Bloemenmagazijn A. KRAAK bijeen IJ MUID EN Zilveren jubileum Chr. G. Holling De heer Chr. G. Holling, opzichter-tee- kenaar eerste klasse bij de Kon. Ned. Hoog ovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, herdacht het feit, dat hij 25 jaar bij de Hoogovens :n dienst was. Na de ontvangst door ir. A. H. Ingen Housz, voorzitter der directie, die hem bij deze gelegenheid zijn bevordering tot pla noloog mededeelde, werd de jubilaris door den bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies toegesproken. Ir. Spies stelde in het licht hoe het bedrijf de medewerking van den heer Holling waardeert en roemde zijn toewijding, kennen en kunnen, zijn geeste lijke en artistieke instelling. De gebruike lijke enveloppe vergezelde deze toespraak. Ir. A. Drijver, algemeen procuratiehou der en leider van het Constructiebureau, getuigde van de achting, die den heer Hol ling wordt toegedragen en overhandigde het Jubileumbord en het Vereerend Ge tuigschrift van de Maatschappij. De chef van de teekenkamer, de heer A. F. A. Boagers, vereerde den jubilaris met een hartelijke toespraak, het geschenk van de afdeeling, een fraai schrijfbureau, waarna de heer F. Kuypers, als tolk der collega's het woord voerde. De jubilaris, die vergezeld was van. zijn echtgenoote, zijn moeder en zijn dochter, dankte uitvoerig. Afscheid Ds. G. F. Callenbach In een zeer druk bezochten dienst heeft ds. G. F. Callenbach van de Goede Her derkerk Zondagmiddag zijn afscheids- predicatie gehouden in verband met zijn vertrek naar Oegstgeest. Aanwezig waren o.m. burgemeester mr. M. M. Kwint, de heer W. ,F. Visser, wethouder, vertegen woordigers van verschillende kerkeraden van den Ring, alsmede van de Gerefor meerde Kerken. De dienst werd begonnen met het zingen van Ps. 84 1 en 2. Dit laatste samenzijn, zoo zeide de predikant, heeft plaats in de kerk, waar bij zijn komst in de gemeente ook de ontmoeting heeft plaats gehad. Spreker zeide er van overtuigd te zijn, dat zijn werk niet volkomen is geweest, maar God heeft alles in de gemeente wèi gemaakt. Tot tekst had ds. Callenbach gekozen Matth. 28 20. Hij wierp een korten terug blik op den tijd gedurende welken hij hier was en memoreerde hoe hij ook tijdens de bezetting Gods woord gepredikt had, on danks de moeilijkheden en de ellende, die er om hem waren. Trots moeilijkheden en vervolging is de belofte: ..Ziet, ik ben met ulieden" waarheid geworden. Ds. Callen bach vermaande, op deze belofte te ver trouwen en voort te bouwen. Nadat het kerkkoor Ps. 121 had gezon gen, richtte de scheidende predikant zich tot de vertegenwoordigers van het ge meentebestuur. den Kerk er a ad, den orga nist, het kerkkoor, de administratrice en den koster. Hij bracht dank aan de onder wijzers voor de verzorging van het Chris telijk onderwijs en van het jeugdwerk. Dr. Bronsgeest dankte hij voor de samenwer king. Ds. Callenbach werd tenslotte toegespro ken door den ouderling den heer J. Zijl etra, die hem namens de gemeente dankte voor al hetgeen hij heeft verricht. Op zijn verzoek zong de gemeente den predikant Gez. 263 toe. Hierna was er gelegenheid van ds. en mevr. Callenbach afscheid te nemen, waar van velen gebruik maakten. Marktbericht van Zaterdag De trawlers besomden f 12.960. Verdere besommingen: Zweedsche kotter: GG 199 £5544. Kustvisschers: UK 184 f 397, UK 41 f C44, UK 172 f281. UK 300 f 1000, UK 119 f187, UK 51 f 909. UK 68 f 2991, UK 34 f 1753, UK 2 £913, TX 39 f1481, KW 12 £96 KW 199 f129. KW 94 f 2740. KW 77 f 950, KW 203 f 506, BR 41 f1152, IJM 265 f60. IJM 241 f350. Prijzen in de vrije markt: gr. tong f 1,22— f 1,04; md tong f l,2fi—f 0,98; lcl.md. tong £1,28 f 1kl. tong I f 1,24f 0,92; kl, tong UI f 0,38—f 0,34 tarbot I f 0,74—f 0,48. alles per 1 K.G.; tarbot n £32—f23; tarbot ITT f 28—f 20: tarbot 4 £15;g riet I £23; griet II 115,50; gr. schol f 10,50—f 7,10; md. schol f 11,50—f 7,40; zet schol f 15f 18kl. schol II f 21—f 10; kl. schol III f 16,50—f 8,50; kl. schol 4 f 3,70—f 1.60; schar f 10f6; gr. schelvisch £24—£23; md. schelvisch £27—f26; kl.md. schelvisch f24.50 —f23; poontjes f 8—f 5; wijting £9f7; ka beljauw I f 18f 11kabeljauw II f 13—f 8, alles per 50 K.G.; kabeljauw f52f44 per 125 K.G. Een mooi begin De Polonaise, de Poolsche trawler, die vaart met een geheel uit IJmuidensche visschers bestaande bemanning, is van zijn eerste reis in Huil aan de markt geweest. De trawler, die bij IJsland had gevischt, had een vangst van 1600 kisten cn besom- de 26000.De trawier is inmiddels voor een tweede reis naar IJsland vertrokken. Daar komt de haring Alhier kwam binnen van de haringvis- scherij de KW 2 met 327, KW 38 met 447, KW 97 met 442, KW 79 met 490 en KW 42 met 495 kantjes, totaal 2201 kantjes. Verwacht wordt, dat deze week de ha ring óveral in ruime mate verkrijgbaar zal zijn. Afgebroken reis Zaterdagmorgen kwam met 300 manden visch van een wegens een defecte winch afgebroken reis terug de stoomtrawler Zeehond IJM 70. De trawier trof een gunstige markt, daar de prijzen veel hoo- ger waren dan j.l. Vrijdag. D. C. IX neemt vacantie Het bestuur van de Damclub IJmuiden heeft besloten tot begin September geen clubavonden meer te houden. De nog te spelen competitie-partijen zullen bij de ieden thuis worden gespeeld. Scheepvaart 6 Juli aangekomen: Gimbria, van Oxelö- sund (Hoogovens); Ponza, van Antwerpen; Zwaantiena, van Londen; Nautilus, van Londen. 7 Juli vertrokken: Rutfred naar Holm- stad, Visten naar R'dam, Ponza naar Shuert, Paldhee naar Delfzijl, Tegelberg naar Batavia, Drage naar Stockholm, Roelf naar Antwerpen, Norden naar R'dam, Cimbria naar Kopenhagen. Lilly Mathies- sen naar Rotterdam. 7 Juli aangekomen: Neeltje, van Orn- skjoldvik; Rijnstroom, van Londen; Drake van Londen. VELSEN School 5 naar de Domstad Op 2, 3 en 4 Juli hebben de 5e en 6e klasse van school 5 in Velserbeek een 3- daagsche schoolreis naar Utrecht en om geving gemaakt De moeilijkheden van logies werden op gelost, doordat de kinderen deze dagen, wat voeding en onderdak betrof, de gas ten waren van leerlingen der O.L. School in Tuindorp-Utrecht, die op hun beurt op 9, 10 en 11 Juli een bezoek aan Velsen zullen brengen. Dank zij de hartelijke ont vangst, het stralende zomerweer en de degelijke voorbereiding is deze schoolreis voor allen een succes geweest. Deze da gen van jool en pret, van onvermengd kindergeluk, zullen nog jaren in levendige herinnering blijven. Na een bezoek aan Schiphol op de heenreis werd iederen dag uitgezwermd in de mooie omgeving van Utrecht. Natuurlijk werd de Dom toren beklommen en een bezoek gebracht aan Domkerk met kloostergang en andere bezienswaardigheden. Den volgenden dag ging het per tram naar Zeist, een mooie wandeling naar het Jagershuis en verder door bosch en hei naar Driebergen, om tot slot in het natuurbad „Woestduin" bij Doorn te vergeten „hoe warm en hoe ver het. was". Den laatst en dag was Bilthoven en om geving het doel en werd hel grootste deel doorgebracht in het prachtig gelegen en schitterend ingerichte natuurbad „Bilt- sche Duinen". Veel, veel te gauw was het weer tijd om naar Utrecht terug te kee- ren. 's Avonds om half 7 was de autobus uit IJmuiden weer present en werd. hoewel noode. na een hartelijk afscheid van de ..Tuindorpers" de terugtocht aanvaard. Opbrengst Emmabloem-collecte De in deze gemeente gehouden Erama- bloecollecte heeft opgebracht f 1522.11. Het bestuur der Vereen, tot Bestrijding der tuberculose zegt dank aan alle mede werkers eh medewerksters. Geslaagd voor einddiploma ULO Voor het in Haarlem gehouden examen voor het einddiploma ULO zijn van de openbare school voor ULO aan de Plata- nenstraat geslaagd voor A mej. H. J. A. Duineveld en H. Marschall, P, L. Vallei en J. Duijve en voor B G P. Valter. De kleine kustvisschers, zij die de mark ten langs de Noordzeekust, in hoofdzaak IJmuiden en Scheveningen voorzagen van „levendige" schol, tong, schar, wijting enz. hebben na de bevrijding een belangrijke rol gespeeld in de vischvoorziening, vooral in die van de groote steden, als Amster dam, Den Haag en Rotterdam, Al hadden ze het tij soms tegen, den tijd hadden ze mee, want ze vingen veel, maakten hooge prijzen voor hun vangst en zagen daar door hun moeizaam en niet ongevaarlijk handwerk rijkelijk beloond. Maar het getij is aan het verloopen, vangsten en marktprijzen worden minder en voor de bestaanszekerheid van den kleinen visschersman dreigt ook nog van een andere zijde gevaar. De heer Joh. W. Stevenson, voorzitter van den Nederlandschen Visschersbond in Den Helder, heeft dit in een Zaterdag middag in Café Royal gehouden vergade ring van de Visschersvereeniging „Ons Belang" te IJmuiden duidelijk aangetoond. Eerst gaf hij een uiteenzetting van de moeilijkheden, waarmee hij als voorzitter van den bond te kampen had om het zoo ver te krijgen, dat de bond door het Be drijfschap voor Visscherijproducten erkend werd. Met veel moeite is spreker er na den oorlog in geslaagd contact te krijgen met de afdeelingen van den bond, die langs de heele Nederlandsche kust ver spreid liggen. Na den oorlog kwamen ar allerlei besluiten, waaraan de kustvis schers zich moesten onderwerpen en al deze besluiten kwamen tot stand buiten voorkennis van den bond. Maar toch zeide men in Den Haag prijs te stellen op voor lichting van het bedrijf zelf. Deze voor lichting bleek afkomstig te zijn van de be drijfsgroep Zeevisscherij, welker belangen natuurlijk geheel verschillend zijn met die der kustvisscherïj. Met veel moeite slaag de de heer Stevenson er in, het zoover te krijgen, dat hij als vertegenwoordiger der lcustvïsscherij deelneemt aan de éénmaal per maand gehouden bijeenkomst met het Bedrijfschap. Men wil alom vrijheid in het bedrijf, maar uit de regeeringsverklaring van mi nister Beel is duidelijk gebleken, dat de Geslaagd Voor het in Den Haag gehouden exa men voor het diploma gemeente-admini stratie slaagde de heer C. Steenhoek, ambtenaar bij de afdeeling Openbare Werken ter gemeente-secretarie alhier. Burgerlijke Stand GEBORF.N: E. de Bie. Trompstraat 163. IJmuIden-Oost; J. Kamerbeek. z._ B. Ensche- delaan 71, Santpoort; Kl. Kramer, z,. Julla- nakade 21, IJmuiden; J. H. v. d. Wel, cl., de Ruïiterstraat 163, IJmulden-Öost: J. H. de Ruijter, d., Bloemstraat 23, IJmuiden: N. Kollaard, z., Kortenaerslraat 21 rd.. IJmul- cien-Oost: H. van Kan, Rembrandtlaan 1, IJmuiden-Oost: W. Zondag, z., Hagelinger- weg lib, Santpoort: Kl. Ausma, z. Anemo- nenstraat 18. San'poorl: C. Nieuwenstraten. a., Hoofaslraat 168, Santpoort; A. Kruk. d.. Groenéweg 23. IJmuiden-Oosl: J. de Wit. d.. Platvoetstraat 13. Santpoort; F. Huttinga, d., v. Speykstraat 40. I.Tmusden-Oost; C. G. den Tuinder, d., Hyacinthenstraat 38. Santpoort: H. A. de Noord. z.. Molenstraat 8. Santpoort; G. C. van Mam. J. T. Cremerlaan 23, Sant poort; J. H. J. M. van Schie. d., Terrasweg 27. Santpoorl; H. Schoen, z.. Hoofdstraat 25. Santpoort; c. H. van der Aart, d.. Walraven- straat 2, Velsel-Noord; P. L. Maïsveld, z., Hoofdstraat 55, Santpoort: E. A. Schadé, d,, Torricellirlwarsstraat 2, IJmuiden; W. van Eyk, d., Kei kerinklaan 74, Santpoort; J. Post, lepensiraal 4, IJmuiden-Oost; A. A. van Pel. d.. Tuindersslraat 32. IJmuiden-Oost: J. Evendijk, d.. Rembrandtlaan 15. IJmuiden- Oost; H. J. Rous, d.. Kompassstraat 74 rd.. IJmuiden; C. Visman, z., Litzlaan 3, Sant poort OVERLEDEN: J. Storp, 44 j.. echtg. van G. Boender. Meervliêtstraat 22. Velsen: C. Schriel. 32 j.. echtg. van A. Tiessema, Kluijs- kenslaan 2. Santpoort.; A. de Boer, 53 j.. echtg. van H. Halff, J. van Heemskerkstraat 17. IJmuiden; D. Schoen. 42 j.. ongeh,, Meeu wenlaan 9, IJmuiden-Oost; C. H. Mooij. 27 j., echtg. van H. Klinkenberg, Reinier Claeszen- straat 10, IJmuiden-Oost. ONDERTROUWD: G. Wienen, Wijk aan Zeeërweg 88. IJmuiden-Oost en T, de Waard, P. Heinsïraat 72. IJmuiaen-Oosi, t. a. P. Hein- straat 72. IJmuiden-Oost; E. Broek, van Lin- sehotenstraat 5. IJmuiden en M, Stanneveld, Casembrootstraat 5, IJmuiden-Oost, t. a. Casembrootstraat 5, IJmuiden-Oost: H. Keu ter. P. C. Hooftlaan 7. Driehuis en W. M. Stals, P. C. Hooftlaan 9. Driehuls. t. a. P. C. Hooftlaan 9 rd., Driehuis; p. Zaaagstra. Zee weg 26, IJmuiden-Oost en J. Verhoeven. Zee weg 25, IJmuiden-Oost, t. a. Zeeweg 25, IJmui den-Oost: J. E. de Groot. Maroixlaan 17, Driehuis en M. Brans, Stationsweg 1. Velsen. t. a. C. C. Haak, Casembrootstraat 22, IJmuiden-Oost en G. Smit. Casembrootstraat 22, IJmuiden-Oost, t. a. Casembrootstraat 22, IJmuiden-Oost; V. H. A. Uden Masman, Haarlem, H, v. Alphenstraat 39 en A. de Boer, v. Speijkstraat. 3, IJmuiden-Oost, t. a. Haar lem, Frankenstraat 35 rd.; G. W. Duiker, Breesaapstraat 54, IJmuiden en C. F. M. van Rooijen, Breesaapstraat 54, IJmuiden, l. a. Breesaapstraat 54. IJmuiden. GEHUWD: J. L. Koosterhuis en C. Molen kamp. Wijk aan Zeeërweg 150. IJmuiden; J. A. Melis en J. Kramer, 2e Toi ricellidw.str. 9. IJmuiden; J. Sierink en L. de Veen. Pastoorsstraat l, Santpoort; J. W. Donker en A. M. W, Smits, Haarlem, Vetspronckweg 74; A. Sc'nrender en C. Dekker, Berkensuaat 30, IJmuiden; A. Gravemaker en E. II. Dijk huizen, Lijsterlaan 22, IJmuiden; P. Kok en K. Zwaan, Bloemstraat 53 rd., IJmuiden; S. van Hooff en M. J. C. W. Hoes, Kennemer- laan 147, IJmuiden; L. Venus en J. M. van Eif, Terrasweg 37, Santpoorl; L. Koridon en J. Boekman. K. Delfsweg 68. Beverwijk. Uw speciaal adres voor MODERN BRUIDSWERK ILENXEMSERLiAAX 29 - TET. 4528 Adv. bedrijfsorganisatie zal blijven bestaan. Hiermede moeten de kustvisschers reke ning houden; er zal voor hen een plaats in de bedrijfsorganisatie moeten worden ingeruimd en daarom is het van het groot ste belang, dat de visschers zich aaneen sluiten, hetgeen des te meer noodig is, om dat het een neergaande tijd is. In tegen stelling met de opgeheven Visscherij Cen trale is het Bedrijfschap een organisatie, dat rekening houdt met de meeningen die „van onder-op" komen. De heer Stevenson besprak daarna de ontworpen voorwaarden inzake de uitvaar certificaten, waarover ook zijn advies is. gevraagd. Hij heeft op zijn beurt de af deelingen om advies gevraagd en kreeg daarop van alle afdeelingen van elkaar verschillende adviezen, wat voor hem de zaak natuurlijk niet gemakkelijk maakte. Over deze certificaten wordt nog druk geconfereerd. Men wil, door deze certifi caten alleen te verleenen aan bona-fide visschers, voorkomen, dat de Noordzee, evenals na den vorigen oorlog, wordt leeg- gevischt. Er is wetenschappelijk vastge steld, dat een bepaalde hoeveelheid visch weggevischt kan worden, zonder dat het vischbestand daardoor achteruitgaat. De aanvoer in de havens aan de Noordzee mag dus niet grooter zijn dan deze hoe veelheid. Elk land krijgt dus een bepaald kwantum toegewezen. Een beperking van het bedrijf zou dus eventueel noodig kun nen zijn en daarom kan men niet langer iedereen op de Noordzee loslaten. Alleen aan bona-fide visschers zal dus een ver gunning worden verleend en voor nieuwe schepen komen alleen, de door den oorlog getroffen reederijen in aanmerking. Verder zal het niet mogelijk zijn, dat kapitaalkrachtige ondernemingen, die nieuwe schepen in de vaart zouden bren gen, van de certificaten van visschers zon der schip gebruik kunnen maken. Handel in uitvaar-ccrtificaten zal dus niet moge lijk zijn. Tenslotte beantwoordde de heer Steven son nog een aantal vragen en voorts wekte hij de aanwezigen op, zich te abonneeren op „De Kustvisscher". Bestrijding Coloradokever Te bestrijding van den Coloradokever moet het gewas op alle met aardappelen beteelde perceelen in deze gemeente in de periode van 8 Juli tot en met 27 Juli voor de tweede maal worden bespoten met water, waaraan op 100 L. 500 gram calciumarsenaat is toegevoegd. Degenen die niet in staat zijn, deze be spuiting uit te voeren, kunnen dat van gemeentewege doen geschieden tegen een geringe vergoeding. Zij die aan deze verplichting niet vol doen stellen zich bloot aan strafvervol ging. Eindexamens R.H.B.S. Voor het eindexamen R.H.B.S. afd. B zijn geslaagd: H. van Nierop, A. P. Ouwer- kerk, mej. G. M. Deelder, mej. M. ten Have, A. J. Kuïjper. P. Manoth, J. G. H. Smit, J. van Venetiën, W. N. van Zwol, allen te IJmuiden, mej. I. Spruit, mej. S. A. J. van Oosterom, mej. A. C. de Goeij, A. Greshol', allen te Velsen, J Vogel, F. A. van der Vlugt, J. A. Bekkering, mej. H. M. Hazevoet allen te Santpoort, mej, M. Brunink, Driehuis, J. Büller, J. van Nim- wegen, F. H. Schoone, J. W Vonk, W. van Dok, Beverwijk, mej. J. J. Raads- veld, Wijk aan Zee en F Luehsinger, Overveen. Agenda voor Velsen MAANDAG 8 JULI. Thalia Theater: Panama Patrouille en Victory Parade. 7 en 9 uur. Bioscoop De Pont: Het Recht van het Noorden en De strijd om de Oliebron, 8 uur. DINSDAG 9 JULI. Thalia Theater: Lou Bandy, 8 uur. Bioscoop De Pont; Programma als Maandag. Gangsters in tien zwarten handel Uit een auto, die Zaterdagnacht bij Lei den door controleurs van den C.C.D. werd achtervolgd, is met een revolver van zwaar kaliber het vuur geopend op de achtervolgers. Een der kogels doorboorde de voorruit, raakte den hoed van een der inzittenden en verliet den achterwand van den achtervolgenden auto. Een C.C. D.-controleur kreeg splinters van het glas in beide oogen en is ernstig gewond in het ziekenhuis te Leiden opgenomen. Een tweede inzittende van den beschoten wa gen kreeg door de splinters wonden in het gelaat. Over de toedracht van deze.schietpartij wordt nader gemeld, dat een controlepost van den C.C.D. op de Wilhelminabrug te Leiden een uit de richting Hazerswoude komende auto aanhield. De bestuurder negeerde echter het stopteeken, zwenkte om de post heen en ging er met vol gas vandoor. De C.C.D. zette terstond de ach tervolging in. maar heeft na de schiet partij de vervolging geslaakt om den ge wonden man te verzorgen, zoodat de auto met zijn gevaarlijke passagiers ontkwam. De Leidsche politie heeft inmiddels deze zaak ter hand genomen en is op zoek naar de auto en de inzittenden. Een week werken in het mijnbedrijf In de week van 24 t.m. 29 Juni 1946 bleef de productie van de Limburgsche mijnen ongeveer 7500 ton beneden die van 'e voorafgaande week. De totale op- t>. engst was 158.511 ton, wat neerkomt op een productie per werkdag van 26.419 ton (voorafgaande week 27.676 ton). De hoogste productie werd behaald op Vrij dag 28 Juni: 29.692 ton. De teruggang in deze week werd veroorzaakt door het mindere aantal diensten, dat bijna 400 per dag lager was dan in de vorige week. Een en ander wordt verklaard door het groote aantal aanvragen om verlof in verband met de zomer-kermïssen in en kele groote mijncentra. De presatie per ondergrondschen dienst bedroeg 1537 kg per man en per dag. Ook dit was iets lager dan de voorafgaande week, toen deze prestatie "1575 kg was. Het aantal arbeiders uit de werving in het Noorden des lands vermeerderde met 11. Aan het einde van deze week was het aantal ,.niet-bonafide" Duitschers, die te werk zijn gesteld, gestegen tot 160. Het aantal gedetineerden dat tewerk is ge steld steeg in de desbetreffende week niet, maar wel verwacht men in de eerstko mende weken een zeer belangrijke stij ging van het aantal dezer werkkrachten. Nieuws uit liet buitenland De Moefti van Jeruzalem is in Alexan- drië aangekomen. Bij een voorstad heeft hij zijn intrek genomen In een villa. Dr. A. Hartog, Ned. Consul te Los Angeles, zal een voorraad medische instru menten en penicilline naar Ned. overbrengen. De weduwe van Mussolini zal worden vrijgelaten, op grond van de politieke am nestie ter gelegenheid van het instellen der republiek. De OostenrUksche min. v. justitie heeft verklaard, dat het langzame tempo van de berechting der oorlogsmisdadigers te wijlen is aan de Eng., Am. en Fr. autoriteiten. De verkiezing van Paul Reynatid in de Fransche constituante Is met 238 tegen 132 stemmen geldig verklaard. De ongekend dikke mist te Corvmba en de zware windvlagen te Sao Paulo (Zd. Am.) worden door de bevolking toegeschreven aan de atoombomproef te Bikini. De Sowjet-ambassade te Parijs heeft be vestigd dat Molotof een onderhoud met Tsaldaris (Griekenland) heeft gehad.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3