IJmuider Courant De Doodstraf Bedrog bij het Poolsche referendum? Daladier Weer witte suiker Naar Duitschland's economische eenheid. file Jaargang No. 1837C Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724 Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peerebooui Donderdag It .Juli 1946 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 cf. per kwartaal f 4. TT ET Landelijk Comité van Actie tegen ■1* de Doodstraf is voornemens binnen kort een petitie aan de regeering aan te bieden. Het vraagt om bewijzen van in stemming met zijn streven, die het aan de petitie wil toevoegen. Deze actie wordt ook in Haarlem en omgeving gevoerd en de secretaris van het plaatselijk comité, de heer J. J. Keune, Postlaan 6 te Heem stede, verzoekt om bewijzen van instem ming, voorzien van naam en volledig adres, vóór 1 Augustus aan hem te willen zenden. Bij uitzondering wordt zulk ver zoek hier in een artikel vermeld, natuur lijk met de aanbeveling om er gevolg aan te geven. Van degenen die dat op grond van hun overtuiging willen doen wordt weinig gevergd: slechts de korte mede- deeling dat zij instemmen met de actie van het comité. Het is niet de eerste maal, dat op deze plaats tegen de doodstraf wordt geschre ven. In Januari werd er een beschouwing aan gewijd waarin ik, een woord van Vrij Nederland citeerend dat zeide: „In de doodstraf reikt de mensch in euvelen over moed boven zijn menschelijke begrensd heid- uit", daaraan toevoegde: Het is deze gedachte, die zooveel tegenstanders van de doodstraf in vroeger tijden en ook nu gedreven heeft en drijft tot hun verzet. Ons diepste gevoel zegt ons dat de mensch zich niet mag aanmatigen, zijn recht spraak tot het vernietigen van het leven van den niedemensch uit te strekken. Dat recht berust, voor ons, bij God alleen. Het is deze gedachte die het standpunt van de tegenstanders beheerscht. Over het feit dat in kerkelijke kringen, met name in orthodox-Protestantschen kring, tegen- overgestelde meeningen bestaan heb ik toen ook geschreven en die meeningen toe gelicht naar aanleiding van de bekende uitspraak van de Synode van de Ned. Herv. Kerk, die bij meerderheid verklaar de „dat de overheid als dienaresse Gods, zich gesteld ziende voor de taak de ge rechtigheid te handhaven en daarop ge pleegde inbreuken te straffen, naar Gods Woord het recht heeft, ingeval van zeer zware schuld de doodstraf toe te passen." De Synode sprak overigens met nadruk over de mogelijkheid van gratie en keerde zich tegen gevoelens van haat. Wij tegenstanders van de doodstraf heb ben ons nog beroepen op verschillende be zwaren, die ook door het Comité van Actie in het licht zijn gesteld, Daartoe behooren de onherstelbaarheid van het ten uitvoer gelegde vonnis bij mogelijke rechterlijke dwaling, uitschakeling van de mogelijkheid van bekeering van den veroordeelde, het verlagen van medemenschen tot het ver richten van beulsdiensten, ondermijning van eerbied voor het Leven, het terugval len in een vroegere phase van de recht spraak, het feit dat vaak nabestaanden zwaarder gëtroffen worden dan de v oordeelde en het verslappen van de actie tegen den nationaal-socialistischen geest, als eenmaal vele dragers daarvan gedood - zullen zijn, Want het bestaan van zulk eer geest Ls niet afhankelijk van het voort leven van bepaalde individuen. Inmiddels is, volgens een Londensch re- geeringsbesluit, de doodstraf in de bijzon dere rechtspleging ten aanzien van poli tieke gevangenen al vele tientallen malen uitgesproken en zijn Max Blokzijl en Mus- sert voor het executiepeloton gevallen. In een enkele zaak is gratie verleend. Vele gevallen, waarin de doodstraf is uitgespro ken, zijn nog hangende. Sinds zij tachtig jaar geleden in ons Nederlandsch burgerlijk strafrecht werd afgeschaft, is er altijd een duidelijke meer derheid in orts land tegen de doodstraf geweest. Tot ria den tweeden wereldoorlog toen vele menschen ineens bereid bleken haar tijdelijk te aanvaarden en dan alleen voor toepassing op landverraders. Deze veranderde houding werd bij velen ver oorzaakt door wraakgevoelens, bij anderen door de vrees dat de gevangenen nog eens los zouden komen en opnieuw kans krij gen om misdaden te plegen. Sommigen be riepen zich voor hun oordeel alleen op hun intense verontwaardiging over het gepleeg de verraad, van het vaderland zoowel als van medemenschen. Maar daarin doet dan toch ook de vergeldings-gedachte zich gel den. Het is de overtuiging, dat de mensch zich bij zijn rechtspraak niet mag aanma tigen het leven van een ander te nemen en dit aan Gods rechtspraak moet over laten. die de principieele tegenstanders van de doodstraf ook tegenover een tijde lijke toepassing plaatst. Wraakgevoelens waren in de tijden, die wij beleefd hebben, begrijpelijk Velen van ons hebben ze meermalen ook ervaren en ze niet dan met inspanning overwonnen. Het is geen teerhartigheid die de tegenstanders van de doodstraf bezielt en ook geen weekheid. Er is wel het besluit, de eigen overtuiging getrouw te blijven en zich daarvan niet door tijdelijke ervaringen te laten afbren gen. Dit is geen zaak van opportuniteit, van gelegenheids-beleid. Zij geldt een te groote en beslissende levensvraag. Inmiddels is weer tijd verstreken. Wii zijn verder van den oorlog verwijderd ge raakt. Ik geloof dat de tenuitvoerlegging van doodvonnissen geen bijzondere vol doening aan breede lagen van ons volk heeft geschonken. Er is tenminste niets van gebleken. Men heeft, in het algemeen gesproken, die tijdingen zwijgend verno men, zonder commentaar, Het lijdt geen twijfel dat velen, die voor tijdelijke toe passing van de doodstraf waren, hun op- De Boerenpartij eischt nieuwe stemming in drie districten Premier onthult massamoord door reactie De leider der Poolsche Boerenpartij Mi kolajezyk heeft dadelyk nadat de Poolsche premier den uitslag van het referendum over het beleid der communistische regee ring bekend gemaakt had waarbij hy mededeelde dat de regeering de overwin ning had behaald in alle gestelde onderwer pen geprotesteerd tegen deze bekend making, daar volgens hem het referendusr op bedrog berustte en in verschillende districten grove onregelmatigheden hebben plaatsgehad. IIü voegde erbij dat zijn par ty het geheele referendum onwettig zox verklaren, wanneer zyn protest zou wor den genegeerd. Mikolajczyk zeide ervan overtuigd te zijn dat de bekendgemaakte uitslag be treffende de referendum-vraag': „Wenscht gij een een- of een tweekamerstelsel voor de volksvertegenwoordiging?" volkomen vervalscht was, daar hij zeker was var het feit dat minstens 35 procent der kie zers voor een twee-kamerstelsel heeft ge stemd, terwijl de regeering verklaarde dat de meerderheid zich voor het een-kamer stelsel heeft uitgesproken, n.l. 60 procent. De vertegenwoordigers van de Boerenpar tij in de stembureaux in drie districten hebben geknoei bij de telling der stemmen waargenomen, aldus de leider der partij. Hij ontkende vervolgens de waarheid der geruchten dat hij als leider van de Boeren partij zou aftreden en brandmerkte deze als verzinsels van zijn linksche tegenstan. ders. Intusschen voert de Poolsche regeering een felle campagne tegen den Boerenlei der, dien zij ervan beschuldigd de anti- semietische relletjes zooals die te Kiélce hebben plaatsgehad, goed te keuren. „Mi kolajczyk is geen vriend der Joden en helaas doet zijn partij niets om de anti- Joodsche gevoelens te bestrijden," ver klaarde de Poolsche premier Morawski, die in dezelfde verklaring onthulde dat sedert de bevrijding van Polen vijftienduizend soldaten en leden der linksche partijen door de „reactie" zijn vermoord. Mikolajczyk van zijn kant heeft ten stelligste ontkend dat hij en zijn partij anti-Joodsche gevoelens zouden koesteren en hij beweerde dat de regeering gewei gerd had zijn voorstel tot het zenden van een parlementaire onderzoekingscommissie naar Kielce te verwezenlijken. Katholieke kerk beschuldigd. De premier heeft ook nog een ernstige beschuldiging aan het adres der Poolsche Nederlandsch Dagbladverslaggever uitgewezen Teveel Nederlandsche correspondenten in Britsche zone De correspondent van het A.N.P. te Neu renberg meldt, dat de Britsche autoritei ten te Berlijn de vorige week hebben ge weigerd de „license" te verlengen van den verslaggever van het Nederlandsche dag blad „De "Waarheid", die tot dusverre in Duitschland vertoefde. Te Neurenberg werd hem later op order van den director public relations medegedeeld, dat hij ter- stond naar Nederland moest vertrekken. Als reden werd opgegeven, dat te veel Nederlandsche correspondenten in de zone waren. Later ontving hij een telegram, meldende, dat hij per eerste gelegenheid moest vertrekken. Onder de Britsche correspondenten te Neurenberg heeft dit geval veel opzien verwekt. Dinsdagmiddag is de correspondent naar Nederland vertrokken. katholieke overheid gericht, die hij ver weet medewerking te weigeren aan de bestrijding van het anti-semiet isme in Polen. Morawski beweerde dat mgr. Sa- piha, de aartsbisschop van Krakau en de •bisschop van Kielce, Kaczmarek weiger den een proclamatie te teekenen die ras- en godsdienstvervolging veroordeelde. „Indien de kerk openlijk het anti-semie tisme zou veroordeelen zou dit grooten in vloed hebben. Verscheidene personen de den echter zonder succes een beroep op de kerk. Ongelukkigerwijze is een groot deel van de Poolsche geestelijkheid reaction- nair." Morawski zeide dat de Poolsche re geering gaarne de diplomatieke betrek kingen met het Vaticaan wilde hernieu wen. doch de Poolsche regeering in Londen wordt nog altijd door het Vaticaan erkend en heeft daar een vertegenwoordiger. De bisschop van Czestochowa heeft zijn afkeuring over de gewelddaden uitgespro ken en heeft een beroep op de bevolking gedaan, dat door de burgerlijke autoritei ten bekrachtigd is. Hij verklaart, dat alle beweringen over ritueele moorden leugens zijn en dat noch in Kielce noch in Czesta- chowa of elders in Polen een Jood ooit Chrsitenen heeft lastig gevallen als uit vloeisel van zijn godsdienst of ritueel. „Ons is geen geval van kinderroof door Joden beleend." blijft afgevaardigde Morgen uiteenzetting over het pact van Munchen De poging der Fransche communisten om Edouard Daladier, ex-premier van Frankrijk, als afgevaardigde in de natio nale vergadering van zijn zetel te beroo- ven, is gisteren definitief mislukt: met 22 tegen 10 stemmen heeft de commissie der Assemblée besloten, dat zijn verkiezing geldig is. De verkiezingen van den conser vatieven afgevaardigde Dupont en den vrciegeren premier Reynaud werden even eens na een lang debat door de Assemblée bekrachtigd. Toch heeft mea besloten a.s. Vrijdag een openbaar debat over de zaak- Daladier te voeren. Daladier schijnt voor dit doel een redevoering van vijf uur te hebben opgesteld, waarin hij zijn houding te Muenchen wil verdedigen en wil trach ten een rechtvaardiging te geven van zijn spoedig na den oorlog genomen besluit de communistische partij onwettig te ver klaren. Hef woord is aan...., Gustave le Bon: Een te behoudend volk is voorbeschikt tot heftige om wentelingen. Niet in staat tot geleidelijke hervorming is het genoodzaakt, zich met schokken te herzien. Op 3 Aug. 500 gram Het einde van de moeilijkheden in de suikervoorziening komt in zicht. De pro ductie voor geraffineerde suiker is weer zoo ver op dreef, dat, hoewel aanvanke lijk de normale suikerdistributie op IC Augustus zou aanvangen, reeds per 3 Augustus een bón kan worden aange wezen, waarna weer een regelmatige voor ziening zal kunnen plaats hebben. De aanvoer van ruwe suiker is mo menteel dermate bevredigend, dal. niet alleen op 3 Augustus het rantsoen ge raffineerde suiker van de kinderen tot en. met 4 jaar weer op 500 gram gebracht kan worden, maar ook aan de oudere leeftijds groepen voorloopig eenzelfde rantsoen van 500 gram kan worden verstrekt. J Mannelijke geïnterneerden worden vastgehouden Arrestaties van contra-revolutionairen Er is thans bekend gemaakt, dat alle mannelijke geïnterneerden te Malang tus- schen de 10 en 60 jaar, op bevel van de T.R.I. te Soerakarta gevangen gehouden zullen worden. 200 Arrestaties. Men heefl heden bekend gemaakt, dat naar aanleiding van de ontvoering van Soetan Sjahrir. tien dagen geleden, onge veer veertig leiders van de kliek, welke de contra-revolutie wilde uitvoeren, ge arresteerd zijn. Men is van oordeel, dat het aantal gearresteerden over geheel Java uiteindelijk de tweehonderd kan heb ben bereikt. Het A.N.P. heeft het volgende bericht opgevangen van den zender van het Indo- nesisch-Republikeinsche persbureau An- tara: Djokjakarta, 10 JtTTi, „Gisteren om 9.00 uur des avonds is in de ambtswoning van Sjahrir te Batavia een handgranaat ont ploft. 6 leden van de wacht en een voor bijganger werden licht gewond. De hand granaat zou hebben toebehoord aan een der leden van de lijfwacht van Sjahrir. Zij is bij ongeluk ontploft." De Amerikaansche prijsbeheersching De Amerikaansche Senaat is thans bezig met de voorstellen tot wederinstelling vafii een prijsbeheersching voor alle afzonder lijke producten te bespreken, als gevolg waarvan de prijsbeheersching voor de vol gende artikelen definitief werd afgeschaft: zuivelproducten en melk, vleesch, gevogel te. petroleum en alle bijproducten; wel aan prijsbeheersching onderworpen zullen blijven alle granen. De besprekingen wor den voortgezet ten aanzien van andere ren en goederen. Instelling van een onderzoekcommissie voor ontivapening. Molotof tegen een federatief Duitschland. vatting al herzien hebben omdat de tijd tot rustige bezinning heeft geleid. Op hen en op allen, die tegenstanders van de doodstraf zijn, doet het Comité zijn beroep om hun instemming met zijn streven ken baar te maken Dat is noodig. Wij moeten waken tegen een blijvende weder-invoe ring in Nederland, die van sommige zijden zeker voorgestaan zal worden. Laat men dus, als men ertegen is, niet alleen iets zeggen, maar ook iets doen. Veel inspan ning wordt niet gevraagd, R. P. Na dc bewogen zitting der vier minis ters van Dinsdag, waar het Duitsche pro bleem ter sprake werd gebracht' werd de vergadering verdaagd tot Woensdag zon der dat men ook maar in de verte de mo gelijkheid tot een besluit over een van de detailkwesties had overwogen. Woensdag werden de debatten voortgezet met een uiteenzetting der standpunten. waarbij Bcvin en Bidault lange verklaringen af legden over hun zienswijzen. De formatie van een Duitsche economische eenheid stond hierby voorop en Bevin diende een ontwerp-voorstel in dat beoogde deze een heid onmiddellijk te vormen. Bidault deel de mede dat zijn regeering besloten had zich voorloopig accoord te verklaren met dit plan, om het Duitsche herstelbetalings programma niet te onderbreken. Tenslotte werden de volgende drie voor stellen ter bestudeering aanvaard: Een voorstel van Bevin teneinde te ge raken tot een dadelijk ingaande overeen komst voor korten tijd om Duitschland als een economisch geheel le beschouwen, zonder vooroordeel over het plan van Byr nes voor een verdrag op langen termijn. Een ontwerp-voorstel van Molotof over een vommissie van onderzoek voor ont wapening en demobilisatie. Een voorstel van Bidault om de steen koolkwestie ter conferentie der vier mi nisters te bespreken. In een lange verklaring betoonde Molo tof zich een sterk voorstander van een centrale Duitsche regeering en tegenstan der van eenig plan tot het creëeren van een federatief Duitschland. Hij voegde hieraan toe. dat de -Sovjet-regeering geen voorstander is voor een geheel gedesin- dustrialiseerde agrarische Duitsche staat en critiseerde de afscheiding van het Ruhrgebied van Duitschland. Naar Reuter verneemt heeft de regee ring van Australië aan de organisatie der Yereenigde Volken verzocht in de alge- meene vergadering van September a.s. het geheele vraagstuk van liet recht van veto te bespreken.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1