De Voetba(titel lonkt naar Haarlem Avonturen en Warrel Roodbroeken hebben 3 punten voorsprong door nederlagen van Ajax en N.A.C. Het was wei een zeer groote teleurstel ling voor N.A.C. toen Smit enkele minu ten vóór het einde den bal, uit een goeden voorzet van Groeneveïd, opving en on houdbaar voor KooLs, Haarlem een 1-2 voorsprong bezorgde. Teleurstellend, temeer omdat de N.A.C - middenvoor, Pirard enkele minuten daar voor dóór een misverstand in de Haarlem defensie alléén voor Kluit verscheen en inplaats van onhoudbaar in te kogelen, een zacht Tollertje gaf, waardoor Kluit nog juist kon redden. Er waren echter nog meer kansen voor N. A. C. geweest om de leiding te heroveren, maar de Breda- sche voorhoede wist ze niet te benutten. Rijvers probeerde het enkele malen met felle schoten, maar de Haarlemsche keeper redde steeds op sublieme wijze. Het was een wedstrijd vol spanning en wisselende kansen, de kampioenscompeti- t:e waardig, een wedstrijd tusschen tech niek en enthousiasme, welke tenslotte ge wonnen werd door de technisch beter spe lende ploeg. Was het bij N.A.C. Keesje Rijvers die uiterst gevaarlijk was, bij Haarlem waren het Smit en Boeree di- de N.A.C.-achterhoede steeds voor moei lijke problemen stelden. Reeds direct na den aftrap is er volop sensatie. Rijvers speelt zich vrij, dribbe" snel naar voren en een gloeiende kogc suist langs den buitenkant van den paal N' den uittrap is het Roozen die een kan krijgt, ook zijn schol: gaat rakelings naari Onmiddellijk daarna loopt Boeree door d N.A C.-achterhoede been, maar ook zij: schot, heeft geen succes. Pirard stuift op Kluit af en buiten het bereik van den keeper ketst de bal via den binnenkant van den paal terug. Smit komt alleen voor bet doel, maar Kools redt fenomenaal. Onstuimig werkt N.A.C. Haarlem op eigen speelhelft terug en na 20 minuten spelen is het Rijvers die met m strak schot N.A.C. een 10 voorsprong bezorgt. Hoewel de Haarlem-aanvallen steeds gevaarlijker worden, is het toch N A C. die het meest in het offensief blijft, maar vóór de rust komt er geen verandering meer. Na de rust hetzelfde spelbeeld. Als er ongeveer eet; kwartier gespeeld is, komt er een duidelijke kentering in den strijd. Haarlem voert het tempo op en geleidelijk aan wordt N A C. in de verdediging ge drongen Haarlem speelt technisch beter en de N.A.C.-achterhoede krijgt nu min- der kans om de „buitenspelval" open te zetten. Dan plotseling een aanval van links, een scherpe voorzet en Roozen kopt den bal onhoudbaar achter Kools. 1-1, De spanning stijgt. Het spel van N.A.C. Is hard. soms onbesuisd, maar fair. Als Smit tenslotte. 4 minuten vóór het einde het winnende doelpunt scoort, is N.A.C. een geslagen elftal. Nadat scheidsrechter Bronkhorst. die uit. stekend leidde, 't eindsignaal had gegeven, stormden honderden Haarlemmers het ter rein op om de juichende roodbroeken in triomf naar het kleedlokaal te dragen. HEERENVEEN—N E.C. 4—3. Heerenveen heeft na een uitermate spannende ontmoeting haar de.rde over winning op eigen terrein weten te behalen. N.E.C. verloor met 43. welke cijfers de verhouding vrij goed weergeven. De Nij- megenaren misten vier hunner vaste spe lers, terwijl Heerenveen drie invallers tel de. Over het geheel genomen bereikte het spel geen groote hoogte, maar was de wed strijd toch het aanzien alleszins waard., Jonkman, bij Heerenveen, die weer eens op zijn oude midvoorplaats stond, was uitermate productief en nam de vier doel punten alle voor zijn rekening. LIMBURGIA's GEESTDRIFT VERPLETTERT AJAX. Ajax heeft Zondag in Brunssum een 52 nederlaag geleden. Deze cijfers zijn nogal indrukwekkend voor een achterhoede van internationaal formaat tegen een voor hoede. die met de eerste kampioenswed strijden onproductief heette te zijn. Geest drift, doortastendheid en snelheid waren de wapens, waarmede Limburgia Ajax on der den voet liep. nadat de Amsterdam mers in de eerste helft door een betere echniek en spelopvatting de thuisclub hun wil hadden opgelegd, maar het niet ver- Ier dan tot één doelpunt konden brengen. Rans;] ijst landskampioenschap Haarlem Ajax N. A. C. Heerenveen N. E. C. Limburgia 0 3 6 10—19 13 5 17—16 0 4 4 13—14 De Bondskeuruitvoering een grootsche manifestatie Het eerste deel van de gezamenlijke jubl- leumsviering van Kennemer Turnkring. Concordia. Bato en Turnlust. dat Zondag middag plaats vond op het EDO-terrein, is uitstekend geslaagd en ongetwijfeld vormde ce Bondskeuruitvoering KNGV. die voor dat doel was georganiseerd, een hoogtepunt va: tie Sportweek. Het terrein bleek vrijwel uit verkocht te zijn en veel autoriteiten waren aanwezig. Ook de burgemeester van Derby en de sportvertegenwoordigers uit die stad namen van den stand van net Nederland- sche gymnastieklcven kennis. Dat du pe'l hoog is. in enkele onderdee- len zelfs hooger dan vóór den oorlog, bleek uil alle vertoonde nummers. De verscheiden heid. die in het turnen mogelijk is, nam ook een deel voor haar rekening in het succes, dat deze uitvoering der Nederlandsche kam pioenen bij het publiek had. Klassikaal brug door dames van het Haagsche W. I. K. gaf reeds een goed resultaat en het was Jammer, dat het tweede klassikale nummer, ringen door Hercules-Hebe uit Enschedé, moest ver vallen. want dit nummer bleek in den te Amsterdam gehouden Bondskeurwedstrijd het befaamde Z-.vitsersche klassikale tur nen nabij te komen. Het persoonlijke toestelwerk werd verzorgd door de K. N. G. V. keurkorpsen. De dames namen brug en ringen voor haar rekening. De sterke wind benadeelde ook bij haar de prestaties niet al te zeer. maar op nog hoo ger peil stond het gemiddelde van het nceren. korps. dat zeker den Luxemburgers in den landen wedstrijd van 4 Augustus op de Groote Markt goed partij zal weten te geven. De vereenlging Kralingen uit Rotterdam gaf drie nummers, n.l. paard- en tafelspringen en vrije oefeningen. Sport in het Kort ATHLETIEK. Slijkhuis verbeterde te Rotterdam twee Nederlandsche records, n.l de 3 Eng. mijl en de 5000 M,. die belde op 34 34 4 St0n<len' bl acht ze °P 14.09.5 en zwemmen. De Deensche en Zweedsche zwemsters en zwemmers welke Dinsdagavond aan de internationale zwemwedstrijden in Stoop's Bad zullen deelnemen, worden Dins dagmorgen om li uur door het gemeente bestuur van Haarlem officieel op het Stad huis ontvangen. WIMBLEDON Vier titels voor Amerika De Amerikanen T. Brown en J. Kramer zijn de kampioenen 1946 van het heerendub- belspei ;e Wimbledon: zij wonnen met 6—4. 6—4. 62 van de Australiërs G. Brown en D. Pails in een wedstrijd die in den aanvang een succes voor de Australiërs beloofde, aan gezien deze in een zeer snel tempo een 31 vooisprong verkregen. De Amerikanen her stelden zich echter, vooral door prachtig spel van Kramer, die in den geheelen wed strijd uitblonk. Pauline Betz uit Californië. is Wimbledon- kampioene 1946. Zij versloeg in den eindstrijd haar landgenoote Miss L, Brough, eveneens uit Californië, met B-t-2, 6—4. Miss Betz ontvangt voor den tijd van een jaar de wissel-trophee, aangeboden door de All England Lawntennis en Croquet Club. Verder een eersten prijs ter waarde van 15 pounds en de bronzen kampioensmedaille. Amerika legde op den derden Wimbledon- titel beslag, doordat de da-mes Brough en Osborne in den eindstrijd met 63, 26, 63 van haar landgenooten Betz en Hart wonnen. Evenals in den eindstrijd van het dames enkelspel kwamen de finalisten ditmaal met een groote luil bloemen in den arm het cen- trecourt binnen, hetgeen zien nog nooit m Wimbledon heeft voorgedaan. De laatste eindstrijd bracht een vierde Amerikaansehe overwinning, aangezien Tom Brown en Miss Brough met 64. 64 van G Brown (Australië) en Miss Bundy (Ver. Sta ten) wonnen. Het was een alleraardigste wed strijd, waarin het beste dubbel steeds het spel bleef overheerschen. Wel wisten G. Brown en Miss Bundy in de eerste set een 31 achterstand nog tot 33 om te zetten, maar het veel betere spel van het Amerikaan-: sche paar was de beslissende factor van zijn zege in. deze match. START 100 Af. DAMES. Do vrouwelijke leden vim «le belangrijkste atliletiek- vereenkringen in Haarlem e.o. demonstreerden Zaterdagmiddag op het K.D.O.- terrein liarriloopen, hoogspringen, estafette en speei-werpcn. Blauw-Wit vergroot zijn voorsprong QUICK—AJAX 0—28. Evenals verleden week moest Quick weer een groote nederlaag incasseeren. Het werpen en het veldwerk waren dit maal weer de zwakke punten. Bij Ajax daarentegen klopte alles als een bus, ter wijl tevens het hout er duchtig op gelegd werd. Uitblinker aan slag was Gecstman, die het maar liefst tot 5 honkslagen wist te brengen. Kok 6loeg weer eens een homerun. Vonk. die ditmaal in het links- veld stond opgesteld, maakte twee fraaie vangen. V.V.G.A.H.H.C. 0—9. HHC verraste door een prachtige over winning op VVGA, die alleszins verdiend was. Van Holst wierp een uitstekenden wedstrijd, waarbij hij op de momenten, dat dat noodig was, zeer goed door zijn velders gesteund werd. Hij kreeg daardoor slechts een honkslag te incasseeren. In het veld moet vooral Engelse genoemd worden. Er werden bij VVGA nogal wat foutjes gemaakt, terwijl Van Holst ver hinderde dat er goed geslagen -w-erd. Slechts Jansen wist het tot een fraai en honkslag te brengen, BLAUW-WIT—E.D.O. 14—10. Blauw-Wit heeft zich door deze over winning vaster op de eerste plaats genes teld. maar 't heeft erom gespannen! In de zen wedstrijd waren de beide slagploegen verre superieur, wat wel uit het aantal honkslagen blijkt (EDO 14, BI. Wit 12). Bij EDO begon Vrenegoor te werpen, maar werd in de vierde innings vervangen door Schijvenaar, op wien echter ook danig ge slagen werd. Maar ook bij Bl.-Wit moest Linke door Wilders vervangen worden, die ook niet kon voldoen, zoodat Linke het werpen weer overnam. Het veldwerk van beide partijen was goed. Schijvenaar sloeg een home-run er Wilders en Van der Born ieder een drie- honkslag, terwijl Hellingman het beste slaggemiddelde wist te behalen (4 uit 5). S. C. HAARLEM—SCHOTEN 13—8 SC Haarlem behaalde eindelijk weer eens een overwinning, waaraan vooral het goede veldwerk debet was. Ferment, die op de plaat stond, kon zich goed hand haven, vooral met medewerking van Voe telink, die een paar prachtige vangen maakte. Bij Schoten ontbrak De Mon en Keulemans, die hem verving leverde geen moeilijkheden op voor de Haarlem-slag- ploeg. In het begin heerschte nog wel spanning, maar in de zesde innings nam SC Haarlem definitief de leiding over. De competitiestand is nu als volgt: Blauw-Wit 7 6 1 0 13 Ajax7 5 0 2 10 E. D. 07 4 1 2 V. V. G. A. 7 4 0 3 H. H. C7 3 0 4 S. C. Haarlem7 3 0 4 Scholen 8 3 0 5 Quick 8 0 0 8 OLYMPISCH COMITé. Luitenant-kolonel C. F. Pahud de Mortanges. eertijds een be kend ruiter, die hooge prijzen behaalde in verschillende Olympiades, is gekozen tot voorzitter van het Nederlandsch Olympisch Comité. Pétra's overwinning Over de finale van het heerenenkelspel te Wimbledon zeggen de Engelsche bladen, dat de Franschman Yvon Pétra een waardig kampioen is en zich in een van de beste eindstrijden, ooit te Wimbledon vertoond, een groot speler heeft getoond. Toen hij tn de vierde set door zijn tegenstander, den Australiër Geoff Brown, die als Brit natuur lijk hei geestdriftig publiek op zijn hand had, tijdelijk overspeeld weid bieef hij niet temin volkomen kalm en toonde in de vijfde set, toen Brown was uitgewoed, opnieuw zijn beste spel, waarmee hij met groote zeker heid won Pétra is 30 jaar, Brown 22. Sportuitslagen VOETBAL. ZwedenZwitserland 7—2 (rust 21). Landskampioenschap: NACHaar lem 1—2; Heerenveen—NEC 4—3; Limburgia •Ajax 5—2. I-lc ki.: Xerxes—Hermes uitg. >t Woensdag. Prom. 2e lel.: TOG—Het Gooi 21. Prom. 3e kl.: ZaandijkAlcmaria 5—3; SDW—HRC l—l; BFC—Kennemers 4—3: Leer damAW 2—1. Besl. wedstr. I-3c: DTSTer- asv. 22. Prom. 4e kl.: WatervogelsZaan- landia 10; JHKw.Assendelft 4—0; IVV— Or. Zw. 2—2; Amstel—Electra 3—0; APGS— JOS 3—0; MSV '19—Kampong 1—2; ZSGO— Baarn 1—1. K-prom. 2e kl.: Unitas—VUC 12. Prom. 4e kl.: VVSBHillegom 14. HANDBAL. Dames: HygieaConcordia 32 (Hygiea—kamp. v. Ned.) Heeren: Olympia (Hengelo)Vlugheid en Kracht (Gr.). 54. (Ol. kamp. v. Ned.). CRICKET. HCC—Polar Bears (Britsche 49e divisie) gew. door P. B. met 204 runs te gen HCC 193 in eerste innings. I: VRAVVV 92—82; Haarlem—Excelsior, Exc. 73, Haarlem voor 6; Hermes—R. en W. 117—68; PW— ACC, PW 78. ACC 78 voor 3. II A: HCC III— CVHW 83—172; Sparta—Quick (H.) 125—92. II B: ACC II—VRA II 134—158; SCHC—Haar lem II 9550. Intern, zwemwedstrijden Het programma voor de internationale zwemwedstrijden welke Dinsdagavond in Stoop's buitenbad worden gehouden, is als 'olgt: 100 M. borstcrawl d.: Ingegard Fredin. Zw., I. Schumacher, RDZ, M. Marsman, HVGB, Gisela Thidholm, Zw., T. H. Snoeks, ADZ en I. Smit, HPC. 100 M. borstcrawl h.: Martin Lunden, Zw., Kees Hoving, RZC, A. A. v. d. Bogaerde, DWR. Hans Johansson. Zw., J. van Merkesteijn, Haarlem. H. Smits, Haarlem. 200 M. schoolslag d.: Marianne Fernlund-, Zw.. J. de Groot, ADZ, P. Turkenburg, DWR, Marte Fröberg Zw., A. de Groot, ADZ, A. van Wijk, DWR. 200 M. schoolslag h.: John Rothman, Zw., H. Smitshuizen, AZ, W. Solkamans, Haarlem, Rune Hellgren, Zw., A. Slikker, DAW, W. Wanrooy, HVGB. 100 M. rugslag d.: Kerstin Akerberg, Zw., G. Gaillard, ADZ, T. Kamp, Haarlem. Annie May Asp, Zw., W. Wagemaker, Meeuwen, H. 'Cassée DWR. 100 M. rugslag h.: Bertil Persson. Zw., H. J. de Groot, Y, F. de Geest, HPC. Karl Otlo Modin, Zw., C. Rol. DJK, F. Maus, Haarlem. 3 x 100 M. wisselslag d.: Zweedsche ploeg (Kerstin Akerberg, Marian. na Fernlund. Ingegard Fredin). Nederland sche ploeg (G. Gaillard. De Groot. J. Schu macher). Haarlemsche ploeg: (T. Kamp. P. Turlcenburg en I. Smit). 3 x 100 M. wisselslag h.: Zweedsche ploeg (Bertil Persson. John Rothman en Martin Lunden), Nederlandsche ploeg (H. J. de Groot, H Smitshuizen en Kees Hoving). Haarlemsche ploeg (F. de Geest. W. Solkamans en H. Smits). Schoon- springen dames' Mildred Netzell. Zw.. J. v. Engelen. HDZ, heeren: Ake Altëval, Zw. Sport- en spelmiddag op het E.D.O.-Terrein Het EDO-terrcin was Zaterdagmiddag het tooneel van demonstraties van verschei dene takken van sport. Begonnen werd met een handbalwedstnjd tusschen een combi natie van Concordia en Rapidltas tegen AHC '31 uit Amsterdam. De Haarlem mers wonnen met 73. voornamelijk dank zij hun agressiever voorhoede, waarin H. van Eek (Rapiditas) de gevaarlijke man was. Helaas was de belangstelling wegens het'vroege beglnuur niet zeer groot. De toe schouwers zijn getuige geweest van een aardigen, snellen wedstrijd, die eens te meer heeft bewezen, dat handbal als kljksport voor weinig andere hoeft onder te doen. DAMES-ATHLETIEK Vrouwelijke athleten tut Haarlem en om streken begonnen met de 100 m. In de A- serle was mej. T. Handgraaf de sterkste met 12.7. Achter deze Concordia-loopster eindig de mej. A v. d. Vliet (Gita) als tweede in 13.2 B-serie: T. v. Gog (Gita) 13.5. N. Hag- tingius 13.6, Het meest spectaculaire num mer was de 4 x 100 m. estafette. Deze werd gewonnen door Gita in den tijd van 54.5 ge volgd door Suomi in 55.0, Concordia en de Bloemend aalsche Gymnastiekvereenlging. Mej. Tiny van Eek (Suomï) wierp de speer 22.40 m. en verrichtte daarmede de beste prestatie, hoewel dezen middag de presta ties pas op de tweede plaats kwamen. Het hoogspringen moest wegens tijdgebrek bij de 1.40 M. gestaakt worden. 173. Zal ik jou eens wat vertellen, vriendlief" zei Wag, terwijl hij Warrel zoo hard op zijn schouder sloeg, dat het door het vliegende laboratorium kraakteSemmelje Spriet had inder tijd een vliegend blad, maar wij hebben een vliegend huis met stroomend koud en warm water en een eigen bioscoop en een vliegenfabriek en weet ik wat al niet. Zal mijn Tante even opkijken, als ik daar mee aan kom zetten!" Maar Wag bleef met zijn beenen op den grond, tenminste op den grond van het vreem de luchtschip en zei: „Je Tante! Hoe vinden wij ooit die Ruischende Wouden terug?" „Door goed op te letten na tuurlijk, suffie" wist Wag en hij keek scherp naar de beelden, die zich op hel scherm afteekenden, terwijl het labora torium zich door het luchtruijn spoed de. En waarachtig, diep beneden hun trokken de domeinen van koning Saai a Mander voorbij met het meer, waar ze zulke angstige uurtjes beleefd had den en even later de holle boom van Tante Duizel of hoe heette dat mensch ook weer. „En ja" wees Wag zijn vriend, „kijk, het korenveld van Sem- metje Spriet'„En de klaproos" merkte Warrelt je op. Zoemenoem draaiden de motoren van Meester Mysteria's vlie gende kamertje, zzoemezzoem, steeds dichter naar huis toe. BINNENLAND „Engelands opbouw" is de naam var» een ten toonstelling, die Zater dag in het museum Boy mans te Rotterdam werd geopend. De expositie wil een algemeenen in druk geven van het werk, dat in de laatste jaren in Engeland is verricht. De Katholieke Ne derlandsche Journalis tenkring is Zaterdag te Utrecht herrezen. Voor zitter werd de heer L. Hanekroot uit Den Haag. Een achtergebleven uniform werd in het Luntersche boschbad door een officier ont dekt. nadat een afdee- ling soldaten er gezwom men had. Na herhaal delijk duiken werd het lijk van een 25-jarigen soldaat uit Den Haag opgehaald. De dichteres T. KoemanGroot is te Doster-Blokker op nood- lollige wijze om het le ven gekomen. Kol. W. F. K. Bischoff van Heems- kerek, oudrcommandant der eerste divisie, is op 60-jarigen leeftijd te Velp overleden. Een taschjcjilief in vrouwenkleeren maakt den laatsten tijd Hilversum onveilig. Hij rijdt rondt op een fiets en maakt bijna dage lijks slachtoffers. Een S S.-W" ent- vlucht uit het kamp voor gedetineerde i". ders te Hilversum. Bij het ruimen van mijnen in de Loonsche duinen is wederom een Duit- scher ontvlucht. Tientallen motorrij ders, die Zaterdagavond in Amsterdam den voet balwedstrijd TOG—'t Gooi hadden bezocht, za gen zich na afloop door. de Rijksverkeersinspec tie hun rijvergunning ontnomen. De Fransche regee- rïng heeft wederom stu diebeurzen voor Neder landsche studeerenden en kunstenaars ter be schikking gesteld ter af ronding van hun oplei ding in Frankrijk. Aan vragen vóór 15 Aug. bij den min. van O., K. en W. De verkoop van be legde broodjes zal met ingang van 15 Juli aan banden gelegd en streng gecontroleerd worden. Doodelijke val. Te Rotterdam is een huis schilder met zijn hang ladder, die in de dak goot van een gebouw hing, van groote hoogte op straat gevallen, door dat een stuk van den gevel het begaf. De man is aan de gevolgen overleden. Het Ned. Roode Kruis verzoekt dringend aan personen bulten ge allieerd gebied op Java geen geld te zenden, aangezien deze personen daardoor, zooals is ge bleken, in ernstige moei lijkheden kunnen ge raken. BUITENLAND De voormalige gouw leider van Hannover, is door het Eng. tribunaal onschuldig bevonden aan het geven van beve len tot dooden van krijgsgevangenen. Haarlem en Omgeving Op ambtenaren, die na 5 Mei 1945 als oorlogs- vrijwilliger in dienst getreden zijn, zijn door B. en w. van Haarlem toepasselijk verklaard de gunstige bepalingen omtrent de gedeeltelijke doorbetaling der salaris sen, zooals die geno men zijn in art. 51 le lid van het Ambtenaren reglement. Bij de Staatsexamens voor muziek slaagde voor het theoretisch ge deelte piano 1. o. de heer Theo van den Bos. te Haarlem. Bij de meubclfabr. „Het Westen" aan den Spaarndamscheweg, was Zaterdagmiddag op het terrein een tón met teer door baldadige jeugd in brand gestoken. De brandweer smoorde het gevaar in de klem. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Blocmcndaal ontving van de dames Bierens de Haan een mooi antiek tinnen bord, ter vervan ging van het onlangs uit de kerk gestolen zilve ren doopbekken.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2