Nederland in den wereldstroom De nieuwe bonnen Avonturen Weer Suiker Voor de tweede helft van de 7de pe riode 1946 (23 Juni t.'m 6 Juli). Bonkaarten Ka, Kb, Kc 606: 349 algemeen 250 gram jam, stroop enz. 350 algemeen 50 gram thee Bonkaarten Kf 606: 383 suiker 400 gram ruwe suiker 382 B.M.V. 100 gram vet Bonkaarten La, Lb. Lc 606: a 53 melk 2 liter melk b 53. c 53 melk 31/» liter melk Bonkaarten Kd, Kc 606: 849 algemeen 250 gram jam, stroop enz. Bonkaarten Kg 606: 883 suiker 400 gram ruwe suiker Bonkaarten Ld, Le 606: «d 53. e 53 melk 6 liter melk Tabakskaartcn enz. T 34 2 rantsoenen tabaksartikelen V 34 100 gram chocolade of suikerw. X 34 100 gram chocolade of suikerw. Het aardappelrantsoen zal nader en af zonderlijk worden bekend gemaakt Op de bonnen 383 en 883. aangewezen voor ruwe suiker, kan, voor zoover voor radig, ook geraffineerde suiker worden afgeleverd. Raffineer Uw eigen suiker Nu de eerste „bruine" suiker straks de gewone witte tijdelijk komt vervan gen, zal het de huisvrouwen interessee- ven. hoe zij het beste met dit ongeraffi neerde product kunnen omspringen. Vooropgesteld moet worden, dat de „onzuivere" suiker een evengoed voe dingsmiddel is als haar blanke zuster. Alleen zal het strooperige bijsmaakje velen niet aangenaam zijn, hoewel an deren deze onschadelijke verontreini ging smakelijk zullen vinden. In de thee komt de „bruine" suiker niet goed tot haar recht daar zij niet neutraal genoeg van smaak is. Maar toch is er een middel om zeil de bruine suiker in witte te verande ren. Daartoe moet men in het bezit zijn van een koffiepot-met-filter. De bruine suiker wordt in den filter gedaan. Wan neer men nu, bij kleine beetjes tegelijk heet water opschenkt, zal dit als een licht gekleurde stroop doordruppelen. Als deze klem- verdwenen is, is de sui ker „gewassdien" en de smaak verdwe nen. De stroop kan uitstekende diensten bewijzen als zoetstof in de pap. De uitgewasschen inhoud van den fil ter moet langzaam drogen (n i e t in de zon of bij vuur!) en is dan even blank als gewone suiker. Het eenige nadeel, dat dit procédé met zich brengt is een gering verlies, maar een verwende tong zal de overweging: kwaliteit gaat boven kwantiteit zeker kunnen apprecieerden. Kolen voor Centrale Verwarming In aansluiting op ons berichtje van. Woensdag vernemen wij nog, dat alleen diegenen, die niet over een schoorsteen aansluiting beschikken dus geen ge bruik van een haard of kachel kunnen maken in aanmerking komen voor een toewijzing vaste brandstoffen voor hun centrale verwarmingsinstallatie. Een oncleraardsche gang moest redding brengen Veertien geïnterneerden bij uit- breckpoging gevat. Veertien politiek-gedetineerden uit het bewaringskamp „Vianda" te Hoek van Holland trachtten hun vrijheid terug te krijgen, maar werden door hun bewakers gesnapt. De gevangenen hadden hun uit- braakpogmgen zorgvuldig voorbereid, door een dikken steenen vloer open te breken en zich toegang te verschaffen tot ec-n gang, die onder het kamp doorloopt. De kampleiding was op de hoogte van de plannen, maar liet de betrokkenen stil hun gang gaan. De schatting, dat de po ging in den nacht van Dinsdag op Woens dag haar beslag zou krijgen, bleek juist te zijn en zoo konden, dank zij een ver sterkte bewaking de uitbrekers „op hee- terdaad" beti-apt worden. Het bleken hoofdzakelijk SS lieden te zijn, Zij wer den allen naar een steviger verblijfplaats overgebracht. AGENDA DONDERDAG 27 JUNI. Groote Kerk: Orgelbesoeling. 15—16 uur. Zuiderkapel: Ds. H. v. Dalen. 20 uur. Stads schouwburg: ik zie, ik zie wat jij niet ziet (Comedïa), 20 uur. Rembrandt: Spijkers met koppen. Palace: De laatste kans. Luxor: In termezzo. Deze drie 14, 16.15, 19, 21 15 uur. Frans Hals: Roeping 14, 16.30, 19 en 21.15 uur Alle bioscopen 14 j. VRIJDAG 28 JUNI. Concertzaal: H.O.V. Zomerconcert, 20 uur. Bioscopen: Nieuw programma. De Radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 18.00, 20.00. 23.09 Nieuws. AVRO 19.05 Sport- praatje. 19.25 Zangdeclamatie door Marlette Serié. RNIO 19 45 De RVD antwoordt. AVRO 29.03 Residentie-orkest. 21.15 Piano-recital 21.30 Hoorspel. 22.15 Het Lyceum. 22.30 Me- tropole orkest. 23.15 5a c'est Paris! 22.30 Caba ret-dancing „Palermo". HILVERSUM II, 415.5 M. 18.00, 20.00 22.00 Nieuws. NCRV 18.00 The Travellers. 18.30 Chr. Nat. Vakverbond. 18.45 Als 18.00. 19.30 Verzoekprogr. 19.40 De vaart der volken. 20.05 Mannenkoor. 20.40 Interes sante ontmoetingen in Amerika. 21.00 Orkest. 21.20 „con Amore". 22.15 Appèl van L. O. en L K P, Een vervolging tegen Breunese? Naar aanleiding van het verbod van den Mi nister van Oorlog voor leden van de Kon. Landmacht om deel te nemen aan de Vier- daagsche verneemt het A.N.P., dat de Minis ter aidus heeft beslist, steunend op het advies van de „Commissie verantwoording krijgsgevangen officieren der Kon. Land macht". Dit advies was den Minister tevens aanleiding, het dossier in handen te stellen van den Procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te 's Gravenhage. De minister achtte het ongewenscht, ^at troepen defileeren voor een betwiste figuur als den heer Breunese. omtrent wiens hou ding nog geen definitieve uitspraak is ge daan. Meisje vermoord gevonden In het Amsterdamsche IJ-Bosch Naar pas thans bekend wordt is in het afgeloopen weekend te Amsterdam een mysterieuze moord ontdekt. Een 21-jarig meisje werd in het IJ-bosch- gewurgd ge vonden. Een Amsterdamsche wandelaar, die Zondagmiddag jl. in het IJ-bosch te Am sterdam-Noord een wandeling met vrouw en kind maakte stapte in de buurt van de zwavelzuurfabriek het struikgewas in om wat boschbessen te plukken en trof daar tot zijn ontzetting het lijk aan van eesi meisje. Hij waarschuwde onmiddellijk de poli tie. die thans onder leiding van hoofd inspecteur H. Dijkstra naar den moorde naar zoekt. Het slachtoffer bleek de 21- jarige niet volledig toerekeningsvatbare Helena Sturm, wonende aan de Keizers gracht, te zijn, die bij vele bewoners om en nabij het Rembrandtplein onder den naam „Leentje" bekend was. Het meisje, dat bij haar ouders inwoonde, was Vrij' dag jl. door haar moeder voor een bood schap de stad in gestuurd en keerde dien nacht niet terug. Een tienjarig buur meisje beweert echter pertinent Leentje den volgenden dag des middags om 1 uur nog op het Rembrandtplein te hebben ge zien, zoodat vrijwel vast staat, dat zij in den loop van Zaterdagmiddag of avond vermoord is. Bij de sectie op het lijk is vastgesteld, dat het meisje door wurging om het le ven is gekomen. Vermoedelijk heeft zij op het Rem brandtplein een man ontmoet, met wien zij zich te voet of per tram naar het IJ- bosch heeft begeven, alwaar hij haar heeft gewurgd. Niet onmogelijk is voorts, dat zij in de stad vermoord is, waarna de moordenaar haar lijk per auto naar den overkant van het IJ heeft vervoerd. Niet minder Duitsche kolen voor Nederland Het bericht, dat tengevolge van den ex port van Duitsche steenkolen naar Italië, Finland, Zweden, Zwitserland en Portu gal de uitvoer van Westfaalsche kolen naar ons land beperkt zou worden, is naar het A.N.P. weet te melden onjuist. De hoeveelheden, welke de genoemde landen ontvangen, zijn vrijgemaakt door de toewijzingen voor Duitschland zelf te verminderen. Rechtsherstel voor de oude omroepen geëiseht Een veertiental personen van verschil lende richting, zich noemende „Comité Nederlandsche Radio Unie", hebben een manifest uitgegeven, dat o.m. uitgaat van het standpunt dat de Radio Omroep in Nederland door particulieren is gesticht en groot gemaakt, dat regeering-inmen ging moet leiden tot vervlakking van de principieele uitzendingen, en dat de om- roepvereenigingen jarenlange ervaring hebben en voortreffelijk werk hebben verricht. Het comité acht het een eisch van bil lijkheid dat algeheel rechtsherstel aan de Omroepvereenigingen wordt verleend. PASSAGIERSLIJSTEN. Op onze bureaux ligt de passagierslijst van de „Sibajak" ter inzage. De ..Sibajak" wordt op 2 Juli le Rotterdam verwacht. Vacantie-weken voor moeders Een werk van „Volksherstel" te Haarlem Gedurende een aantal weken in het zomerseizoen 1945 werden door Volksher stel Haarlem een aantal vacantieweken voor Moeders georganiseerd in het voor malige Hotel-Restaurant „Zomerzorg" te Bloemendaal. Ongeveer 300 vrouwen, die in hun gezin met oorlogsmoeilijkheden te kampen hebben gehad, brachten hier een week door. Gebleken is, dat deze vacantiedagen van groote waarde zijn geweest. De in vloed van dit werk op de gezinnen was terdege merkbaar en verschillende in stellingen en sociale werksters verzoch ten om een herhaling hiervan. Aan dit verzoek heeft Volksherstel Haarlem voldaan, zoodat ook gedurende den zomer en herfst van 1946 weer een 19-tal groepen van 20 vrouwen in een vacantieoord nieuwe krachten zullen ver zamelen. Aangezien „Zomerzorg" thans als „Rusthuis voor Moeders" dienst doet. moest naar een ander gebouw worden omgezien en Volksherstel slaagde erin een voor het beoogde doel in alle opzichten geschikt huis te vinden op een der Bloe- mendaalsche duinen, n.l. „Duimvijk" aan den Bloemendaalscheweg te Overveen. De eerste groep vrouwen arriveerden hier 3 Juni om den volgenden Zaterdag plaats te maken voor de volgende groep. Zoo zullen ook dit jaar ongeveer 400 vrouwen een prettige en goede week doorbrengen in dit gebouw met ziin prachtige omgeving en voortreffelijke mogelijkheden tot recreatie. Meer kinderschoenen Binnenkort zal een ruimere verstrek king van kinderschoenen plaatsvinden, zoo meldt de „Haagsche Crt.". Aan de uitwerking van deze plannen wordt momenteel gewerkt. Op welke wijze zulks zal kunnen geschieden zal nog nader worden bekend gemaakt. Onder het Amerikaansche schoenwerk bevinden zich bijna geen kinderschoenen, maar bestaat, zooals wij reeds meldden, hoofdzakelijk uit heerenschoeisel. De nieuwe dirigent van de H.O.V. De nieuwbenoemde dirigent der Haarlem- sche Orkest Vereeniging, de heer Keer Hart- velt, onder wiens leiding Vrijdagavond het eerste zomerconcert gespeeld wordt, werd in 1900 te Utrecht geboren. Hij ontving zijn opleiding aan de Toon kunst-Muziekschool aldaar en was solo-altist in het U.S.O. tot 1929. In 1921 richtte hij met zijn broer het Hartvelt-kwartet op. Zijn op leiding als dirigent ontving hij van Scher- chen te Königsberg. Van 1931'36 werkte hij met het Utrechtse^ Kamerorkest, waarmede hij belangrijke eerste uitvoeringen gaf, o.a. van werk van Strawinsky en Milhaud en van tallooze werken van Nederlandsche compo nisten. Hij dirigeerde verder in Parijs en Weenen. In 1935 richtte hij het Gooisch Symphonie Orkest op, waarmede hij een sociaal doel nastreefde en ook vele artistieke successen wist te behalen. EXAMENS. Rijkskweekschool te Haarlem. Voor het examen Nuttige Handwerken zijn geslaagd de dames: M. E. Bom, E. C. Bott- ger, C. de Crauw, H. J. Douma, D. T. v. d Eist. Handelsbesprekingen Nederland—Italië Op het Italiaansche departement van Buitenlandsche Zaken zijn Maandag on derhandelingen begonnen voor een han delsverdrag tusschen Italië en Nederland. Voor den oorlog importeerde Italië een groote hoeveelheid Nederlandsche pro ducten, voornamelijk specerijen uit Ne- derlandsch Oost-Indië. Bij de onderhan delingen zal de moeilijke kwestie ter sprake komen van den import uit de Ne derlandsche koloniën. Congres voor Sociale Verzekering Op een congres van de Vereeniging van Raden van Arbeid te Amsterdam, heeft de minister van Sociale Zaken, de heer W. Drees, Woensdag een toespraak gehouden, waarin hij zeide. dat een vertrouwen op het nieuwe kabinet ten aanzien van de uitbrei ding der Sociale Verzekering gerechtvaar digd is. De minister gaf hierbij het Engel- sche verzekeringsplan als voorbeeld en wees op het groote belang van een bevredigende ouderdomsverzekering. Een vertegenwoordiger van de Chr. Vak beweging gaf als zijn meening te kennen, dat de hulp van de overheid, om den ar beider een zoodanige sociale positie te ge ven, dat hij onder alle omstandigheden van de opbrengst van zijn arbeid kan leven, slechts secundair kan zijn. De voorziening door de bedrijfsgenooten zelf moet hieraan vooraf gaan. Uit den Middenstand kwam de opmerking, dat de gedachte aan ver plichte sociale verzekering ook nu niet le vend is in deze kringen. Wel achtte deze spreker een vrijwillige verzekering bij par ticuliere maatschappijen tegen ongevallen en ziekte voor den middenstand gewenscht. Salarissen bij Bankinstellingen Onze financieele medewerker heeft in een artikel op 15 Juni medegedeeld dat de salarissen bij de groote banken in overeen stemming zijn gebracht met de gestegen kosten van levensonderhoud. Een lezer maakt bezwaar tegen deze opmerking en zegt, clat de salarissen van vele bankbedien den niet toereikend zijn om de gestegen kosten van levensonderhoud te kunnen dekken. Velen verrichten 's avonds overwerk, om er te kunnen komen. Wij hebben deze opmerkingen doen toe komen aan onzen financieelen medewerker, die erkent dat hij zich wellicht wat te sterk heeft uitgedrukt toen hij schreef, dat de salarissen „in overeenstemming zijn ge- gebracht" met de gestegen kosten van le vensonderhoud. Het ware beter geweest zich te beperken tot den term „meer in overeenstemming gebracht", want het is hem niet bekend of de bedoelde aanpassing wel bij alle banken heeft plaats gehad. Een kostbaar telefoontje Een Haarlemsche bloemist werd door een tegenover hem wonenden slager aan de tele foon geroepen: zijn eigen toestel was defect. Gedurende dè afwezigheid van den eersten werd uit zijn winkel een portefeuille met ongeveer f 1000 ontvréemd. Weerbericht Geldig tot Vrijdagavond. OPNIEUW EENIGE REGEN. Zwaar bewolkt met eenigen regen. Wind tusschen Zuid en West. meest matige aan de kust tijdelijk krachtige wind. Later iets lagere temperatuur. „Wij moeten zwemmen of verdrinken Prof. Schermerhorn waarschuwt Woensdag was het een jaar geleden, dat het Handvest van de organisatie der Vereenigde Volken werd ondertee kend. De Vereeniging voor Internatio nale Rechtsorde heeft ter herdenking van dit feit In Den Haag een vergade ring gehouden, waar prof. ir. W. Scher merhom sprak over „Nederland in we reldverhand". „Begrijpt ons volk eigenlijk wel." zoo vroeg spr. zich af, „wat er in de wereld aan de hand is? Zeker, wij weten, dat er een atoombom is, dat de groote mogendheden op gespannen voet met elkaar leven, dat het in Duitschland een slechte toestand ls. Ons standpunt tegenover dit alles ls echter vrij 164. ZoemdoroAngelius? Bijen?" stamelde Mysteria. Maar hoe ter we reld weet je, dat ikdat ik„Wij toeten alles" kwam Warreltje uit den hoek. „En als je ons niet gauw een paarhonderd blikken Ahasflia meegeeft, dan nemen we een stuk poetskatoen, ik bedoel schietkatoen en we blazen dat heele eiland van jou de blauwe lucht m" »J°n9e> jonge jij durft" merkte Wag op, maar de toovenaar draaide met zijn oogen, zóó dat onze vrienden bang waren, dat ze er uit zouden rollen en gromde: „Maar mijn wapens en mijn verdediging zijn geweldig". „Niks mee te maken" riep Wag, eerst de Ahas flia en onze Snelle Vier en dan praten toe wel eens verder." De toovenaar bleek te zwichten en keerde zich om, teneinde zijn ongewenschxe bezoekers binnen te laten in zijn laboratorium. lauw. Er is van een positieve houding te genover deze vraagstukken niet erg veel te bespeuren. In de jaren achter ons was Ne derland één groot interneeringskamp en wij leven nog in de kampsfeer, waarin de wereld ons heeft achtergelaten. Zeker, er zijn menschen bereid om te erkennen, dat de structuur der volkensamenleving ten gevolge van het wegvallen van Duitschland en Japan als centrale machten grondig ver anderd is, dat er bovendien in de verhou ding tusschen Europa en Azië blijkbaar diepgaande verschuivingen plaats hebben. Merkwaardig is echter, hoe weinig men on danks dit alles vaak bereid is van het stand punt van den ander uit deze verschijnselen waar te nemen, om nog niet te spreken over de geneigdheid om er de consequen ties uit te trekken. „In dit opzicht verkeert het Neder landsche volk mentaal in een tragische positie. Wij hebben tot 1940 een eeuw achter den rug, waarin de gemiddelde Nederlander het vanzelfsprekend vond, dat niemand zich met zijn zaken be moeide, wanneer hij zelf er niet om vroeg. Wij hebben ondanks onze cultu- reele openheid naar alle kanten geleefd de afgeloopen maanden meer dan eens in een politiek isolationisme, dat ons thans noodlottig dreigt te worden en dat, ik helhaal 'n woord, waarom ik in gehoond ben: onze verbeeldingskracht als volk heeft geremd. Nu na honderd jaar zijn wij in een stormachtig tij van den internationalen levensstroom, mid den in het water gespoeld. Helaas moet ik zeggen dat noch het koude water, noch het zwemmen ons erg schijnt te bevallen." Met betrekking tot het Indonesische probleem zeide prof. Schermerhorn dat, zoo ooit, Nederland hier in het internationale water terecht ls gekomen. „Wij zijn er te gen onzen wil ingesmeten en velen komen in hun gedachtengang niet uit hoven het beschuldigen en het maken van verwijten aan het water waarin zij liggen. Onderwijl vergeten zij te zwemmen. Deze houding kan slechts zinken en verdrinken tot gevolg hebben. Wij moeten zwemmen, hoe heet of koud het water ook is. Nederland ligt en is geplaatst in een wereldverband. waaraan wij niet meer ontkomen, tot het onzalig oogenblik, waarop wij tot een onbelangrijk, inderdaad door ieder vergeten hoek op deze aarde ineengeschrompeld zouden zijn, uit gebrek aan durf en misschien uit behoud zucht." BINNENLAND Op het kampeer- centrum :e Lunteren zullen op zaterdag 29 en Zondag 30 Juni a.s. pl.m. 3500 leiders en leidsters van de Katholieke Ver kenners bijeenkomen voor het houden van een koempoelan, die zal worden bijgewoond door den bisschop van Breda, monseigneur Baeten en Z. K. H. Prins Bernhard. Door den Bijz.onderen Raad van Cassatie te 's Gravenhage werd J. B. uit Venlo, die in 1544 onderduikers en voor Duitschland in aanmer king komende personen opjoeg, aanhield en op sloot, conform het von nis van het Bijzonder Gerechtshof m den Bosch ter dood veroor deeld. De hijzetting van het stoffelijk overschot van R. A. Baron van Hardenbroek van Har- denbroek, in leven op- perceremoniemeester van de Koningin, had Woensdagmiddag te Neerlangbroek <bij Doorn) plaats. Zoowel de Koningin als het Prinselijk Paar waren vertegenwoordigd. ï'Ö.OOO jonge postdui ven zullen Zondag a.s. 1e Rotterdam worden losgelaten. Dit is de eerste groote duiven vlucht na den oorlog. Zoo spoedig moge lijk zal de verlichting van den Rijksweg Den Haag—Utrecht, weer in bedrijf gesteld worden. „Opinie-onderzoek" is de naam van een nieuwe stichting die het opinie onderzoek in ons land ten algemeenen nutte wil bevorderen. Smeeroliën en vet ten zullen van 1 Juli af niet meer aan prijsvoor- schriften gebonden zijn. De acht arbeiders van de „Gemeentelijke Handelsinrichtingen" te Amsterdam, die dezer dagen weigerden arbeid in de Amsterdamsche haven te verrichte^ zijn weer aan het werk ge gaan. Prins Bernhard zal op Zondag 30 Juni een reeks uitzendingen voor de Nederlandsche pad vinders met een radio toespraak openen. De staking bij de Amsterdamsche Droog dok Maatschappij, 810 arbeiders omvattende, is Woensdag geëindigd. G. Leembruggen, langen tijd aanvoerder van onze nationale ten- nisploeg, is wegens zijn lidmaatschap van de N. S. B. en het Economi sche Front door het Am sterdamsche tribunaal tot lM jaar intemeering verpordeeld. BUITENLAND Een gedenktecken ver meldende: „Hier ein digde de oorlog in Europa" zal op 30 Juni worden ingewijd te La Gicaudais, het hoogste punt bij de monding van de Loire, ter herinne ring aan de capitulatie der laatste Duitschers, die in Frankrijk waren achtergebleven om St, Nazaire te verdedigen. Juan Antonio Rios, de president van Chili, is Donderdagochtend plotseling overleden. Op 2 Juli a.s. zullen de Britsche troepen de citadel van Cairo ont ruimen. die zij 50 jaren bezet hebben; de Egyp tische troepen zullen de citadel overnemen. In de Belgische me taal-industrie in het ge bied van Luik dreigen groote stakingen uit le breken. Haarlem en Omgeving De Vereeniging voor Protcstantsche kerkmtir ziek houdt een kerkmu- ziekconferenhe op Vrij dag 5, Zaterdag 6 en Zondag 7 Juli in de Be gijnhofkapel te Haar lem. Op Zaterdagmid dag is er een uitvoering in de Groote Kerk. Zondagmorgen leidt Prof. dr. G. v. d. Leeuw een. ochtenddienst. Candidaat A. J. R- Brussaard te Bloemen daal, die bedankte voor Sprang, is beroepen bij de Geref. Kerk te T wij zei. De Onderlinge Tuin- liedenvereeniging „Aer- denhout en Omgeving" maakt eenige excursies Op 13 Juli zai de Hor tus te Leiden worden be zocht en op 31 Juli Enkhuizen. In de tweede helft van September zal een groote tentoonstel ling jvoiaen gehouden,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2