IJmuider Courant De Vredesconferentie vastgesteld: 29Juli Minister-president Beel openbaart het regeeringsprogram 60e Jaargang; No. 18:571 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 .Telefoon 10724. Kenraeiner Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 5 Juli 1946 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. De Regeeringsverklaring HET is nog geen werkprogram, waar mee het kabinet-Beel vandaag voor de Tweede Kamer verschenen is. De nieuwe minister-president, zijn kabinet aan de Kamer voorstellend, heeft in zijn eersten zin al verklaard dat het er prijs op stelde aanstonds mededeeling te doen van de beginselen, waarop het zijn beleid wenscht te grondvesten. Deze regeeringsverklaring bepaalt zich dus tot een uiteenzetting van beginselen. Wie er zaken, die hem in het bijzonder belang inboezemen, in mist dient aandacht te schenken aan deze zin snede: De regeering heeft gemeend niet in nadere concretiseering van haar plan nen voor de komende zittingsperiode te moeten treden, omdat de plechtige ope ning' dezer zitting op 23 Juli a.s. haar daartoe de gelegenheid biedt. Dit is dus hoofdstuk I. Hoofdstuk II zal binnen achttien dagen volgen. In deze beginselverklaring dan wordt met nadruk de aandacht gevestigd op het herstel van een vorm, die in ons consti tutioneele leven tot sterke kabinetten placht te leiden: de goede verbinding met een gevestigde meerderheid in de volles- vertegenwoordiging. Wij hebben onze vol doening over het hervatten van het stelsel der parlementaire kabinetten moge het gehandhaafd blijven! in dit blad al uitgesproken en herhalen zulks. De regee ring hoopt dat haar beleid breeder in stemming zal krijgen dan bij de twee partijen, waarop het rust. Zij spreekt, hetgeen van beteekenls is, met nadruk van haar respect voor de volksvertegen woordiging, op welker vertrouwen zij zich met overtuiging beroept en met dewelke „het haar een eer zal zijn, nauw te mogen samenwerken". Het is van groot belang dat op de grondslagen van ons parlemen tair-democratisch bewind volle nadruk wordt gelegd Het kabinet stelt zich ten doel alle krachten, waarover ons volk beschikt, te richten op zoo snel mogelijk herstel van onze volkswelvaart, zoowel de stoffelijke als de geestelijke en op een zoo recht vaardig mogelijke verdeeling van en een zoo gelijk mogelijken toegang tot de stof felijke en geestelijke goederen. Het geeft in stoffelijken zin een aantal bekende middelen aan, waarbij het punt geleide economie bijzondere aandacht verdient. De regeering acht het noodig ook aan het herstel van de welvaart krachtige leiding te geven, maar definieert die aldus, dat zij met voorlichting van een planbureau en in nauw overleg met de volksvertegen_ woordiging richtlijnen zal aangeven, sa mengevat tot een nationaal welvaartsplan. Volgens dit plan zal herstel worden na gestreefd door vol profijt te trekken van de zelfwerkzaamheid van individuen en groepen. Dit zal haar de gelegenheid ver schaffen om de rechtstreelcsche overheids bemoeiing sterk in te krimpen en mede den grondslag te leggen voor een gezond making van de financieele positie van den staat, Uit deze beginselverklaring valt af te leiden, dat het voornemen inderdaad is het particulier initiatief en de zelfwerk zaamheid der bedrijfsorganisatie tot hun recht te doen komen op een wijze, die een gansch ander beleid aangeeft dan het van verschillende zijden zoo fel bestreden voorontwerp van wet op de Bedrijfsschap- pen van minister Vos die in dit kabinet van Handel en Nijverheid naar Verkeers wezen is verhuisd. Ofschoon nadere defi nitie van voorstellen moet worden afge wacht zal deze beginselverklaring bij velen, die overigens erkennen dat in dezen tijd leiding aan het economisch be stel gegeven moet: worden, geruststellend zijn. Ten onzichte van de financieele ge zondmaking van het overheidsbeleid, dat van critieke beteekenis is, zullen de defi nitieve voorstellen van de regeering met niet minder belangstelling tegemoet ge zien worden. Socialisatie van de Nederlandsche Bank zal, zooals te verwachten viel, worden be vorderd en socialisatie van andere daar voor in aanmerking komende bedrijven worden bestudeerd. Het beginsel van recht op arbeid en redelijke bestaanszekerheid voor iederen burger, waarbij onder andere middelen uitbreiding der sociale verzekering met bijzonderen nadruk op de ouderdomszorg wordt genoemd, treffen wij met vreugde in de regeeringsverklaring aan. met niet minder instemming de uitspraak be amend, dat stoffelijke welvaart een volk niet wezenlijk gelukkig kan maken, waa neer zij niet steunt op geestelijke welvaart. De regeering grondt zich op het Christen dom en zijn zedelijke normen. Zii bezigt ten aandien van haar eigen taak de goed- Christelijke en niet minder goed-vader- landsche zegswijze: Aan Godes zegen is alles gelegen. Zn spreekt op dien grond slag over versterkine van het gezag, her stel der dieo-geschokte publieke morali teit, erkenning van de hooge waarde va^ het gezin, onderwijs-vernieuwing waarbh' zedeliike be<*i"ielen en normen, karakter vorming. aestbetisehe vorming en staats burgerlijke vorming zich sterker da" vroeger zullen doen gelden Steun aan cultureele en ïeugd-organisaties wordt in uitzicht besteld. De militaire en buitenlandsche para grafen geven geen uiting aan nieuwe ge zichtspunten: de komende grondwetsher ziening wordt aangeduid in bewoordingen die tot afwachting van concrete voorstel len nonen. En ten aanzien van Indië blijft de xe- Italiaansch vredesverdrag afgehandeld Volledige overeenstemming der vier Ministers te Parijs De besprekingen van Donderdag in het Palais Luxembourg hebben eca volledige overeenstemming tusschen de vier minis ters van Buitenlandsche Zaken gebracht ten aanzien van de twee vraagstukken, die den laatsten hinderpaal vormden voor eer definitieve afwerking der vredesverdra gen met de vroegere As-satelieten: I-Iet waren twee vraagstukken die ten nauwste samenhingen: de beëindiging van de be sprekingen over het Italiaansche vredes verdrag, die verhinderd werd door on- eenigheid over de herstelbetalingen en de vaststelling van een datum voor de alge- meene vredesconferentie der 21 landen, die door Rusland werd tegengehouden zoolang het eerste probleem niet was geregeld. Beide onderwerpen zijn nu door een ac- coord tot oplossing gebracht. Italië betaalt 100 millioen Ten aanzien van de herstelbetalingen van Italië aan Rusland hebben de vier ministers een plan van Byrnes aange nomen, dat voorziet in een betaling van honderd millioen dollar, waar-voor dé Italiaansche regeering zeven jaren tijd krijgt. Gedurende de eerste twee jaren van dezen termijn zal geen be taling uit de opbrengsten der Italiaan sche industrie worden geëisclvt. De aanspraken der andere naties, waar onder der door Rusland vertegen woordigde Balkanlanden, zullen op de komende vredesconferentie behandeld worden. Rusland had oorspronkelijk voor zich alleen 200 millioen geëischt. Voordat de discussies over deze aan gelegenheid begonnen, waren de mi nisters overeengekomen dat de zitting niet zou worden opgeheven voordat volledige overeenstemming over de herstelbetalingen zou worden bereikt. De conferentie van 21 werd op voorstel van Bidault op 29 Juli a.s. vastgesteld, na uitvoerige discussies die langen tijd in beslag namen. Er wa ren verschillende voorstellen: De Britsche en Amerikaansche plaatsvervangers waren voor 13 Juli. de Fransche stelden 25 Juli voor. Tenslotte, nadat de vergadering een half uur was onderbroken, gedurende welken tijd de vier ministers in de kamer van Bidault verbleven, kwam de Fransche minister met het voorstel van 29 Juli, dat zonder verdere oppositie werd aangeno men. Molotof had oorspronkelijk de bijeen- 1 roeping willen uitstellen. t:ot September, doch tenslotte ging hij met 29 Juli aeeoord. De uitnoodigingen Vier opgewekte mannen, aldus Reuter, zijn in het Luxembourg bijeengekomen om een taak te vervullen, waarop zij bijna een jaar gewacht hebben het opstellen van de uitnoodigingen, waarbij 21 landen worden verzocht op 29 Juli vertegenwoor digers naar Parijs te zenden voor het sme- geering zich stellen op het standpunt der Koninklijke rede van 7 December 1942, „met aanpassing van de daarin gegeven richtlijnen aan de veranderde omstandig heden". Aan de bijeen te roepen Rijks conferentie zal de regeeringsverklaring van 10 Februari *46. welker kader ook door deze regeering onderschreven wordt, voorgelegd worden. Een nieuw orgaan voor de uitoefening in dezen overgangs tijd van het opperbestuur in Oost-Indië is in voorbereiding. En de regeering ver trouwt op een vredelievende oplossing van het Indonesisch probleem in aller belang. De passage over Indië is kort en in zeer algemeene bewoordingen gesteld. Dit zijn enkele hoofdpunten uit de be ginselverklaring van heden. Zij kon op sommige punten scherper geformuleerd zijn. Zij draagt evenwel het karakter van een hoofdstuk I. Kenmerkend voor een vooruitstrevend bewind is zij ongetwijfeld. Moed en doorzettingsvermogen om een herstel-program en een saneering uit te voeren, waarbij de populariteit der minis ters zeker in het geding zal komen, zal deze regeering vooral moeten toonen. Wij hadden gaarne gezien dal bijzondere aan dacht aan het herstel van den rechtsstaat ware gewijd. R. P. den van een durenden vrede in Europa. De vier mannen, Gladwyn Jebb (Gr. Br.), James Dunn (V. S.), Andrei Wisjinsky (Sovjet Unie) en Couve de Murville (Fr.), zijn de afgevaardigden der ministers van Buitenlandsche Zaken der groote vier. Terwijl zij de vredesconferentie vandaag zullen voorbereiden, hebben zij de namen van de volgende landen, die uïtgenoodigd zullen worden, aangestreept: Australië, België, Brazilië, Canada, China, Tsjecho- Slowakye, Ethiopië, Frankrijk, Grieken land, Nederland, Britsch-Indië, Noorwe gen, Nieuw-Zecland, Polen, Rusland, Zuid- Afrika, de Oekrainc, Gr.-Brittannië, de V, S., Wit-Rusland en Joego-Slavië. Het woord is aan. Charron De ware studie voor den mensch is de studie van den mensch. (Uit: Traité de la Sagesse; 1601). Nederlandsche delegatie bij den Paus Volgerus radio Vaticaan heeft de Paus gisteren de thans in Italië vertoevende Nederlandsche handelsdelegatie bij zich ontvangen. In een toespraak tot de dele gatie bracht de Paus het lijden van Neder land tijdens de bezetting in herinnering en prees het groote idealisme, waarmee Nederland het werk van den wederopbouw is begonnen en dat de bewondering van de geheele wereld heeft verworven. Dc Paus wenschte de Nederlandsche bevol king volledig succes en Gods zegen toe voor de wedergeboorte van haar land. Overgangsbestuur voor Oost-Indië Ingrijpende beperking der overheidsbemoeiing Grondwetsherziening aangekondigd Hedenmiddag heeft de minister-president, dr. L. J. M. Beel, zyn kabinet aan dc Tweede Kamer voorgesteld door het afleg gen van de regeeringsverklaring. welke wy hieronder in extenso laten volgep. Mijnheer de Voorzitter, Het kabinet, dat ik hiermede de eer heb aan de Kamer voor te stellen, acht liet zich tot een voorrecht aanstonds na zijn optreden de volksvertegenwoordiging me dedeeling te doen van de beginselen, waar op het zijn beleid wenscht te grondvesten. Het vorige kabinet heeft bij zijn optre den verklaard zijn werkzaamheden te zul len richten op herstel en vernieuwing, en onder de bezielende leiding van zijn voor zitter, wien ik van deze plaats gaarne hulde breng, heeft het inderdaad menige schrede op den weg naar dit doel gezet. Dr. Beel: „Dit kabinet is naar den vorm een uiting van vernieuwing, naar den inhoud een uiting van herstel." Herstel en vernieuwing Dit kabinet beschouwt zyn optreden als een teeken, dat thans, ruim een .jaar na de bevrijding, herstel en vernieuwing voort ang hebben gemaakt in ons land. Voor het eerst immers na zeven jaren treedt thans een kabinet op, dat wederom naar normale constitutioneele gebruiken tot stand kwam. Ik zou zelfs nog verder kun nen gaan: Voor het eerst sinds 1025, toen, naar een uitdrukking in deze Kamer ge bezigd, een oud bestand ten val kwam, treedt thans een kabinet op, dat wederom tot stand kwam in nauw overleg met die groepen in de volksvertegenwoordiging, •aarop het steunt. In zooverre dit kabinet de traditie der goede verbindingen met een gevestigde meerderheid in de Kamer uit den ouden tijd der parlementaire kabi netten weer opneemt, waarby het nochtans vertrouwt dat zijn beleid veelal breeder instemming zal verkrijgen, beschouwt dit kabinet zyn optreden als een herstel van een vorm, die in ons constitutioneele leven lot sterke regceringen placht te leiden. Naar den vorm derhalve een uiting van herstel beschouwt dit kabinet zichzelf echter naar den inhoud als een uiting van vernieuwing. Het oude bestand heeft plaats gemaakt voor een nieuw, dat over eenkomstig den wenseh, door de meerder heid van het Nederlandsche volk by dc verkiezingen van de Staten-Generaal uit gesproken, een vooruitstrevend karakter draagt. Dit kabinet stelt zich ten doel alle krach ten, waarover het Nederlandsche volk be schikt. te richten op een zoo snel en zoo volledig mogelijk herstel van onze volks welvaart, de stoffelijke zoowel aLs de gees telijke, en op een zoo rechtvaardig moge lijke verdeeling van en een zoo gelijk mo gelijke toegang tot de stoffelijke en gees telijke goederen, waarvan het bezit de wel vaart der gemeenschap bepaalt. Herstel van de stoffelijke welvaart zal moeten ge schieden in de eerste plaats door de op voering van de nationale productie, welke voorwaarde is voor het bereiken van een hooger welvaartspeil. Behalve aan voort brenging voor de binnenlandse he mankt zal bijzondere, aandacht worden besteed aan de productie voor export en het leve ren van diensten aan het buitenland, waarvan de mogelijkheid tot handhaving van den noodzakelijken invoer afhangt. Daarnaast staat een krachtige voortzetting van den wederopbouw, in het bijzonder in de geteisterde gebieden. De regeering acht het noodzakelijk ook aan het herstel van de welvaart krachtige leiding te geven. Leiding in dier voege, dal de regeering, voorgelicht door een voorbereidend en adviseerend planbureau, in nauw overleg met de volksvertegenwoordiging richtlij nen zal aangeven, samengevat tot een na tionaal welvaartsplan, volgens welke het herstel der welvaart zal worden nage streefd, mede door bij de uitvoering het volle profijt te trekken van de zelfwerk zaamheid van individuen en groepen, wier activiteit de regeering zich voorstelt zoo krachtig mogelijk te bevorderen. Dit zal haar tevens de gelegenheid verschaffen om waar mogelijk de rechtstrecksche overheidsbemoeiing, die onder den druk der omstandigheden van de laatste jaren sterk was toegenomen, ingrijpend in te krimpen en mede aldus den grondslag te leggen voor een gezondmaking der finan cieele positie van den Nederlandschen staat. Op deze gezondmaking zal het stre ven der regeering ernstig zijn gericht. Daarbij zal worden voortgebouwd op de reeds getroffen en voorbereide maatre gelen op monetair, budgetair en fiscaal terrein. Mede in verband met de centrue posi tie van de Nederlandsche Bank ter aan zien van het credietwezen zal hare socia lisatie worden bevorderd. Nopens de so cialisatie van andere daarvoor blij'kens in te stellen onderzoek in aanmerking komende bedrijven zullen voorstellen worden voorbereid. Arbeid als recht Ten aanzien van de verdeeling dei- stoffelijke goederen gaat de regeerïng uit van een erkenning der hooge waarde van. den arbeidenden mensch en van het be ginsel, dat aan iederen burger de mo gelijkheid tot arbeiden alsmede een re delijke bestaanszekerheid toekomt. De regeering ziet dit niet enkel als voort vloeiende uit den eiseh van sociale recht vaardigheid maar tevens als voorwaarde voor het behoud van ons democratisch staatsbestel. Haar voornemens tot het be vorderen van een opvoering der productie bieden haar voldoende mogelijkheden tot het in belangrijke mate verruimen der werkgelegenheid. Aan den eisch. het verschaffen van een redelijke bestaans zekerheid, stelt zij zich voor te voldoen door een constructieve loon- en prijspoli tiek. alsmede door een uitbreiding der sociale verzekering, waarbij in het bij zonder de ouderdomszorg de aandacht zal hebben. Tenslotte stelt de regeerïng zich voor overal waar bijzondere omstandig heden zulks noodzakelijk maken, ook bij zondere maatregelen ter verwezenlijking van het beginsel der gelijkheid van las ten en gelijkheid van kansen te treffen. Daarbij denkt de regeering in het bijzon der aan de bescherming van het groote gezin. (Vervolg op pag, 3).

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1