Eerste demonstraties China gast of gastheer? Mmuider Courant in de Sportweek Sport in het Kort Zal Haarlem Sportweek Zaterdag 6 Juli 1940 Voetbalseizoen zonder einde Doordat DTS een hangend protest tegen ADO '20 heeft gewonnen, is deze Oud- karspelsche club, die in afd. 3c speelt, alsnog gelijk gekomen met TYBB uit Haarlem en Terrasvogels uit Santpoort. Er zal thans een halve competitie gespeeld worden op neutrale terreinen. De laagst eindigende club moet dan zijn derde-klas- I serschap verdedigen tegen de kampioenen 4e klasse uit het rayon Haarlem. En over twee maanden begint de voetbalcompe titie weer. GYMNASTIEK De goede indruk, die de turnvereenigin- gen als staart van den sportoptocht heb ben gemaakt, werd Vrijdagavond versterkt door haar demonstratie op openbare plei nen en velden. Vele duizenden bezochten de uitvoeringen van Bato, Concordia, Turnlust, Kracht en Vriendschap. R.-K. Turnkring en T. V. S., en in enkele gevallen bleek de toch reeds ruim genomen afrastering te nauw. om iedereen gelegenheid te geven iets van de demonstraties te zien. Verschillende vereenigingen hadden de K. N. G. V. oefeningen Vrede en Vrijheid op het programma. Deze serie vindt een geza menlijke herhaling met een deelnemersge tal van 700 op den slultingsavond van de Sportweek en de aldus verkregen massali teit zal zeker het effect van dat nummer verhoogen. Veel werk was gemaakt van muzikale be geleiding, vooral bij onderdeelen voor da mes en me'sjes, zoodat haar nummers vrije oefeningen, bal-, knots- en staaf- oefenlngen ook tot het gehoor spraken. Van de lieeren-nummers mocht vooral het toe- stelturnen gezien worden. De gymnastiek is ook in deze Sportweek sterk vertegenwoordigd. Gezien de groote belangstelling is daar zeker reden voor. Een herhaling van de besproken demonstraties geschied Maandag waarvoor de vereenigin gen een andere plaats van uitvoering dan Vrijdag krijgen. Voor de T. V. S. komt dan de Cultureele Sportbond ln de plaats. KANOSPORT Het was jammer dat een gezonde volks sport als het kanoën gisteren te lijden had van een onvoldoende voorbereiding, zoodat de demonstratie een beetje als los water aan elkaar hing. Desniettemin hebben de enkele honderden toeschouwers aan het Noorder Bulten Spaarne zich wel vermaakt, o.a. met de capriolen van de jongens ln het spiegelgevecht. De eigenlijke zin en de techniek van de kanosport werden echter te weinig naar voren gebracht, zoodat vele outsiders niet veel wijzer zullen zyn ge worden ZWEMMEN Gisteravond werden eveneens zwemde- monstraties gehouden in het zwembad aan de Delftlaan. Het programma werd geopend met den opmarsch, het opzwemmen. en gymnastische oefeningen door de leden van den Cultu- reelen Sportbond. Pétra Wimbledon-kampioen '46 Na een korte Inleiding, waarbij de Ame- rikaansche dames Brough en Osborne zich door een 64 62 overwinning op Mrs. Todd en Mrs. Bundy in den eindstrijd speel den, wachtte het talrijke publiek op hot centrecourt op den grooten wedstrijd van gisteren, de finale heerenenkelspel tusschen den Franschman Pétra en den Australiër Brown. Geoff Brown, die in de eerste game de service had. was zichtbaar onder den in druk van deze grootsche gebeurtenis. Hij verloor niet alleen de eerste, maar ook zijn tweede service-game en stond weldra met 40 achter. Hoewel hij zich in eigen service herstel de. vermocht hij niet meer dan twee games te scoren. Pétra won de eerste set met 62. De tweede set leek aanvankelijk een herha ling te zullen worden van de eerste, want ook hierin nam Pétra dadelijk een 20 voorsprong. Daarna echter kwam er een plotselinge ommekeer in het spel van Brown Hij scoorde drie games achter el kaar en had dus met 32 de leiding ge nomen Nadat Pétra de eigen service had gewonnen (33), verloor Brown evenwel de zoo belangrijke zevende game, waarna hij nog eenmaal de eigen service won en Pétra de tweede set met 64 kon winnen. De derde set werd door Brown met 9—7 gewonnen; een set. die vooral belangrijk was. doordat de Australiër thans tal van aces scoorde in zijn service. Brown won op schitterende wijze de vierde set (75). Hoewel hij de eerste game won. moest hij toch al dadelijk de leiding afstaan aan Pétra, die op den stand 53 in zijn voordeel in de negende game een matchpoint en ook de game verloor. In de tiende game verloor Pétra twee matchpoints en eveneens de game (55). Onder geweldig enthousiasme van het pu bliek won Brown de 2 daarop volgende ga mes waarbij de stand nu gelijk werd. In de laatste set de minst spannende van alle had Pétra vrijwel voortdurend de leiding. Op den stand 53 voor den Franschman wón Brown nog een service-game maar in Petra's volgende eigen service werd het pleit beslecht. Pétra wierp van vreugde zijn racket In de lucht en sprong over het net naar Brown om den Australiër de hand te drukken. WATERPOLO. Dinsdagavond a.s. zal, tijdens de internationale zwemwedstrijden ln Stoop's buitenbad, de waterpolowedstrijd DenemarkenHaarlem worden gespeeld, de opstelling van de zeventallen is; Denemarken. Doel: Hans Chr. Jensen; ach ter E. Addenoes. Vilh. Hansen, Willy Baade; voor: Chr. Christensen, Finn Jensen en Borge Clausen. Haarlem. Doel: E. Vrugt; achter: J. Kol- lerie, E. Prager. C. Koot; voor: A. A. v. d. Bogaerde, F. de Geest en J. J. Hogeland. Hierna demonstreerden de leden van ver schillende organisaties eenige zwemslagen, zooals: borstcrawl, rugslag, butterfly en schoolslag. Het volgende nummer bestond uit fi- guurzwemmen door de dames van den Cul- tureelen Sportbond. Zeer goed werden o.a. uitgevoerd de „Zonnebloem" en 't „Vlotje" Vervolgens lieten de Haarlemsche en d Heemsteedsche Reddingsbrigade zien, hoe men drenkelingen voor den verdrinkings dood kan behoeden. Tot slot van de geslaagde demonstraties werd een waterpolo-wedstrijd gespeeld tus schen Haarlem en Kennemerland. De Haar lemsche ploeg was onbetwistbaar de sterk ste. De Kennemers verweerden zich tot het uiterste en tenslotte lukte het hun door de sterke verdediging heen te breken en den 20 achterstand te verkleinen, doch Haarlem bleef de meerdere en won dezen wedstrijd met 41. de leiding behouden? Zondag worden weer drie wedstrijden om het landskampioenschap voetbal ge speeld: LimburgiaAjax, Heerenveen NEC en NACHaarlem. De eerste wedstrijd zal vermoedelijk wel op een Amsterdamsche overwinning uitdraaien. Hoewel van de Limburgsche ploeg hoog opgegeven werd en zij inder daad wel aardige krachten telt, zijn de resultaten tot dusverre nog slechts ge ring geweest. De Amsterdammers bezitten thans zoowel een voor- als een achter hoede die er wezen mag; alleen de mid denlinie als geheel faalt nogal eens. Van HeerenveenNEC zou de laatste club volgens de berekening moeten win nen. Voetbal is echter allerminst een rekensommetje en Friezen op Frïeschen bodem zijn harde noten om te kraken. Haarlem is tactisch beter dan NAC. Wat of het echter uit zal richten tegen een enthousiast aangevuurde Bredasche ploeg op eigen terrein, valt nog te bezien. Onze stadgenooten speelden Woensdag een zeer goed partijtje: van NAC staat het echter vast, dat de wing RijversBouwmeester veel beter kan. Wij hopen het beste en weten dat Haarlem zeer goed kan winnen. Het zal dit ook moeten blijven doen, om eindelijk na 23 jaar weer eens een lands kampioenschap binnen de Haarlemsche veste te sleepen. Programma voor Maandag. 19 uur: WIELERCRITERUM Haarlem- Noord. TURNDEMONSTRATIES openbare pleinen. 19.30 uur: BOKSEN HaarlemDerby in Gem. Concertzaal; afgewisseld met worstelen, gewichtheffen, judo e.d. Nieuwe rantsoenbonnen Met ingang van 7 Juli zullen rantsoen bonnen en rantsoenkaartjes van nieuw model in omloop worden gebracht voor voedings- en genotmiddelen. De thans in omloop zijnde rantsoenbonrren en bonnen der toeslagkaartjes blijven geldig tot en met 3 Augustus. De wisselbonnen blijven ook na laatstgenoemden datum geldig Eveneens blijven geldig de bonnen „een rantsoen artikel A" voor y rantsoen huis houdzeep, de bonnen „een rantsoen arti kel K" voor een paar schoenen (uitslui tend voor gerepatrieerden uit Ned Indië), en de bonnen „een rantsoen artikel AA" (voor schoenreparatie). AGENDA ZATERDAG S JULI Stadsschouwburg: Lux lucet in Tenebris (Spel uit het leven der Waldenzen). Rem brand: Lady Hamilton (18 j,). 14, 16.15, 18.45 en 21.15 uur. Palace: Meisjes achter tralies (18 j.) 14, 16.15. 19 en 21.15 uur. Luxor: Als de natuur roept (14 j.). 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: De sensatie-journalist (18 j.), 14, 16.30, 19 en 21.15 uur. ZONDAG 7 JULI Gem. Concertgebouw: Mandoline-spel door Santa Lucia". Bioscopen: zie Zaterdag. MAANDAG 8 JULI Bioscopen: zie Zaterdag. Tweede atoombom-proef 25 Juli Radio New York heeft gisteravond medegedeeld dat vice-admiraal Blandy. die belast is met de uitvoering der proeven met de atoombom, den datum voor de tweede proef in de lagune van Bikini op 25 Juli a.s. heeft gesteld. Oorspronkelijk was deze in Augustus bepaald. De bom zal even beneden het zee oppervlak tot ontploffing worden ge bracht. Een volledige repetitie van deze tweede proef zal op 19 Juli plaats vinden. N.V.V.-congres geëindigd Op den laatsten dag van het NW- congres te Amsterdam, Vrijdag, is een motie aangenomen, gericht aan het be stuur van het Wc-reldvakverbond van Vak vereenigingen, met het verzoek zich tot de Engelsche regeering te wenden, op dat het Joodsche volk zijn nationaal te huis in Palestina zal kunnen herbouwen. Een andere resolutie sprak de sympathie van het congres uit voor den strijd van het Spaansche volk tegen den terreur van het Franco-regiem. „Het congres be schouwd deze fascistische regeering als <revaar voor den vrede en dringt er bij ie Nederlandsche regeering op aan, de betrekkingen met Spanje te verbreken." Koningin Wilhelmina naar Londen Volgens een mededeeling van Press Association te Londen zal H.M. de Koningin aan het eind van deze maand een bezoek brengen aan Londen. Zij zal in het Buckingham Palace gast zijn van het Engelsche Koningspaar in den avond van 30 Juli en het paleis den volgenden dag verlaten. Dit zal haar eerste bezoek aan Enge land zijn sinds H.M. de Koningin in November j.l. officieel afscheid van de Engelschen nam. Dilemma van de groote vier Een nieuw probleem heeft zich voor gedaan bij de besprekingen der vier mi nisters te Parijs, toen zij gisteren den vorm der uitnoodigingen voor de vre desconferentie bespraken. Molotof wenschte ook China uit te noodigen en de andere ministers stonden op het standpunt dat de uitnoodigingen mede namens China moesten worden verzon den. Over dilt vraagstuk: „China gast of gastheer", is gisteren een langdurig debat ontstaan, zonder dat een beslis sing dien aangaande werd genomen. Later op den avond werd echter door Reuter vernomen dat de vier ministers tenslotte toch tot overeenstemming wa ren gekomen. Zij besloten het amende ment van Molotof te aanvaarden, vol gens hetwelk China tot uitgenoodügde mogendheid werd verklaard. De invi taties gaan dus nu uil van de vier en niet van vijf mogendheden. Vlak voor het ter perse gaan van ons blad rectificeerde Reuter echter zijn berichtgeving door te seinen, dat er geen accoord was bereikt over de posi tie van China ten aanzien van de uit noodigingen. Vandaag zullen de ministers nog ver- Twee kijkjes bij de groote gymnastfekdemonstraöes, die op vele punten in de stad gegeven werden als onderdeel van de Sportweek. der debatteeren over de vraag of de procedure van de vredesconferentie door •hen zelf dan wel door de 21 landen- vergadering moet worden opgesteld. Molotof wenschte de uitnoodigingem niet te verzenden voor dat deze proce dure was vastgesteld, terwijl de andere ministers deze kwestie aan de 21 landen wilden overlaten. De Italïaansche autoriteiten in Tenda Briiga, dat. door de Big Four aan Frank rijk is toegewezen, maken aanstalten dit gebied te verlaten. De normale te- Ie foonverbindingen met Italië waren verbroken, behalve voor officieele ge sprekken. Italiaansche arbeiders on't- mantelden het station en het postkan toor. Te Limone, Noordelijk van Tenda Briga zouden volgens berichten alle be- sahikbare hotels en pensions door de autoriteiten worden gerequireerd ten einde eventueele vluchtelingen te kun nen herbergen. Slotpleidooien te Neurenberg Goerings Hitier de Vredeswerk" ,,eenige schuldige" Bij de slotpleidooien te Neurenberg heeft de president van het tribunaal, Lawrence, dr. Seidl verschillende ma len het zwijgen opgelegd, o.a. omdat leze zijn pleidooi niet ter vertaling had voorgelegd en beweerde, dat het ver drag van Versailles onrechtvaardig was geweest. Eiken keer zat Goering zacht jes te grinniken. Tenslotte is aan Seidl gezegd, dat hij eerst zijn geheele pleidooi moest om werken alvorens hij verder kon gaan. Later, buiten het tribunaal zeide Seidl: „Ik zal het omwerken, maar toch zullen ze van ons hooren, dat het ver drag van Versailles onrechtvaardig is. Dr. Otto Stahmer besloot zijn slot- pleidooi ten behoeve van Goering met te zeggen, dat Goering. die in naam Hit- Iers plaatsvervanger was, in feite niets aan diens orders kon veranderen. Hij stelde vast, dat het pact van München van 1938 in hoofdzaak te danken was geweest aan Goering's invloed. Als Goering nog verder zou zijn gegaan met „zijn werk voor den vrede' zou hij een veroordeeling wegens hoogverraad hebben geriskeerd. De raadsman van Von Ribbentrop, dr. Martin Horn, bracht dezelfde argu menten naar voren ah een van zijn voorgangers, n.l. dat Von Ribbentrop als het ware onder suggestie of hypnose van Hitler had gehandeld. Toen de aanklager daarover een aanmerking maakte, zeide Horn, dat dit argument op alle beschuldigden van toepassing was.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3