De Woningnood ter Vredesconferentie De Piet Hein is opgekalefaterd Moord E. H. Tenckinck 61e Jaargang No. 18382 1 I l T "I V* 1 T V /^"^T TP^ *4" Donderdag 18 Juli tl» 16 Bureaux: Kennemerlaan 154, JL JL JL xi.^li JL JL JL JL aL Uitgave van de Stichting IJmulden - Telefoon 5437 Voorlichting te Haarlem. Te Haarlem: Gr. Hoala.r 93 Kennemer Editie V3I1 Haarlems Dagblad Abonnementen: p week 3. et Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom per kwartaal f 4 NEDERLANDS materieele herstel is in het eerste jaar na de 'bevrijding snel opgeschoten, in het algemeen blijkbaar sneller dan in andere landen het geval is. Maar dat wij pas een begin gemaakt 'hebben is duidelijk genoeg. De directeur- generaal van de Volkshuisvesting heeft dat scherp in het licht gesteld toen hij den woningnood gisterenavond besprak. Hij verzekerde dat hij heelemaal niet overdreef als hij het aantal slecht gehuis veste landgenootan op meer dan een mil- lioen stelde. Dat is dus een negende van de bevolking. Een millioen klinkt schrik barend hoog, een negende is elf procent en klinkt minder erg. Maar men moet zich niet met klanken tevreden stellen. Vóór den oorlog bouwde Nederland veertig duizend woningen per jaar. In de oorlogs jaren werd maar een kwart voor dit totaal bereikt. Dat gaf dus al een grooten ach terstand. Oorlogshandelingen en vermeen de defensieve overwegingen van de Dult- sehers (denk voor dit district maar aan de gemeenten Velsen en Zandvoort) leid den tot beschadiging en vernietiging van een groot aantal bestaande huizen. Dus is er nu een catastrophaile achterstand en er wordt aangenomen dat het tien jaar zal duren, eer die ingehaald zal zijn. Dit is een lange tijd. Sommige bewoners van nauwelijks getroffen steden en dor pen zullen het hoofd schudden ais zij er kennis van nemen. Want zij zijn er toe' geneigd, de zaken te beoordeelen naar den toestand in hun eigen omgeving. Daarom is het goed voor hen eens Nijme gen, Arnhem of Venlo te gaan bekijken. Als zij in Noord-Holland wonen behoeven zij niet zoover te gaan en alleen maar eens na te denken bij het aanschouwen van de groote hiaten in de bebouwing van de gemeenten Velsen, Den Helder en Zandvoort. Directeur-generaal Van der Meer heeft cijfers gegeven. Gij moet u eens even in zijn taak trachten te verplaatsen. Hij kan zich niet tevreden stellen met een of an der stadsbeeld dat niet veel geleden heeft en al weer aardig opknapt omdat er weer een levendig verkeer is en de gemeente nogal wat aan de bestrating doet. Hij moet denken in landelijke volkshuis- vestings-termen. Al rekenend is hij tot de slotsom gekomen dat in de tien jaar tijds, die hij noodig acht voor het inhalen van den achterstand, zevenhonderdduizend woningen zullen moeten worden gebouwd. Ik hoor "iemand al opmerken: dat is dus voor drie millioen en niet voor één mil lioen menschen. Overdrijft deze autoriteit dus? Neen, want in die zevenhonderddui zend zit ook de bouw van woningen voor den normalen bevolkingsaanwas en voor vervanging van huizen die niet meer bruikbaar zijn: dezelfde bouw, dien wij voor den oorlog verrichtten. Die gaat in de komende tien jaar door en moet er dus bij gerekend worden. Voor den oorlog bouwden wij veertig duizend woningen per jaar. Nu hebben wij er, tien jaar lang, gemiddeld zeventig duizend per jaar noodig. Maar aan dat gemiddelde zijn wij nog lang niet toe, wegens gebrek aan materiaal en aan ge schoolde arbeidskrachten. Waarom is er gebrek aan geschoolde arbeidskrachten? Omdat wij veel meer moeten bouwen dan ooit tevoren geschied is en omdat boven dien van de vorming van vaklieden tij dens den oorlog veel minder terecht is gekomen dan in normale tijden. Behalve doodschieten, mishandelen, roeven, ver nielen en deporteeren hebben de Duit- schers, die ons land bezetten, nog vele andere dingen op hun geweten. Zij heb ben op ieder gebied van menschelijke activiteit den gang van zaken belemmerd, vertraagd en Ln de war gestuurd en dit is er eenvoudig een voorbeeld van. „Scholing, omscholing en herscholing" van bouwvakarbeiders heeft de directeur- generaal als een eerste vereischte ge noemd. Er is al een aantal centrale werk plaatsen voor opleiding van bouwvakar beiders gereed. Naar nieuwe bouwmetho den wordt gezocht. Geordend en geleid beheer van één middenpunt uit is nood zakelijk. Laat ons hopen, dat daarbij al het mogelijke gedaan zal worden om te voorkomen, dat het resultaat leélijk wordt. Gelukkig behoorde tot de winsten van de veelgewraakte periode 19181939, het tijd vak tusschen twee wereldoorlogen, een 6terk toegenomen belangstelling en daad werkelijke zorg voor de schoonheid van den stedenbouw. Het zal moeilijker dan ooit zijn die te handhaven, maar ver flauwd is zij zeker niet In dit jaar kunnen maar tienduizend nieuwe woningen gebouwd worden in- plaats van de zeventigduizend, die het ge middelde over tien jaar moeten zijn. Maar daar blijft het niet bij. want bovendien staat het herstel van 350.000 licht bescha digde woningen en van een deel der 40 000 zwaar beschadigde nog op het program ma voor 1946. Gering is het dtis niet. „Ons land telt meer dan duizend ge meenten. Als men de nieuwe woningen gelijk verdeelde zou Iedere gemeente er dus maar tien krijgen", zei de directeur- generaal, daarmee een beeld gevend van hetgeen, met inspanning van alle krach ten, kan worden bereikt. Het wordt na tuurlijk anders verdeeld. Maar toch stemt dit beeld wel tot nadenken. Het valt niet mee. En wie overdenkt wat het gemis van een behoorlijke eigen woning voor hem en vooral voor haar bet eek enen zou heeft reden tot dankbaarheid, dat hij of zij er een bezjt. R. P. Beperkte rol bij de vasttelling der Vredesverdragen Van bevoegde zijde is aan het A N P een on audor medegedeeld over de taak, die Nederland op de <*us. Vredesconferentie van 29 Juli te vervullen zal hebben en over de betcekenis, die deze conferentie van Nederland's standpunt uit zal hebben. Vooropgesteld dient te worden, dat deze betcekenis slechts belangrijk is voor zoo ver de conferentie beslissend zal zijn voor de stabilisatie van den SEoropeeschen vrede en voor de bevredigende regeling van do continentale geschillen, die na den oorlog zijn overgebleven, wat voor Nederland als lid van de Europecsche volken- gemeenschap natuurlijk van ingrijpend belang Is doch daarnaast dient te worden beseft dat de individueele rol van Nederland ter conferentie slechts een zeer beperkte zal zijn, daar de groote vraagstukken als Duitseliland's status en de daarmede samenhangende problemen van annexatie, herstelbetalingen, grens wijzigingen, enz. niet op 29 Juli tec tafel zullen komen. Het woord is aan.. Gustave le Bon: De wetenschap schept nog meer raadselen dan zij oplost. Het wachten is op de volgende Ministers-bijeenkomst Op de Vredesconferentie zullen slechts de verdragen met Finland, Roemenië, Bul garije, Italië en Hongarije behandeld wor den. De 21 landen zijn bijeengeroepen om een advies uit te brengen ten aanzien van de ontwerpen dezer verdragen, zooals die door de vier groote mogendheden zijn op gesteld. Aangezien volgens een in Decem ber 1945 te Moskou uitgebrachte verkla ring van de vier ministers van Buiten- landsche Zaken alleen die landen, welke met een bepaalde natie in oorlog zijn ge weest, iets te zeggen zullen hebben bij het opstellen van het vredesverdrag met de betreffende natie, zal Nederland alleen een stem hebben in de besprekingen over het verdrag met Italië het is immers niet in oorlog geweest met een van de andere, al waren de diplomatieke betrek kingen onderbroken. Wat Italië betreft, hebben wij eigenlijk alleen maar de kwestie der vergoedingen van oorlogsschade te regelen, welke uiter aard in omvang niet te vergelijken is met onze eischen aan Duitschland. Politieke kwesties zijn er in het Italiaansche verdrag voor Nederland niet wij zijn slechts ge ïnteresseerd bij cle totstandkoming van een vredesverdrag met dat land dat er toe kan medewerken, dat de verhoudingen in Europa leiden tot een duurzamen, produc tieven vrede, Van meer belang, voor Nederland zal de conferentie zijn, die de groote vier, weLlicht in tegen woordigheid van andere belangheb bende landen, zullen houden na de U.N.O.-bijeenkomst in September. Deze conferentie zal speciaal gewijd zijn aan het Duitsehe probleem en het was Bidault die aan het einde van de vorige ministersconferentie nadrukke lijk verzocht Nederland, België en Luxemburg bij deze besprekingen toe te laten. Wanneer Molotof zijn toestem ming daartoe alsnog kenbaar maakt en er zijn weinige logische bezwaren te bedenken, diie hij er tegen zou kun nen aanvoeren zal Nederland dus kunnen meepraten over de regelingen die door het vredesverdrag met Duitschland zullen worden getroffen ten aanzien van de uiterst-belangrijke kwesties in West-Europa als: de sta tus van de Westelijke industriegebie den, de Westelijke Duitsehe grenzen en de materieele genoegdoening die Duitschland aan zijn zoo zwaar-ge- teisterde buren zal moeten geven. Dat ook die vraagstukken de onvermijde lijke tegenstelling tusschen de Sovjet- Unie en de andere geallieerden zullen accentueeren behoeft niet betwijfeld te worden: Wat te dien aanzien op de vorige ministersconferentie tot uiting is gekomen, spreekt voor zich zelf, Zaterdag proefvaart Het jacht Piet Hein, huwelijksgeschenk van liet Ncderlnndsche volk aan bet Prinselijk paar, is thans weer volkomen smetteloos, na vijf jaar lang bezoedeld te zijn door bezettcrslianden. Zaterdag zal de Piet Hein, het prinselijk jacht, dat in 1937 als nationaal huwelijks geschenk aan Prinses Juliana en Prins Bernhard werd aangeboden, voor het eerst na de reparaties, die op de werf van G. de Vries Lentseh Jr. te Amsterdam wer den uitgevoerd, een proefvaart maken. Onmiddellijk na de capitulatie van ons land werd de Piet Hein door de bezetters in beslag genomen. Sindsdien werd het m ons land en in Duitschland gebruikt en het werd tenslotte in Juli 1945 in de buurt van Kiel teruggevonden. De plaatwerker Jan de Hartog uit Am sterdam, die een groot aandeel in de her stellingswerkzaamheden heeft gehad, heeft geen al te hoogen dunk van het Duitsehe zeemanschap en daar hij een uitstekend vakman is, kan' hij er over meepraten, „Om het klaar te spelen het achterschip acht centimeter naar binnen te varen en meer dan vijftig deuken in het schip te maken, moet je heel wat in je mars heb ben". zegt Jan de Hartog. Hij heeft de deuken er allemaal koud uitgeklopt, wat een heel werk was, maar nu sluit alles weer prachtig en hij heeft eer van zijn werk. Vervuild, verwaarloosd en ongeschilderd, zoo keerde het eens zoo verzorgde jacht in het vaderland terug. Alles wat maar weg te sleepen was, hadden de Duitschers van boord gehaald. Ook waren bijna alle geschenken verdwenen, o.m. het aardige bijltje, dat Prinses Juliana hanteerde bij het tewaterlaten van het jacht. Het mar meren medaljon van Piet Hein echter, een geschenk van de stad Delftshaven, ver vaardigd door Frits van Hall, die door den bezetter werd gefusilleerd en dat in het dag verblijf een plaats had gevonden, doch door de Duitschers vervangen was door een klok. werd ergens op het jacht terug gevonden en prijkt thans weer op zijn oude plaats. De grijze kleur is veranderd in een smetteloos wit. Betere zeelieden dan de tijdelijke bezitters van de Piet Hein zul len er ongetwijfeld voor zorgen, dat het huwelijksgeschenk van het Nederlandsche volk op een waardige verzorging kan rekenen. Russische karakteristiek van het Amerikaansche volk Aan een samenvatting, welke het Sov jet-persbureau Tass geeft van de ervarin gen van Ilja Ehrenburg na zijn reis in de Ver, Staten, ontleenen wij het volgende: „Buiten de Sovjet-Unie, zoo zegt Ehren burg, „meent men veelal, dat ons volk in een soort kazerne leeft, waar allen gelijk zijn. In werkelijkheid heb ik nergens een zoo volkomen standarisatie aangetroffen als in de Vereenigde Staten. Overal bijv. dezelfde huizen, koffiepotten, broeken en armstoelen." Toch heeft de schrijver meec bezwaar tegen de moreele standarisatie dan tegen de materieele. Volgens hem beroo- ven pers en bioscoop den Amerikaan van zijn individualiteit. De Amerikanen ver staan de kunst van het geld verdienen be ter dan die van het geld besteden. Bewondering heeft Ehrenburg voor de Amerikaansche techniek, al heeft naar zijn meenlng de Amerikaan de neiging dezo weer te hoog aan te slaan. Een journalist In Jackson b.v. vond Rome „een stoffige, leelijke stad. zonder wolkenkrabbers en ba zars". De Amerikanen studeeren te weinig geschiedenis en aardrijkskunde van vreem de volken. Politiek zijn ze volgens Ehrenburg niet zeer ontwikkeld, In menige» staat is ..so cialist" nog een beleedlging. Het twee-par tijenstelsel vormt geen beveiliging der de mocratie. zegt de schrijver, want de ideologische grenzen tusschen de democra ten en de republikeinen weet geen menseti aan te geven, Er zijn ook meet- verheugen de teekenen; „De Amerikaan is energiek en. levendig van geest en vele arbeiders laten zich niet meer door demagogen leiden. Ehrenburg acht de Amerikaansche 'we tenschap hoog: de schrijvers zijn met het volk verbonden (anders dan ln Frankrijk); de film heeft goede humor voortgebracht; de intellectueelen beginnen te ontwaken. op Europeesche vrouwen T.R.J.-Leden de daders Naar A.N.P. meldt uit Bandoeng, is een der moordenaars van drie Europeesche vrouwen, wier lijken ln een put gevonden zijn, thans gearresteerd. Door zijn beken tenis is het bewijs geleverd van den roit, dien strijdorganisaties bij de slachtingen in October. November en December hebben gespeeld. De moord is gepleegd door vijf leden van de T.R.I.. die de lijken in den put wierpen, waarna zij den put dempten. Het verhoor leverde bijzonderheden en aanknoopinigspunten op voor de opsporing van andere moorden. Het gebeele Rulirgebied onder Duilscli bestuur Politieke wijziging ln Amerikaan- sclie zone. De Britsche autoriteiten in Duitsch land hebben besloten tot een ingrijpende wijziging van de politieke structuur van de Britsche zóne, aldus is door een hoog geplaatst beambte van het Britsche mili taire gezag te Berlijn medegedeeld. De reorganisatie omvat de samenvatting van het noordelijk Rijnland en Westfalen tot een enkel district, met Düsseldorf als hoofdstad. Het district Llppe zal bij het district Hannover gevoegd worden. Het hoofddoel van deze reorganisatie is, het geheele industriegebied van de Ruhr onder een Duitseh bestuur te bren gen. Weerbericht Geldig van Donderdagavond tot Vrijdag avond. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen. Enkele regenbuien, hier en daar met onweer. Weinig verandering in temperatuur. Matige zuidelijke wind- Hoofdcommissaris Haarlem krijgt twee Commissarissen De heer E. H. Tenckinck, thans Com missaris van Politie te Haa-lem, is (met ingang van 1 Juli 1946) benoemd tot Hoofdcommissaris. Tot Commissarissen zijn te Haarlem benoemd de heeren J. Fontüne, thans Commissaris te Middelburg en W. J. Gorter, thans Commissaris te Hoorn. SCHEEPSBERICHTEN. IJmulden, 16 Juli, binnengekomen: Jasper F. Cropsey, Barends, Kaap Falga. Vertrokken: Tjitjnlengka naar Hamburg; Inger Lise naar Embden; Jolian de Witt naar Batavia: James Maccoss naar New York; Hegra naar Dantzig.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1