Hoe moet de maatschappij verbeterd worden? Luidsprekers PAARD en WAGEN Hef conflict op de Groentemarkt Bemiddeling aanvaard Naar wij vernemen is Zaterdagmiddag een nieuwe poging ondernomen om tot een oplossing te kómen dat bet conflict op de Groentemarfctk te Haarlem betreft. Nu had liet lil zoover succes dat zoowel de grossiers als de kleinhandelaren een bemiddeling aanvaardden. In verband daarmede hebben de gros siers, in afwachting van d e arbitrale be slissing die komt, besloten den ouden toestand op de Groentemarkt tweemaal per week afrekenen) voorloopig te her stellen. Dit beteekent dus het einde van het conflict. Nader vernemen wij dat de bemiddeling verleend is door den heer A. v. Driel, direc teur van het Marktwezen. De voorwaarden waren, dat de strijdbijl begraven werd en dat de beide partijen de uitspraak der arbitragecommissie zal bin dend zouden beschouwen. Grossiers en kleinhandelaren zullen elk een vertrouwens man in die commissie benoemen, welke twee een derde zullen aanwijzen. De opge slagen groente en fruit werd daarop nog Zaterdagavond op de oude voorwaarden door den kleinhandel afgenomen. Revue der kleine economische delicten Bonkaarten in alle soorten. Een „uitverkoop van bonkaarten"' noem de de Economische rechter de transacties van het schriele vrouwtje, dat in April van di<t jaar de levensmiddelenkaarten van haar kinderen verkocht, volgens haar zeggen om haar kroost aan schoon stroo bij gebrek aan beddegoed en aan clandestien vet (bij gebrek aan bon nen!) te helpen. Later gaf ze haar vleeschkaart in pand, een leerkaart ver dween in den straathandel, maar een maal in het bankje zag ze wel in dat er, om het eene gat te stoppen een ander gat gegraven moest worden. De Officier van Justitie hield de deliquente voor, dat deze manier van huishouden niet de juiste is en bovendien het risico oplevert, dat de politie moet ingrijpen. Omdat er vijf kinderen waren, wilde de Officier het dan nog eens met een voorwaardelijke straf probeeren en de Politierechter bekrach tigde den eisch van den Officier 2 maan den voorwaardelijk. Hierna kwam de heele publieke tribune in het beklaag denbankje: dames die de bonkaarten had den gekocht of in onderpand genomen, de één minder schuldbewust dan de an der, sommigen rad van tong, anderen be deesd en kampend met de zenuwen. De straffen liepen van f 25 tot f 15 boete. Uit overtuiging had de volgende zon daar geen steun van de E.V.C. willen aannemen, toen hij op Schiphol staakte. Sigaretten hadden zijn pad gekruist en er was een handeltje ontstaan zonder dat de overtuiging hieronder leed. Toen hij voor dit handeltje en zijn zwarte reputa tie vier weken adhter slot ging, merkte de Aalsmeerder op, dat „niemand daar iets mee bereikte" De rechter antwoordde: „Alleen dit, dat je dan eens ophoudt met handelen". Een onhandig knipper. Manlief zou wel eens bonnen knippen, want moeder de vrouw was er veel te slordig mee. Maar de schaar gleed uit en een boterbon werd verminkt. Na restauratie leverde „zij" de bon in en ook nog een bon, die een eigen compositie was en uit resten van andere bonnen bestond. 1-Iet corpus delicti was op de groene tafel aanwezig en het echtpaar vond het achteraf wel erg vervelend, dat het allemaal zóó geloopen was. Maar de Officier kwam met een week gevangenis straf uit den hoek. waarop het vrouwtje haar oprechte spijt betoonde. Er werden veertien dagen voorwaardelijk van ge maakt en een geldboete van f 25 voor elk der echtelieden. ORGELBESPELING Er wordt een orgelbespeling gehouden in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Dins dag 2 Juli 1946 's avonds van 89 uur door George Robert. Het programma vermeldt: 1. Cantilena Anglica Fortunae. S. Scheldt: 2. Passacaglia, D. Buxtehude; 3. Toccata en Fuga d. kl. t., J. S. Bach; 4. Grande Pièce Symphonique, C. Franck. Weerbericht VRIJ WARM. Weersverwachting tot Dinsdagavond. ïn het Zuiden van het land meest zwakke wind uit Zuidelijken richting, vrij warm, zonnig weer. In het Noorden van het land zwakke tot matige wind tusschen Zuid en Zuid-West. Aanvankelijk be wolkte lucht, doch geen regen van be- teekenis. Later zonneschijn. Het gebeurde in IJmuiden BABYPAKKET De postboden zijn de laatste dagen bezig, blijde tijdingen te brengen in vele gezinnen. Zij bezorgen aan jonge moeders het bericht van den Distributiedienst, dat er voor haar een babypakket klaar ligt Welk een blijde tijding! Met zorgen werd de geboorte van vele babies tegemoet ge zien, zorgen die verband hielden met hei vullen van de luiermand. Ze wisten dat ze er waren, de pakketten, maar hoe er aan te komen, dat was de groote vraag. Tenslotte kwam dan toch het heugelijke nieuws. Eén van de brengers van zulk een blijde boodschap heeft onwillens en onwetens een heele opschudding veroorzaakt. Hij bezorgde een dergelijke mededeeling in plaats van in de Rembrandtlaan nummer zooveel in de Burgemeester Rambonnet- laan nummer zooveel, ten huize van een echtpaar, dat eerder een kleinzoon of een kleindochter dan een zoon of dochter ten doop zou kunnen houden. Vrouw, kijk nou eens, je krijgt een babypakket. As-je-me-nou, wat moet ik met een babypakket? zei de omstreeks 60-jarige, door den postbode tot jonge moeder ge promoveerde dame. De buren werden er bij gehaald, de royale geste van den Distributiedienst werd ampel besproken. Ten slotte kwam men eenparig tot de conclusie, dat het bericht wel verkeerd bezorgd zou zijn. Dit was inderdaad het geval. In de Rembrandtlaan nummer zooveel woonde een familie, die ongeveer denzelfden naam draagt als de „jonge moeder" die geen jonge moeder was. En daar was wel een jonge moeder en voor haar was het pakket bestemd. AGENDA MAANDAG 1 JULI Groote Kerk: Kerkooncert, 20 uur. Stads schouwburg: Ballet Jooss. 20 uur. Rembrandt: Spijkers met koppen (14 Palace: De wraak van den onzlchtbaren man (18 j.) I.nxor: Intermezzo (14 J.). Deze drie: 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: De blanke sla vin (14 j.). 14. 16.30, 19 en 21.15 uur. De Radio geeft vanavond HILVERSUM I, 301.5 M. 19.00, 20.00 22.00 uur Nieuws. NCRV 18.00 Cinderella. 20.08 Omroep-ork. herdenkt Die- penbrock. 21.05 Pro Arte kwartet. 21.30 Vrij en Blij. 22.15 Aansl. Concertgebouw A'dam. HILVERSUM II, 415.5 M. 18.00. 22.00, 23.00 uur Nieuws. VARA 17.00 Novelty Serenaders. 19.00 Opn. uit nieuwe films. 19.15 Koos vorrink. 19.30 Harp en alt viool. 20.05 Ramblers. Hoorspel. 21.15 Radio Philharm. Cf HAARLEM Tragisch ongeval in de Deo In het ziekenhuis St. Joannes de Deo heeft zich een tragisch ongeval voorge daan. Een lid van het personeel, dat in den gang liep waarin een badkamer is gelegen, bemerkte dat onder een kier van de deur der badkamer water in den gang stroomde. Bij een ingesteld onderzoek bleek, da-t een lid van het personeel in de badkuip was verdronken. Het slacht offer, dat aan toevallen leed. heeft waar schijnlijk in het bad een aanval gekregen. Arbeidsvoorwaarden voor chauffeurs Door de afdeeling Haarlem van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders wer den voor het te houden congres de volgende voorstellen ingediend: le. Met alle wettelijke middelen het tot stand komen van een 48 urlge werkweek te bewerkstelligen. 2e. De reparaties aan auto's alleen door de monteurs te doen geschieden, behou dens bijzondere gevallen. In geen geval re paraties. na afloop der gewone werkzaam heden In de garage, door den chauffeur te doen verrichten. 3e. Het daarheen te lelden dat de chauf feur alleen belast wordt met het besturen der auto en niet met het laden en lossen der wagens. BEGRAFENIS J. VAN DAALE. Bij de begrafenis van het stoffelijk over schot van den heer J. van Daale, Zaterdag middag op de begraafplaats aan d£—Klever laan. werd groote belangstelling betoond uit den kring van de colleges waaraan de over ledene zijn krachten heeft gegeven. Het woord werd gevoerd door de heeren W. C. van Kampen, voorzitter der Federatie van woningbouwverenigingen, Ds. C. J. Waar denburg, eere-voorzitter van den Christ. Nat. Werkmansbond, A. v. d. Vecht, namens de woningbouwvereeniging ..de Voorzorg". Mr. R. C. Bakhuizen v. d. Brink, commissaris van deze woningbouwvereeniging, die ailen wezen op de vele verdiensten van den heer van Daale. Tenslotte las Ds. w. J. v. Elden eenige gedeelten uit den Bijbel. 3 Pet. Grootboekschuld De 2 milliard bijna vol. Het Ministerie van Financiën deelt me de, dat, in afwachting van de definitieve cijfers met betrekking tot de inschrijving op de 3 pet. Grootboekschuld 1946, reeds een voorloopige raming kan worden be kend gemaakt. Het aantal inschrijvingen bedraagt ongeveer 250.000 stuks tot een totaal bedrag van ruim 825 nvillioen gulden. Bij de vorige inschrijving werd deelge nomen met een totaal bedrag van f 1.008 millioen, verdeeld over 155.000 inschrij vingen. Het bedrag, waarvoor machtiging was verkregen, nl. 2 milliard gulden, is met deze eerste twee inschrijvingen dus reeds bijna geheel bereikt. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 29 Juni 1946 BEVALLEN: 27 Juni, G. C. Koopman—Job. z.; 28 Juni, D. E. van der VoetGroen, d.: A. H. PluRompelman, z.; W. PelKolk, d.; G. A. Gh ij ben—Martin, z.; M. N. Philippo— van Til, d.; A. A. Oerlemansvan der Meer, z.; A. SpaargarenKlumper, d_: W. Sluiter Brand, z.; H. van Abs—Staverman. z.; G. M. van Alphenvan der Meer. d.: J. M. H. Plus —Piek. z.\ W. van Maas—Schipper, d-: M. J. Slenders—Diesveld. z.: 29 Juni, P. F. van Berkel—Wulf f raat. d.; M. Dekker—van Zwie- men. d.; P. Schuurman—Sprengers. d.; G. W. J. Tesselaar—Kooijz.; E. Broekhof—Koper, zoon. OVERLEDEN: 27 Juni. A. van de Pol, 51 J„ Oranjestraat: A. H. W. Popplnk. 60 j.. Cast- huisvest: R.. 3 j.. d. v. F. van As. Lorentz- kade; 28 Juni. K. Verhorstde Vreden, 73 j., Groot Heiligland. ONDERTROUWD: A. de Jager en W. H. Boerstra; J. Stapel en T. Schenk; W. J. Kop man en A. M. P. Hessels: H. F. van Tienho ven en Jonkvr. A. C. Teding van Berkhout. GEHUWD: F, H. Wieringa en M. A. van Koppen: J F. H. Noordhoff en G. T. Hoekstra. Beginnen met moeder en kind In den kring van mannen en vrouwen die zich te Haarlem wijdt aan de bevor dering der G~e telijke Volksgezondheid, werd dezer dagen een bespreking inge leid door dr. J. M. Rombouts, den ge neesheer-directeur van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort. Deze bekende zenuwarts gaf eerst zijn kijk op de oor zaken die geleid hebben tot den moree- len achteruitgang, die thans algemeen geconstateerd wordt en daarna zijn inzicht over de vraag hoe men tot ver betering kan komen. Daarover, alsook over de op die inleiding gevolgde dis cussie die trouwens nog niet afge sloten is zullen wij later wel eens iets vertellen. Het komt ons evenwel Nieuws uit het buitenland Chavam es Sultaneh, min.pres. van Per- zië, heeft in een radiorede bekend gemaakt, dat hij een nieuwe partij gaat oprichten, de z.g. Democratische Partij van Iran. Enrico de Nicola heeft zijn benoeming tot voorloopig hoofd van de nieuwe Italiaansche republiek officieel aangenomen. Te Vitoria (N.-Spanje) zün 39 personen gearresteerd, omdat zij op hun reis naar het congres te Salamanca van de ,,Pax Romana" (de internationale Katholieke studenten organisatie) ijverig propaganda hebben ge maakt voor het Basklsehe nationalisme. 50.000 kunstvoorwerpen en ruim een millioen boeken benevens industrie-uitrus ting ter waarde van 200 millioen mark. die door de nazi's waren geroofd, zijn door de Amerikaansche bezettingsautoriteiten aan hun rechtmatige eigenaars terug gegeven. De Paus heeft via radio Vaticaan het woord gericht tot het Eucharistisch Nationaal Congres, dat te Sucre in Bolivia geopend is. De Paus zeide o.m.: „Wij geraken er meer en meer van overtuigd, dat slechts in een geest van liefde de innerlijke en uiterlijke vrede tusschen de naties te verwerkelij ken is." De Hongaarsche minister van Buiten- landsche zaken heeft telegrafisch geprotes teerd bij den Secretaris-Generaal van de con ferentie der vier ministers te Parijs tegen de houding der Tjechische autoriteiten ter. aan zien van de Hongaarsche minderheden in Slowakije. Generaal Douglas, de bevelhebber van de Britsche bezettingszone, heeft strenge maatregelen aangekondigd tegen de elemen ten die relletjes uitlokken zooals te Hamburg ls voorgekomen. Een wereldconferentie van radiodelega ties uit alle landen zal voor 1 November worden gehouden, waarbij een technische commissie onder voorzitterschap van den Ne- derlandschen professor v. d. Poll rapport zal uitbrengen over technische regelingen in in ternationaal radioverband. Een Spaansche onderzeeboot is nabij de Balearen in botsing gekomen met den krui ser Lepanto en gezonken, waarbij de geheele bemaning van 46 koppen om het leven kwam. Frankrijk en Polen zullen binnenkort een gezamenlijke verklaring van vriend schap en samenwerking afleggen, die echter niet als een formeel verdrag moet worden beschouwd. „Geen afstand doen van het recht van oorlogvoering" is de leuze der Japansche communisten, die Japan de vrijheid willen laten behouden tot „defensieve oorlogen". De mooiste postzegelverzameling van Engeland, bevattend ruim een millioen ze gels is gestolen. De eigenaar is 82 jaar oud en werkte GO jaar aan het verzamelen van zijn collectie. Zwitserland heeft sinds Februari geen wapens meer uitgevoerd naar Spanje, aldus heeft Zwltserlanad radio op gezag van den Minister van Buiteniandsche Zaken mede gedeeld. De stakingen in het Luiksche industrie gebied zullen Maandag waarschijnlijk wor den beëindigd, daar zij thans aan het ver- loopen zijn. Matsoeoka, voormalig Japanneesch minis ter van buiteniandsche zaken, een van de beschuldigden voor het tribunaal voor oor logsmisdadigers te Tokio, is in een hospitaal te Tokio overleden. gewenscht voor reeds nu een belangrijk detail naar voren te brengen. Dr. Rombouts had betoogd, dat een deel van de misère waarmee wij nu kampen, een gevolg is van karakter fouten der menschen. Ook die hebben een oorzaak. Zij moeten voor een groot deel gezocht worden jn een verkeerd opvoedingssysteem. Dat be gint al bij de zeer jongë kinderen. Wetenschappelijk kan worden aan genomen, dat de grondslagen van het karakter gelegd worden in de eerste 3 levensjaren. Hapert er dan veel aan de opvoeding, dan wordt het kind in den grond bedorven, zoodat het hopeloos wordt nog te trachten in de latere jaren den levenswagen weer in het goede spoor te brengen. Aan de opvoe ding" der kinderen hapert zeer veel. Onder de jonge moeders vindt men er betrekkelijk weinig' die in staat zijn haar kinderen behoorlijk te verzorgen. Maar zoo vervolgde dr. Rombouts is het aan die moeders kwalijk te ne men? De maatschappij doet vrijwel niets om de moeders ae kennis die zij daarvoor noodig hebben, bij te brengen. De lagere school lèet't 'de "toekomstige moeder jaartallen en de middelbare school brengt het zelfs tot worteltrek ken, maar wat hebben die moeders aan die kennis als zij later gebogen staan over het wiegje waarin het wicht ligt dat zij moeten opvoeden tot een mensch? Hier heeft de overheid een taak. Een zeer belangrijke zelfs. In het onder wijs moet een belangrijke plaats inge ruimd worden voor het meisje, de toe komstige moeder, voor te bereiden voor haar taak. Ook de jeugdorganisaties moeten, wat dat betreft, een nieuwen weg op. Er bestaat thans onder het op groeiende geslacht in veel gevallen een minachting voor de oorspronkelijke en schoone roeping der vrouw: moeder zijn en kinderen opvoeden. Dat moet anders worden! Slaagt men daarin, dan zal er veel gewonnen zijn om te bereiken, dat er een beter geslacht zal opgroeien, dat niet alleen voor zich zelf gelukkiger zal zijn, maar dat ook een betere maat schappij zal vormen. Alle dames en heeren die aan de g'e- dachtenwisseling deelnamen daar onder waren nog enkele zenuwartsen, huisartsen, sociale werksters en onder wijsmannen waren het met die stel ling eens. Mej. C. J. Krim, inspectrice der kinderpolitie te. Haarlem, gaf sterke staaltjes van de onhandelbaarheid van sommige jeugdige kinderen, die blijk baar in de eerste levensjaren al ver keerd zijn opgevoed. Veel jeugdige moe ders beseffen haar onmacht bij het op voeden der kinderen en vragen meer malen: wie kan mij helpen en leeren wat en hoe ik moet doen? Algemeen was men het er over eens, dat er wat gedaan moet worden om tot verbetering te komen. Het beste werd gevonden als begonnen zou worden met de kinderen van 12 jaar. Dan kan men tenminste bereiken, dat de toekomstige moeders toegerust inderdaad m o e- d e r s worden. Natuurlijk is over deze quaestie het laatste woord nog niet gezegd. Nu het probleem der onderwijsvernieuwing in dezen tijd sterk de aandacht vraagt, is het noodig dat ook dit vraagstuk daar bij onder oogen gezien wordt. Eduard Veterman omgekomen De bekende toon eelschrij ver, tevens let terkundige en tooneelregisseur Eduard Ve terman. is dezer dagen met zijn vrouw het slachtoffer geworden van een ernstige autobotsing te Laren (N.-H.). Het echtpaar zal Dinsdagmiddag te Bilthoven worden begraven. Des morgens zullen de stoffe lijke overschotten opgebaard zijn in den Stadsschouwburg te Amsterdam. Huwelijk Net persoon, 39 jaar, varensge zei. zoekt kennismaking met een Meisje of Jonge Weduwe, één kind geen bezwaar. Brieven IJ 176. Dilettant-muziek- en. cabar ensemble vraagt 2 eerste VIOLISTEN Dame of heer leeft. pl.m. 18 tot 25 Jaar. Br. IJ 177. Te koop gevr. 2 persoons AUPING. Tuinderstraat 39. IJmuiden-O. WONING RUILmooie zon- nlge woning, centrum f 4.50 voor woning centrum f 5 a f 5.50. omg. Trompstr. of Wijk a Zeeërweg. Adres te bevr. bur. van dit blad. Wie wil mjjn INBOEDEL RUILEN voor klein zeiljacht of B.M.? Kan ook woning over nemen arbeidersstand te IJm. Oost. Brieven L 620. RUILEN: d. sch. m. 39 voor 40 of werksch. en keeshond te koop. K. Evenhuis, Cederstr. 28, IJmuiden-O. LEVERTRAAN voor honden, duiven, kippen. Ochtendvoer voor kippen en kuikens. Drink- en voederbakken. Speciale grltbakjes. Stenen eieren. Boekje over het houden, opfokken en verzorgen van kippen en honden zo juist versohenen 30 enr35 ct. Gebr. Veeninga, Naturalisten, Jacob ij nes traat 1018 Tel. 132-65, Haarlem. Onze zaak is geopend van half negen tot half een en van half twee tot zes uur. Te huur gevraagd op lucht, zonder voerman. Voor geruimen tijd. ZAANLANDSCHE HOUTHANDEL, Kennemerlaan 174- 1 7 6, IJmuiden. RUILEN: 1 p. nieuwe leeren d. schoenen, mt. 41 v. d. sch m 38 a 39. Jac Catslaan 26. VERLOREN: bruin lederen actetasch. inhoud reisétui en k 1 eedingstukken, bij bushalte Kennemerl. Gaarne inlichtin gen of terugbezorging tegen belooning Wijk aan Zeeërweg 188 IJm. RUILEN: 1 pr. zw. heeren- sch m 39-40 ên 1 pr. zw. d. sch] m." 40-41 (nieuw) voor 1 stel overgordijnen en gangloo- per pl.m. 7 M. (gebr,): 4 ko nijnen. 3 mnd. oud voor keu kenmat (geb.) 1 pr. leeren zee laarzen voor 10 M. zeil (geb.) Schoolstraat c 9 IJmuiden. Jong echtpaar met baby zoekt GEI». WONING, kamer, slaapk.. keuken. Velserdulnweg —7. IJm.-O. Te koop of ruilen voor Ja pon BI.. ZOMERMANTEL m. 44. Eikenstraat 18. IJm.-O. Te koop: een TRAPNA.YI- MACHINK, rlngspoel. prima i 150 en dubb. fletstasch. De Ruyterstr. 93. IJmulden-O. Te koop wegens te klein gekocht, geh. nieuwe SCHOE NEN, m. 37 of rullen. Hofdijk- laan 16. Driehuls. Te koop: Jonge ruwh. FO\- TKRR1ERS met off. stamboom Bruggenkamp. Velserduinweg 197, IJmulden-O,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4