1500 Noodwoningen naderen hun voltooiing De eerste huurders: trotsch en tevreden De noodwoningen in Velsen-Noord, onder den rook van de papierfabriek en de hoogovens zijn zoo goed als voltooid: in twee complexen rijt zich huis naast huis; als een klein dorp staan de 1500 noodhuizen als onder de machtige be scherming van de zware industrieën. zijn vroolijk geel. deMaar wij zou den opnieuw beginnén met de voordeelen van zoo'n noodwoning op te sommen en dat zou een Tantaluskwelling worden voor degenen, die zich nog moeten be helpen met een gedeelde kamer en een gedeelde keuken Hopelijk komt er ook voor hun leed een kleine woning, model B-I. me' een vriendelijke deur en weer een eigen dak. Sobere plechtigheid Binnenkort weer pleisterplaats over (le pont Zooals wij reeds vorige week in Het kort hebben gemeld, is bioscoop „De Pont" door den. eigenaar van het Kennemer- thaler uiit Beverwijk, den heer C. L. Hart, aangekocht. Deze bekende bioscoopexploitant heeft groote plannen. Allereerst wil hij het bijbehoorende hotel-restaurant weer in bedrijf stellen. Gedurende den oorlog en ook nu nog heeft dit gedeelte op non- actief gestaan. Het beteekent een heele verbetering dat dit weer in bedrijf komt, aangezien er een ernstig tekort is in deze omgeving aan hotelruimte Wel heeft de heer Hart nog met moeilijkheden te kam pen wat betreft het interieur, meubilair e.d., doch deze zullen overwonnen wor den. Na een spannende film gezien te hebben zal het dus binennkort weer mo gelijk zijn om in het restaurant bij een koelen dronk eenigszins op verhaal te komen. Bovendien stelt de heer Hart de zaal be schikbaar voor tooneelgezelschappen, voor het houden van feestavonden e.d. Aange zien er een ernstige zalennood heerscht in onze gemeente, is ook dit een heele vooruitgang, waar velen met genoegen kennis van zullen nemen. SCHEEPSBERICHTEN. 16 Juli aangekomen: Kaap Taiga van Stag- sund; Patria van Gothenburg; Sumatra van Rotterdam. 16 Juli vertrokken: James M.C. Cosh naar New York; Joh. de Wit naar Batavia; Hegra van Hoogovens naar Danzig; Mira naar Ham burg; Aire naar Antwerpen; Berkelstroom naar Huil; Rijnstroom naar Londen; Eem- slroom naar Plymouth; Helder naar Antwer pen; Oranjefontein naar Southampton; Wa- lenburgh naar Teignmouth; Frode naar Skutskar. SANTPOORT Oranjevereenigingen vieren gezamenlijk feest De Oranjevereenigingen Santpoort-Sta tion en Santpoort-Dorp hebben besloten op 31 Augustus a.s. des avonds gezamen lijk feest te vieren in het Burg. Rijkens- park. Damclub Stabiel Het clubkampioenschap werd behaald door den heer E. Zuiderduyn met 24 pun ten. Als tweede volgde hem op den voet zijn grootste concurrent de heer A. Duyck met 23 punten. De candidaten voor het kampioenschap in afd. II zijn op het oogenblik de heeren P. de Kort en G. Zuiderduyn. De Santhaes Maandagavond zal op het terrein van de Velser sportvereertiging de winkeliers- voetbalvereen iging den strijd aanbinden tegen het voetbalelftal van het Rijkshout- bureau te Amsterdam. Ledenvergadering „Terrasvogels" Onder leiding van den heer Stoik hield „Terrasvogels" haar jaarvergadering. Besloten werd het aantal bestuursleden terug te brengen van 9 op 7. Dit kon des te gemakkelijker, omdat wegens een in terne aangelegenheid het bestuur beslo ten had en bloc zijn zetel ter beschikking te stellen men was echter herkiesbaar de heer Van Baarsel bedankt had vóór de vergadering en d.e heer N. van Dillewijn tijdens de vergadering den wensch te kennen gaf rniet op hem te stemmen. De bestuursverkiezing had nu tot resul taat, dat de overige 7 bestuursleden, die zich eventueel een herbenoeming wel zouden laten welgevallen, herkozen wer den. Verder hadden natuurlijk de jaarver slagen van secretaris en penningmeester de noodige aandacht. Dat van eerstge noemde was ten opzichte van den geest in de vereeniging hier en daar nog al „ge peperd". Het financieel verslag liet zien. dat de vereeniging nu juist niet bepaald in haar geldmiddelen zwemt. Besloten werd aan den zevenkampdag van den HVB deel te nemen. Speeltuinvereniging „jong Santpoort" De speeltuinvereeniging „Jong Sant poort" die eenigen tijd geleden is opge richt, organiseert haar eersten gezelligen avond a.s. Vrijdag 19 Juli in „Zomerlust". De heeren Boon en Dubois zullen door middel van woord en beeld het belang van het speeltuinwerk naar voren brengen, waarna de tooneelgroep „De Kemphanen" eenige schetsen zal opvoeren. Opbrengst collecte „Meer en Bosch" De gehouden collecte ten bate van „Meer en Bosch" (inrichting voor lijders aan vallende ziekte) is, ondanks het slechte weer, goed geslaagd. De netto-opbrengst bedroeg f 413.38. Agende voor Velsen DONDERDAG 18 JULI. Patronaatsgebouw: 8 uur: Vergadering Christ. Hist. Unie. Thalia Theater: R uur: Vergadering Partij van den Arbeid. VRIJDAG 19 JULI. Bioscoop De Pont: 8 uur: Het eiland des doods. Thalia Theater: 7 en 9 uur: De geheime agent. Flora, Zeeweg: 8 uur: EVS-vergadering. BEVERWIJK Het Mid-Kennemerland-tournooï Naar we vernemen zal ditmaal het Mid-Kennemerland-tournooi weer vóór den aanvang van het competitie-seizoen worden gehouden in het Gem. Sportpark te Beverwijk. Van de zijde der eerste klassers was de animo niet bijzonder groot, doch tenslotte heeft Stormvogels toch nog haar medewerking toegezegd, mits de af werking van het programma niet al te veel Zondagen vroeg. Dit laatste heeft men weten te bereiken door volgens het afval-systeem te spelen. Als speeldata werden genoemd 7, 8, 14 en 15 September. De loting had het volgende resultaat; 7 September: a. DEMStormvogels; b. Beverwijk—Terrasvogels; 8 September: c. Kennemers—ADO 1920; d. Velsen—Kin- heim: 14 September: Winnaar bWinnaar c; Winnaar dWinnaar a; 15 September: Finale. Vier punten voor de Russen Senator Vandenberg vraagt begrip Tijdens een redevoering over de vredes onderhandelingen te Parijs bracht senator Vandenberg in verband met de verhou ding tusschen de Vereenigde Staten en Sovjet-Rusland vier punten naar voren, die hij aan de Russen vroeg goed te willen begrijpen: 1) „Wij respecteeren het groote Russi sche volk geheel en al en eveneens hun onverbrekelijk recht zichzelf te regeeren en naar eigen goeddunken te handelen, gelijk ook wij staan op dit recht voor onszelf en anderen. 2) „Gij moet begrijpen, dat wij even vastbesloten als gij zijt, dat militaire agressie in welken vorm of van welken aard ook de aarde niet opnieuw mag be zoedelen en dat wij te dier zake bereid zijn het uiterste te doen." 3) „Wij zijn tot verlichte en progres sieve samenwerking met ieder land, dat hiertoe uitnoodigt en wederzijdsche sa menwerking wenscht, bereid. 4) „Wij kunnen niet in een positie ge dwongen of gedrongen worden, die wij niet vrijwillig willen aanvaarden en wij zullen onder geen enkele omstandigheid schipperen met fundamenteele rechten en menschelijke vrijheden, waar ook ter wereld" Senator Vandenberg voorspelde, dat er overeenstemming zal komen. ..Wellicht", zoo zeide hij. „is een jaar niet genoeg om een oorlog van vijf jaar te liquidee- Hij achtte het mogelijk dat „met geduld, eerlük spel, vasthoudendheid en uithou dingsvermogen een gemeenschappelijke grond zou kunnen worden gevonden voor het communisme en de Westersche demo cratie". Auto met lifters bij botsing gekanteld Eén doode, aclit gewonden Dinsdag is op den Rijksstraatweg AmersfoortApeldoorn nabij Nieuw Mil- lingen wederom een ernstig verkeerson geluk gebeurd. Een luxe auto. komende uit de richting Apeldoorn, kwam in bot sing met een zwaren vrachtwagen van de Koninklijke Marine, die uit tegenge stelde richting kwam. De gevolgen waren vreeselijk. De luxe auto, die in Enschedé thuis hoorde, werd van voren geheel in elkaar gedrukt, terwijl de zware marine auto kantelde. Een zich naast den chauf feur, van den luxen wagen bevindende dame werd op slag gedood en verder wer den acht personen zwaar gewond. Twee artsen, die toevallig passeerden ver leenden de eerste hulp, waarna de slacht offers naar Apeldoorn werden overge bracht. Het conflict in de meelindustrie Oplossing in zicht. Binnen enkele dagen is de definitieve beslissing van het college van Ryksbemid- delaars bekend, Inzake een voor de geheele meelindustrie komende regeling van loo- nen en arbeidsvoorwaarden, welke in een collectieve arbeidsovereenkomst zal worden vastgelegd, waarna door de hoofdbesturen met het personeel der fabrieken zal worden vergaderd. Verwacht wordt, dat ten slotte voor de gerezen moeilijkheden een oplossing zal worden gevonden, die ons land zal be sparen voor arbeidsconflicten ln de meel industrie. De slachtoffers van Bikini Admiraal Blandy heeft medegedeeld dat bij de aanstaande proef met de atoombom ongeveer 760 dieren gebruikt zullen wor den, te weten ratten, geiten en varkens. Deze dieren hebben niet in de eerste Bi kini proef dienst gedaan. Blandy ontken de het bericht dat de eerste proefdieren als vliegen sterven. Nadat er op den dag van explosie 457 proefdieren omkwamen, zijn er tot op heden nog 80 gestorven ten gevolge van de opgeloopen verwon dingen of bestraling. In totaal waren 3.519 dieren gebruikt. Er zijn nog 298 die ren onder behandeling. Verwacht wordt dat er in de komende weken nog dieren zullen sterven. Bij de overlevende die ren doen zich geen onverwachte dingen voor, terwijl de symptomen van ziekte onder de dieren juist zoo waren al6 *j verwacht werdén. Al valt het bij een eersten blik niet di rect op, de pas gereed gekomen huizen zijn te verdeelen in twee types, van bui ten van elkaar te onderscheiden door het aantal ramen, dat bij het eene vier en bij het andere vijf bedraagt. Daardoor wijkt de bouw vooral van de slaapkamers iets af en er is een klein verschil in prijs, maar over het algemeen is het zooge naamde B-I type, met het geknikte dak, doorgevoerd. Nu de eerste bewoners hun nieuwe huis hebben betrokken, komt er leven in het kleine dorp. Ofschoon er nog maar onge veer 12 gezinnen zijn en er aan het West einde van de beide complexen nog ge werkt wordt, kan men toch zeggen, dat Velsens eerste noodwoningen gereed zijn. En daarom hebben wij eens een bezoek gebracht aan de kleine gemeenschap aan gene zijde van het kanaal. „Komt u maar binnen" was de vrien delijke uitnoodiging van een geluk kige jonge huisvrouw, die eindelijk weer een woning de hare kan noe men. „U moet maar niet naar de rom mel kijken, want we wonen hier pas" vervolgde ze met den angst, die iedere vrouw wel lijkt te hebben, ook al is de kamer nog zoo netjes. En de kamer was netjes. Een groote woonkeuken (of moeten we zeggen ..kookamer") die er van binnen verwonderlijk ruim en hoog uitziet, een moderne acco modate met schoorsteen-schouw in den hoek, een gootsteen, die in het geheel niet opvalt, geven heelemaal niet den „nood"indruk. dien men zoo graag aan een dergelijke woning verbindt. Uitmondend in het hoofdvertrek bieden drie ruime en frissche slaapkamers plaats aan zes personen en het huisje is com pleet met de gang, tevens bergruimte, waarin zich een uitermate practische ko- lenkist en een toilet bevinden. De bewoners van de vaal-gele huizen zijn allen even trotsch op het nieuwe home, de kamers laten zich vriendelijk meubileeren door hun prettige ruimte werking, de vloer is van een roode kurk- aehtige stof op cement-basis, de muren De Zon helpt bezuinigen Haar warmte productief gemaakt Het gemak dient den mensch. Met deze woorden voor oogen hebben de inwoners van Miami (Noord-Amerika), waar de zon soms een tropische warmte veroorzaakt, haar productief gemaakt met hun „Solar System". Het toestel bestaat uit eenige rijen koperen spoelen, die op een dito plaat gemonteerd zijn. Deze plaat is zwart geschilderd, om zooveel mogelijk warmte te kunnen absorbeeren, en Tust op isolee- rende kurken. Dit heele geval i6 in 'n doos van gegalvaniseerd ijzer geplaatst en neemt niet meer ruimte in dan een lage kippenren van 3 a 4 Meter. Van boven is deze doos met glas bedekt en de zonne warmte heeft dus vrij toegang. Naast deze machinerie is een bak water opgesteld, die de door de spoelen opgevangen zonne warmte opneemt. Twee a drie uur zonne schijn zijn voldoende om het water in de tank tot ongeveer 80 graden te verhitten. De tank is geïsoleerd, zoodat het water geruimen tijd op temperatuur blijft. Op deze wijze besparen de huisvrouwen van Miami heel wat op hun gas- en electriei- teitsrekening. Maar of het in ons zon-arme landje ook zou gaan, is te betwijfelen. De aanvaring in <le sluis Schade viel mee. Naar aanleiding van de aanvaring van een deur van de Zuidersluis door de „Al- bert. Cuyp" kunnen wij mededeelen dat de beschadiging imeevalt. De deur kan gewoon blijven draaien en de scheepvaart ondervindt niet den min sten hinder van de beschadiging. Zoodra er een dok beschikbaar is, zal de deur worden gelicht om gerepareerd te worden. Na de reparatie blijft de deur gewoon in gebruik. Tijdens de herstelwerkzaamheden zal een reserve-deur dienst doen. Jaarvergadering „Stormvogels" In plaats van 11 Juli, zooals aanvanke lijk de bedoeling was, houdt „Stormvogels" nu Vrijdag a.s. in café „Royal" 'haar jaar vergadering. De agenda vermeldt enkele belangrijke punten, waaronder de verkie zing van een drietal bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren Joh. Martens Jr., Chr. Wijmer, en R. Nieborg. op Westerveld Steen onthuld ter nagedachtenis van G. J. van Dam Op de begraafplaats Westerveld had gistermiddag een sobere plechtigheid plaats, waarbij in tegenwoordigheid van de familie en belangstellenden een grafsteen werd onthuld op het graf van den heer G. J. van Dam, die op 3 April 1945 op zoo tragische wijze om het leven is gekomen. Het was midden in de hongerperiode, '3 April 1945, dat een vrachtwagen iln den Houtrakpolder uit een vliegtuig werd be schoten. Deze wagen kwam van Amsterdam en voerde voedsel mede voor de IJmuidensche bevolking. Dit voedsel was ter beschik king gesteld door het Zweedsche Roode Kruis, doch kon niet uit Amsterdam ver voerd worden. De heer Van Dam, werk zaam bij den distributiedienst, is toen met eenige personen in een vrachtauto op weg gegaan om het voedsel zelf te halen. Op den terugweg had toen de noodlottige be schieting plaats. Twee personen werden ernstig gewond en Van Dam gedood. Gedenksteen aangeboden. Het personeel van den distributiedienst en vele winkeliers uit Velsen hebben nu gezamenlijk gezorgd voor een herdenkings steen op het graf van den heer G. J van Dam, waarvan gistermiddag de onthulling plaats had. De heer P. J. Waardenburg, directeur der distributiedienst, hield hierbij een korte toespraak, waarin hij het noodlottig gebeuren memoreerde en er aan herin nerde. dat toen de nood zoo hoog was. Van Dam zonder aarzelen er op uit ging om het zoo onontbeerlijk voedsel te halen. Verder bracht hij dank aan allen die hun medewerking hebben verleend om deze steen te kunnen aanbieden. Hierna werd de steen onthuld en namens allen een krans op het graf gelegd. Een zuster van den overledene dankte voor de betoonde belangstelling. Bakkers verslaan de Jantjes De voetbalwedstrijd tusschen elftallen van de Centrale Bakkerij en de hier ge legerde Jantjes, werd door de bakkers met 42 gewonnen, nadat de rust was ingegaan met een gelijk spel van 1—1. Twee aanrijdingen op den Strandweg Op het kruispunt Strandweg—Halkade had Dinsdagmiddag een aanrijding plaats tusschen een klein model vrachtwagen en een vrachtwagen van de Engelsche marine. Laatstgenoemde wagen trachtte nog voor de -vrachtauto langs te schieten, hoewel hij voorrang moest verleenen. Een bot sing was dan ook niet meer te vermijden. Beide auto's werden beschadigd, doch per soonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. Op denzelfden dag had op den Strand weg nog een aanrijding plaats tusschen een personenauto en een motorrijwiel. De motorrijder, die achter een vrachtwagen reed, wilde deze passeeren. Van de tegen overgestelde richting naderde echter een personenauto die recht op den motorrijder afkwam. Deze haalde nog zooveel moge lijk naar links uit, doch dit kon, een bot sing niet meer verhinderen. Zoowel de auto als .het motorrijwiel werden bescha digd, terwijl de motorrijder eenige lichte schaafwonden opliep. Mijnenveegdienst tegen de Marine De wedstrijd tusschen de elftallen van den Mijnenveegdienst uit IJmuiden en de Marine uit Den Haag die hedenavond wordt gehouden, zal niet worden gespeeld op het voormalig V.S.V.-terrein, doch op het terrein achter de Rijles H.B.S., aan den P. J. TroelsUraweg. Marktbericht van Woensdag De trawlers besomden totaal, 2C.254. Verdere besommingen: Motorlogger KW 159 f7833; Kustvissehers: IJM 343 f 100, 318 128, 265 f 45, 241 t 120, MD 60 f 225, HD 119 f 18. BK 46 f37, UK 53 £161, UK 36 UK 143 £281, IJM 249 f63, KW 181 £18, KW 160 f27. Prijzen in de vrije markt: per 50 kg: gr. schol £27—22. md. schol £33—20, zetschol f 33—27, kl. IV £7.50—7: rog £8—5,80, vleet £7—5.50; kabeljauw I £19—16, II £15—9, III f 9—7,50; wijting I f 147,50 gestript, II f 6,50— 3.10 dicht; poontjes £7—2,70; tarbot II f46— 37, III £43—40. Tarbot I f 1,52—1,44 per kg., gr. tong £1,78—1,76 per kg.; md. £1,80 p. kg.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3