De film moei volkskunst blijven Consumentencrediet Zaterdag 2/9 Juni 1MB Een synthese, die den weg opent naar: „De Goede Film" „Heeren van de Philosofie, wij moeten ons haasten, want het is hoog tyd. film is eer» feit, een zoo algemeen sociaal en psychisch zoo diep inwerkend feit ge worden dat wö graag of niet, ons met haar moeten inlaten". Aldus spreekt Bcla Balasz, de Hongaarsche filmtheoreticus, in zijn boek „De zichtbare mensch" tot de „hooggeleerde hoeders van de aesthetiek en kunstwetenschap" als begin van een ironische verhandeling over de film als kunstvorm. Deze verhandeling geeft ver der nog enkele merkwaardige en interes sante uitspraken, die waard zyn uit de recente vergetelheid van twintig jaren wanneer het over de film gaat is twintig jaren een historie! te worden opgehaald voor completecring van het beeld dat de film op dit oogenblik zoowel als maat schappelijk verschijnsel als kunstvorm biedt. Bela Balasz zegt onder meer: „De film is de volkskunst van deze eeuw. Helaas niet in den zin dat zij uit den volksgeest ontstaat, doch dat de volksgeest uit haar ontstaat. De fantasie en het gevoelslev van het volk worden in de bioscoop be vrucht en krijgen daar gestalte. Heeft ooit een kunst de verbreiding gehad zooals dat bij de film het geval is? De film heeft in de fantasie en het gevoelsleven van het volk der steden de rol overgenomen, die vroeger door mythen, legenden en sprook jes gespeeld werd. Het gaat hier niet meer om een intieme aangelegenheid van lite raire salons, doch om de volksgezondheid. De film is een nieuwe kunst, als een nieuw zintuig en deze komen er niet dagelijks bij!" Uit deze eenvoudige, lichtelijk sarcasti sche woorden van den pleiter voor de op neming van de film op een waardige plaats in de erkende aesthetica zijn vele dingen te concludeeren met betrekking tot de belangrijkheid der filmkunst in het dagelijksche leven en tot de beteekenis van de film in de gedachten van iederen mensch. Het recht van de film op aan dacht is urgent geworden niet. dat er te weinig, menschen zijn die zich met de film bemoeien of er naar gaan kijken, doch wel'is er een schromelijk gebrek aan belangstelling voor de essentie van de film, voor haar wezen, haar ziel. I-Ioe dikwijls hoort men niet uitingen die er op wijzen dat de spreker zich en kel voor de film interesseert, omdat hij ze een aardige attractie, een interessant amusement vindt zelden blijkt dat men de moeite neemt het ware karakter van het fenomeen film te ontdekken en te waardeeren. Een filmcriticus heeft eens het volgende aphorisme ten beste gegeven: „De film is een zeer jonge vrouw van edel karakter, totaal bedorven en van haar maatschappelijke taak afgehouden door booze vrienden, die er rijk van worden." En inderdaad, degene die de moeite neemt wat verder te kijken, moet wel op een bepaald moment ontdekken wat een onmetelijk diepe mijn van geestelijken rijkdom door oppervlakkige roofbouw on benut blijft in de filmkunst, die wel haar suggestieve kracht en attractieve illusies ziet geëxploiteerd, doch niet den vollen omvang van haar maatschappelijke en ar tistieke waarde vermag te verspreiden door de kortzichtigheid van hen, die dezen kunstvorm uit louter commercieele over wegingen hebben tegengehouden op haar weg naar hoogere ontwikkeling omdat zij meenden, dat een hooger peil een lager winstsaldo zou opleveren. Dit was niet alleen onmaatschappelijk en kortzichtig, het was vooral volkomen fou tief geredeneerd. Er bestaat in wezen geen enkel verband tusschen de waarde van de film als handelsartikel en haar gestadige natuurlijke weg naar de hoogste ontwik keling van haar sociale en artistieke eigenschappen. Dat men dit niet heeft in gezien. moet eerlijkheidshalve niet alleen aan de menschen worden verweten, die in commercieele relatie tot de film stonden, maar evenzeer aan hen, die zich in een overmaat aan hervormingsneigingen en een gebrek aan begrip voor de ware fout beijverden om de film in haar bestaande verschijningsvormen te veroordeelen en te verwenschen. Zij stuurden aan op een zui vering. terwijl het in wezen een verlos sing had moeten zijn, waarover zij zich druk hadden te maken: De verlossing van de filmkunst uit den greep van een fataal misverstand. Drie pö'ers. Thans is de situatie anders. De actiegroepen die zich om de ver edeling van de film bekommeren en een groote activiteit aan een groote populari teit paren, hebben afgerekend met de ver keerde zienswijze, die het werk van hun voorgangers eertijds zoo onvruchtbaar maakte. Zij stellen zich op het standpunt, dat bij het streven naar een betere film naar „de goede film in den ruimsten zin" drie elementen hoofdzaak dienen te blijven: Ten eerste de kunstwaarde, ten tweede de maalschapoelijke waarde, ten derde de suggestieve kracht. Het derde punt is nieuw, maar even onmisbaar als de andere twee. De sug gestieve kracht: dat wil zeggen dat de film het attractieve karakter dat zij voor een groot deel van het volk gekregen heeft moet behouden. De massa moét de goede film apprecieeren, er door gegrepen wor den; zij mag in geen geval het ontwikke lingspad van de goede film zien gaan langs een afnemende amusementswaarde. Dit sluit in, dat de handelswaarde van de film door de actiegroepen onaangetast blijft. Dit sluit tevens in en dat is vele malen belangrijker dat de film volks kunst is en blijft, een grooter actieradius heeft en houdt dan welke andere kunst ook en bij een maatschappelijk-opvoedende werking haar populariteit bij de massa handhaaft. De beteekenis van deze synthese, die een geheel nieuwen weg opent voor de filmkunst en voor de Nederlandsche film kunst in het bijzonder, in de maatschappij van heden is niet gering. Zij is zelfs zoo groot, dat zij de Nederlandsche filmwereld die tot nu toe in de ontwikkeling van de filmkunst een zoo bescheiden rol speelde, het „Sesam open U" kan verschaffen dat een achterstand van vijftig jaren kan te niet doen en haar het praedicaat van pio nier kan verleenen omdat de vijftig jaren, die Nederland onbenut liet voorbij gaan, tenslotte alleen maar een technische ontwikkeling en een daarmee gepaard gaande theoretische artistieke oriëntatie hebben opgeleverd, die door de gesigna leerde belemmeringen niet voerden tot een practische artistiek-maatschappelïjke vervolmaking. Voor Nederland is thans van belang, dat het er in slaagt de arti stieke theorie en de technische praktijk te gaan beheerschen, om zijn maatschappe lijke filmovertuiging te kunnen verwezen lijken. Wanneer dat laatste realiteit wordt zal er niet een Nederlandsche film, maar een Nederlandsche filmkunst zijn gescha pen, die zich karakteristiek onderscheidt en een geheel eigen vormgeving paart aan een nieuwe, doch in wezen oeroude filmi sche natuurwet, welke, merkwaardig ge noeg, nooit eerder werd ontdekt. J. L. Ontevreden kappers De maximum-prijzen moeten verdwijnen. Het bestuur van de afdeeiing Haarlem van den Nederlandscnen Kappersbond zendt ons een uitvoerige beschouwing over den toestand in dit bedrijf. Wij ont- leenen er het betoog aan, dat nu wel door de overheid gezorgd is, dat er een loonbesluit geldig is, dat redelijke en soci aal-verantwoorde bepalingen bevat, maar daarnaast heeft nagelaten te zorgen, dat de maximum-prijzen voor dit bedrijf gel dend zoodanig verhoogd zijn dat de werk gever een behoorlijk bestaan heeft. Er wordt o.a. gezegd: Verschillende volkszaken werken met le bedienden. Het loon daarvoor is bepaald op f 35 per week. plus provisie van den omzet, die wij hier gemakshalve buiten beschouwing zullen laten. Wanneer in een volkszaak hard en vlug wordt gewerkt, dan kunnen er per uur maximaal zes klanten worden geschoren. Wordt nu ver ondersteld. dat gedurende 50 uur vlot achtereen wordt gewerkt, hetgeen vrijwel nooit voorkomt, dan kan zoo'n le kracht per week f 45 opleveren. Dit personeels lid kost f 35 plus f 5.25 aan sociale lasten, dus f 40.25. In het gunstigste geval kan de patroon dan f 4.75 per week overhou den, waar-van omzet- en ondernemingsbe lasting moeten worden betaald, alsook een deel der exploitatiekosten. Waar moet de kapperspatroon nu van leven? In een eerste klas heerenzaak in een groote plaats mag 65 ct. voor knipper, worden gevraagd. De arbeidstijd voor deze behandeling is zeker 35 minuten. Per week kunnen dan maximaal 85 knipbe- har.delingen worden gegeven, die f 55.25 opbrengen. Daarvan gaat af aan loon olus provisie voor een le bediende f 37.76, de sociale lasten bedragen f 5.66, de kap- perspatroon moet zich met de resteeren- de f 11.83 maar zien te redden. In het damerkappersvak mag in de volkszaak voor onduleeren 75 ct. worden berekènd. De tegenwoordige gecompli ceerde, lange modellen kunnen zeker niet binnen een uur worden geonduleerd. Maximum opbrengst per week 50 keer 75 ct. is f 37.50. Hoe moeten daarvan f 35 loon en f 5.25 sociale lasten worden betaald. Over de exploitatiekosten en het inkomen var. den ondernemer behoeft niet eens te worden gesproken. De leiding van den Nederlanaschen Kappersbond ziet geen enkele noodzaak, die het rechtvaardigt de maximum prij zen voor het kappersbëdrijf te handhaven, maar is er wel van overtuigd, dat daar door grove onbillijkheden ontstaan en de vrije ontplooiing van de ondernemers wordt beknot. Daarom heeft deze organi satie een actie ingeluid onder het motto: Weg met het maximum tarief. Teraardebestelling luitenant Schriel De teraardebestelling van luitenant C. Schriel, een der slachtoffers van de noodlottige mijnontploffing te Velsen, zal plaats hebben a.s. Maandag ox> Wes- terveid, na aankomst van trem la.20 u. Politié&e in Indië gvoepeermgen Dr. W. G. A. v. d. Sleen schrijft ons naar aanleiding van de vraag of ten aan zien van de kwestie Ned.-Indië ook niet anderen dan Soekarno en Sjahrir zou kunnen worden onderhandeld: Tijdens en kort na de Japansche be zetting vormden zich in Indië een aantal groepen van personen, die gedachten over de toekomst van Indië hadden geformu leerd. In het bestuur vindt men Contro leurs en Residenten, onderwijzers leeraren, zakenlui en ook volksraadleden en leden der rechterlijke macht. Zij vormden o.a. De Groep, De Progressieve Groep. Het Verbond IndonesiëNeder land enz. Daarnaast ontstond De Demo cratische Bond, waarvan oorspronkelijk alleen Indonesiërs lid waren, maar die in eind April een der leden van de Pro gressieve groep in het bestuur opnam. Voorzitter van dezen Democratischen Bond was Mr. Mas Slamet. Eind April werd voorgesteld een fede ratie te vormen van de bovengenoemde politieke groepen, die de volgende punten als voorwaarde stelden voor samenwer king: 1. Erkenning van het zelfbeschikkings recht. 2. Vorming van een democratisch staatsbestel. 3. Samenwerking vah alle bevolkings groepen. 4. Vrije meeningsuiting. 5. Vreedzame oplossing van het geschil. De Democratische bond stelde zijn me dewerking afhankelijk van de beantwoor ding van de volgende vier vragen en kreeg daarop de hier onder vermelde antwoorden: a. Is men bereid een eventueel accoord Van Mook—Sjahrir te aanvaarden? Antwoord: Ja. b. Erkent gij een onvoorwaardelijke zelfbeschikkingsrecht? Antwoord: Ja, mits een werkelijke vrije keuze wordt gewaarborgd en afdoende maatregelen worden genomen tot elimi natie van fascistische invloeden! c. Acht men een overgangsperiode voor het bereiken van zelfstandigheid noodig, onnoodig of gewenscht? Antwoord: Binnen het gebruikte woord bereiken ligt reeds opgesloten dat hier voor een zekere tijd noodig zal zijn. d. Is samengaan met Nederland ge wenscht, desnoods met dwang of alleen vrijwillig? Antwoord: Vrijwillig samengaan lijkt ons de eenige mogelijkheid. Op deze voorwaarden verklaarden zich nog andere kleinere groepen, zooals De Molukkengroep en de Bond van Actie voor" Nieuw Indonesië te Bangdoeng tot samenwerking bereid. aangenomen (Van onze parlementaire redacteur) De heer Andrlessen (K.V.P.) kwam met een drietal amendementen voor den dag. Alleereerst was er zijn voorstel om ui ge zinnen met meer dan 4 leden voor elk ge zinslid boven dit viertal het te verstrekken crediet niet f 100. maar f 125 te doen zijn. Met het hieraan ten grondslag gelegen denkbeeld kon de Minister zich ten volle vereenigen Zonder hoofdelijke stemming nam de Kamer het amendement aan, dat de bewindsman loyaal zal uitvoeren, naar hij al had verklaard. Eenzelfde gunstig lot viel ten deel aan het insgelijks door boven vermelden afgevaardigde ingediende amen dement ter opening van de mogelijkheid, dat men ook nog na 31 December e.k. cre- dietaanvragen kan indienen: voor later re- patrieerenaen b.v. is dat een billijk te ach ten regeling. Heel lang nog is er geredekaveld, naar aanleiding van 's heeren Andriessen's derde poging. Hier ging het om iets voor te schrij ven omtrent geheele of gedeeltelijke vrij ste Hing van terugbetaling van het ver strekte crediet in gevallen, waarin zulks billijk zou zijn. Minister Lieftiuck bracht zelf een kleine wijziging in de wet. waardoor in beginsel het beoogde wordt bereikt. Ten slotte kreeg de heer v. Llcnden (P. v. d. A.) gedaan, dat er voor bepaalde economische eenheden (bedrijfstakken) afzonderlijke districtsraden kunnen worden Ingesteld, die bij de uitvoering van de regeling een be langrijke plaats innemen. Onmiddellijk hier na ging het wetsontwerp er zaonder hoof delijke stemming door. A. 1 Lievegoed overleden Donderdagnacht is te 's-Graven- hage plotseling overleden de heer A. J. Lievegoed, een vooraanstaande figuur in de Nederlandsche journalistiek. De over ledene werd in 1916 redacteur buitenland de Nieuwe Rotterdamsche Courant, in 1917 hoofdredacteur van het dagblad „De Locomotief" te Semarang en in 1925 Indisch redacteur van de N.R.C. Tijdens deze werkzaamheid kreeg de heer Lieve goed een leeropdracht aan de Leidsche universiteit om daar colleges te geven over de dagblad wetenschap. In 1934 werd hij chef van den Regeeringsdienst, uit welke functie hij met ingang van 1 Janu ari 1946 wegens het bereiken van den 65- jarigen leeftijd ontslag vroeg- De over ledene was Ridder in de orde van Oranje- Nassau. Ridder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw en ontving enkele "nooge buitenlandsche onderscheidingen. Twee kilo aardappelen Gedurende de week van 30 Juni t/m 6 Juli zullen op de bonnen ,,253 Aardappe len" twee K.g. aardappelen verkrijgbaar zijn. Op de bonnen „753 Aardappelen" is écn Kilogram aardappelen verkrijgbaar. De geldigheidsduur van de bonnen 251 en 751 aardappelen is verlengd t/m 6 Juli. Oude aardappelen kunnen van 1 Juli af zonder bon worden verkocht. De Provinciale Ziekenhuizen Tijdens de Duitsche iKwetling. Uit het memorandum van Ged. Staten van Noord-Holland over den bezeltings- tijd blijkt, dat ook het personeel van de Provinciale Ziekenhuizen krachtig heeft meegewerkt om het kwaad dat de Duit- schers aanstichtten, zooveel mogelijk te voorkomen of te beperken. In het ziekenhuis te Santpoort werden in 1942 193 Joodsche „patiënten" opgeno men. waarbij menige totaal onjuiste krankzinnige verklaring werd a/gegeven. Het grootste gedeelte der opgenomenen kon later worden ontslagen en vervolgens onderduiken. Een klein gedeelte werd bij razzia's op de evacuatie-afdeelingen dooi de Duitschers weggehaald, een ander ge deelte was zonder ontdekt te zijn bij de bevrijding nog op de afdeelingen aan wezig. In 1913 werd in het ziekenhuis te Den Dolder, waar een deel van de in richting uit Santpoort geëvacueerd was, een razzia gehouden, waarbij 15 Joden werden weggevoerd. De overigen, om streeks 28, werden door het personeel in de bosschen verborgen gehouden. De ge neesheer P. v. d. Esch en. de assistent- geneeskundige A. Haxe werden wegens de door hun aangenomen houding gearres teerd, maar na een verblijf van een week in de gevangenis te Scheveningen in vrij heid gesteld. In een uit Santpoort geëvacueerde af deeiing te Vught werd van 1618 Maart 1943 een razzia gehouden, waarbij 5 Joden werden meegenomen. Het geheele personeel werd met arrestatie bedreigd. Deze werd uitgevoerd ten aanzien van den geneesheer dr. J. H. R. Schaank en de waarnemend-hoofdverpleegster D. Drayer. Beiden werden naar het concentratie kamp te Vught gebracht, waaruit ze res pectievelijk op 24 Mei en 1 Mei werden ontslagen. De eerste verpleegster A. Alberts werd eveneens gearresteerd, doch na twee dagen vrijgelaten. De schade die door de Duiischer aan ge bouwen. park en terreinen van 't zieken huis te Santpoort is aangericht wordt geschat op f 250 000. Bij een op 2 Maart 1944 gehouden razzia in het ziekenhuis „Duinenbosch" te Bak- kum werden Joodsche patiënten wegge haald. De geneesheer A. Haxe werd we gens zijn verzet bij deze razzia ge arresteerd, maar op 9 Mei weer uit St. Michielsgestel vrijgelaten. Bij een razzia op 21 Jan. 1945 werden de verpleegsters Monsma en v. d. Zwaag gearresteerd, doch slechts eenige dagen vastgehouden. Tijdens de gevechtshandelingen op 4 April 1945 werden op de evacuatie-af- deeling te "Wamsveld vijf patiënten door granaatvuur gedood en twee leden van het personeel gewond. De geneesheer Ten Raa begaf zich met broeder Nonnekes tijdens het gevecht naar den bevelvoeren- den Canadeeschen officier en wist dezen ervan te overtuigen, dat men met een zie kenhuis en niet met een militaire stelling te doen had, zoodat het vuren werd ge staakt. Op de afdeeiing te Coudewater moesten patiënten en personeel tijdens de gevechten, die aan de bevrijding vooraf gingen, gedurende vier weken onder de meest primitieve omstandigheden in een kelder verblijven. De gebouwen en de terreinen te Bak- kum liepen een schade op door de Duit sche bezetting van f 244.200. Over het ziekenhuis te Medemblik wordt o.a. het volgende medegedeeld: Op 20 Januari 1945 werd een groote razzia gehouden door de „Grenzschutz" uit Medemblik, daarin bijgestaan door wel 100 militairen uit Alkmaar, in het ziekenhuis, waarbij deuren ingeslagen, vloeren opengezaagd. magazijnen werden geplunderd (levensmiddelen) en de auto werd gestolen. Bovendien werden gear resteerd de heeren Brittijn (boekhouder), Th. de Bos en G. Hollander (verplegers) en J. A. Keizer (administratief ambte naar) en de dames Zr. G. Monsma en Zr. A. v. d. Zwaag (verpleegsters). Daar een groot gedeelte van het manlijk oersoneel (allen onder 40 jaar) ondergedoken was. hebben Zr. L. Frikkee en Br. G. Jonkman zich zeer verdienstelijk gemaakt door, on danks de groote moeilijkheden, de werk zaamheden in het Ziekenhuis, zoo goed en zoo kwaad als het ging, voortgang te doen vinden. 'De gearresteerden werden na vijf dagen weder vrijgelaten, doch op 14 Februari 1945 werden de heeren P F. Brittijn. W. Boonstra (verpleger) en R. T. Oost (klerk) voor verhoor gearresteerd en, na den aanslag oo Rauter, op 12 Maart te Amsterdam gefusilleerd. Nieuwe spoorgids De Nederlandsche Spoorwegen komen Maandag 1 Juli met een nieuwe dienst regeling. Op de trajecten in de omgeving van Haarlem zijn slechts enkele vroege treinen veranderd. A msterdam-Ha arlcm - U1 tg eest wordt vervroegd (v. 5.28, a 6.35) met aansluiting op Alkmaar (v. 6.10)-Uitgeest (v. 6.40)- Amsterdam (a. 7.2G); Amsterdam-IJmui- den wordt later gesteld (v. 5 43, a 6 30) en is sneltrein tusschen Haarlem en Velsen- IJmuiden (Oost)). Reizigers van Bloemc-n- daal, Santpoort en Driehuis-Westerveld voor IJmuiden moeten reizen met den trein die om 6.10 uit Haarlem vertrekt (alleen op werkdagen). De trein, die om 6.28 uit Haarlem naar Uitgeest vertrekt wordt 3 minuten vervroegd en is versneld met aankomst te Uitgeest 7.07. Aansluiting op Uitgeest-Alkmaar (v. 7.10, a. 7.35). DE REPATRIEERING. Het m.s. „Sommelsdijk" is 25 Juni uit Batavia vetrrokken met 765 repalrieeron- den aan boord. Vermoedelijk aankomst in Suez 9 Juli. Het mA „Sibajak" zal 1 Juli omstreeks 10 uur in den morgen te Rotterdam aankomen, waarna de debar- katie zoo spoedig mogelijk zal plaats vinden.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3