IJmuider Courant Bidault pleit Wieringermeer voor de kleine Westelijke landen Luchtverkeer gehandicapt ®!o Jaargang No. 1837$ Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pcereboom Zaterdag 13 Juli 1040 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. Het is wel een wonderlijke ervaring, de Wieringermeer nu te bezoeken. Nieuw leven bloeit op uit de bouwvallen. Dat beeld is geen Hoiandsche, maar een Duit- sche vondst, zij het dan niet van een Nazi. Als de Nazi's het overdacht hadden zou den zij begrepen hebben, dat zij Nederland niet stuk konden maken door springladin gen in dijken te laten ontploffen. Zij pleegden er slechts een wandaad mee, die moeilijk vergeten en vergeven zal worden. Het gewonnen land, de polders en de waterkeeringen, de strijd tegen de zee.dat alles ligt ons Hollanders zoo na aan het hart. Hoe is het denkbaar dat menschen zich in dien strijd tegen ons zou den keeren? Wij hadden eerst een schoon en gast vrij boerenbedrijf in den Groetpolder be zocht 'en onzakelijke opmerkingen-van stedelingen gemaakt in de schemerige ruimte van een machtige schuur, een hooge hal vol geheimzinnige lichteffecten die breken door kieren en kleine vensters. Dus vroegen wij weinig over de landbouw machines, langs de hooge wanden ge schaard en bepeinsden overluid den schil der, die deze schemering en dat brekende licht op het doek moest weergeven. Maar men had geduld met ons en zei dat An ton Pieck hier al geteekend had. Toen gleed de auto weer over den dijk en in de stralende zon schoot zij omlaag, de Wieringermeer in die daar, aan den Winkelschen kant, schier even welvarend scheen als vroeger. Want niet slechts strekte zich een wijde pracht van groene gewassen voor ons uit maar ook de be huizingen, met haar helder-roode hooge pannedaken en haar kleurige muren en vensters, wier propere gordijnen van de Hollandsche keurigheid daarbinnen spra ken. schenen ongedeerd. Maar dat beeld bleef maar kort. Wij waren pas op het Hoogeland, zooals de Zuiderzeelieden het vroeger noemden, toen een schip dat één meter zestig stak er al gevaar liep te stranden. De eigenlijke Meer lag meters dieper en snel waren wij daar en ont moetten een nieuwe beproeving die haat ten deel is gevallen: de rupsenplaag die nu de gewassen teistert. Daar was een heele strook langs den weg, bezaaid met erwten, kaalgevreten en wij stopten, on ze geleiders haalden zoo'n plant en toon den het schamele restant waarop de flu- weelige, kleine rupsen rondkropen. De boeren, rustige mannen met vierkante, vastberaden trekken, bezagen het ernstig. „Waarom?vroegen de stedelingen en zij zeiden dat het biologisch evenwicht in dé Meer nog niet hersteld is, Nu zijn de planteneters eerst gekomen en pas latei- komen hun verdelgers. Het vogelleven is verstoord, en de sluipwesp doet zich nog niet gelden. Welke gewassen dit schaden kan? Erw ten het ergst, maar ook kool en ,,blauw- manen", spinazie en zelfs bieten, al zullen die zich misschien in Augustus herstellen. Overigens staan de gewassen mooi: 95% van een goed jaar, raamt onze gastheer, maar bij het „beschot", hetgeen de op brengst per hectare is, zou het nog wel eens kunnen tegenvallen. Het afrijpen van de vrucht zou bij gelijk aantal korrels tot minder gewicht kunnen leiden, omdat het leven van de plant verstoord is. Nu gaan wij voort door een land vol ruïnes: vreemde bouwvallen van nieuwe huizen, overal geflankeerd door geraamten van schuren: daken op staketsels, waar- tusschen de muren door de zware water massa's zijn weggebroken en zij rijzen op uit het jonge, golvende, weelderige groen, uit het prachtige zachtgroene vlas en de witte bloemenpracht van het bïauwmaan- zaad. uit de tarwe en de koolvelden Ne vens die schuur-geraamten. die werktuigen en landbouwmachines met hun hooge daken-op-palen beschutten, zijn soms noodwoningen gebouwd: kleine houten keeten en slechts hier en daar een woon wagen waarvan het onderstel met planken is afgetimmerd. Het zijn de primitiefst- denkbare behuizingen, al prijken er al bloemen achter raampjes, omdat men er toch van maken moet wat men kan. Er staat een groepje mannen bij zoo'n woonwagen. Dat zijn N.S.B.'ers uit het kamp Alkmaar, die hier komen werken. En werken zij goed? De boeren knikken ernstig. Dat gaat wel, al zijn hel geen vakmenschen, maar stedelingen, Zij heb ben een goeden commandant daar in Alk maar: hij weet er een beteren geest in te brengen en den gang in te houden. Maar straks, als de oogst komt. zullen veel meer arbeidskrachten noodig zijn: wel een tweeduizend man voor de vijf honderd boerderijen en die moeten in de Meer zelf worden ondergebracht. Daar is nog geen onderdak voor hen. Den Haag heeft wel barakken, maar Den Haag moet zorgen dat ze er snel komen. De oogsttijd is er voor je het weet Den Haag wordt dus niet met rust gelaten. Nu rijden wij langs een reeks kleine be drijven van tien Hectaren: daar is meer en grondiger verwoest dan ergens anders. Er zijn alleen die daken-op-palen in een lange reeks, precies in één lijn, op gelijke onderlinge afstanden. Het zou spookachtig zijn. zelfs in dit stralende licht, als die blijde belofte van krachtig jong leven niet uit de deinende zee van golvend graan rees. En Middenmeer en Wieringerwerf maken ons stil: dat zijn de puinhoopen van een maal blinkende, welvarende dorpen, met enkele huizen hier en daar en die kleine, grijze kerken waaruit ook stukken zijn EfEN KIJK.EE OP HET VERWUIiFT. De menigte van <>j> V. D.'s jubileum- textiel beluste vrouwe» groeide in den loop van Vrijdag niet het uur. Op don middag, omstreeks kwart over twee, was bet gelieele Verwulft overvuld met wachtenden en toeschouwers. Er was geen doorkomen aan. Hot. verkeer op een der drukste punten van de stad, lag practiscli lam. Toon trad de politie op: zij trachtte de koopsters van de kijkers te scheiden door een cordon te trekken, het geen eerst na, tussohenkomst van de niotorbrigade en de bereden jiolitie gelukte. Op een gegeven oogenblik leek liet Verwulft een slagveld: schreeuwende, gesti- culeerende en flauw vallende vrouwen, dicht opeengepakt. De gelederen werden uiteengescheurd en geleidelijk kon de orde hersteld worden. Het is geen eenvou dig karwei geweest de hartstochten van de koopzieke kudde te beteugelen. Heftige tafereelen hebben ziel» afgespeeld. Thans zijn er palen in het trottoir geslagen, die de ln de volgende week verwachte drukte In goede banen zullen leiden. Slotzitting der vier-Ministersconferentie bracht weinig resultaat Economische samensmelting van Westelijke Duitsche zones De laatste vergadering der vier mi nisters te. Parijs is gisteravond besloten met een afscheidswoord van minister Bevin, die zijn drie collega's een „tot ziens op de vredesconferentie" toeriep. Tot besluiten kwam het op deze bij eenkomst niet meer. Ook over het on derwerp Oostenrijk, waarover nog eeni- gen tijd gedebatteerd werd, konden de ministers geen overeenstemming berei ken. De Fransche minister Bidault ver klaarde voor de beëindiging der zitting dat hij voornemens was, op de volgende vier-ministersconferentie waarbij het probleem Duïtschland zal worden be sproken, de. toelating ter conferentie van Nederland. België en Luxemburg te vragen, alsmede van die landen die eveneens direct bij liet Duitsche vre desverdrag betrokken zün, zooals Joe goslavië. Bevin en Byrnes zegden boe. een eventueel Fransch voorstel in die rich ting te zullen steunen Molotof ont hield zich van commentaar. In den loop van den dag besprak de Raad van Ministers van Builenlandsche weggeslagen. Middenin ligt een voetbal veld: de doelpalen zijn blinkend wit ge schilderd. De Hollandsche aard ver loochent zich nergens. Toch gaat het nog langzaam met den wederopbouw van huizen en schuren. Er liggen wel stapels steenen. maar er is nog zoo weinig gebouwd. En de boeren mogen het zelf niet aanpakken. Alles berust bij Landbouwherstel met een breed gebaar naar twee stille torens in de verte, waar Medemblik ligt. Daar zetelt Landbouwher stel. De polder bezit nog bloeiende boomen Dat zijn de Canadeesche popels, die alles doorstaan hebben, als ware Canadeezen- en-bondgenooten. De polder bezit nu ook een diep klein meer: dat is „de wiel", uit geslepen door het binnendringende water. Er zitten hengelaars aan dea oever. Er is een zandvlakte omheen gevormd door zand uit het dijklichaam en van den IJsel- meer-bodem. Het is ineens of men op duinzand loopt. Daar kan geen landbouw meer gedijen; het zal worden beboscht. Wij beklimmen den nieuwen dijk die voor de doorbraak gelegd is: zwaar en machtig gelijk de oude waarbij hij aan sluit. onverzettelijk als het oude Holland dat men wel deuken maar niet breken kan en welks nieuwe leven opbloeit uit de bouwvallen. Het IJselmeer glinstert en kabbelt zachtkens: een verre, vriendelijke watervlakte, die het zelf immers niet zoo bedoeld heeft. Zij is slechts losgelaten door anderen. Zoo zijn onze indrukken van de Wierin germeer, die herleefd is onder sterke han den. R- P- Zaken de toewijzingen van Italïaansehe oorlogsschepen aan Griekenland en Joe goslavië. De ministers kwamen overeen, dat Joegoslavië 5.000 ton aan schepen van deze vloot, waarvan tenminste 3000 ton oorlogsschepen, zal ontvangen. Grie kenland zal een middelzware kruiser krijgen. De Raad van Ministers besloot na dien deze negen kwesties te doen be handelen door de plaatsvervangers, die er uiterlijk a.s. Woensdag mee gereed moeten zijn om ze daarna bij de ont werpverdragen, die aan de 21 landen worden, gezonden, te voegen. Er komt een steenkool- commissie De Raad van Ministers heeft het voor stel van Bidault tot het vormen van een steenkoolcommissie, die. staande onder den bestuursraad te Berlijn, de vergroo- ting van de Duitsche steenkoolproduc tie zal bestudccren en de algemeene principes van toewijzingen zal definiee- ren. goedgekeurd. Molotof weigerde een voorstel van Byrnes om de kwestie van een vredes verdrag van Oostenrijk over te dragen aan de plaatsvervangers, goed te keu ren. Hij wenscht zulks pas in overwe ging te nemen, indien zijn voorstel tot onmiddellijke evacuatie uit Westelijk Oostenrijk van 400.000 Tsjetniks en an deren, die hij fascisten cn gevaarlijk voor de Oosteoriiksche regeering noem de, werd aanvaard en op bevredigende wijze uitgevoerd. Bevin verklaarde, dat hij opdracht van zijn regeering had ontvangen, om de vraag te stellen, wat de definitie was van de Duitsche bezittingen in Oosten rijk. Hij stelde daarom voor een com missie te benoemen, welke deze bezit tingen nader zou kunnen omschrijven. Molotof zeidc. dat deze kwestie niet on de agenda voorkwam en dat de Sovjet- delegatie niet gereed was om hierover te d'scussieeren. Minister Bevin verraste tenslotte de Engelsche delegatie door te verklaren dat de Engelsche regeering een nauw gezette en snelle studie zal maken van het aanbod van Byrnes (Ver. Staten) om de Amerikaansche bezettingszone economisch met andere zones te ver smelten. In kringen van de Brïtsche de legatie kwam dit aanbod geheel onver wacht. Er was voordien niet over ge sproken. De ministers hechtten hun uiteinde lijke goedkeuring aan den ontwerptekst voor clausules in het Italïaansehe vre desverdrag ten aanzien van de vroegere Italïaansehe bezittingen in Afrika, waar over binnen een jaar na het sluiten van dit verdrag door de groote vier zal moe ten worden beslist. Het privé-vliegtuig van president Truman, de „Heilige Koe" stond van avond gereed om Byrnes naar Washing ton terug te brengen. Het woord is aan Pascal: -4is men een Natuurlijken stijl ziet is men gansch ver wonderd en verrukt, want men verwachtte een schrij ver te zien en vindt een mensch. Amerikaansche Senaat accepteert prijsbeheersching DE AMERIKAANSCHE SENAAT heeft de wet op de prijsbeheersching, volgens welke liet bureau voor de prijs beheersching weer in het leven wordt geroepen, aangenomen. De wet telt talrijke producten, welke van prijsbeheersching worden uitge zonderd. Constellation-vliegtuigen onbetrouwbaar Door een verbod van de Ameri kaansche regeering tot het gebrui ken van .,Constellation"-vliegtuigen gedurende de eerstkomende 30 da gen hebben tal van groote Ameri kaansche en Engelsche maatschap pijen hun trans-atlantische routes moeten stilleggen. De .oorzaak van dit verbod is gelegen in het feit dat twijfel is ontstaan over de luchtwaardigheid en betrouwbaar heid der Constellation-Lockheed- vliegtuiger, nadat vorige week Donderdag een dergelijk toestel in Pennsylvanië verongelukte waarbij vijf dooden vielen. Ten gevolge van het start verbod was gisteren het New-Foundlandsche vlieg veld Gander vol gestrande passagiers van allerlei nationaliteit. De Britsche, Amerikaansche en Fransche luchtver- bindingen werden door het vliegverbod voor Constellations gestoord. De eeni- gen, die er zich niets van aantrokken waren de Nederlandsche en de kleinere Amerikaansche luchtvaartmaatschap pijen. Te Gander staan op het oogen blik vijf zilverkleurige Lockheed Con stellations werkloos. A.N.P./Aneta meldt uit Londen, dat in het bijzonder de Boac en de Pan American Airways door het vliegverbod fetroffen zijn. De Boac heeft geen an- ere machines om voor Oceaanvluchten in te leggen. De passagiers zullen ar onbepaalden tijd moeten wachten, of anders een andere reisgelegenheid zoe ken. Onder hen ziin verschillende be langrijke zakenlieden en regeerings- personen. DE K. L. M. KRIJGT ..CONSTELLATIONS". De K.L.M. deelt mede, dat in de tweede helf: van Augustus de af levering van vier viermotorige Lockheed Constellation machines wordt tegemoet gezien. Met dit type vliegtuig is ongeveer 18 mil - lioen kilometer afgelegd, waarbij enkele storingen zijn opgetreden die tot ongevallen hebben geleid. De constructiefouten van onderdeelen, welke deze storingen hebben ver oorzaakt, zijn in de toestellen van de K.L.M. weggewerkt. Deze vlieg tuigen zullen eerst in dienst wor den gesteld, wanneer de Ameri kaansche luchtvaart autoriteiten de luchtwaardigheid en dienst- betrouwbaarheid van deze vlieg tuigen volledig hebben vastgesteld. Noorwegen ontvangt Churchill niet De „News Chronicle" meldt uit Oslo, dat Koning Haakon zijn invitatie aan Churchill om bezoek aan Noorwegen be brengen in heeft moeten trekken, om dat Churchill's rede te Fulton, waarin hi.j een speciaal Engelseh-Amerikaansch bondgenootschap bepleitte, aanleiding voor Koning Haakon was om te vree zen, dat er oneenigheid zou ontstaan bij zijn ontvangst in Noorwegen. Voor al Churchill's toespeling op een „vijfde colonne" der communisten zou hiertoe aanleiding hebben gegeven. Churchill schijnt in zijp. brief aan den Koning te hebben geschreven, dat hij de positie olkomen begreep". Weerbericht KANS OP ONWEER Geldig tot Zondagavond. Geleidelijk toe nemende bewolking met later plaatselijk regen of onweer en lagere temperaturen. Wind aanvankelijk veranderlijk, later uit Westelijke richtingen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1