IJmuider Courant Soekarno blijft Dictator Prijsopdrijving in Amerika Jodenvervolging in Polen GOo Jaargang' No. 18372 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pcerebooni Zaterdag 6 Juli lftlft Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. HET bericht dat een algemeene opdrij ving der prijzen in de Vereenigde Staten is losgebroken sinds de rem van de prijsbeheersching is losgelaten, met het verdere gevolg dat de regeering de aan- koopen van voedsel voor de noodlijdende landen heeft stopgezet, zal vele lezers wei hebben doen beseffen dat de economi sche moeilijkheden van dezen tijd geen landelijke aangelegenheden zijn, waarvoor men zijn eigen regeering verantwoordelijk stelt zonder er verder over na te denken, maar wereldproblemen. Op politiek gebied is het, wat de groote kwesties aanbelangt waarvan aller toekomst afhangt, niet an ders gesteld. Het is beter dat men dit be grijpt dan dat men zich iets wijsmaakt. De Amerilcaansche prijsbeheersching is Zondagnacht om twaalf uur afgeloopen. Een poging om haar bij resolutie van het Congres met twintig dagen verlengd te krijgen is voorloopig gestuit op verzet in den Senaat. Dit werd bewer-kt door sena tor Lee O'Daniel, die principieel tegen stander van prijsbeheersching is. Volgens de Manchester Guardian kan het nu ver scheidene dagen duren eer de Senaat de resolutie aanvaardt. Maar ook als dat ge beuren mocht is de verdere loop van zaken onzeker. Dit vooral omdat in het Congres een neiging bestaat om prijsbeheersching slechts voor de huishuren te herstellen en dus verder over de geheele linie los te laten. De eerste resultaten van de vrije markt zijn ontstellend genoeg geweest. Zij gaven den minister van Financiën aanleiding tot de waarschuwing, dat de belastingen naar rato verhoogd zouden worden. De regee ring besloot intusschen om de aankoopen van voedsel voor de noodlijdende landen stop te zetten in de hoop, dat zij daar mede de prijzen op een lager peil zou stabiliseeren. Zij verklaarde uitdrukkelijk te weigeren, voor tarwe en vleesch meer te betalen dan het hoogste tarief van de prijsbeheersching. Maar dit eischt nadere toelichting Er is nog geen crisis in den uitvoer van tarwe ontstaan, omdat de regeering over groote voorraden beschikt tengevolge van aankoopen vóór 30 Juni. Wat vleesch aangaat betrof het export- programma voor 1946 een gewicht van één milliard zeshonderd millioen pond. groo- tendeels voor de noodlijdende landen. Daarvan was ongeveer de helft op 30 Juni uitgevoerd, zoodat men ,,bij" was met den uitvoer. Vele groote warenhuizen hebben bekend gemaakt dat zij voorloopig de prijzen on veranderd zullen laten. Blijkbaar beschik ken zij dus nog over aanzienlijke voo'r- raden. Maar als de industrie en de groot handel hun prijzen blijven verhoogen zul len ook deze firma's tenslotte tot verhoo ging van de hunne gedwongen zijn. Dat hetgeen thans in Amerika geschiedt zijn invloed in de geheele wereld doet gelden, blijkt ook uit de uitwerking m Engeland, welks graanpositie zeer ver zwakt is door de levering aan noodlijdende gebieden. Dientengevolge zeggen de En- gelschen nu, dat Amerika de verantwoor delijkheid voor hulp aan Duitschland maar op zich moet nemen, want dat zij daar niet langer mee belast kunnen blijven. In de politieke en economische crisis, waarin de wereld verkeert ziet men regee- Tingen en parlementen ook van de groot ste landen telkens weer tekortschieten omdat de problemen, waarvoor zij ge plaatst worden grooter zijn dan de taak, waarmee zij zijn belast. Een parlement is gekozen en een regeering benoemd met de opdracht, de belangen van eigen land en volk te behartigen. Traditie wil dat dit geschiedt met voorbijzien van de belan gen van andere volken. Traditie wil meer: het pleegt te geschieden ten koste van anderer belang. Hiermee nu zijn de poli tieke en de economische werkelijkheid van onzen tijd in steeds scherper conflict ge komen en na den tweeden Wereldoorlog ondervindt de wereld het volle conflict van deze radïeale tegenstelling tusschen Oud en Nieuw. Met Nieuw bedoel ik hier die strooming in de wereld, die ondanks verwoesting en afbreuk aan de beschaving zich baan is blijven breken, die eerst in de schepping van den Volkenbond en later in die van de U.N.O., met al hun onvol komenheden, belichaamd is en die niet meer gedoogt dat men zooals vroeger geschied zou zijn de zwaargetroffen bondgenooten uit den oorlogstijd of zelfs de verslagen tegenstanders aan hun lot overlaat en zegt: zie zelf maar dat je er bovenop komt. Wie dit overdenkt begrijpt hoe het mo gelijk was, dat Bevin in November in het Lagerhuis met vollen ernst kon spreken over de noodzaak der instelling van een Wereld parlement. Die begrijpt ook dat het streven naar Federale Unie op groote schaal geen vaag ideaal is, dat toch wel nooit bereikt zal worden, maar de aange wezen weg uit de doolhof, waarin men beland is. De oude verhoudingen kunnen niet meer hersteld worden, omdat het in ter-nat ionalisme met onderlinge afhan kelijkheid der volken te ver is voortge schreden en het menschelijk bewustzijn dit feit erkent, al is het nog lang niet tot ieders besef doorgedrongen. Regeering en parlement in Amerika bunnen de voeüselaankoopen voor de noodlijdende landen wel tijdelijk onderbre ken, maar blijvend stopzetten kunnen zij ze niet. Dat gaat niet meer in deze we- Tan Malaka ontvoerde Sjahrir en wilde regeering omver werpen Soekarno heeft te Djokjakarta een re devoering uitgesproken, waarin hij met geen woord repte van het herstel zijner positie in de verhoudingen van'voor zjjn staatsgreep. Hij deed daarente gen een beroep op het Indonesische volk om de grootst mogelijke medewerking te verleenen aan den president, „in wiens handen de staatsmacht berust". Hij noemde verder zijn positie „een dic tatorschap in naam der democratie" en wekte op tot het voortzetten van den strijd voor de onafhankelijkheid. Boven dien waarschuwde liii voor de vijfde colonne en riep den steun van het volk in voor alle acties tegen deze onder- grondsche bedreiging. Sjahrir heeft eveneens een rede ge houden, die echter maar drie minuten duurde en geen feitelijkheden inhield. Ook hij zweeg over het eventueel her stellen van de democratische verhou dingen en de beëindiging van de auto ritaire positie van Soekarno. Samenzwering der com munisten. Radio Djogjakarta heeft gisternacht officieel de namen gemeld van degenen, die door de republiek besohouwd wor den als de ontwerpers van de plannen tot Sjahrir's ontvoering t.w. Tan Mala ka Soebardjo, Soekrani, Mohamad Yamin en mr. Iwa Koesoemasoemantri. Deze bekende communisten en links- extremisten hebben hun planner, door den commandant van de T.R.I.-divisie te Djogjakarta, Soedarsono (niet te ver warren met minister Soedarsono) doen uitvoeren. Soedarsono zou slechts een van de hoofdschuldigen zijn, die tot op heden gearresteerd is. Radio Djogjakarta voegde er aan toe, dat Tan Malaka en zijn mede samenzweerders ook het plan heb- ben gesmeed om een nieuwe regee ring te vormen, welke uit de vol gende personen zou bestaan: Boen- taran, Boediario, Ghairoel Saleh, Mohamas Yamin, Soebardjo. Soe- nardjo, Tan Malaka, Waohid Hasj Am en Patty. Aneta merkt op. dat ver scheidene van deze personen leden zijn geweest van het eerste kabinet- Soekamo. Radio Ojogjakarta deelde voorts me de, dat Tan Nalaka en anderen, ook toen zij zich nog in een republikeinsch inter- neeringskamp bevonden, waaruit zij on langs werden vrijgelaten, er in waren geslaagd om met Soebardjo en Soeman- tri in contact te treden, terwijl dezen zich op hun beurt met de buitenwereld in verbinding stelden. Radio Djogjakarta beschuldigt hen er van. de geest van het volle vergiftigd te hebben en propaganda tegen Sjahrir te hebben gemaakt door middel van nieuws, dat ze hebben uitgekozen uit berichten van Aneta en van het dagblad te Batavia en tenslotte getracht te heb ben den indruk te wekken, dat Sjahrir zijn kabine slechts het Nederlanasche gezag in Indonesië pogen te herstellen. Volledige revolutie georganiseerd. Mohamad Natsir, de Indonesische mi nister van voorlichting, heeft gister avond in een radio-uitzending uit Djog jakarta verklaard, dat politieke tegen standers van Soetan Sjahrir. de Indo nesische minister-president niet alleen samengezworen hadden om Sjahrir ten val te brengen, maar ook ir. Soekarno. president van de republiek af te zetten en den door de Sovjets geschoolden communist Tan Malaka de plaats van Soekarno te doen innemen. Gevechten bij Bekassi. Britsühe en Ghurka troepen zijn ten Oosten van Batavia de Bekassi-rivier overgestoken en Niemandsland binnen gedrongen. De troepen die op het oogenblik ver scheidene kampongs op den Westelijken oever bezetten zijn in direct contact met vijandelijke Indonesisohe troepen.. Men réld. Zij zullen, ondanks het verleden, genoodzaakt blijken niet alleen de belan gen van het Amerikaansche volk. maar ook die van verscheidene andere te blij ven behartigen. Zij worden ertoe gedre ven, wereldpolitiek en wereldeconomie te voeren. Andere landen ondervinden het zelfde. De groote moeilijkheid is dat een internationaal lichaam, dat tegen deze taak is opgewassen en dat onvermijdelijk moet komen, omdat er geen andere oplossing is, ontbreekt. Zoolang het ontbreekt zul len crises en moeilijkheden bliiven voort duren. R- p- kon gisterochtend artillerie- en mor tiervuur en hevig geweervuur hooren. Bij de overeenkomst tusschen het geallieerd commando en de Indonesiërs inzake de bezetting van Bekassi was vastgelegd dat de geallieerde troepen niet zouden trachten de rivier over te steken. Een woordvoerder op het geal lieerde hoofdkwartier deelde thans ech ter mede dat de voortdurende activi teit van scherpschutters en herhaalde nachtaanvallen op geallieerde posities door Indonesiërs die zelf de rivier over staken een schending van de overeen komst beteekende om welke reden de geallieerden besloten den Oostelijken over van de rivier te bezetten, aldus Un. Press. Haarlem als Industriestad Beym.es en de Centrale Werkplaats Het voeren eenere industrialisatiepoü- liek zou de harmonische structuur kunnen schaden. Bovendien ontbreken nagenoeg geheel de voor vestiging van industrie be- noodigde gronden. Een ander bezwaar is, dat de vestiging van een eenigszins betee-' kenende industrie in den regel vestiging van personeel in meer of mindere mate noodig maakt. In de eerste jaren is, we gens gebrek aan woonruimte, een derge lijke vestiging zeker niet mogelijk. Bij dit alles komt, dat het nut en het voordeel voor Haarlem eener sterke industrialisa tie zeker nog niet onomstootelijk vast staat. Wat betreft de overplaatsing van industrieën als (le fabrieken van Bey- nes en de Centrale Werkplaats der Ned. Spoorwegen merken B. en W. op, dat met de N.V. Beynes eenige malen overleg is gepleegd om de overplaat sing te voorkomen. Daar het gesplitst bedrijf voor Beynes een bezwaar op levert, is in die besprekingen de mo gelijkheid onder het oog gezien de fabrieken te verplaatsen naar een aan spoor en water gelegen terrein binnen de gemeente, met overneming door de gemeente van de fabriek aan het Stationsplein. Ook de overplaatsing der Centrale Werk plaats trachten B. en W. te voorkomen. Hier is de positie der gemeente nog moei lijker dan in het geval van Beijnes, daar een dergelijke overplaatsing minder af hankelijk is van plaatselijke omstandig heden, doch een onderdeel vormt van de algemeene reorganisatieplannen der Ned. Spoorwegen. (Wij teekenen hierbij aan, dat wij on langs konden berichten, dat de verplaat sing van de Centrale Werkplaats voorloo pig van de baan is. Red. H. D.) Hef woord is aan. E u g èn e Markeau: De afgunst is de onicille- lceurigste en vleiendste aller vleierijen. (Uit: Remarques et Pensées; 1893). m Do oden bij ontploffing staatsmijn Wilmelmina Hedenochtend vroeg heeft zich In dc staatsmijn Wilhclmina te Heerlen een myngasontploffing voorgedaan. Volgens de laatste gegevens lipbbon hierby één op zichter en vier arbeiders het leven ver loren. Voorts zijn cr tien zwaar en licht gewonden geteld. Over het lot van één arbeider verkeert men nog in het on zekere. De ontploffing schijnt gebeurd te zijn toen in de afvoergalerij van de 331-meter verdieping een transportband verlengd moest worden. De minister van Economische Zaken, dr. G. W. M. Huysmans, onder wien het mijnwezen ressorteert, heeft van zijn medeleven doen blijken en laat zich ge regeld op de hoogte houden van de laat ste berichten over deze ramp. Het staatstoezicht op de mijnen stelt een diepgaand onderzoek in. Onderwijsvernieuwing Plannen te Haarlem, B. en W. van Haarlem schrijven aar. den raad, dat, om tot onderwijsvernieu wing te komen, eenige voorwaarden moe ten zijn vervuld. In samenwerking met andere gemeenten worden reeds stappen in die richting ondernomen. Verbetering van de leerlingenschaal zal evenwel voor loopig nog wel op bezwaren stuiten in verband met gebrek aan schoolruimte en het groote tekort aan leerkrachten Zoolang aan bovenaangeduide voorwaar den niet voldaan is, zal van algeheele on derwijsvernieuwing geen sprake kunnen zijn. Waar de omstandigheden dit mogelijk maken, zal echter wel een zekere verfris- sching in de methodiek van het onderwijs kunnen worden bereikt. Hierbij zal er vanzelfsprekend tegen worden gewaakt, dat het onderwijs zelf in het gedrang komt. Bij de toepassing van onderwijsver nieuwing zullen die methoden worden toegepast, welke bij bet onderwijs in Haar lem in de praktijk juist gebleken zijn (b.v. persoonlijkheidsonderwijs). De inschakeling van huishoudonderwijs aan de leerlingen van de 7e en 8e leer jaren stuit op bezwaren van practischen en financieelen aard. Wel is de bedoeling dit onderwijs te centraliseeren in daarvoor ingerichte lo kalen. Bijzondere scholen kunnen, indien zij dit wenschen, zich hierbij aansluiten. Een regeling hiervoor is in voorbereiding. Veertig dooden bij progrom in Kielce Gewapende benden hebben in de Poolsehe stad Kielce Donderdagochtend een ware progrom ontketend, toen zij Joodsche huizen binnendrongen en de bewoners mishandelden. Ook deden zri een aanval op het Joodsche hoofdkwar tier, waar zii in gevecht, raakten met de veiligheidspolitie. Na een gevecht van twee uren werd deze aanval door de politie afgeslagen. In totaal zijn bij deze anti-semietische relletjes volgens Un. Press veertig dooden en zestig gewon den gevallen. Nader wordt gemeld dat het grootste deel der dooden en gewonden Joden zijn. Een regeeringswoordvoerder ver klaarde tegenover Un. Press dat deze ongeregeldheden werden uitgelokt door fascistische en baldadige elementen, die „een traditie van Polen vormen welke betreurenswaardig is". Deze progrom is de ernstigste die in Polen sinds de anti- Joodsche relletjes in Krakrau van ver leden jaar October is voorgekomen, Kielce ligt 160 K.M. ten Zuiden van Warschau en heeft een bevolking van 50.000 met een kleine Joodsche min derheid. De politie heeft intusschen tal rijke progrom isten gearresteerd, waaronder een negenjarige knaap die door zijn gruwelijke verhalen over kinderontvoeringen en mis handeling door Joden welke alle gefantaseerd bleken de schuld draagt voor den moord op een ge heele Joodsche familie, welke hij als de daders had aangewezen. Het referendum: 160 dooden. Tenminste 160 personen werden ge dood voor en tijdens het Poolsehe re ferendum van Zondag in meèr dan 250 aanvallen op verkïezingscomimissies of beambten van den Veiligheidsdienst, al dus maakte gisterenavond de minister van Veiligheid Stanislaw Radkiewicz in Warschau bekend. Onder de dooden be vinden zich 67 bandieten, terwijl 398 „bandieten" gewond of gearresteerd wei-den. Nu een derde van het totaal aantal stemmen geleld is hebben de partijen van den linkervleugel volgens de laat ste niet-officieele uitslagen de leiding in verhouding van vier tegen een, meldt Un. Press. In een vertraagd telegram uit War schau zegt de correspondent van de „Daily Telegraph", dat. er met het Poolsehe referendum ernstige onregel matigheden zijn geschied. Zijn bericht heeft betrekking on stembureaux in West-, Oost- en Midden-Polen en de onregelmatigheden zijn naar zijn mee ning voldoende om een geheel ver draaid beeld van den verkiezingsuitslag te geven. Als gevolg van een tusschen de dagbla den getroffen regeling, ter verzekering van een billijke papierverdeeling. ver schijnt ons blad, uit hoofde van zijn for maat. heden in een omvang van 8 pagina's.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1