Reclasseering Duin en Kruidberg van onze Oosterburen thans opengesteld Hoeveel witte vlekjes heeft het zwarte schaap? Ruim een jaar na de capitulatie van Duitschland als Europa's vyand en ver nieler no. 1, staan wij, als aanvankelijk overrompeld, maar ten slotte toch zege vierend volk voor een probleem, dat we steeds op den achtergrond hebben ge schoven, omdat zoovele andere dringende vraagstukken om een oplossing riepen, maar dat thans hernieuwd en met grooter hevigheid voor ons opdoemt; ..Wat moet er met Duitschland gebeuren?" Men kan er zich natuurlijk met een Jamtje-van-Leiden afmaken en zeggen: „Een Mof is maar een Mof, dus laat hij in zijn eigen vet gaar smoren", maar ook met een dergelijk antwoord is de kwestie niet van de baan en zal zij telkens weer komen opdagen. Oostelijk van Nederland woont een .volk, opgevoed in een boefachtige men taliteit, die niet past in een samenleving, zooals wij die wenschelijk achten. Ver pest naar den geest en behept met veler lei ziekten, die in normalen tijd tot de uitzonderingen behooren, beroofd van .de capaciteit van zijn industrie-centra, argwanend of met den nek aangezien door andere volken, vormen de Duitschers te zamen hetzelfde in het groot als de poli- tieke delinquent in het klein. RECLASSEERING GEVRAAGD.' Zooals bij de reclasseering van politieke en crimineele misdadigers heeft men ook voor de heropvoeding van Duitschland tot een behoorlijk lid der volksgemeenschap vrijwilligers noodig, wier plichtsgevoel zoo groot is, dat zij zich over een aan vankelijk gevoel van afkeer voor een der gelijke taak heen kunnen zetten. Moet het initiatief voor zooiets bij ons. Nederlanders, liggen? Waarom niet? zoo vragen verschillen de voorstanders Ons volk kent de Duit- sche mentaliteit als geen ander, omdat de bezetting van Nederland bijzonder inten sief is geweest en omdat velen de taal spreken en verstaan, waarvan de klanken weinig meer vermogen dan. bittere herin neringen wekken. Er moet iets gedaan worden, al ware het slechts omdat ons land zich niet de weelde kan permitteeren, een groot ach terland te verliezen te meer omdat een zeer spoedig herstel van de econo mische betrekkingen met onze Aziatische gebiedsdeelen niet te verwachten is. NEDERLANDSCH INITIATIEF. Eenige maanden geleden heeft een aan tal landgenooten, vertegenwoordigers van bijna alle etroomingen op geestelijk ge bied, den schroom overwonnen, die het als goede Nederlanders voelde en die het tot op dat tijdstip ervan weerhouden had, den stoot te geven in de richting van een betere gemeenschap, waarin als voor waarden voor het bewaren van de rust gelden, dat: geen lid in rechten achterge steld mag zijn, maar dat ook geen lid rechten mag bezitten, waarvan men zou kunnen aannemen, dat hij ze niet op de juiste manier zal gebruiken. Het comité NederlandDuitschland. dat het resultaat was van het gemeenschap pelijk inzicht van deze op velerlei anders denkende personen, stelt zich tot doel het stïmuleeren van een actief optreden van ons volk in samenwerking met die ele menten van het Duitsche volk, die ge acht kunnen worden op den duur de dragers van een gezonde democratische gezindheid te zijn. De leden ontveizen zich stuk voor stuk niet de schier onoverwinnelijke moeilijk- - heden, en willen daarom alle problemen van den grond af aanvatten, om met het idee van „de aanhouder wint" stap voor stap het doel te naderen. Het comité is volgt samengesteld: ds. J. P. van Bruggen, mr. ir. B. W. Haveman, mr. G. J. van Heuven Goedhart, B. S. Polak, jhr. W. J. H. B. Sandberg, mr. G. H. Slotemaker de Bruine, mr. D. U. Stikker, mr. J. J. M. van der Ven, mej. mr. C. F. S. E. Enthoven, secretaresse, Heerengracht 274, Amsterdam-C, tel 31578. GROOTE MOEILIJKHEDEN. KLEINE MOGELIJKHEDEN. De moeilijkheid, die haar hoofd op elk gebied zal opsteken, is de vierledige be zetting van Duitschland, waarbij onze stem is als die van een heesch oud heer tje in een luidruchtige vergadering. Een andere is ongetwijfeld, dat vrijwel elke poging tot officieele toenadering door de bewoners van hot bezette land zal be schouwd worden als een daad van den bezetter, waarvan je nooit kunt weten wat erachter steekt en die in vele ge vallen een demonstratief afwijzende hou ding zal uitlokken. Men óenke bijvoor beeld aan lezingen of redevoeringen voor studenten en inteUeetueelen en nader hand voor nog breedere lagen van de be volking. Hoe ver zijn we daar nog van af! Menschen die honger lijden en onte vreden zijn over economische noodtoe standen zijn niet erg toegankelijk voor pogingen tot verbetering van de betrek kingen en het wederzijdsch begrip door degenen, die zij als de schuld van zoo niet alle, dan toch een groot gedeelte van hun ellende beschouwen. Het zwarte schaap Duitschland heeft echter enkele vlekjes die niet zoo zwart zijn en die met vakkundige hand gereinigd kunnen wor den: degenen die al de jaren door de democratische beginselen als de juiste zijn blijven beschouwen en door het duidelijk belijden van deze overtuiging in gevan genis of concentratiekamp beland zijn. Deze menschen zullen als aanknoo- pingspunt genomen worden. Vaak zijn zij nog lichamelijk zwak en het comité over weegt de mogelijkheid van het zenden, bijv. via het Roode Kruis, van voedzame levensmiddelen, die tevens rijk zijn aan vitaminen, aan Duitschers, wier actieve anti-Nationaal-socialistische houding tij dens het geheele Hitler-regiem vast staat. Eenmaal weer fit, geruggesteund door een organisatie van welker goeden wil zij overtuigd zijn, zullen de strijdvaardige anti-fascisten kernen vormen, van waar uit de democratische denkbeelden weer vat zullen krijgen op een ontspoord volk. EN WIJ? Degenen die de bereidheid hebben, hun krachten aan deze uiterst moeilijke zaak te geven, zullen zoo vast als een rots moe ten staan in de vloedgolven van vol komen begrijpelijk verzet tegen wat men gauw geneigd is te beschouwen als een posthume collaboratie met den vijand. Er moet nog heel wat water door den Rijn stroomen, voordat het laatste sprankje nazidom is weggewasschen. Maar lang daarvoor zal het Nederland- sche volk reeds daadwerkelijk zijn aan deel kunnen hebben in het verbeteren van een ander (nadat het zichzelf reeds ver beterd heeft), want welk volk gaat er meer prat op zijn nuchtere inzicht dan het onze? Het doel van het streven van het comité NederlandDuitschland is duidelijk, of het bereikt zal worden is een andere kwestie, maar dat gepoogd moet worden, het te bereiken zal door velen nauwelijks meer betwijfeld worden. De financiën van Noord-Hollanil Et' 'zijti nog reserves. "Door de wijzigingen op het belasting gebied ingevoerd, zijn de geldmiddelen der provincie Noord-Holland minder gun stig geworden. De volgende vergelijking toont dit aan. Bij de oude regeling mocht de provincie 40 opcenten op de Inkomsten- en Ver mogensbelasting heffen, wat een ont vangst zou bet eekenen van f 7.440.000. Verder 50 opcenten op de Grondbelasting: f 3.200.000. De rijksuitkeering was toen evenwel slechts f 68.000. Bij elkaar dus f 10.708.000. Nu, bij de nieuwe regeling wordt ontvangen: 60 opcenten Grondbe lasting f 3.840.000, 50 opcenten Personeele belasting f 2.000.000 en nieuwe rijksuit keering f 430.000. Tezamen f 6.270.000 of f 4.438.000 minder. De belastingcapaciteiit der provincie is dus belangrijk vermin derd. De provincie volstond evenwel met het heffen van 18 opcenten op de In komsten en Vermogensbelasting, maar die leverde toch in elk geval f 3.355.000 op. De rekeningen over 1940. 1941 en 1942 sloten op den gewonen dienst met batige saldi van respectievelijk f 1.917.454.61. f 1.156.133.18 en f 1.913 654.39. Deze saldi zijn niet op de gebruikelijke wijze ten voordeele gebracht van de begrootingen 1943, 1944 en 1945. doch gestort in een fonds tot reserveering van batige saldi, dat daarna f 4.987.242.18 bedroeg, en thans nadat daaraan f 335.000 onttrokken is ten behoeve van den dienst 1946 nog f 4.652.242.18 bedraagt. AGENDA Anjerdag. Haarlems Kunstcentrum: Nacht- voorstelling in Rembrandt, 24 uur: Extase (18 j.). Rembrandt.: Spijkers met koppen (14 j.). Palace; De wraak van den onzlchtbaren man (18 j.). Luxor: Intermezzo (14 j.). Deze drie: 14. 16.15 19 en 21.15 uur. Frans Hals: De blanke slavin (14 j.). 14, 16.30. 19 en 21.15 u. ZONDAG 30 JUNI. Stadsschouwburg. Een fijn span. 20 uur. Luxor: 11 uur: Massajustitie (Filmfestival). Spiritistenver. „Harmonia": 11 uur: Wijdings morgen. MAANDAG 1 JULI. Stadsschouwburg: Ballets Jooss. 20 uur. Groote Kerk: Keikconcert, 20 uur. Bioscopen: als Zaterdag. Kleine wandelingen zijn weer mogelijk I>uiii eu Krnitlberg ook nu nog: rijk aan natuurschoon. „Duin en Kruidberg"! Deze naam roept bij velen herinneringen op aan uitgestrek te duinwandelingen, prachtige fietstoch ten, (b.v. naar het strand) en een genoe- gelijk uurtje doorgebracht in het jacht huis „Het Jagertje" of het „Theehuis". Een schitterend stukje natuurschoon, dat nu eens niet voor het publiek verbo den was, doch tegen een geringe jaarlijk- sche vergoeding voor bezoekers open stond, om vrijelijk te kunnen genieten van de natuur. Vele stedelingen kwamen hier weer tot rust na een week vain ingespannen ar beid. Zoo was het voor den oorlog. Militair terrein. Toen kwam echter de beruchte tijd der bezetting. En natuurlijk werd ook het landgoed Duin en Kruidberg tot militair terrein verklaard. Ook hier werden bun kers gebouwd, versperringen aangebracht en mijnenvelden her- en derwaarts vér- spreid. Op natuurschoon ietten deze Duitschers niet. dat was maar van zeer ondergeschikt belang. S-echis het gevaar ui; het Westen telde hier, en op drastische wijze begonnen zij hun verdedigings systeem te bouwen, elke terreïnmogc- lijkheid uitbuitend. Aan deze tyrannie De Boissevain naar de Wesl Het m,s. „Boissevain" van de K.P.M., zal waarschijnlijk pl.m. 5 Juli a,s. met een groot aantal passagiers, van Amster dam naar West-Indië vertrekken. kwam na vijf jaar gelukkig een einde. Toch bleef Duin en Kruidberg nog militair terrein en dus voor de burgers „taboe". Tot voor eenigen tijd geleden het „Cre- merhuis" op het landgoed werd afgestaan aan het Ned. Roode Kruis om gerepa trieerd en uit Indië te huisvesten. Gedeeltelijk vrijgegeven. Nu werd een aanvang gemaakt met het verwijderen der mijnen in de naaste om geving van het huis, met als resultaat, dat eenige wandelpaden mijn en vrij kwa men. Deze week heeft het Roode Kruis het voorste gedeelte van het landgoed weer voor het publiek opengesteld. Aan gezien het vrije gedeelte echter nog maar zeer beperkt is, worden voorloopig enkel wandelkaarten verstrekt. Natuurlijk heeft het landgoed veel te lijden gehad in de afgeloopen jaren, vooral de verstuivingen, die regelmatig bijgehouden dienen te worden. Het opengestelde gedeelte is er echter aardig goed afgekomen. Men kan dus weer wandelingen maken, alleen is het levensgevaarlijk buiten de paden te gaan, aangezien in het terrein nog vele landmijnen verborgen zitten. Tevergeefs zal men echter uitzien raar „Het Jagertje" of het „Theehuis". Deze zijn in de afgeloopen vijf jaren ten offer gevallen aan de Duitsche vernielzucht. Toch kunnen we tevreden zijn, da.t reeds een gedeelte weer toegankelijk is, en dat we weer kunnen genieten van het mooie natuurschoon, waaraan Duin en Kruid berg ook nu nog zoo rijk is. Gymnasium en H.B.S.-en te Haarlem De nieuwe subs iel ie-regeling. In de voor-oorlogsche jaren heeft het in den Haarlemschen raad meermalen een punt van discussie uitgemaakt of de gemeente voor het middelbaar onderwijs rijkssubsidie zou aanvragen. Berekeningen hadden aangetoond, dat de gemeentekas daarvan slechts een gering voordeel zou hebben, omdat tegenover de ontvangst van het rijkssubsidie zou wegvallen de bijdragen der omliggende gemeenten die voor hun leerlingen op de Haarlemsche openbare scholen den kostenden prijs be taalden. wat belangrijk meer was dan net gewone schoolgeld. Een nadeel van het aanvaarden der rijkssubsidie werd het feit geacht, dat de gemeente dan haar zelfstandigheid in de schoolaangelegen- heden zou verliezen. In de bezettingsjaren, toen de stand der Haarlemsche financiën steeds slechter werd, is van Den Haag uit de eisch ge steld, dat Haarlem het subsidie zou aan vragen, anders zou het rijk de gemeente niet langer als „armlastig" beschouwen, wat belangrijke gevolgen zou hebben wat betreft de dekking der begrootingstekor- ten. Het toenmalige bestuur der gemeente heeft daarop subsidie aangevraagd en verkregen. Haarlem krijgt f 950 per klasse vergoed. Het gevolg is evenwel, dat daardoor, wat het Gymnasium-en de drie H.B.S.'en betreft, de regeling met de buitengemeen ten vervallen is. Haarlem is nu verplicht de leerlingen uit de omliggende gemeen ten op de scholen, voor zoover er natuur lijk plaats is, toe te laten tegen betaling van het gewone schoolgeld. Alleen de Middelbare School voor Meis jes, die niet onder de M. O.-wet valt, krijgt geen subsidie. Voor die school is dan ook de oude overeenkomst met de buitengemeenten gehandhaafd. Reclasseeringsdag Steunt de collecte op 6 Jul! Voor den op Zaterdag 6 Juli in de gemeen ten Haar3em. Heemstede en Bloemendaal te houden collecte, ter gelegenheid van den Nationalen Reclasseeringsdag, heeft zich een comité van aanbeveling gevormd, waarin zitting hebben: dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, commissaris der Koningin. A. w. Michels, mr. A. Bruch. leden van Gedepu teerde Staten. M. A. Reinalda, burgemeester van Haarlem, jhr. mr. C. J. A. den Tex, bur gemeester van Bloemendaal en mgr. J. P. Hulbers, bisschop van Haarlem. Verder ver schillende bekende ingezetenen uit Haarlem en omstreken, R.K. geestelijken, predikanten, eenige leden der rechterlijke macht, belang rijke figuren uit onderwijskringen, bestuur ders van Armenraad en van andere organi saties. Bovendien is te Bloemendaal een giro- comité van aanbeveling en uitvoering sa mengesteld. waarin o.a. zitting heeft mevr. A. L. den Tex—baronesse Bentinck, mevr. F. A. C. Drijber—Prins, Bloemendaalscheweg 84 is secretaresse. Haar gironummer is 347369. Radio geeft HILVERSUM I en II, 301.5 en 415.5 M. .00, 20.00, 23,00 Nieuws. Beide zenders: Nationaal Programma t. g. v. den verjaardag van Prins Bernhard, 20.05 Omroeporkest met Jo Vincent, Henk Schaer, declamatie en sa menzang. 21.30 Toespraak over het Priris Bernhaidfonds, 21.45 Kon. Mil. Kapel. 22.15 „De Witte Anjer", klankbeeld. 22.30 Neder- lanasch programma door het Vaudeville orkest. 23.15 Reportages en Gramofoonmuz. 24.00 Sluiting. ZONDAG 30 JUNI HILVERSUM I. 301.5 M. 10. 13.00. 18.00. 20.00. 23.00 Nieuws. VARA Orgelspel. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 Bach-cantate. 10.30 In den tuin der poëzie. 10.50 Haarlemsche Orkestvereeniging. AVRO 12.00 Operettemuz. 12.40 Mannenkoor. 13.15 Renova-septet. 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Rott. Philharm. Ork. 16.15 Sportreportage. VARA 17.00 G.G.-cabaret. 17.30 Oome Keesje. 18.15 Sportreportage. IKOR 1900 Prot Studio- dienst. AVRO 20.15 Rott. Philharm. Ork. 21.30 Hersengymnastiek. 22,00 Het verliefde caba ret. 23.15 Skymasters. HILVERSUM II, 415.5 M. 8.00, 9.30, 13.00, 19.30 uur, Nieuws. KRO 8.30 Hoogmis. NCRV 9.45 Gewijde muz. IKOR 10.00 Prot. Kerkd. KRO 12.30 Lunchconcert. 14.00 Hartvelt-kwartet. -14.50 Uit Suriname. 15.20 De Gooische Kring" 16.15 Sportreportage IKOR 17.00 Prot. Kerkd. KRO 19.45 Dr. P. Julien. Toscaninl-concert gaat niet door. De eerste wandelaar op pad.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 5