Marconist Opleiding tot Luidsprekers Russen nemen Daitsche goederen in Oostenrijk in beslag Een door kolonel-generaal Koerasof, 1 bevelhebber van de Sovjet-Russische bezettingstroepen In Oostenrijk, onder- teelten de order bepaalt: „Duitsch eigendom in Oostelijk Oostenrijk is, in overeenstemming met het besluit van de drie mogendheden ter Berlijnsche conferentie, eigendom van de Sovjet- Unie geworden als gedeeltelijke schade vergoedine voor de door de Duitschers in Sovjet-Rusland aangerichte schade." Door deze order worden alle bestaan de aandeelen van de betrokken maat schappijen geannuleerd. De fabrieken, die Sovjet-Russische eigendom wor den. zullen geëxploiteerd blijven onder inachlneming van de Oostenrijksche wetten ten aanzien van i*echten en be langen der arbeiders. Figl protesteert. Tijdens een bijzondere kabinetszitting verklaarde de Oostenrijksche kanselier dr. Leopold Figl, dat zijns inziens de Sovjet- autoriteiten niet het recht hadden een or der uit te vaardigen inzake het overnemen van voormalig Duitsch bezit in de Sovjet- Russische bezettingszone. Figl zeide. dat hij voorstelde op 10 Juli een bijzondere parlementszitting bijeen te roepen, in welke zitting de vertrouwenskwestie aan de orde zou worden gesteld in verband met de stappen, die moeten worden onder nomen om tegen deze order, die het econo misch leven van Oostenrijk zou vernieti gen, te strijden. Dit voorstel werd door de socialistische en communistische leden van het kabinet ondersteund. Figl wees op de nieuwe bestuursover eenkomst van 28 Juni. waarbij o.m. werd bepaald, dat alle eigendom, die vóór den Anschluss Oostenrijksch was. niet als Duitsch beschouwd zou kunnen worden in den zin van beslissingen van Potsdam. De Russische order over de algeheele confis catie van Duitsche bezittingen is op 27 Juni gedateerd en is strijdig met deze overeenkomst, aldus Figl. De order van den Russischen opperbevel hebber zegt. dat deze wordt gegeven in Gedeputeerden van Noord-Holland De nieuwe verkiezing op 12 «Tulf. Wij hebben reeds gemeld, dat alleen de heer M. Harmsen (communist) zijn benoe ming tot lid van het college van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland heeft aangenomen. De 5 andere gekozen leden (2 van de Katholieke Volkspartij en 3 van de Partij van den Arbeid) hebben voor de benoeming bedankt. Nader deelt men ons mede. dat de fractie der K V.P. te voren aan de fractie van de Partij van den Ar beid had medegedeeld, dat zy alleen in het college van Ged. Staten wilde zitten als daarin ook een vertegenwoordiger van de Protestantsche groepen zou gekozen worden. Het verloop der stemming is evenwel zoo geweest, dat de candidaat der Protestantsche groepen (het A R-lid mr. A. Bruch te Haarlem) niet herkozen werd. Er is op gewezen, dat de Protestantsche groepen 11 van de 77 zetels van de Prov. Staten bezetten, die hun aanspraak geven op 1 zetel in het college van Ged. Staten. Men verwacht nu een nieuw overleg van de fracties, zoodat de mogelijkheid nog niet uitgesloten is. dat mr. Bruch alsnog gekozen zal worden. Gouden iubilé van V. en D. 11 Juli bestaat Vroom en Dreesmann te Haarlem 50 jaar. Een belangrijke gebeur tenis in het winkelbedrijf hier ter stede! Het begon met de opening van het maga zijn ,,De Zon", Korte Veerstraat 4 en 6. De eerste belangrijke belangrijke verbou wing dateert van 1899. Daarna breidde de zaak zich geregeld uit, voorloopïg al leen nog in de Korte en Lange Veerstraat. Het groote nieuwe winkelpand, zich uit strekkende van de Kleine Houtstraat tot het Spaarne werd geopend in 1923. In 1910 werd de zaak in de Groote Houtstraat ge opend, aanvankelijk in het pand op den hoek der Paardensteeg, waar te voren een ijzermagazijn gevestigd was. Later is ook dit uitgebreid. Het groote warenhuis Groote HoutstraatVerwulf tGierstraat werd 15 Mei 1934 geopend. 18 Maart 1938 werd te Beverwijk een warenhuis in het klein geopend. In denzelfden tijd werd ook een V. en D-zaak te Enschedé ge opend. Door het uitbreken van den oor log kwam aan de gestadige uitbreiding een einde. Een periode van afbraak kwam De zaken in de Korte Veerstraat en te Beverwijk werden op last der Duitschers gesloten. Na de bevrijding zijn ze evenwel heropend. Alles wordt gedaan om het herstel te bespoedigen. De oude directie, de heeren G. B, E. Ro- «enmöller en W. C. Vehmeyer. waarvan vooral de laatste gezien moet worden als de groote stuwkracht en de bouwer van het bedrijf, zijn inmiddels overleden. De tegenwoordige directie wordt gevormd door de heeren B. en M. Vehmeyer. Thans werken in het bedrijf 450 per sonen. 11 Juli is er feest. Dan zijn de zaken ge sloten. 's Middags is er receptie van 2.30 tot 4 uur. 's Avonds wordt een gezellige bijeenkomst gehouden in het Gem. Con certgebouw. Geldigheidsduur zeepbonnen De bonnen voor huishoud- of toiletzeep 430 en 930 algemeen zijn geldig tot en met 23 Juli. overeenstemming met de beslissingen van Potsdam. De order beteekent met, dat de fabrieken naar Rusland zullen worden vervoerd, doch dat de Sovjet-staat eige naar van een aantal groote Oostenrijksche concerns is geworden. Uitvoering van Kerkmuziek In de laatste jaren Is er een levendige en nog steeds groeiende belangstelling waar te nemen voor het aandeel dat de muziek kan mag nemen in de liturgie der Protestant sche Kerk. De door Calvijn gewenschte ver banning der muziek, de tegenpool dus van de in Palestrina's kunst culmineeiende schoon heid der R.K. kerkmuziek kon door Luther's invloed niet universeel worden. Integendeel: een nieuwe opbloei kwam in Dultschland en bereikte in de werken van J. S. Bach een hoogtepunt, dat sintsdien niet meer ge ëvenaard is. Bach's Cantates waren een ge regeld bestanddeel van de liturgie In de Tho- maskerk te Leipzig en werden daar althans vóór den oorlog nog eiken Zondag uitge voerd. Maar de Nederlandsche Protestante tilurgie is muzikaal zeer sober. De Vereeniging voor Protestantsche Kerk muziek nu wil trachten die te verrijken. Een 3 daagsche conferentie heeft zij te Haarlem gehouden. Lezingen van Ds. P. J. F. van Voorst Vader en P. C. Westering over de wenschelijkheid van kerkkoren en van onze te Bazel woonachtige landgenoote Ina Lohr over ,,de liederen der Reformatoren en hun beteekenis voor onz.en tijd" waren voorna melijk voor de leden der vereeniging be stemd, de Uitvoering van Zaterdagmiddag in onze Groote Kerk voor alle leden der Ned, eHrv. Gemeente. Velerlei is hier uitgevoerd: oude orgelmuziek, een meerstemmige Psalm bewerking voor koor van Sweelinck, Koraal voorspelen van Ned. organisten. Intrede- en Pinksterzangen. Motetten en Psalmmelodieën. Tn deze laatste was een terugkeer naar de uitvoeringstechniek der R.K. liturgie te be merken: responsorium, antiphoon (beurt zang en koraaltoon (accentus) kregen weer een plaats, de koraaltoon nu echter voor de heele gemeente. Verschillende kerkkoren, ook een knapenkoor werkten daartoe samen, onder leiding van Piet Halsema Het resul taat was goed en stemt hoopvol. De koraal voorspelen waren inzendingen voor een uit te geven verzamelboek. Er waren conserva tieve en moderne bij, kunstige en eenvou dige. Welke gekozen zullen worden weet ik niet, maar het lijkt me, hoezeer de muziek recht heeft op gestadige evolutie, gewenscht die te kiezen welke de stemming van het volgende lied zoo goed mogelijk voorberei den. Bach heeft dat trots de kunstvaardig heid en ingewikkeldheid van vele zijner voor spelen, zoo prachtig gedaan, En voorts: wel luidendheid! Een gemeente is geen concert publiek. De muziek bij den Eeredienst moet geen problemen stellen maar de ziel ver heffen. Het streven der Ver. v. Prot. Kerkmuziek verdient, bewondering en medewerking. Bij den Zondagochtend-dienst zijn de nieu we gezichtspunten, n.l. grooter aandeel van de muziek en meer intensieve medewerking der geheele gemeente bij de uitvoering daar van in toepassing gebracht. Voorganger was de oud-minister Prof. Dr. G. v. d. Leeuw, die ook oo muzikaal gebieid autoriteit bezit, organist P. C. van Westering; het ver sterkt Bavo-koor stond onder de beproefde leiding van Piet Halsema. K. DE JONG „Lux lucet in tenebris" In den Stadsschouwburg kwam Zater dagavond het tooneelspel van ds. A. R. de Jong „Lux lucet ln tenebris" (het licht schijnt ln de duisternis) op de planken voor de Open Religieuze Gemeenschap. Ds. A. R. de Jong. die als voorganger van de Open Religieuze Gemeenschap ook het tooneel dienstbaar maakt aan de - verhoo ging van het godsdienstig-zedeiyk peil, heeft dimaal zijn stof ontleend aan het le ven der Waldenzen. die in het eind ,der vijf tiende eeuw aan een vervolging door de vereende machten van staat en kerk bloot stonden In dit milieu laat hij het drama tusschen de broeders spelen, twee ridders, van wie de één. Jonker Joannes, uit min nenijd de gade van den ander vermoord heeft, en nu. door zijn geweten gekweld, ln het gebergte vlucht, waar een oude Wal- dens. vader Lucas, zijn schuld van hem af neemt. en waar hij bij dienst kleindochter, de argelooze Maria, in een oprechte liefde genezing vindt. Tot de Bergrede bekeerd, meent hij niet mee te mogen doen aan het gewapend verzet der vervolgden, hetgeen een conflict met zijn weldoener veroor zaakt. Wanneer tenslotte zijn broeder bij een razzia hem persoonlijk gevangen neemt, en door deze positie misbruik wil maken van de genegenheid van Maria voor haar ge liefde. wordt deze ruwe ridder door haar offerbereidheid zoodanig getroffen, dat een verzoening volgt en een „happy ending" ternauwernood wordt voorkomen door den inquisiteur, die zoowel Joannes als zijn be keerden broer voor het kettergericht brengt. Hoewel psychologisch niet steeds over tuigend. met minst bij de wel wat heel ra dicale ommekeer van den graaf ln het laat ste bedrijf, is de dramatische opzet zoowel als de o.a. door authentieke kasteelmeu belen en vaatwerk uit de vijftiende eeuw mede versterkt milieu-schildering in staat den toeschouwer te boeien, waartoe ook het welverzorgde samenspel der executanten, meewerkte, onder wij enkele der beste krachten uit de dllettantenwereld en zelfs Het tribunaal doet uitspraak Het Tribunaal te Haarlem heeft van morgen uitspraak gedaan in de zaken tegen J. de V,, den NSB-radioreporter. die bij de „Deutsche Rundfunk' causerieën verzorgde voor den beruchten Bremen- schen zender. De uitspraak luidde: inter- neering tot 10 Mei 1950 en ontzetting uit het kiesrecht en verbod tot het bekleeden van een ambt tot 10 jaar na de executie van de straf. Tegen A. den E., die „Hilfslagerführer" in Duischland was geweest luidde de uit spraak interneerïng tot 1 Juni 1948 en ontzetting uit het kiesrecht tot 10 jaar na de executie van de straf. Mej. C. P. v. N., die pas in 1944 lid werd van de NSB, werd veroordeeld t.ot interneering lot 15 Mei 1947 en ontzetting uit het kiesrecht tot 10 jaar na de executie van de straf. Het buitengewoon onderwijs De aanvraag voor een Protestantscli Christelijke school. Op een verzoek van de Vereeniging rot Stichting en Instandhouding van een Christelijke School voor buiten gewoon lager onderwijs te Haarlem, om beschikbaarstelling van een gebouw voor de vestiging van een Protestantsch- Christelijke school voor buitengewoon lager onderwij.., hebben B. en W. geant woord, dat het thans niet mogelijk is een aan redelijke eïschen voldoend ge bouw beschikbaar te stellen. Wat de gelijkstelling voor dit buitengewoon lager onderwijs betreft merken B. en W. op, dat de gemeente niet verplicht is een financieele bijdrage te verleenen in de kosten van de oprichting van een bijzondere school voor buitengewoon lager onderwijs. Hoezeer het college in beginsel bereid is er toe mede te wer ken, dat aan de door deze vereeniging bedoelde kinderen in den door de ouders verlangden geest onderwijs wordt gegeven, is het aanvankelijk toch van meening, dat de precaire toestand van de gemeentefinanciën niet toelaat thans reeds tot groote uitgaven voor dit doel over te gaan, te minder nu op de openbare scholen voor buitengewoon lager onderwijs nog voldoende gelegen heid voor de plaatsing van deze kinde ren bestaat. Dit zou naar hun meening eerst dan in overweging kunnen worden genomen, indien op overtuigende wijze is aangetoond, dat nog een groot aan tal daarvoor in aanmerking komende leerlingen gen buitengewoon lager on derwijs ontvangt tengevolge van het ontbreken van een Christelijke school voor dat onderwijs, zoodat stichting van een vierde school voor buitengewoon lager onderwijs in deze gemeente finan cieel verantwoord zou zijn. De meening, dat vele achterlijke kinderen van het ontbreken van een Protestanhch-Chris- telijke school voor buitengewoon lager onderwijs thans de dupe zouden zijn, kunnen wij echter niet deelen, aangezien de achterlijke kinderen van vrijwel alle Christelijke lagere scholen in deze en omliggende gemeenten op de gemeentelijke scholen voor buitenge woon lager onderwijs geplaatst worden. De Radio geeft vanavond: 19.00, 20.00 en 22.00 Nieuws. NCRV 19.20 Krontjongmuziek. 20 03 Orkest o. 1. v. P. v. d. Hurk. 21.00 Gevarieerd programma. 21.30 Harp-recital. 22.30 Gram. muziek. 23.00 Avond concert (gr.) HILVERSUM n, 415.5 M. 18.00, 20.00 en 23.00 Nieuws. AVRO 18.30 „The Skymnsters". 19.00 Accordeon en xylofoon (gr.). 19.30 Bonbonnière. 20.15 Residentie orkest. 21,15 Pills en Tabet zingen. 21.30 Hoor spel. 22.00 „Weet je nog wel oudje", 22,30 Dutch Swing College. 23.15 Ensemble Geza Klss. ORGELBESPELING Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Groote of St. Bavo-Kerk te Haarlem op Dinsdag 9 Juli 1946 's avonds van 89 uur door George Robert. Het programma luidt: 1. Paduana Hispania, Sweelinck—Scheidt (Thema met Variaties); 2. Preludium en Fuga G gr. t., J. S. Bach; 3. Koraal voorspelen. Joh, Brahms, O Gott, du frommer Gott. Herzlich tut mich erfreuen die llebe Sommerzeit; 4. Pastorale, C. Franek (op verzoek); 5. Siciliana, M. E. Bossi, Slile antico; G. Variaties Dubbelfuga over het Valeriuslied „Merck toch hoe sterek", Jacob Bijster. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 6 Juü 1946 BEVALLEN 5 Juli, H. Pander— Smedes. d.: W. DelissenWaarmerdam, d.; M. Schop Portegies, d.; S, E. Moojenvan der Steen, d.; M. RaspoortWamsteeker, z.; W. C. I-Iel- wesKomijn, d.: M. C. van E verdingen— Roose. z_; ,T. van der Korf—Aafjes, d.: J. BijsterLnngenbach. z.; M. P. C. van Scha- genMeuwese. r.\ L. T. de BruinLammer- tink. d T. M. H. VolmanBecker, z.; E. van PolenBols. z.; M. J. Idesker—Heijtman, z.; 6 Juli, J. Hamakersvan Seters, d.; M. ,T. G. Bijleveldvan Dam, d.; N. Webster—Bark, d. OVERLEDEN4 Juli, W. Stassen, 73 j„ Santpoorterstraat.; 5 Juli. G. E. van Leijen- horstBouwinkelman, 80 j., Begijnhof. ONDERTROUWD 6 Juli. T. C. J. Visser en M. H. Bouman; J. B. van der Poel en H. G. Zuidhoek; G. H. Schipper en M. J. G. Roosloot. GEHUWD: 6 Juli, G. van Excel en A. Zwaan. SCHEEPSBERICHTEN Rotterdam, aangekomen 6 Juli: Wim, hout; Ingrkl t(rawler). Ned. st; Malo, Furness. Waal haven O.Z.; Katholm, stukgoed; Vesla, ledig; Rex, cellulose; Libelle, mijnhout; Limburg, ijzer; Mr. M. Flores. Rotterdam, vertrokken 5 Juli: Egret, stuk goed; Helder, ballast: The Countess, bal last; Titania. stukgoed; Saxen, kolen; Nor- ma, stukgoed: City of Malines, zand; Bata vier 2. passagiers; Sverre Nergaard, stuk goed; Gaasterland, ballast; Wim, ballast. Weerbericht v AVeinig verandering. Geldig tot Dinsdagavond: Matige Noordelijke wind, zwaar tot half be wolkt, droog weer. Weinig verandering in temperatuur. AGENDA MAANDAG 8 JULI Rembrandt: Lady Hamilton (18 j.) 14. 16.15, 18.45 en 21.15 uur. Palace: Meisjes achter tra lies (18 j.). 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: Als de natuur roept (14 j.), 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: De sensatie-journalist (18 j.), 14. 16.30, 19 en 21.15 uur. DINSDAG 9 JULI Zie Maandag. BESTRIJDING COLORADOKEVER De Burgemeester van Velsen, gezien het voorstel van het Hoofd van den Planten- ziektenkundlgen Dienst, maakt hekend. dat het gewas op alle met aardappelen beteelde perceelen binnen de gemeente Arelsen gelegen, in de periode van S Joili 194G tot en met 27 Juli 1946 voor de tweede maal moet wor den bespoten met water, waaraan op 100 liter 500 gram eal'ciumansenaat is toegevoegd. Deze tweede bespaiiting moet op dezelfde wijze worden uitgevoerd als de eerste. Kleine telers, zooals particulieren en volkstuinders, die niet in staat zijn deze bespuiting zelf uit te voeren, kunnen dit van gemeentewege doen geschieden tegen betaling van 0.10 per Rijnlandsche roede en per keer. ■Aanvragen hiertoe moeten vóór 14 Juli e.k. zijn inge diend ten kantore van het "Plantsoenbedrijf, park VeLscr- heek G. \relsen. Zij, die niet aan bovenbedoelde verplichting voldoen, stellen zich bloot aan strafvervolging. A'ELSEN. 5 Juli 1946. De Burgemeester voornoemd, M. M. KAYINT. De VAKGROK1' GROOTHANDEL IN VISCH, af deeling TJmuiden, vraagt voor spoedige indiensttreding EEN ERVAREN BOEKHOUDER Uitsluitend schriftelijke aanbiedingen ond«r opgaaf van diploma's, referenties enz., aan het secretariaat Havenkade 5, IJmuiden. Croote PAKHUISRUIMTE te huur Z.Z. Arisschérshaven circa 350 M2, Brieven IJ 1S1 Bureau van dit blad. RADIO-INSTITUUT „KENNEMERLAND" STATIONSWEG 66, A'EI/SIGN AANGIFTE VAN NIEUWE LEERLINGEN kan geschieden tot 1 Aug. '46, uitsluitend op Woens dagmiddag v. 4G u. Aanvang 'der nieuwe cur sussen 15 Aug. '46. Dagcursus 1 J. Avondcursus lVs jaar. Alle lnl. betreffende keuring»- en exameneisen, salarissen enz. worden gaarne verstrekt. N.A'. Schecpslierstelinrlchting „BOOY en Co.". IJmuiden Oproep voor de Buitengewone Vergadering van Aandeelhou ders op Maandag 22 Juli 1946 om 11 uur v.m. te IJmuiden, Kennemerlaan 31. Op vertoon hunner aandeelen hebben houders recht van toe gang tot deze vergadering. De ter vergadering te behan delen onderwerpen liggen van af heden voor aandeelhouders ter inzage ten kantore der Vennootschap te TJmuiden. DE DIRECTIE. Wijk-kraamverzorgster vraagt tegen 1 Aug. 2 ongem. kamers met kookgel. of gebr v. keuken te IJmuiden of IJm - Oost. Brieven Iepenstr. 6. H.N, B z a tegen kosten dezes TIJDELIJKE NOODHULP. \rrouw m. 1.. bij vrouw die ziek is of in gezin waar vrouw ont breekt. Kind. geen bezw. Evt. ook bij boeren. Geld geen hoofdzaak. Wel enige hoogst- nodige kleding. Br. nr. 428 Boekhandel Erasmus, Santp. Jonge menschen die gaan trouwen vragen BOVENGEI). VAN WONING te huur. Liefst met badkamer. Te bevr. btir. dit blad. Wie wil BOVENHUIS Bloe- mendaal ruilen voor vrij huisje IJm. (IJm.-O.) Br., L 639. Dinsd.av. meegenomen van SluiseU. POES. Dochtertje erg verdrietig. Verzoeke terug be zorging Sluiselland 57. TE KOOP: 1 pr. zwarte handschoenen. 1 lange ollejas, 1 korte ollejas m 42. B. Ram- bonnetlaan 54, IJm. TE KOOP: 1 pr. d, sch. 3/4 hak m. 38. pas gerepareerd. Cypressenstraat 1, IJm -O, TE KOOP: 3 keurige linnen speelpakjes. 1 gestr. matro zenpakje, alles korte mouwtjes a f 7.50 p. st. lft. 7. 8. 9 J. en zijden japon f 20. Planclus- straat 20. IJmuiden-Oost. Te koop z. g. a. n. zwart HEERENCÖSTUUM met gestr. pantalon o.k. m. 48-50. Brie ven L 640. Te koop: 2 pr. AVERKSCn. m. 43 en 44. Kastanjestr. 11, TJmuiden-O. Te koop aangeb. zwarte D. MANTEL m. 46 m. bijpassende hoed. J. Kostelijklaan 17. Te koop: HUISKAMER- AMEUBLEMENT f 575. Adres ,bur van dit blad.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4