De Mijnontploffing op den Amsterdamscheweg De aanstaande Raadsverkiezing Zes jonge mannen zjjn het slacht offer geworden van de noodlottige mijnontploffing op den Amsterdam scheweg. Niet alleen de om het leven gekomen burger J. Stork was in de kracht van zyn leven, dit gold ook voor de militairen. De militaire slachtoffers waren luit. t. z. 3e klasse C. Schriel, 33 jaar, wonende te Santpoort; matroos le klasse A. Wit vliet, 29 jaar, wonende te Nijmegen; ma trozen 2e klasse G. Raithel, 26 jaar. wo neede te Brunssum; W. F. C. Kregting, 27 jaar, wonende te Nijmegen en W. van der Geest, 26 jaar. wonende te Heino. Zooals wij gisteren reeds berichtten, zal het voor altijd een raadsel blijven, wat de oorzaak van dit ontzettende ongeluk is geweest. Dat alle zes mannen op slag werden gedood, doet vermoeden, dat zij zich tijdens de ontploffing in de onmid dellijke nabijheid van de mijn bevonden, met het demo.nteeren waarvan de man nen van den Opruimdienst, allen mannen van het vak, vermoedelijk bezig waren. De ontploffing moet ook geheel in de ruimte zijn geschied aangezien er geen gat In den grond geslagen werd. Veel sporen heeft het onheil dan ook niet ach tergelaten. Nog meer mijnen? Gistermiddag hebben twee marine-offi cieren de omgeving afgezocht, omdat er bericht was ontvangen, dat in het wei land langs den weg nog een mijn zou liggen- Er werd echter niets gevonden. Van eenige burgers, die plaatselijk goed bekend zijn vernamen wij, dat er in d< omgeving ongetwijfeld meer mijnen moe ten liggen. Van de opgehangen mijnen, die dienden als afweer tegen eventueele luchtlandingen zouden er nog vele in het weiland liggen. Of dit inderdaad het geval is. weten we natuurlijk niet, maar in elk geval, is het raadzaam bij het betreden van deze terreinen voorzichtig te zijn. Er bevinden zich in de nabijheid vole tuintjes van par ticulieren. Bij het bezoeken daarvan blijve men op de paden. Na de Muizen de Ratten Zekere deelen van de gemeente, voor al IJmuiden werden, toen de bevolking geleidelijk weer irn haar vroegere wonin gen terugkeerde, geteisterd door een mui zenplaag, een verschijnsel dat zich heel goed laat verklaren. Zij hadden tijdens de afwezigheid van de bewoners en hun katten vrij spel en vonden voedsel ge noeg bij de cantines der Duitschers en in de door de bezetters in beslag geno men woningen. Toen de IJmuidenaren naar hun woon stee terugkeerden, vierden de muizen er hoogtij, maar naarmate het kattenleger zich uitbreidde, werd de muizenplaag minder. Maar nu verschijnen de ratten ten too- neele; op sommige plaatsen heerscht er nu een ernstige rattenplaag, waartegen de poesenmacht niet opgewassen schijnt te zijn. In verband hiermede schrijft de direc teur van den Gemeentelijken Genees kundigen- en Gezondheidsdienst ons, dat degenen, die last van ratten hebben, er in de eerste plaats voor dienen te zor gen, dat de ratten bij hen geen voedsel kunnen vinden. „Men raakt ze niet kwijt als men een aantal vangt of vergiftigt en de rest blijft voeren. Werpt dus uw huisafval (denkt om de vischkoppen) niet ergens neer, maar bewaart ah es in een goed gesloten emmer of bak, totdat de Reinigingsdienst het ophaalt. En meldt eventueele vuilophoopingen in uw buurt aan den waam. directeur van den Reini- gings- en Ontsmettingsdienst, Velserduin- weg 127, IJmuiden-Oost, telefoon 5181. Men neme dezen raad ter harte! De Jantjes Het tooneelgezelschap Herman Bouber gaf Donderdagavond in het Thalia Thea ter voor een uitverkochte zaal een op voering van „De Jantjes", een stuk uit het matrozen- en koloniale leven. Het spel bleef over het algemeen te vlak: de meeste spelers misten het noo- dige élan. Het vierde bedrijf, spelende in Indië, was wel het beste gedeelte. Wim Kouwenhoven gaf hier goed spel te zien in de rol van den Blauwe. De heste rol van den avond was wel die van Na Druppel, vertolkt door Aaf Bouber, die de eeuwige jeugd schijnt te bezitten. Het publiek leefde weer mee met de avonturen van de drie Jantjes en na af loop werd de spelers met een donderend applaus beloond. MARKTBERICHT VAN DONDERDAG. Besommingen kustvisschers: IJM 310 f42. ÏJM 265 f 79 IJM 21 f2693. IJM 215 f 668. IJM 207 f 534. IJM 211 f56. IJM 251 f84. KW 226 f 295. KW 125 f 399. KW 10 f1216. KW 165 f62. UK 215 f 540. UK 105 f 197, UK 115 f 225, UK 119 f 935, UK 60 f839, UK 184 f401. UK 266 f 804, UK 43 f 768, UK 93 f214, UK 49 f221. HA 96 f743. HA 4 f213. BR 57 f 265, BR 15 f 329. BR 25 f 113, WR 116 f 378, YE. 7 f 712 ZV 2 f 7. ZV 3 f 7. Prijzen van de vrij verkochte vlsch: gr schol f 34,50. ma. schol f 34,50—f 32, zetschol f 34,50—f 3,50, kl. schol III f 10—f 6,50, alles per 50 kg. Tarbot I f 1,38f 1.26, Tarbot II f 1,25— 11,14, Griet I f 1.08, gr. tong f 1,80, md. tong 11,80, alles per kg. De begrafenis van de militaire slacht offers van het ongeval zal Maandag in hun woonplaats met militaire eer ge schieden. Het stoffelijk overschot den in Santpoort wonenden luitenant ter zee Schriel wordt Maandagmiddag om streeks 2 uur ter aarde besteld. Op welk kerkhof dit geschiedt, is nog niet be kend. Oud-Kath. Ondersteuningsfonds De afdeeling IJmuiden van de Vereeni- ging „Oud-Kath. Ondersteuningsfonds' houdt Vrijdagavond in het Oud-Kath. Vereenigingsgebouw een vergadering in verband met de 59ste Algemeene Verga dering der Vereeniging, welke Dinsdag, 2 Juli te Culemborg plaats vindt. Met de benoeming van een afgevaardig de staat de bespreking van den beschrij vingsbrief voor deze Alg. Vergadering, waarbij verschillende belangrijke voor stellen de aandacht vragen, op het pro gramma. Haringvisscherij Alhier is binnen van de haringvisscherij de KW 5 met 403 kantjes. Afhalen distributiebonnen Voor het afhalen van distributiebonnen van de inwoners van IJmuiden, Velsen (dorp) en Driehuis is aan de beurt de letter Z op Zaterdag 29 Juni in het Pa tronaatsgebouw aan den Zeeweg. Scheepvaart 27 Juni. Aangekomen: Runo van Oxe- lösund (Hoogovens), Sleepboot Ebro (met baggermolen) van Cuxhaven, Mytongate van Par, Eemstroom van Londen. 27 Juni. Vertrokken: Pro Patria naar Rotterdam, Ebro naar Maassluis, Nerma Lau naar Antwerpen, Van Ostade naar Suriname, Mama naar Sandefjord. Vergadering O.K. Jongel. Ver. „D.G.S." Woensdagavond hield de O.K. Jongelieden Vereeniging D.G.S. een vergadering in he Oud-Kath. Vereenigingsgebouw. In zijn openingwoord heette de voorzitter in het bijzonder welkom den spreker, den heer J. Rotgans, alsmede de aannemelin- gen, die voor het eerst de vergadering be zochten. De notulen gaven een overzicht van D.G.S.'s activiteit der laatste maan den, welke zeer is uitgebreid en waarvoor veel belangstelling bestaat. De heer B. van Kleef bracht als afgevaardigde ver slag uit van de laatstgehouden Bondsver gadering ie Amsterdam, waarin de reor ganisatieplannen besproken waren. Voorts gaf hij een uitvoerig overzicht van het contact met de Nederlandsche Jeugdge meenschap in deze gemeente. De heer Van Kleef werd vervolgens, bij acclama tie, gekozen al^ afgevaardigde naar de landelijke reorganisatie-commissie. De volgende bondsdag zal gehouden worden te Culemborg. Hierna vertelde de heer Rotgans over zijn belevenissen in Indië en elders tijdens den oorlog. Spreker schetste de groote moeilijkheden, waarmede de zeelieden, vooral in de beginstadia, te kampen had den, toen er door gebrek aan materiaal, geen bescherming voor de schepen was, waardoor er veel slachtoffers te be treuren waren. Ook de oorlog in Indië werd boeiend weergegeven, waaruit bleek dat onze vloot, luchtmacht en Zilveren jubileum L. de Vries De afdeeling Transportwezen van do Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden heeft den rangeermeester, den heer L. de Vries gehuldigd ter gelegenheid van zijn zil veren ambtsjubileum. De voorzitter der directie, ir, A. H. Ingen Housz, overhandigde hem de ge bruikelijke enveloppe, waarna de heer Wiersma, de chef van het Transportwezen den jubilaris het Gedenkbord en het Ge tuigschrift der Maatschappij overhan digd^. De heer Meijer hield een hartelijke toespraak en gaf de geschenken van de afdeeling, waarna de heer Heilo de ge- lukwenschen van de kameraden over bracht. Bedrijfsdirecteur ir. Spies haalde her inneringen op uit den tijd, toen er nog slechts één locomotief en één rangeer meester was. De huldiging werd besloten met het optreden van den heer Tuinstra en zijn door van „Zwarte Jongens van het Ver voer" muzikaal begeleid door den heer Den Dunnen. Afgelast De vriendschappelijke voetbalontmoe ting tusschen enkele elftallen van de V.V. „Kinheim" en de vierde klasser V.V.E. uit Wijk aan Zee, wélke op a.s. Zaterdag was vastgesteld, is afgelast. .„..j:; - De oorzaak hiervan is, dat het Kinheim- veld voor den komenden herfst is opge- door hun opofferingsgezindheid groot aandeel heeft gehad. Na het principe van den 6trijd uitvoerig uiteengezet te hebben eindigde de heer Rotgans met eenige persoonlijke woor den zijn pakkend relaas voor een aan dachtig luisterend gehoor. Tot slot voerden een aantal D.G.S.-ers eenige schetsen op. Oorlogsgetroffenen vergaderen Heden (Vrijdagavond) wordt in het ge bouw Concordia een zeer belangrijke vergadering belegd ter bespreking van de belangen van oorlogsgetroffenen, welke door de bezetting hun woningen zijn kwijt geraakt. Daar individueel bij den wederopbouw weinig of in het geheel niets bereikt kan worden wil men trachten door gezamen lijk overleg bij de betreffende instanties meer en betere resultaten te krijgen in verband met schadevergoeding en op bouw. Afhalen distributiebonnen Voor het afhalen van distributiebonnen voor de inwoners van Velsen-Noord zijn aan de beurt de letters A t'm L op Maan dag 1 Juli in het Ontspanningsiokaal der Java-Deurenfabriek aan den Wijkerstxaat- weg. knapt, waarbij in de doelmonden nieuwe graszoden zijn aangebracht, waardoor de directie van de Papierfabriek, eigenares van het terrein, gebruik van de velden niet eerder toestaat dan per 1 September aanstaande. Er kan echter wel worden getraind. Agenda voor Velsen VRIJDAG 28 JUNI. Bioscoop De Pont: 8 uur: De twee ge zusters Kleh. Thalia-tbeater: 7 en 9 uur: Vrouwenge vangenissen. ZATERDAG 29 JUNI. Zie Vrijdag. SANTPOORT MOTORRIJDER BOTST TEGEN AUTOBUS. Donderdagmiddag omstreeks vier uur had op den Hagelingerweg een aanrijding plaats Susschen een motorrijder en een autobus van de NACO. De motorrijder, die uit de richting Driehuis kwam, keek achterom en merkte daardoor de autobus niet op. Hoewel de bus chauffeur nog signalen gaf, was een botsing niet meer te vermijden. De motorrijder werd legen den grond geslingerd. Dokter Th. M. B Mak uit Santpoort constateerde, dat het rechterbeen van het slachtoffer op vier plaat sen gebroken was. Den chauffeur der auto bus treft geen schuld. Stemmencijfer lager dan bij Kamer- en Statenverkiezing? Hoewel de bevolking- liler weinig van merkt vervult het Rijksloodswezen een voornante rol in den wederopbouw van ons land. Bij weer en ontij Immers wor den de schepen, welke kostbare mate rialen aanvoeren door ervaren loodsen in de havens gebracht. Op de foto r.len wij dei» loods, die de loodsboot verlaat om zich naar het schip te begeven. Dit geschiedt 3 mijl buitengaats. (P) Van de 21873 kiezers in onze ge meente hebben resp. 20527 en 20016 hun stem uitgebracht bij de onlangs gehouden Kamerverkiezing en ver kiezing voor de^ Provinciale Staten, maar door de buitengewone omstan digheden mag worden verwacht, dat het aantal stemmen, dat bij de op 26 Juli a.s. te houden verkiezing voor den gemeenteraad wel beneden de 20.000 zal blijven. Tenzij de Lndivï- dueele belangstelling grooter is. Volgens de kieswet wijst de jaarlijks door de gemeentebesturen opgemaakte kiezerslijst de inwoners aan, die de voor de kiesbevoegdheid gevorderde vereisch- ten bezitten op den 31sten December van het vorige jaar. Wel is hieraan voor de verkiezingen in 1946 in verband met de bijzondere omstandigheden toegevoegd de bepaling: „met dien verstande, dat het hebben van werkelijke woonplaats in de gemeente beoordeeld wordt naar den toe- De g-i-ooie sluis te IJmuiden, de grootste ter wereld, zal half Juli wederom voor de scheepvaart in gebruik kunnen «orden gesteld, welke gebeurtenis met eenige feestelijkheid gepaard zal gaan. Vei-moedeiijk zal het m.s. „Oranje" het eerste sclilp zijn, dat de gerepureerde sluis zal kunnen passeereu. Een overzicht van hel. bouwwerk. (P) stand op 5 April 1946", maar voor de raadsverkiezing is de toestand toch anders dan voor de beide reeds gehouden ver kiezingen. Art. 57 a van de Kieswet stelt immers voor den kiezer de mogelijkheid open, bij de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer en van de Provinciale Staten, in plaats van in de gemeente, op welker kiezerslijst hij voorkomt, in een andere gemeente aan de stemming deel te nemen. Wel is voor kiezers, die tijdens de vijandelijke bezetting op overheids bevel dan wel wegens oorlogsgeweld of gevaar daarvoor hun woonplaats hebben verlaten en vóór 5 April 1946 nog niet naar de betrokken gemeente hebben kunnen terugkeeren, de mogelijkheid, te verklaren, dat zij voor de verkiezing van den gemeenteraad geacht willen worden voor te komen op de kiezerslijst van hun oude gemeente. Er mag echter wo-rden verwacht, dat hiervan weinig of geen ge bruik zal worden gemaakt. De kiezers, die dus op 4 April 1946 elders woonach tig waren, maar zich na 5 April in onze gemeente vestigden, moeten hun stem uitbrengen in hun oude gemeente. Geen verdecling In kieskringen. Voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad worden volgens ark 31 van de Kieswet de gemeenten met meer dan 20.000 zielen verdeeld in drie kieskrin gen. Voor 1946 is echter bepaald, dat geen verdeeling van gemeenten met meer dan 20.000 zielen in kieskringen plaats heeft. In verband hiermede is het aantal candidaten, dat een candidatenlijst mag bevatten, voor 1946 gebracht op ten hoog ste 35 in plaats van ten hoogste 20, zoo als de Kieswet aangeeft H.O.S.C.-Nieuws De uitslag van de Woensdag j.l. ge houden achtkampen der H.O.S.C. luiden: WiersmaPlugboer V2SlingsBurg graaf 10; StarkenL. Verschoor 10; v. d. StarreJ. Verschoor 0—1; Strijker Deelder 01; NiekerkerBos 10; Peekei—Verlaak 1—0; Smit—Plokker 1 0; 't HartAarsen VzVz\ Stalsde Haas 01; Kroond, Bruin 10; A. Schelvis Gravenmaker 10; WolthuizenKlin- keberg 10; StrijkerJansen 10: Rijke Prins y2Vz', Ringers—Hoogland 1—0 en J. VerschoorHoogzaad 10 Zondagsdienst artsen Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Maan dagmorgen 8 uur hebben dienst de artsea F. Bekker en J. Mac DaniëL

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3