IJmuiden verkeerde in grooïe spanning Explosie minder erg dan gevreesd werd Er was de laatste dagen slechts één onderwerp waarover men sprak in IJmuiden: de explosie vormde het gesprek van den dag en hoe meer het tijdstip van de plof na derde, des te grooter werd de span ning. Deze bereikte haar hoogtepunt toen Woensdagavond half zes de sirenes heft eerste sein gaven, het „weest op uw hoedie" Alle ramen die open konden gingen open, deuren voor en deuren ach ter werden open gezet en sommige win keliers, beducht voor hun dure en moei lijk te vervangen spiegelruiten, haal den deze uit de sponningen en bezorg den ze een bomvrij plaatsje. Een groote politiemacht was op de been om die gevaarlijke zóne af te zet ten. Zoo verstreek het bewuste half uur tje en men wachtte op het laatste sein, dat eenige minuten vóór de explosie gegeven zou worden. Maar het werd zes uur en er gebeurde niets, geen sein, geen ontploffing. Het werd half zeven en ea- gebeurde nog niets. Het wachten was, naar wij vernamen op den territo- rialen bevelhebber. Van onzen hoogen uitkijkpost, den to ren van de Gemeentelijke Visseherij- school, vlak naast de sirene, konden we liet zwarte silhouet van het betonnias- sief, onder het matte schijnsel van de dalende zon, duidelijk zien liggen. En ook daar, ongeveer 20 M. boven de hoo- ge Havenkade zaten we in spanning. Eindelijk arriveerden een paar auto's, die door de wachtposten werden door gelaten. Dat zijn ze Nu gaat het spel beginnen. Ja, het spel ging beginnen. Tien mi nuten voor 7 begon de sirene bij ons op den toren te loeien. Toen viel er een voelbare stilte in. En vijf minuten later steeg een donkere wolk boven den bunker uit en direct daarop knalde de explosie, die onzen toren lichtelijk deed schudden. Het viel mee. Degenen, die de R.A.F. bombarde menten op de havens hebben meege maakt. zeiden: ,.Is dat alles?" En de an deren zeiden: „Het valt erg mee". In derdaad. het viel mee; de knal was he vig, maar het heeft wel eens erger, veel erger in IJmuiden geknald. De zware wolk dreef langzaam af in zuidelijke richting en was al spoedig geheel verdwenen. Dak van den bunker grooten- deels ingestort De explosie heeft ongetwijfeld ge daan wat er van verwacht werd, want toen we na afloop van den aanslag op diit hechte bouwwerk, de schade eens gingen opnemen, bleek, dat het midden gedeelte van het meters-dikke dak ge heel ingestort was. Het was een. énorme chaos en het werk waaraan honderden arbeiders, gedurende eenige jaren had den gewelkt lag „finaal" in puin. En dat door één lading van 450 K ,G.! Weinig o-f geen schade. Vo.or zoover we konden nagaan is nergens eenige schade veroorzaakt, zelfs niet in de panden, die het dichtst bij de explosie staan. Wellicht is hier of daar een ruitje gesneuveld, maar daar is het bij gebleven. maar het wordt erger. Maandag krijgen we de tweede phase en dan zal, naar wij vernamen, een la ding van 1000 K.G. gebruikt worden en vervolgens een van 1500 K.G.. dus meer dan driemaal zooveel. Dan wordt hei dus wel even anders en kunnen we ons op erger dingen voorbereiden. Dan gaan weer de deuren, de ramen en de ven sters open en moet bovendien een groot deel van Oud-IJmuiden ontruimd wor den. Zoo beleeft onze door den oorlog al zoo ernstig geteisterde plaats ook 'nu nog véle moeilijke dagen. Maar wij houden den moed er in. En wij zijn niét bang; alleen maar ongerust over onze ruiten. De snelbootbunker to IJmuiden na de ontploffing Marktbericht van Woensdag Besommingen: Kustvlssclvws:,'XJM 343 f 229; IJM 207 f 465, IJM 214 f3441. IJM 225 f 10, IJM 251 f87 IJM 265 f 58. IJM 211 f177, IJM 318 f 157, IJM 264 f 176, IJM 275 f 102, IJM 241 f 154, KW 160 f 228. KW 199 f 96. KW 12 f 210. KW 165 f 36, KW 185 f 94, UK 161 f 413, UK 194 f421, UK 115 f 548, UK 143 f 554, UK 190 1 190, UK 85 f 350, UK 185 f 198, EH 20 f 275. HA 96 f 224, HA 4 f 262, BR 15 f 255, BR 58 f252, BR 27 f 268, ME 117 f 244. Prijzen der vrij verkochte visch: gr. schol f 18,50—f 16; md. schol f 23—f 16,50, zetsehol f34—f 16; kl. schol II f25—f22, kl, schol 111 15f 13kl. -schol 4 f 10—f 7,40 gestript: kl. schol 4 f7.40—f5 dicht, alles per 50 K.G.; Vleet £0,10; Rog f0,12 per K.G.; Griet I £30—£29; griet II £24 per 50 K.G.; Tarbot I 1f 0,68; gr. Tong f 1.48—f 1,10; md. Ton;- f 1,48f 1.10; kl.md. Tong fl,54—fl,i8; kl Tong £1,28—£1, alles per K.G. Het m.s. Tegelberg Naar ons nader wordt medegedeeld is het" vertrek van het m.s. Tegelberg van de K.P.M. naar Indonesië thans vastge steld op Zaterdag 6 Juli a.s. Walvischvaarders voor Noorwegen Volgens een berichx in de „Scandinavian Shipping Gazette" zijn door Noorsche reederijen vier walvischjagers in Enge land aangekocht. Bovengenoemde vaartuigen, die re in het jaar 1939 bij Smith's Dock, te Middlesborough besteld waren, doch dooi de Engelsche Admiraliteit bij het uitbre ken van den oorlog in beslag zijn geno men, zijn bestemd voor de reederij Jahre, te Sandefjord (twee vaartuigen) en voor de reederijen Dahl, te Sadefjord en Knut- sen, te Haugesund (elk een vaartuig). Haringaanvoer De aanvoer van haring in Scheveningen bedroeg in de week van 15 tot en met 21 Juni 41 last maatjesharing van 5 sche pen, aangevoerd door 2 motorloggers. De totale aanvoer van dit; seizoen bedraagt in Scheveningen 446 last pekel- en steur- haring, aangevoerd door 27 motorloggers, zijnde de vangst van 86 schepen. In 1939 bedroeg de aanvoer o-p gelijken datum slechts 52 last maatjesharing. In genoemde week waren van Scheveningen 50 schepen op de haringvisscherij. In Vlaardingen kwam in dezelfde week slechts één schip binnen met 12 last eigen vangst. Concert in Veiserbeek De Umuider Harmonie, directeur de heer J. Groot, geeft hedenavond een con cert in de muziektent in Veiserbeek, zoo- dat muziekliefhebbers na vele jaren ein delijk weer van een concert in deze-fraaie omgeving kunnen, genieten, Het program ma luidt als volgt; 1. Sons of the brave, marsch; 2. Suite Oriëntale; 3. Cavalerie légère; 4. The Wedding of Betty Boop; 5. Héros de la Mer; 6. De Kalief van Bag dad; 7. Florentine!" Marsch, VELSEN Plannen tot viering van clen Koninginnedag Om te komen tot een waardige vie ring van den Koninginnedag werd in het gebouw van Volksherstel aan den Zeeweg te Driehuis een vergadering ge houden van de door Volksherstel in heit lever geroepen Coördinatiecommissie voor Volksfeesten met de afgevaardig den der vei-schillende buurt- en oranje verenigingen. Uit die verschillende vereenigingen is een bestuur samengesteld dat a.s. Vrij dagavond de verschillende functies zal verdeelen. Het bestuur zal trachten, voor de inwoners onzer gemeente een passende feestviering mogelijk te ma ken, Uit onderwijzerskringen en die sportwereld is reeds alle medewerking toegezegd. Ofschoon de plannen nog niet geheel zijn uitgewerkt, kan reeds worden me degedeeld, dat men hoopt, de bevolking iets bijzonders te kunnen voorzetten. Daar het voor V eisen -Noord en Sant poort niet zoo gemakkelijk is, aan deze plannen ten volle medewerking te v-er- leenen, zal in genoemde afdeelingen een feesit in eigen lering georganiseerd wor den. Wel zullen de verschillende be sturen een nauw contact met elkaar onderhouden en zal er naar gestreefd worden, dat de programma's in groote trekken met elkaar in overeenstem ming zijn. Binnenkort hopen wij iets naders te kunnen meedeelen. „Suomi" in Groningen Bij <Se yóbrwedstrijden om den Prins Hen- drikbeker le Groningen, die tevens gelden voor het clubkampfoenschap van Nederland heeft de H. A. V. „Suomi", welke met een flinke ploeg athleten deelnam. Zondag kun nen bewijzen, dat zij een goede plaats in de Neder!andsche atliletiekwereld inneemt. Hooggespannen verwachtingen tot het be reiken van een plaats in de finale waren er zeker niet, doch gezien dezen eersten keer van deelnemen door de Suomileden zijn de resultaten ongetwijfeld zeer gunstig, temeer daar de uitslag voor het clubkampioenschap hen direct achter de groote vereenigingen bracht met een vierde plaats en 38 punten. Als persoonlijke prestatie boekte G, Postma met een worp van 50.02 M. een overwinning bij het speerwerpen, terwijl Joop Weenink in 16 minuten op de 5000 M. tweede werd. Udo van Wijngaarden plaatste zich zoowel op de 1500 M. als de 800 M. derde in respect. 4 min. 15.5 sec. en 2 min. 2 sec. Dé overige persoonlijke uitslagen waren: Hoogspringen; 4. T. v. d. Werff, 1,65 M.; dis cuswerpen: 4. K. groen, 35.80 M.; 100 M.: 4. J. v. d. Heide, 11.9 sec.; verspringen: 6, J. v. d. Heide, 5.80 M.; 1500 M.: 4. J. J. A. de Roode 4 min. 19.6 sec.; 5000 M.6. S. de Boer "i min. 59 sec. Ten slotte verwierf Suomi bij de estafettes 4x100 M. en 4x400 M. achtereenvolgens een vierde plaats in 46 sec. en een vijfde in 3 min. 45-5 sec. Van de R.K.S.V. „D.E.M." te Beverwijk namen ook leden aan dit athletiekgebeuren deel. doch dezen konden behoudens een derde plaats bij kogelstooten door H. v. 't Hof met 11.64 M. geen betere resultaten boeken. Gevaarlijke mijnen en springstoffen De ernstige mijn-explosie, welke de zer dagen te Velsen 6 slachtoffers eisch- te. heeft weer duidelijk de vernietigen de uitwerking van de explosieve voor werpen aangetoond, waarvan er nog vele in deze gemeente gevonden wor den, vaak in oogenschijnlijk heel on- schuldigen vorm (kistjes, doosjes, fles- sehen, enz.) Het is van groot belang, dat ieder daarvan zooveel mogelijk op de hoogte is. Dit kan o.m. bevorderd worden, in dien de besturen van vereenigingen op bijeenkomsten een uurtje uittrekken voor een bespreking van die gevaren en van de vormen, waarin de doodelijke projectielen gevonden worden. Een aan tal poli tie-am btena ren heeft een cursus mede gemaakt. De Commissaris van Po litie te Velsen deelt mede. dat indien -hem daartoe een verzoek bereikt, één hunner steeds beschikbaar is om een korte voordracht over dat onderwerp te houden. Supportersvereeniging „Geel-Zwart" Een voetbalseizoen is reeds weer achter den rug na een gedwongen rustperiode, waarin ook de Supportersvereeniging ..Geel-Zwart" van het tooneel verdween en sedert dien niets meer van zich liet hooren. ATu echter verondersteld mag worden, dat vele oud-ieden en wellicht zelfs nieuwe enthousiasten van de VV ..Kinheim" zich zullen interesseeren voor de verrichtingen van de Velser voetballers heeft het oude be stuur gemeend, stappen te moeter. doen om Geel-Zwart nieuw leven in te blazen. Daar toe zullen verschillende belangrijke punten worden aangesneden op de vergadering, wel ke Donderdagavond in het ontspannings- lolcaai van de Java-Deurenfabriek wordt ge houden en waar belangstellenden zeker wel kom zullen zijn. Athletiekkampioenscnappen dames Het belooft Zondag voor de athleten uit de omgeving een interessante sportdag te worden, welke wordt gehouden op de sintel- baan van de HAV „Suomi" in het sportpark Watervliet. Dien dag zullen de wedstrijden gehouden worden om de districtskampioenschappen voor dames, waarvan de organisatie in han den is van de Districts-Technische-Commis- sie van de K.N.A.U. Er blijkt voor deze wedstrijden groote be langstelling te bestaan en vele prominente damesathd.én kunnen worden verwacht. Het programma omvat voor alle klassen A, C en D 100 M. en 200 M. hardloopen, hoog en verspringen, kogelstooten. discus- en speerwerpen. Voorts zijn opgenomen mejs- jeswedstrijden, waaronder de estafettes 4 x 60 M. meisjes B en 4 x 80 M. meisjes A. Ter aanvulling en mede om het wedstrijd wezen ook voor de heeren aantrekkelijk te maken zullen enkëie heerennummers worden ingevoerd. Deze bestaan uit 100 M. C klasse; 000 M. A. en C klasse; 3000 M. A en B klasse en 4 x 400 M. estafette. Op denzelfden dag worden in Alkmaar door A.V.A. heerenwedstrijden georganiseerd, waaraan eveneens door Suomï-ieden zal wor den deelgenomen. Examen-Nieuws Eindexamen It.H.B.S. Voor hei eindexamen R.H.B.S. afdeeling A alhier zijn geslaagd de dames J. A. Blom, J. H. van der Duin en W Winter- sieijn allen te Beverwijk en M. H. de Jong. Velsen en de heeren J. Bragt, IJmui- den-Oost, A. Goejer, Beverwijk en C. de Wit, Santpoort. Eindexamen U.L.O. Voor het in Haarlem gehouden eind examen U.L.O. slaagden de volgende leer lingen van de Openbare U.L.O.-school al hier: Afd. B: de heeren A. A. v. d. Molen, T. Scholtens, N. Homan en J. M. van Sie- kelenburgh. Afd. A: de dames A Koster, A. Wartenhoret en I. J. Rasterhoff en de heeren J. IJff, A. van Woensel en J. Notenboom. SANTPOORT Boschbrandje In het Terrasbosch achter de spoor baan heeft een boschbrandje gewoed, waarbij pl.m. 50 M2 bosch is afgebrand. De brand is vermoedelijk ontstaan door vonken van een locomotief. De brandweer heeft den brand met zand gedoofd. Zendingsdag Tn het Burgemeester Rijfeenepark werd Woensdag een zendingsdag gehouden van de Classis Haarlem der Chr. Gereformeer de Kerk. De bijeenkomst werd druk be zocht. Als spreker traden op de heeren ds. J. C. Marig, ds. J. Kampman, ds. H. Bierma en ds. H. v. d. Pol, zendeling van den Gere formeerden Zendingsbond. Er was mede werking van een zangkoor. Afhalen distributiebescheiden Voor het afhalen van distributiebeschei den in het badhuis aan de Wüstelaan zijn aan de beurt: Vrijdag 5 Juli de letters P tot en met V en Zaterdag 6 Juli de letters W tot en met Z. Gedeputeerden gekozen Zitting der Provinciale Staten, Woensdagochtend kwamen de leden der Provinciale Staten in eerste gewone open bare zitting bijeen onder voorzitterschap van dr. J. B. baron de Vos van Steen wijk, ter verkiezing van de leden van Gedepu teerde Staten en tot aanwijzing van het lid ingevolge art. 89 der provinciale wet. Het stembureau werd gevormd door de leden mr. M. D. Proper, prof. mr. C. P. M. Romme, A. Sïetsma en mr. M. van Vugt. Er werden telkens 76 stemmen uitgebracht. Gekozen werden mej. mr. A. E. Ribbfus Peletier (P. v. d. A.) met 75 stemmen; (1 blanco); A. B. J. Prakken (P. v. d. A.) 76 stemmen; mr. dr. P. J. Witteman (K.V. P.) met 56 stemmen; 19 blanco; L. J. P. N. Bouwman (K.V.P,) met 57 stemmen, 19 blanco; B. de Vries (P. v. d A.) met 42 stemmen; M_ Harmsen (Ö.P.) met 41 stem men. Alle gekozenen hielden dc benoeming in beraad. Tot buitengewoon lid werd gekozen de heer P. S. v. d. Vaart (P. v. d. A.), die zijn benoeming aannam Dit lid wordt opgeroepen ingeval dé stemmen in Ged, Staten staken. De vergadering werd verdaagd tot Vrij dag 12 Juli half elf. Oogstwerkzaaraheden In Haarlem en omgeving verloopt alles vlot. Bij de landbouw- en oogstwerkzaara heden in Haarlem en omgeving zijn nog geen moeilijkheden voorgekomen. Er kon den, om het tekort op te vangen, dit jaar zooveel vrije arbeidskrachten bij dit werk ingeschakeld worden, dat er minder poli tieke gedetineerden te werk gesteld be hoefden te worden. Toch zijn er nog wel 500 gedetineerden voor de oogstwerkzaamheden aan 't werk. Alleen de laatste week was het noodig het aantal met niet minder dan 90 uit te brei den. Een groot deel dezer menschen komt evenwel uit het sectorpark te Halfweg. Te werk stelling van politieke verdachten Hoe het in Haarlem gaat, De.directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau te Haarlem deelde ons mede, dat thans eenige honderden politieke de linquenten in particuliere bedrijven ta werk gesteld zijn. Dit is gedaan: le. omdat de bedrijven werkkrachten noodig hebben, zoodat het opbouwwerk er door bevorderd wordt; 2c. het een Staatsbelang is, dat de gedetineer den werken, omdat daardoor de hooge kosten der kampen verminderen en 3e. omdat werken van groote sociale beteek e- nis is, ook voor gedetineerden; iemand cie werkt is eerder toegankelijk voor herop voeding en betere gedachten dan iemand die tot ledigheid gedoemd is. Er wordt evenwel aan geen enkele fa briek of inrichting een gedetineerde te werk gesteld voor de overige werküedeix (meestal de fabriekskern) zich daarmee ac- coord verklaart. De te werkgestelden verdienen evenveel als de andere werklieden. Het geld wordt evenwel aan den kampcommandant afge dragen. 10 krijgt het gezin van den re- detineerde, 5 wordt op zijn cantinerel; ;- ning gezet en 5 ®/o bewaard voor zijn ïi'.t- gaanskas, Alles is tot heden zonder stoornis v r- loopen. Ontvluchtingen van gedetinee n zijn niet voorgekomen. De menschen s-cl- len het op pTijs dat zij in staat gesteld worden om arbeid te verrichten.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3