Westelijke clubs nemen de leiding Sportweek De nieuwe bonnen Avonturen van Waö en Warrel Sport in het Kort Kort en Bondig Haarlem bovenaan door goede zege op NAC Van de drie wedstrijden 0111 liet landskampioenschap voetbal is die tusschen Haarlem !i N.A.r. ongeinijfcld liet meest de moeite waard ïcwwst: liet spel bleef steeds leveiKliir. ondanks de liitte. Dat Haarlem won is tc danken aan zijn betere techniek, waartegenover de Bredaoaren snelheid zetten en iets wat zij enthousiasme en w it gebrek aan zcllbeliecrsehimr noemen. Het is in getier <ccval een verrassing a oor den lltirirlcm-aanhang geweest, dat zijn club drie da-en na den tweeden en teleurstellenden wedstrijd tegen Ajas een dergelijk goed syel vertoonde. Niet minder dan vier uitblinkers telde de Haarlemsche ploeg: Smit, invaller Boe ree als rechtsbinnen, die de elementen snel heid en gevaar In de voorhoede verhoogde. Van Gooi, die samen met den langen v. d. Hulst den anders zoo gevaarlijken linker vleugel Bouwmeester-Rijvers m bedwang hield en De Winter, die een uitstekende partij stopper-spil speelde in de plaats van Van Daalen. De overige spelers waren ruim voldoende. NAC bezit een snelle ploeg met goed. doch vaak te kort samenspel, Rijvers noch Bouwmeester, van wie natuurlijk veel ver wacht :werd, presteerden bijzondere din gen. Alle spelers waren van een behoorlijk gehalte, met twee uitzonderingen: Van Dijk voldeed als rechtsbuiten ln het geheel niet, hij heeft- trouwens altijd middenvoor ge speeld en toen hij vlak voor het einde zijn oude plaats opzocht, bleek, dat hij als mid denvoor inderdaad wat in zijn mars heeft. De andere uitzondering was Dlele- mans, voor wicn de qualificatie ..kundig'' veel te gering ls. Hij speelde een zoowel technisch als tactisch hoogstaande partij op de linksbackplaats. Reeds direct na den aftrap golfde het levendige spel van de eene helft naar de andere en terug. Beide keepers werden eenige malep beproefd. De Bredasche aan vallen van links werden meestal in de kiem gesmoord door v. d. Hulst, die den bal bo ■ven de hoofden van zijn kleine tegenstan ders wegkopte. Reeds na 10 min. kwam het eerste Haarlemsche doelpunt, toen Roozen een mooien voorzet van Koning miste en Groenevekl prompt s:coorde. 20 minuten later was het middenvoor Plrard van NAC. die na een goed opgezetten aanval doel puntte. Het tweede doelpunt der Haarlem mers ontstond op een voor hun tegenstan ders onfortuinlijke wijze. Bij een voorzet van Groeneveld stonden twee of drie rood- broeken buitenspel. De achterspelers van NAC appelleerden, doch de scheidsrechter het doorspelen, omdat de keeper geheel vrij staande den bal in handen kreeg, en ge baarde den spelers, den wedstrijd niet op te houden. Keeper Koois dacht, dat de vrije schop toch genomen moest worden en rolde den bal terug. Boeree Dedacht zich niet en scoorde onhoudbaar. Het doelpunt werd door den zwak leidenden scheids rechter Hofman toegekend. De tweede helft ging in met een NAC- overwlcht, dat eindigde, toen Smit een pe nalty te nemen kreeg, die Kools schitte rend hield. Deze was echter te vroeg ln be weging gekomen. Bij het overnemen schoot Smit naast. Ket derde punt kwam uit een echten Roozen-kopbal, het vierde uit een schot van Smit. toen Roozen, opnieuw met een kopbal den Brcdaschen keeper reeds ge passeerd was. Zoo kwam het elrde dus met 4o voor Haarlem, waardoor NAC van de eerste naar de derde plaats verhuisd is. OOK DE ANDERE THUISCLUBS WINNEN Ajax versloeg Limburgia, dat reeds dade lijk weinig kans had om te winnen, aan gezien het met ver teruggetrokken bln- nenspelers weinig tegen het solide natio nale backst el Potharst-v. d. Linden kon In brengen. Aan de andere zilde stichtten de buitenspelers Drriger en Fischer veel ver warring door hun snelle rennen en gevaar lijke passes, doch de Limburgsche doel man Jacobs bewees eens te meer, tot een Topklasse te behooren. Het peil van den "wedstrijd, die 31 in het voordeel van Ajax Programma voor Vrydag: 39 uur: Gymnastiekdemonstraties BATO aan de Zaanenlaan TURNLUST: Godfr. v. Bouillon straat T.V. SANTPOORT: voormalig Haarlem-terrein, Rijksstraatweg CONCORDIA: Paviljoenslaan KRACHT EN VRIENDSCHAP: Schotensingel R.K. TURNKRING HAARLEM (Blauw-Wil, Hercules, Leonidas): FrederiksDark 39 uur: WATERSPORTFEEST Noor der Buiten Spaarne, finish Her- zogs<raat. 19 uur: PROPAGANDAZWEMFEEST in de gemeentelijke zweminrich ting Kleverlaan. Een Haarlcmsohc aanval wordt opge vangen door keeper Kools en den uitste kend spelenden linksback Dielemans van N.A.C. eindigde, was echter niet hoog en het as pect werd er niet beter op door het on zekere leiden van den scheidsrechter. NECHeerenveen eindigde 63 voor de Nijmegenaren, maar het heeft er geruimen tijd naar uitgezien, dat de Friezen, die forsch maar fair speelden en in den eersten speeltijd een duidelijk overwicht aan den dag legden, met de eer zouden gaan strij ken. Het stond tot kort voor de rust 12 doch deze ging in, toen NEC Juist gelijk gemaakt had. In de tweede helft was het spelbeeld volkomen gewijzigd en overspeelde een felle Nijmeegsche ploeg de Friezen en bracht het tot 25. Een kleine inzinking van hun tegenstanders benutten de Friezen direct door te doelpunten. De strijd werd toen zoo hard. dat een Nijmegenaar met een sleutelbeenbreuk en een ander met een hersenscliudding uit het veld gedragen moesten worden. De tactische back Reynen was reeds uitgevallen, zoodat NEC met drie invallers speelde. Dit bleek echter geen be zwaar, om met een zesde doelpunt de over winning in veilige haven te sleepen (63). De Radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 19.00, 20.00 en 22.00 Nieuws. NCRV 19.20 Met band en plaat (gr.). 20.20 Orkest P. v. d. Hurk. 21.00 Luisterwedstrijd. 21.30 Orkest P. v. d. Hurk. 22.30 Concert (gr.). 23.00 Trio Knibbe- ler. 23.30 Onvoltooide Symphonie, Schubert. HILVERSUM II, 415.5 M. 13.00, 20.00 en 23.00 Nieuws. AVRO 18.15 Vau deville-orkest. 19,00 Viool en piano. 19,30 Ca baret-programma. 20.45 Residentie-orkest (gr.). 21.30 Muziek van Am, bodem. 21.50 The Romancers. 22.35 Pierre Paila. 23.15 The Sky- masters. 23.45 „Nocturne" (gr.). AGENDA DONDERDAG 4 JULI Kleverlaan: Sportoptocht. 19.00 uur. Rem brandt: Spijkers met koppen (14 j.). Palace: De wraak van den onzichtbaren man (18 j.) Luxor: Intermezzo (14 j.). Deze drie 14, 16.15. 19 en 21.15 uur. Frans Hals: De blanke slavin (14 j.), 14, 16.30, 19 en 21.15 uur. Finale Enkelspel zonder Amerikanen Petra en Geoff Brown in Wimbledon's titelstrijd. De Franschman Pétra bereikte den eind strijd heerenenkelspel in het lawntennls- touraool te Wimbledon door den Ameri kaan Tom Brown met 46 46 63 75 86 te verslaan. In de beide eerste sets was het slechts een strijd om de servicegame van den tegenstander te winnen, hetgeen den zeer goed spelenden Brown de beide eerste sets opleverde. In de derde herstelde Pétra zich, wist steeds de leiding te hou den en in de 8ste game door Brown's ser vice te breken, waarna hij in de 9de game de eigen service-game over het lot van de set besliste. In de 4de set had het tegenovergestelde plaats, aangezien Brown hier den voorsprong wist te behouden, maar ook hier verloor hij in de 11de game de eigen service, hetgeen hem de set kostte. De laatste set was bijzonder interessant. Pétra wist over den thans minder goed spe lenden Brown een 31 voorsprong te be halen. De Franschman behield dien op de standen 42 en 53. waarna Brown ech ter drie achtereenvolgende games scoorde om op verrassende wijze de leiding te ne men (65), Hij faalde echter ook in de final-set in eigen service in de 13de game (76 voor Pétra), waarna de laatste een felbevochten eigen service en daarmee set en match won. Het was een groote teleur stelling voor Brown, die in dezen stijl op den stand 21 set voorsprong en 54 in de 4de set, de kans miste om in de volgen de game de eigen service-game de set i match te winnen. De eindstrijd heerenenkelspel zal nu ge speeld worden tusschen Pétra en den Australiër Geoff Brown, die met 64 75 62 van den Tsjech Drobny won. Deze halve eindstrijd was vrij kleurloos vergeleken bij den vorigen en Drobny werd met de regelmaat van een uurwerk ver slagen zonder dat hij ook maar een oogen- blik Brown's overwinning kon verhinderen. De Amerikaansche favorieten Segura, Kramer en later Tom Brown, die stuk voor stuk in staat geacht werden, het tot de fi nale te brengen, zijn nu dus allen ver slagen. Rinkel en mevrouw Blaisse verloren in het gemengd dubbelspel met 62 75 van Don Butler en Mrs. Bostock. Gisteren werden de laatste Nederlanders in de plate-matches uitgeschakeld. Van Meegeren verloor met 63 57 5-O van Choy (China), Jopie v. d. Wal verloor met 64 6—0 van Miss Quertier. Rinkel-Van Swol uitstekend, Patty-Segura echter beter. Patty en Segura schakelden op het cen- trécourt Rinkel en C. van Swol uit. Onze landgenooten verloren met 62 6 86 in een wedstrijd, waarvan de beide eerste sets bijzonder onbelangrijk waren maar waarin het spelpeil van onze landge nooten steeds beter werd. Zij wonnen zeer verdiend de derde set, vooral door uitste kend spel van Rinkel. In de vierde bereik ten zij een spelpeil, zooals dit nooit tevoren door hen gedemonstreerd was. Onder groot enthousiasme van het publiek wisten zij een 14 achterstand in een 65 voor sprong om te zetten. Van Swol kreeg in de volgende game de service, maar deze game ging helaas verloren waarna Patty en Se gura uitstekend spelend de dertiende en veertiende game wonnen. Door deze nederlaag zijn alle Nederlan ders thans uitgeschakeld. Hier volgen 'nog eenige nagekomen uit slagen van gisteren Dames enkelspel: 5e ronde: Miss P. Betz (U. S.) wint van J. Curry (G. B.) met 6—0 6—3. Heerendubbelspel: 4e ronde: B, Patty en F. Segura winnen van I. Rin kel en C. van Swol met 62 64 57 86 Damesdubbelspel 4e ronde: Miss L. Brough en Miss M. Osborne win nen van mrs. N. Passingham en miss M. Lincoln met 62, 61: mrs. P. Todd en miss D. Bunday winnen van mrs. H. Vi vian en miss B. Nuthall met 6—2 63: Miss P. Betz en miss D Hart winnen van mrs. R. Methiew en miss M. Yorks met 64 6—2. Gemengd dubbelspel 3e ronde: L. Paish en miss v. Dace winnen van T. Johansson en miss v. Nietsen 119 60. 4e ronde: W. Butler en mrs. A. Bostock winnen van I. Rinkel en mevr. H. Blaisse met 62, 75; T. Brown en miss L, Laffarque met 46 6—0 108. Brough winnen van P. Pellizza en mrs. Gemengd dubbelspel: 4e ronde: C. Honman en miss M. Osborne winnen van N. Hardwick en miss D. Hart met 62 62: L. Paish en miss V. Dace winnen van R. Abdesselam en mrs. J. Patorni met 63. 63. E. Brown en miss D. Bundv winnen van Destremeau en mrs. P. C. Todd met 62 61: J. Mottram en mrs. E. Hilton winnen van J. Ipsen en mrs. R. Lines met 16 63 64; D. Pails en mrs. M. Men- zies winnen van H. Botelli en miss M. Ini»- lebert met 61 6—4. 7 tot en met 20 JULI Weer een bon voor ruwe suiker Bonkaarten KA, KB, KC 608 417 t;m 421 brood 800 gram brood 400 gram brood 125 gram boter 250 gram margarine 100 gram vet 400 gram ruwe suiker 200 gram kaas 100 gram zelfrijzend bakmeel 250 gram jam, stroop, enz. ca. 225 gr. huishoud zeep of 90 gr. toiletzeep 1600 gram brood 800 gram brood 100 gram kaas 422 brood 425 boter enz. 426 boter enz. 435 boter enz. 436 suiker 427 algemeen 428 algemeen 429 algemeen 420 algemeen B 79 reserve C 79 reserve B 80 reserve Bonkaarten LA, LB, LC 60S: 389 vleesch 109 gram vleesch 390 vleesch 400 gram vleesch A 67 melk 2 L. melk B 67 melk 33/2 L- melk G 67 melk 3y2 L. melk Bonkaarten KD, KE 917, 918 brood 925 boter enz. 926 boter enz. suiker 927 algemeen 928 algemeen 929 algemeen 930 algemeen 79 reserve 79 reserve Ranglijst landskampioenschap Haarlem Ajax N. A. C. N. E. C. Heerenveen Limburgia Vierdaagsche mèt militairen De minister van oorlog heeft den leger order, waarbij het militairen verboden werd <ieel te nemen aan de Vierdaagsche. inge- rokken, nu van den Bond van Lichamelijke Opvoeding de mededeeling is ontvangen, ■dat de heer Breunese heeft afgezien van de leiding. ZEIL sport. De Zeilvereeniging De Forel organiseert op Zaterdag en Zondag a s. c.-oo:e nationale ze'Uvedsiritden op de Ka- gerpl assen. 170. „Zoo, nu krijgen we tenminste geen bezoek van die Hinke-pinken" constateerde Wag voldaan. „Maar we kunnen die lui toch ook niet zoo maar zonder lucht laten rondhollen!" „Draai nog eens aan uw wieltje Wag" vroeg Warrel, die er plezier in begon te krij gen. Wag keek eens om zich heen, liep op een plat, eivormig toestel toe, dat veel leek op een zeppelin-met-pukkels. Een wijzer liep er langs, van 0 lot 100. .Zet dat wijzertje eens op 50, Warrel" vroeg Wag. Dank je feestelijk" ant woordde dezemaar hij kon zijn nieuwsgierigheid toch niet bedwingen, en schoof de wijzer voorzichtig van 0 op 1. „Wat ben jij een weekdier" zei Wag verachtelijk. „Toe, jo, schuif op die wijzeren terwijl hij het zélf over nam, zei Wag: „Zóó, boemerang!" Krdadkklonk hei. Hét geluid kwam van boven. Toen de vrienden omhoog keken, zagen ze dat de lichtkap, die ze zoopaswei hadden opgemerktwas opengedraaid: de blauiue lucht boven het eiland schemerde er boven. gram brood 250 gram boter 125 gram margarine 400 gram ruwe suiker 100 gram kaas 100 gram zelfrijzend bakmeel 250 gram jam, stroop, enz. ca. 225 gr. huishoud zeep of 90 gr. toiletzeep 800 gram brood 500 gram rijst, kinder meel of kinderbiscuits Bonkaarten LD, LE 608: 889, 890 vleesch 100 gram vleesch D 67, E 67 melk 6 L. melk Tabakskaar ten enz.: T 37 2 rants, tabaksart. V 37, V 38 100 gram chocolade en/of suikerwerken X 37 2 rants, tabaksart. X 38 100 gram chocolade en/of suikerwerken De bonnen voor melk zijn geldig t.m. 13 Juli. Voor de week van 14 t.m. 20 Juli zul len voor tabak, melk en aardappelen nog bonnen worden aangewezen. Het N.V.V.-congres over fusie met de E.V.C. Kopers bespreekt de Partij van den Arbeid en Vorrink. Tijdens de debatten op den tvveeden dag van het N.V.V.-congres te Amsterdam kwam de fusie-bespreking van het N.V.V. met de E.V.C. ter 6prake. De heer Van Wingerden, vertegenwoordiger van de metaalbewerkers, noemde de situatie rondom de fusiebesprekingen even moei lijk als pijnlijk. „De politiek van de E.V.C. bestaai in het kleineeren van het kabinet en in het verdraaien van de feiten"., Spreker rele veerde in dit verband de door de E.V.C. georganiseerde stakingen. Acht stakingen in het havenbedrijf. Eén groote staking in het scheepvaartbedrijf, de ©takingen bij de Hoogovens, de suiker- en meelfabrie ken. „Haar opperste wijsheid culmineert in: „hoogere loonen lagere prijzen". Fu_ sie of niei, er is geen enkele garantie dat zij het heilloos werken zullen staken. Er is een principieel verschil tusschen hen en ons. In een stuk van 27 Juni van het bondsbestuur werd geschreven „We ach ten verder praten overbodig". Zoo moet het ook zijn. Aan het slat van de debatten sprak de verbondsvoorzitter, de heer E. Kupers, over de kwestie-Vorrink. „Wanneer de E.V.C. zeggen kan", aldus de heer Kupers, „dat ze in bepaalde dea len des land groote winsten heeft behaald, dan heeft zij dit zeer zeker voor een groot deel te danken aan den heer Vorrink door de wijze waarop hij verschillende vakbe stuurders van het N.V.V. heeft aangeval len. Hij heefrt ons hiermede groote schade berokkend". Over de Partij van den Arbeid sprekend zei de voorzitter, dat deze zich meer en meer van de massa der arbeiders ver vreemdt. Zij heeft zich, aldus de heer Kupers, teveel georiënteerd op de in- tellectueelen. die tot de Partij zijn toe getreden. in plaats van zich te oriënteeren op de groote massa. Mr. Woitersom ontslagen De ministers van Handel en van Finan ciën hebben eervol ontslag verleend aan rar. H. L. Woitersom uit zijn functies van voorzitter van den Raad voor het Bedrijfs- leven, van de Hoofdgroep banken en van de Bedrijfsgroep Handelsbanken, onder motiveering daar mr Woitersom een zoo weinig met het Nederlandsche volkska rakter te vereenigen gebruik heeft ge maakt van de bevoegdheden dezer func- ^es. dat hij niet gehandhaafd kan blijven, aldus deelt de "N.C. mede. De Haarlemsche feesten „Schilders uit do eeuw van Frails Hals" In het kader van de eeuwfeesten zal in het Frans Halsmuseum een tentoonstel ling worden ingericht van schilderwer ken. die tot titel draagt: „Werken van schilders uit de eeuw van Frans Hals". Deze tentoonstelling zal Zaterdag 6 Juli a-s. om half drie des middags door bur gemeester Reinalda met een rede worden geopend. Een achturige werk dag voor verpleegsters zal 1 Nov. a.s. in de Amsterdamsche gemeen teziekenhuizen worden ingevoerd. Ter dood veroor deeld is de 26-jarige C. 'A. K. te Rotterdam we gens het doodschieten van 4 evacué's uit Wa- geningen en Bennekom. Een moeder te Wouw begroef haar pasgebo ren kind levend ónder den vloer van haar wo ning. De maréchaussée kwam de misdaad op het spoor. Echtelijke oneenigheid is de ver moedelijke oorzaak van het drama. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft een voorstel tot het aangaan van een leening van tien millioen gulden aan vaard. In Amsterdam zijn 4500 lijders aan malaria, waaronder 1000 kinde ren. De ziekte zal met het nieuwe middel Chi- Tioplasmine bestreden worden. In Singapore zijn Nederlandsche onderda nen slachtoffer gewor den van sluipmoorde naars. Een werd ge dood. een. ander zwaar gewond.' De Nederlandsche vliegtuigbouwer Frits Koolhoven, die op zestig jarigen leeftijd te Haar lem was overleden, is "Woensdagmiddag op de Algenieene Begraaf plaats aan den Bergweg te Bloemendaal ter aar de besteld. BUITENLAND De Britsehe oorlogs bodems „Nelson, Reven ge en Resolution" zullen voor opleidingsdoelein den worden gebruikt. Op de Philippijnen is officieel de nieuwe onafhankelijke republiek in "net leven geroepen. De Joodsche-ar- beidsfederatie heeft in een resolutie verbreking geëischt van alle con tact tusschen de Jood- sche gemeenschap en het Palestijnsche be stuur. Het Britsehe tribu naal te Hamburg heeft tien van de elf beklaag den schuldig bevonden de ongeregeldheden van 27 Juni te hebben uit gelokt. Eerste luitenant Kempen, de voornaam ste beschuldigde, werd tot vijf jaar dwangarbeid veroordeeld. Bü het Poolsche re ferendum van Zondag zijn dertig overvallen op stembureaux gepleegd en twee functonnarissen gedood. De drie Engelsche officieren, die als gijze laars door jooasche ter roristen in Palestina werden vastgehouden, zijn thans vrijgelaten. In Palestina zijn op nieuw opslagplaatsen met aanzienlijke hoe veelheden wapens en minutie ontdekt. In de Egyptische territoriale wateren, zijn vier schepen gesigna leerd, die verdacht worden van vervoer van illegale immigranten naar Palestina. De opperrabijn van Palestina heeft aan ver schillende religïeuse hoogwaardiglieidsbeklee- ders van Engeland en de Ver. Staten een tele gram gezonden, waarin hij zegt „de Britsehe maatregelen, die geen enkele moreele recht vaardiging hebben" te betreuren. Philip Noel Baker verklaarde in het La gerhuis op een desbe treffende vraag, dat over de gezamenlijke verde diging van Malakka en Sumatra geen bijzondere overeenkomsten met Nederland zijn gemaakt. Haarlem en Omgeving Geslaagd zijn voor de examens Nijverheids onderwijs te Amsterdam: C. M. S. Boos, Haarlem; H. M. Verkade, Over- veen en B. C. M. Blan- kendaal, Hillegom. Een C0-Jarig huwe lijksfeest is een groote zeldzaamheid. 18 Juli zal dit voorrecht geno ten worden door het echtpaar W. Zwart en C, Zwart.Radder, wo nend Generaal de la Reystraat 5 zwart te Haarlem. Candid aat J. Wier- sema heeft hét beroep naar de Geref. Kerk in Oude en Nije Mirdum aangenomen en bedankt voor Andel. Boksum, Giessen-Rijswijk. Worn- mels, Winsum, Fr., Ze- yen ber gen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2