De Veiligheid r L Van Stratosfeer 'Het Russische Kanaan: Birobidjan van Duitschiand's buren Rijn en Ruhr permanente verdedigingslinie der Westelijke landen Het Rijnland, het kolenbekken van het Ruhrgebied (d.w.z. daar waar de kolen tusschen den Rijn en de Eems op exploitatiediepte bekend zijn) en de ge bieden tusschen de Nederlandsche grens en de Eems moeten volledig en defini tief van Duitschland gescheiden wor den. De Rijn en verder de Zuidoostelijke en Oostelijke grens van het Ruhrbek- ken, de Eems en tenslotte de zee, moe ten voortaan de voornaamste verdedi gingslinie zijn van Frankrijk, Engeland België en Nederland. „Dc bezetting, de organisatie en de Spoedige versterking van deze verdedi gingslinie door de Fransche, Engelsche. Belgische en Nederlandsche legers moe ten voor altijd door permanente militai re accoorden verzekerd worden. Het Saangebied moet bij Frankrijk worden aangehecht in gemeen overleg met het Groothertogdom Luxemburg. Het voormalige gedeelte van Bittburg tot aan en zonder inbegrip van den spoorweg Trier-Hildesheim-Remagen die door de vallei van de Kyll loopt, moet aan het groothertogdom Luxem burg teruggeschonken worden. Meer in het Noorden moet het overige gedeelte, benevens het gedeelte van het district Aken, dat deze gebieden ver een igt tot en met inbegrip van de heu vels, die de Rijnvlakte beheerschen. aan België door een grensrechttrekking te ruggeschonken worden. Ten Oosten van deze laatste grems- rechttrekking moet de Zuidergrens van het district Keulen in principe de Fransche bezettingszone de Engels ch- Nederlandsch-Belgische bezettingszone blijven scheiden. De toestemming van Frankrijk tot de blijvende bezetting van de streek van Keulen door de Engelsehen en de Bel gen hangt af van het sluiten van een eveneens permanent militair verdrag ter verdediging van den Rijn. ¥et Fransche Comité voor den lin- rZ^tin°£V£l en het BelOische Rijn- Comité hebben een memorandum opgesteld over de besluiten, die naar huil meerang ten aanzien van Rijn land. en Ruhrgebied dienen te worden naamlte' J3 9eVe'- hierbiJ de voor. 7 overwegingen van dit belangwekkend document. naar de diepte der zee KOLEN. De veiligheid die door de voorafgaan de strategische oplossingen verkregen wordt is niet voldoende en het is noodig dat deze veiligheid voornamelijk het gevolg is van de daling van het Duitsch economisch potentieel. De landen ten IVesten van Duitsch land gelegen en die voortdurend werden aangevallen of overweldigd, nemen hun veiligheid in een ruimer beteekenis op dan in 1918: zii hebben door Duitsch land geleden en verliezen ondergaan, zoodat zij een belangrijk deel van dc Rijnlandsche productie noodig hebben, vooral wat betreft kolen, die hun tot nog toe in onvoldoende hoeveelheid werden toegekend. „Het is dus noodig dat het Ruhrge bied en het Rijnland zoowel economisch als strategisch ontsnapt aan den greep van Duitschland en dat de economie van deze landen geïnternationaliseerd wordt. Bij deze exploitatie moeten de Rijn landers zelf betrokken worden, zooda nig. dat zij er een rechtstreeksch voor deel uittrekken dat het hun mogelijk maakt him toestand te verbeteren en hun welvaart aanmerkelijk te doen stij gen. zoo zal deze samenwerking hun volledige goedkeuring wegdragen, in dien zij de zekerheid hebben, dat ze niet meer onder den dwang van Prui sen zullen komen". „De organisatie van het Ruhrgebied en het Rijnland in strategische zones volledig onafhankelijk van Duitschland en bestuurd door de vertegenwoordi gers van alle landen, die i*'erbij recht streeks belang hebben, onder eventuee- le hoogere controle van de UNO en in samenwerking met het Rijnland blijkt door een grondig onderzoek, een oplos sing te vormen die zoowel België als Frankrijk voldoening kan schenken". De bovengenoemde comité's zijn door drongen van de zorg op de volledigst mogelijke wijze de toekomstige veilig heid te waarborgen van de onmiddellijk aan het Reich grenzende landen: Frank rijk. België, Nederland, Luxemburg en ook Groot-Brittannië. Het geniet de goedkeuring van de Angelsaksische mogendheden zonder welke een standvastige vrede onmoge lijk is. Het verslag wil geenszins de uiting zijn van een vooringenomen te genkanting vaai him standpunten, en wenseht de Angelsaksische mogendhe den met kennis vaai zaken voor te lich ten over de doelmatigheid van de be sproken waarborgen, die onontbeerlijk zijn voor de toekomst door hen die in zulke groote mate de nadeelen hebben ondervonden van hun tekortkomingen in het verleden. Brood als aanvulling van het aardappelrantsoen Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft: Het broodrantsoen is met 200 gr. ver hoogd ter aanvulling van het tijdelijk ver laagde aardappelrantsoen. Brood kan aardappelen niet geheel vervangen, door dat het sommige voedingsstoffen die in aardappelen voorkomen, niet, in mindere mate of slechts van mindere kwaliteit, bevat. Dit zijn o.a. vitamine C en eiwitten. Voor dezen korten tijd is de aanvulling van aardappelen met brood echter zeer aangenaam. Met broodsoep of broodpap kan men de gaatjes stoppen, die de maal tijd met een enkele aardappel achterlaat. Voelt men niet voor een soep of nage recht, dan zijn een paar sneden brood, bestreken met ..meat and vegetables" en aan weerskanten gebakken, een goed „vleeschgerecht". Broodpap 1 liter melk. 150 gr. (3 a 6 sneden) brood, zout (rozijnen). Het brood met i liter melk eenige mi nuten zachtjes koken en fijnwrijven. De rest van de meLk toevoegen en de pap eenige minuten doorkoken. Naar verkie zing gewasschen rozijnen meekoken. De pap afmaken met een snufje zout (en suiker). Broodsoep. 100 gr. oud brood, 1 liter water (en melk) wat soepgroenten, 1 ui, boter, margarine of vet, zout. aroma. De groenten wasschen, fijnsnijden en in de boter, de margarine of het vet smoren. Het brood in blokjes snijden, met het water aan de groenten toevoegen en zacht jes laten koken totdat de soep door het brood gebonden is, 10 minuten. Zout en aroma naar smaak toevoegen. Agenda voor Velsen ZATERDAG 29 JUNI Bioscoop De Pont: 8 uur: De twee ge zusters Kleh. Thalia Theater: 7 en 9 uur: Vrouwen gevangenissen. ZONDAG 30 JUNL Bioscoop De Pont: 2.30, 5 en 8 uur: Zie Zaïerdag. Thalia Theater: 2.30 en 4.30: Zijn laat ste gevecht. 7 en 9 uur: Zie Zaterdag. Prof. Piccard in f,andere richting Prof. Piccard en zün assistent, dr. Co- sijns, hebben de vertegenwoordigers van de Belgische pers ontvangen, ten einde de hoofdlijnen van hun plan voor diepzee-onderzoek uiteen te zetten. De beroemde stratosfeer-onderzoeker, die meermalen met zijn balion tot het „luchtplafond" opsteeg, heeft dus thans de tegenovergestelde richting gekozen om nieuwe wetenschap te vergaren. Om de diepten der zee te onderzoe ken staat men voor hetzelfde probleem als bij de opstijging in de stratosfeer. Het probleem is opgelost door het bou wen van een bolvormige cabine van 2 m. middellijn. De sluitingen die aan de buitenzijde van de cabine aangebracht zijn, en door den druk van het water worden samengeperst, zorgen ervoor, dat zij waterdicht is. De cabine wordt gesteund door drijvers van 7 x 4 x 3.20, welke gevuld zijn met benzine. William Beebe heeft een diepte be reikt van 900 m. Prof. Piccard denkt tot 4000 meter beneden den zeespiegel af te dalen. De veerstand van de cabine, die op modellen is nagegaan, is bestudeerd voor een druk van 12 km. water, dank zij het toestel dat door het Nationaal Fonds voor Wetenschappelijke Onder zoekingen beschikbaar is gesteld. De zichtbaarheid zal verzekerd worden door twee patrijspoorten van plastische stof, met een doorsnede van 10 cm., die zich aan den binnenkant van de cabine bevinden. De verlichting, benoodigd voor de foto's (10 per seconde) wordt verkregen door krachtige schijnwerpers boven de cabine aan beide uiteinden van de drijvers geplaatst. Andere pro jectoren worden van binnen uit op de diepten der zee gericht. De daling wordt geregeld door. vol doende ballast, die door electro-moto- ren op zijn plaats zal worden gehouden. Wanneer de verlangde diepte bereikt is zal de cabine zich, met behulp van twee schroeven, kunnen voortbewegen. Wan neer de stroom der electromagneten is afgesneden zal de cabine door de drij vers weer naar de oppervlakte stijgen. Prof. Piccard legde er den nadruk op, dat deze proefneming van alle gevaar ontbloot is. De temperatuur van het water zal een weinig beneden 0 graden zijn. Na de weder-opstijging zal de eenige moei lijkheid gelegen zijn in het localiseeren der cabine, daar de deur, die een mid dellijn heeft van 43 cm., te zwaar is om van binnen uit geopend te worden. De onderzoekers blijven in voortdu rend contact met een boot door middel van „ultra-klanken", afkomstig van gewone vuurpeilen, welke vlotters van kleine afmeting aan de oppervlakte zullen brengen, en tevens door middel van de radio. Het ledige toestel zal 15 ton wegen. 80 van alle elementen worden in België gefabriceerd. Het monteeren zal eveneens in België (Antwerpen) ge schieden. De expeditie zal waarschijnlijk in Fe bruari 1947 plaats hebben, doch de juis te plaats is nog niet bekend. Vermoede lijk zal dit geschieden in de Golf van Guynea. Eerst zullen proefnemingen op verschillende diepten gedaan worden, en wel van 1.000 tot 4.000 meter: Een Siberisch Palestina als tehuis voor Russische Joden Granaten op Gennep De burgemeester van de gemeente Gen nep (Noord-Limburg) heeft aan het De partement van Buitenlandsche Zaken medegedeeld dat Maandag j.L een gra naat van zwaar kaliber terecht is ge komen op -terreinen van het voormalig sanatorium aldaar, terwijl een andere in ,et gehucht de Looy te Ottersum ont plofte. beide zonder ongelukken te ver oorzaken De granaten kwamen uit de richting Duitschland. Bij de wereldstrijdvraag over de kwestie wie den Joden een permanent tehuis zal verstrekken, wordt vrijwel nimmer gesproken over een Joodsclien staat, die al bestaat, doch welks gren zen voor immigranten gesloten zün: Birobidjan in de Sovjet-Unie, Op 7 Mei 1946 vierde de Joodsche staat Birobidjan in Oost-Siberië. even ten Noorden van Mandsjoerije, zijn 12en verjaardag. I Birobidjan zoo vertelt Un. Press, is genoemd naar de rivieren, de Bira en de Bidjan, die het land van Noord naar Zuid doorstroomen om uit te loopen in de groote Mar.dsjoerijsche bocht van de Amoer. Het werd in 1928 door de Sovjet-Unie tot Joodschen staat be stemd en is sindsdien door Russische Joden gekoloniseerd. Er wonen op liet oogenblik een 175.000 menschen. van wie 115.000 Jood zijji. Volgens Russi- „jc iiu.uww ijuva zijn. voigens sclie statistieken is Birobidjan woon rijk en vruchtbaar. Zün Alleen voor Russen. Birobidjan heeft juist de tweede pha se van zijn bestaan namelijk dat als „Autonoom Gebied" doorloopen en de So\ jet-Unie heeft nu beloofd dat het spoedig een „Autonome Republiek" zal worden en op w-eg is naar het einddoel: een volledig bevoegde Republiek der Urne. De Russische autoriteiten voor spellen voorts Birobidjan's vertegen woordiging bij de Vereenigde Volken ffrs.te Joodsche staat, daar aan- \-e_i„. Rusland zal immers in een niet Afkomst trachten al de zestien republieken der Unie lid van de Ver eenigde Volken te maken, aldus de se cretaris van het Amerikaansche Biro- biajan-Comite Dr. Aronow. Voorloopig echter zal Birobidjan geen tehuis worden voor de in den oorlog zoo vervolgde Europeesclie Joden, want aueen Russische Joden werden er maar Het gebeurde in IJ muiden Noordenwind Ik houd nu eenmaal niet van den Noor denwind, hij is voor ons, West-Europe anen, zooiets als wat de mistral is voor Zuid-Frankrijk. Hij bederft het warmste jaargetijde, hij bederft uitstapjes, strand leven, ja wat al niet. Je ligt op een war men zomerdag eens lekker in de zon, een zacht Zuidelijk briesje streelt je wangen, je beenen, als je ten minste je kousen en schoenen uit hebt kortom je geniet eens een enkelen dag van de warmte. Maar er is een. storingsfront gesignaleerd, dat ons land nadert. De barometer daalt, de wind loopt terug naar het Noorden. En uit is het strandfeest; een flinke bries, die over het strand scheert en het zand van den duinrand opjaagt, in je oogen. in je glaasje bier of limonade, je kopje koffie. In IJmuiden hebben we daar tenminste nu geen last van, want er is nog geen strandleven: het strand ligt nog altijd levenloos uitgestrekt, omdat het er nog niet veilig is, vanwege de mijnen. Maar we krijgen er wat anders voor terug. millioenen moleculen CO en C02, linea- recta over het Noordzeekanaal aange voerd uit schoorsteenen, hoogovens eti andere vuur en vlam en gassenspuwende uitlaten van dit de lucht verontreinigende industrie-centra. Dat is ons geschenk van den Noorden wind. Het zou egoistisch zijn, te verlan gen, dat de wind altijd maar uit het Westen of Zuidwest woei, want dan zou Beverwijk de kool-monoxyde en kool- dioxyde-moleculen over zich uitgestort krijgen. Maar toch zijn we weer blij, dat de wind een andere richting heeft gekozen dan die. welke leidt van de hoogovens naar IJmuiden. Of hei ongezond is. weet ik niet; maar wel weet ik. dat het niet bijster aan genaam is. En al doe je ramen en deuren potdicht, ze komen door de kleinste naden en kieren, die atoompjes C en O. Het is er mee als met het kwaad; als dat bij je wil wezen, houd je het ook niet bui ten. al doe je het slot op de deur en de knip op het raam. En wanneer de lucht zich in je huis. of slaapkamer op hoopt, verdikt ze zich tot een Zeer kwa- lijkriekende massa en daar er wel men schen zijn, die er hoofdpijn van krijgen, het vast en zeker geen gezonde lucht. Vroeger was de Noordenwind ook een koude wind, maar toen er daar aan gene zijde van het kanaal boomen stonden in plaats van fabrieksschoorsteenen, hoogovens en windverhitters, werd hij gezuiverd in plaats van verontreinigd, zooals nu. En dan schoof je, als in den zomer de wind eens uit het Noorden kwam. je ramen open en snoof je en hapte je hem met volle teugen naar bin nen en dan zei je: ..hè, wat lekker". En nou roep je: ..doet dat raam toch dicht want het stinkt weer zoo". Die hoogovens brachten hier niet alleen welvaart, (die we trouwens duur hebben moeten betalen, want waar ze staan was er eens een landschap, dat het mooiste was van heel Kennemerland), neen nii mag ik niet meer verlangen, dat waar thans de cokesblusscherij of de staalfa briek staat, weer konijntjes en fazanten rond gaan wandelen. Ik heb vele vrienden op de hoogovens; met één lees ik samen „Samen", met een ander speel ik wel eens een partijtje schaak, dus laten ze er nu maar blijven staan. Maar 25 jaar geleden heb ik eens ge zegd: laten ze ze maar in Pernis bouwen. Daarin zat toen niets onvriendelijks, want er stonden nog geen hoogovens. En nu hoop ik dat er ondanks CO en C02 nog vele bijgebouwd mogen worden. Al ben ik geen aandeelhouder S. B. IJMUIDEN marktbericht VAN' vrijdag. De trawlers besomden 128.940. Verdere be sommingen: Kotters: G 9940 f 7352. G 248 f6162. Logger: KW 88 f51 00. Kustvlsschers: IJM 211 f71. 275 f 44. 265 f70. 251 f45. 215 f 156. 491 f 46. 224 f 2808. 23 f3599. 264 f 258. 202 f 335. 27 f3015: KW 185 f92. 94 f 833. 109 f322. 12 f 237. 125 f76. 181 f 207. 199 f 281. 72 f3145. 310 f2212: UK 141 f 2372. 176 .f 1164, 190 f237 161 f 1010. 7 f760. 148 f1118, 75 f 1044. 126 f 287. 121 f 1105. 66 f86. 174 £430. 162 f 1763, 85 f281. 59 £738. 1 f1091, 172 869. 2 1164, 185 f 195 86 f 1111, 300 1633.52 f 1160. 44 1891. 64 f 1647. 45 f1199. 90 f1021. 51 f 300,- 243 f 1207; BR 58 f 466. 20 f 360, 27 f 147. 10 f182. 1 f331. 46 £207: LH 4 f958: VL 60 f843; EG 1 f24; YE 117 f334; HA 4 f107. 96 f 229. De in den vrijer, afslag verkochte visch bracht op: gr. schol £23—f 19.50: md. schol r *7f tsfM safsnsn- vi «u>hoi 2 ooaen weraen er maar ange- toegelaten. En die zijn niet overiild ee- woon i-i]k en vruchtbaar. Zijn bodem weest in hun emigratie na^ dit 1^ woixit vergelekim met die van de vrucht 115.000 kolonisten ?n 18 fc geen bare Oekraïne. Het hout van Birobidjan hoog aantal voor z-ük- opt, int- «uiui vciKcicacu mei aie van ae vruent bare Oekraïne. Het hout van Birobidjan voorziet geheel Aziatisch Rusland van meubelen. Er zijn tenminste een half dozijn kolenmijnen en er liggen nog heel wat onontgonnen bodemschatten. Onlangs nog werd er tin ontdekt. In die streek wordt thans een stad van 30.000 inwoners gebouwd. In het Noordwesten van het land ligt een der rijkste goud mijnen van de Sovjet-Unie. Ook mar mer komt uit Birobidjan. dat verder textiel- en schoenenindusrie bezit. Het land zou gemakkelijk vier millioen men- *chei3 k;mnen onderhouden. CXI- '7'r1"^1 In iö jaar is geen hoog aantal voor zulk een rijk land als Birooiajan. Onder de Europeesclie Jo- oen zün er daarentegen wel vele die een vestiging in Birobidjan niet zouden versmaden. Dit zijn niet alleen commu nisten. want ook od n iet-communisti sche Joden schijnt deze staat een zekere aantrekkingskracht uit te oefenen, ook al omdat in de Sovjet-Unie ieder ver schil naar ras of geloof strikt verboden is. Het is echter te verwachten dat Biro bidjan, de Joodsche Staat in Siberië, een fata morgarta voor ae een tehuis zoekende Europeesdie Joden zal blijven. Tarbot IV f29—f25. alles per 50 K G. 1 Tarbot I f 1.18—f 0.96: gr. tong f 1.56— f 1.08: md. tong f 1.56f 1; kl.md. tong f 1.54f 1,14: kl. tong f 1,10—f 090. alles per K.G. Afhalen distributiebonnen Voor het afhalen van distributiebonnen voor de inwoners van Velsen-Noord zijn aan de beurt de letters A t.m. L op Maan dag 1 Juli en M t.m. Z op Dinsdag 2 Juli in het Or.tspanningslokaal van de Java- Deurenfabriek aan den Wijkerstraatweg. SANTPOORT Verkeersongeval Gistermiddag kwam op den Hagelinger- weg, hoek Biezenweg, een uit de rich ting DriehuisWesterveld komende mo torrijder in aanrijding met een autobus. De onfortuinlijke motorrijder moest naar het ziekenhuis worden vervoerd en het motorrijwiel was deerlijk beschadigd.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6