WOL Visscherij-Snaf/es Stoffenverf KAAS Nieuwe Wolbaai Telef. 5677 Zuster T. de Beurs jubileert Het zal Maandag 15 Juli 25 jaar geleden zijn, dat Zuster T. de Beurs haar dienst aanvaardde als wijkverpleegster bij het Witte Krui6 alhier. Ongetwijfeld zullen vele ingezetenen onzer gemeente, vooral van IJmuiden-Oost, waar gedurende het grootste gedeelte van haar diensttijd haar arbeidsveld lag, bij het vernemen van dit jubileum in dankbaarheid terugdenken aan de hulp die zij in zoo rijke mate bij ziekte in het gezin heeft verleend. Toen zuster De Beurs 15 Juli 1921 haar functie als derde zuster bij het Witte Kruis aanvaardde, voornamelijk ter ver lichting van zuster Van der Hoek, moest men zich behelpen met het gebouw aan de haven. In de commissie die in het leven geroepen werd tot stichting van een ge bouw in IJmuiden-Oost had ook zuster De Beurs zitting. Later werd het plan in dien zin gewijzigd, dat men besloot tot het oprichten van een centraal gebouw voor heel IJmuiden, als resultaat waarvan het bekende gebouw in de Kennemerlaan verrees. Bij de benoeming van zuster De Beurs werd met het gemeentebestuur overeen gekomen, dat zij de helft van haar tijd als verpleegster bij den gemeentelijken ge neeskundige en als Witte Kruis-zuster zou besteden, maar spoedig eischte het werk als wijkverpleegster haar geheel op. Nog steeds is de aanstaande jubilares- se dagelijks op het pad om hulp te ver- leenen aan vele zieken; voorts assisteert zij op de consultatiebureaux voor Zuige lingenzorg en Kleuterzorg. Op den morgen van haar jubileumsdag zal de jubilaresse door het bestuur ge huldigd worden en 's middags half vier i6 er in het Witte Kruisgebouw gelegen heid voor oud-patienten enz. om haar te complimenteeren. „De Kustvisscher" Er is een nieuw weekblad verschenen, namelijk „De Kustvisscher", officieel or gaan van den Nederlandschen Visschers- bond te 's-Gravenhage Hoofdredacteur is de heer Joh. W. Stevenson, den Helder. Het is een bescheiden blaadje en het eerste nummer bevat een inleidend arti kel van den heer Stevenson, verder eenige officieele berichten en wat afdeelings- nieuws. Maar alle begin is moeilijk en het valt niet te ontkennen, dat er behoef te is aan een orgaan, waarin ook de klei ne kustvïsschers uiting kunnen geven aan hun ideeën, hun wenschen en hun plan nen. Want het is terecht zooals de heer Stevenson in zijn artikel zegt: een eigen blad is haast onontbeerlijk geworden. Immers het vergaderen in groot verband is met de tegenwoordige reisgelegenheid haast ondoenlijk. Wanneer men van alle kustplaatsen in grooten getale naar den Haag zou moeten reizen en des avonds weer eigen woonplaats zou willen berei ken, blijft er voor vergaderen weinig tijd over. De schrijver wijst voorts op het groote belang voor den kustvisscher, dat hij wekelijks op de hoogte wordt gehou den van wat er in de verschillende ver gaderingen is besproken en van hetgeen er in zijn belang wordt gedaan. Dit is al leen te bereiken, wanneer hij wekelijks zijn eigen orgaan ontvangt. De tijd is ge weest en komt voorloopig niet meer te rug, dat het voor de visschers voldoende was, om hun visch aan den afslag te plaatsen en voor hun schepen en scheep jes te zorgen en daarmee uit! Zoo een voudig liggen de zaken niet meer. Er zijn tal van moeilijkheden, die een enormen invloed uitoefenen op hun bedrijf en dringend noodig is het, dat de visschers daarvan kennis nemen. Marktbericht van Vrijdag De trawlers besomden 1 26.855. Verder besomden: Loggers KW 159 f 8906, KW 52 f2087. Kustvïsschers: IJM 207 f 178, IJM 27 f165, ÏJM 318 f168. KW 160 f314. TX 14 f1303, TX 5 f 604, TX 49 f 1040, TX 51 f 1346, UK 174 f 57, UK 16 f 548, UK 66 f 36 UK 161 f 163, UK 1 f 808, UK 162 f 1004, UK 176 f 612, UK 115 i 2800, UK 64 f 827, UK 87 f532, UK 243 f 405, UK 31 f441, UK 44 f776, UK 76 f 305, NK 22 f 450. UK 168 f175, VL 7 f42, VL 117 f165, LH 20 f260. Prijzen in de vrije markt: koolvisch f7,50; gr. schol f7,50—f5,10; md schol f9— f5; zet- schol f 11—f 6; kl. schol II f 14.50—f 17,50; kl. schol III f 0—f 5.50; kl. schol 4 f 2—11,60; schar f 9.50—f 6,50; rog f 5—f 2,50; vleet f 6.50; gr. schelvisch f 26—111; md schelvlsch f 18— f 13; kl.md. schelvisch f23—f 15; kl. schel visch f 20f 18; kabeljauw I f 14f 10; kabel jauw II f9—f7; wijting d. f7—f5.80; wij ting g. f 14f 13; griet I f20f 10; poontjes f8,75; Ham f10; Haal f7—f4,50; tarbot II f24—f21; tarbot III f23—f 14; tarbot 4 f14, alles per 50 K.G.; tarbot I f 0.58—f 0.48; gr. tong f 1,04f 0,98; md. tong f 0,98—10,94; kl. md. tong fl—f0,94; kl. tong f0,86^-f0.78 per KG.; kabeljauw f 48—f 38; leng f28 per 125 K.G.; zalm f 14 per K.G, VELSEN Verkeersongeval Op den hoek van den Rijksweg en den Amsterdamseheweg heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een vrachtauto en een motorrijwiel. De motorrijder had geen aandacht geschonken aan het van richting veranderen van den vrachtauto en werd door den bumper daarvan gegrepen en over den weg geslingerd. Hij liep een hoofdwond en eenige ontvellingen op. doch kon na te zijn verbonden, zijn weg ver volgen. Agenda voor Velsen ZATERDAG 6 JULI. Thalia Theater: Panama-Patrouille en Victory Parade, 7 en 9 uur. Bioscoop De Pont: Het Recht van het Noorden en De Strijd om de oliebron, 8 u. Café Royal; 3 30 uur Visschersvergade- ring. ZONDAG 7 JULI. Thalia Theater: Panama-Patrouille en Victory Parade, 7 en 9 uur. Het Land der Vechtersbazen. 2.30 en 4.30 uur. Bioscoop De Pont: Het Recht van het Noorden en De Strijd om de Oliebron, 2.30, 5 en 8 uur. SCHEEPSBERICHTEN IJmuiden. Aangekomen 4 Juli: Durwarti. stukgoed; West Coaster, 18 tractoren en 10 auto's; Lily Matthiesen, stukgoed; Margrete, hout; Poldhu, klei; Lech, gefineerde visch. Vertrokken 4 Juli: Prinses Juliana; Stuy- vesant-; VMestroom; City of Alma. SANTPOORT Chr. Hist. Unie In de Ned. Herv. Kapel hield de Chr. Hist. Unie een propagandabijeenkomst in verband met de komende verkiezingen. Eerste spreker was de heer Ant. ten Broeke. Deze had tot onderwerp gekozen „Koers houden". Hij begon met te her inneren aan den belangrijken arbeid, welke door Chr. Historische politici voor ons land is verricht Zij werden hierbij gedreven door beginselen, ontleend aan Gods Woord. In onzen tijd zijn enkele on vaste roergangers over boord gevallen. Er was echter een groote bemanning, die klaar stónd om het schip weer zeewaardig te maken. De uitkomst was verheugend. Ook nu weer zal de Unie strijden voor sociale rechtvaardigheid, goede volkshuis vesting, en goed onderwijs voor kinderen uit alle lagen der bevolking. Voorts zal zij zich kanten tegen ambtenarij. Tweede -spreker was de heer J. C- Aschoff, met als onderwerp „Christelijke politiek". „De Unie", aldus deze spr.. ..gaat uit van beginselen geput uit het Evangelie- Haar politiek is Christelijk, dat wil dus zeggen gegrondvest op naasten liefde en sociale rechtvaardigheid. Dit be ginsel was voor haar niet alleen eisch voor een bepaalden tijd, doch voor alle tijden. Christelijke politiek wil zeggen: geen conservatisme, doch vooruitstrevend heid. Men kan daarom nooit zeggen, dat Christelijke politiek „uit den tijd" zou zijn. Zij blijft noodzakelijk, opdat de eischen, die in het Evangelie worden ge steld, naar voren kunnen worden ge bracht". De derde spreker, de heer Jaap Kolk man, noemde het onzinnig, dat bepaalde partijen zich alleen vooruitstrevend noe men en alle andere behoudend. Dit is niet arrogant, maar ook onjuist. Spreker stond uitvoerig stil bij de vis- scherij. Hij zeide groote bewondering te hebben voor wat in IJmuiden gedaan is, Eenvoudige jongens hebben 5060 jaar geleden uit de woeste duingronden Ne derlands grootste visschershaven gemaakt. Zij trokken de wereld in en veroverden vele markten. Die geest is nog paraat. Spreker heeft veel respect voor onze vis schers. reeders, handelaren, vischlossers en vischkneehts, die geen minuut bij de puinhoopen zijn gaan neerzitten. Ook in de oorlogsjaren heeft IJmuiden aan het Nederlandsche volk voedsel gebracht. Dit groote visschersbedrijf verdient de meest welwillende aandacht van den Raad. De C H. Unie ziet het groote gemeentebelang er van volkomen in. Voor zoover het in het vermogen harer vertegenwoordigers ligt, zullen deze gaarne alles doen, om het visscherijbedrijf weer tot grooten bloei te brengen. DRIEHUIS Treinen 2205 en 2206 stoppen in Driehuis Naar wij vernemen zal met ingang van Maandag 8 Juli de trein 2206, die 8.Ó5 uit Uitgeest en de trein 2205, die 18 42 uit Haarlem vertrekt, in Driehuis-Westerveld stoppen. Vooral voor de forensen betee- kent dit een heele verbetering. PREDIKBEURTEN ZONDAG 7 JULI IJMUIDEN. Ned. Ilerv. Kerk. Kanaalstr. 10,30: H. M. Strating. 5.30: Ds. J. C. van Dijk. van Bloemendnal. Goede Herderkerk 10.30: H. Avondmaal. 4: Afscheid ds. Cal- lenbaeh. Gcref. Kerk, Kanaalstr. 9: Ds. S. E. Wesbonk. 7: Ds. E. G. van Teylingen. Goede Herderkerk 9: Ds. E. G. van Teylingen. 3.30: Ds. S. E. Wesbonk. Chr. Gerei. Kerk 10 en 4: Ds. A. Zwiep. Oud-Kat li. Kerk 10: H. Dienst Vrije Evangelisatie 3: Peereboom. uit Ede. Leger des Hells 10 30: Helligingsdienst. 8: Openbare samenkomst. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10: De. Joh. Bronsgeest. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. M. E, Ouwehand, van Wijk aan Zee. Ned. Herv. Kapel 5: Ds. G. H. v. d. Woord. Geref. Kerk 9.45 en 5: Ds. A. Verschoor. BEVERWIJK. N'ed. Herv. Kerk. 10: Ds. J. A. Peters. Evang. Lutli, Gem. 10: Ds. J. Ph. Huumersen. XDII, „Excellentie, als U IJmuiden het leven en de consumenten de visch wilt terug geven. laat dan den handel vrij, desnoods voor een maand, bij wijze van proef. Gaat het niet, dan kan in een handomdraaien weer op den ouden toestand teruggescha keld worden De Vakgroep Groothandel zal zich we! aanpassen." Dit is een zin uit het „Schema voor een open brief aan Zijne Excellentie den mi nister van Landbouw. Visscherij en Voed selvoorziening" uit mijn Visscherij-Snufje van Zaterdag 11 Mei 1946, dus acht weken geleden Dat was in de dagen, toen de visscherij stillag, omdat het met den afzet van schol was vastgeloopen en de prijzen en dus ook de besommingen incidenteel werden vastgesteld Het is nadien nog een tijdje goed gegaan, dank zij den ruimen aanvoer van rondvisch en dank zij het frissche weer. De handel werd niet, vrij gelaten; met eenige wijziging in de prijzen bleef de zaak zooals ze was, totdat bleek, dat de maximumprijzen alleen nog maar in theo rie behouden konden worden. Visch, waar voor tegen de maximumprijzen geen afne mers waren, werd vrij verkocht, afgesla gen. Het waren eerst maar eenige soorten, hoofdzakelijk tong en grove schol. Het ging nog. Toen kwam de scheiding, de eerste, of zoo men wil, de tweede schrede op den weg naar den vrijen handel. Toen deed deze week de zomer eindelijk zijn intrede. En de prijzen kelderden; Donderdag matig. Vrijdag min of meer catastrophaal; schol, die in de eerste da gen van de week nog meer dan 30. opbracht, daalde tot beneden 10.—, tar bot kon nauwelijks 0.50 per kilo halen, tong daalde tot ver beneden 1.schel visch (kleinmïddel) tot 0 30 a 0.40 per kilo. Maar ondanks deze sterk gedaalde prijzen, waren de besommingen nog niet eens zoo slecht. Waarom ik dit alles zoo uitvoerig op haal? Dat is om minister Mansholt een tip te geven. Excellentie, thans is het psycholo gisch moment daar, om de prijsregeling van visch een beentje te lichten. Laat de visch nu vrij, het systeem der prijsbeheer- sching van de visch kan nu een zachten dood sterven, een dood zonder schokken. U hoeft niet meer te vreezen, dat er weer van die gekke prijzen betaald zullen wor den en bovendien is toch elke controle op de prijzen bij den detaillist practisch on mogelijk geworden, nu ze bij den dag, zelfs op één dag aan schommelingen on derhevig zijn. Voorts bewerkstelligt U daarmee een vlotter verloop van het ver werken van de visch in den afslag, want dat uitdeelen der toewijzingen is zeer tijd- roovend en heeft al den wenseh geboren doen worden, dat nog veel vroeger met. het lossen der schepen begonnen wordt, opdat ook de afslagbel vroeger geluid kan worden. Excellentie, ik hoop dat U tusschen de vele conferenties door. die U ongetwijfeld met Uw nieuwe collega's zult hebben, even tijd zult vinden, om dezen raad te over wegen. Er was deze week nogal wat rumoer om de visch van een der trawlers, die van zeer slechte kwaliteit was. Een deel werd afgekeurd, een deel werd goedgekeurd Maar ook hieronder was visch, die naar het oordeel van de mannen van de prak tijk niet voor menschelijke consumptie ge schikt was. Ik wil me niet verdiepen in de oorzaak; de boot is vermoedelijk later binnengekomen dan de schipper oorspron kelijk van plan was, misschien had ze te weinig'ijs aan boord in verhouding tot de vangst. Wél wil ik het nog even over de keuring van de visch hebben. Deze ge schiedt door afslagers-keurmeesters, man nen die heel goed kunnen zien of de visch goed of slecht is, maar die geen theore tisch onderlegde keurmeesters zijn. Van een biologisch onderzoek hebben ze geen kaas gegeten. Hiervoor was eertijds dr. Simons van den Keuringsdienst van Waren te Haarlem aangewezen, doch deze ge leerde is het slachtoffer geworden van de Duitsche terreur. De Keuringsdienst van Waren te Haarlem is echter nog steeds het hoogste ressort en wanneer, zooals bij. eventueele geschillen, een wetenschappe lijk onderzoek noodig of gewenscht is, kan deze dienst er bij geroepen worden. Dit werkt natuurlijk stroef en daarom zou het aanbeveling verdienen in TJmuiden een filiaal van dezen dienst in te richten, op dat direct bij klachten of meeningsver- schillen een deskundig onderzoek inge steld zou kunnen worden. PIETERMAN. Eerste Japansclie oorlogs misdadiger wordt berecht De eerste oorlogsmisdadiger, die 15 Juli a.s. voor den voorloopigen krijgsraad te Batavia zal terecht staan, is de Japansche kapitein Sonai, die er van beschuldigd wordt lichamelijke en geestelijke wreed heden jegens geïnterneerden te hebben be gaan. Daar zich onder de geïnterneerden ook Engelschen en Australiërs bevonden, zal de Engelsche majoor F Hartman deel uit maken van het militaire gerechtshof. De fusie N.V.V.-E.V.C. Op het N.V.V.-congres deed de heer C. v. d. Lende, secretaris van hei N.V.V., de mededeeiing, dat door het verbond een brief is gericht aan de E.V.C., waarin met klem wordt aangedrongen op het alsnog aanvaarden van de laatste voorstellen, welke zijnerzijds zijn gedaan om de fusie tusschen beide vakorganisaties mogelijk te maken. Mocht de E.V.C. hierop niet ingaan aldus de heer v. d. Lende dan zullen de fusiebesprekingen onherroepelijk als ge ëindigd beschouwd worden. Scheepvaart bij Verkeer Naar het ANP verneemt, heeft de re geering afgezien van haar aanvankelijk voornemen, de economische aspecten van de scheepvaart onder te brengen bij het ministerie van Economische zaken. De geheele scheepvaart. zoowel verkeers technisch als economisch, zal onder het ministerie van Verkeer komen te ressor teeren. Regeeringsverklaring in het Parlement (Van onzen parlementairen redacteur) Dr. Beel in den rol van „jeune Premier". Rustig klonk zijn stem en in een niet te overhaast tempo liet hij de muisstille Kamer hooren, welke de principieele grondslagen en doeleinden van de nieuwe ploeg zijn. Als de volgende week het debat over de Regeeringsverklaring plaats vindt, be hoeft geen der sprekers tenminste in twijfel te verkeeren over den aard van dit kabinet, noch over zijn geestelijke grondslagen. Met verklaarbare trots wees de Premier er op, dat ons land eindelijk weer in het bezit is wat voor het laatst in 1925 het geval was van een parlementair Kabinet, dw z. van een Regeering steu nend op en gevormd in nauwe samen werking met die groepen uit de volks vertegenwoordiging die tezamen een meerderheid bezitten. En nu is dit niet de oude. rechtsche coalitie, maar een ..nieuw verbond", dat van de K.V.P. en de P. v. d. A., hetwelk overeenkomstig den volgens den Minister-President ge bleken wil van de kiezers, een vooruit strevend karakter draagt. Dit karakter spreekt inderdaad uit tal van punten in de Regeeringsverklaring aangeroerd, zooals het nationaal wel vaartsplan. socialisatie van de Nederland sche Bank. erkenning van de hooge waarde van den arbeidenden mensch en van het beginsel dat iederen burger de mogelijkheid tot arbeiden alsmede een redelijke bestaanszekerheid toekomt, uit breiding van de sociale verzekering (ouderdomszorg zal de speciale aandacht hebben), publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie. Dit laatste intusschen kennelijk meer in den geest van de K V P dan van de P. v. d. A,. terwijl eerstgenoemde par tij ook bijzonder ingenomen zal zijn met hetgeen de Regeeringsverklaring over be scherming van het groote gezin hevatte. Een vooruitstrevende politiek t.a.v. Tndië behoort mede tot de plannen van het kabinet, dat blijkbaar in groote trek ken voort za! gaan op den weg van het vorige bewind Van het programma zij nog even ver meld, dat er een algemeene Grondwets herziening op komst is, dat onderwijsver nieuwing, meer steun aan cultureel werk en dito instellingen (hieronder mede ieugdvorming begrepen) te verwachten zijn. want het kabinet wil zoowel het noodiee doen voor de geestelijke als voor de stoffelijke welvaart van ons volk: in verband met 't laatste verdient nog vermelding de aankondiging van ingrij pende inkrimping van het overheids- ^nnaraat en. niet te vereeten. het streven naar eezondmaking der financiën. Op zeer "elukkiee wijze eaf de Re^eerinEfsverkla- ring uiting aan wat het Kabinet als zijn "eestelijke grondslagen beschouwt Die '•-omen neer on de erkenning van de be tekenis van het Christendom voor zeer woote groenen van ons volk benevens van de zedelijke normen die ook anderen evenzeer wenschen hoog te houden. in diverse tinten Joh. van Reeuwijk Drogisterij, Glas en Verfhandel Wij ontvingen echte metajen AUTOPEDS met massieve rubberbanden a f 17.50. 'T SPORTKUIS KLNNlwMEKLAAN U"., Voor Uw Hengelsport artikelen naar 'T SPORTHUTS Kennemerlaan 137 Ook slik in voorraad. Opgelet Wij hebben VOLVET 'T KAASHUIS SENKLMBKLAAN 1UU Uitgehaalde ontvangen. G. VAN REEUWIJK Willenisbeekweg 22A. Wederom aangesloten. BEIDER BELANG KENNEMERLAAN 2.7 IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 7