Wrakken in het IJsselmeer P Visscherij-Snufjes 150 Schepen rusten op den bodem De ..erfenis der Duitsehers". Een der wrakken is geborgen en weer zeeklaar gemaakt. In het begin van de week ver lakken sleepbooten van de fa. Goedkoop te Amsterdam met twee drijvende bokken van resp. 75 en 150 ton via Schellingwoude naar het IJsselmeer, teneinde de helpen de hand te bieden bij de bergings werkzaamheden van de hier nog op den bodem rustende schepen. Er kan vrijelijk gezegworden, dat hiermede de laatste phase van de berging is ingeluid, immers toen de Duitsehers in Mei van het vorig jaar capituleerden, lieten zij bij hun erfenis o.m. 150 schepen onder de oppervlakte van het IJsselmeer achter. Met bekwamen spoed is onder leiding van den Rijkswaterstaat een aanvang gemaakt met het opruimen dezer wrak ken. Thans, een jaar later, is dit aantal gereduceerd tot drieëntwintig en bij gunstig weer zal ook dit cijfer spoedig slinken. Het meerendeel dezer schepen is na Janpari 1945 door de Duitsehers tot zinken gebracht toen zij zagen dat er geen mogelijkheid meer bestond ze naar hun land over te brengen, doch niet alleen de Duitsehers, ook Neder- landsche schippers zonden vaartuigen naai- den bodem der zee, doch hun mo tieven waren anders. Ze zochten veelal goede plekjes uit waar aan schip en la ding zoo min mogelijk schade toege bracht kon worden. Het valt zeer moei- 3ijk te schatten wat op deze manier voor ons land behouden is gebleven, doch het kan in de millioenen loopen. Nemen wij het voorbeeld van den schipper, die voor de Duitsehers een sleep van dertien dekschuiten naar Lemmer moest brengen om vandaar naar Duitschland te verdwijnen. De schipper meldde zich prompt in Lemmer bij den Duitschen commandant met de woorden: „de schuiten liggen aan den wal gemeerd". „Groszartig", zei de Duitscher en ging ze meteen maar bekijken. Maar zijn 'temming werd er niet beter op, want an de heele sleep van dertien schuiten waren er nog twee over. De andere la gen ergens onder het water. De schip per had ze onderweg „verloren". Dreggen. Als men thans deze schepen wil lich ten, is het eerst zaak ze te vinden, wat een toer op zich zelf is. De opgegeven posities blijken nog wel eens wat af te wijken van de werkelijkheid. Zoo kwam het meermalen voor, dat een schip vijf tig a zestig km van de aangegeven plaats werd gevonden. Tusschen twee schepen wordt dan een kabel gesleept, wolke natuurlijk blijft steken indien deze op een wrak stuit. Dit is een gewel dig geduldwerk. Uit den aard der zaak is de actieradius van dezen kabel maar zeer beperkt en moet men als het ware elk stuk zc - grondig afvisschen om vast te stellen waar ven schip ligt. Is dit een maal ontdekt, dan bestaan er verschil lende mogelijkheden om het boven te krijgen. Veelal wordt het schin geheel dicht gemaakt en wordt er lucht inge pompt. zoodat het vanzelf naar de op pervlakte komt. Dit is niet zelden een zeer moeizaam karwei. In één boot waren om en nabij de vijfhonderd klei nere en grootere gaten, die eerst alle gedicht moesten worden alvorens tot berging kon worden overgegaan. Zit een boot echter te vast. dan moet van drij vende bokken gebruik worden gemaakt. Sr worden dan trossen onder het schip door gebracht en langzaam trekken de Dokken het daarop naar boven. Het hangt dan letterlijk in de takels en wordt vervolgens naar een haven ge sleept. Wat probeerden de Duitsehers op de schepen, die zij of goedwillende landgenooten tot zinken brachten, naar hun heimat over te brengen? Het blijkt nógal zoo het een en an der te zijn. Stoomturbines, heele bruggen, schaafbanken, draaiban ken, ladingen klinknagels, bagger molens, dreglijnen, electromotoren, schakelkasten, ja heele schepen keurig uit elkaar genomen met ge nummerde deelen werden als „la ding" aangetroffen. In de 950 ton metende „Cornelia" vond men zelfs een jacht drijven, dat men op dek had meegenomen. Bij nader onder zoek kwam vast te staan, dat dit jacht toebehoorde aan den direc teur van de maatschappij aan wie cle „Cornelia" toebehoort. Ook een drijvende smederij, gebruikt bij de Zuiderzeewerken, werd uit de gol ven opgevischt. Het overgroote deel der schepen en lading blijkt nog zeer bruikbaar te zijn. De ramp met de „Gr, 4" Behalve deze oorlogsslachtoffers is onder de 23 nog te bergen sche pen de Groningen 4, die in den nacht van 7 op 8 Januari 1945 in aanvaring kwam met de Jan Nie- veen. De kajuit van de Groningen 4 was propvol met menschen, voor een groot deel vrouwen, die in Friesland wilden gaan proviandee ren. Een aantal hunner (vermoe delijk twaalf) heeft geen kans meer gezien zich in veiligheid te stellen en kwam jammerlijk om. Zij zijn in het schip achter gebleven. De Gro ningen 4 zal door middel van drij vende bokken naar boven gehe- schen worden, weshalve een datum voor de berging moeilijk kan wor den geschat. De drijvende bokken immers zijn in hooge mate van het weer afhankelijk. Een stevige wind maakt hun optreden practisch on mogelijk. Zoo zal dus binnen afzienbaren tijd het IJsselmeer „wrakvrij" zijn, waardoor hier althans de laatste sporen van den oorlog zullen zijn uitgewischt. IJMUIDEN Urker botter na aanvaring gezonken In den nacht van Donderdag op Vrijdag kwam in de Vissc-hershaven van de vis- scherij terug de botter UK 142. Bij het zoeken voor een ligplaats kwam de bot ter in aanvaring met een achteruitvaren den logger. De botter kreeg een groot lek onder de waterlijn en begon direct vol water te loopen. De schipper zette den motor op volle toeren en voer naar den lagen wal van de haven nabij de dokken. Hier zonk het schip, maar de opvarenden konden zich bijtijds redden. Het was een tegenslag dat het scheepje bij laag water was gezonken; bij het op komen van den vloed Vrijdagmorgen viel de botter geheel onder water en daarmee ook de kostbare vangst, bestaande uit ongeveer 100 kisten schol, schar, tarbot en tong. Men had nog gehoopt, de vangst tijdig te kunnen bergen, maar dit bleek onmogelijk te zijn. Later in den morgen kon met het ber gingswerk worden begonnen; een groote bok had den botter spoedig omhoog. Het schip werd toen leeggepompt, waarna de visch kon worden gelost. Deze werd Vrij dagmiddag nog in de hal verkocht, echter tegen verminderde prijzen. De botter zal in het dok worden opge nomen. Voor den schipper-eigenaar en de be manning beteekent dit ongeval een ern stig verlies. Stormvogels viert feest Het feit, dat „Stormvogels" na een tijd van in-zak-en-asch-zitten, dank zij haar kranige eindspurt voor de eerste klas be houden bleef, is voor het bestuur aan leiding geweest tegen Donderdag a.s. in Thalia" een feestavond te houden voor alle leden met hun dames. De feestcom missie is er in geslaagd een zeer aantrek kelijk programma samen te stellen, dat ongetwijfeld zeer in den smaak zal vallen. Vergadering O.K. Ondersteuningsfonds Vrijdag hield O.K.O.F. in het Oud- Katholiek Vereenigingsgebouw een verga dering ter bespreking van de agenda voor de a.s. algemeene vergadering, welke 2 Juli a.s. gehouden zal worden (in Culem- borg). Daar men het over 't algemeen eens was met de prae-adviezen van het hoofd bestuur werd de agenda vlot afgewerkt. Als leden voor het hoofdbestuur werden gekozen drs. Th. Hijzen. uit Rotterdam en mej. M. C. de Wilde te Gouda, terwijl JJmuiden ter vergadering vertegenwoor digd zal worden door Kap. de Rijk. Daar de voorzitter de heer W. D, Wil- jouw door ziekte verhinderd was, stond de vergadering onder leiding van pastoor Th. Moleman. Nog 18 Loggers ter trawlvisscherij Van de Katwijksche vloot zijn nu nog slechts 18 loggers op de trawlvisscherij. daarbij inbegrepen de Java KW 159. De andere Katwijksche loggers hebben de trawlvisscherij beëindigd voor de haring- visscherij. Vier zilveren jubilarissen bij de Hoogovens De afdeeling Transportwezen van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden blijkt wel een afdeeling te zijn, waaraan de medewerkerstrouw blijven. Telkens weer wordt er in die afdeelingen geju bileerd; nu weer niet minder dan vier ju bilarissen tegelijk en wel de machinisten de heeren A. en J. H. A. den Dunnen en de rangeermeesters de heeren M.. Luiken en J. van Zantvliet. De bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies sprak de jubilarissen, die vergezeld waren van hunne vrouwen, namens de directie toe en overhandigde de enveloppen. Het was voor hem een ware vreugde, honderd jaren trouwe verknochtheid aan de maat_ schappij hier te mogen herdenken, hoewel een sombere schaduw over deze bijeen komst werd geworpen door het verschei den van een medewerker van de afdee ling, den heer Storp, die slachtoffer is geworden van een mijnontploffing. In een groot bedrijf wisselen vreugde en leed elkander af, eindigde de spreker. De heer Wiersma, leider van het Transportwezen, voerde vervolgens het woord. Hij overhandigde de jubilarissen het Gedenkbord en bet Vereerend Ge tuigschrift, waarna de heer Meyer, de chef van het Vervoer, in een hartelijke toespraak de loopbaan van eik: van zijn „vierling" de revue liet passeeren. Zijn toespraak werd vergezeld door de ge schenken van de afdeeling. De heer Heilo bracht op kernachtige wijze de gelukwenschen van de kamera den over, waarna de heer Tuinstra het podium besteeg. Hij volstond dit keer met het zeggen van een vers, ter eere van dit honderd-jarig jubileum door hem ver vaardigd. Muziek en zang bleven, als een stille hulde aan de nagedachtenis van den gestorven kameraad, achterwege. De Helga haalt de Flamingo De sleeper Helga is Vrijdagmiddag naar Wilhelmshaven vertrokken om den in ge noemde haven liggend en stoomtrawler Flamingo op te halen. De Shamrock naar zee De stoomtrawler Shamrock, die tijdens de Duitsche bezetting als patrouillevaar tuig dienst heeft gedaan, heeft inmiddels twee reizen in zijn oude gedaante ge daan. Voordat het schip opnieuw naar zee kon ver-trekken diende het gedemagneti seerd te worden. Hierin kwam eenige vertraging, doordat de installatie in Rot terdam eenige dagen defect is geweest. Jl. Zaterdag was deze echter weer her steld en inmiddels heeft de Shamrock de behandeling ondergaan en kon gisteren naar zee vertrekken. Personalia Onze plaatsgenoot de heer J. G. Bergsma slaagde voor het tweede gedeelte nota- rieel-examen, gehouden in Den Haag. De Empire Victory naar Zuid-Afrika verkocht Zooals wij reeds vermeldden, heeft de vroegere Duitsche drijvende traankokerij „Unitas", die verleden jaar in Engelsche handen is overgegaan en thans „Empire Victory" heet, gedurende de afgeloopen wintermaanden (seizoen 1945/1946) aan de jacht op walvisschen in de Zuidelijke Poolzeeën deelgenomen. Thans vernemen wij, dat dit moeder schip door het Ministerie van Oorlogs- transport is verkocht aan de Zuid-Afri- kaansche walvischreederij de „Union Whales", te Durban. Of dit schip wederom zal worden herdoopt, of dat 't onder den zelfden naam zal blijven varen, wordt niet vermeld. De Jolian cle Witt, met troepen naar de Oost Het s.s. „Johan de Witt" van de Stoomv. Mij. „Nederland", te Amsterdam, zal on voorziene omstandigheden voorbehouden, omstreeks 15 Juli a.s., onder commando van kapitein A. Kikkert, met gezinnen en troepen aan boord, van Amsterdam naar Batavia vertrekken, waar dit schip pl.m. 11 Augustus a.s. kan worden verwacht XDI De meeste menscheai mopperen eiken dag op het weer en dat is inderdaad dan ook om op te mopperen, want of schoon het nu al bijna Juli is, kunnen we het aantal zomersche dagen dat we gehad hebben op de vingers van één hand uittellen. En dan houden we nog vingers over. Maar iedereen, die wat met visch te maken heeft mag zich wel in de handen wrijven vanwege het weer. want voor den visohhandel en dus ook voor de reederij is het weer al bij zonder gunstig en het is ongetwijfeld aan de koele temperatuur te danken, dat de vischprijzen zich zoo kunnen handhaven, dat het overgroote deel van den aanvoer tegen de maximumprijzen het land in gaat. Gisteren gingen som mige soorten laag weg, maar daaraan hebben de aanvoerders zelf schuld. Ze weten, dat de vischliandel met Vrijdag- sche visch altijd moeilijkheden heeft, wat de verzending betreft en de vijftig kustvisschers, die Vrijdag aan de markt waren hebben veel minder geld voor hun waar gemaakt dan wanneer ze een dag eender binnen waren geweest. Het binnenkomen op Donderdag levert voor de kustvisschers natuurlijk ook zijn be zwaren op, want dan is feitelijk voor hen de week ten einde en dat is wel wat al te vroeg. Het is en blijft een moeilijke kwestie. Dat kan ook van den export naar Frankrijk gezegd worden. Op papier is dit keurig voor elkaar, maar van het papier naar de werkelijkheid is nog een heel eind en het lijkt er nog niet veel op, dat 1 Juli met den uitvoer kan worden begonnen. De regeling van dezen uitvoer is een zeer ingewikkelde geschiedenis, het is als het ware een ineenkropen van over heidsbemoeiingen en van particulier initiatief en dit zijn twee begrippen, die nog al gemakkelijk tegen elkaar op bot sen. Frankrijk zegt: de deur staat open, kom er nu maar in, maar zoo eenvou dig is het niet. Naar hetgeen ik over de regeling aan de Fransehe zijde gehoord heb, moeten de Fransehe importeurs de offertes, die zij van de afzenders ont vangen hebben, aan het een of andere bureau overleggen en wie dan de voor- deeligste offerte heeft krijgt de invoer vergunning. De Vale groep Groothandel heeft deze zaak in handen, is zooiets als monopoliehoudster van den export, met als aandeelhouders de exporteurs, diie in bepaalde basisjaren aan den uitvoer hebben deelgenomen. Het feit doet zich bovendien nog voor, dat onze visdh, wat de prijzen betreft op de Fransehe markt zware concurrenten heeft in de Denen en de Zweden, die^naar men mij vertel de, er al met hun visch komen en die onze exporteurs dus beconcurreeren moeten, hetgeen gezien het hooge prijs niveau van onze visch, lang niet gemak kelijk zal vallen. Veel nieuws is er verder niet te ver tellen. Er wordt nog steeds druk ge werkt aan het herstellen van hal D, waar men nu ook het dak onder handen genomen heeft. PIETERMAN Groote Makreelvangsten in Noorwegen Naar wij uit Noorwegen vernemen wor den er de laatste weken tusschen Hau- gensund en Frederikstad, veel makreel gevangen. Er worden vangsten van 500 ton per dag gemeld. De z.g. smasild of brislingvisscherij wordt langs de geheele Noordkust uitge oefend. Gedurende de laatste week werd er niet minder dan 16.000 K.G. aange voerd. Van het begin van het jaar af tot 18 Mei jl. leverde de kabeljauwvisscherij' 176.528 ton kabeljauw op. Hiervan wecrdi gedroogd 48.642 ton; gezouten 102.954 ton; gefileerd 4449 ton, terwijl 20.140 ton versch in den handel werd gebracht en ver zonden. De Ophir op de thuisreis Naar wij vernemen, kan het stoomschip „Ophir", van de K.P.M. dat den 16en Juni jl. van Batavia, met repati-ieerenden aan boord, naar Amsterdam is vertrokken, omstreeks 21 Juli a.s. in laatstgenoemde haven aankomen. T.V.D. herrezen De oudste gymnastiekvereeniging uit IJmuiden, T.V.IJ., heeft haar lessen her vat. De leiding berust in de goede han den van den heer J. W. L. Sauer, den bekenden K.N.G.V.-leider. De heer P. J. Verwayen heeft zich bereid verklaard, tijdelijk het voorzitterschap te blijven waarnemen. Het bestuur is als volgt samengesteld: de dames M. M. J. v. Hotten, M. A. Zand bergen, D. Rijkeboer, G. IJzerdraat en A. Kelbling; de heeren P. J. Verwayen en H. Kerkhoff. Scheepsbewegingen Mulan van Vlissingen te Skive Hada van Gotenburg te Antwerpen; Sandenburgh van Bilbao te Setubal; San Antonio van Londen te Leizoes; Ton S. van Antwerpen te Oporto; Zeemeeuw van Rotterdam te Dublin; Mary van Londen naar Rotterdam; Rose Marie van Oscarsham naar Rotterdam; Kelbergen van Sfax naar Nederland; Willem Barendsz van Casa Blanca te Marseille; Prima van Porthou naar Fallanica; Prinses Juliana van Rotter dam te Haibridge; Fiat van Fredeikstad via Dordrecht naar Arnhem.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2