IJmuider Courant Dans der Milliarden De groote Mogendheden Vorstelijke promotie in de Domkerk 61e Jaargang No. 18881 Bureaux; Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert l'eerebooni Woensdag 17 Juli 194® Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct per kwartaal f 4.— T~\ E Amerikaansche leen in g va-n 3 3/4 milliard dollars is eindelijk, na veel dispuut iin beide landen, aan Engeland toegestaan. Het is een duizelingwekkend bedrag zelfs in de tijden, waarin wij le ven. Wie daartoe lust heeft rekene uit, hoeveel milliard guldens deze leening vertegenwoordigt. Is hij zoover, dan be hoeft hij er maar een nul bij te zetten om het bedrag in dubbeltjes voor oogen te krijgen. Dat geeft hem dan een indruk van de voornemens der Engelsche regee ring, die „iedere penny wil omdraaien" voor zij ze uitgeeft. Weliswaar is het ge tal pennies nog eens bijna tweeënhalf maal zoo groot als dat der dubbeltjes, maar zulke ingewikkelde becijfering is niet noodig om reeds voldoende geïmpo neerd te zijn. Overigens moet men regee ringen, die munstukken willen omdraaien, niet te zeer gelooven. Ook de Engelsche niet. Zij heeft trouwens al meer afwisse ling in de voeding en betere sigaretten beloofd. Pas als zij zoover is zal het om draaien der pennies aanvangen. Intussc'hen zullen er nog wel wat andere postjes doorglippen. Het doel van de leenimg is, im officieele termen uitgedrukt, het vergemakkelijken van den aankoop van goederen en dien sten door Engeland in de Vereerrigde Staten, hulp bij het oplossen van de na- oorlogsche transito-tekorten op de loo- pende betalingsbalans, hulp bij het hand haven van voldoende reserves in goud en dollars en bij het voldoen van verplich tingen van multilateralen handel. De oorzaak van de leening is. in minder ge leerde economische bewoordingen uitge drukt, dat Engeland op zwart zaad zit evenals wij, de Franschen en anderen. Wij, de Franschen en anderen hebben daarom ook bij het machtige Amerika om geld aangeklopt en eveneens groote lee ningen los gekregen, al zijn ze matig in vergelijking met de 3 3/4 milliard dollars, die den Engelschen ten deel vallen. Het valt niet te loochenen dat het verstrek ken van zuLke hulp het machtige Ame rika nog veel machtiger maakt omdat wij allen: de Engelschen, de Franschen, de anderen en wij, op deze wijze zijn schul denaren zijn geworden. En niet zoo'n klein beetje ook. Om dit den Engelschen nog eens extra duidelijk te maken heeft Ray- burn, de voorzitter van het Congres, dat met 219 tegen 155 stemmen de leening tenslotte goedkeurde, vóór de stemming gezegd: „Ik dring aan op een overweldi gende meerderheid. Het leiderschap van de wereld wordt ons vandaag aangebo den". Maar er is geen overweldigende meer derheid gekomen, zooals uit de cijfers blijkt. Ondanks de verlokkingen van het leiderschap der wereld stemden 155 leden, 41 der aanwezigen, tegen. De sympa thie voor Engeland is in Amerika niet bepaald algemeen, zooals den laatsten tijd wel gebleken is. En het isolationisme, dat zich uitsluitend op het Amerikaansche eigenbelang wil toespitsen en de rest de wereld aan haar lot overlaten, heeft sinds den dood van Roosevelt wel g meerderheid kunnen heroveren, maar toch aanmerkelijk veld gewonnen. Vele Ame rikanen vinden voorts de belegging van milliarden in Engeland niet zoo best en hebben weinig verhouwen in het zakelijk beleid van de socialistische regeering, die in elk geval in de eerstvolgende jaren in Engeland aan het roer zal blijven. De op posanten hebben het evenwel afgelegd. Anderzijds bestond ook in Engeland eer. vrij krachtig verzet tegen het sluiten van de leening. Dat kwam niet alleen tot uiting bij tegenstanders der regeering maar ook wel onder haar medestanders, zooals mij kort geleden nog in gesprek ken met Engelschen bleek. Zij stelden zich op het standpunt dat Engeland, hoe zwaar het ook beproefd mocht worden en hoeveel beperkingen op zijn levens standaard het er zich ook voor zou moe ten getroosten, verstandiger zou handelen door zich op eigen kracht te verlaten. „Acht u dat mogelijk?" vroeg ik en de geestesgesteldheid van John Buil ant woordde verbeten: „Die dingen zijn altijd mogelijk", er aan toevoegend in een ge liefde term van denzelfden J. Bull: „We'll muddle through", hetgeen zooveel wil zeggen als: „Wij modderen ons er wel door" Maar ook de Engelsche oppositie tegen de leening heeft het afgelegd. De 3 3/4 millard dollars zijn er en Britsche onver zettelijkheid. welker zaken-reputatie er op zal staan om (evenals na den eersten wereldoorlog) alle verplichtingen tegen over het buitenland stipt na te komen, zal ondanks betere voeding en betere siga retten toch topprestaties moeten leveren. Misschien is dat nog moeilijker. Want de menschelijke natuur, of zij nu zinnebeel dig wordt voorgesteld door een leeuw, een haan, een adelaar, een bulldog of welke andere zelfbewuste diersoort dan ook. heeft overal, in ieder land. de eigen schap dat men haar niet te goed eten en te góede sigaretten moet geven om haar grootste wilskracht en volharding^ tot uiting te bTengen. Dit zijn vrij luchtige commentaren op die Amerikaansche milliarden-leearag aan Engeland, waarover al zooveel ge publiceerd is. Men kan er zijn gedachten verder over laten gaan. R. P. Het eerste wereldcongres voor .Toden en Christenen zal op 30 Juli te Oxford gehou den worden. Vredesconferentie in het verschiet lieten Bondgenooten in bet onzekere Australische afgevaardigde laakt de veto-procedure Dinsdag heeft de Australische afgevaar digde bij de UNO, dr. Evatt, een radiorede gehouden die met het oog op de komende vredesconferentie kan worden beschouwd als een uiting van misnoegen der mogend heden, die niet by het overleg der mi nisters van de vier groote naties aanwezig waren, over de wyze waarop deze vier de door hen vastgestelde regelingen ten aanzien van de vredesverdragen hebben geheim gehouden. Evatt zeide letterlijk: „Ik protesteer tegen het feit dat de belli- gerenten die niet tot de groote vier be- hooren, nog steeds geen gelegenheid heb ben gekregen zich op de hoogte te stellen van de belangrijke phasen der vredesre geling". „De Vereerrigde Volkeren", aldus Evatt, „weten wel dat zij den vrede moeten handhaven, doch zij weten niet welken vrede. Dit is een gevolg van het summiere overleg, dat plaats vond voor de bijeenkomst der vier ministers. Ik ben van meening dat de vele moei lijkheden in het na-oorlogsche bestuur van Europa hadden kunnen worden vermeden wanneer men er voor ge zorgd had dat alle mogendheden, die actief in den oorlog hebben meege daan doch om een of andere reden van het overleg werden uitgeschakeld, er later in waren betrokken In het vervolg van zijn rede gaf Evatt nadrukkelijk te kennen, dat de rest der 21 landen in geen geval zal toestaan dat de groote mogendheden aan de conferentie tafel op 29 Juli hun wil opdringen. „De groote vier zullen niet over de rest kun nen loopen", aldus Evatt, „en de groote meerderheid der belligerenten is niet be reid afstand te doen van ook maar één van haar onloochenbare rechten. Mis schien zullen enkele naties bereid zijn te fungeeren als rubberstempel voor hetgeen gedaan is, doch de andere zeker niet". Veto-praktyk. Tenslotte leverde Evatt felle critiek op de procedure van het vetorecht, zooals dat in de statuten der UNO is vastgelegd. Hij zeide dat het vetorecht misschien aan vaardbaar is voor enkele beperkte doel einden, doch zij is in wezen ondemocra tisch en onrechtvaardig. Hij gaf zijn vol doening te kennen over het feit dat het vetorecht niet zal kunnen binnen dringen op de aanstaande vredesconferentie en her innerde er aan, dat Australië den wensch te kennen heeft gegeven op de volgende UNO-vergadering, die in September zal worden gehouden, een overzicht open baar te maken over de wijze, waarop het vetorecht gedurende het afgeloopen jaar is uitgeoefend. Het Italiaansche verzet. De Italiaansche premier de Gasperi heeft een regeeringsverklaring afgelegd, waarin hij bekend maakte dat Italië zich op de vredesconferentie zal verzetten te gen elk besluit dat door de ministers van Buitenlandsche Zaken inzake het Italiaan sche verdrag genomen is. Terug komend van 't eerder openlijk ingenomen standpunt dat geen Italiaansche regeering zulk een vredesverdrag zou teek enen, zeide de Gasperi thans dat de vergadering en niet het kabinet vrijelijk zou beslissen of al dan niet geteekend zou worden. De Gasperi opende zijn verklaring met het uitspreken van de hoop dat de internatio nale democratie eerder een peetemoei dan een stiefmoeder voor het kind de Itailiaansche republiek zou blijken te zijn. Extra tabaksraotsoenen in «Ie zomermaanden. Het is mogelijk gebleken, gedurende de zomermaanden nog enkele extra rantsoe nen rookartikelen te verstrekken. Hierbij moet in de eerste plaats rekening worden gehouden met de beschikbare voorraden tabaksartikelen, opdat de normale distri butie niet in gevaar komt. Ook bij de ko mende extra verstrekkingen zal steeds worden bekend gemaakt, wat hierop zal kunnen worden gekocht. De studentenzuivering Op verzoek van den minister van O., K. en W„ stellen B. en W. van Amster dam den raad voor de herordening op de studentenzuivering aan de Amsterdamsche universiteit zoo te wijzigen, dat op de be paling, waarbij examens, enz., afgelegd na de voordeelen, verbonden aan het or.- derteekenen der z.g. loyaliteitsverklaring ongeldig worden verklaard, door B. en W.. op voorstel van den rector-magnificus, uitzonderingen kunnen worden gemaakt. Hef woord is aan. Francois de Lesseps: Onze tegenstanders zijn dikwijls onze beste helpers. Russische spionnen in Amerikaansche zone Brigade-generaal Edwin Sibert, chef van den veiligheidsdienst van de Amerikaan sche troepen in Duitschland, is onverwacht en met spoed naar Londen vertrokken- Hij heeft een zaak onderhanden betref fende de twee Sovjet-Russi9ohe officieren, van wie beweerd wordt, dat zij spionnen zijn en die door de Amerikanen „ergens in Europa" worden vastgehouden. Volgens inlichtingen uit zekere 'hooggeplaatste bron zouden zij te Londen in arrest ge houden worden. In sommige kringen acht men het mo gelijk dat de Sovjet-Russen twee Ameri kaansche officieren, namelijk kapitein I-Iarold Cob in en luitenant George Wyaüt, vasthouden. Van deze twee officieren heeft men sedert 16 dagen niets meer ge hoord. Generaal majoor Keating, commandant van de Amerikaansche troepen in Berlijn, heeft verklaard, dat hy verbaasd was over de herhaalde bezoeken van Sovjet- Russische spionnen in de Amerikaansche zóne, daar hy de Russen sfeeds had uitge- noodigd alles officieel te komen bezichti gen. De vredesconferentie Als vertegenwoordiger var. het departe ment van Economische Zaken ter a.s. vredesconferentie te Parijs is aangewezen mr. E. D. M. Koning, directeur van het handels- en industrieel beleid van dat ministerie. Tijdens de rede van den promotor. Prof. I>r. II. M. H. A. v. d. Valk. (Foto A.N.P.-W.); Prins Bernhard symboliseert het verzet ,Wij hebben groote kansen in de wereld" In den doorluchtlgen persoon van Prins Bernhard. zoo zeide de rector-magnificus prof. J. Boekc Dinsdagmiddag b(| de eere- promotie ln de Domkerk te Utrecht, wil de Utrechtsche universiteit het wereldlijk ver zet eeren. Prins Bernhard. die met zooveel onverzettelyken moed en trouw op de bres stond, waar het gold. ons land van den druk van den overweldiger te bevrijden. „Wij willen op deze w^ze toonen. hoezeer wfl den Prins waarlijk als een der onzen, ja als een der besten uit ons volk beschouwen." Aan het einde van zijn rede verzocht de rector den promotor, prof. dr. H. M. H. A. van der Valk, het proniotieforinulier uit te spreken, hetgeen onder doodsche stilte ge schiedde. Daarop hing de promotor den Prins, thans jongen doctor, de cappa om. In zijn toespraak zeide prof. Van der Valk. dat Prins Bernhard zich een strijder heeft betoond van het recht en daarmede de edelste tradities uit het Huis van Oranje heeft voortgezet. Tot slot gaf de promotor Z K. H. een zegenwensch mee. voor deze gélegenheld een gebruik uit lang vervlogen tijden in eere herstellend. In zijn antwoord bracht Prins Bernhard allereerst dank aan den Senaat voor de verleende onderscheiding, die hij verklaarde op te vatten als een eerbetoon aan het ver zet ln al zijn schakeeringen, Sprekende over de ontwikkeling ln Nederland na de bevrij ding, waarschuwde de Prins met klem te gen moedeloosheid, alsmede tegen wat hij een „nationale ondeugd" noemde: het ge kanker. „Soms schijnt dit welhaast uit te groeien tot een epidemie, die ons volks bestaan bedreigt. In dezen tijd van weder opbouw past geen afbrekende critiek. La ten wij niet ondankbaar zijn. want met den wederopbouw zijn wij reeds verder gevorderd dan ménig ander land. Wij hebben groote kansen in de wereld. Het nieuwe Neder land. waarvoor wij hebben gestreden, is langzaam groeiende. Wanneer wij met Gods hulp idealisme weten te paren aan geduld en harden arbeid, zal het waarachtig wel gaan Wij behooven slechts vol te houden om ta slagen." Antwerpen Transitohaven voor Duitschland? ,JDe Gazet" verneemt dat de Amerikaan sche bczettingsautoriteiten de ravitaillee ring hunner troepen in Duitschiand over Antwerpen zouden lelden in plaats van over Hamburg en Bremen. Een eerste overeenkomst zou loopen tot in 1947. terwijl een verlenging van 7 Jaai; zeer waarschijnlijk zou worden geacht. Von Falkenhorst zal terechts laan De commissie der UNO voor oorlogsmis daden maakt bekend, dat generaal von Fal kenhorst. eertijds opperbevelhebber der Duitsche troepen in Noorwegen, binnen kort terecht zal staan, vermoedelijk te Celle, ten noorden van Hamburg. Hij wordt o.m. ervan beschuldigd, zijn troepen bevolen te hebben, meedoogenloos tegenover Britsche commando's op te tre den en ieder lid van zoo'n commando na een verhoor van 24 uur te dooden. OoK wordt hij ervan beschuldigd Britsche com mando's aan den s. d. te hebben overge leverd. waardoor zij onmiddeihjk ter oooa gebracht werden Volgens verwachting zal het proces 29 Juli beginnen. In Japan zijn de voedselvoorraden lot een ongekend minimum teruggeloopen, vol gens een rapport van Generaal Mac Arthur. De oorzaak hiervan zou gelegen zsin in den slechten rijstoogst en een onvoldoenden im-t port aan levensmiddelen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1