IJmuider Courant De vuist op tafel Ruslands compromis inzake Triest onaanvaardbaar Zes dooden mVelsen Italië zal weigeren in den Veiligheidsraad Bikini Hel uur der beslissing nadert flOe Jaargang No. 18364 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 27 Juni 1946 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— „Een autonoom Triëst onder Joegoslavische souvereiniteit" Italiaansch vredesverdrag blijft rasten Nadat de vier ministers te Parijs in de bijeenkomst van Woensdag slechts over een der vier behandelde onderwerpen tot een accoord waren gekomen zij be sloten namelijk dat Roemenië alle ge allieerde eigendommen zou moeten terug geven kwam in den namiddag een ver rassend verzoek van den Russischen mi nister tot het houden van een geheime zitting in de avonduren voor bet behan delen van alle vitale Itaüaansche kwes ties, in het bijzonder Triëst. Dit voorstel wekte in diplomatieke kringen'levendige hoop op een spoedige overeenstemming, daar men verwachtte dat Molotof met een compromis zou komen dat aanvaardbaar zou zyn. Het einde dezer geheime zitting, tien minuten na middernacht, bracht, in dit opzicht echter de bittere desillusie, dat het Russische compromis-voorstel volledig onaanvaardbaar was gebleken. Molotofs voorstel kwam hierop neer. dat Triëst een autonoom gebied zou wor den onder Joegoslavische souvereiniteit. te besturen volgens een door de groote vier goedgekeurd statuut. Als uiterste con cessie zou Molotof zich willen neerleg gen bij een door de Joegoslaven en Ita lianen gezamenlijk uitgeoefende souve reiniteit. Byrnes en Bevin drongen er ten sterk ste op aan, de kwestie te laten regelen door de vredesconferentie van de 21 na ties, daar de groote vier voor een botsing tusschen twee verschillende inzichten stonden. Het is (hans te verwachten dat de vier ministers het in de middagzitting door Molotof geopperde denkbeeld zullen vol gen en den plaatsvervangers opdracht Atjeh en Sjahrir De gewestelijke raad van Atjeh heeft een telegram gestuurd aan premier Sjahrir dat als volgt luidt: „Eens hebben wij Atjehers in naam van het Indonesische volk gestreden voor de vrijheid van Indonesia. Wij hebben ons vertrouwen in uw beleid gesteld. Wij willen thans uwe excellentie mede- deelene dat het heele Atjehsche volk gereed Is om uw bevelen af te wachten." Noodlottig ongeluk bij mijnontploffing Bij liet demonteeren van een miin hedenmorgen door personeel van den Opruimingsdienst, is deze mijn door onbekende oorzaak tot ont ploffing gekomen, tengevolge waar van 6 personen (5 militairen en een burger) op slag werden gedood. Gisteravond vond een in Velsen wo nende arbeider, S. géheeten, terwijl hij in een weiland nabij de tunnelwerken aan den Amsterdamscheweg liep, een mijn. Daar ter plaatse bevonden zich tij dens den oorlog verschillende door de Duitschers aangebrachte versterkingen en verdedigingswerken, o.a. kleine mij nen. die aan draden waren opgehangen. In den loop der tijden is vermoedelijk een van de mijnen van de draad losge raakt en in het weiland blijven liggen. S., die een van de slachtoffers is, 'heeft de mijn oogenomen en naar den weg gedragen. Hij waarschuwde daar op de politie, die den mijn-opruimings dienst hiervan in kennis stelde. Hedenmorgen begaven zich een offi cier en vier minderen van dezen Dienst naar de aangegeven plaats, vergezeld van S„ die de plek nader zou aandui den. Wat er verder gebeurd is. zal wel altijd een geheim blijven, want geen van de zes mannen heeft het ongeluk overleefd. Omwonenden hoorden vanmorgen omstreeks ne gen uur een hevigen slag. Degenen, die zich in de nabijheid bevonden, begaven zich naar de plaats waar het onheil was geschied. Zij kwa men daar voor een ontzettend schouwspel te staan. Alle personen moeten op slag dood ge weest zijn. Politie, militaire autoritei ten. artsen en ambulances, alsmede het Roode Kruis hebben, nadat een voor- loopig onderzoek was ingesteld, de lij ken geborgen. S.. die in dienst was van de Hoog ovens te Velsen. was ruim 35 jaar oud en laat vrouw en dochtertje achter. zullen geven, eerst het concept verdrag voor Finland klaar te maken, opdat dit binnen enkele dagen kan worden afgehan deld. Dit zou betcekenen dat de Italiaan- sche kwesties voorloopig worden gelaten voor wat ze zyn, terwyl ook het Itoc- meensche vredesverdrag, waarover de ministers in de middagzitting geen defi nitief accoord konden bereiken, voorloo pig blyft rusten. Éen woordvoerder der Itaüaansche re geering heeft tegenover United Press ver klaard. dat Italië pertinent zal weigeren een vredesverdrag te onderteekenen dat Italië van Triëst en de koloniën zou berooven, ongeacht alle gevolgen van die weigering. Het Itaüaansche volk prefereert een blij vende bezetting boven het afstaan van deze voor het land onmisbare levensvoorwaarden. Op de vraag van den correspondent wat er zou gebeuren als Italië de onderteekening weigerde, haalde de woordvoerder de schou ders op en zeide: „Dat zullen we wel zien". Bidault verwerft vertrouwen De Fransche Assemblee heeft met de overweldigende meerderheid van 517 tegen 4 stemmen een motie van ver trouwen in de regeering Bidault aange nomen. na de in sobere bewoordingen gestelde regeerlngsverklarlng met ap plaus te hebben ontvangen. Veto-recht leidt tot onmogelijke situatie Stemming over Vetokwestie door Veto geannuleerd Een nieuwe resolutie van dr. Evatt, den Australiër, die voorstelde het Spaansche vraagstuk op de agenda te houden en vast te stellen, dat Spanje een „mogelijke bedreiging voor den vrede vormt", werd in de zitting van'den. Veiligheidsraad van Woensdag door het veto van Gromyko getorpedeerd, die de resolutie „absoluut waardeloos, zeer zwak en nogal dwaas" noemde. De stemming over deze resolutie had het resultaat dat zij met negen tegen twee stemmen (Rusland en Polen) werd aangenomen, doch Gromyko verklaarde dat zijn tegenstem als van een der per manente leden beslissend was en dat de resolutie daardoor als verworpen moest worden beschouwd. De voorzitter besliste dat dit laatste juist was. Dr. Evatt reageerde zeer fel op dezen gang van zaken. Met de vuist op tafel slaande zeide hij verontwaardigd: ..Gro myko zal moeten begrypen dat zyn „neen" niet kan worden aangewend tegen alle opeenvolgende voorstellen, totdat liet ccnig overgebleven voorstel het zijne is!" Dr. Evatt verklaarde, dat de situatie, waarin de raad zich thans bevond, een schandaal was. Hij beschuldigde Gromy ko ervan de meerderheid van den raad te willen overstemmen en een reeds aan vaarde resolutie te willen vernietigen. De conferentie van San Francisco heeft nooit de beslissing der groote mogend heden, dat een beslissing over de vraag of iets een „voorstel van orde" is, onder worpen is aan het veto-recht, aanvaard. Mr. Van Kleffens, de Nederlandsche vertegenwoordiger, verklaarde dat de re solutie een voorstel van orde. en dus niet aan het veto onderworpen was. ..Dit toont aan tot welke onmogelijke situaties het vetorecht kan leiden". Hij stelde voor, dat de Vereenïgde Volken later het veto recht zouden wijzigen. Ook dr. Evatt was van meening dat de resolutie zuiver een voorstel van orde was, en dat, wanneer men het vetorecht zou uitbreiden tot voorstellen van orde, de raad in een im passe zou geraken. Hij stelde voor dat de raad zou stemmen over de beslissing van den voorzitter dat de resolutie een voor stel van orde was. Vicieuse cirkel. Deze stemming werd inderdaad gehou den, doch thans deed zich het merkwaar dige feit voor, dat Gromyko opnieuw van zijn vetorecht gebruik maakte De stemming over de vraag, of de Australische resolutie als een voorstel van orde en dus niet aan het vetorecht on derworpen moest worden beschouwd, werd dus geannuleerd door de tegenstem van Gromyko, daar de voorzitter besliste dat het déze maal in ieder geval ging over een kwestie die niet als een voor stel van orde kon worden beschouwd. Mr. Van Kleffens protesteerde tegen deze beslissing, daar zij gebaseerd is op een. document, geteekend door vijf groote mogendheden als permanente leden van den Veiligheidsraad, en niet op het *T.mdvest. Na deze zeer onvruchtbare en uiterst- gecompliceerde gedachtenwisseling werd de bijeenkomst verdaagd zonder dac een datum voor de volgende zitting werd vastgesteld. Het woord is aan Voltaire: Wie op den eersten rang verduisterd wordtschittert op den tweeden. (Uit: Henriade). wacht op de vernietiging Maandag 1 Juli barst de Atoombom Het juiste tijdstip waarop de atoom bom van Bikini zal worden losgelaten, is thans door het Amcrikaanschc Departe ment van Marine bekend gemaakt. Op Maandag 1 Juli om 17.30 G. M. T. zal een super-flying-fortrcss B39 een standaard- bom van het type dat op Nagasaki we. dl neergelaten, afwerpen op een vloot van honderd schepen, die als doelwit voor an ker liggen in de nabijheid van Bikini, met in het midden het Oranje-geschilder de Amerikaausche schip „Nevada", Er zullen bij de uitbarsting golven ont staan van honderd meter hoogte, terwijl' het zeewater ter plaatse verhit zal war den tot een temperatuur van een millioea graden. De vloedgolf zal kunnen worden waargenomen tot in de haven van Sjanghai, aan de kust van Chili, in Australië en San Francisco Wat er met de schepen zal gebeuren, kan door geen der atoomgeleerden worden voorspeld. Men hoopt echter nog iets terug te vin den van wrakken en van de levende we zens die aan boord zijn; Guineesche big getjes, ratten, varkens en geiten, die zul len moeten dienen om de wetenschap in te lichten over de uitwerking van do atoom-ontploffing op de huid en op de in wendige organen. Na de ontploffing en de begeleidende verschijnselen zal een leger van natuur kundigen, scheikundigen, doktoren en technici het eiland Bikini binnendringen om de gevolgen te bestudeeren en te zien. wat de doodende gammastralen op het eiland hebben aangericht. Alle vliegtuigen en schepen die zich vanaf heden binnen een straal van 240 K.M. om Bikini zullen bevinden, zullen door de Amerikaansche marine en lucht macht onder vuur worden genomen, aldus luidt de laatste order van vice-admiraal Blandy, de commandant _yan de atoom- proef-strijdkrachten. De Kabinetsformatie Alsnog critiek op de samenstelling van de zijde der Partij van den Arbeid? Woensdag hebben verscheidene bladen de namen genoemd van een aantal ver moedelijk in het nieuwe kabinet van dr. Beel op te nemen ministers. Als minister van Financiën werd genoemd prof. Lief- tinck. van Sociale Zaken W. Drees, van Overzeesche gebiedsdeelen mr. H. W. van Helsdingen, thans raadadviseur van dit ministerie. Voorts noemde men den Ka tholieken oud-min. van Financiën dr. G. W. M. Huysmans als minister van Han del en Nijverheid en den hoofdinspecteur van het L. O. in Limburg, Brabant en Gelderland dr. J. J. Gielen als minister van Onderwijs, K. en W. Dat ir. H. Vos in het nieuwe kabinet zal aanblijven, wordt aangenomen, al loopen de gissin gen over zijn portefeuille uiteen. De heer De jongste foto van Z.K.H. Prins Bomhard gemaakt ter gelegenheid van don „Anjerdag 1946". (I>) S. L. Mansholt zal volgens de berichten, aanblijven als minister van Landbouw. Onze parlementaire redacteur berichtte ons over de kabinetsformatie het vol gende: Nauwelijks hadden Woensdag eenige Haagsche bladen het licht gezien, die de samenstelling van het kabinet Beel wis ten te vertellen, of ik belde een der zoo genaamd definitief aangewezen nieuwe ministers op. Deze verzekerde mij, dat het hem voorgelezen berichi volkomen voorbarig was. Hij begreep, dat men in deze dagen gaarne op een primeur uit was. doch moest met stelligheid verkla ren, dat er allerminst reeds iels vast stond. Merkwaardige ontdekking. Nog iets later bevestigde mij een merkwaardige ontdekking de juistheid dezer tegenspraak, waaraan nog was toegevoegd, dat er redenen waren om bedoelde publicaties voor den forma teur geenszins aangenaam te achten. Mijn ontdekking deed mij ook deze opmerking begrijpen. In het departement van minister-presi dent Schermerhorn bleken nl. al die mi nisters, welke leden van de Partij van den Arbeid zijn. benevens de voorzitter- der Partij K. Vorrink. een bijeenkomst te houden naar aanleiding van het door sommige vooraanstaande figuren ge koesterde gevoelen, dat de formateur bij de keuze van hen, die hij in zijn mi nisterie scheen te willen opnemen, ten slotte niet voldoende rekening had ge houden met een in het licht van den grondslag van het te vormen kabinet juist te achten personeelsbezetting. Indien dr. Beel vandaag wèl met een kabinet voor den dag zou komen en hij waarschijnlijk alsnog aan de crïtische wenken gevolg geven, die hem. naar men mag aannemen, inmiddels zullen hebben bereikt. De eerst door hem voorgenomen samenstelling zal dan inmiddels gewij zigd zijn. Ingeval de formateur niet mocht toegeven, is er verdpr overleg in den kring der critici te verwachten met da mogelykheid zelfs, dat de combinatie heelemaal niet doorgaat.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1