Litteraire Kantteekeningen Tante Cor, Reuzen bouwdoos h teek en les tijds bevat een UIS Henriëtte Roland Holst: Uit De Diepte, Tijdgedichten De Gulden Pers, Haarlem, 1946. Wie eens haar stem heeft gehoord, zal die herkennen uit duizenden. Er komt in dezen bundei verzen, die geschreven wer den in de jaren toen „de schaduw der dagen angstig groot was", geen strophe voor of hij draagt hóar geluid, dat blijft naklinken omdat het zoo waarachtig is voortgekomen uit de beproevingen van een groot en schoon hart. „Zwart trekt de schaduw over het pad, Élke dag valt in een donker gat Wij hebben te weinig liefgehad." Wij hebben te weinig liefgehad dat tragische, schrikkelijke in-gebreke-blijven, die traagheid des harten, waaraan eens Jacob Wassermann zijn en onzen tijd schuldig verklaarde, het is het thema geweest van vrijwel al het werk dezer dichteres: strijdenswerk, lijdenswerk van één. die nooit berusten kon in de betrek kelijkheid van welk dogma dan ook. Lij denswerk in "den striksten individueelen, maar ook in den algemeensten boven- persoonlijken zin. Gestreden met zichzelf heeft Henriëtte Roland Hoist een leven lang: hier het zuiverst verlangen van haar hart naar dat in vrede gezegend oord „waar het geruisch van blanke berken is" en de „schoonheid die voor het eerst altijd ziet elk levend hart. door niets ge- evenaarde"; daar de sociale liefdesplicht, die oproept tot strijd met „de duizenden die nog sliepen" en ontwaakten (de Man nen van 1903), tot „Onze ster verschoot en het licht, Dat we dachten te zijn uw blinken, Dageraad, we zagen 't verzinke' en De wereld viel weer dicht." en wel dichter dan ooit toen „duivelsche machten die in menschen wonen, hebben op menschheid losgelaten fel, drie ver schillende oer-demonen. Gij kent ze wel. Honger, koude en duisternis". En zij, dié strijdster was met zichzelf en de wereld, zoolang zij heeft gedicht, in dienst van naastenliefde als opperste ge bod, zij opende haar hart, toen vele an deren het sloten om het behoud van eigen-ik. Wat hoorde het, dat hart? Een schot, en meerdere, in den al diunnen nacht waarin alweer één viel der onzen. Wat kon het daarna beter doen dan „de groene blinden" een poos sluiten en ge denken hem die viel, tot het hooren mag mèt hem naar zang, „die in verten bruist, en klankenspel van harmonieuze altkoor den door 't lisplen van aanbidding warm doorruischt." Wat hoorde het nóg, dat hart? De eigen stem die haar influistert, hoe ze het ver guisde Jodenjong den verheffenden zin kan duiden van de Davidster, die hem in duivels bedachten haat in zijn ziel moest branden, maar hemelsche onderscheiding wordt met de waardigheid, die de dichte res hem zegenend hergeeft: „Zoo een was Mozes, naar wien je immers werd geheeten. Als je naar de ster op je jasje kijkt, Denk dan aan hem, denk hoe, bij het begin der tijden, God deed wat sterrengruis op d'aarde güjde' en een korrel daaTvan in jouw hartje prijkt Tijdgedichten: van oorlogsvenïjn in eer bottenden Mei, van de plagen der beproe ving, in draf gevolgd door den Maaier, „die maait de grooten, die maait het volk, men kan de aren vallen hooren"; van de zwoegende vrouwen van Holland door het landschap van barre winterlijkheid, vrou wen op voedseljacht, in de rij, dragend „hun gelaten koninklijk in den wreeden wind", diezelfde vrouwen die den tyran aanklagen om wat hun werd geroofd aan man en kind, maar ook aan dat onpersoon lijk-persoonlijke: aan stedenschoon en boomenpracht, aan bloemenzegen en wel vertrouwde torenklokken, „wier bronzen monden zwijgen" maar het ergst al: wat hv'Ji gij met onze harten, onze menschenharten gedaan?" En dan die zwaarwegende, deernisvolle klage: „Hoe ku :t ge zoo zware schuld dragen?" Wie zoo vragen kan is den haat ontste gen: daar is dan ook de sobere Ballade van de verbondenheid (vers-technisch weL haast het schoonste gedicht uit dezen bun del) waarin de mensch over de vijand schap heen tot den mensch komt deze nobele ballade, gecomponeerd op die twee in telkens anderen toonaard en zin terug- keerende motieven: „Ziel is met ziel ver bonden" en „bloed siepelt door blonde haren" De ongeldige lijst In een vergadering te Nijmegen heeft jhr. mr. M. van der Goes van Naters, ge zegd, dat de Partij van den Arbeid, hoewel zij reden tot klagen heeft over de houding van de K.V.P. tegenover haar afdeeling in Nijmegen, gaarne medewerking verleenen om te komen tot een oplossing van de moeilijkheden, ontstaan door de ongeldigverklaring van de K.V.P.-lijst al daar. Het dagelijksch bestuur van de P. v. d. A. acht het niet gewenscht en on democratisch, dat een belangrijke politieke groep niet vertegenwoordigd zou zijn in een gemeenteraad als die van Nijmegen. Het A N.P. verneemt nog, dat ook het dagelijksch bestuur van de C.P.N. te Nij megen bereid is mede te werken, aan een oplossing van de moeilijkheden, eveneens uit democratische overwegingen. Zuidvruchtenbon verlengd De geldigheidsduur van de voor 100 gram gedroogde Zuidvruchten aangewezen bon nen 348 en 844 Algemeen is verlengd tot met 21 Juli. Dat is niet meer Henriëtte Roland Holst die dicht, het is de menschenliefde in haar die zingend getuigt en met één strophe van lafenis alle smetten van deze aarde wischt. Diè liefde kan hopen, kan gelooven in een schooner toekomst. Moskou dan wel Amsterdam, overal „waar de heldere vu ren branden, de harten liefde en moed vergaren en het gedruisch van blanke berken is"; waar de tot mensch gelou terde „mensch" al wat er vreet aan ons persoonlijk en maatschappelijk zijn: on recht, eigenbelang, onwaarachtigheid, leu gen gebannen heeft buiten zijn levens horizon. Symbolisch wordt de bundel besloten met een gedicht van het bevrijde Buchen- wald, waar toch „de hooge kruinen wieg- len in de luw" en de dood zoolang eenig- ste verlossing was. Maar die verlossing des doods zal voor „de bewuste willige dragers van het wereldleed wijken voor die andere, die des levens is en ons eerst kan hergeven „het kindergelaat der volle maan, een wonder van zilvren glans die de lucht doorlacht" Uit de diepte zijn ze gekomen, deze lij densverzen en zoo mochten ze niet altijd zoo klaar en smetteloos in het licht van het beeldende woord verschijnen, dat ze hun benarde herkomst gansch en al ver bergen konden. Wat wonder: ze klonken dan ook op in een hart, dat in jaren niet zóó geschonden was. Een „blijde geboort" schenkt de wereld nu eenmaal een ander kind dan wat in kneuzende zorgen werd gedragen. Maar al verraadt dit dichtwerk dan ook de sporen van het gruwelijke bloedmaal, waaruit het is voortgekomen, het zegent in zijn toch altijd overrijke schoonheid met de warmte van een hart, de bezonnenheid van een wijze, waardige vrouw, die tot onze grootsten behoort. Dank komt den uitgever toe voor de -zorg waarmee hij, beschikkend over be perkte middelen, dezen bundel in onze handen heeft gelegd. C. J. E. DINAUX. Het conflict in <le Bioscoopwereld Nog geon toenadering met de Amerikaansclie trusts. Eenige maanden geleden gaven wij een uiteenzetting van het conflict, dat gerezen is tusschen den. Ned. Bioscoop Bond en de Amerikaansche filmtrusts. Zooals men weet hebben de bioscoopdirecteuren er bezwaar tegen de hooge bedragen die deze trust voor films vraagt te betalen, terwijl zij ook de vrijheid yillen behouden om zelfstandig een keuze te maken voor de films die op de internationale markt ko men. Er is nog geen toenadering in dit con flict te constateeren. Van de zijde der bioscoopdirecteuren werd ons verzekerd, dat zij buiten die trust om, voldoende goede Amerikaansche films krijgen, zoo dat zij naast de films die uit andere lan den betrokken worden, een meer dan vol doende keus hebben om het publiek te be vredigen. Indertijd waren er plannen om ook in een Nederlandsche filmindustrie te stich ten. Die plannen hebben tot heden oog geen doorgang gevonden. Het aardappelrantsoen Gedurende de week van 7 t.m. 13 Juli is op de bonnen „385 Aardappelen" 3 k.g. en op de bonnen „885 Aardappelen" één k.g. aardappelen verkrijgbaar. Van 7 t.m. 21 Juli is op bon „B 81 Reserve" twee k.g. aardappelen verkrijgbaar. Bij deel neming aan maaltijden van de centrale keuken meoten aldaar de bonnen „385 Aardappelen" worden ingeleverd. De geldigheidsduur va de bonnen 253, 254 en 753 Aardappelen is verlengd tot en met 13 Juli a.s. Brandstoffen voor werkplaatsen In het tijdvak van 6 Juli t.m. 10 Augus tus a.s. dienen de bonnen der kaarten WA 606, gemerkt met „le periode", ,,2e periode", „3e periode", „4e periode", „5e periode" en ,,6e periode", elk recht geven de op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen en de bonnen deT kaarten WB 606. gemerkt met „le, 2e, 3e, 4e, 5e, en „6e periode", elk rechtgevende op het koopen van vijf eenheden vaste brand stoffen bij een brandstoffenleverancier te worden ingeleverd. Zij weet, hoe laat het is Uitkomst voor Amsterdam Wie er nog niet van overtuigd is, dat de land des tijds de fgne raderen van Neder landsche klokken en horloges leeljjk heeft aangetast, die kan daarvan nergens een tastbaarder bewjjs vinden, dan in de een- Nederlandsche vinding belooft wonderen TXwe woning lijkt op iedere andere, door nijvere metselaarshanden moeizaam ojrgctrokken uit cement en steen, maar..,. Het huisje op bovenstaande foto werd neergezet in acht uur tijds. Het staat sinds tien dagen aan de Floralaan te Eindhoven en is het product van Ne- derlandsoh vernuft en Nederlandsche energie. Kant en klaar, in „doozen" werd het door de Eindhovensche fa briek „Daalbouw" afgeleverd en als de overheid er haar goedkeuring en me dewerking aan verleent, zal deze fa briek in staat zijn aan den loopenden band dergelijke woningen, ook van grooter formaat, te fabriceeren, waar voor praotisch geen geschoolde arbeids krachten en geen deviezen noodig zijn. Men kan zijn huis dan bestellen als een soort reuzen-bouwdoos en het over al in een oogwenk neerzetten. De woning op de foto is er een van het kleinste type en geschikt voor een echtpaar met één of twee kinderen. Zij bevat: een kleine hal, WC. met douche cel (koud en wam water), een huis kamer-keuken van 5X3 meter, slaap kamer. tevens ontvangkamer 3X3 me ter. slaapkamer, tevens zitkamer 3 x 2VZ moter, een zolder, een klein kelder tje, terwijl in alle kamers ingebouwde kasten en bedden aanwezig zijn. Sommige zaken zijn ingenieus op gelost. In de huiskamer b.v. staat een soort van ingebouwd dressoir. Klapt men het blad daarvan op, dan is het plotseling een aanrechit met boven den gootsteen een op klapbare kraan. In de slaapkamers verdwijnen de opklapbedicten ge heel in den wand, zoodat men over dag alle ruimte beschikbaar heeft. Het interieur maakte een frisschen en gezelligen indruk en was keurig behangen en geverfd. Het binnenhuis, bestaande uit 4 ele- menton (doozen), is in de fabriek ge heel klaar gemaakt, d.w.z. alle ramen, kasten, bedden, schilderwerk, keuken installatie, onzichtbare bchtleiding, schakelmateriaal, douche etc. zijn vol ledig in de doozen ingebouwd. Nadat op de bouwplaats de fundeering gelegd werd is het binnenhuis in vijf gedeel ten op auto's naar de bouwplaats ge reden. De vier doozen werden tegen elkaar geschoven en de kapconstructie werd er op gezet, 's Morgens om acht uur kwam de eerste doos aan en 's mid dags om 4 uur werden de pannen op het diak gelegd. Om het huisje werd daarna een halfsteens muurtje ge bouwd. Het klinkt „Amerikaansch". Perspectieven. De uitvinder en directeur van de „Daalbouw", de Eindhovenaar Paul van Daal, zeide, dat volgens zijn systeem ook hoogbouw mogelijk is, in een re cordtijd en tegen een prijs die zoo laag is, dat de huizen in massa gebouwd kunnen worden zonder dat de regee ring in de bouw- en exploitatiekosten behoeft bij te dragen. Uiteraard echter is deze massaproductie van regeering en den dienst „Wederopbouw" afhan kelijk. Voor een prijs, die lager is dan diie van de meeste noodwoningen die thans gebouwd worden, wordt een permanen te woning geleverd. De woning bijv., die thans te Eindhoven in gebruik is, komt geheel kant en klaar met opklap- beddem, gaskachel, warm-vvatergeyser en wat dies meer zij op 4000 gulden. De huurprijs bedraagt 4 gulden per week. Dit is het kleinste type, inhoud 145 ku bieke meter. Er komen echter ook wo ningen met een inhoud van 240 en 300 kubreken meter. trale van den Amsterdamschen telefoon dienst der P.T.T. Zestig minuten per uur en 24 uur per dag draait daar trouw het ingenieuze cylindervormige toestel rond, dat onder de telefoonambtenaren den bij naam „Tante Cor" heeft gekregen en dat aan een ieder, die de nummers 83611, 94321 of 47417 draait zonder mankeeren op de minuut af precies mededeelt, hoe laat het is. Een jongedame, wier stem door telefo- nieke helderheid voor dit doel bijzonder geschikt is, heeft daartoe destijds alle 1440 minuten van den dag langzaam en dui delijk uitsprekend op een band laten vast leggen. Dat heeft de P.T.T. geen wind eieren gelegd. De machine brengt per maand ongeveer 20.000 aan gesprekken op. Terwijl er per dag in Amsterdam ge middeld 323.000 stadsgesprekken worden gevoerd, laten niet minder dan 23.000 Am sterdammers zich de laatste maanden n.l. dagelijks telefonisch van den tijd op de hoogte stellen. Voor ieder gesprek wordt het normale stadstarief van 3 cent in re kening gebracht. Een rekensommetje ver telt u. dat dit per minuut bijna 16 ge sprekken beteekent, maar uit den aard der zaak worden de drie nummers voor namelijk overdag gebeld en dan nog in het bijzonder op de spitsuren des morgens en tegen het einde van den middag. Op deze uren zijn de 14 lijnen, die de drie num mers tezamen bezitten, dikwijls zoo druk bezet, dat u vaak het ingesprek-signaal zult hooren, wanneer u wilt weten hoe laat het is. Dit ondanks het feit, dat ieder gesprek met „Tante Cor" automatisch wordt verbroken na VU seconde, een tijds bestek waarin de stem u tweemaal achter een den tijd verstrekt. Een teeken des tijds: meer dan 14 Amsterdammers bellen op zoo'n moment precies tegelijk „Tante Cor" op. Naar de volmaaktheid. Het is een doom in het oog van den telefoondienst te weten, dat „Tante Cor" niet volledig tegen haar taak opgewassen is op de spitsuren. Zij wordt daarom ver volmaakt. Men belt van nu af aan niet de reeds genoemde drie nummers, maar het nummer 63111, dat zoo snel is afgesteld, dat het belsignaal reeds overgaat voor de laatste 1 is teruggeloopen. Twintig lijnen komen op dit nummer binnen en wanneer mocht blijken, dat zelfs 20 lijnen niet in staat zijn aan den tijdshonger van het publiek te voldoen, dan zullen er nog tien aan worden toegevoegd. Deskundigen zijn van meening, dat met 30 lijnen en een ge- sprekduur van hoogstens 7yU seconde het aantal aanzoeken aan „Tante Cor" nog zoo mag oploopen, niemand meer een blauwtje bij haar zal loopen. Zoodra het nummer 63111 genoeg be kendheid heeft verworven, zullen de drie andere nummers worden afgesloten. Radio geeft HILVERSUM X, 301.5 M. 19.00. 20.00 en 22.00 Nieuws. KRO 19.20 „Jonge kunstenaars stellen zich voor". 20 30 ..Coro Belmonte" (gr.) 20.40 Luisterspel. 21.00 Radio- potpourri. 22.35 Ensemble „Ormenda". 23.00 Idem. 23.45 Sidney Torch (gr.). HILVERSUM IT, 415.5 M. 18.00, 20.00 en 23.00 Nieuws. VARA 19.00 Man dolineorkest. 20.05 En nu.... Oké. 21.45 Hoor spel. 22.15 Vaudeville-orkest. 23.15 Ned. helpt Indië. 23.35 Ilarmoniemuziek (gr.). ZONDAG HILVERSUM I, 301.5 M. 19.30 en 22.00 Nieuws. NCRV 19.00 Orgelbe speling KRO 20.00 Amsterdamsch Kameror kest. 20.40 „De Zuider Zangers". 21.00 Volks liederen van alle landen. 21.30 Klankbeeld reportage. 22.30 „Splendora". 23.15 „Beken de zangsterren" (gr,). HILVERSUM n, 415.5 M. 18.00. 20.00 en 23.00 Nieuw. VARA 18.15 The Ramblers. 19 00 Omroeporkest. AVRO 20.15 Concert door Roti. Philbarm. orkest. 21.15 Pianomuziek (gr.). 21.30 Hoorspel. 21.80 Noc turne in Bruin. 22.25 „The Skymasters". 23.15 Kamermuziek.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 5