NHpiPIII Landskampioenschap Sport in het Kort Amsterdam krijgt Cyclotron voor Atoomsplitsing Bj. en W. van Amsterdam vragen den gemeenteraad een crcdict van f 17.000 Voor Jiel herstel van eenige gebouwen en het terrein van de voormalige gasfa briek in de Watergraafsmeer, waarin de z.g. Cyclotron (het apparaat voor atoom splitsing) van de N.V. Pliilipsfabrikeen te Eindhoven zal worden ondergebracht. Met dit apparaat, dat het belangrijkste iin zijn soort in westelijk Europa is, kun nen atomen gesplitst worden en zijn aan wezigheid zal allerlei industrieën kunnen aantrekken. Het moet opgesteld worden bij instituten, die van radio-actieve stof ten gebruik maken, zooals biologische onderzoekcentra en inrichtingen voor kan kerbestrijding. Daarom zijn de Phdllpsfa- brieken bereid het naar Amsterdam over te brengen. Het Stadsscliooii Een inventarisatie in Xoo Holland. Het college van Ged. Staten van Noord- Holland heeft na de bevrijding ten behoeve van het opmeten en in teekening brengen van de gemeenten Enkhulzen. Monniken dam, Alkmaar en Hoorn, zoowel wat betreft do stedebouwkundige structuur als haar oude bouwwerken, straten en pleinwanden een subsidie uit de Provinciale kas ver leend van 20 pet. van de geraamde kosten, onder voorwaarde, dat voor hetzelfde doel door of vanwege het Rijk een bijdrage van 40 pet. wordt verleend en het overige ten If >tc van de desbetreffende gemeenten zal komen In 1944 was al in dien geest een toezeg ging door den commissaris der Provincie gedaan. Het werk werd opgedragen aan den architect J. M. v. Hardevetd le Amsterdam. Toen na de bevrijding bleek dat het in- ventarlsatiewerk vrijwel gereed was geko men. werd het noodzakelijk geacht de ge dane toezegging gestand te doen, doch on der uitdrukkelijk voorbehoud, dat voor voortzetting van de Inventarisatie in andere gemeenten de toekenning van provinciaal subsidie niet verder in uitzicht kon wor den gesteld. Een verzoek om toekenning van provin ciaal subsidie ten behoeve van het voorge nomen werk van de documentatie der Plat telands Bouwkunst in Noordholland, inge diend door de Adviescommissie der Noord- hollandsche Gemeenten voor Bouwontwer pen en Uitbreidingsplannen, werd later dan ook afgewezen. Prof. Schermerhorn contra prof. Cerretson Gerepatrieerdfen uit Indie In Haarlem en omgeving zijn ei' nu 5300. Naar wij vernemen bedraagt het aantal gerepatrieerden uit lndië, dat in Haarlem en omstreken (Bloemeridaal, Heemstede, Zandvoort enz.) onderdak gevonden heeft, thans ongeveer 5300. Passagierslijsten en „Tabinta" ,,Sommelsdijk' Op onze bureaux te Haarlem en IJmuiden liggen de passagierslijsten van de „Sonx- melsdijk" en de ,.Tabinta", die resp. op 21 en 22 Juli te Rotterdam en Amsterdam ver wacht worden, voor belanghebbenden inzage. Het tekort aan verpleegsters Eon aanbod van hulp-verpleegsters. Het Roode Kruis te Haarlem heeft een aanbod gedaan om 25 hulpverpleegsters beschikbaar te stellen, om op d'ie manier te helpen het tekort dat er aan verpleeg sters in Haarlemsehe ziekenhuizen be staat, aan te vullen. De Repatrieering De motorschepen Ophir en Oranje zul len in den avond van Donderdag 18 Juli in de haven van Amsterdam aankomen. De debarkatie van de Ophir zal Vrijdagmor gen te 7.00 uur plaats hebben, de debar katie van de Oranje te 11 uur. Het ms, Sommelsdijk zal Zondag 21 Juli +e Rotter dam aankomen. Het ms. Tabinta zal Woens dag 24 Juli cle haven van Amsterdam bin- nenloopen. In een vergadering van de Partij van den Arbeid die Dinsdag te Delft gehou den werd. legde prof. Schermerhorn de volgende verklaring af: ..Destijds publiceerde prof. Gerretson. dat weliswaar het kabinet verklaarde niet met Soekarno te zullen spreken, doch dat door het Departement van Overzeesche Gebiedsdeel en buiten voorkennis van het kabinet blijkbaar toch een telegram naar Van Mook zou zijn gestuurd, waarbij hij wel gemachtigd zou zijn met Soekarno in contact te treden. ..Nader hieromtrent door mij", aldus prof. Schermerhorn, „onder getuigen ge hoord, heeft de heer Gerretson het be wijs voor dit telegram niet kunnen pro- duceeren" Duitschland's economische eenheid Een laatste beroep op Rusland Naar United Press uit welingelichte diplomatieke bron verneemt, zullen de bevelhebbers van de drie Westelijke zones van Duitschland binnenkort bijeenkomen om de mogelijkheid van een nauwere En- gelschAmerikaanschFransche samen werking te bespreken. Zij zullen geen definitieve beslissing nemen, alvorens nog een laatste krachtige poging te hebben gedaan Rusland te betrekken bij het plan tot behoud van Duitschlands economische eenheid. Men gelooft, dat de drie bevel hebbers een drie-parüjencommissie wil len vormen, bestaande uit deskundigen, voor het uitwerken van een voorloópig plan voor de economische samenwerking. Dit rapport zou gereed moeten zijn. wan neer de vier ministers van buicenlandsehe zaken na de vredesconferentie opnieuw bijeen komen. PROGRAMMA ORGELBESPELING Het. programma van de orgelbespeling in de Groote Kerk te Haarlem op Donderdag 18 Juli van 15-16 uur luidt als volgt: 1. Herr Gott, dleh loben wir (J, S, Bach) 2 Air uit „Semele" (G. F. Handel). 3. Preludium (Ch. V. Stanford). 4. Cantique (E. Elgar). 5 Scher zo (A. Guilmant). c Psalm (B. Marcello). Bonnen in vacantiepensions Ter vermijding van misverstand wordt er nogmaals op gewezen, dat vacantiegan- gers verplicht zijn in pensions hun bonnen voor levensmiddelen af te geven Pensions ontvangen namelijk geen toeslagen voor le vensmiddelen, zoodat zij geheel aangewe zen zijn op de bonnen van hun gasten. De Radio geeft vanavond HILVERSUM I, 301 m. 19.00 20,00 22.00 Nieuws NCRV 20,08 Spangens koor. 20.45 Reportage, 21.05 Stichtsch Kamerorkest, 22.15 Na het nieuws. 23.00 Avondconcert. HILVERSUM II 415 m, 18.00 20.00 23.00 Nieuws VPRO: 19.30 Klanken uit Zwitserland. VARA 20.05 Causerie. 20.15 Vaeantie-programma. 21.00 Spanje. 21,55 The Ramblers, 22,30 Volks liedjes, 22.45 Geestelijk leven. 23,15 Kon. Mil. Kapel. r-viyi> v; -v u Een zonnig- tafreeltje achter liet. Paleis Soestdijk. Peggy, het paardje van <le Prinsesjes heeft een veulen gekregen dat. Poppy gedoopt is. De jonge moeder zoogt haar boreling terwijl de drie Prinsesjes op een eerbiedigen afstand want Peggy is wel eens wat wild toekijken. De ontruiming van „Duinrust" De vrouwelijke politieke gedetineerden uit „Du in rust" te Overveen, worden thans overgebracht naar Bakkum, Blijkbaar wa ren er vrouwen die liever in Overveen wilden blijven. Dit heeft tot eenige onrust aanleiding gegeven, die zich uitte in een demonstratieve houding. Spoedig keerde de rust evenwel terug, zoodat de verhui zing zonder incidenten kon doorgaan. Nieuwe Tweede Kamerleden Bij besluit van den voorzitter van liet Centraal Stembureau zijn benoemd ver klaard tot leden der Tweede Kamer: vaca ture mr P. Lieftmek: J. C. Deering te Voor burg; vacature B. A. A. Engelbertink: J. J. W. IJsselmuiden te Arnhem; vacature ir. H. Vos: Jm. b. Vlam te Hengelo (O.); va cature prof, dr. G. van der Leeuw: A. Von deling te Leeuwarden: vacature W. Drees: G, J. N. M. Ruygers. te Rijswijk: vacature Mr. J. H. van Maarseveen: H. H. van dei- Zanden te Eersel. Een inbraak om een extraatje Zooals wij Maandag berichtten, werd in den nacht van Zaterdag op Zondag inge broken in een ijsfabriek aan de Regentes- selaan. De dader, die zich door een bloed spoor verried, heeft thans de vreemde be weegredenen van zijn daad aan de Haar lemsehe politie bekend. Als monteur was hij in dienst bij een firma, die machinerieën repareerde. De ma- terlaalschaarsclite bezorgde hem wel eens een extraatje, wanneer een gedupeerde eigenaar van een defecte machine zijn eigendom „even gauw" gerepareerd wilde hebben en daarvoor graag een paar tientjes overhad. Om nu dit extraatje bij de ijsfa briek in kwestie niet te ontgaan, brak de monteur in en vernielde een ijsmachine ge deeltelijk, Zooals gemeld werd, verrasten ae eigenaar en zijn zoon den ongewenschten gast. die door een raam het hazenpad koos. Het extraatje zal den monteur niet ont gaan, maar of het in geld wordt betaald staat nog te bezien. AGENDA WOENSDAG 17 JULI: Rembrandt: Barnabé, Strassburger, 20 uur. Rembrandt: Barnabé, Palace: Spook te koop; Luxor: Doodloopen- de Straat: alle drie 14.00. 16.15 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Alibi, 14.00, 16.30, 19." 21.15 uur. DONDERDAG dag. Drie vliegen in één klap Een schietpartij in Lekkerkerk verc zaakte drie gewonden, die allen bij de po litie van een aantal gemeenten in een kwade reuk staan. Toen vier duisterlingen- in Lekkerkerk een inbraak wilden plegen, werden zij door surveilleerende agenten ge snapt, waarop de inbrekers op hol sloegen. Eenige schoten maakten een einde aan deze vlucht, drie van de vier heeren bleven gewond liggen. Een van de mannen bleek G. v. W. te zijn. die ook door de Haarlem sehe recherché gezocht wordt. Als hij uit het Rotterdamsche zieken huis is teruggekeerd, hebben ook Amster dam. Utrecht, den Haag en nog vele andere steden een appeltje met hem te schillen. In Amsterdam wordt hij verdacht van samen werking met- den destiids op de Nieuwendijk neergeschoten G. v, H. Jonge gasten uit het Noorden Volgende week Maandag zullen ruim 200 jongens en meisjes uit Groningen, Fries land en Drenthe als gasten van de Doops gezinde Jeugdgemeenschap te Haarlem ar- riveeren. Hun wordt een logeerpartij var een week aangeboden alsl dank voor de gastvrijheid, kort na de bevrijding aan een groot aantal jongens en meisjes van de Doopsgezinde Jeugdgemeenschap te Haar lem op het platteland in de drie Noorde lijke provinciën verleend. Partij van de Vrijheid Dinsdagavond hield de Partij v. d, VrSj- heid in Haarlem-Noord een matig bezoch te vergadering waarop als eerste door den lijstaanvoerder voor de Haarlemsehe raads verkiezingen, den heer H, C. Kloet het woord werd gevoerd. Hij wees op het belang van de aanstaande verkiezingen en pleitte voor autonomie van de Nederlandsche gemeen ten, Als tweede punt van zijn betoog bracht hij de wensch naar zelfstandigheid van den middenstand naar voren om te eindi gen met een overzicht van de verschillen de gemeentelijke belangen, waarin volgens spr. ook afgevaardigden van de Partij v. d, Vrijheid een stem moeten hebben, Als tweede spreker wees Ir. A. Stoffels op het constructieve karakter van de gemeente in het Nederlandsch staatsbestel. „De persoon van h et raadslid heeft uit hoofde van zijn bekendheid bij de gemeentenaren een di recter invloed dan de afgevaardigde in de Kamer of de Staten". Na een opwekking om bij de aanstaande raadsverkiezingen te JULI Bioscopen als Woens- I stemmen op een candidaat van de P. v. d. werd de vergadering gesloten De nieuwe spelling Wat zij inhoudt Van officicele ztfde verneemt het A.N.P. betreffende de nieuwe spelling het vol gende: De. officieele schryfwyze van de Nederlandsche taal is die volgens cle Vries en te Winkel, met inachtneming van eenige verschillen, waarvan de voornaam ste zijn: 1. De e wordt in open lettergrepen niet verdubbeld. De ee blijft echter aan het eind van een woord en in samenstellingen met en afleidingen van woorden op ee. 2. De o wordt in open lettergrepen niet verdubbeld. De oo blijft in goochelen, goochem, loochenen en samenstellingen en afleidingen daarvan. 3. Sch wordt alleen geschreven waar de ch gesproken wordt. Sch blijft in het achtervoegsel isch. 4. De uitgangen e en e n van het lid woord een, van geen en van de bijv. be zittelijke voornaamwooi-den alsmede de naamvalsuitgang van lidwoorden voor naamwoorden, bijv. naamwoorden of daar mede gelijkstaande woorden mag, behal ve in staande uitdrukkingen worden weg gelaten. In de overgangsbepalingen is vastge steld, dat deze regels niet gelden voor de aardrijkskundige namen totdat voor deze namen een officieele spelling is vast gesteld. De schrijfwijze der bastaardwoor- den zal nog nader worden geregeld. vandaag in Haarlems bezit? Vooropgesteld dat Ajax vanavond op eigen terrein van NAC weet te winnen, lean Haarlem zich vanavond reeds kam pioen van Nederland noemen, door van de Friesche kampioensclub Heerenveen te winnen. Speek Ajax gelijk, dan hoeft Haarlem ook slechts gelijk te spelen. Zelfs indien Haarlem verliest kan het vandaag nog kampioen worden, indien de Ajaxcie- den slechts de vriendelijkheid hebben, de overwinning aan NAC te laten. Dit laat ste nu is niet zoo waax-schijnlijk, want Ajax heeft zijn spil v. d. Veen weer in de gelederen en diens uitstekenden ver vanger Stoffelen als kanthalf. Hoe staan de papieren van Haarlem? Pessimisten zullen allerlei donkere voor spellingen doen van een Haarlem zonder Roozen, dat met veel geluk van het zwak ke Lïmburgia won en het tegen elf stoere Friezen niet zoo gemakkelijk zal hebben, maar wij geven onzen favorieten een goede kans. Heerenveen heeft geen belang meer bij een overwinning en de Haar lemmers kunnen het nog steeds 'tegen een goeden tegenstander opnemen. Zij komen vermoedelijk in dezelfde opstelling uit als in de tweede helft van den wedstrijd in Brunssum. Deze is dus van rechts 'naar linlcs: Doel: Kluit; achter: v. d. Hulst en v. Bakel; midden; v. Gooi, De Winter, en Visser; voor: Koning, Boeree, v. Ba len Blanken, Smit en Groeneveld. Het bestuur van de feestcommissie der HFC Haarlem verzoekt de bevolking he denavond, zoodra het eventueele lands kampioenschap van deze vereeniging be kend wordit (in de bioscopen door pro jectie op het doek; op de Oude Gracht door middel van een luidsprekerinstalla tie, waardoor de commissie een oogge- tuigeverslag laat uitzenden; op de nieuws- borden van ons blad in de Groote Hout straat en op het Soendaplein), haar be langstelling te toonen, bijv. door het uit steken van de vlag of het zich tooien met Ha a rl em -k 1 eu ren VOETBAL. Kampioenschap van Nederland. Haarlem-Heerenveen (heden); Ajax-NAC (heden); NEC-Limburgia (Za,): Heerenveen- I-Iaarlem; NAC-Ajax: Limburgia-NEC. 1 pro motie 2e kl.: TOG-AFC. I-prom. 3e kl.: Ken- nemers-Leerdam; BFC-AW. Beslissing I"3a: Terrasv.-TYBB. I-prom. 4e kl.: Watervogels- Alw; Forw.Or. Zwart-JHKw. II-prom. 2e kl. VUC-Unitas. CRICKET. I: HCC IT-Quick (N.); HBS- Quiek (N.); HCC II-HCC I; ACC-Hermes; R. en W.-Haarlem; VOC-VRA; Excelsior-VVV II A: HCC IJI-Sparta; CVHW-Quick (H); LCC-KampongIIB: Haarlem II-ACC II; Ajax (L)-SCHC. WIELRENNEN. De Nederlanders Voo- ren en Steenbakkers zijn reeds in de tweede etappe van de Ronde van Zwitserland uitge vallen. Na vier etappes leidt Bartali. De Ne derlandsche renner Schellingei-hout- staat als 34e gerangschikt. TENNIS. Voor de finale van de Euio- peesche zóne van het Davis-bekertournooi wonnen de Zweden Bergelih en Johansson van de Joego-Slaven Pallada en Mitic met G-l 3-6 3-6 8-6 en 6-2. Aangezien de Joego- Slaven de eerste enkelspelen hebben gewon nen, staan zij met 2-1 voor. r~ Tips De bril van Sultan Sar 4. Tops hoefde niet lang in de kist te zoeken om den brief te vinden. Het xoas een heel merkwaardige briefin sierlijk schoonschrift geschreven. „Ik zend u mijn eerwaardig vervoermiddel, omdat het mij een eer zou zijn, indien gij Uwe ervaringen in het oplossen van moeilijkheden in dienst zoudt willen stellen van mijn rechtvaardige zaak. Ik en allen, die van goeden wille zijn in mijn land, worden bedreigd door...." Hier brak de brief af. „De laatste woor den zijn kennelijk in haast geschreven zei Tops. De onderteekening van den brief, die bijna onleesbaar was, luidde: Sultan Sar. Vervoermiddelzei Tops, maar dan is dit een vliegend kleedje!" „Kom mij nu niet met bakersprookjes aan, Tops", zei Tipsterwijl hij lachend op het kleedje ging staan. „Wij leven in een eeuw van nuchtere 'wetenschap en van zakelijkheid. Het kleedje is als ver voermiddel uil den tijd." Binnenland Een millïoen gulden crediet vragen B. en W. van Amsterdam aan den Raad voor aanleg van 4 voetbalvelden, een korf- balveld en een clubge bouw bij Tuindorp Oost- zaan en van 13 voetbal en handbalvelden, 4 korfbalvelden, een ge combineerd honkbal- voetbalveld en een ath- letiekbaan, tevens ge schikt voor sproei-ijs- baan in de Watergraafs- meer. Het voormalige S.D. gebouw in de vroegere Euterpestraat te Am sterdam zal weer tot Meisjes-H.B.S. worden ingericht. Het herstel zal bijna een half mil lïoen gulden .vergen. De KLM vliegt per dag op alle lijnen ovér de wereld in totaal 2% maal den aardomtrek. In het binnenlandsch ver keer vliegt zij per maand 4Vï maal de lengte van den aequa- tor. De P.R.A.-man Kief, die wegens vrijhei dsbe- rooving van den natio- naal-fronter Jansen is veroordeeld tot een voorwaardelijke hechte- nisstraf van 3 maanden, is van dit vonnis in hoo- ger beroep gegaan. De directeur van het Centraal Distribu tiekantoor, de heer S. de Hoo, is op grond van het zuiveringsbe sluit 1945 uit zijn func tie ontslagen. Buitenland Arthur Greïser, de voormalige gouwleider van het Wartheland, heeft den Paus een boodschap gezonden met het verzoek hem „van de galg te redden". Bijna twee miliioen schapen zijn in Zuid- West Queensland (Aus tralië) tijdens de huidi ge droogte, welke de ernstigste sinds 50 jaar wordt genoemd, gestor ven. Te Weenen is een proces begonnen tegen een Duitschen zenuw- specialist en twee vrou welijke artsen, die er van beschuldigd worden 250 kinderen door het toedienen van vergif vermoord te hebben, volgens de beklaagden „ter zuivering en verbe tering van het physieke peil van het Duitsche Haarlem en omgeving Het concert, dat de H.O.V. Dinsdagavond in het Bloemendaalsche Bosch zou geven, is wegens het ongunstige weer uitgesteld. Mr. J. Wiarda te Haarlem is benoemd tot ambtenaar voor de tuchti-echtspraak voor de voedselvoorziening in het arrondissement Haarlem. B. en W. van Bloe- mendaal deelen mede, dat de openbare ver gadering van Gedepu teerde Staten ter be handeling van hun be sluit van 9 Augustus '45, waarbij aan mej. J. D. Paesi ongevraagd eer vol ontslag is verleend uit haar betrekking van onderwijzeres aan de openbare Julianaschool, is" bepaald op Woensdag 31 Juli te 2 uur in het gebouw dex- Provinciale Griffie. De Haarlemsehe Rechtbank heeft het faillissement uitgespro ken van H. J. Smit, ver tegenwoordiger, wonen de te Haarlem, Rusten burgerlaan no. 63. Cura tor Mr. F. J. Gerritsen te Haarlem. Een Kinderkoor- concert wordt op Vrij dag 19 Juli in de Groote of St. Bavo Kerk te Haarlem gegeven, onder leiding van Jan Booda. Het programma bevat de eerste uitvoering i« Nederland van de Be- vrljdings-Cantate „Hol land herboren" van Jos. de Klerk en de De Ruy- ter cantate. Solisten zijn Cori-y Bijster, Jac. Lagas. Aan den vleugel Emmy van Eden, De viering van Ko ninginnedag te Benne- breek wordt door de buurt vereeniging „Wll- helmina" voorbereid, Er komen verschillende vei'makehjkheden. Dat de kinderfeesten een groot aandeel zullen krijgen spreekt vanzelf. Ook de volwassenen krijgen hun aandeel en zoo staat o.m. een ge- •eöstumeerde voetbal wedstrijd op het pro gramma.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2