IJmuider Courant Soekarno V redesconferentie neemt alle macht in handen Dr. van Mook Truman nog niet vastgesteld Britten bezetten het Joodsche bureau Nieuwe verwoestingen in IJmuiden? I50c Jaargang !fo. 18367 Bureaux: Kennemerlaan. 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724 Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pcerebooin Maandag 1 Juli 1946 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. Sjahrir en zijn gevolg ontvoerd doch later bevrijd Zooals wij Zaterdag reeds in liet kort meldden, heeft Soekarno „de volledige macht in handen genomen" tengevolge van de gebeurtenissen in het land, die wyzen op een tweespalt. De verklaring waarin Soekarno zyn staatsgreep bekend maakt, luidde als volgt: „Met het oog op de gebeurtenissen in het land, welke het welzijn en de onafhankelijkheid in gevaar brengen, heb ik, president van de republiek in overleg met het kabinet, op den 28sten Juni besloten persoonlijk alle macht in handen te nemen totdat in het land weer normale toestanden heerschen en het kabinet en de andere bestuursinstellingen weer normaal kunnen werken". Tegelyk werd het bericht beleend, dat Sjahrir en de ministers Darmawan en Soedarsono Donderdagnacht uit hun hotel te Solo zyn ontvoerd door een bende ge wapende Indonesiërs. Onder de ontvoer" den bevonden zich ook verschillende lei ders van het republikeinsche leger. SOEKARNO Zondagavond heeft Soekarno in een ra diotoespraak de vijfde colonne der links- radicale groepen ervan beschuldigd, Soe- tan Sjahrir en zijn gevolg te hebben ont voerd. Hij gaf daarna een verklaring van zijn besluit om de macht aan zich te trek ken, en zeide, dat hij geen- dictator wenscht te worden, doch zoolang de staat van beleg noodig was, de bevoegdheden van het geheele militaire en burgerlijke bestuur zou waarnemen. Hij wekte het volk op mede te helpen aan de spoedige bevrijding van den premier, daar de ge beurtenissen slechts zouden kunnen lei den tot een verzwakking van de positie der republiek wat ten gunste van de Ne derlanders zou zijn. „De acties der links- radicalen geven steun aan de Nederland- sche beweringen dat wij niet in staat zijn onszelf te besturen", aldus Soekarno. Soekarno voegde hier nog aan toe, dat de evacuatie geen gevolgen zou onder vinden van de gebeurtenissen en volgens de regels zou doorgaan. BEVRIJD. In den loop van hedenmorgen kwam het bericht uit Batavia, dat Sjahrir en de andere onlvoerde autoriteiten door een kleine eenheid van de T.R.I. zyn bevrijd in Soerakarta. Een telegram van de repu blikeinsche regeering te Djogjakarta aan dc Indonesische autoriteiten te Batavia meldde hedenmorgen, dat Sjahrir in goede gezondheid te Djogjakarta is gearriveerd. De gebeurtenissen in Indonesië worden in liet algemeen beschouwd als het begin *-an de verzwakking der positie van de re- - b'ikeïnsche regeering en men betwijfelt V M dat Soekarno er in zal slagen', het treedt niet af De regeeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: „Naar aanleiding van een in de pers verschenen mededeelïng, dat dr. Van Mook binnenkort op eigen verzoek als luitenant G.G. zou aftreden, wordt medegedeeld, dat dit bericht onjuist is. Het valt te betreuren, dat voornoemd bericht met de Malino-conferentie en andere belangrijke ontwikkelingen in zicht, slechts onnoodige onzekerheid wekt, die eiken grond mist." prestige van dc republiek le herstellen. De ontvoering heeft enorme schade aan de republikeinsche zaak berokkend en men vraagt zich af of de invloedryke In donesiërs thans niet den tyd gekomen achten, zich schrap te zetten tegen Soe~ karno nu zy zien hoe de positie van Soe karno door inheemsche reacties is ver zwakt. In Nederlandsche kringen volgt men de gebeurtenissen met de grootste aandacht doch men is niet bereid, eenige verklaring af te leggen, T spreekt veto uit Tegen prijsbeheerschingswet Zaterdag heeft president Truman de nieuwe wet op de prysbeheersching ge torpedeerd door er zyn veto over uit te spreken. In een boodschap aan het con gres zeide Truman dat de wet verant woordelijkheid voor het in evenwicht brengen der economie op de regeering laadt en haar tegelijk de macht ontneemt om dit evenwicht te bewerkstelligen. Hij drong er op aan dat het congres een nieuwe wet op de prijsbeheersching zou aannemen die de huidige regeling van kracht doet blijven. Deze regeling zou Zondag buiten werking treden. Het Huis van Afgevaardigden heeft bij stemming Trumans veto ondersteund, doordat min der dan tweederde der stemmen werd uitgebracht tegen het veto. Gruwelijke wraakneming In «le buurschap Zeltlum. heeft een vreemdsoortige moord, waarvan een «Irie- jarig kind liet slachtoffer Is geworden, veel beroering gewekt. Het kind was bulten aan het spelen, doch toen de ouders het binnen wilden roepen, was het spoorloos verdwenen. Na lang zoeken vond men het eindelijk over dekt met messteken terug in een kuil. Het ls de politie spoedig gelukt den dader ge vangen te nemen, den 18-Jarigen J. S. Hij bekende het kind gedood te hebben, om wraak te nemen op de familie, tegen wie hij een wrok koesterde, voornamelijk tegen de vrouw. De moordenaar is een wees en staat onder voogdy. Hij was bij de ouders van het kind uitbesteed en beweerde niet goed behandeld te zijn. Alle omwoners ge tuigden echter, dat hij als een eigen kind behandeld werd. Bikini bestaat nog Atoombom had matige uitwerking Precies om elf uur Zondagavond werd dc atoombom door een Amcrikaansch su perfort boven Bikini uitgeworpen. Een minuut later verdween de Bikini atol en de schepen in het doelgebied in een muur van witte damp en water, toen de bom ontplofte. Er vormde zich een verblin dende vuurbal, feller dan de zon, die draaiend omhoog steeg, tegelyk met een enorme rookwolk en een roode en witte, later grijsgroene vlam. In enkele seconden had de wolk een hoogte van 20.000 meter bereikt. Toen zy optrok zagen de dichts- bijzynde waarnemers echter de palmboo- men op Bikini nog altyd wuiven en het hoofddoel van 'het experiment, het. slag schip Nevada, op het oog onbeschadigd nog dryven. Het geluid, dat men waarnam, was niet luider dan kanongerommel uit de verte. Er ontstond geen vloedgolf of een ander onnatuurlijk verschijnsel en er werd geen schok gevoeld. De draadloos bestuurde vliegtuigen kwamen veilig door de atoom, wolk heen. De Amerikaansche vice-admi- raal Blandy zeide: „De bom was iets min der of misschien even efficiënt als die op Nagasaki. De proef was een groot succes en ik hoop, dat het publiek niet te haastig over de resultaten zal oordeel en. „Van de 37.000 man, die aan de proef deelnamen, werd niemand gedood of gewond- De niet lang na de proefneming vast gestelde schade onder de schepen in het doelgebied bedroeg: Gezonken twee trans portschepen, gekapseisd een torpedojager, zwaar beschadigd een Amerikaansche on derzeeër. een Amerikaansch vliegdekschip, een Duitsche en een Japansche kruiser, licht beschadigd een Amerikaansche zware Het woord is aan Vauvenargues: Het is een sterk teeken van middelmatigheid, altijd slechts matigen lofspraak te uiten. kruiser en het slagschip Nevada, een vlieg dekschip en een Japansch slagschip, voorrs een olieschip. en een landingsvaartuig. Vijf schepen stonden in brand. (U.P.) Troebelen in Triest Een menigte Italianen is vandaag aan het plunderen geslagen in de Joego-Slavi- sche centra van Triest. Een Joeg-Slavische officier, die uit zelfverdediging vair zijn vuurwapen gebruik maakte, doodde een Ita liaan en verwondde een tweede. Eerder op den dag was een aantal wielrenners aange vallen, dat deelnam aan de „toer van Italië" Dit Incident geschiedde op vijftien mijl ten Zuiden van Trlëst. (United Presse). Polen ter stemming Een zeer groot aantal van Polens elf mil- lïoen Ingeschreven kiezers ls vandaag rustig ter stembus getrokken om zich over het re- geeringsbeleld uit te spreken. Ongeveer 25.000 man van de gewapende macht was op de been om bij eventueele ordeverstoringen, op te treden, maar gedurende het eerste deel van den dag is bij de officieele instan ties geen enkel rapport over ongeregeld heden binnengekomen. Het definitieve re sultaat van de stemming zal niet voor 12 Juli bekend zijn. maar men neemt aan dat binnen twee of drie dagen voldoende uitsla gen bekend zijn om de balans op te maken. De regeering heeft een tegenspraak gepu bliceerd van de geruchten, dat de stemming niet geheim zou zijn en dat diegenen, dtë niet stemden, gestraft zouden worden. Crifieke week voor de vier ministers De bijeenkomst der vier ministers van. Zaterdag heeft, in tegenstelling met dc verwachting, geen uitsluitsel gebracht ten aanzien van den datum der vredesconfe rentie. De ministers hebben geen overeen stemming kunnen bereiken, daar Molotof vasthield aan de mcening dat eerst de vredesverdragen volledig moeien zyn af werkt. De groote vier gaat heden een kritieke week in, omdat in deze week de defini tieve beslissingen zullen genomen moeten worden over den datum van de vredes conferentie en de kwestie Triëst, terwijl Bewijzen van medeplichtigheid aan gewelddaden Duizend Joden in arrest Zaterdag hebben Britsche militaire groe pen tesamen met de Palestynsche politie een verrassenden inval gedaan in de kan toren van het Joo«Ische bureau te Jeruza lem, waarbü 7.ij verschillende leden van het bureau in arrest stelden, terwijl zij de kantoren bezetten. De voorzitter van het bureau, Jehudi Fishman, wcr-k gevanke lijk weggevoerd en is in het kamp Latroen opgesloten. Deze razzia heeft in Joodsche kringen in Palestina groote beroering ge wekt. In een officieele verklaring der Brit sche regeering wordt gezegd dat de inval een gevolg is van de houding der „Jewish Agency" in de afgeloopen weken. Het bureau heeft de hand ge had in vele gewelddadigheden, waar van de Britsche autoriteiten de be wijzen in handen hebben. De Ameri kaansche regeering is enkele dagen geleden op de hoogte gesteld van de plannen tot dezen inval. Bij de raz zia's moest in enkele gevallen van de vuurwapenen gebruik worden gemaakt Drie Joden en een Britsch soldaat zijn gedood, terwijl dertien Joden in een hospitaal moesten worden opgenomen. Massa-arrestaties. Tegelijk met den overval op Jewish Agency werden in de straten van Jeruza lem tweeduizend Joden aangehouden, die voor nader onderzoek in arrest worden gehouden. De Joodsche Nationale Raad is in spoedzitting bijeengeroepen en men verwacht een fel protest tegen de laatste gebeurtenissen. De clandestiene Joodsche radiozender „De stem van Strijdend Zion" heeft Zondagavond een oproep tot revolu tie uitgezonden, waarbij een opwekking tot vereeniging der verschillende strijdor ganisaties werd gedaan „aan den voor avond der groote revolutie." De Palestijnsche autoriteiten heben de grenzen tot nader order gesloten; er zijn groote hoeveelheden munitie in beslag genomen. Joodsch protest. In een speciale zitting heeft het be stuur var* bet Jewish Agency een verkla ring uitgegeven inzake het regeeringsop- treden in Palestina. Hierin wordt gezegd, dat het Britsche optreden, waarbij leden van het Jewish Agency in Jeruzalem wer den gearresteerd en met geweld gepoogd werd de Joodsche gemeenschap in Palesti na van verdedigingsmiddelen te ontdoen, een duidelijke daad van agressie tegen het Joodsche volk is. Deze provoceerende ac tie, aldus de verklaring, is het hoogtepunt eener politiek van schending der verplich tingen, die Groot-Brittannië krachtens hel mandaat had aanvaard. Het is een poging van de Britsche regeering om de aandacht af te leiden van haar politiek die de deu ren van Palestina wil sluiten voor hen die aan Hitler's uitroeiingskampen zijn-ont komen. Deze politiek kan slechts gekozen zijn om den Moefti tevreden te stellen, die wederom in staat is gesteld vrij te komen. Het Joodsche volk zal den strijd voort zetten ter verdediging van zijn recht om als vrije onafhankelijke natie in den Jood- schen staat te leven. i tevens de Duitsche vraagstukken in be handeling komen. Men vreest dat het vraagstuk Duitschland, waarmede van daag begonnen wordt, lot scherpe ver schillen tusschen Rusland en de Engelsch- Amerikaansche groep aanleiding zal geven. Naar vernomen wordt, is Molotof op eenige punten tegen een compromis ge kant, o.a. ten aanzien van de oprichting van een bureau voor import en export in Duitschland. Hij zal er op aandringen, dat de politiek van Potsdam in haar ge heel zal worden gevolgd. Het ernstigste verschil bestaat ten opzichte van het plan van Byrnes voor een vijfentwintig jarig veiligheidsverdrag-tegen de Duitsche herbewapening. Bevin staat achter het plan van Byrnes en heeft tegelijkertijd een plan voor een federaal Duitschland. ingediend. Ook hiermede is Molotof het niet eens. Engelsche genie wil bunker in vier keer opblazen Er heerscht groote ongerustheid in. IJmuiden over het thans bekend gewor den plan van de Engelsche Genie om de bunker voor motor-torpedobooten, in de Haringhaven in vier keer op te blazen. Het Gemeentebestuur en andere belang hebbenden hebben zich met klem tegen dit plan verzet, doch dc Britten zijn niet te vermurwen. Het plan is om a.s. Woens dag te 18 uur met de opruiming te begin nen. Voor deze explosie zal de omgeving binnen een straal van 500 M. moeten wor den ontruimd. Na deze ontploffing zullen ambtenaren van Bouw en Woningtoezicht de schade gaan opnemen. Indien biykt, dat deze niet al te groot is. zal voc.r de tweede ontploffing, die drie dagen later zal plaats hebben, een zwaardere lading worden gebruikt en de omgeving op 1000 M. afstand moeten worden ontruimd. Het is te hopen dat de pogingen van. het gemeentebestuur, dat nog doende is de Engelsehen van hun plan af te houden, succes zullen hebben, daar anders de kans bestaat, dat hetgeen tot nog toe aan den wederopbouw is gedaan, tevergeefs ls gevteeet.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1