Wij hebben een vlootplan Avonturen ....maar nu de schepen nog omvangrijke verliezen (lie de Nederlaiidselie Koninklijke Marine tijdens den oorlog heeft geleden, liel'.ieii het noodzakelijk gemaakt, zoo wij nog prijs stellen op een vloot, een plan ervoor te ontwerpen. Dit plan is in opdracht van den minister van marine ontworpen en thans geeft kapitein-luitenant ter zee A. Kroese, die ver- i overzicht, waaraan wij liet volgende ont houden is Iconen. nan dei -staf, hier Auteursrecht „Spoorboekje" Omtrent het vrijgeven; van het auteurs recht op de officieele dienstregeling der N.V. Ned. Spoorwegen, kan nader worden gemeld, dat het niet toegestaan is, deze dienstregeling in haar geheel, op welke wijze ook te reproduceeren. Wel mogen uitgevers van dag-, week- en nieuwsbla den deelen van de dienstregeling voor re gionaal gebruik doen nadrukken en uit geven, mits hierbij geen gebruik wordt gemaakt van de officieele dienstregeling anders dan als bron voor de gegevens. NIET MEER NEUTRAAL. Bij de gewijzigde vlootpolitiek wordt het n.u t ra H tel. sstand pu n t verlaten, waardoor men tot de formule komt. dat de vloo' /.ooiaix'g moot zijn samenge steld. dat wij een marrieme bijdrage k.unn.n l.;\eren die overeenkomt met omze o .-die in de volkeogerneenschap. Hot spreekt haast vanzelf, dat wii in 6taat moeten zijn, den eersten stoot op te vangen en zoodanig afremmen, dat onze hondgencoten de gelegenheid krij gen. hun tegenactie te ontketenen. Onze formaties zullen geen zware eenhedon beva ten, zoodat de offensie ve mogelijkheden van onze nieuwe vloot beperkt zullen blijven. Daarom is een samenwerking tusschen de verschillen de ondrrd elm en met andere wapens ten zeerste gewenscht. En dan boven dien met belangrijke aantallen deelne mers in den vorm van volledig beman de schep, n en vliegtuigen en niet. al leen me de ..symbolische oefemverban- dem". waaraan wij voor den oorlog ge wend waren geraakt. Practisehe be kwaamheid i- de rugigegraat van elke sterke organisatie. Aan de hand van deze algemeene be schouwing is besloten de Nederlandsche zeegaande vloot te doen bestaan uit eemge sim ld celen, elk onder bevel van een vlagofficier. Gehoopt wordt, dat onze smaldeelen in de gezamenlijke Ge allieerde vloot als ..nationale" formaties aan den str;;d zullen deel nemen en dat wij ender Geallieerd opperbevel zelf standige J--'chten kunnen uitvoeren. ..MENSTELLING VAN DE VLOOT. Ieder smaldeel zal bestaan uit mid delbare en lichte eenheden en enkele hjulpscheuon. Elke maoht. moet voorbe reid worden op aanvallen en aange vallen worden. Voorts kan men door concentratie van verspreide formaties de aanvalskracht verhoogen, waartoe vooral de mcbiele strijdkrachten zich leenen. De samenstelling van een Ne der iandsc'.i smaldeel is: a. twee kruisers b. een licht vliegkampschip c. acht iagers d. een moederschip (depót- en werlc- schip) e. ei n tankschip Het offensieve vermogen in de lucht is evenmin groot indien slechts één licht vUogkampsehip per smaldeel voor komt. Wanneer een dergelijke formatie ©pere r;, op gevaarlijk terrein, is een kuch tb c sch er m in.gs-pa ra pluie van 12 vlieg uigen noodig, d.w.z. dat voortdu rend 12 l i-g tui gen in de lucht moe ten zijn. Men zal aan boord van het schip de handen vol hebben aan het onder houden van deze parapluie, zoodat er dan n ets overblijft voor aanvalsacties. Nederland bezit een kostbare koop vaardijvloot en vitale buitenlandsche handelsbelangen. Om dit alles te kun nen verledigen, zij het ook in samen werking mot de bondgenoot-en worden ten minde drie smakleelen van de be schreven samenstelling nocdiig geacht. Dit brengt de vioolsterkte op 6 kruisers, 3 vliggkampschepen. 24 jagers, 3 moe- dei-sohepen en 3 tankers. Oorlogsschepen moeten periodiek aan den dienst worden onttrokken voor het onderhoud, terwijl na een bepaald aan tal jaren behalve revisie ook moderni seering :s geboden. Om de vlootsterkte te handhaven, is dus een zekere reserve aan man chappen en materiaal noodig. Deze wordt aldus berekend: Voor de kruisers: 2 onbemand; vlieg kampschepen: 1 onbemand; jagers: 6 onbemand, plus 6 bemand. De aantallen worden hierdoor ver hoogd tot 8 kruisers, 4 vliegkampsche pen, 36 jagers, 3 moederschepen en 3 tankers. ONDER ZFëRS. DE DOORMAN, EN JAGERS. De onderzeebootpraktijk zal zeker niet verwaarloosd worden, doch er zul len voorloopig slechts weinig booten aangebouwd worden in afwachting van de resultaten der nieuwe technische Vindingen op dit gebied. Het van de Royal Navy overgenomen vliegkampschip Nsirana (herdoopt in. Karei Doorman) dient slechts voor het verkrijgen van praktijk op dit soort schepen, dat tot dusverre niet in de Koninklijke Marine was ingedeeld. Van de 36 jagers zijn thans 6 dienst. Een viertal zal van de Royal Navy moeten worden gekocht, doch de overige 26 zullen op eigen werven ge bouwd worden. De lichte kruisers Tromp en Heems- kerek hebben te weinig gevechtskracht en zullen hun goede diénsten in den overgangstijd moeten bewijzen. De Zeven Provinciën en de Eendracht, die reeds in 1940 op de helling stonden, kunnen in 2yz jaar voltooid zijn. Men zal trachten een kruiser van de En- gelschen over te nemen en de overige vijf op Nederlandsche werven te laten bouwen. Dit is het vlootplan op papier. De naaste toekomst zal. moeten uitwijzen, of net werkelijk tot uitvoering gebracht zal worden. De Tromp een van de weinige lichte eenheden, die den geheelen oorlog over leefd hebben zal slechts in den overgangstijd als „vol" dienst doen. Nadien komt het schip op het tweede plan. Haarlem en de geologische wetenschap De ondergrond. De Haarlemmer dr. J. F. Steenhuis ver telt in het nieuwe Jaarboek van Haarlem, insluiting op vroegere publicaties, bij zonderheden over geologische studies over den ondergrond van Haarlem. Daaruit blijkt dat de dienst van Openbare Werken een teekening heeft laten maken met hoogtelijnen van de binnenstad. De hoogste plek blijkt niet te zijn, zooals men a priori zóu kunnen hebben verwacht, de Groote Markt, doch het Verwulft, Anegang en omgeving eenerzijds en de Smedestraat anderzijds (hierin ligt het allerhoogste punt minnenin). De toeneming der hoogte is geleidelijk en regelmatig. De Groote Markt is derhalve als „slag" (ver keersweg) in het oude duinlandschap te beschouwen, die zich langs de huidige Zijl straat eenerzijds en tusschen Damstraat en de Bakenessergracht anderzijds laat ver volgen. Hoewel de omgeving van de Bakenesser- kerk wel iets hooger is gelegen dan de omliggende terreinen, is het toch moeilijk hierin een hooge kern te zien, gelijk in de twee bovengenoemde plekken. Toch moet naar het oordeel van ter zake bevoegde deskundigen, prof. dr. J. Huizinga wijlen prof. J. van Baren in het jaar 1913 vermeldde in zijn studie over den verti- kalen bouw der zeeduinen in Nederland. Hierin werden determinaties medegedeeld van beenderen van Equus caballus orien- talis, het edele oostersche paard en van het korthoornige rund (Bos brachyceros). Deze kwamen te voorschijn in een veen laag, optredend in de zanderij bij het Brouwerskolkje nabij Overveen. Volgens den onderzoeker, wijlen prof. L. B'roeke- ma, kwamen deze huiszoogdieren even eens voor in de alleroudste lagen van onze terpen (omstreeks begin onzer jaar telling). Dit is derhalve een voorbeeld van vóór- of zeer vroeg-historische bewoning. Vervolgens bespreekt dr. Steenhuis den ondergrond. Voor de omgeving van Haarlem is het oudste niveau, dat bekend geworden is, dat van den oudpleistocenen zeebodem van de toenmalige Noordzee. De Noordzee laat zich tot diep in het Tertiair vervolgen. Deze oudpleistocene zee bevatte een fauna met. een kouden inslag. Speciaal is dit voor de weekdieren uit dien tijd ge bleken. Wij kennen haar afzettingen o.a. uit den ondergrond van Vogelenzang, Die- merbrug en Schoorl en weten, dat de zee bodem flauw van Z. naar N. helt, en bij Vogelenzang op 160 en onder Schoorl op 230 M. N.A.P. is gelegen. Voor Haarlem is deze diepte op 180 M. N.A.P. te schatten. Tot deze diepte reikt Valsehe en echte Suikerbonneri Er worden den laatsten tijd veel valsehe suikerbonnen in omloop gebracht. De Haagsche economische recherche heeft reeds arrestaties verricht, ook diverse le den van de Haagsche onderwereld konden terzake van handel in valsehe suikerbon- nen worden aangehouden. In verband met een dezer zaken ging een rechercheur naar Breda, waar hij contact kreeg met een man, die hem een groot aantal bonnen wilde verkoopen. De bonnen bleken echter niet valsch doch echt te zijn en afkomstig van een distribu- tie-ambtenaar te Breda, die de bonnen had verduisterd. Het onderzoek wordt voort gezet. De Haarlemsche Ziekenfondsen Hoeveel aangeslotenen bij <1© Ziekenhuis verzekering'. Reeds meermalen hebben wij gewezen op de belangrijke functie die de Zieken fondsen te Haarlem vervullen. Er wer ken hier 5 fondsen, die zoowel een afdee- ling Verplicht- als Vrijwillig Verzekerden hebben. Een zeer groot deel van deze aangeslo tenen zijn ook begrepen in de Ziekenhuis verzekering der gemeente Haarlem. Vol gens de laatste statistiek zijn bij de ge wone ziekenhuisverzekering ingeschreven niet minder dan 32878 niet Verplicht-ver zekerden, die met hun gezinnen (voor kin deren wordt geen premie betaald) niet minder dan 44918 zielen beteekenen. De Verplicht verzekerden die aangeslo ten zijn bij de Ziekenfondsen, hebben geen behoefte aan deze gewone ziekenhuisver- zekermg, omdat die risico al in hun ver zekering bij de fondsen begrepen is. Maar de Haarlemsche Ziekenhuisverze kering heeft ook een afdeeling „aanvul ling", die meer risico dekt. Daarbij zijn. zoowel Verplicht verzekerden als Vrijwil lig verzekerden aangesloten. Bij de Aanvullende Ziekenhuisverzeke ring zqn te Haarlem in totaal verzekerd 82.120 personen. Op een bevolking van 150.000 personen is dit dus een groot per centage. Dit zielental is over de verschillende fondsen als volgt verdeeld: Amsterdamsch Ziekenfonds7.086 I-Iaarlemsch Ziekenfonds29.143 Ned. Algemeen Ziekenfonds 6.917 Rotterdamsch Ziekenfonds16.620 Ziekenfonds Ziekenzorg 22.354 A. A. Beekman de buurt Bakenes of geen der boringen in en bij Haarlem ver- het latere Oud-Haarlem historisch" eerder bekend zijn geworden dan het eigenlijke Haarlem, tiet eene behoeft 'het andere niet uit te sluiten. Al was nu Bakenes histo risch eerder bekend, toch behoeft hieruit niet te volgen, dat de Steen van den Graaf en de aan de huidige Bakenesserkerk voorafgaande kerk of kapel, de oudste gebouwen waren en derhalve nog minder, dat deze eerder waren gesticht dan het kasteel van den Graaf en vooral de Sint- Bavo-kerk. Of met andere woorden: vóór de historie van Bakenes en Haarlem aan vingen. dat is bekend werden, ging er reeds een historie aan vooraf, die men der halve voor Haarlem voor-historisch moet noemen. Aan de reeds bekende voorbeelden van praehistorisch-arehaeologische vondsten kunnen nog worden toegevoegd die welke richt. De grootste diepte is bereikt bij de waterleidingen van Haarlem en van Bloe- mendaal, n.l. van resp. ruim 140 en - 120 M. N.A.P. In het aan het Pleistoceen onmiddellijk voorafgaande Tertiair heersch te juist een warmer klimaat. Predikanten voor gerepatrieerden Een tiental predikanten der Protestant- sche kerk in Ned.-Indië, thans gerepatri eerd, zal hier te lande worden ingescha keld bij de geestelijke verzorging van In dische gerepatrieerden, en wel vnl, in centra als Alkmaar, Haarlem, Leiden. Den Haag, Rotterdam, Hilversum, Utrecht, Doorn, Groningen, Amsterdam, Breda, Den Bosch en Tilburg. 172. Het gebeuk op de deur werd har der en sterker, zoodat Wag zichzelf tot spoed aanspoorde. Hij deed zijn hand. voor zijn oogen en liep zoo op een machine toe, zonder te weten op welke. Tastend gingen zijn handen over de raadjes, knopjes en krukken, die er aan vast zaten, en met één oog door zijn vingers glurend haalde hij zóómaar een handletje naar zich toe, zoodat er een knetterend vonkje oversprong. „Wat vreemd" vond Warrel ,,'t is net of we stijgen". Wag voelde het ook en toen hij naar het ronde luik in de deur keek, zag hij dat er geen licht meer achter scheen, maar een donkere steenkleur. „We gaan omhoog, jö! schreeuwde Wag. „Mij best", antwoordde Warrel kalm als het maar niet te lang duurt, want ik word een beetje wee in m'n maag." Maar plotseling een scherp zoemen en voor Wags verbaasde oogen lichtte een scherm op, met de zee en het eiland als een groote plaat er op, terwijl het heele beeld bewoog, net als uit een vliegtuig, dat hooger en hooger gaat. De premie. Wij hebben onlangs medegedeeld, dat er doof de gemeente Haarlem, in verband met de gestegen uitgaven (en door de ver hoog! ng der verpleegprijzen in de zieken huizen en een uitbreiding van de inrich tingen waarin verzekerden kosteloos verpleegd kunnen worden.) een ver hooging der premie heeft gevraagd. De ziekenfondsen hadden daartegen bezwaar, omdat zij die te hoog vonden. De onder handelingen over deze quaestie duren nog voort. Volgens de laatste gem eenter ekeniing ontving de gemeente Haarlem terug voor de geneeskundige verpleging 498.552. ter- wijl de gemeente zelf daarvoor 1.129.266 uitgaf. Kranige redder ontvangt zijn loon Vrijdagmiddag vertrok aan boord van de „Boissevain", die uit Amsterdam de reis naar West-Indië begon, een 17-jarige Haarlemsche M.T.S.-er. Zijn gezicht straalde van vreugde, want het zal niet iedereen overkomen, dat hij, pal na een drukken tijd van overgangs-examens, een pleizierreisje naar de West krijgt aange boden. De M.T.S.-er Herman Lok heeft het echter ruimschoots verdiend, want vier dagen geleden redde hij met een levensgevaarlijken sprong van 20 meter hoogte het leven van een vrouw, die op het punt was in het IJ te verdrinken. Herman Lok bevond zich aan boord van de Boissevain, toen plotseling kreten om hulp werden gehoord. Men snelde naar het dek en zag een vrouw in het water liggen, die van een naast het schip lig gende aak was gevallen. Geen. der aan wezigen dorst iets te ondernemen, maar de jonge Haarlemmer bedacht zich geen oogenblik en waagde den sprong, uit een raam ter hoogte van het dek, op twintig meter boven het water. Hij dook rakelings langs den aak, twee decimeter verder en hij zou te pletter zijn gevallen, maar het ging goed en hij wist de reeds zinkende vrouw te grijpen en in veiligheid te bren gen. Zij werd naar een ziekenhuis in Am sterdam overgebracht. De kapitein van dc Boissevain was door het kranige op treden zoo getroffen, dat hij den jongen onmiddellijk tot een tocht met zijn schip uilnoodigde. Deze liet zich geen 'tweemaal nooden en geniet nu van zijn onverwachte vacantie op zee, die wel niemand hem zal misgunnen. Rijwielbanden worden beter Naar wij vernemen is de productie van rijwielbanden per 1 Juli voor wal de kwaliteit betreft, aanmerkelijk verbeterd, hetwelk o.a. tot uitdrukking komt in de kleur der banden. Deze wordt weer on geveer zooals voor den oorlog en bena dert de teint van stopverf. Voorts is het canvas ook al weer van een béter soort. Jammer is, dat de quantiteit van de pro ductie nog door vele factoren belemmerd wordt, waarvan de belangrijkste wel de beperkte import van bandendraad is.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4