Avonturen van een IJmuidenaar in het Verre Oosten Het groote nieuws bracht nog geen uitkomst We hebben onzen vriend den marinier uit IJmuiden achtergelaten in een der kampen, waarin de arbeiders waren on dergebracht. die werkten aan den doo- den-spoorweg. Ket moer daar wel heel verschrikkelijk zijn geweest en wat moet er in de jongens zijn omgegaan als ze des avonds doodmoe van het zware werk in het kamp waren teruggekeerd, met open voeten van de ruwe wegen, waar ze met bloote voeten over heen moesten, nadat ze in modderpoelen hadden ge werkt, rotsen hadden laten springen. Hoe lang zal dat nog duren, en zullen we ooit weer in het vaderland terug komen? Verhuizen! Op 31 Augustus des nachts te 4 uur was hier het werk af en moesten ze verhui zen naar een ander kamp om aan een ander traject te beginnen. Op 1 September moesten ze aantreden voor een marscb van 26 KM naar het volgende kamp. Hier moesten ze werken aan een traject van drie KM, waarin een brug gebouwd moest worden van 40 M. Dit werk geschiedde in samenwerking met inlanders, Tamils. Er moest hier een weg gebaand worden door een hoogte van 50 M. Inlanders stierven als ratten. De behandeling der inlanders was nog slechter dan die der blanken; deze 6tum- perds stierven als ratten, soms telde men in het kamp veertig dooden op één dag. De lijken werden in een gat langs den weg gestopt; van behoorlijk begraven was geen sprake. Het was afgrijselijk. Er wordt beweerd, dat langs den geheelen spoorweg 64000 inlanders begraven lig gen. Bij dit laatste werk zaten ze op de grens tusschen Siam en Birma, waar de lijn aan gesloten werd. Toen hier het werk af was, keerden ze naar het basiskamp terug. Later kwamen ze in kleinere kampen voor het onderhou den van den gereedgekomen spoorweg en het kappen van hout voor de locomo tieven. Ook dit was een zeer zwaar werk. Het werd iets beter Het werd iets beter toen de spoorbaan gereed was. Er werd meer rijst aange voerd en meer vleesch verstrekt. Op zekeren dag kwamen er 400 koeien voor het kamp en kon men eiken dag twee koeien voor ongeveer 600 man slachten. Allerlei levensmiddelen konden gekocht worden waaronder 't zoo begeerde katjang idjoe (groene boon), een soort erwt, die rijk is aan vitaminen. Rijst kreeg men toen niet veel, maar doordat er behoor lijke bijvoeding aanwezig was, was de voeding niet slecht. Uit de bosschen kreeg men bovendien nog versche groen ten. een uitstekend middel tegen beri-beri. Nog gedurende drie maanden heeft onze vriend in het kamp voor het onder houd van de spoorbaan moeten vertoe ven en wel tot het laatst van 1944. Kort voordat hij van dit oord vertrok heeft onze vriend hevige bombardementen van de spoorbaan door Geallieerde vliegers meegemaakt. Bij een bombardement op 8 December was een trein met 500 Ne- derlandsche jongens het doel van den aanval. De geheele trein werd vernield en honderd Nederlanders werden bij dezen aanval gedood. Vooral een ijzeren spoorbrug, die in de nabijheid van het kamp Tammerken lag, was meermalen het mikpunt der Geallieerde vliegers. Later is deze brug geheel vernield, maar vele krijgsgevangenen hebben hierbij het leven verloren. Naar het einde. De laatste periode van dezen vreeselij- ken tijd vertoefde onze vriend in het menagekamp in Ban-Pong en wel van Januari tot Augustus 1945. Hier moesten treinen gelost en geladen worden. Veel werd hier gesaboteerd, zakken rijst wer den stukgesneden, blikken benzine liet men leeg loopen. Hier werd veel ruilhandel met de Sia- meezén gedreven en daardoor kwam men vrij goed door deze acht maanden heen. Maar het ergste was, dat men zoo wei nig van de buitenwereld hoorde. Van het groote oorlogstooneel wist men niets, men wist niet, waar men aan toe was. Het groote nieuws. Het groote nieuws kwam op 9 Augus tus. Toen kreeg men in het kamp door een Siameesche relatie een krant uit Bangkok in handenJapan was bereid te capituleeren! En 17 Augustus kwam de Japansche kampcommandant, terwijl hij lichtelijk beschonken was, vertellen dat we vrien den waren omdat de oorlog afgeloopen was. En toen kwam in het verzamelkamp het slechte nieuws over Java. Dat was een groote teleurstelling, vooral voor de Indonesische jongens, waarmee ze altijd zoo goed konden samenwerken. De Engelschen werden uit het kamp gehaald en naar huis gezonden, maar de Nederlanders werden achtergelaten. On ze toestand werd wel iets beter, maar we hadden slechts één wensch: terug naar de beschaafde wereld, naar het vader land of naar Indië. Korten tijd daarna werden we opge roepen voor het vormen van een leger macht voor Javadat was dus heel iets anders dan naar huis. Onze training duurde tot het laatst van Januari. Da troepen zijn hier nog geïnspecteerd door generaal Mountbatten. In de laatste dagen van hun verblijf ij dit kamp werd er nog al eens iets ge daan om den jongens wat afleiding te bezorgen. Zoo had er nu en dan een film- vertooning plaats; een der vertoonde films betrof de aankomst van Engelsche krijgs gevangenen uit de kampen van den spoor weg in een Engelsche haven. Onze Neder- landsche jongens hebben natuurlijk met een bezwaard gemoed er naar gezien, hoe de Engelschen met geschenken werden overladen en door hunne familieleden begroet en door de bevolking bejubeld werden. Dat was natuurlijk voor onze jongens een zure appel. Maar tenslotte kwam ook aan hun lij den een einde, zij het dan ook veel later dan ze gehoopt hadden. Ze kwamen in Bangkok en ten slotte heeft de Tromp onzen marinier en eenige zijner vrienden via Australië naar het vaderland terug gebracht. Meer dan zes jaar later dan ze bij hun vertrek naar de Oost gehoopt hadden. IJMUIDEN Visck in beslag genomen Ambtenaren van den C. C. D. hebben in de vischhal vijf kisten makreel in beslag genomen.- Tegen den eigenaar werd in verbande-met de.(il.prij9beheer- scbing proces-verbaal opgemaakt. Van twee vischknechts werd een manid kabeljauw in beslag genomen. Nog zes Zweden Naar wij vernemen kan deze week nog een 6-ta'l Zweedsche kotters wor den toegelaten. Met dit zestal zal het toegelaten quotum uitgeput zijn. Visscherijnieuws in 't kort De Neptumus die een maand uit de vaart is geweest om belangrijke repara ties te ondergaan, zal a.s. Zaterdag weer naar zee vertrekken. De Bloemendaal is uit de vaart geno men voor averij. De haringloggers KW22 en KW39 zullen voor hun eerste haringreis naar zee vertrekken. De motorkotter IJM217 zal de vol gende week voor zijn eerste reis uit varen. De Ita terug In de Visschershaven is uit Botter dam gearriveerd de stoomtrawler Ita IJM 22 van de reederij Weimar. De trawler is tijdens de bezetting in Duitschen dienst geweest. De verbou wing heeft ruim een half jaar geduurd. Ook thans is het schip nog niet geheel vaarklaar, want allerlei visebtuig moet nog aan boord gebracht worden, zoodat het nog wel eenigen tijd kan duren voordat de ita naar zee kan vertrekken. Terug uit Frankrijk De sleeper Ingrid van het Bureau Teruggave Visschersvaartuigen as al hier uit Brest binnengekomen met op sleeptouw_ die TH 48 en de YE 134. De Ingnid is inmiddels weer naar St. Malo vertrokken. De sleeper Helga vertrekt in den loop van deze week naar Duitschland. Politie-elftal naar Tiel Het elftal van de Politie Sportvoree- niging „Velsen" brengt heden een be zoek aan Tiel, waar het de gast is van zijn Tielsehe sportvrienden. Er zal een wedstrijd worden gespeeld tegen een cojnbinatie van de elftallen Tiel en Nijmegen. Laatstgenoemd elftal is kam pioen van district Oost van den Neder- landschen Politie Sportbond. Scheepvaart 25 Juni. Aangekomen: N ij kerk van Rotter dam: Wim van Mo (voor Zaandam); Sirius van Otter-backen. 25 Juni. Vertrokken: Maiden Creek naai Mobile; Empire Dafodill naar Londen; Ser- vus naar Londen; Tromp naar Bolnes; North- gate naar Goole; Stork naar Londen; Dur- ward naar Leith; Berkelstroom naar Huil; Boskoop naar Antwerpen; Sirino van Hoog ovens naar Immingham; Rijnstroom naar Londen. Om het damkampioenschap van Kennemerland In het tournooi om het damkampioen schap van Kennemerland heeft Laros de leiding genomen, doordat hij zijn partij tegen Ligthart heeft gewonnen. Zijn score is thans 5 punten uiit 3 wed strijden. Ligthart heeft, als hij de afge broken partij wint, hetgeen zeker zal gebeuren, 4 punten eveneens uit 3 wed strijden. In den voorwedstrijd om het eerste- klasse kampioenschap van Kennemer land heeft F. Dukel de leiding met 5 gesp., 5 gewonnen partijen. Nummer twee is J. van Straten met 4 gesp. waar van 3 gewonnen en 1 verloren. Verdaagde beslissingen Hinderwet De beslissing op het verzoek van A. Visser, Zeeweg 191, te IJmuiden-Oost, om vergunning tot het oprichten van een meubelmakerij in het perceel Zui derdorpstraat 3 te Velsen; N. Noordzij, Stephensonplein 5 te IJmuiden, om vergunning tot het op richten van een kuiperij in het perceel M'.ddenhavenstraat 24A te IJmuiden; de N.V. Visseherij Onderneming „De Vem", Trawlerkade 15 te IJmuiden, om vergunning tot het uitbreiden van de ijsfabriek in de perceelen Middenhaven straat 1-7 en Trawlerkade te IJmuiden; de N.V. Vereenigde Petroleum Mij en Purfina-Sinclair „Sinfina" te 's-Gra- venhage, om vergunning tot het bij plaatsen van een dieseloliehandpomp en een ondergrondsohe benzine-bewaar- plaats en het verplaatsen van een elec- trische benzine-meetoomp vóór het perceel Trompstraat 8 te IJmuiden- Oost; de N.V. Algemeene Handels-Centrale te IJmuiden, om vergunning tot het uit breiden van de chemische fabriek in het perceel Middenhavenstraat 20 te IJmui den; en van D. Plug, Strapdweg 17 te IJmuiden, om vergunning tot het op richten van een olie-opslagplaats in het perceel Strandweg 17 te IJmuiden, is door burgemeester en wethouders verdaagd op grond, dat het onderzoek nog niet zoover gevorderd is, dat daar omtrent thans reeds een beslissing kan worden genomen. Inlevering vacantiebonnen Op Zaterdag 29 Juni tusschen 3 en 4 uur bestaat gelegenheid tot inlevering der vacantiebonnen, ook voor ongeorga niseerden, bij den heer G. Verbaan, penningmeester van den N.C.B., Tuin dersstraat 102, IJmuiden Sociaal-Democratisch centrum Het alhier opgerichte Sociaal-Demo cratisch Centrum, onderdeel van de Partij van den Arbeid, belegt Maandag 1 Juli a.s. een vergadering in de boven zaal van het Rex Theater. Als spreker zal optreden de heer Sam de Wolff, die het doel en streven van het S.D.C. uit een zal zetten. Scheepsbewegingen Roelf te Kopenhagen; Odysseus van Tiuluk naar Instamboel: Boskoop van Amsterdam naar Antwerpen; Gardias van Earbados naar Curasao; Pericles te Monte Video; Bacchus van New York; Juno te New Orleans: Tra janus van New York; Singkep van Newport; Oranje te Batavia; Mapia te Lorenzo Mar ques; Fort Nassau te Bremen; Terborgh van Guam; Nieuw Holland passeerde Gibraltar; Tabian te Singapore; Tjibesar van Singapore; Talisse van Rotterdam. SCHEEPSBERICHTEN Rotterdam, 24 Juni aangekomen: Empire Conference, ledig; J. F. V., klei. Vertrokken 24 Juni: Denl, ballast; Noesa- niwi, ballast. Positiemeldingen: Taurus van Antwerpen naar Korsor; Albatros van Antwerpen te Korsor; Helbergen van Sfax naar Nederland; Themisto van Three Rivers te Montreal; Kylehaven van New Port naar Sint Vincent; Albert Kuyp van Montevideo naar Amster dam; Crescendo van Oslo te Delfzijl; Fiat van Frederikstad naar Arnhem. IJmuiden 25 Juni. Aangekomen Capitana van Reikjavik met 176 ton gezouten visch; Deo Duce van Kopenhagen met 376 ton stuk goed; Nijkerk van Rotterdam met 530 ton stukgoed; Wim van Damsjo met 225 stan daard hqut; Sirius van Otterbacken met 1150 ton erts (ligplaats Hoogovens). Vertrokken 25 Juni: Venus naar Setubal; Maiden Creek naar Mobile; Empire Daffodil naar Londen. Rotterdam 25 Juni: aangekomen Gouwe, hout; Alkaid, stukgoed en graan; Actuality, kolen; Evertsen, hout; Zijpe. cement; Rapid, ledig; Falrport, hout, lood en ijzer; Baren- areciii, benzine; Frontenac Park, graan; Sheringham, stukgoed. Vertrokken: Rapana, ledig; Palma, ledig: Bardistan, ledig; Aire, stukgoed; Henriette, cokesstof; Sambre, stukgoed. Nijkerk (Ned.) Amsterdam, ledig. IJmuiden. Aangekomen op 26 Juni: Nerma- lau van Gothenburg met 857 ton cellulose voor papierfabriek Velsen; Manfred van Nykjobing met 692 M3 rondhout. Vertrokken op 25 Juni: Servus naar Rot terdam; Tromp naar Rotterdam; Sirius naar Immingham; Nortjigate naar Goole; Durward naar Leith; Berkelstroom naar Hull; Stork naar Londen; Boskoop naar Antwerpen; Rijnstroom naar Londen. Amsterdam, 26 Juni: Zijpenberg van Ant werpen naar Lissabon; Loppersum van Free town naar Amsterdam. Marktbericht van Woensdag De trawlers besomden 16.660. Verdere be sommingen: Kotters: GG 184 f5090, GG 681 1 5592, Kustvisschers: UK 115 f 895, UK 190 f 244, UK 85 f 520, UK 126 658, UK 105 438. UK 177 f614, KW 160 f 646, KW 185 f186, KW 32 f 204, KW 199 f 467, HD 119 f123, ZV 3 f 17, ZA 21 f 2565, BK 58 f 345, BK 46 f 378, BK 20 f 652, BK 10 f319, BK 1 f 524, BK 25 f77, BK 27 f419, Y 343 f527, Y 264 £801, Y 249 £810. In den vrijen afslag werden de volgende prijzen genoteerd: gr. tongen 1,78—1,76; Tar bot I 1.28—Ö.98 per K.G.; Tarbot II 61,25—55; gr. schol 34.50—33,50; midd. schol 35—32,50; zetschol 36—34,50; kl. schol III 7,30 per 50 K.G, Uitreiking distributiebonnen Voor het afhalen van distributiebon nen zijn aan de beurt van de inwoners van IJmuiden Velsen (dorp) en Drie huis de letters W. t.m. IJ op Vrijdag 28 Juni en de letter Z op Zaterdag 29 Juni in het Patronaatsgebouw aan den Zee weg'. SANTPOORT Elftal der Trompen in het veld Het elftal der Tromp-familie, dat a.s. Maandag tegen de Santhaes in het veld treedt is als solgt samengesteld; Doel; vader Tromp; achter: H. Tromp en N. Tromp; midden; K. Tromp, C. Tromp en M. Tromp; voor: Jac. Tromp, P.. Tromp, J. Tromp, T. Tromp en L. Tromp. De wedstrijd wordt gespeeld op het terrein aan de Kweekerslaan. VELSEN Plaatselijke Unie voor het Bouwbedrijf In deze gemeente is opgericht een Plaatselijke Unie voor het Bouwbedrijf, waarin zijn opgenomen de besturen van de alhier gevestigde afdeelingen van de landelijke bouwvakarbeidersbonden. De Unie moet beschouwd worden als het representatieve orgaan, dat namens de afdeelingen optreedt in alle zaken, het bouwbedrijf betreffende. Het secretariaat is gevestigd Cypres- senstraat 12. IJmuiden-Oost Moeilijkheden om de aardappelen Prijzen te laag, aanvoer te klein, loonen te hoog. Er is groote beroering ontstaan onder de aardappelentelers in Noord-Holland en zelfs is hier en daar "t woord „staking" te hooren. De telers in West-Friesland hebben op eenige vergaderingen de han gende problemen besproken en op een bijeenkomst is besloten twee dagen lang (vandaag en morgen) geen aardappe len aan te voeren, op een andere werd deze termün zelfs tot een week verlengd. De oorzaak zit hem in de prijzen. In den nacht van 15 op 16 Mei, toen niemand meer een nachtvorst verwachtte, is de aardappeloogst in een groot deel van Noord-Holland door een nachtvorst ern stig beschadigd. De oogst is hierdoor een maand ver laat. Intusschen zijn echter de prijzen op de gewone wijze vastgesteld en zij gaan nog steeds omlaag. Nieuwe aardappelen brengen niet genoeg op. Was de oogst niet verlaat dan zouden de eerste aardappelen de oorspronkelijke hooge prijzen hebben gekregen, maar thans brengen ze veel minder op. Dit schept nu de moeilijkheden. De aardappel telers wenschen dat het noodgedwongen uitstel van den oogst in de prijzen ver disconteerd wordt. Bovendien zouden de .neven mede ontstaan zijn doordat de Stichting voor den Landbouw, gevormd door de samenwerkende land- en tuin bouworganisaties in de prijzenkwestie niet gehoord is. Komt de oogst straks goed los, dan zit men om rooiers verlegen, die exhor- bitante loonen vragen. Mochten de moeilijkheden niet opgelost worden, dan verwacht men dat de boeren ook over tien of veertien dagen geen aard appelen zullen aanvoeren, maar ze b.v. zullen inkuilen. Er is echter hoop, dat voor den drei genden toestand over 14 dagen een op lossing gevonden is. Op de veiling te Grootebroek wordt het dagelijks drukker met den aanvoe r val: nieuwe aardappelen, welke na het. veilinggebouw te hebben verlaten met 'te spoed worden verladen, om naar de verbruikscentra te worden vervoerd. .u'J

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3