoerd door ds. H. A. Wiersinga uit Naarden over het onderwerp „Het gebed in de Evange lisatie" en door dr. W. G. Harrenstein over „Tot arbeid geroepen". 26 Juni. Ondertrouwd: B. It. v. d. REE M. DE BOER Receptie op 26 Juni, des nam, 8 uur de Lumeystraat 30. IJmuïden-Oost. C. H. de Jonge, arts HERVAT DONDERDAG 27 JUNI DE PRAKTIJK Kanaalstraat 254. Tel. 5652. Spreekuur 8-9 en 1-2 Dinsdag, Vrijdag 7-8. VERLOREN Gouden Dameshorloge, loopen- de van Burg. Rambonnetlaan naar Stephensonplein. Tegen belooning terug te bezorgen Stephensonplein 17. VERLOREN door oorlogsinvalide Armband horloge tusschen 12 uur en half 1, gaande van Station Velsen, Stationsweg. Velser- Eont. Terug te bezorgen tegen elooning Ahornstr. 5, IJmui- den-Oost. Gevraagd: Welke NETTE KRAAMVERPLEEGSTER is ge negen laatste weken van Sep tember hulp te verleenen? Vingerling Rijksweg 346, Sant poort B z. a. FLINKE WERK STER. A. Venneman, de Genes- tet.laan 36, Driehuis. Te koop gevr.: EMAÏLLE BADKUIP. Van Galenstr. 2, IJmuiden-O, Gevonden ACTETASCII, in houdende spijkers en popje. Tegen adv. kosten terug Tuin- dersstr. 101. WIE RUILT MIJN WONING Pr. Steynstr. IJm. voor woning in Drleh.. IJm.-O. of Beverwijk Brieven L 605 Rullen: o. k z. g. a. n, KIN DERWAGEN mei bnllonban- den, voor in g. st. z. stofzuiger. Casembrootzijstraat 8, IJm.-O. Wie heeft voor H. Kroons- berg, voorheen Juliannkade 21 IJmuiden, een GEDEELTE v WONING. Duinvlietar. 127. Velsen-N, Te koop astb.: SCHKUEM \- f'HINE (Portable) Hagelinger- weg 341. Driehuis. Tusschen 7-8 uur Te koop: JONGE HENNEN witte legh. en Red. Isl. 3 m. Te bevr. Willebrordstr. 8, IJm.- Oost. GEVESTIGD ADMINISTRATIEKANTOOR P. J. Handgraaf-P. J. Langenberg Administraties Controle Belastingzaken NIC. VAN DER LAANSTRAAT 30. HAARLEM Actieve Courantenbezorger Aanrn. IJMUIDER COLTRANT, IJmuiden. in bezit van rijwiel, Kennemerlaan 154, Prima Kruideniersbediende en Jongste Bediende gevraagd. Voor actieve krachten bestaat een goede kans later aangesteld te worden als filiaalhouder. Persoonlijk aanmelden Filiaal ALBERT HEIJN, Drie- hulzerkerkweg, Driehuis. KENNEMERLAAN 149 UMUIDEN Wij hebben weer een grooten voorraad Blad muziek, diverse Albums voor piano, orgel, viool en gitaar. Prima nieuwe gitaren vanaf 80 zoo juist weer ontvangen vlooi A-D darmsnaren. Groote sorteering Voordrachten en Feestliederen. WONINGINRICHTING

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4