Vandaag: Anjerdag De verjaardag van onzen Prins in dienst van de cultureele weerbaarheid Toen hedenmorgen de nationale kleuren hoven het land uitwoeien tegen de zomerlucht de Oranjezon had ook deze keer Nederland niet in den steek gelaten was de eerste Anjerdag in vrij Nederland aangebroken. Ward in de bezetting de witte bloem gedragen als symbool van het verzet, de verjaardag van den Prins in vrij- Nederland, over zee een offerdag voor het geallieerde militaire potentieel, na den vrede werd de behoefte gevoeld aan een fonds, waaruit zoo noodig zou kunnen worden geput door cultureele vereenigingen. De Anjerdag in ideëelen zin was geboren: Prins Bernhard was de regent en de bekende hoogleeraar Professor Dr. R. P. Clevinga werd bereid gevon den het voorzitterschap op zich te nemen. Vrijdagavond heeft het volk van 'Nederland over de radio kunnen 'hooren, welke krachten een volk groot kunnen maken, het heeft vernomen, dat alleen een geestelijk gezonde natie de juiste plaats in het wereldbestel kan veroveren. Over het geheele land en dus ook in Haarlem is deze Anjer-actie vandaag, den 29en ingezet. Stalletjes werden op getrokken, de bloemenwinkels en fleu- i-ige meiskes verkochten de reine, witte bloemen, padvinders en schoolkinderen verkochten het oranje knoopsgat insigne, dat in vele revers blijk gaf. dat het Prinselijke initiatief weerklank heeft gevonden in de harten van dui zenden Nederlanders. Haarlem's 2.9ste Juni De rammelende bussen werden echter in onze stad reeds vroeg in den morgen overstemd door schetterende klanken: De Prins Bernnard-kapel van II-I RI Millioenen-fraitde in Parijs Bankdirecteur gearresteerd De financieele recherche van Frank rijk heeft een zeer belangrijken handel in goud en deviezen on!dekt, waarbij directeuren eener Parijsche toank betrokken zijn. Zij wist de hand te leggen op pakketten buitenlandsche effecten en een hoeveelheid Enigelsche ponden ter waande van versoheidene millioenen francs. Een der directeuren van de bank. Fabre, werd kort daarna gearresteerd. Zijn compagnon bekende, dat de bank sedert 1 Juni voor ongeveer 50 millioen frs. aan deviezen had verhandeld. Een huiszoeking leidde tot de ontdekking van buitenlandsche effecten ter waarde van versoheidene tientallen millioenen frs. Het onderzoek werd bij een twin tigtal belangrijke cliënten der bank Fabre voortgezet. Daarbij kon in drie dagen tijds 15 millioen frs. aan goud stukken en deviezen in beslag genomen worden. Naar Oostgnrijk's Onafhankelijkheid Ingrijpende beslissing van den Geallieerden Bestuursraad Gisteren is in den geallieerden be stuursraad voor Oostenrijk een over eenkomst geteekend waarbij aan de Oostenrijksche regeering alle bevoegd heden in handen wordt gelegd, behalve die betreffende de bezetting De Oostenrijksche regeering heeft het. recht gekregen zonder geallieer de toestemming internationale over eenkomsten af te sluien en diplo matieke. alsmede consulaire rela ties met landen die lid zijn van de Vereenigde Volken, aan te knoopen. Tot de kwesties, welke niet tot de competentie van de Oostenrijksche regeering zullen behooren, zijn die der verplaatste personen en die van de demilitairisatie. Doodelijke ongevallen Op den straatweg Delden-Hengelo werd Vrijdag de 21-jarige W. gegrepen door een motorrijder en op slag gedood, toen hij plotseling van achter een boom den weg kwam oploopen. De motorrijder kwam er met lichte verwondingen af. Een onmiddellijk volgende tweede motor rijder reed over den omgevallen motor heen. waardoor deze rijder een sleutel been brak. Toen de 30-jarige dijkwerker A. V. te "Westkapelle werkzaamheden aan den dijk verrichtte, kwam hij onder een auto te recht die achteruit reed. De zwaar be laden auto reed over den borst van het slachtoffer, zoodat vrijwel onmiddellijk de dood intrad. uit Bloemendaal marcheerde, met de bekende regiments-bok voorop, door Haarlems straten. Later dreven har monicaklanken over de Groote Markt en tezamen met het zomerweer en de rood-witr-blauwe stad vormden deze muzikale intermezzo's een. fleurige noot op den eersten Anjerdag. Protest tegen loonsverlaging in het bouwbedrijf De Bedrijfsunie voor het Bouwbedrijf heeft met kleur bij den Minister van Sociale Zaken geprotesteerd tegen de be schikking der Rijksbemiddelaars, waarbij de tijdelijke klasseverhoogïng bouwbe drijf in gemeenten in de geteisterde ge bieden vervalt. Zij acht loonsverlaging, welke daarvan voor vele bouwarbeiders gevolg is, volstrekt onaanvaardbaar, is er van overtuigd, dat doorvoering van den maatregel ernstige stagnatie wederopbouw zal veroorzaken en dringt er derhalve ten sterkste op aan. de beschikking te schorsen en onverwijld besprekingen met bedrijfsorganen te houden. Coebbels gaf hei volk de schuld Fritsche verloor zijn vertrouwen in de nazi's In de laatste uren voor zijn dood heeft Goebbels de schuld van den oorlog en de nederlaag op het Duitsche volk ge worpen. .Zoo heeft het volk het ge wild!" riep hij in opgewonden toestand uit, en hii voegde erbij dat de volks stemming indertijd heeft uitgemaakt, dat de Duitschers niet van een toe geeflijke politiek wilden weten. „Het Duï'tsdhe volk heeft den oorlog zelf ge wild en draagt zelf de schuld van de vernietiging". Deze verklaring werd gisteren afge legd door het hoofd van den Duitschen radio-omroep. Hans Fritsche, die te Neurenberg terecht stond en een kruis verhoor onderging. Fritsche zeide dat hij zijn vertrouwen in het nazi-regiem volkomen had verloren door Hitler's zelfmoord en de bovenaangehaalde uit latingen van Goebbels. Hij had zooveel mogelijk bekendheid gegeven aan de zelfmoorden der twee tirannen om de martelaarsmythe van deze twee te ver mijden, die zou zijn ontstaan wanneer zij den dood zouden hebben gevonden in den strijd. De zaak tegen Fritsche wordt Maan dag gevolgd door het verhoor der ge tuigen tegen Bormanm. Weerbericht Geldig tot Zondagavond. IETS WARMER. Meest matige Z.W. wind, half of zwaar bewolkt, overwegend droog. Iets hoogere temperatuur <3an vandaag. Staatsgreep van Soekarno? Volgens het Republikeinsch persbureau Antara heeft Soekarno besloten alle macht in handen te namen „totdat het ka binet en de bestuursinstellingen weer nor maal kunnen werken". Nieuwe petroleumbonnen Van de petroleumkaart voor kookdoel- einden of verlichting zijn voor Juli aan gewezen bon 41 t.m. 44 der kaart UA 510 i liter: bon 41 en 43 der kaart UB 510 4 lifer: bon 71 der kaart UC 510 4 liter; bon 126 der kaart UD 510 2 liter. EXAME.VS Christelijk Lyceum te Haarlem Eindexamen afd. HBS-A. Geslaagd de da mes: N. H. Baalbergen, T. Bremer, Ch. R. Crolla, M. E. van Lennep, H. Meiring, L. D. E. Schulze, G. O. Semplonius, "W. Smid. J. M. Vermeij, S. E. Visser. J. H. van Woerkom en de heeren H. iBersteker. M. F. Buwalda, H. T. J. van der Bijl, J. M. Corbeth, K. H. F. Groot, P W. Hart, J. Lucas, F. van Noort- wijk, A. Plessius, S. Stolp, J. Volkers. P. de Vreugd. C. H. Winter en W. P. Winter. PREDIKBEURTEN ZONDAG 30 JUNI [JMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. Kanaalstr, 10.30: Ds L. Lagerweij. uit Dordrecht. H. Doop 5.3Ó: Ds Plaggemnrs, uit Spaarndam. Goede Herderkerk 10.30: Ds. G. F. Callen- bach H. Doop. Geref. Kerk Kanaalstr. 9: Ds. S. E. Wesbonk 3.30: Ds. E. G. v Teylin- geï). Goede Herderkerk 9: Ds. van Nood. 3: Ds. S. E Wesbonk. Oud-Kath. Kerk: 10: H. Dienst. Leger des Heils 10.30: Heillgings- dlenst. 8: Openbare Samenkomst. Geref. Kerk (art. 31 K.O.) 10 en 5.15: Ds. R. Kool stra. t'hr. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. A. Zwiep. Vereen, v. Yrjjz. Herv., Nijverheids school 10.30: Ds. J. de Graaf uit Medan. VrUe Evangelisatie 3: M. de Jong. uit Enk huizen. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. Bronsgeest H Doop. .SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. A. Peters uit Beverwijk. Kapel 5: Ds G. Grootjans uit Watergraafsmeer.Geref, Kerk 9.45 en 5: Ds, A. Verschoor. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) 8.45 en 3: Ds. I. de Wolf uit Enschedé. Maandag feest bij de Hoogovens Eerste zending machines uit Duitschland terug Een sleep van 12 schepen, rijk gepa- voiseerd, zal Maandagmorgen van Am sterdam naar Velsen vertrekken. Dit is de eerste varende ..karavaan" van de in totaal 22 schepen, beladen met in Duitschland opgespoorde machines van de Walserij West van het Hoogovenbe- drijf. Het convooi zal feestelijk worden ontvangen in de haven van het Bedrijf in tegenwoordigheid van vele autori teiten. Voorts zal een harmoniekapel den blijden intocht opluisteren. De schepen worden omstreeks 12 uur in Velsen verwacht. Gemeente Velsen koopt de bijzondere Begraafplaats Aan den verwaarloosden staat, waarin de Bijzondere Begraafplaats aan de Havenkade te ÏJmuiden thans verkeert, zal spoedig een einde komen. Wij vernemen, dat Gedeputeerde Sta ten van N.-Holland goedkeuring hebben gehecht aan het besluit van de gemeen te Velsen van 5 Maart 1946 tot aan koop van de begraafplaats, welke toe behoorde aan d!e Binnenlandsche Ex ploitatie Mij. van Onroerende Goederen te Bloemendaal. Aan het onderhoud werd in den laat- sten tijd zeer weinig zorg besteed, zoo dat deze begraafplaats in geen enkel opzicht meer voldeed aan de eisohen. welke daaraan mochten worden gesteld. Nog onlangs hebben wij er in ons blad de aandacht op gevestigd, hoe een ge deelte der begraafplaats door kinderen als speelplaats werd gebruikt. Het ligt in de bedoeling, zoo vernemen wij, de begraafplaats, voorzoover dit in het huidige stadium nog mogelijk is, gron dig op te knappen. Wij juichen dit besluit oe en prijzen de voortvarendheid van het Gemeente bestuur. waardoor opnieuw een stap wordt gedaan in de richting, welke zal leiden tot het verkrijgen van een beter aanzien van onze door oorlogsgeweld zoo zwaar getroffen gemeente. BIOSCOOP DE PONT. In de füm ..De twee gezusters Kleh" treffen we weer de zoo bekende Fransehe noodlotssfeer aan. De ongehuwde Claire verwacht een baby en zoekt haar troost bij haar zuster Catherine in Parijs. Deze is getrouwd met een bekend archaeoloog. Hun huwelijk is kinderloos gebleven, waardoor een ver wijdering tusschen hen dreigt te ontstaan. Haar man gaat juist drie jaar weg voor een studiereis, als Claire in Parijs arri veert. Catherine stelt nu aan Claire voor te doen alsof zij, Catherine, de moeder van het kir.d is. Na de geboorte van Jean- Claude seint zij dan ook aan haar man dat „hun" zoon is geboren. Het conflict ontstaat tusschen beide zusters, als Claire na eenige jaren afwezigheid bij Catherine in Parijs terugkomt en. haar zoontje ont moet, die ruim 2 jaar is geworden. Claire eischt nu haar kind terug, Als Catherine dit weigert, wil zij de waarheid gaan ver tellen aan Michel, den echtgenoot van Catherine. Het heftig onderhoud tusschen de gezusters eindigt met een revolver schot door Catherine op Claire afgevuurd. Een film, volgens het bekende Fransehe recept. HVGB neemt de leiding NEREUS—HVGB 2—1. Na 4 wedstrijden van de 8 in totaal, heeft HVGB I thans de leiding in de le klasse, afd. B der bondscompetitie. HVGB I 4 3 0 2 6 Nereus 4 2 115 Meeuwen 3 2 113 GZC 4 2 0 2 4 Haarlem 3 0 0 3 0 Al snel na het beginsignaai werd door C. Koot goed naar voren geplaatst waarna K. Anthoni hard inschoot. Beide doeiverdedigers kregen eenige moeilijke schoten te verwer ken. waarvan er één door den HVGB-mid- voor met een doorslagbai in een doelpunt werd omgezet (2—0). Voor de rust gelukte het zoowel J. Hogeland als K. Anlhoni met een ver schot te scoren (4—0). Na het tweede be gin komt Nereus geweldig opzetten. Boot (Nereus) schiet vele malen, echter zonder succes. Na een doelworsteüng wordt de HVGB-midachter B. Frankenthal het water gestuurd, terwijl Nereus den sirafworp weet te benutten. Nog eenige malen komt HVGB naar voren, doch zonder resultaat. Boot scoort met een ver schot het laatste doelpunt in dezen wedstrijd (42), Hoofdklasse: UZSC—HPC 0—2 WATERPOLO. In dezen waterpolowed- strijd was HPC door het beschikbaar zijn van Kloots volledig en het spel dat het HPC ditmaal vertoonde was dan ook van dien aard, dat aan verdere successen in de komende competitie niet getwijfeld kan worden. UZSC, in het bijzonder middenvoor Meme link, zaten fel op den. bal en in de eerste minuten was zij het dan ook die het spel be- heerschte. Leyenaar, aan wien de bewaking •an Memelink was opgedragen was echter in prima vorm. zoodat de aanvallen konden worden afgeslagen. Aan de 2ndere zijde werd De Geest door Bergers zwaar bewaakt. Toen HPC evenwel kans zag om op tactische wijze Bergers uit positie te spelen en Prager de middenvoorplaats van HPC kon bezetten kwam HPC in haar spel. UZSC werd terug gedrongen en het UZSC-doei ontsnapte een paar maal aan doorboring. Na de rust loste De Geest van het midden een formidabel schot dat Prager dcor aan raking in een doelpunt veranderde (0—l). HPC speelde thans op de wijze van weleer. Braam was weer de geboren leider van het team, Kloots de tacticus en doorzetter. Het was tenslotte Mauritz die na een fraai staal tje waterpolo zich van enkele spelers kon ontdoen en de HPC-overwinning veilig stel-, de 2), l Kalme dag te Wimbledon Sterkste Fransehe dubbel door Van SwolRinkel geslagen. Van Swol en Rinkel hebben hun wedstrijd tegen de Franschen Péliza en Grémillet oo verrassende wijze ingezet. Zij wonnen de eerste set met een verbluffend gemak, den Franschen slechts een game latend (6—1). Dat het verder niet zoo gemakkelijk gaan zou als in den aanvang, bleek in de tweede set van dit heerendubbelspel. De Franschen stonden al spoedig met 4—1 op Van Swol en Rinkel voor. Wel wisten onze landgenooten een ver deren achterstand van 2—5 :n een gelijken stand (5—5) om te zetten, maar Grémillet won zijn service, waarna Van Swol de zijne verloor (57). Van Swol en Rinkel wonnen de derde set met 63. En ook de vierde leverde een Ne- derlandsche zege op, zoodat onze landgenoo ten zich op fraaie wijze voor de volgende ronde wisten te plaatsen. Hccreneukelspel (achtste finales): Brown (Austr.) si. Morea (Arg.) 6—2. 6—1, 6—3; Bé- lizza (Fr.) sl. Mitic (Tsj-Sl.) 7—9, 3—6, 7—5, 6i. 62; Kramer (V. S.) verloor van Drobny (Tsj.-Sl.) 6—2, 15—17, 3—6, 6—3. 3—6. Heerendubbelspel (eerste ronde): Butler en Wilde (Eng.) sl. Cho en Kho Sin Kie (China) mei 6J, 63, 64; Van Swol en Rinkel Ned.) sl. Pélizza en Grémillet (Fr.) 6—!, 5—7, 63. 62; tweede ronde: De Borman en Van deneijnde (B.) sl. Billinglon en Olliff (Eng.) 3—6, 7—5, 4—6, 6—4, 8—6. Damesenkelspel (derde ronde): Miss Betz (V. S.) sl. Miss Gannon (Eng.) 61, 6—0; Miss Bostock (Eng.) sl. Mile Englebert (Fr.) 6—2, 6—2; Mis Bund (V. S.) sl. Mrs. Winthrop (V. S.) 97, 60; Mrs. Hilton (Eng.) sl. Mme Pa- torni (Fr.) 6—3, 62, Sportoverzicht De voetbal staat nog steeds in het mid delpunt der belangstelling, vooral nu Haarlem het er verleden week nog niet zoo kwaad heeft afgebracht Het duel van heden en morgen in Amsterdam tegen Ajax is van groot belang. Slagen onze kampioenen er in, de roemruchte club in de beide Amsterdamsche Stadions te verslaan, dan hebben wij goede hoop voor de toekomst De eenige rivaal van be- teekenis zal dan waarschijnlijk NAC zijn. De Bredasche club ontmoet heden en morgen NEC en kan beide wedstrijden winnen. Hetzelfde is echter het geval met de Haarlemmers. Als de club zijn ge bruikelijk overwicht in doelpunten weet uit te drukken en daar kunnen spelers als Roozen, Smit en Groeneveld toch ze ker voor zorgen geven wij den Ajacie- den een mager kansje. Er is echter nog factor in het voordeel van de hooid- stedelingen: beide wedstrijden worden, gespeeld voor een overwegend Amster- damschen aanhang. Wij hopen, dat de Winter c-s. niet onder den indruk zal ko men van het gebrul der Amsterdamsche supporters, maar elke aanmoediging van meegekomen Haarlemmers, die zoo - gelukkig zijn geweest, een plaatsje te be machtigen, vele malen versterkt in hun oo ren zullen hooren klinken. Heerenveen heeftzijn thuiswedstrijd tegen Limburgia gewonnen. In Limburg zullen zij het zeker moeilijker krijgen. Wij achten een -gelijk spel dan ook niet onwaarschijnlijk. Er zijn Zondag nog meer sportontmoe- tingen, die voor Haarlem van belang zijn: De Concordia-dames spelen Zondag haar tweeden en laatsten thuiswedstrijd dn de kampioenscompetitie van Nederland hand bal tegen Actief uit Deventer. Ongetwij feld zullen de rood-witten er alles op zet ten, ditmaal een overwinning te behalen en zich zoo te rehabiliteeren van de ne derlaag tegen PSV De gasten van mor gen wonnen tot dusverre met 64 van PSV en verloren met 21 van Brünhilde. De wedstrijd zal om 14 uur op het terrein van de V.V. Bloemendaal aan den Berg weg gespeeld worden. De kanosport vraagt eveneens wat meer aandacht dan gewoonlijk. Te Helmond wordt Zondag de ontmoeting Nederland- Beigië gehouden, waaraan 7 Haarlemmers deelnemen in verschillende nummers: de dames A. S. de Waal Malefijt en Van den Anker-Doedens en de heeren v. d. Putten en Mica van „Trekvogels" en de heeren v. d. Kroft, Bosse en Kuperus van de Haarlemsche Kanovereeniging. Heerenveen verslaat Limburgia met 53 Heerenveer. heeft in een interessante ont moeting voor het voetbalkampioenschap van Nederland Limburgia met 5—3 weten te slaan. Deze cijfers zijn voor de Noordelijke kam pioenen geflatteerd. Het veldspel van de Zuid-Limburgers was beter dan dat van Heerenveen, maar de doelpunten beslissen nu eenmaal en de kunst, die te fabriceeren, verstond de thuisclub beter dan de bezoekers. Abe Lenstra, hoewel nog op halve kracht spelend, bewees opnieuw een prima goal- getter te zijn, door drie doelpunten te sco ren. Vooral na de rust domineerde Limbur gia en de gastheeren moesten het toen van snel uitvallen hebben. De middenlinie van Heerenveen bleef speciaal in deze periode te veel achter, zoodat de Zuid-Limburgers deeds weer tot het offensief konden over gaan. Zij hadden voor de rust voldoende ge demonstreerd behoorlijk schotvaardig te zijn, maar in de tweede helft liet de afwerking der aanvallen bij Limburgia zeer veel te wenschen over. Het harde zwoegen der Lim burgers werd in de laatste zeven minuten nog met twee goede doelpunten beloond, toen Heerenveen, dank zij Abe Lenstra, reeds met 1 voorstond, Motorboot-stertocht Ter gelegenheid van de watersporlfeesten :ijdens de Sportweek zal een motorboot-ster tocht gehouden worden naar Haarlem. Hier voor is door de autoriteiten toestemming ver leend. Uit verschillende deelen van ons land zullen 70 met vlaggen versierde motorbooten naar Haarlem varen en tegelijkertijd in het Spaarr.e aankomen. Zij komen van het Zui den uit de stad binnen en varen tusschen 16 en 19 uur door het Spaarne %*an Zuid naa: Noord naar de nieuwe Jachthaven aan he: Noorder Buiten Spaarne waar de deelnemers den tocht door het Sportweek-comité s avonds om 7 uur zullen worden ontvangen WIELRENNEN. Jn een wedstrijd over 4C K.M. op het traject van Haarlem-Noord van de Haarlemsche race-club Excelsior won Jvn yen Maris zijn eersten rit van het seizoen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 7